PDA

Zobacz pełną wersję : Czy beton może leżeć bezpośrednio na porothermie?



16-10-2005, 07:33
No właśnie - jak w temacie.
Czy na Porotherm (na wierzchu ściany parteru) trzeba położyc warstę cegieł a dopiero na tym zalewać wieniec?
Czy też można beton położyć bezpośrednio na Porotherm?

pawelurb
16-10-2005, 09:35
u mnie dawali warstwę cegieł , mój kierownik budowy powiedział że tak trzeba zrobić.

Zbigniew Rudnicki
16-10-2005, 11:52
Na Porothermie nie można bezpośrednio układać belek stropowych (bo w przszłości popęka), lecz należy cały strop unieść 2-3cm, aby beton dostał się miedzy belki i wierzch Porothermu i wytworzyły się t.zw. poduszki.
Ale aby unieść te belki trzeba wykonać dodatkowe stemple, co jest pracochłonne i kosztowne.
Zamiast unoszenia stropu można dać warstwę cegieł (na zaprawę) i na tej warstwie położyć już (na sucho) belki.
Ta warstwa nie musi być na całej grubości ściany w ścianach zewnętrznych, wystarczy od strony wewnętrznej budynku.

Geno
16-10-2005, 16:47
Na Porothermie nie można bezpośrednio układać belek stropowych (bo w przszłości popęka), lecz należy cały strop unieść 2-3cm, aby beton dostał się miedzy belki i wierzch Porothermu i wytworzyły się t.zw. poduszki.
Ale aby unieść te belki trzeba wykonać dodatkowe stemple, co jest pracochłonne i kosztowne.
Zamiast unoszenia stropu można dać warstwę cegieł (na zaprawę) i na tej warstwie położyć już (na sucho) belki.
Ta warstwa nie musi być na całej grubości ściany w ścianach zewnętrznych, wystarczy od strony wewnętrznej budynku.

Belki podnosi się rygami czyli opera na deskach zamocowanych na ścianach - specjalnie to koszto i pracochłonne nie jest.

Zbigniew Rudnicki
16-10-2005, 18:19
Takie deski wspierające belki stropowe trzeba by chyba przybijać gwoździami do ściany.
W cudzym domu można - w swoim bym nie pozwolił.
Rzeczywiście, koszt dodatkowego stemplowania nie jest taki duży, jeśli przyrównać go w skali kosztu całego domu.

xavi
17-10-2005, 06:30
Nikt nie powiedział, że kraftz robi strop Terriva, a nie np. monolityczny.
W moim przypadku był ten drugi - Wieniec był opuszczony w stosynku do płyty o kilka cm. Do okoła wewnątrz pomieszczeń biegła przybita deska do pustaków i tak powstałą poduszka 8).
Sposób opisany powżej zalecany jest również do stropów z belkami tak jak pisał Zbigniew Rudnicki

Geno
17-10-2005, 08:00
Moze coś nie doczytałęm - na porotherm w przypadku wieńca nic nie trzeba domurowywać - jedyna wada rozwiązania to nieco większe zużycie betonu (wpada w pustki).

xavi
17-10-2005, 08:34
Przy robieniu instalacji elektr. przebijałem się przez mur właśnie pod stropem - duuużo tam było tego betonu , a jakie wiercenie :wink:

Nasunął mi się wtedy temat mostka termicznego który wówczas powstaje :evil:

ale... mam ścianę 2 warstwową :lol:

17-10-2005, 16:01
Prośba o wyrozumiałość:
czy poduszka to jest to samo co wieniec?
Będę kładł TRivę. Poszuka jest potrzebna jak pisaliście powyżej.
Wieniec to coś innego niż ta poduszka? Leży na TRivie?

Geno
17-10-2005, 16:39
Prośba o wyrozumiałość:
czy poduszka to jest to samo co wieniec?
Będę kładł TRivę. Poszuka jest potrzebna jak pisaliście powyżej.
Wieniec to coś innego niż ta poduszka? Leży na TRivie?

