PDA

Zobacz pełną wersję : SIDING - co sądzicie o tej elewacji?



KrysTom
16-10-2005, 22:14
Będziemy budować dom metodą "kanadyjską". Ja chciałabym siding, ale mój małżonek twierdzi, że pomiędzy warstwy będą się przedostawały myszy i inne gryzonie i woli tynk akrylowy. Czy to prawda, co mówi mój mąż??

jareko
16-10-2005, 22:20
zapytaj JurasXR - ma siding kilka lat ale o ile wiem myszy nie widzial :)
Kiedys ukladalem siding (Vytek) zawodowo i tez o myszach od klientow sygnalow nie mialem. Jak dobrze polozony to realnie nie ma ktoredy myszka dostac sie pod deski sidingowe.
Co do estetyki takiego rozwiazania wypowiadac sie nie bede - to kwestia gustu

KrysTom
16-10-2005, 22:24
Dzięki za odpowiedź. Jak nazbieram więcej opinii, to mam nadzieję przekonać męża do tej elewacji.

RomanP
16-10-2005, 23:33
Kruchy w zimie, od czasu do czasu trzeba go myć. Innych wad nie znam. Zakładany w 1996 roku.

JackD
17-10-2005, 06:55
Ja tylko z obserwacji... porównując tylko estetycznie saiding to przezytek, wygląd dla mnie niezbyt cieszący oko.....jeżeli miałbym wybierac, to wszystko, a saiding dopiero na końcu.... myślę, że większość się zgodzi/?

Aleksandryta
17-10-2005, 06:59
JackD święte słowa! :D :wink:

KrysTom
17-10-2005, 07:07
Dzięki za rady. Nie będę się dłużej upierać przy sidingu

JackD
17-10-2005, 07:12
Dzięki za rady. Nie będę się dłużej upierać przy sidingu
dokładnie.... to tak jakbyś salon wykończył blachą trapezową w kolorze białym.... wg mnie pasuje jak świni siodło....
pozdrówka

jareko
17-10-2005, 08:08
i znow prywatne gusta nad merytoryczna dyskusje zwyciezaja hehehehe
A widzisz - widzialem ladne stylowe chalupki wykonczone sidingiem i ciesza oko swa wyjatkowa estetyka. Wszystko zalezy od bryly budynku jak i wykonania.
Gamrat faktycznie zima kruchy jest, amerykanski nie majac zaczepow deski o deske i kladziony pomiedzy pionowe H wyglada czesto idiotycznie gdyz chalupe dzieli na pionowe listwy ni przypial ni przylatal do calosci elewacji, kanadyjski i czesc amerykanskich majacych mozliwosc laczenia desek w jedna dluga od konca do konca sciany, jesli ladnie ulozony idealnie potrafi imitowac stara chalupe deskami obita
Wszystko kwestia gustu a nie czy "stare" czy "nowe" jest :lol:
Za kilka lat docieplane chalupy w zatarte w kornik beda razic swa "staroscia" :lol:

-iva-
26-03-2006, 11:18
a ja prosiłabym o informację - o ile ktoś takowe posiada jaki siding jest w dobrej jakości w stosunku do ceny ? Z wielu względów zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem . Widzielismy kilka domów obłożonych sidingiem i wygladały naprawdę estetycznie , widzieliśmy też wiele dość koszmarkowatych - sądzę, że to zalezy zarówno od dokładności położenia, jak i od sensownego "zaprojektowania" takiej elewacji.
Na pewno nie bez znaczenia jest jakość materiału - stąd moje pytanie :)
Czy ktoś mógłby coś doradzić ? ;))
Pozdrawiam :)

jareko
26-03-2006, 11:26
iva - poszperaj w necie - z racji wlasnych doswiadczen polecalbym Ci siding kanadyjskiej firmy VYTEC - w Wraszawie keidys rozprowadzal go Procanpol a teraz przejala to firma Woodcote
http://www.woodcote-group.com/contact_us_pl_pl.html

kalapan
26-03-2006, 13:38
dokładnie.... to tak jakbyś salon wykończył blachą trapezową w kolorze białym.... wg mnie pasuje jak świni siodło....
pozdrówka

Krew wmnie zalewa jak widzę takie durne ludzkie wypowiedzi.
Nie będę się bardziej zagłębiał w te idiotyczne słowa, bo nic dobrego z tego nie wyjdzie.Ja również będę zakładał siding i mam gdzieś wszelkie negatywne opinie ludzi, którzy poczucie estetyki mają takie same jak ja powołanie kapłańskie.
jak widać na załączonym obrazku wielu jeszcze nie widziało pięknych elewacji wykonanych właśnie tą technologią.O zaletach praktycznych właśnie tego rozwiązania nawet nie wspomnę i z góry się śmieje z tych pożal się boże "estetyków", którzy nawet pojęcia nie mają jak łatwo jest utrzymać w ciągłej czystości siding.
Oczywiście prawdą jest, że nie można położyć byle czego, bo właśnie to wygląda wręcz ochydnie.Dlatego sam szukam naprawdę najlepszego rozwiązania i zapewne znajdę to co będzie mi odpowiadało.

Pozdrawiam

Geno
26-03-2006, 13:46
Siding potrafi opuścić właściciela tzn. ścianę domu przy sporym wietrze mimo nawet poprawnego mocowania.

kalapan
26-03-2006, 14:07
Siding potrafi opuścić właściciela tzn. ścianę domu przy sporym wietrze mimo nawet poprawnego mocowania.

No cóż - po bardzo silnych wiatrach widziałem na własne oczy ludzi zbierających w polu - dachówkę, blachę, papę, blachodachówkę, blachę trapezową - ba nawet blaszane parapety.
Jeżeli miałbym w tym temcie sugerować się opiniami "wszystkich doradców" to najlepszym rozwiązaniem byłoby wylać ołowianą kopułę na dachu - może wtedy...

Pozdrawiam

Geno
26-03-2006, 14:10
Siding potrafi opuścić właściciela tzn. ścianę domu przy sporym wietrze mimo nawet poprawnego mocowania.

No cóż - po bardzo silnych wiatrach widziałem na własne oczy ludzi zbierających w polu - dachówkę, blachę, papę, blachodachówkę, blachę trapezową - ba nawet blaszane parapety.
Jeżeli miałbym w tym temcie sugerować się opiniami "wszystkich doradców" to najlepszym rozwiązaniem byłoby wylać ołowianą kopułę na dachu - może wtedy...

Pozdrawiam
Nie pisałem o huraganowym :D - piszę co widziałem bez niepotrzebnej demagogii a miałem kilkanaście razy już wyjazdy na tego typu naprawy- nic poza sidingiem nie znalezłem leżącego w pobliżu.

jareko
26-03-2006, 16:54
Geno - z calym szacunkiem ale prawidlowo ulozony siding, prawidlowo przyciete deski, prawidlowe zaklady i luzy - NIGDY wiatr tego nie zwieje, chyba ze cala chalupa. Cale szczescie wiartow takich u nas nie ma :)
Tez widzialem nie raz zwalona cala sciane lekkim podmuchem wiatru ale wybacz, jak ktos deski mocujace na dlugosci 4 metrow mocuje tylko na trzy sruby....itd.
Siding ma wiele zalet, wrecz same zalety - jedyna i to tez watpliwa jego wada jest terazniejsze poczucie estetyki przytlumione wszechobecnym styropianem, siatka i kornikiem lub barankiem

Geno
26-03-2006, 17:03
Geno - z calym szacunkiem ale prawidlowo ulozony siding, prawidlowo przyciete deski, prawidlowe zaklady i luzy - NIGDY wiatr tego nie zwieje, chyba ze cala chalupa. Cale szczescie wiartow takich u nas nie ma :)
Tez widzialem nie raz zwalona cala sciane lekkim podmuchem wiatru ale wybacz, jak ktos deski mocujace na dlugosci 4 metrow mocuje tylko na trzy sruby....itd.
Siding ma wiele zalet, wrecz same zalety - jedyna i to tez watpliwa jego wada jest terazniejsze poczucie estetyki przytlumione wszechobecnym styropianem, siatka i kornikiem lub barankiem
Spierał się nie będę - pisze co widziałem dlatego celowo napisałem siding "potrafi" a nie siding "zawsze" albo "zwykle" np.

