PDA

Zobacz pełną wersję : z doświadczeń czytelników 2/2002



karola
23-01-2002, 17:57
Oczywiście czytam od deski do deski od dwóch dni nowy numer Muratora.
Zainteresował mnie artykuł "Bo do projektu trzeba dwoje" i dom jaki owa para sworzyła.
Konkretnie chodzi mi o cegłę wapienno- piaskową.
Nigdy wcześniej nie widziałam takiej elewacji i powiem, że bardzo mi sie spodobała.
Chcialabym sie dowiedzieć czy można ją malować lub czy jest dostępna w innych kolorach. Czy kolor żółty na zdjęciu w gazecie to inna elewacja czy pomalowane. Fajnie wygląda to połączenie.

Czy któs z was robił taką elewację?

Redakcja
28-01-2002, 09:23
Jest to cegła silikatowa, tak zwana młotkowana, produkowana przez Cegielnie Olsztyńskie SA, tel 089/5359009; 5273747. Cegła ma kolor biały, ale może być malowana - tego nie zalecamy. Jeśli ktoś chce zastosować cegłe o innym kolorze, powinien kupić cegłe barwioną w masie, jest nieco droższa, ale jej ścieranie nie powoduje białych "łat".
Paweł Dominiak, dział Budowy

karola
28-01-2002, 19:42
Baaaardzo, bardzo dziękuję za odpowiedź.
Nurtowało mnie to - poważnie brałam pod uwagę (i chyba nadal tak jest) jej zastosowanie.
Dzięki

karola
28-01-2002, 19:50
Może jeszcze do pelni szczęścia jakaś www?
:smile:

28-01-2002, 22:44
Karola nie wiem skąd jesteś ale najtańszą tego typu cegłę robią zakłady w Żytkowicach. Podam Ci adres silikaty-zytkowice.com.pl. To jest niedaleko Radomia. Sam jestem zainteresowany taką elewacją z tym że chciałem zrobić to jak w metodzie lekkiej mokrej i na styropian nakleić płytki silikatowe, ale na razie rzuciłem hasło w "Napiszcie w Muratorze" i czekam na odpowiedź czy to możliwe. Poza tym wejdź sobie na wp.pl i wpisz hasło silikaty a wyrzuci Ci mnóstwo adresów różnych zakładów z całej Polski, wtedy wybierzesz sobie najlepsze (i najbliższe rozwiązanie). Pozdrawiam.

Redakcja
29-01-2002, 08:44
Jeśli płytki będą cienkie, 3-7 mm i lekkie - nie ma problemu. Jeśli płytki są grubsze (ok. 2 cm) i cięższe, prawdopodobnie należałoby zastosować styropian twardszy (M30) lub kotwić styropian mechanicznie, a nie tylko kleić. Być może wystarczy zastosować podwójną siatkę z włókna szklanego.
Te szczegółowe informacje warto poszukać u producentów materiałów do metody ocieplenia lekkiej mokrej, na przykład Atlas, Dryvit.
Paweł Dominiak, Dział Budowa