PDA

Zobacz pełną wersję : ściana jedno-, dwu- czy trzywarstwowa



arek1976
28-12-2002, 07:22
Pomóżcie. Do niedawna byłem zdecydowany na ścianę jednowarstwową z pustaków ceramicznych POROTHERM i wodne ogrzewanie podłogowe. Mam jednak w pracy kolegów, którzy też chcą się budować. Oczywiście kążdy z nich to "fachowiec". Jeden mówi, że najlepsza ściana trójwarstwowa, drugi że dwu. Poza tym piec na węgiel. Co wybrać?

29-12-2002, 18:25
też mam takie dylematy.budowa rusza wczesną wiosną a ja dalej nie wiem z czego budować dom.FORUM wcale mi tego nie ułatwiło,wręcz przeciwnie.zwolenników i przeciwników różnych mat.jest tylu że wyboru to nie ułatwia.i wcale nie chodzi tu tylko o względy finansowE(choć nie ukrywam jest to istotne).już prawie zdecydowałem o ścianie jednowarst.z POROTHERMU ale po przeczytaniu komentarzy na temat artykułu w NIE pomysł tak jak te ściany legł w gruzach .póżniej przyszła kolej na beton kom.
i co myślicie że decyzja była szybka i jednoznaczna? guzik prawda-przeciwników tej metody budowania jest chyba jeszcze więcej choć przyznam że domów w mojej okolicy (ok.wrocławia)
nowo budow.jest więcej z bet.kom. niż z ceramiki[chyba względy cenowe]mam pnad 40 lat i decyzja o budowie domu nie była łatwa
choć przyznaję -zapał jest i trochę grosza też.myślałem że sama decyzja budować czy nie będzie najtrudniejsza a potem to już tylko z górki.ale to był pikuś w poruwnaniu z tym co czekało mnie dalej.wybór działki-mała czy może duża ,w mieście czy na wichurze,na górce czy w dołku,z wjazdem od wschodu a może od północy,kwadratowa ma być czy podłużna.ostatecznie po ok.trzech latach poszukiwań i wycieczek rowerowych-jest.duża [2012m2]podłużna [31x65m]w lekkim dołku[droga z kostki brukowej jest wyżej od działki o ok.50cm]na wichurze[3km od miasta]i wjazd ma od wschodu.kurcze ale to trwało prawie trzy lata!w tym tempie jak będę robił i podejmował decyzje to nie zdążę do 60-siątki.muszę do końca lutego 2003 na coś się zdecydować ,ekipa jest-chlopcy po okresie zimowym i totalnego leniuchowania się palą się do roboty a ja co?głupiego mat.na ściany wybrać nie potrafię.z projektem też nie było łatwo[kilka stów na katalogi] i parę tygodni nie przespanych nocy]i jest taki sobie .wcale mały wcale ładny[chętnie poczytam o waszych opiniach]w kompromisie między parterowym a piętrowym,w bryle dość prostej acz nie banalnej-czyli http://www.pppik.pl a cudo nazywa się DUN.ta decyzja w czasie to okres od maja 2003[zakup działki]do sierpnia 2003[dla mnie to expres]nie było łatwo-przyznaję,ale nie wiem co dalej?pewne decyzje rodzą kolejne[np.grub.ścian fund.]
zdecyduję na ''24'' to nie postawię ściany jednowarst.postawię na ''36''a będę potem budował ścianę dwuwarstwową to po jaką cholerę tyle bloczka do ziemi.wybór projektu też może mieć wpływ na łatwość a przedewszystkim dokładnośc przy określonej technice murowania.u mnie jest dość trudny wykusz w narożniku domu i będzie sporo cięcia więc wybór wskazywał by na beton kom.
ale chyba nie jebnowarstwowo.z kolei ściana dwuwarstwowa niweluje prawie wszystkie niedostatki na styku wypełniacza[kleju lub zaprawy] i bloczka ale dokładne ułożenie styropianu lub wełny też może być problemem.[jej składanie w narożnikach wykuszu]co wy na to? przepraszam za tak długi wywód i w cudzym wątku ale nie będę tworzył nowego skoro problem jest podobny.proszę o szybkie i wyczerpujące [czytaj;fachowe]wypowiedzi bo z podjęciem decyzji u mnie słabo .a na duże błędy pozwolić sobie nie mogę - drugiego domu budował raczej nie będę.wątpliwości jest dużo więcej ale na dzisiaj to i tak się sporo rozpisałem.dzięki i POZDRAWIAM!

