PDA

Zobacz pełną wersję : Prawo do własności prywatnej



27-12-2002, 21:28
Jestem właścicielką działki położonej na terenie przeznaczonym pod budowę domów jednorodzinnych. Przechodzą przez nią jednak dwie linie wysokiego napięcia. Plan przestrzennego zagospodarowania terenu wytycza obszar ochronny wynoszący 20 m po obu stronach osi linii, co w moim przypadku zajmuje 80% powierzchni działki.
Chciałabym dowiedzieć się,jakie są możliwości (czy w ogóle są takie możliwości) usunięcia, przebudowy tychże linii, bądź uzyskania odszkodowania.
Może ktoś spotkał się z podobnym problemem i zechciałby wskazać mi skuteczny sposób jego rozwiązania.
Nadmieniam, iż sprawa ta była już rozpatrywana przez Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie, który stwierdził, że pas ochronny wyznaczony w Planie jest zgodny z obowiązującymi przepisami.
Bardzo proszę o odpowiedź, jakiekolwiek sugestie na mój e-mail: [email protected] .
Marta

woreczek
27-12-2002, 23:50
Masz prawo do dysponowania swoją nieruchomością ale w ograniczonym zakresie. To jest tak samo jak przy ważniejszych drogach publicznych - pas ochronny zwany liniami rozgraniczającymi do 35m od osi jezdni - gdzie określa się sposób użytkowania i zagospodarowania terenu. Według mnie małe szanse co do Twoich planów. Ja na takiej działce wziąłbym się nie za budowę, ale raczej za np. uprawę kwiatków, czy innego zielstwa. Chyba więcej z tego pożytku by było.