PDA

Zobacz pełną wersję : Dach dwu, czy czterospadowy?



gosiac
16-10-2005, 13:32
Jestem na etapie wyboru projektu. Podobają mi się domy z dachami czterospadowymi, ale obawiam się zbyt wysokiego kosztu takiej inwestycji. Wybrałam już dwa projekty o podobnej powierzchni, jeden z dachem dwu, drugi czterospadowym. Jaka może być różnica w cenie? gosiac:roll:

anpi
16-10-2005, 14:07
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Im prostszy dach - tym tańszy. Najtańszy - dwuspadowy bez lukarn.

bobo30
16-10-2005, 15:55
różnicy w cenie Ci nie podam, ale dach dwuspadowy będzie tańszy
my taki mamy, jest ładny, a dodatkowa zaleta to to, że jest więcej miejsca na poddaszu

ckwadrat
16-10-2005, 16:34
Dwuspad na pewno tańszy i tylko dwuspad daje możliwość wstawienia normalnych okien na poddaszu (nie wykluczając dodatkowego doświetlenia połaciowymi). W 4-spadzie muszą być połaciowe albo lukarny ale to dodatkowy koszt. No i oczywiście przy 2-spadzie jest 2x mniej skosów = większa powierzchnia poddasza.

buczek
17-10-2005, 08:47
Z własnego doświdcznia wiem, że im b. skomplikowany dach tym "fachowcy" mają większe pole by coś spiepszyć. Na Twoim miejjscu decydował bym się na dach kopertowy wiedząc, że mam na 100 proc. dobrą ekipę.

zuczek
17-10-2005, 09:17
Masz dwa wyjścia:
- prawo gustu jest najważniejsze. Jeśli podobają Ci się dachy kopertowe, to taki wybierz. Chyba, że masz ''napiętą'' sytuację finansową i różnica w cenie jest dla Ciebie nie do przeskoczenia, to...
- dach dwuspadowy, jest na pewno tańszy.

Jeśli chodzi o moje osobiste odczucia estetyczne to:
dachy kopertowe podobają mi się w rozległych domach parterowych (dom parterowy ma dużą powierzchnię dachu i dwuspadowy zwykle wygląda fatalnie), ale już w domach z użytkowym poddaszem zdecydowanie bardziej dwuspadowe, bo: stawiam na tradycję i prostotę, jeśli masz użytkowe poddasze, to taki dach jest praktyczniejszy.

Monika B
17-10-2005, 09:46
Dachy czterospadowe są przepiękne!!!
Mają dla mnie jednak igantyczną wadę: wyłącznie okna dachowe lub co gorsza lukarny (drogo). Przez okna dachowe widać tylko chmurki, w dobrym przypadku jescze listki. Poddasze daje wrażenie dusznego bunkra. Nie wiem czy byłaś w takim pomieszczeniu. Są oczywiście tacy, którym to nie przeszkadza, ale propnuję Ci najpierw spędzić u kogoś godzinkę na kawce. Jak Cię nie zdołuje, to zostanie Ci tylko decyzja co do kosztów.

anpi
17-10-2005, 12:21
Dachy czterospadowe są przepiękne!!!
Mają dla mnie jednak igantyczną wadę: wyłącznie okna dachowe lub co gorsza lukarny (drogo). Przez okna dachowe widać tylko chmurki, w dobrym przypadku jescze listki. Poddasze daje wrażenie dusznego bunkra. Nie wiem czy byłaś w takim pomieszczeniu. Są oczywiście tacy, którym to nie przeszkadza, ale propnuję Ci najpierw spędzić u kogoś godzinkę na kawce. Jak Cię nie zdołuje, to zostanie Ci tylko decyzja co do kosztów.

Nie rozumiem, przecież okna dachowe są montowane na takie samej wysokości od podłogi jak zwykłe, więc widok też jest taki sam. Chyba że byłaś u kogoś, kto ma okna dachowe na 14 piętrze :lol: to możliwe, że widać tylko chmurki. Albo wyglądałaś przez okno z poziomu podłogi :lol:

marcin_budowniczy
17-10-2005, 12:29
Wybrałem czterospadowy z "okiem woła" :-) (wole oko).
http://marcin-przemek.magix.net
(forum muratora)
Kurcze wiem, że drozsza zabawa.
Minus czterospadowego to cena i mniej miejsca na poddaszu niz w dwuspadowym.
Plus wygląd :-)

anpi
17-10-2005, 12:31
Wybrałem czterospadowy z "okiem woła" :-) (wole oko).
http://marcin-przemek.magix.net
(forum muratora)
Kurcze wiem, że drozsza zabawa.
Minus czterospadowego to cena i mniej miejsca na poddaszu niz w dwuspadowym.
Plus wygląd :-)

Kwestia gustu. Minusy - drogie okna, drogi dach, trudny do zrobienia (prawidłowego) i za mało okien na poddaszu.

pawelurb
17-10-2005, 12:31
dwuspadowy pewnie tańszy mniej drewna , robocizna też pewnie tańsza , domek ma wtedy ściany szczytowe i skosy na poddaszu są tylko z 2 stron a nie jak w kopertowym z każdej strony , wydaje mi się że różnicy w cenie nie powinno być wielkiej , wybrałbym to co mi się podoba ( mi się podobała koperta , a pozatym zostałem niejako zmuszony do kopertowego przez warunki zabudowy , więc i tak i tak nie było wyjścia ) Mój dach o powierzchni 270 m.kw , kryty dachówką cementową euronit będzie kosztował ( bo narazie się robi ) 51 tyś zł. licząc razem z więźbą, pokryciem , rynnami , kominami z klinkieru i robocizną.

rafallogi
17-10-2005, 12:36
Wydaje mi się, powinnaś skupić się na wnętrzu a dopiero na dachu.
Domy z dachem dwuspadowym, to zazwyczaj podłużne tramwaje z długim holem, wokół którego piętrzą się całe stosy drzwi. W dachu takiego domu muszą znaleźć się jakieś udziwnienia lub lukarny, by dom ten nie wyglądał jak....tramwaj, czy stodoła.
Przy rzucie domu o podstawie kwadrata, pomieszczeń na dole może być nieco mniej (mniej drzwi), ale za to mogą być większe. Hool zazwyczaj też ma przybliżoną podstawę kwadrata. I tutaj siłą rzeczy (rozpiętość ścian) dach musi być kopertowy.

anpi
17-10-2005, 12:46
Wydaje mi się, powinnaś skupić się na wnętrzu a dopiero na dachu.
Domy z dachem dwuspadowym, to zazwyczaj podłużne tramwaje z długim holem, wokół którego piętrzą się całe stosy drzwi. W dachu takiego domu muszą znaleźć się jakieś udziwnienia lub lukarny, by dom ten nie wyglądał jak....tramwaj, czy stodoła.
Przy rzucie domu o podstawie kwadrata, pomieszczeń na dole może być nieco mniej (mniej drzwi), ale za to mogą być większe. Hool zazwyczaj też ma przybliżoną podstawę kwadrata. I tutaj siłą rzeczy (rozpiętość ścian) dach musi być kopertowy.

Eeeee, trochę przesadzasz. Rzuć okiem na mój projekt: http://www.boduch.pl/info.php?id=6 i powiedz, jakie widzisz podobieństwo do tramwaju. Dach jest dwuspadowy bez żadnych lukarn.

rafallogi
17-10-2005, 12:57
No widzisz, zbliżony podstawą bardziej do kwadratu. Mało brakowało a wyglądałby jak..... stodoła, a to za sprawą dachu dwuspadowego i dużej szerokości.. Projektant ratował jednak bryłę tego budynku i wstawił zadaszenie nad wejściem w ścianie szczytowej natomiast na drugiej dał balkony. Gdyby nie te zabiegi byłaby to tradycyjna bryła, nadająca się do przebudowy. Nie czepiam się Ciebie i nie mniej mi za złe mojej opinii.

anpi
17-10-2005, 13:39
rafallogi, spoko, luzik. Myślę, że kształt dom to kwestia gustu - jednemu podoba się "stodoła", innemu "dworek" jeszcze innemu "klocek".