jareko
26-03-2006, 17:08
Alez Geno spierac sie nie zanierzam gdyz tez widzialem - ale uoglnienia jak sam dobrze wiesz nie czynia prawdy. Moze gdybym sam sidingu nie ukladal uwierzylbym w Twe slowa. Ale tez wiem ze ekip ukladajacych Siding poprawnie jest niewiele - np. VYTEC wymaga autoryzacji brygad montazowych by 50 letniej gwarancji na swoj system udzielic - a z drugiej strony pozwala by byle kto mogl deski sobie kupic i ulozyc tak jak uwaza za sluszne. Efekty tego sa oplakane gdyz jakze czesto zapimina sie o tym ze deska, narozniki, Jotki, "H". podsufitki itd. MUSZA miec luz by mogly sie rozszerzac pod wplywem temperatury itd.
Jest to sprawdzona technologia i dobra tylko niestety wykonawstwo przedstawia wiele do zyczenia

Geno
26-03-2006, 17:12
Alez Geno spierac sie nie zanierzam gdyz tez widzialem - ale uoglnienia jak sam dobrze wiesz nie czynia prawdy. Moze gdybym sam sidingu nie ukladal uwierzylbym w Twe slowa. Ale tez wiem ze ekip ukladajacych Siding poprawnie jest niewiele - np. VYTEC wymaga autoryzacji brygad montazowych by 50 letniej gwarancji na swoj system udzielic - a z drugiej strony pozwala by byle kto mogl deski sobie kupic i ulozyc tak jak uwaza za sluszne. Efekty tego sa oplakane gdyz jakze czesto zapimina sie o tym ze deska, narozniki, Jotki, "H". podsufitki itd. MUSZA miec luz by mogly sie rozszerzac pod wplywem temperatury itd.
Jest to sprawdzona technologia i dobra tylko niestety wykonawstwo przedstawia wiele do rzyczenia
Dokładnie więc może jestem w błedzie co do poziomu wykonania wymienianych przeze mnie okładzin ale ogólnie niski poziom tez jest czynnikiem negatywnym - niemniej jednak jakos specjalnie odradzał nie będe - poza czynnikami głównie estetycznymi oraz jak mówisz przypadków nieprawidłowego wykonania to raczej wielkich uwag nie mam.

Mohag
26-03-2006, 17:32
:lol:

-iva-
26-03-2006, 18:38
drodzy forumowicze :D
nie było moim zamiarem rozpętanie dyskusji nad walorami estetycznymi tej elewacji i nad tm czy zwieje , czy nie zwieje go ze ściany , czy zjedzą go myszy - albo inne "stwory" :D
Myślę , że każdy wybiera taką elewację jaka jest na jego "własną miarę" - a ta miara to : koszty , łatwość bądź trudność montażu , dostępność , etc ... o estetycznych gustach jak wiadomo się nie dyskutuje , bo taka dyskusja do niczego nie prowadzi . Wyobraźcie sobie zresztą co byłoby gdyby WSZYSCY ulegali aktualnie panującej modzie czy trendom ....strach pomysleć !

A wracając do tematu : bardzo dziękuję jareko za odpowiedź , ale mam jeszcze trochę pytań natury technicznej :

1/ Czy siding może PRAWIDŁOWO ułożyć osoba , która nie ma w tym żadnego doświadczenia , ale za to jest bardzo dokładna i solidna w tym co robi ? Innymi słowy - siding ma zamiar układać mój "połówek" samodzielnie - ale chciałby to zrobić DOBRZE !
2/ Nie udało mi się znaleźć w necie informacji na temat sidingu w ojczystym języku - a poliglotką niestety nie jestem .Może ktoś ma jakieś zdjęcia albo zna strony z informacjami na ten temat ?
3/ Widziałam wiele zdjęć domów w technologii szkieletowej ( np. kanadyjskich , australijskich , skandynawskich itp ) w muratorze gdzie elewacją jest siding właśnie , ale też te domy mają np. okiennice , detale typu "bonie" , różne elementy dekoracyjne które potrafia sprawić , że ta elewacja wygląda naprawdę dobrze . Czy to są elementy "systemu" czy też trzeba samemu "wykombinować" jak np. takie okiennice zamontować ?
4/ Czy ktos zna ceny sidingu ? - a może ceny ułożenia tegoż przez DOBRYCH fachowców ???
5/ I wszelkie inne informację na temat tej elewacji ze zdjęciami włącznie - będę wdzięczna :))

Pozdrawiam serdecznie !!!

