PDA

Zobacz pełną wersję : Podziemny zbiornik na gaz.



Paweł&...
17-10-2005, 09:33
Witam. Chcę założyć zbiornik na gaz, handlowiec zaoferował mi (w tej samej cenie wszystko) zbiornik podziemny. Zastanawiam się tylko, czy są tego jakieś minusy, bo jak dla mnie to wolałbym mieć zbiornik pod ziemią niż trzymać taką butlę na działce. Jest jedno ale... mam dość wysoki poziom wody gruntowej... w okolicach 1,5 m pod ziemią i zastanawiam się, jak to się ma do tego. Facet mówi, że to nie problem, że tylko przy montażu, ale czy na pewno? Dzięki

Paweł

Wiech
17-10-2005, 10:05
Witam.Ja również mam wysoki poziom wód gruntowych a zbiornik podziemny.Wygląda to o wiele lepiej jak naziemny zbiornik.Wystaje tylko klapa włazu a nie cała butla .Zgadzam się że to tylko przy montażu są utrudnienia.Zostaje jeszcze wyższa cena za dzierżawę po okresie promocji.Pozdrawiam Wiech

Paweł&...
17-10-2005, 10:06
A ile już tak masz? Czy nie ma problemu, że np. butla jest w wodzie, złapie ją korozja albo coś jeszcze innego?

Paweł

Wiech
17-10-2005, 10:40
Zbiornik mam 1 rok. Zbiornik zabezpieczony jest antykorozyjnie.Przecież to w interesie firmy dzierżawiącej jest takie zabezpieczenie żeby ten zbiornik nadawał sie do jak najdłuższego użytkowania.Tym bardziej że odbiera to UDT. Wiech

Mały
17-10-2005, 11:34
Pamiętaj o bardzo ważnej rzeczy - atest na zbiornik jest ważny 5lat.Po tym czasie MUSISZ praktycznie wykopać go na tyle ,żeby ten kto będzie na kontroli wszedł pod niego. Jeśli zrobisz sobie w tym miejscu ogródek lub kostkę to masz pecha...trzeba wszystko zdemolować i jest to Twoim obowiązkiem.

burgundczyk
17-10-2005, 11:36
Pamiętaj o bardzo ważnej rzeczy - atest na zbiornik jest ważny 5lat.Po tym czasie MUSISZ praktycznie wykopać go na tyle ,żeby ten kto będzie na kontroli wszedł pod niego. Jeśli zrobisz sobie w tym miejscu ogródek lub kostkę to masz pecha...trzeba wszystko zdemolować i jest to Twoim obowiązkiem.

Podaj prosze podstawe prawna.

Wiech
17-10-2005, 11:54
Mały jak sobie to wyobrażasz zeby wejść pod zbiornik.Przecież leży on na płycie fundamenyowej a wiec cały by musiał być na wierzchu.Pytałem sie w firmie Pro gaz jak wygląda to w praktyce taki przegląd.Odpowiedziano mi że zbiornika nie trzeba wyciągac na wierzch.Pozdrawiam Wiech

Paweł&...
17-10-2005, 11:56
Hmm... a z tym atestem to co? Jest tak faktycznie? A kto taki atest wydaje?

Wiech
17-10-2005, 12:26
Kontrole zbiornika przeprowadza UDT i wydaje pozwolenie na dalsze użytkowanie.Wiech

Mały
17-10-2005, 12:49
Nie piszę ,że go trzeba wydobyc na wierzch ,tylko że trzeba go wykopac na tyle ,żeby UDT mógł nawet wejść pod niego celem kontroli powłoki antykorozyjnej ( w końcu jest on w środowisku powodującym silną korozję nie?).w razie stwierdzenia ubytków owej nakaże pokrycie w ogniskach korozji nową warstwą .
Co do podstawy prawnej - radzę zajrzec do przepisów mówiących o atestach na butle gazowe wszelakiej maści od propanowych do CO2. UDT musi sobie każdą obejrzeć a TY musisz mu ją na tyle udostępnic żeby mógł on to zrobić.Amen.
Aha swoją drogą tylko 1(jeden) przedstawiciel gazu butlowego mi o tym powiedział na kilkunastu.Ale to tylko taki drobny kruczek.

Mohag
17-10-2005, 12:54
Nie wiem jak jest z podziemnymi zbiornikami ale z naziemnymi przynajmniej w Gaspolu jest tak, ze co roku przychodzi serwisant ktory sprawdza wszystko czy funkcjonuje. Co 10-ec lat musi byc przeprowadzona proba cisnieniowa. Gaspol nie bawi sie w te klocki tylko wymienia butle, ja w przyszlym roku bede miala wymieniana juz dostalam info. Nie wiem jaka jest w takim przypadku procedura z podziemnymi zbiornikami.

Paweł&...
17-10-2005, 13:24
Rozmawiałem z UDT. Więc jeśli zbiornik podziemny ma właz i można wejśći zobaczyć go, to nie ma potrzeby, żeby cokolwiek kopać, ale... jeśli jast po prostu zasypany ziemią to nieststy, raz na pięć lat należy go okazać do wglądu...

tiko
25-10-2005, 17:53
A Z JAKIEJ FIRMY PLANUJESZ ZBIORNIK?

Mały
25-10-2005, 18:39
Rozmawiałem z UDT. Więc jeśli zbiornik podziemny ma właz i można wejśći zobaczyć go, to nie ma potrzeby, żeby cokolwiek kopać, ale... jeśli jast po prostu zasypany ziemią to nieststy, raz na pięć lat należy go okazać do wglądu...
"Zbiornik podziemny ma właz"...w sensie, że jest w silosie? To jest zabronione - musi być przysypany ziemią ,bo zawiera propan cięższy od powietrza i mógłby się odkładać na dnie silosu powodując ryzyko wybuchu.
Czy tez ma właz w sobie? Jeśli tak to w przypadku upływu terminu ważności ,posiadając pełny zbiornik musiałbyś go wypróżnić...parę kzł w powietrze...tylko jak? Wiadrami?
Radzę podejść do f-y proponującej wszelkie zbiorniki podziemne i zażadać odpowiedzi na "parę pytań" na piśmie.Zawsze macie podkładkę.

rafał ...
26-10-2005, 19:02
Zwracam jeszcze uwagę, że firmy oferujące zbiorniki podziemne oferują zazwyczaj gaz propan - butan a nie propan. A nie każdy piecyk lubi P-B !