PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplanie poddaszy



christof
27-12-2002, 19:21
Fachowcy pomóżcie !
Mam problem z zaszronioną folią paroprzepuszczalną , mimo
zachowania wszelkich prawideł w układaniu wełny z zachowaniem
szczeliny wentylacyjnej między wełną a folią od strony
północnej zauważyłem podczas ostatnich mrozów że folia
paroprzepuszczalna jest oszroniona a co za tym idzie wełna
jest mokra !Od strony południowej jest ok!
Gdzie popełniłem błąd ! proszę powiedzcie co robić !

30-12-2002, 09:35
Też to zjawisko zaobserwowalem u siebie w domu.Czy ktos moze to logicznie wyjasnic?

Wladek
31-12-2002, 11:03
A daliście folię paroszczelną od strony pomieszczeń?
Z tego co napisaliście to jest tak:
stopień nasycenia parą wodną powietrza zależy ściśle do temperatury im wyższa tym więcej pary przyjmuje. Po przejściu z ciepłego pomieszczenia do chłodnej przestrzeni pod pokryciem dachowym para wodna zaczyna się kondensować no i się oszrania. Jedyna rada to zmnieszenie strumienia pary wodnej z pomieszczeń.
Polecam artykuł na stronie ITB (www.itb.pl - poradnictwo - "stan wilgotnościowy przeród budowlanych"

gonzops
02-01-2003, 10:05
Ja zrobilem tak, na skosach ulozylem 15 cm welny min. potem folia paroprzepuszczalna na calej pow dachu i pokrylem blachodachowką.Po ostatnich mrozach bylem na budowie i po wizycie na strychu od strony polnocnej folia jest cala oszroniona.Dodam ze jeszcze nie rozcinalem jej pod kalenicą.Chcialbym rowniez ocieplic do samej gory dach welna i wykonczyc to plytami z regipsu i urzadzic na strychu pomieszczenie np. do gry w tenisa stolowego , ale teraz nie wiem jak sie za to zabrac. Moze ktos mi poradzi i wyjasni te kwestie. Zaznaczyc musze ze w sprawach budowlanych jestem "zielony"

christof
02-01-2003, 18:00
Dzięki Władku za podpowiedź !
Skorzystałem z twojej rady i odwiedziłem stronę "itb",
przyznam że wiele mi wyjaśnił przeczytany artykuł ,
ale nie tak do końca , bo dalej zostaje kwestia dlaczego od
północnej strony jest szron a od południowej nie ma go .
Folię paroprzepuszczalną i paroizolację na pewno mam
poprawnie ułożoną !
pozdrawiam

engi
03-01-2003, 06:49
Sądzę,że od strony południowej słońce osusza i eliminuje nadmiar wilgoci, zaś północ zawsze jest bardziej wilgotna -nigdy słońce się nie opiera.

Wladek
03-01-2003, 15:00
Dokładnie. Powietrze ma wyższą temp. pod pokryciem od strony południowej, a co za tym idzie ma większą "pojemność" pary wodnej, i zdąży pewinie się wydostać z tą parą z pod pokrycia zanim temperatura spadnie w nocy.

christof
06-01-2003, 12:30
No dobrze jest przyczyna , ale co zrobić teraz z mokrą
wełną ,suszyć ! i co zrobić aby się więcej to zjawisko nie
powtarzało .
Pozdrawiam Christof !

M@M
06-01-2003, 14:38
Paroprzepuszczalność paroprzepuszczalności nie jest równa. Na dach powinna być układana folia wysokoparoprzepuszczalna dobrej firmy. Nie ma potrzeby wtedy zostawiania nawet szczeliny wentylacyjnej i wszystko powinno bez problemów odparować. Jest to szczególnie ważne w przypadku poddasza użytkowego, gdzie docieplony jest dach. W lepszej sytuacji jest poddasze nieużytkowe.Doraźne suszenie wełny nic nie da sytuacja z pewnością się powtórzy. Moim zdaniem doraźnie mogłoby pomóc poprawienie wentylacji dachu a jeżeli to nie pomoże konieczna może się stać niestety wymiana folii.

tom soyer
06-01-2003, 16:24
od strony pomieszczenia powinna byc folia ktora nioe pozwala na migracje pary w kierunku poddasza (zalatwia to wentylacja). od strony pokrycia folia wysokoparoprzepuszczalna.

KarinaZ
06-01-2003, 17:44
słyszałam, że pewni artyści ( fachowcy artyści ), zaczeli komuś swego czasu układać folię stroną lewą na prawo ...
Ale rozumiem, że jest OK, bo może ewentualnie to jest przyczyną.

Karina