Poduszka to po prostu poduszka :wink: coś w rodzaju podlewki pod belki,nadproża itp. wieniec jak nazwa mówi coś wieńczy czyli ściany w skrócie zapobiega "rozłażeniu" się ich.

17-10-2005, 17:07
Czyli winiec jest wylewany ponad stropem (dokładnie: strop stanowi podstawę dla wieńca). Czy tak?

Geno
17-10-2005, 17:30
Czyli winiec jest wylewany ponad stropem (dokładnie: strop stanowi podstawę dla wieńca). Czy tak?

Wieniec jest w poziomie stropu i belki stropu są zakotwione (umocowane,zatopione) w wieńcu - tylko ,że wieniec wieńcowi nie równy w zależności od stropu są różne rozwiązanie np. w drewnianym itp. mogą być wience ścian szczytowych,kolankowych itd.

17-10-2005, 17:56
Czyli żeby sprawę uporządkować: poduszka to część wieńca - część na której leży strop.

U mnie jest porotherm (ściana 2W).
Czy powinienem wzmacniać ostatnią warstwę pustaków cegłą?

Geno
17-10-2005, 18:02
Czyli żeby sprawę uporządkować: poduszka to część wieńca - część na której leży strop.

U mnie jest porotherm (ściana 2W).
Czy powinienem wzmacniać ostatnią warstwę pustaków cegłą?

Poduszka to nie jest część wieńca - poduszka stosowana jest pod np. belki nadprożowe,podciagi stalowe ze wzgledu na większą wytrzymałośc niż np. pustaki czy bloczki BK - można też podmurować cegłą np. klasy 15. Pod wieńcem nie ma potrzeby podmurowywać - jedynie pod oparciami nadproży itp. ZXa bardzo nie widzę sensu wzmacniania bo i po co? ostatniej warstwy pustaków.

bigmario4
17-10-2005, 18:15
Czyli żeby sprawę uporządkować: poduszka to część wieńca - część na której leży strop.

U mnie jest porotherm (ściana 2W).
Czy powinienem wzmacniać ostatnią warstwę pustaków cegłą?

Genowi chodzi pewno o to że poduszkę można wylać wczesniej,ale nic nie szkodzi wylewać razem z wieńcem wtedy nazywa sie to "wieniec opuszczony"i potrzebna jest deska wokół scian.Nie ważne czy u siebie czy u obcych mozna ją przybic,przykręcić czy jeszcze w inny sposób przymocować.
Porotherm ma dosc małe szczeliny,aż tak duż tego betonu nie powinno wpłynąć, mysle że nie musisz dawac cegly

17-10-2005, 22:20
No to zginąłem za własną ojczyznę. Dzisiaj po południu majster wymurował mi dwie warstwy cegieł za dodatkowe n zł.
Zeby ofkors wzmocnić ścianę pod wieńcem.
Sie dałem naciągnąć.

xavi
18-10-2005, 06:01
no to gratis zafundował ci "mały mostek termiczny" :wink:

Dobrze że masz ścianę 2-warstwową 8)

Zbigniew Rudnicki
18-10-2005, 07:34
Kraftz
Być może majster dał aż dwie warstwy cegieł aby zachować projektową wysokość parteru. W przypadku Porothermu "regulacja" jest co 25cm (bo taka jest wysokość pustaka z zaprawą).

Nazaryjczyk
18-10-2005, 08:57
Osobiście uważam, że nadmurówka z cegieł lub bloczków betonowych, to lepsze rozwiązanie niż podnoszenie belek w celu powstania tak zwanej poduszki.
Widziałem juz jak wyglądają takie poduszki po rozszalowaniu. Często, gęsto właśnie pod belkami - po betonie jest tylko wspomnienie! Wiąże się nie tylko ze złym zagęszczaniem lub jego brakiem. Po prostu trzeba mieć świadomość, iż żeby beton podpłynął pod belkę, to musi mieć wyjściowy stożek około 15cm. Wtedy można mówić o skutecznym wibrowaniu. Jak na budowę przyjeżdża beton o opadzie 3 cm, to o czym my rozmawiamy Panowie?!
Reasumując, w warunkach krajowych lepiej podmurować porotherm, czy komórkowca.