JackD
26-03-2006, 19:04
dokładnie.... to tak jakbyś salon wykończył blachą trapezową w kolorze białym.... wg mnie pasuje jak świni siodło....
pozdrówka

Krew wmnie zalewa jak widzę takie durne ludzkie wypowiedzi.
Nie będę się bardziej zagłębiał w te idiotyczne słowa, bo nic dobrego z tego nie wyjdzie.Ja również będę zakładał siding i mam gdzieś wszelkie negatywne opinie ludzi, którzy poczucie estetyki mają takie same jak ja powołanie kapłańskie.
jak widać na załączonym obrazku wielu jeszcze nie widziało pięknych elewacji wykonanych właśnie tą technologią.O zaletach praktycznych właśnie tego rozwiązania nawet nie wspomnę i z góry się śmieje z tych pożal się boże "estetyków", którzy nawet pojęcia nie mają jak łatwo jest utrzymać w ciągłej czystości siding.

Oczywiście prawdą jest, że nie można położyć byle czego, bo właśnie to wygląda wręcz ochydnie.Dlatego sam szukam naprawdę najlepszego rozwiązania i zapewne znajdę to co będzie mi odpowiadało.

Pozdrawiam

nie chciałem cię doprowadzic do powaznego stanu....ale zawsze wyhamuj, przed dosadnymi stwierdzeniami.. nie podpieraj sie moimi cytatami dla wyrażenia swego niezadowolenia...
ale. może masz jakies fotki naprawde ładnego sidingu, poprawnie połozonego.... może ja dotąd nie widziałem i dlatego moje zdanie jest negatywne

Juras XR4Ti
26-03-2006, 22:29
Witam
Przepraszam, że trochę nieuprzejmy bede. Gemo - pieprzysz. Kaplan - popieram. Mam siding od 6 lat i wad jego nie widżę (ja). Połozony zgodnie z zasadami sztuki Vytec. Myszy brak, wiatr olewam, a raz na dwa lata umyta chałupa wygląda jak nowa. Życzę szczęścia komuś kto ma pięknego kornika przy ruchliwej, gruntowej drodze.. Co do wyglądu - to oczywiście rzecz gusty. Mnie się podoba. Ale jeśli hodzi o ,,trwałość estetyczną'' jest nie do pobicia.

Jeszcze raz przepraszam, jeśli kogoś uraziłem, ale takie moje zdanie jest i już..

jareko
27-03-2006, 09:13
1/ Czy siding może PRAWIDŁOWO ułożyć osoba , która nie ma w tym żadnego doświadczenia , ale za to jest bardzo dokładna i solidna w tym co robi ? Innymi słowy - siding ma zamiar układać mój "połówek" samodzielnie - ale chciałby to zrobić DOBRZE !
majac dwie prawe rece kazdy sredniotechniczny czlowiek siding ulozy. Tylko sztywno trzymac sie zalecen i spoko. Bedzie dobrze przez 100 lat a moze i dluzej.

2/ Nie udało mi się znaleźć w necie informacji na temat sidingu w ojczystym języku - a poliglotką niestety nie jestem .Może ktoś ma jakieś zdjęcia albo zna strony z informacjami na ten temat ?Instrukcje montazu znajdziesz w kazdym punkcie sprzedajacym siding a ze pismo jest tam rysunkowe znajomosc jezykow obcych jest zbedna ;)