A w tym wątku chodziło głównie o różnicę w kosztach dachu dwuspadowego i kopertowego. A różnica jest duża, chyba się ze mną zgodzisz?

rafallogi
17-10-2005, 13:52
zgadzam się, przy kopercie dużo skosów odpada, jeśli kryli będziemy blachodachówką.

theRav
17-10-2005, 14:10
Dach czterospadowy jest pewnie droższy bo:
- możesz używać tylko okien dachowych (a więc droższych)
- masz dużo więcej gąsiorów
- masz większą powieżchnię pokrycia dachowego w stosunku do 2spadu o tej samej pow. użytkowej poddasza.
- wychodzi więcej materiału na więźbę
Z drugiej strony trzeba pamiętać (na osłodę), że:
- masz mniej murowania
- nie masz ani jednej dachówki końcowej

Hubik_1975
17-10-2005, 14:14
Czytając wypowiedzi niektórych Forumowiczów odnośnie dachów odnoszę wrażenie, że nie mają oczu albo mają zmysł estetyczny na poziomie komunistycznej zabudowu jednorodzinnej z lat 70/80tych. Jeśli mówimy o wyglądzie, estetyce, uroku domu - to nie ma w ogóle porównania pomiędzy dachem kopertowym a dwuspadowym. Generalnie dom z dwuspadowym dachem wygląda jak stodoła i ciężko trzeba się napracować by to zamaskować. Wiem, że nie jest to popularna opinia wśród posiadaczy domów, ale z przykrością trzeba stwierdzić, że prawdziwa. Nawiązanie do lat 70/80 nasuwa mi się odrazu, gdy czytam wypowiedzi o wyższości okien zwykłych nad połaciowymi... nic bardziej mylnego!

Pisanie o oknach połaciowych, że widać przez nie niebo i listki to nieporozumienie - owszem, jeśli ktoś adaptował strych w starym domu i ma okna pod kątem takim, że widać tylko niebo - jego sprawa. Normalnie okna połaciowe dają pomieszczeniom urok nieporównywalny do standardowych - montowane są zazwyczaj na wysokości 90-125cm więc doskonale przez nie widać całą okolicę, włącznie z tym co się dzieje pod domem. Oczywiście muszą być właściwego rozmiaru - ja mam zaprojektowane 78/140 i widziałem już takie w domu moich przyjaciół - bajka. Kolejna kwestia to lukarny - niewątpliwie dodają uroku i wystarczy jedna dla dachu kopertowego by był naprawdę elegancki i estetyczny, a do tego nie przypominał stodoły jak 99% dachów dwuspadowych. Kształty lukarn też są różne, więc pole do popisu jest niemałe.

Teraz pomówmy o cenach - owszem dach dwuspadowy będzie tańszy. Pytanie tylko o ile i czy zastanawiamy się, że dom budujemy na długie lata. Gdy wybieramy dach nie kierujmy się chwilą, tylko pomyślmy że przez następne 30 lat będziemy patrzyli na stodołę gdy się zdecydujemy na dwuspadowy. Jeśli chodzi o koszty to będzie to koszt większej ilości drewna na więźbę, większej powierzchni dachu i ew. elementów wykończeniowych. Oczywiście trzeba sobie odrazu powiedzieć, że nie są to jakieś gigantyczne koszty a przy budowie domu - naprawdę w granicach 2-3% więcej przy budowie domu z dachem kopertowym.

Reasumując - ile osób, tyle opinii i wyborów. Radzę jednak zdecydowanie 100 razy się zastanowić czy nie lepiej dołożyć do dachu i mieć coś estetycznego, nowoczesnego i przyjemnego dla oka... czy coś, na co będziemy co rano patrzyli i powtarzali sobie, że sąsiad obok ma ładniejszy a my tak wybraliśmy i musi już zostać.
życzę udanego wyboru :)
H.

anpi
17-10-2005, 14:27
hubik, nie masz prawa narzucać innym swojego gustu. Mnie, i wielu osobom nie podobają się dachy kopertowe i lukarny. Mój wybór dachu dwuspadowego był całkowicie świadomy. A różnica w cenie, wbrew pozorom jest bardzo duża - dach kopertowy może być nawet 2-3 razy droższy od dwuspadowego (przy tej samej powierzchni poddasza i tej samej technologii). Przy kwotach rzędu 40-50 tysięcy to dużo. Chyba, że jesteś jakimś ministrem, to nie dziwię się, że jest Ci wszystko jedno :lol:

17-10-2005, 14:56
Czytając wypowiedzi niektórych Forumowiczów odnośnie dachów odnoszę wrażenie, że nie mają oczu albo mają zmysł estetyczny na poziomie komunistycznej zabudowu jednorodzinnej z lat 70/80tych. Jeśli mówimy o wyglądzie, estetyce, uroku domu - to nie ma w ogóle porównania pomiędzy dachem kopertowym a dwuspadowym. Generalnie dom z dwuspadowym dachem wygląda jak stodoła i ciężko trzeba się napracować by to zamaskować. Wiem, że nie jest to popularna opinia wśród posiadaczy domów, ale z przykrością trzeba stwierdzić, że prawdziwa. Nawiązanie do lat 70/80 nasuwa mi się odrazu, gdy czytam wypowiedzi o wyższości okien zwykłych nad połaciowymi... nic bardziej mylnego!

Pisanie o oknach połaciowych, że widać przez nie niebo i listki to nieporozumienie - owszem, jeśli ktoś adaptował strych w starym domu i ma okna pod kątem takim, że widać tylko niebo - jego sprawa. Normalnie okna połaciowe dają pomieszczeniom urok nieporównywalny do standardowych - montowane są zazwyczaj na wysokości 90-125cm więc doskonale przez nie widać całą okolicę, włącznie z tym co się dzieje pod domem. Oczywiście muszą być właściwego rozmiaru - ja mam zaprojektowane 78/140 i widziałem już takie w domu moich przyjaciół - bajka. Kolejna kwestia to lukarny - niewątpliwie dodają uroku i wystarczy jedna dla dachu kopertowego by był naprawdę elegancki i estetyczny, a do tego nie przypominał stodoły jak 99% dachów dwuspadowych. Kształty lukarn też są różne, więc pole do popisu jest niemałe.

Teraz pomówmy o cenach - owszem dach dwuspadowy będzie tańszy. Pytanie tylko o ile i czy zastanawiamy się, że dom budujemy na długie lata. Gdy wybieramy dach nie kierujmy się chwilą, tylko pomyślmy że przez następne 30 lat będziemy patrzyli na stodołę gdy się zdecydujemy na dwuspadowy. Jeśli chodzi o koszty to będzie to koszt większej ilości drewna na więźbę, większej powierzchni dachu i ew. elementów wykończeniowych. Oczywiście trzeba sobie odrazu powiedzieć, że nie są to jakieś gigantyczne koszty a przy budowie domu - naprawdę w granicach 2-3% więcej przy budowie domu z dachem kopertowym.

Reasumując - ile osób, tyle opinii i wyborów. Radzę jednak zdecydowanie 100 razy się zastanowić czy nie lepiej dołożyć do dachu i mieć coś estetycznego, nowoczesnego i przyjemnego dla oka... czy coś, na co będziemy co rano patrzyli i powtarzali sobie, że sąsiad obok ma ładniejszy a my tak wybraliśmy i musi już zostać.
życzę udanego wyboru :)
H.

Hubik - nie zgadzam się !!!
Jest mnóstwo bardzo ładnych domów z dachem dwuspadowym, zupełnie stodoły nie przypominających. Poza tym na dom nie będziesz przez te 30 lat tylko patrzył i podziwiał, ale w nim mieszkał... I jeśli chcesz intensywnie użytkować poddasze - duzo wygodniej będzie z dachem dwuspadowym niż czterospadowym. U mnie poddasze wyszło bardzo wygodne - a bryła - całkiem zgrabna.
A co do PRL-u - mam wrażenie, że go ciągle odreagowujesz. Prostota jest piękna :). Oczywiście nie chcę przez to powiedzieć, że nie podobają mi się domy z dachem czterospadowym. Podobają się, jak najbardziej, są bardzo zgrabne, ale zależy - co jest priorytetem.
P.s. - większy dach dwuspadowy też swoje kosztuje :(

tadzel
17-10-2005, 15:33
Wszytkie stodoły i obory mają dachy dwuspadziste dom powinien sie różnic

anpi
17-10-2005, 15:41
Wszytkie stodoły i obory mają dachy dwuspadziste dom powinien sie różnic

Co się dzieje? Jakiś wysyp dzisiaj?

Nie ma czegoś takiego jak dach dwuspadzisty. Proponuję - dokształcić się i dopiero wrócić do dyskusji.

ppp.j
17-10-2005, 18:52
Dachy kopertowe na ogół wyglądają ładniej ale bez wątpienia są droższe i trudniejsze w wykonaniu. Jednak najważniejsza moim zdaniem jest przestrzeń użytkowa na poddaszu. Po prostu dach kopertowy daje dużo mniej przestrzeni życiowej. Stosując się do tych zasad należy rozważyć na czym nam więcej zależy na urodzie czy przestrzeni mieszkalnej.

marcin_budowniczy
17-10-2005, 19:00
Pomimo tego, ze w moim projekcie jest "czterospadzisty", uwazam ze dwuspadowe tez potrafią przykuć uwagę.

anpi
17-10-2005, 19:47
Stosując się do tych zasad należy rozważyć na czym nam więcej zależy na urodzie czy przestrzeni mieszkalnej.

Wiesz, niektórym chodzi głównie o to, żeby "sąsiadom gul skakał" z zazdrości :lol: a koszty i praktyczna strona inwestycji są na dalszym planie.

W moim przypadku jest odwrotnie - najważniejsze jest, żeby dom mi się podobał i żeby mi było w nim dobrze. Do tego ma być tani w wykonaniu. "Lans" jest na ostatnim miejscu. :lol:

Hubik_1975
18-10-2005, 09:26
Witam,

widzę, że moja wypowiedź poruszyła grono forumowiczów, więc pragnę stwierdzić co następuje:
- nim napiszecie cokolwiek w odpowiedzi na czyjś post, przeczytajcie go uważnie
- pisząc swoje zdanie wypowiadam je, bo takie są prawa forum. Nie piszę go by się przypodobać, czy zmusić kogoś do zgodności z moimi odczuciami. Myslę, że osoba zadająca pytanie chce poznać wiele opinii.
- Forumowicz, który pisze o "lansie wśród sąsiadów" nie przeczytał uważnie tego co napisałem, gdyż w istocie chodziło o odczucia właściciela domu względem domów stojących wokoło a nie na odwrót.
- jeśli chodzi o relikty architektury pokomunistycznej nie mam żadnych "lęków przeszłości" a jedynie wyraziłem swój negatywny stosunek do prostoty architektury z tamtych czasów,
- w temacie dachów dwuspadowych przyznaję, że każdy może lubić stodoły, tramwaje i proste konstrukcje. Ja uważam, że nie ma porównania pomiędzy dachem dwuspadowym a kopertowym i mam do tego pełne prawo.
pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę wszystkiego dobergo na Waszych budowach!!!
H.

anpi
18-10-2005, 09:35
- Forumowicz, który pisze o "lansie wśród sąsiadów" nie przeczytał uważnie tego co napisałem, gdyż w istocie chodziło o odczucia właściciela domu względem domów stojących wokoło a nie na odwrót.

Jak to, przecież to właśnie oznacza - "mój dom musi być ładniejszy niż inne" :lol:

rafallogi
18-10-2005, 09:35
Hubik się obruszył.........trudno z Nim polemizować, ale każda opinia jest ważna.

