PDA

Zobacz pełną wersję : PROBLEM Z OCIEPLENIEM POKOJU NA PODDASZU



tester
26-12-2002, 12:20
sytuacja wyglada tak: pokoj zajmuje 1/4 calosci strychu, jest wykonany z rigipsow i ocieplony 1dna warstwa waty szklanej i 1 warstwa styropianu (nie wiem zczy sie wyrazam poprawnie ale calkowicie sie na tym nie znam). moje pytanie brzmi czy jets sens dolozyc jakas warstwe lub kilka warstw styropianu waty szklanej aby bylo tutaj cieplej??? jakos sciany sa zimne, temperatura dochodzi do 18stopni pod koniec dnia, a po nocy gdy sie nie grzeje potrafi spasc nawet do 11. aha dodam ze w pokoju znajduje sie grzejnik 10-cio żeberkowy z tych "nowych" :smile:. a moze dolozyc jakies zeberka jeszcze do grzejnika, z gory dziekuje za odpowiedz.
maciej

woreczek
28-12-2002, 01:04
Nie podałeś ani powierzchni pomieszczenia, ale grubości warstw styropianu, czy wełny, więc nic konkretnego na razie nie da się powiedzieć.
pozdrawiam

tester
29-12-2002, 21:11
bo nie wiedzialem ze trzeba :smile: opis pokoju - wymiarowo 3 na 3 metry, stoi w rogu domu jednorodzinnego wiec jest sciety z 2ch scian, w najnizszym punkcie ma okolo 1 m a w najwyzszym 2,5m, mysle ze jest tu okolo 14 metrow szesciennych. na jednym ze spadow jest pojedyncze okno dachowe fakro a pod nim wspomniany w poscie kaloryfer. ogrzany jest okolo 5 cm warstwa waty szkl. i 5 cm warstwa styropianu, z obu stron sciany rigipsy.

Frankai
30-12-2002, 07:57
Po opisie widać już było, że tajmniece sztuki budowlanej są Ci obce, a grubości warstw to potwierdziły. Kiedy to ocieplałeś? Robiłeś to sam czy miałeś kiepskich fachowców? Nawet 15cm ocieplenia Ci nie zapewni komfortu. Standardem od kilku lat jest 20 cm ocieplenia niezależnie od tego czy sama wełna (wata) czy w połączeniu ze styropianem. Biorąc pod uwagę grubość krokwi zwykle daje się się 15cm między krokwiami, a potem 5cm na ruszcie. Poczytaj sobie o innych szczegółach (folia wysoko- i niskoparoprzepuszczalna a szczelina między nią a ocieplenie, opóźniacz pary zwany też folią paroizolacyjną, ruszt drewniany i profile stalowe a pękanie płyt G-K) w innych wątkach, bo może masz jeszcze inne problemy, które jeszcze Ci się nie ujawniły.
Osobiście bym dołożył te 10 cm ocieplenia ze względu na komfort temperaturowy i efekt cieplarniany, który powodujesz swoim kiepskim ociepleniem :wink: Dodatkowe żeberka poprawią Ci temperaturę, ale jeszcze bardziej wysuszą powietrze i zwiększą koszty ogrzewania.

tester
30-12-2002, 10:56
ja za bardzo nie wiem co to jest krokiew ale rozumiem, ze chodzi ci o sufit :smile: wiec sufit jest dobrze ocieplony a mi raczej chodzi o ocieplenie scian (nie tych wychodzacych na zewnatrz tylko graniczacych ze strychem. Ja te sciany opisalem. Jak powinno wygladac ocieplenie takich scian, aha dodam jeszcze ze dach byl wymieniamy caly, a ocieplony od wewnatrz jest tylko nad moim pokojem, wiec na strychu jest zazwyczaj zimno.

Frankai
30-12-2002, 11:13
Chyba nie jestem żaba, bo nie kumam. Popraw co będzie nie tak. Masz dom piętrowy z poddaszem częściowo użytkowym, a nad nim stryszek. Poddasze użytkowe oznacza, że masz dach skośny i są tam pomieszczenia mieszkalne. W Twoim przypadku chodzi o jedno pomieszczenie. Tak więc masz 3 lub 4 typy przegród wymagających ocieplenia:
- skos (tu masz krowkie - czyli jeden z głównych elementów więźby idący od góry i opierający się na stropie lub ściance kolankowej),
- ścianki G-K oddzielające resztę poddasza (nieużytkową i nieocieploną część),
- sufit oddzielający stryszek znajdujący się nad Twoim pokojem,
- ew. ścianę szczytową.

Jeżeli dobrze to rozumuję, to minimalne grubości ocieplenia (szacunkowo) to:
- skosy: 20cm,
- ścianki G-K: 15 cm a jeżeli temperatura nie różni się na strychu od tej na dworze, to 20cm (i tą Ci zalecam),
- sufit j.w.,
- ś.szczytowe w zależności od konstrukcji ściany 12-18cm (radzę >15)

tester
30-12-2002, 12:14
hmm z gory dzieki za tak dlugie odpowiedzi :smile:
zrozumiales prawie wszystko z ta roznica ze:
mam dom pietrowy, a nad nim znajduje sie strych, budownictwo lat 70 tych wiec dom kwadratowy itp itd, na strych jest wejscie od klatki schodowej, a 1/4 strychu zajmuje moj pokoj i znajduje sie on w rogu strychu, wiec mam 2 sciany proste :smile: z tego co zrozumialem, to musze ocieplic te sciany 20 cm ociepleniem, poniewaz temperatura na strychu jest podobna do tej na zewnatrz ( jest troche cieplej ale i tak jest zimno). teraz prosze o rade, powiem jak jest zbudowana ta sciana. z 1 strocny jest to plyta pozniej ocieplenie grubosci niewystarczajacej :smile: i od strony strychu ponownie dana plyta gipsowa.miedzy tymi plytami znajduja sie takie metalowe (nie wiem jak to nazwac :smile: "trzymadla" :smile:))))) do ktorych przymocowane sa plyty gipsowe. i w te "trzymadla" wchodzi styropian. niestety chyba takie cienkie mam ocieplenie. i moj problem wyglada nastepujaco - jak mam dodac te 20 cm styropianu - do czego to przymocowac? do tego rigipsu od strony strychu czy rigipsy mam zdjac i tam dac styropian??? raaany jak ktos pokapuje to oc ja tu napisalem to gratuluje :smile: