PDA

Zobacz pełną wersję : B20 i B25 - różnica w wadze?



wbrat
17-10-2005, 09:25
Witam,

Powoli przymierzam się do zalania stropu. Ponieważ robi się dość późno (zima idzie), to zapewne ekipa będzie chciała jak najszybciej rozpocząć dalsze prace po wylaniu. Przeczytałem na forum, że B25 wiąże szybciej niż B20, więc w ten sposób mógłbym się zabezpieczyć przed nadgorliwością budowlańców. Ale zastanawiam się, czy poza ceną nie będzie to miało żadnych negatywnych konsekwencji: np. czy beton klasy B25 jest cięższy od B20? I jeśli tak to o ile (procentowo)? Czy są może inne sposoby przyspieszenia wiązania betonu?

Zaznaczam, że póki co tylko "gdybam". Planuje czekać tyle ile trzeba, ale tak chce zebrać wiedzę o alternatywach...

Geno
17-10-2005, 09:29
Wagowo to B25 od B20 się nie różni - przyspieszyć wiązanie można różnymi dodatkami ale to robią betoniarnie (w przypadku B20 i wyżej). B25 jest bardziej szczelny i ma większą trwałość od B20. Zapytaj w betoniarni o dodatki przyspieszające wiązanie i dodatki "zimowe" :wink:

wbrat
17-10-2005, 11:29
Wagowo to B25 od B20 się nie różni - przyspieszyć wiązanie można różnymi dodatkami ale to robią betoniarnie (w przypadku B20 i wyżej). B25 jest bardziej szczelny i ma większą trwałość od B20. Zapytaj w betoniarni o dodatki przyspieszające wiązanie i dodatki "zimowe" :wink:

Dzieki za odpowiedz. Czyli mam wybor: Normalny B25 lub B20 z "przyspieszaczem". A czy taki "przyspieszacz" nie spowoduje zwiekszenia ilosci pęknięć? Słyszałem, ze czesto (szczegolnie latem) dobrze jest dawac raczej "spowalniacz", a nie przeciwnie.

Bo rozumiem, ze jest zgoda co do tego, ze B25 wiaze szybciej niz B20?