ZOOLO
29-12-2002, 18:28
to byłem ja jarząbek-zoolo ale mnie wylogowało

MAXIM
29-12-2002, 22:27
Ja mam zamiar zacząć też na wiosnę chociaż projekt domu jeszcze w lesie ale ściany chcę 2-warstwowe 24bk i 12cm ocieplenia.(też pod Wrocławiem)Pozdrawiam.

adamski
06-01-2003, 08:45
Tez 24 bk + 12 cm styropianu - nawet juz kupilem bloczki, byly w promocji po 4,69 z odbiorem w ciagu roku jak bede chcial.
Pozdrawiam
Adamski

adamski
06-01-2003, 08:50
Arek - moge tylko Ci doradzic jak laik laikowi - jak nie chcesz pozniej pluc sobie w brode bo "nie wiedzialem, nie dopilnowalem, nie moglem bo bylem w pracy" to daj sobie spokoj z sciana jednowarstwowa, no chyba ze masz super ekipe budowlana i zaufana osobe kontrolujaca przebieg budowy. Ja takiej na razie nie mam i balbym sie budowac sciany jednowarstwowej. Dodam ponadto ze chcialbym dom postawic jak najszybciej - nawet jezeli sie uda zamieszkac w nim na koniec roku, a nie ma jeszcze fundamentow. Co do technologii budowy scian to juz indywidualna sprawa - co uslyszysz osobe to pewnie bedzie miala inne zdanie. U mnie zdecydowalo cena i predkosc budowania - obie rzeczy na korzysc gazobetonu (w porownaniu do porothermu).

Pozdrawiam
Adamski

adamski
06-01-2003, 09:04
Arek - moge tylko Ci doradzic jak laik laikowi - jak nie chcesz pozniej pluc sobie w brode bo "nie wiedzialem, nie dopilnowalem, nie moglem bo bylem w pracy" to daj sobie spokoj z sciana jednowarstwowa, no chyba ze masz super ekipe budowlana i zaufana osobe kontrolujaca przebieg budowy. Ja takiej na razie nie mam i balbym sie budowac sciany jednowarstwowej. Dodam ponadto ze chcialbym dom postawic jak najszybciej - nawet jezeli sie uda zamieszkac w nim na koniec roku, a nie ma jeszcze fundamentow. Co do technologii budowy scian to juz indywidualna sprawa - co uslyszysz osobe to pewnie bedzie miala inne zdanie. U mnie zdecydowalo cena i predkosc budowania - obie rzeczy na korzysc gazobetonu (w porownaniu do porothermu).

Pozdrawiam
Adamski

kodi_gdynia
06-01-2003, 09:24
Adamski ma rację - ścian jednowarstwowa może jest i super, ale ajest tysiąc możliwości aby popełnić błędy że szkoda gadać. U mnie po drugiej stronie ulicy robili z Ytonga jednowarstwową. Dom modelowy, znana firma z trójmiejskiego rynku deweloperskiego. Poszedłem zobaczyć. Odstępy między pustakami do 1cm. I co przykryli tynkiem i jest cacy. Ja dziękuję za taka ścianę. Przy dwuwarstwowej dasz styropian i po sprawie.
Jak mówią fachowcy przyjdzie kit - będzie git.

Adamski - gratuluje wyboru. Dobra cena. Mam nadzieję, że Osława. Pozdrawiam

dobrzykowice
06-01-2003, 10:10
ja mam ścianę jednowarstwową zrobiona przez ekipę którą mogę z czystym sumieniem polecić kazdemu. Kiedy sąsiedzi zobaczyli jak sie na prawdę buduje to powywalali swoich wykonawców i zatrudnili moją ekipę. Ostatecznie w zeszlym sezonie wybudowali cztery domy poprawiali piaty i rozpoczeli szósty wszyscy są oczywiście zachwyceni.

arek1976
10-01-2003, 16:41
Serdecznie dziękuję Wam za cenne informacje. Chyba już zdecydowałem. Życzę wszystkim, aby w Nowym Roku zrealizowali swoje marzenia ( czyt. zamieszkali na swoim ).

krzyszt17
15-01-2003, 10:24
Nie wiem czy już wątek "zamknięty"? Ja również zaczynam na wiosnę i miałem podobny problem. Zdecydowałem podobnie jak kilka osób "piętro wyżej". To znaczy BK24 + styropian 12cm. Myślę, że warto się wcześniej zdecydować i poczytać sobie o ściankach kolankowych, wieńcu, ścianach szczytowych itp. aby potem pomyślnie rozwiązać te problemy.
Mam pytanie, czy przy ścianie dwuwarstwowej na ściany zewn braliście BK 500, czy 600 i czym kierowaliście się?
Co do ceny BK to u nas w porządnej wytwórni można stergować poniżej 4,50
Pozdrawiam.

