PDA

Zobacz pełną wersję : piec kondensacyjny



28-12-2002, 13:17
o ile należy przewymiarować grzejniki w przypadku wyboru pieca kondensacyjnego?
fachowcy!! stierdzili, że grzejniki muszą być 100% większe - ale gdzie ja je zmieszczę???
ciepły dom nowy - szeregowiec od południowej strony, 160m2 na dwuch kondygnacjach
Dziękuję

28-12-2002, 14:38
po dwa - jeden równolegle za drugim .
HEJ

Luna_tyk
28-12-2002, 15:32
Instalację CO liczyłem i projektowałem samodzielnie, korzystając z różnych programów i programików dostępnych w sieci. Dla kotła kondensacyjnego obliczeniowo zawyżyłem moc grzejników o ok 20%, w pomieszczeniu miarodajnym (z czujnikiem temperatury) zostawiając grzejnik o mocy nominalnej. Oczywiście, licząc wprowadziłem właściwe parametry zasilania, poprawkę na głowicę termostatyczną, usytuowanie grzejnika etc.
Nie jestem fachowcem - jestem budowlańcem, a nie specem od instalacji. Uważam, że ogrzewanie chodzi jak należy - jest równomiernie ciepło, zużycie gazu (zasobnik 160 l, dom 180 m2) od połowy września do dzisiaj jako średnia ok 8,2 m3/dobe, w ostatnich dniach ok 14 m3/dobę.
pozdrawiam

28-12-2002, 20:42
luna-tyk
Jaki masz piec ,czy ten dom to dom wolno stojący,jaka technologia i jakie ocieplenie.14m3 przy takich mrozach -18*C to niezły wynik.Czy masz pogodówkę?.jaka temp w domu.

Luna_tyk
29-12-2002, 12:19
Dom wolnostojący parterowy z użytkowym poddaszem. Wewnątrz w zasadzie jedna przestrzeń, zamknięte są tylko łazienki, sypialnia, wiatrołap - reszta pomieszczeń nie ma drzwi, nie mam tradycyjnej zamkniętej klatki schodowej. Na razie nie mam kominka, tak że piec jest jedynym źródłem ciepła.
Ściany z Porothermu 44 + tynk tradycyjny trójwarstwowy. Ocieplen ie poddasza to wełna mineralna (któraś z odmian Rockwoola) 25 cm.
Piec Vitodens 200 + zasobnik 160 ltr + sterowanie pogodowe. Temperatura nastawiona to +20 st C, na noc +19.
Pozdrawiam

29-12-2002, 16:41
Jakie masz zapotrzebowanie na m2 i jak masz dobrane grzejniki.

Monika150
29-12-2002, 19:39
Jestem ciekawa czy piece z zamkniętą komorą spalania tzw.Turbo też są przystosowane tylko do pracy przy niskich temp. i czy również wymagają zwiększonej pojemności grzejników?
Czym się te piece różnią między sobą?

Roose
30-12-2002, 09:01
Rzecz jest w tym, aby zapewnić takie warunki pracy instalacji /najważniejsze !!!/ żeby zachodziła kondensacja, czyli to po co został stworzony kocioł.
Projektowałem taką instalację na 130KW i dość przybliżeń zrobiłem, żeby połączyć dwie rzeczy :
- zapewnić kondensację, czyli oszczędność
- żeby inwestor nie wydał fortuny na odpowiednio większe grzejniki,
To pracuje drugą zimę i mogę Wam szczerze polecić dobór grzejników na parametry 70/50 bądź też 75/55 też daje dobre rezultaty, zastosowanie 15 delty temperatury też daje kożyść.
Grzejniki wszędzie się zmieszczą , a z tego co obserwowałem - przez całą zimę zachodzi kondensacja - kap,kap,kap.... a niewidoczne $$$$ zostają w kieszeni:wink:

gregg
30-12-2002, 09:13
Hi Luna,
Planuję podobne rozwiązanie jakie posiadasz lecz dodatkowo z kominkiem, przeraża mnie jednak cena Vitodens 200 i chyba wybiorę jakiś tańszy piec np. Junkers/Bosch,

Czy obecnie uważasz swój wybór pieca i technologii kondensacyjnej za optymalny?
Może inni podzielą się uwagami,
W dużej hurtowni powiedzieli "kondensacyjny to zbędny wydatek a zwróci się po 5-7 latach"