Hubik_1975
18-10-2005, 09:52
- Forumowicz, który pisze o "lansie wśród sąsiadów" nie przeczytał uważnie tego co napisałem, gdyż w istocie chodziło o odczucia właściciela domu względem domów stojących wokoło a nie na odwrót.

Jak to, przecież to właśnie oznacza - "mój dom musi być ładniejszy niż inne" :lol:

Witaj, oczywiście szanuję Twoje zdanie, ale ponownie odwołuję się do treści tego, co napisałem. Nie chodzi tu o licytację czyj dom ładniejszy, tylko o pewne wybory, których dokonujemy na wiele lat. Intencją było to, by nie żałować potem wyboru, gdy będziemy patrzeć na inne domy, które bardziej nam się podobają. No chyba, że Ty świadomie chcesz mieć dom brzydszy niż wszyscy w okolicy - życzę w takim razie powodzenia :)
H.

18-10-2005, 09:59
Jeszcze jedno,na co warto zwrócić uwagę.
Często podnosi się ścianke kolankową w trakcie budowy.
I w przypadku dwuspadu dom nie traci na proprocjach i urodzie.Oczywiscie zależy,ale raczej nie. ;)
Niestety w 4 spadzie dom wygląda jak grzybek.Chyba,że ktoś pokombinuje z dachem. ;) Ale powinien też z oknami,bo nagle zostaje duży pas pod okapem bez okien.
To też ma wpływ na okna połaciowe,bo są wtedy zamontowane wyżej i widać chmury zamiast okolicy.

18-10-2005, 10:02
- Forumowicz, który pisze o "lansie wśród sąsiadów" nie przeczytał uważnie tego co napisałem, gdyż w istocie chodziło o odczucia właściciela domu względem domów stojących wokoło a nie na odwrót.

Jak to, przecież to właśnie oznacza - "mój dom musi być ładniejszy niż inne" :lol:

Witaj, oczywiście szanuję Twoje zdanie, ale ponownie odwołuję się do treści tego, co napisałem. Nie chodzi tu o licytację czyj dom ładniejszy, tylko o pewne wybory, których dokonujemy na wiele lat. Intencją było to, by nie żałować potem wyboru, gdy będziemy patrzeć na inne domy, które bardziej nam się podobają. No chyba, że Ty świadomie chcesz mieć dom brzydszy niż wszyscy w okolicy - życzę w takim razie powodzenia :)
H.


Budowa domu sprawie tyl kłopotu i trosk,że uroda w pewnym momencie schodzi na plan drugi,jak nie trzeci. ;)
Poza tym ,po ciężkiej pracy,kazdemu jego dom się podoba.
No i wybierając,każdy wybiera,co lubi.

Poza tym,nie dla każdego kryterium urody domu przeważa.
Naprawdę można żyć szcześliwie z wiedzą,że ktoś ma ładniejszy dom.
I żonę też. ;)

Hubik_1975
18-10-2005, 10:14
Jeszcze jedno,na co warto zwrócić uwagę.
Często podnosi się ścianke kolankową w trakcie budowy.
I w przypadku dwuspadu dom nie traci na proprocjach i urodzie.Oczywiscie zależy,ale raczej nie. ;)
Niestety w 4 spadzie dom wygląda jak grzybek.Chyba,że ktoś pokombinuje z dachem. ;).

Masz rację, dokładnie taki sam motyw przerabiałem ze swoim projektem. Podniosłem ściankę kolankową do wys. 120 (pierwotnie było 90) ale bez problemu udało się architektowi obniżyć linię dachu, tak by nie było właśnie efektu tzw. grzybka :) Jeśli chodzi o okna połaciowe to nie ma problemu, bo ich położenie względem ścianki kolankowej po jej podniesieniu pozostaje niezmienne (widać wszystko doskonale). Okna na parterze względem okapu pozostają ok przy obniżeniu linii dachu i wszystko gra. Oczywiscie to wszystko trzeba zrobić w przypadku chęci podwyższenia ścianki kolankowej, bo jeśli ktoś lubi skosy i zabawę z aranżacją wnętrz w takim układzie to zapewne nie będzie niczego robił z podnoszeniem :)
pozdrawiam,
H.