3/ Widziałam wiele zdjęć domów w technologii szkieletowej ( np. kanadyjskich , australijskich , skandynawskich itp ) w muratorze gdzie elewacją jest siding właśnie , ale też te domy mają np. okiennice , detale typu "bonie" , różne elementy dekoracyjne które potrafia sprawić , że ta elewacja wygląda naprawdę dobrze . Czy to są elementy "systemu" czy też trzeba samemu "wykombinować" jak np. takie okiennice zamontować ?
sa to dodatkowe detale ktore mosisz kupic. Ale tez nei przesadzaj z ich iloscia - porysuj sobie na rzutach elewacj jak bedzie to wygladac i zdecyduj. Z racji technologii i estetyki (oczywiscie to rzecz gustu) raczej desku ikladaj na zaklad niz dziel chalupe na pionowe pasy listwe laczacych

4/ Czy ktos zna ceny sidingu ? - a może ceny ułożenia tegoż przez DOBRYCH fachowców ???
niestety - za dlugo poza tym segmentem uslug jestem by podac :(

5/ I wszelkie inne informację na temat tej elewacji ze zdjęciami włącznie - będę wdzięczna :))
popros mojego przedmowce - moze fotki zamiesci. Zas fotografie z moich realizacji niestety szlag trafil :(

-iva-
27-03-2006, 20:18
Jareko - wielkie dzięki !!!!!!!! :D :D

Oczywiście nie mam zamiaru przesadzać z elementami pionowymi czy detalami - zdaję sobie sprawę , że wszelki nadmiar kłóci się z estetyką :))
Ale też widzę , że bez "pomysłu" siding będziewyglądał jak stodoła obita białymi dechami - tego akurat chciałabym uniknąć .
Może jeszcze poszperam po necie w jakichś kanadyjskich czy amerykańskich - może coś tam "dopadnę" ? ;)

A - Jurasa XR4Ti i innych posiadaczy sidingu proszę o zdjęcia ( o ile oczywiście jest to mozliwe;) - jeżeli nie tutaj , to chociaż na maila ?
Z góry dziękuję , a wszystkim którym się podobają elewacje innego rodzaju dziękuję również z góry za"naprowadzanie na jedynie słuszną drogę" - różnijmy się - to właśnie jest piękne !!! ;)))

Pozdrawiam ciepło :))

leśny_ziutek
28-03-2006, 09:07
Warto jeszcze sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, czy dopuszcza elewacje wykonane plastikowego sidingu. Widziałem kilka planów, w tym dla mojej miejscowości, w których wykonywanie takich elewacji jest zabronione... W moim planie zabranie się ponadto, cytuję: "wykonywania ogrodzeń z fantazyjnie wygiętej i złoconej ślusarki" oraz "malowania ogrodzeń w więcej niż 2 kolorach" :P Dlatego, jeśli ma to być nowy dom, to trzaba koniecznie sprawdzić w planie miejscowym, czy zaprojekotwana elewacja z sidingu wogóle przejdzie przy wydawaniu pozwolenia.

Ula i Sławek
28-03-2006, 13:18
Wtrącę się do dyskusji. Także rozważamy położenie sidingu na części elewacji domu. Na pewno będzie podbitką i być może pokryjemy nim wykusz i ganek. Bierzem tylko pod uwagę belgijskiego producenta OROPLASTIC. Być może nie znamy rynku, ale polecił nam ten produkt sprzedawca w warszawskim Dach Lux'ie. Położył go w zeszłym roku na swoim domu jako podbitkę i jest zadowolony. A my dzwoniliśmy do producenta dowiedzieć się czy można kłaść go na ścianach zewnętrznych pionowo czy poziomo, czy nie płowieje pod wpłwem słońca. Okazało się, że wszystko jest dozwolone i nic się nie dzieje, bo ma filtr UV. Nas interesuje kolor wiernie imitujący złoty dąb.

jolka009
28-03-2006, 14:00
moi rodzice majš siding - żadnych myszy nie ma, ale fakt że dom jest podpiwniczony (piwnica na wierzchu) i na tej piwnicy sidingu nie ma - jest dopiero jakieœ 2m nad ziemiš.
Natomiast teraz to ujż chyba nie jest popularne rozwišzanie - mnie osobiœcie się siding nie podoba, ale fakt, że nie ma z nim kłopotu - przepłukasz szlauchem i wyglšda jak nowy. Tynk trzeba co jakiœ czas odnawiać

jolka009
28-03-2006, 14:02
Warto jeszcze sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, czy dopuszcza elewacje wykonane plastikowego sidingu.
To też prawda - u mnie jest napisane że elewacja ma być naturalnych materiałów, nie można stosować materiałów imitujšcych naturalne.