Na wiosna rozpoczynam rozprowadzenie instalacji i zakupy!!!!!! Proszę o rady,

Luna_tyk
31-12-2002, 10:39
Oto odpowiedzi:
co do wyliczeń - wybaczcie, ale wykasowałem to z pamięci, a po zmianie komputera z dysku też. Kolejność byłe taka : na stronie www Gazowni Krakowskiej (czy też zakładów gazowniczych w Krakowie) znalazłem prosty programik , chyba w Excelu, do wyliczenia zapotrzebowania na ciepło. Potem grzebiąc w sieci, przy grzejnikach Stelrad znalazłem ładny programik do liczenia grzejników - czy to wg zapotrzebowania, czy też powierzchni, i kubatury też. Sumiennie powprowadzałem wszystkie dane, i liczyłem na trzy sposoby. Z biblioteki wyskakują od razu grzejniki, jak sie uzupełni cennik - to i ceny też.
Próbowałem też programami profesjonalnymi - jak OZNC np - ale to za dużo pracy, programy są rozbudowane, można nimi liczyć hotele, nie warta skórka wyprawki.
co do wyboru kotłowni - to była makabra. Zajęło mi to całą ubiegłą zimę. Przetrzepałem wszystko, odwiedzałem producentów, czytałem, myślałem - i po kolei padały koncepcje, każda miała słaby punkt. A brałem się za wszystko, od żeliwnych stojących (np. czeskie Viadrusy...) poczynając.
Problem rozwiązała moja Żona - jeśli ja nie mogę podjąć decyzji, to część wydatków przesuwamy na przyszły rok, i robimy rozwiązanie najdroższe, technicznie przypuszczalnie najbardziej zaawansowane. Ot, i tyle.
Na pewno są odpowiedniki tańsze, wystarczająco dobre. Ale np - nie mają przedstawiciela w moim regionie (serwis !!) Upolować w Krakowie pana od Vaillanta to dopiero sztuka ! Dwa razy udało ni się go dopaść telefonicznie, potem dwa razy nie - i zrezygnowałem.
Jestem zadowolony z pracy tego układu. Jeśli któremuś z Was uda się to samo za mniejszą sumę - to będę zazdrościć...
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku !

Luna_tyk
31-12-2002, 10:44
Jeszcze jedno - w dużej hurtowni powiedzieli Ci, że zwróci sie po 5-7 latach. To przecież nie jest długi okres zwrotu, a czy ceny gazu spadną ? Jeśli pójdą w górę, to okres zwrotu się skróci.
Nie decydowałem sie na tanie kondensacyjne, jak np. Ulrich nieznanego pochodzenia - bo go oglądałem "od środka", i nie wierzę, że wytrzyma długoterminowo ciężkie warunki pracy. Niska cena będzie kompensowana częstym serwisem - tak uważam.

VPS
31-12-2002, 11:39
Cze greg
Czy brałeś pod uwagę kocioł firmy Vaillant ecoCOMPACT z wbudowanym zasobnikiem cwu ładowanym warstwowo (NOWOŚĆ)
http://www.vaillant.pl/ecocompact.htm
Zamontowałem 56 szt tych kotłów , pracują rewelacyjnie i bardzo oszczędnie.
Przykład dom wolnostojący ocieplony pow 210 m/2 grzejniki i podłoga temp.zew -10st temp w domu 22st średnie zużycie gazu 7 m/3

Wladek
31-12-2002, 11:57
7m3 z cwu czy bez? Jaka cena za ten piec (i całą kotłownię). Czy stosowałeś sprzęgło czy nie?

VPS
31-12-2002, 11:59
Z cwu i cyrkulacją. Zastosowałem sprzęgło hydrauliczne i aytomatykę sterującą oba obiegami VRC 420s

VPS
31-12-2002, 12:01
Cena kotła po upuście 20% 9000zł

Wladek
31-12-2002, 12:09
A gdzie (rejon kraju)? To cena samego kotła czy i automatyki pogodowej?

VPS
31-12-2002, 12:15
Region Śląski
Kocioł - 9000zł
Automatyka : sterowanie pogodowe, pokojowe tygodniowe, ster pompą cyrkulacyjną, dodatkowe czujniki przylgowe - 1000 zł

inwestor
31-12-2002, 12:18
VPS
Nie przesadzaj z tą rewelacyjnością Vaillanta, zużycie paliwa tylko w niewielkim stopniu zależy od kotła - praw fizyki nie zmienisz. Mały pobór paliwa to przede wszystkim dobre ocieplenie budynku i mała różnica temperatur wewnątrz i na zewnatrz budynku. Róznice pomiędzy nowoczesnymi kotłami są na poziomie pojedynczych %.
Pozdrawiam i życzę dużo klientów w Nowym Roku

VPS
31-12-2002, 13:13
INWESTOR
Zgadzam się z Tobą dodałbym tylko że zależy również od dokładnego wyliczenia zapotrzebowania na ciepło danego obiektu.
W opisanym wyżej przykładzie średnie zapotrzebowanie wynosiło 16W m/3. Instalację i dobór grzejników nastąpił wg projektu dostarczonego przez klienta. Moc potrzebna do ogrzania 210m/2 wynosiła 8400W.
Dziekuję za pozdrowienia również życzę wszystkiego najleprzego w Nowym Roku

VPS
31-12-2002, 13:20
On 2002-12-31 14:13, VPS wrote:
INWESTOR
Zgadzam się z Tobą dodałbym tylko że zależy również od dokładnego wyliczenia zapotrzebowania na ciepło danego obiektu.
W opisanym wyżej przykładzie średnie zapotrzebowanie wynosiło 16W m/3. Instalację i dobór grzejników nastąpił wg projektu dostarczonego przez klienta. Moc potrzebna do ogrzania 210m/2 wynosiła 8400W.
Dziekuję za pozdrowienia również życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku

Marek13
31-12-2002, 14:15
Moc 8400 W jest mocą obliczeniową dla różnicy temperatur 40 stopni. Przy podanych przez VPS danych - różnica 32 stopnie, zapotrzebowanie na moc powinno wynieść 8400 W *32/40=6720W. Przeliczając to na gaz GZ50 i przyjmując sprawność 109% mamy godzinowe zużycie gazu na poziomie 6720/(9500*1,09)=0,65 m3/h. wychodząc na wynik dzienny 24*0,65=15,6 m3 gazu GZ 50 na dzień.
Podany przez VPS wynik to 7 m3 na dobę. Coś tu nie gra.
Dom sam grzeje.

Szczęśliwego Nowego Roku i niskiego zużycia gazu.

Wladek
31-12-2002, 14:21
Ale piec nie chodzi 24h/dobę.

Marek13
31-12-2002, 14:37
Ale ciepło musi być dostarczane cały czas, ponieważ cały czas ucieka. Piec oczywiście nie chodzi cały czas ale musi dostarczyć odpowiednią ilość energii w jednostce czasu. Jeżeli na godzinę potrzeba 7kWh to na dzień 24*7=168. Jeżeli dostarczy się mniej, to mamy ujemny bilans energetyczny i zaczyna spadać temperatura.

Wladek
01-01-2003, 08:51
No tak masz rację. Wynika z tego, że albo mają duże zyski ciepła (bytowe, nasłonecznienia - średnia temp zew ok.6C), albo gość przesadził z tym zapotrzebowaniem na ciepło, albo VPS nas kręci.

VPS
02-01-2003, 07:42
Też miałem i mam zastżerzenia i obawy co do zapotrzebowania ciepła. Projektant wziął pełną odpowiedzialność za wyliczenia moje były o ok 50% większe. Mam kopię tego projektu. Jak narazie wszystko grzeje osobiście jestem ciekaw jak będzie z grzaniem gdy temp zewnetrzna spadnie do -20. Wtedy zadzwonię do klienta.

02-01-2003, 21:02
VPS To może podaj jak sprawdza się ten piec w pozostałych 55 domach.7m3 z cyr!!! to ty nie montuj tych pieców tylko zgłoś perpetum mobile.7m3-4m3 na cwu+cyrkulacja to jakaś checa.Ja mam dom 300m2 max + 14cm styropian i przy - 17*C spaliłem 26m3.Piec vaillant vk 21kw.Jeśli zamontujesz mi ten piec i spali połowę to ja płacę za kotłownię + 100%

inwestor
02-01-2003, 21:36
Myślę że chodzi o zużycie dzienne to znaczy za ok.8 godzin na dobę (bo dni zimą są dość krótkie :wink: )

VPS
07-01-2003, 08:02
Witam
Przepraszam serdecznie i proszę wybaczcie mi za wprowadzenie w bład że kocioł kondensacyjny spalił przy -10 st tylko 7 m/3 gazu
lecz taką dostałem informację od klienta. Dzwoniłem do innych klientów i zużycie było wieksze. Dlatego postanowiłem pojechać do klienta osobiście. Okazało się że nie 7 m/3 tylko 17 m/3
Jeszcze raz przepraszam.

07-01-2003, 11:40
Tak na marginesie- jeśli takiego fachowca jak vps który zakłada tyle instalacji nie zdziwiło tak małe zużycie gazu gazu to albo wierzy w cuda albo... A u mnie niech nie zakłada pieca.

VPS
07-01-2003, 13:47
W cuda wierzę przecież się zdażają

tom soyer
07-01-2003, 15:36
zajzyjcie na polska strone De Longhi. jest tam program doboru grzejnikow razem z parametrami pracy kotla, spadkami na zaworach i kondygnacjach, strat wynikajacych ze sposobu umieszczenia grzejnika oraz izolacji scian.

i nie jest to wrozenie tylko obliczenia szacunkowe. projekt robi projektant i jak myslicie jakich programow uzywa? MatLaba?

grzejniki mozna wziac takze grubsze albo wyzsze/dluzsze albo zmienic parametry pracy kotla a to juz ma tez gdzie indziej swoje konsekwencje.

pozdrawiam

Luna_tyk
07-01-2003, 21:13
Koledzy - bo ja leniwy jestem. Wrzucenie to jeden wieczór, gdy masz komplet materiałów i danych do wrzucenia. Jesli musisz wpierw te dane wyszukać - to wieczorów trzeba więcej.
Nie pisałem, że przyjmowałem z m2. Pisałem , że program uproszczony liczy i z wprowadzonego zapotrzebowania (co zrobiłem), i z powierzchni i kubatury pomieszczeń też. Policzyłem na te trzy sposoby, różnic dramatycznych nie było. A obliczenia moje weryfikuje obecnie zima i licznik gazu... Jestem zweryfikowany...