PDA

Zobacz pełną wersję : dom inteligentny - przegląd systemów. który wybrać



rafekx
12-10-2005, 14:51
EIB http://www.eib.pl/
- zalety: szeroko znany, wiele firm instaluje i serwisuje ten system, jest dużo różnych modułów/urządzeń, zarządzanie rozproszone, wszystkie elementy są bardzo estetyczne, zasilany 24V, opcja PowerNet zasilana i pracująca na sieci energetycznej
- wady: cena!!!!, trzeba położyć kabel/magistralę (nie w przypadku PowerNet)
LCN http://www.lcn.pl/
- zalety: podobno tańszy (nie znalazłem nigdzie w sieci cen! pomocy!), zarządzanie rozproszone, współpracuje z przyciskami EIB, sporo modułów, potrzeba tylko jednej dodatkowej żyły w kablu
- wady: lista wykonawców (przynajmniej na stronie www) jest "skromna", modułów/urządzeń jest mniej niż EIB, zasilany 230V
IDRA http://www.idra.pl/
- zalety: ceny urządzeń/modułów są atrakcyjne, zarządzanie rozproszone, aplikacje CORTEX do zarządzania konfiguracją, bramka do systemu X10, zasilany 12V
- wady: liczba modułów nie jest bardzo długa, nie wiadomo nic o firmach instalujących
X10 http://www.x10.com/ http://www.x10.pl/
- zalety: dużo modułów/urządzeń, aplikacja do zarządzania, łatwa konfiguracja, nie wymaga kabli (komunikacja przez sieć energetyczną potrzebne trzy przewody), ceny niezbyt wygórowane, sporo różnych urządzeń/modułów
- wady: centralne zarządzanie przez PC, nie jest sprzedawany (oficjalnie) w Polsce, prosta konfiguracja instalacja, kto to zainstaluje?, zasilanie 230V

No i co wybrać (jestem na etapie projektowania domu)? A może dodacie jekieś wady/zalety do mojego zestawienia?
Pozdrawiam.

2112wojtek
12-10-2005, 16:25
Rozczarowany EIB/prosty uklad scen ogrodowych szlag trafil po pierwszej letniej burzy/ wybralem na calosc LUTRON. Po zawilych i nic nie wnoszacych rozmowach z pierwsza firma , nie doszedlem do zadnych wnioskow . Panowie z Lutrona /mloda pelna entuzjazmu ekipa/, pokazali, opowiedzieli, wyjasnili laikowi, nie mam pytan. Cena i ilosc okablowania EIB jest w przecietnych ukladach zastraszajaca. Caloscia tez steruje PC. Porownanie cen kosztorysowych dla projektu funkcjonalnego obu firm ksztaltuje sie tak : realizacja pewnego opracowanego ukladu w EIB 85tys. to samo ale w Lutronie 40tys. + mobilnosc ukladu i latwosc rozbudowania o dodatkowe funkcje czego EIB nie daje.EIB/dystrybutor/ zaproponowalo mi dodatkowo zebym sobie wzial miejscowego elektryka bo musieliby mi jeszcze dodatkowo doliczyc za prace przy okablowaniu. Dziwne, ale rozmowa z 2 firmami proponujacymi EIB przebiegala rownie metnie. W Lutronie dodatkowo obsluga kompleksowa /mnie zalezalo na dobrym kinie domowym/ a wiec oprawy, kino, system, sceny , latwosc obslugi , prostota instalacji i latwosc sterowania modulami . jakiej EIB nie daje.Nawet projekt architektoniczny mi zaoferowano :lol: .

rafekx
12-10-2005, 20:30
hej wojtek,
dzięki za firmę lutron - nie znałem ich wcześniej.
ale:
wydaje mi się, że LUTRON to tylko sterowanie oświetleniem - może nieco więcej. to nie system integrujący różne instalacje w domu - na przykład nie ma ani słowa o ogrzewaniu, sterowaniu roletami zewnętrznymi, integracji z systemem alarmowym...
reasumując, lutron jest ok jeśli chcesz się pobawić oświetleniem, tworzeniem scen - tym bardziej, że jak napisałes firma jest przyjazna we współpracy.
komentując twoje wypowiedzi o EIB to też już słyszałem, że drogo i niezbyt przyjemnie dlatego zacząłem szukać alternatyw i okazało się, że są inne firmy. dlatego chciałbym znaleźć kogoś, kto może ma doświadczenia z IDRA albo LCM.
Pozdrawiam. :)

elektris
12-10-2005, 22:03
Niestety temat ten jest bardzo ciezki. Systemy sa dobre, tylko firmy wykonwcze sa slabe. Dzialam w branzy i wiem jak to dziala.
Lutron jest duuuuuuzo drozszy od EIB i faktycznie raczej tylko do oswietlenia.
Pozostale LCN i inne wynalazki to gwiazdy jednego sezonu i za chwile nikt o nich nie bedzie pamietal.
Dobry system na EIB lub LON jest drogi i bedzie Ci dobrze sluzyl, zle zrobiony system bedzie drogi i nie spelni swoich zadan.

