PDA

Zobacz pełną wersję : Okna połaciowe a skraplanie



mfuchs
17-10-2005, 06:48
Witam,

Mam problem z oknami połaciowymi:
Na szybach i ramach uparcie skrapla mi się woda. Latem było ok., ale już przy obecnych temperaturach nad ranem rama i framuga (głównie w dolnej części okna) jest wilgotna a nawet mokra. Kilka razy pociekło nawet na płytę gipsową z wnęki okiennej :(((

Okna Fakro, budynek oddany w gru 2004, tynki jesień 2004.
Zeszłej zimy było fatalnie - rano ramy, szyba, wnęki mokre (nawet obszar poza wnękami). Firma sprawdziła po zimie - okazało się, że uszczelki piankowe (oblachowanie - dachówka) nie wszędzie zostały poprawnie założone - wymienili wszystkie.

Dziwne jest to, że problemy te dotyczą w różnym stopniu nie wszystkich okien. Nie sprawdza się raczej także koncepcja, że to sprawa wilgotności pomieszczenia - w takim przypadku w łazience powinna być "ulewa" - a tak nie jest...

xavi
17-10-2005, 07:24
Wg mnie wina leży po stronie niedostatecznego lub niedokładnego ocieplenia okien w warstwie izolacji. Powstaje spory mostek termiczny, a skropliny są tego wynikiem.

mfuchs
17-10-2005, 07:30
Wg mnie wina leży po stronie niedostatecznego lub niedokładnego ocieplenia okien w warstwie izolacji. Powstaje spory mostek termiczny, a skropliny są tego wynikiem.

Tego się właśnie obawiam - jak to obecnie sprawdzić?
Przekrój dachu: dachówka bet., folia paroprzepuszczalna 1200, wełna 15 cm, folia paroizolacyjna, płyta g-k

Marek30022
17-10-2005, 07:44
Instalator CO przy wykonywaniu instalacji przewidział kaloryfer bezpośrednio pod oknami połaciowymi co według Niego powino zapobiegać opisanemu zjawisku. Czy tak będzie jeszcze nie wiem. Kaloryfery będą instalowane w przeciągu tygodnia. Też mam okna Fakro ale tylko dwa więc problem nie jest zbyt duży.

commor
17-10-2005, 08:13
Ja osobiście przeniosłem grzejnik co. pod okno i jest OK. Miałem podobnie, próbowałem poprawić ocieplenie wokół okna, dużo poprawiłem ale i tak było źle. W zimę na łebkach śrub od płyty był lód. Zrobiłem w domu ruinę ( mam cztery połaciowe w pokoju) zdejmowałem płyty od spodu i dach od góry, prościej by było zburzyć i wybudowac od nowa.Streszczając się okazało się, że źle wpuścili powietrze pod dach. Dwa lata ćwiczeń a i tak grzejnik powinien być pod oknem bo samo okno wyziębia pokój. Ważną rzeczą jest też wentylacja ale najpierw musisz ogrzać okna.

xavi
17-10-2005, 08:27
Grzejnik to faktycznie dobre i zalecane rozwiązanie ale to lekarstwo na objawy, a nie na przyczynę.

Najprościej dobrać się do ocieplenia od spodu. Dałbym warstwę 10cm styropianu do okoła ościeżnicy okna. Styropian zostanie dociśnięty przez wełnę, a w miejscach trudnodostępnych pianka montażowa.

To w połączeniu z grzejnikiem (może być nawet mały elektryczny) zapewni sukces 8)

mfuchs
17-10-2005, 11:21
Ja osobiście przeniosłem grzejnik co. pod okno i jest OK. ... Dwa lata ćwiczeń a i tak grzejnik powinien być pod oknem bo samo okno wyziębia pokój. Ważną rzeczą jest też wentylacja ale najpierw musisz ogrzać okna.

Zlitujcie się - teraz nie będę załączał CO - kominek w tym okresie starczy całkowicie.