rafallogi
18-10-2005, 10:17
Opal napisał: "Budowa domu sprawie tyl kłopotu i trosk,że uroda w pewnym momencie schodzi na plan drugi,jak nie trzeci.
Poza tym ,po ciężkiej pracy,kazdemu jego dom się podoba.
No i wybierając,każdy wybiera,co lubi. "


No tutaj Opal nie zgodzę się z Tobą!!!
Przy brzydocie, czy domu z miernym efektem końcowym też można się narobić, i wcale nie musi się podobać, ale nie o to tutaj chodzi, by wydać mnóstwo kasy i włożyć ogrom pracy w coś, co niestety nie ma wyglądu, coś co tak naprawdę nam się nie podoba . I nie możemy się usprawiedliwiać tu ogromem ciężkiej pracy jaką wpakowaliśmy w nasz dom.

Hubik_1975
18-10-2005, 10:19
Poza tym,nie dla każdego kryterium urody domu przeważa.
Naprawdę można żyć szcześliwie z wiedzą,że ktoś ma ładniejszy dom.
I żonę też. ;)

heh, wybacz ale nie wyobrażam sobie życia w szczęściu gdybym miał świadomość, że ktoś ma ładniejszą żonę ode mnie :) dla mnie ona jest najładniejsza na świecie i jest to kwestia gustu, podobnie jak dachy kopertowe czy dwuspadowe :) dla każdego poprostu co innego jest najpiękniejsze!

18-10-2005, 10:25
Opal napisał: "Budowa domu sprawie tyl kłopotu i trosk,że uroda w pewnym momencie schodzi na plan drugi,jak nie trzeci.
Poza tym ,po ciężkiej pracy,kazdemu jego dom się podoba.
No i wybierając,każdy wybiera,co lubi. "


No tutaj Opal nie zgodzę się z Tobą!!!
Przy brzydocie, czy domu z miernym efektem końcowym też można się narobić, i wcale nie musi się podobać, ale nie o to tutaj chodzi, by wydać mnóstwo kasy i włożyć ogrom pracy w coś, co niestety nie ma wyglądu, coś co tak naprawdę nam się nie podoba . I nie możemy się usprawiedliwiać tu ogromem ciężkiej pracy jaką wpakowaliśmy w nasz dom.


Ale co to jest mierny efekt końcowy?
JAk ktoś mierne środki i chce dom,zbuduje coś,co estetycznie jest klapą,to co?To co ma zrobić?
Zabić się? :lol:


Brzydkie dziecko też się kocha.;)
I męża też. ;)

dhr
18-10-2005, 10:28
Witam. Razem z mezem zdecydowalismy sie na projekt indywidualny domu z dachem wielospadowym. Naszym zdaniem taki dach jest o wiele ciekawszy od dachu dwuspadowego. Jest tez drozszy ale przeciez (zazwyczaj) buduje sie raz na cale zycie i warto zainwestowac wiecej by miec cos co sie na prawde lubi i podoba.
Z drugiej strony domu nie buduje sie dla sasiadow wiec warto wybrac rozwiazanie, ktore nam najbardziej odpowiada. Jesli jest nim dach dwuspadowy to tez dobrze. Wazne by sie na prawde dobrze czuc w nowym domu i niczego nie zalowac .

Pozdrawiam i zycze udanego wyboru.

anpi
18-10-2005, 12:08
Witaj, oczywiście szanuję Twoje zdanie, ale ponownie odwołuję się do treści tego, co napisałem. Nie chodzi tu o licytację czyj dom ładniejszy, tylko o pewne wybory, których dokonujemy na wiele lat. Intencją było to, by nie żałować potem wyboru, gdy będziemy patrzeć na inne domy, które bardziej nam się podobają. No chyba, że Ty świadomie chcesz mieć dom brzydszy niż wszyscy w okolicy - życzę w takim razie powodzenia :)
H.