-iva-
28-03-2006, 20:48
:) dziękuję za opinie - mój dom jest starym remontowanym budynkiem, więc żadnego pozwolenia na elewację nie potrzebuję . Nie jest to też domek w mieście , czy na osiedlu innych domków , gdzie choćby ze względów na inne domy należy mieć podobną do nich elewację .
U nas jak narazie górę biorą względy praktyczne - co wcale nie musi obniżać estetyki domu . Mam nadzieję , że mimo tak niepopularnego tutaj rozwiązania - nasz domek będzie prezentował się ładnie :)
Ale jeżeli ktoś ma ładne zdjęcia sidingu - to proszę o wklejenie ich tutaj ;)
Pozdrawiam :)

HARY
28-03-2006, 21:08
Dodam i ja swoje trzy grosze. Sidingiem ogólnie nazywa się plastikowe panele. a to nie dokładnie tak. Plastikowy panel, który wyglądem przypomina panel wewnętrzy to nie typowy siding. Siding oprócz firm wymienionych produkuje także Royal, po ułożeniu przypomina deskowanie. -iva- bez problemu poradzicie sobie z ułożeniem. Też mamy położony siding, zamiast cokołu dwa panele w kolorze szaro-niebieskim oraz wokół okiem i drzwi listwy narożne też w tym samym kolorze. Do stalowego dachu wygląda super. Nawet dekarz, który przyjechał poprawicić nam rynny powiedział, że domek wygląda jak z bajki. Jeśli chodzi o cenę to w naszym przypadku koszt sidingu i drewnianych listew kosztował tyle samo co system do tynkowania - klej, siatka, tynk itp. (bez styropianu, który jest w jednej i drugiej wersji). Zaoszczędziliśmy na robociźnie. Jeśli chodzi o zdjęcia, to mam je w postaci papierowej a nie mam skanera więc jeśli podasz na priv swój adres to chętnie Ci przyślę

leśny_ziutek
28-03-2006, 21:23
:) dziękuję za opinie - mój dom jest starym remontowanym budynkiem, więc żadnego pozwolenia na elewację nie potrzebuję . Nie jest to też domek w mieście , czy na osiedlu innych domków , gdzie choćby ze względów na inne domy należy mieć podobną do nich elewację .
U nas jak narazie górę biorą względy praktyczne - co wcale nie musi obniżać estetyki domu . Mam nadzieję , że mimo tak niepopularnego tutaj rozwiązania - nasz domek będzie prezentował się ładnie :)
Według mojej wiedzy zmiana wyglądu elewacji wymaga conajmniej zgłoszenia. Jeśli w twojej miejscowości plan nie pozwala na stosowanie sidingu i masz przy okazji "życzliwego" sąsiada, który o tym wie, to możesz, przynajmniej teoretycznie, dostać nakaz przywrócenia stanu poprzedniego, gdyż zmiana wprowadzona przez ciebie jest sprzeczna z planem. Dlatego, choćby z ciekawości, warto zobaczyć jakie ograniczenia wprowadza plan. W tej chwili gminy mają obowiązek publikowania wszelkich informacji w Internecie (nazywa się to Biuletyn Informacji Publicznej). Niewiele zachodu i można znaleźć plan dla swojej miejscowości w sieci, jeśli jest uchwalony i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.

-iva-
28-03-2006, 21:54
leśny ziutku - dziękuję :)
Moja wieś to aż 20 domów w tym 3 z sidingiem :)))
Oczywiście planu nie ma ...... a zgłoszenie już dawno jest w gminie :)
Ale dziękuję za info - jeżeli nie mnie to zapewne komuś kto nie ma orientacji w temacie sie przyda :)
Pozdrawiam

-iva-
29-03-2006, 18:12
Hary - wielkie dzięki - napisałam na priv :)

Pozdrawiam :)