PDA

Zobacz pełną wersję : - kocioł gazowy Viessmann 100 i 050 - proszę o opinie.



darek63
15-10-2005, 12:40
Typuję ten kocioł do zakupu. Ma być podłączony do instalacji c.o. "tradycyjnego" typu (żeliwne grzejniki - 200 szt) na 200m2 domu.
Czym różnią się te dwa modele poza ceną (4.100 do 4.500 pln). Ktoś mówił, że Viessmann 050 jest następcą modelu V 100 i ma palnik 2-stopniowy. i że przeznaczony jest na duże powierzchnie. Inna osoba powiedziała, że nowszy nie oznacza, że lepszy ! Czy 29 kW to nie za dużo na mój dom?
Jakie znacie dobre kotły gazowe żeliwne , najlepiej z palnikiem 2-stopniowym (ponoć to lepiej) ?

darek63

Mały
15-10-2005, 20:42
Ale co v100? Vitopend? Vitogas (bo żeliwny)? Viotorond /Vitola(za tanio)?

darek63
15-10-2005, 23:42
Sorki, chodziło mi oczywiście o Vitogas 100 i Vitogas 050. Tanio, bo ze znacznymi upustami. Co o nich sądzicie ? Czym sie różnią?
darek63

mkmar
16-10-2005, 02:40
Viessmann oczywiście dobry, lecz może podpowiem coś innego, ja do instalacji w stali z naczyniem otwartym na ok 200m2 (przypuszczam że jeśli masz grzejniki żeliwne to będzie podobnie) kupiłem sobie kocioł angielski Ideal CFA80 - 24kW. Mało u nas rozpowszechniony lecz firma jest jeszcze przedwojenna więc z tradycjami. Kocioł ten ma wymiennik żeliwny i jest typu stojącego, ale ma małe gabaryty. Instalatorzy sobie chwalą, ale najciekawsza jest cena - w zależności jaki uda się utargować rabat - ja zapłaciłem ok. 2500 zł. rok temu. Teraz kosztuje trochę więcej, ale i tak taniej niż rozreklamowana konkurencja. Prosta kostrukcja i obsługa, parametry na poziomie lub lepsze jak w kotłach które są bardziej rozreklamowane i z serwisem nie ma problemu gdyż jak się zorientowałem to większość producentów kotłów i tak stosuje automatykę Honeywel (lub może nawet tylko tą). Niestety jeszce nie mam opinni z użytkowania gdyż właśnie wkrótce będę go uruchamiał - właśnie podłączają mi gaz.

www.caradon.pl/kotly.html

NOTO
16-10-2005, 10:18
Czy 29 kW to nie za dużo na mój dom?


Do ogrzewania to kocioł na wyrost - prawie 3 razy za duży.
Ale dzięki temu duży komfort przy korzystaniu z cwu.

darek63
16-10-2005, 10:26
Mkmar - dzięki za wyrażenie swojej opinii. Szukając kotłów w moim mieście nie spotkałem się z taką firmą jak Ideal. Znalazłem ich stronę w internecie (cena 2.900 zł) i prawdopodobnie w mieście mam 3 serwisantów. Postaram sie telefonicznie uzyskać ich opinie. Czyba w moim regionie (Białystok) nie mają sprzedawcy ?! A ty gdzie go kupowałeś ? Jaką sprawność deklaruje producent ? Podłączyłeś go do systemu otwartego czy zamkniętego?

W tej chwili waham się pomiędzy:
1/ Immergas Ares 25 MA - za 4200 pln (kocioł typu kotłownia - w środku jest już pompa i naczynie przeponowe) + 3 lata gwarancji na żeliwo. Sprawność deklarowana ok. 89%. Trochę mam wątpliwości, bo to "włoszczyzna", ale z drugiej strony miałem boiler Lico (chodził 9 lat, a od 1,5 roku Aristona i nic złego się nie działo.
2/ Vitogas 100 lub 050 - za 4100-4500 pln 25-29 kW (bez tego j.w.) - może tu kupię Niemiecką solidną robotę = spokój ?
3/ Vaillant VK atmoVIT classic (25 kW) za 4200 pln (bez tego j.w.) - bardzo znana marka, ale mam wątpliwości, bo ponoć awarie zdarzają się.

Żaden z nich nie ma palnika 2-stopniowego, na który nieukrywam, że trochę się "napaliłem". Ale czy słusznie się "napalam" ? Czy ktoś ma kocioł z takim 2-stopniowym palnikiem i czy warto to mieć?

darek 63

darek63
16-10-2005, 10:43
Do NOTO.
Dzięki za wyrażenie swojej opinii. Mam 12-letni dom 200m2 , średnie okna i średnie docieplenie ścian. W tej chwili mam kocioł KADAM 30 kW i wiem, że jest zbyt duży!!! (80% sezonu nastawiam go na absolutne minimum 38-40 st.C; nigdy nie nastawiłem na więcej jak 65 st.C). Większość sprzedawców typuje moc 22-25 kW. Natomiast mój sąsiad na nowy dom o podobnej powierzchni, ale w nowej technologii i ma kocioł Hydroterm (???) o mocy 18 lub 21 kW. Tak więc zakładam, że powinienem mieć kocioł trochę większy od niego.
Czy dobrze ustalem moc kotła dla swojego domy?
Natomiast sprzedawca, który oferuje mi Vitigas 050 mówi, że najmniejszy model ma moc 29 kW, ale zmienią dyszki lub kąt dyszek (niestety nie zapamiętałem) i będzie wóczas moc 26 KW. Czy nie naciąga mnie na coś?

darek63

mkmar
16-10-2005, 18:56
Ja kocioł Ideala kupowałem w Lublinie w firmie Instalco - mają chyba jakieś oddziały w Polsce. Mimo ceny jaką można znaleźć na stronie udało mi się wytargować spory rabat. Kocioł będzie pracował w systemie otwartym i do tego podłączony jest równolegle do kotła na paliwo stałe - dlatego go wybrałem gdyż ma małe wymagania instalacyjne. Sprawność, zużycie gazu itp. niepamiętam wartości lecz jest na poziomie osiągów najlepszych kotłów.

RYSZARD
17-10-2005, 22:05
mkmar zainteresowałeś mnie bardzo tym kotłem. Najbliższy serwis nie najbliżej, więc to na razie minus. Ale cena jest bardzo zachęcająca. I właśnie szukam takiego co współpracował by z drugim na paliwo stałe.
Jak będziesz miał jakieś dodatkowe informacje to daj znać.
Pozdrawiam.

RYSZARD
17-10-2005, 22:10
A może mógłbym prosić aby któryś z instalatorów obecnych na “FORUM” wypowiedział się na ten temat i być może porównał go z innymi podobnymi.
Pozdrawiam