PDA

Zobacz pełną wersję : Vaillant - pytania do specjalistów



inż. Mamoń
15-10-2005, 20:56
Mam Vaillanta VU PL 242/2-5 czyli o mocy 24kW. Zastanawia mnie co znaczy ustawienie d.00 "tryb obciążenia częściowego przy ogrzewaniu" gdzie wartości mogą być 0, 1, 2, 15 (15 = fabryczne = pełna moc). Jak ten parametr wiąże się z modulacją palnika, która daje od 8,9 do 24 kW. Wydaje mi się, że kocioł może pracować z mocą z zakresu 8,9 do 24 kW, ale co tu zmienia tryb obciążenia częściowego, o którym napisałem na początku?
Po drugie czy taki kocioł nie jest za duży na dom 135 m kw? Specjalista doradzał mi taki kociołek bo chodzi o dużą moc na c.w.u. Natomiast małe zapotrzebowanie mocy na CO jest zapewnione przez szeroki zakres modulacji palnika. Czy kociołek jest przewymiarowany czy nie?

inż. Mamoń
16-10-2005, 19:09
Podciągam.
Czy naprawdę nie ma tu specjalistów od Vaillanta?

RYDZU
16-10-2005, 19:50
Witam pana Inzyniera! :)
Ruch w wątku na razie nieduzy bo weekend - ludzie na wyjazdach są.

Z mojego podwórka ci powiem, że mam dom w sumie 240 m2 i kocioł o takiej samej mocy
- Vaillant Ecotec 246. Z prowzorycznego bilansu wyszło że staczyłby nawet ten mniejszy
model, ale "dla spokojności" mam przewymiarowany nieco. .

pozdrawiam

VPS
17-10-2005, 05:26
inż
masz kocioł VU czy VUW ?
W nowym budynku o pow 135 m/2 potrzeba ok 8-10 kW mocy cieplnej na CO.
Więc kocioł będzie pracował z minimalną mocą (brak zakresu na modulację) pozostaje jeszcze jaką wartość masz ustawioną w funkcji d. 0 podszas pierwszego uruchomienia ?
W funkcji d. 0 ustawia się moc na potrzeby CO i dokonuje tego tylko uprawniony instalator lub serwisant. Jeśli sam będziesz zmieniał wartości nie będziesz wiedział jaką moc ustawć. Potrzeba jeszcze manometr aby sprawdzić ciśnienie w mbar na zespole gazowym.
Przykładowo moc startowa kotła 242/2 to 8,9 kW odpowiada ciśnieniu gazu GZ 50 - 1.9 mbar, natomiast moc max to 24 kW odpowiada ciśnieniu gazu GZ 50 - 9.8 mbar

inż. Mamoń
17-10-2005, 09:04
VPS - mam kocioł VU. Jeżeli ma to znaczenie to mam też zsaobnik VIH w sumie niewielki bo 70 litrowy. Podobno ten układ może mi i tak i tak zapewnić w ciągu 10 minut około 140 litrów ciepłej wody.
Serwisant w d0 ustawił mi "szóstkę". Aha - manometr też miał no i myślę, żę pewnie znał się na rzeczy. Nie wiem jakiej mocy to odpowiada czy 6/15 * 24 kW?? Chyba jednak jest jakoś inaczej.
A przy okazji czy nie jest lepiej ustawić dłuższy czas blokady przed kolejnym uruchomieniem niż 20 minut fabryczne? A jaki jest maksymalny czas ciągłego grzania w trybie CO?
Ale przy tych ustawieniach małej mocy na CO jednak moc na c.w.u. jest chyba maksymalna czy nie?

inż. Mamoń
19-10-2005, 07:27
Podciągam z nadzieją, że będą jeszcze odpowiedzi 8)