Nie wiem, po co te złośliwości. Ja nie patrzę jakie domy mają inni. Nie interesuje mnie, czy sąsiad ma lepszy samochód, czy ładniejszą żonę. Cieszę się z tego co mam.

Ale to chyba kwestia mentalności i wychowania.

anpi
18-10-2005, 12:10
heh, wybacz ale nie wyobrażam sobie życia w szczęściu gdybym miał świadomość, że ktoś ma ładniejszą żonę ode mnie :)

Jeśli dla Ciebie głównym kryterium przy wyborze żony była uroda to ja współczuję. A jak poznasz kiedyś ładniejszą kobietę, to się rozwiedziesz?

Aga - Żona Facia
18-10-2005, 13:20
Słychać tu jakieś złośliwości i dogryzania sobie :cry:

rafallogi
18-10-2005, 13:56
temat żyje, ale czy coś wyniesiemy z niego. proponuję zawiesić broń i przytoczyć tu kilka cennych uwag z własnego przykładu 8)

bezele
18-10-2005, 19:50
... z tematu dach kopertowy czy dach dwuspadowy przerodzil sie temat o urodzie pan dosc daleka rozbieznosc wszysto jest kwestia gustu a wiadomo nad gustami sie nie dyskutuje...ja wybralem dach kopertowy bo lubie liczne skosy na poddaszu a czy dachy dwuspadowe sa brzydsze ...wcale nie wszystko zalezy od jakosci wykonczenia zewnetrznego domu jak wszystko ladnie sie komponuje to i obora dobrze wyglada :wink: .Najwazniejsze oby sie dobrze czuc we wlasnym domu a czy wielospadowy czy dwuspadowy ..wazne ze wlasny :P

rafallogi
19-10-2005, 07:31
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=49268&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

filemon
21-10-2005, 21:52
Anpi Hubik kocha swoją żonę i dlatego jest dla niego najpiękniejsza, a jak kocha to nigdy żadna inna mu się nie spodoba, proste.
Dachy wielospadowe są ładniejsze, ale ciut droższe. Moi cieśle i dekarze liczyli sobie od metra, dlatego nie zrezygnowałem z lukarn, bo dla nich nie miało to znaczenia (mialem zamiar, bo na tym forum ciągle słyszałem, że lukarny są drogie). Dlatego, trzeba się kierować, tym ,co nam sie naprawdę podoba, bo potem, sie żaluje.

beno11
22-10-2005, 05:16
... z tematu dach kopertowy czy dach dwuspadowy przerodzil sie temat o urodzie pan dosc daleka rozbieznosc wszysto jest kwestia gustu a wiadomo nad gustami sie nie dyskutuje...ja wybralem dach kopertowy bo lubie liczne skosy na poddaszu a czy dachy dwuspadowe sa brzydsze ...wcale nie wszystko zalezy od jakosci wykonczenia zewnetrznego domu jak wszystko ladnie sie komponuje to i obora dobrze wyglada :wink: .Najwazniejsze oby sie dobrze czuc we wlasnym domu a czy wielospadowy czy dwuspadowy ..wazne ze wlasny :P
witam
ja zas pomimo ze mi sie te skosy bardzo podobaja wybralem dwuspadowy - dlaczego? - moglem zastapic okna polaciowe zwyklymi , wiem ze polaciowe sa fajne tyle ze jest z nimi jeden -dla mnie-problem poprostu lubie ogladac swiat przez czyste okna a przy polaciowkach "klanialo mi sie" czeste ich mycie a nie jak przy zwyklych co np 2 tyg.-znam lepsze wykorzystanie swojego wolnego czasu :wink:
pozdrawiam

budulec
22-10-2005, 18:41
A ja uważam (podkreślam, że to moje zdanie), że zdecydowanie ładniejsze są dwuspadowe, oczywiście z dobrze dobranymi proporcjami, ewentualnie dachy płaskie. Zdecydowana większość wielospadowych to zwykłe "krasnale".