Mimo wszystko warto pomyslec i jesli mozesz sobie pozwolic to zainwestowac w drozszy ale dobry.
Jacek

Eustachy
13-10-2005, 17:38
Polecam wątek: http://www.murator.pl/forum/viewtopic.php?t=20421&sid=2818ec1f432d21f1045ccf927710bad3

Trochę czytania, ale warto.

Jariwo
14-10-2005, 13:48
Trochę interesuję się tzw. Inteligentnymi instalacjami, a zwłaszcza perełką jaka pojawiła się ostatnio w Polsce, czyli systemem LCN - i tak:
1. Wadą LCN'u nie jest brak wielu modułów, gdyż moduły logiczne tego systemu są wielofunkcyjne, tzn. że ten sam moduł montujemy do rolet, ściemniania oświetlenia, sterowania ogrzewaniem, itd., a funkcje zmieniamy w programie, a nie zmieniamy samego modułu
2. LCN nie jest gwiazdą jednego sezonu, gdyż na rynku europejskim działa tak samo długo jak EIB. Poza tym EIB jako system jest wiodącym systemem na rynku (szacuje się że opanował około 50-60% rynku, a LCN "tylko" 12-15%), jednak w systemie EIB skupionych jest ponad 100 firm, jeżeli więc podzielimy 60% na wszystkie firmy otrzymamy około 0,6% rynku na jedną firmę. LCN jest natomiast PRZODUJĄCYM PRODUCENTEM systemów inteligentnych, co mówi samo za siebie....
3. System LCN może również pracować na 24V, dzięki czemu można go zastosować w instalacjach przygotowanych pod EIB
4. Z projektów jakie prowadziłem (wcześniej robiłem EIB i Lutrona) mogę śmiało powiedzieć, że LCN jest tańszy od tych systemów o około 30% (czasem nawet 50%, ale to zależy od funkcji jakie chcemy mieć, np. zwykłe włącz/wyłącz to koszty niewiele mniejsze, ale przy scenach świetlnych i ściemnianiu różnica cen na korzyść LCN jest już bardzo duża)
5. Dodatkową zaletą LCN jest łatwość rozbudowy, oraz bardzo prosta zmiana funkcji (nie trzeba wymieniać modułów by zmienić funkcje - wystarczy je tylko przeprogramować, a poza tym pewne zmiany można zrobić samemu, bez wołania elektryka). Poza tym system LCN można instalować etapami, tzn. że bez konieczności wykonywania dodatkowej instalacji możemy mieć w domu instalację z jedną dodatkową żyłą, która przez długi czas może pracować jak instalacja konwencjonalna, a po zamontowaniu modułów otrzymamy instalację na poziomie XXI wieku z możliwością zmian jakie niesie nam przyszłość.
6. Każdy porządny EIB'owiec wie o tym (ale głośno nie mówi), że system LCN jest dużo lepszy pod względem szybkości i niezawodności...

O LCN można by jeszcze dużo pisać, mam nadzieję że każdy zapozna się DOBRZE z systemami sterowania zanim wybierze ten dla siebie. Wszystkie z tych wymienionych są dobre, a każdy ma swoje wady warto więc popytać, ale należy DOBRZE PYTAĆ..........

Pozdrawiam otwartych na nowości i lubiących szukać

elektris
14-10-2005, 19:50
Hej! Hej! Hej! kolego naginasz strasznie rzeczywistosc.

Trudno dydkutowac z tak tendencyjnym tekstem i sie licytowac co jest lepsze.

Dla mnie sprawa jest prosta - jesli systemy sa na rynku to znaczy ze jest dla nich miejsce.

Co do Twojej argumentacji to po prostu gatka reklamowa, bez pokrycia w faktach.

Pozdrawiam i zycze powodzenia w automatyzowaniu domow - pamitaj ze musisz korzystac z sensorow EIB w swoich systemach :-)

Jariwo
17-10-2005, 07:26
Witam serdecznie
jeżeli mój tekst zabrzmiał jak reklama - sorki, ale ja jestem nim zafascynowany (LCN'em :lol: ). A co do uwag elektrisa - po pierwsze ja też uważam że na rynku jest miejsce tylko dla dobrych systemów (te tandetne wcześniej lub później odpadną), a po drugie ja NIE MUSZĘ ALE MOGĘ korzystać z przycisków EIB'owskich (mogę też wykorzystać przyciski dowolnego producenta :) ).
A tak na koniec
Ja nie twierdzę że EIB, czy LUTRON to złe systemy - każdy z nich jest dobry i każdy znajdzie swojego klienta (rynek jest duży), ale chcę powiedzieć że LCN nie boi się konkurencji.............

artix1
10-11-2014, 16:58
Doradzili, wycenili i mój dom jest inteligentny :) Mało inteligentna reklama. Coś musi być z tym systemem albo maketerem jednak nie tak :D.

nela29
10-11-2014, 20:06
Co cię skłoniło aby odpowiadać na post z przed 9 lat? Ci ludzie mogą już nie żyć ;)

artix1
11-11-2014, 21:44
Co cię skłoniło aby odpowiadać na post z przed 9 lat? Ci ludzie mogą już nie żyć ;) Racja, Olika1 zachwycona z firmy, którą reklamuje, tak jak się cudownie pojawiła odgrzewając starego kotleta, zniknęła jak kamień w wodę. Kilka godzinek marketingu i taki klops :)