FREDY
24-01-2003, 20:40
Ja zachęcam Was do ściany 3warstwowej i to z ceramiki. Np. Poroton 24,wełna 12,szczelina2,dziurawka. Współczynnik k=0,20 przy dobrej wełnie np.Superrock lambda 0,024. Ściana dwuwarstwowa to nie dla mnie , nie chcę drżeć aby tej delikatnej struktury nie uszkodzić wolę mieć solidną ścianę na zewnątrz. A poza tym nie toleruję styropianu.

Alek
26-01-2003, 18:30
Mała poprawka;
Superrock ma lambdę 0,034 W/mK

11-02-2003, 14:06
Przepraszam za polemiczny ton ale -uszkodzic struktury?
co ty twinn towers budujesz?
zdfecydowanie tansza i lepsza :gazobeton ze steropianem
Nb. kiedys w trojce sluchalem gadaniny na temat badan na promieniowaniem w domach zbudowanych z roznego budulca
No i gdfzie bylo najwieksze?
oczywisci---? z drewna i ceramiki a najnizsze?- z betonu.
HEHE ecolodzy

Grzegorz63
13-02-2003, 13:47
<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Grzegorz63 dnia 2003-02-23 00:12 ]</font>

pyrka
21-03-2003, 22:34
FREDY! Popieram. Dom będzie potrzebować bardzo mało energii do ogrzania, więc będzie tani w eksploatacji a przy tym będzie oddychać.Koszt wykonania będzie niższy od porothermu 44 z ciepłą fugą i tynkiem.

reginka
28-05-2003, 15:27
2003-05-28 16:28 ]</font>

Krystian
01-06-2003, 19:28
Ja wybrałem trzywarstwową: 25cm silikat, 10cm styropian, 12cm cegła klinkierowa.
Wiem, że to drogi wybór, ale mam nadzieją, że na wiele lat...
Pozdrawiam,... i tak dla Ciebie najlepsze będzie TO co TY wybierzesz...:grin:

mar
08-06-2003, 20:16
Jeśli o mnie chodzi za namową architekta i po dotarciu do producenta zdecydowałem się na jednowarstwową z bloczków keramzytowych 36,5cm o U=0,3 i zaprawie ciepłochronnej wg receptury Optiroca przygotowywanej na budowie. Ogrzewanie gazowe tradycyjne.
Powizytach w stojących domach z tego materiału szczerze polecam. O moim domu, jak się mieszka napiszę w przyszłym roku.
Decyzję jednak musisz podjąć sam.
Pozdrowienia
Marian

Jasiu
09-06-2003, 08:42
Jak słusznie zauważył ZOOLO wybór ściany jest po części zdeterminowany wcześniejszymi decyzjami - zmieniając rodzaj muru (a więc jego grubość) trzeba pamietać o grubości ścianek fundamentowych, a nawet o długości krokwi. Być może trzeba też będzie przeliczyć strop.

IMHO najpopularniejsza jest ściana 2W bo jest łatwa do zrobienia, tania, a jej wady są do zaakceptowania (elewacja podatna na uszkodzenia).

1W jest modna (nowoczesna technologia, szybkie i czyste budowanie) ale stawia wysokie wymagania przed wykonawcą - większośc budowlańców to papraki: "tutaj nie apteka - ważne żeby *jakoś*, a nie *jakość*" :)

3W jest trochę trudniejsza w wykonaniu od 2W, troszkę droższa, wymaga grubszych fundamentów, ale za to trwalsza.

Wybór BK czy ceramika nie ma IMHO wiekszego znaczenia. Ceramika jest twardsza. Jest to czasem zaletą (mozna budować do 7 kondygnacji, a z BK tylko do 3), a czasem wadą (akurat skończyłem robienie instalacji elektrycznej i zaczynam wodną - w BK otwory, przepusty i bruzdy to bułka z masłem).

Ja polecam BK 24cm odm.600 ocieplony styropianem 12 cm - ściana jest wytrzymała, ciepła i jedna z najtańszych i najprostrzych w wykonaniu.