PDA

Zobacz pełną wersję : tynk gipsowy - ( co teraz ?) - cekol - ( co teraz ?) - farba



Piskoor
17-10-2005, 21:21
No właśnie..
Mam już położone tynki gipsowe. Sciany wyglądaja jak lustro ale tynkarze powiedzieli że warto i tak pojechać cekolem bo: farba się lepiej trzyma, zaszpachluje się wszystkie ewentualne nierówności i dziury które pewnie jeszcze powstaną.

Teraz więc nie wiem czy cekolować bezpośrednio na tynk czy czymś ten tynk wzmocnić i polepszyć jego przyczepność.
to raz..
a dwa po cekolowaniu... będzie malowanie. Farby wybrane ( Benjamin Moore ) ale czy należy przed malowaniem, po tym cekolu czymś przelecieć? Kolory jeszce nie wybrane więc może jakąś białą farbą ?

Czekam na rady...

Pozdr.

marcenka
17-10-2005, 22:12
Lekko przetrzyj potem grunt i malowanie docelowym kolorem (tak mawiali nasi od tynków, sama jeszcze nie przetestowałam bo nie doszłam do tego etap)

pzdr

bitels
13-10-2006, 12:22
Mam pytanie: tynki gipsowe przecierac przed czy po zagruntowaniu??? Tynkarze mi mówili zeby po bo dopiero wyjdą nierówności.

kazb
13-10-2006, 13:39
z tynkami gipsowymi to musisz potestować bo farba może zostawać w różnych grubościach

SAVAGE7
13-10-2006, 13:50
GRUNT-CEKOL-GRUNT-FARBA :D

malgoss
13-10-2006, 18:29
Pogoń tego fachmajstra :roll:

Skoro ściany wyglądają jak lustro to po jaką cholerę pakować kolejne pieniądze w coś co jest już zupełnie zbędne ??
Lepiej tę kasę przeznacz na wysokiej jakości grunt typu putz czy capa (takie znam z Caparola ale inni dobrzy producenci farb na pewno mają podobne) który lekko podbarwiasz pod przyszły kolor i jedziesz dobrą farbą :wink: Farba gruntująca tupu Putzgrund itp. ma leciutką fakturkę (kamyczki - każdy producent ma inną grubość), farby gruntujące typu Capagrund nadają się tam gdzie chcesz mieć ściany gładziutkie.
Zresztą... wszystkie podpowiedzi są na stronach producentów farb :wink: :wink:

Voltage
17-06-2009, 23:24
Malgoss nigdy tynki gipsowe sa idealne, ewentualne dziurki, rysy czy też inne nierówności odbiegają od idealności i trudno je wyrównać po pierwszym zamalowaniu. Gdy przemalujesz tynki gipsowe po zagruntowaniu na kolor zawsze wyjdą nierówności, z praktyki wiem że tego typu roboty wymagają poprawy przez fizyczne niechcące uszkodzenia. natomiast od gładzi wymaga się idealnej równej gładzi w postaci lustra, kiedy to ewenualne nierówności stosunkowo łatwo wyrównać. Jestem bespośrednim wykonawcą tego typu wykończenia i mam wieloletnia praktykę, więc szlifowanie szpachlowanych nierówności na tynku gipsowym wiąże się z zarysowywaniem (poprzez kamyczki w gipsie) obrabianych powierzchni. Wykonuję między innymi prace dle invest komfortu w trójmieście (sea towers, trefl sopot, benisławskiego gdynia, toruńska gdańsk, orłowo gdynia itp.) gdzie odbiory sa bardzo regorystyczne pod halogen. Z praktyki wiem że taniej jest tynki gipsowe raz przeszpachlowac i wymalować. Pozdrawiam.

Voltage
17-06-2009, 23:43
Znając wielu z całej Polski wysoko cenionych wykonawców drobniutkich lub wielkich firm nie spotkałem się z twierdzeniem że grunt jest w stanie uzupełnic ubytki w tynku gipsowym nie wspominając o cementowo-wapiennym. Grunt ma inne zadanie z natury. Przepraszam za te stwierdzenia właścicieli innych praktyk. Pozdrawiam serdecznie.

FlashBack
18-06-2009, 07:17
tynki maja byc calkowiecie suche,
nie szlifuj tynku gipsowego,
nanies bezposrednio na tynk gladz,
nanies przed malowaniem farbe gruntujaca,
maluj, ciesz sie i korzystaj.

benik
18-06-2009, 08:27
Z praktyki wiem że taniej jest tynki gipsowe raz przeszpachlowac i wymalować. Pozdrawiam.

1.Ok ale mam pytanie jesli na scianie sa tylko małe nierownosci to uzupelniam je tylko w tych miejscach czy na calej powierzchni i czy trzeba przed ta operacja gruntowac sciane?
2.pytanie to czy jesli mam tynko "dolina nidy" to trzeba ich wyrobami czy mozna cekolem itd , slyszalem ze mozna takze rzadkim cekolem przeciagnac sciane (cokolwiek to znaczy :-) ) ale czy to bedzie dobrze wygladalo ? jezli szlifowac to jakim papierem sciernym ?