Geno
18-10-2005, 09:30
Osobiście uważam, że nadmurówka z cegieł lub bloczków betonowych, to lepsze rozwiązanie niż podnoszenie belek w celu powstania tak zwanej poduszki.
Widziałem juz jak wyglądają takie poduszki po rozszalowaniu. Często, gęsto właśnie pod belkami - po betonie jest tylko wspomnienie! Wiąże się nie tylko ze złym zagęszczaniem lub jego brakiem. Po prostu trzeba mieć świadomość, iż żeby beton podpłynął pod belkę, to musi mieć wyjściowy stożek około 15cm. Wtedy można mówić o skutecznym wibrowaniu. Jak na budowę przyjeżdża beton o opadzie 3 cm, to o czym my rozmawiamy Panowie?!
Reasumując, w warunkach krajowych lepiej podmurować porotherm, czy komórkowca.

Chyba opowiadasz o sztychowaniu - przy dobrym wibratorze zawibrujesz K1

Nazaryjczyk
18-10-2005, 10:08
K1?
No chyba, że mówimy o prefabrykacji lub układaniu nawierzchni autostradowych?
Pozdrawiam.

18-10-2005, 11:43
Kraftz
Być może majster dał aż dwie warstwy cegieł aby zachować projektową wysokość parteru. W przypadku Porothermu "regulacja" jest co 25cm (bo taka jest wysokość pustaka z zaprawą).

Dokładnie tak.
Można to było jednak równie dobrze zrobić ścinając Poro. I właśnie o to poszło - majster twierdzi że cegły (i to dwie warstwy) są porządniejszym rozwiązaniem (tyle, że "wie Pan, tego nie ma w projekcie i my to dorobim ale za dopłatą" :wink: )
Ponieważ cały czas mam wątpliwości czy poduszka na Poro nie zniszczy tego Poro - wysupłałem dodatkowe dutki.

rafałek
18-10-2005, 12:02
U mnie wylewali poduszkę która byłą idealnie poziomowana na całym domu. Na niej układali płyty. W przypadku podciągów i nadproży to były podmurowywane cegłami.

Jankes
18-10-2005, 12:07
Ciecie porothermu w poprzek jest wykonalne, ale niezbyt dokladne, szczegolnie w przypadku jak ekipa nie ma specjalnej pily do tego materialu. jest jeszcze jedno rozwiazanie mozliwe, tzn zaszalowac z boku i taka poduszka 2-3 centymetry mozna zrobic normalnie z betonu ukreconego na budowie w betoniarce,jesli obawiasz sie ze beton nie wplynie pod belki. Poduszka na pewno nie uszkodzi porothermu. A to, ze kazali sobie doplacic za te cegly to jest zwykle naciagactwo. Jesli umowiles sie z nim na zaplate w calosci za wymurowanie scian i wykonanie prawidlowego stropu zgodnie ze sztuka budowlana, to tu nie ma mowy o dodatkowej robocie, bo wg sztuki budowlanej takie miekkie materialy jak "ciepla" ceramika, badz beton komorkowy nalezy zawsze wzmocnic przed oparciem na nich stropu.Jesli Twoj majster jest fachowcem, to wiedzial o tym przed rozpoczeciem prac (nawet jesli nie bylo tego w projekcie), w momencie jak zostal poinformowany z jakiego materialu buduje. Az sie czlowiek brzydzi takimi naciagaczami.
POwodzenia dalej i nie daj sie.
Pozdrawiam
Jankes

Geno
18-10-2005, 15:39
K1?
No chyba, że mówimy o prefabrykacji lub układaniu nawierzchni autostradowych?
Pozdrawiam.

Miało być K2 :D