PDA

Zobacz pełną wersję : Prąd budowlany - jak długo można na nim jechać?



rafal9
14-10-2005, 14:28
Jak długo można mieć przyłącze prowizoryczne prądu?
Czy odbiór budynku jest możliwy na przyłączu budowlanym?

pobik
14-10-2005, 14:44
Ja tez jestem zainteresowany odpowiedzia:)

jolana
14-10-2005, 15:24
No cóż, tak się składa, że mnie to właśnie dotyczy.
Mieszkam już w odebranym domu rok z okładem, a nadal ciągniemy na prądzie budowlanym. Z tym, że skrzynka już docelowa w ogrodzeniu, wewnątrz też wszystkie instalacje, jak należy. Naszej Energrtyce się, jak widać, nie spieszy.

Co do odbioru, to nie miałam w ubiegłym roku problemów z tego powodu, w tym roku sąsiad już natomiast toczył walkę z PINB, bo chcieli mu robić odbiór częściowy. Dodam że walka zakończyła się zwycięsko, we wrześniu odebrali mu dom. Ale drugi sąsiad, który nie walczy, odbioru nie ma.... Ot, nasza rzeczywistość.

rafal9
14-10-2005, 15:40
Czy mam rozumieć, że można "jechać" do czasu aż podłączą przyłącze docelowe, czyli nawet wiele lat?

To by było nawet nieźle - wybudować przyłącze tymczasowe i spokojnie już bez nerwów czekać na docelowe.

A czy może orientujecie się jaki byłby koszt linii napowietrznej 200 m?
Czy mogą być słupy drewniane?

Zakładam, że sam wkopałbym słupy, elektryk podłączył okablowanie i może wyszło by całkiem znośnie.

Ile może kosztować taki kabel?

jolana
14-10-2005, 15:48
Czy mam rozumieć, że można "jechać" do czasu aż podłączą przyłącze docelowe, czyli nawet wiele lat?

Na to wygląda :wink: ja w każdym razie tak "jadę"

Co do wykonania, to przyłącze mam na drewnianych słupach, za które zapłaciłam coś ok. 100 zł, wkopała mi je moja ekipa, więc dodatkowo za robociznę nie płaciłam, kabel (ok.80 m) też mam pożyczony, więc nie płaciłam za niego, ale jak się orientuję, to kosztuje ok. 10 zł za 1 metr

rafal9
14-10-2005, 15:55
Czy mam rozumieć, że można "jechać" do czasu aż podłączą przyłącze docelowe, czyli nawet wiele lat?

Na to wygląda :wink: ja w każdym razie tak "jadę"

Co do wykonania, to przyłącze mam na drewnianych słupach, za które zapłaciłam coś ok. 100 zł, wkopała mi je moja ekipa, więc dodatkowo za robociznę nie płaciłam, kabel (ok.80 m) też mam pożyczony, więc nie płaciłam za niego, ale jak się orientuję, to kosztuje ok. 10 zł za 1 metr

Czyli ile Cię w sumie wyniosło takie przyłącze?
Co jest jeszcze potrzebne? Jakieś skrzynki?
A w ZE nie robili kłopotów, że nie stawiał tej linii człowiek od nich?
Ile czasu czekałaś na "uruchomienie" prądu?

jolana
14-10-2005, 16:20
Nie kosztowało mnie wiele, ale jak pisałam, nie płaciłam za kabel. W twoim przypadku, 200 m kabla będzie kosztować około 2 tys. zł. Policzyłam słupy, mam ich pięć, stoją w dość dużej odległości.
O dziwo dla ZE nie było żadnego problemu z linią, tylko oni podłączali ją do skrzynki, skąd ciągniemy prąd (ZE ustawiło na naszych działkach jedną taką skrzynkę, skąd wszyscy mogą ciągnąć prąd na budowę) i oni podłączyli do mojej skrzynki licznikowej. Płaciłam za to podłączenie coś ok. 200 zł, ale za co to dokładnie było, to nie pamiętam. Sama skrzynka kosztowała niecałe 500 zł, ta skrzynka zostanie już jak nam podłączą prąd docelowy.

rafal9
14-10-2005, 17:03
Nie kosztowało mnie wiele, ale jak pisałam, nie płaciłam za kabel. W twoim przypadku, 200 m kabla będzie kosztować około 2 tys. zł. Policzyłam słupy, mam ich pięć, stoją w dość dużej odległości.
O dziwo dla ZE nie było żadnego problemu z linią, tylko oni podłączali ją do skrzynki, skąd ciągniemy prąd (ZE ustawiło na naszych działkach jedną taką skrzynkę, skąd wszyscy mogą ciągnąć prąd na budowę) i oni podłączyli do mojej skrzynki licznikowej. Płaciłam za to podłączenie coś ok. 200 zł, ale za co to dokładnie było, to nie pamiętam. Sama skrzynka kosztowała niecałe 500 zł, ta skrzynka zostanie już jak nam podłączą prąd docelowy.

Dzięki za kalkulacje.
A jakieś haki, mocowanie lub osprzęt do słupów był potrzebny?

A ile wziął elektryk za usługę?

Jarzeb
14-10-2005, 19:43
na budowlanym jechac mozna bez konca
dopoki nie zglosisz do energetyki :wink:

14-10-2005, 20:32
Mozna jechac ale czy stawka za kW nie jest wyzsza? :D

anpi
14-10-2005, 21:52
Mozna jechac ale czy stawka za kW nie jest wyzsza? :D

Wyższa. I opłaty stałe chyba też. Tak mi powiedział facet w ZE. Dlatego jeszcze nie podłączyłem budowlanego. I chyba w ogóle nie podłączę. Jak przykryję dom, pierwsze co zrobię to instalację elektryczną i założę przyłącze docelowe.

Jarzeb
14-10-2005, 22:00
z tego co pamietam kWh jest nawet tansza ale abonament drozszy - ok. 100zl

rafal9
14-10-2005, 22:02
Czy ktoś może jeszcze budował przyłącze tymczasowe napowietrzne i może się podzielić doświadczeniami?
A może ktoś robił to na własną rękę, czyli elektrykiem spoza układów ZE - ciekawy jestem jak wtedy wygląda walka z formalizmami.