PDA

Zobacz pełną wersję : ?ciana jedno-,czy wielow.; BK,czy ceramika



MURAN
29-12-2002, 20:06
Zamierzam budować dom jednorodzinny z użytkowym poddaszem niepodpiwniczony o pow. użytkowej ok.260 m2 z podwójnym garażem.Po analizie wielu za i przeciw skłaniam się do budowania ścian jednowarstwowych z BK (chyba YTONG) odmiana 400 36,5cm bez docieplania. Czy mogę liczyć na trwały i ciepły dom,przy założeniu , że będzie go budowała solidna ekipa (jeżeli , oczywiście , nie jest to pojęcie abstrakcyjne)?

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: MURAN dnia 2002-12-29 21:06 ]</font>

29-12-2002, 22:53
Taka ekipa nie istnieje. Najłatwiejsza ściana to dwuwarstwowa i względnie tania o porzadnym współczynniku.

MURAN
30-12-2002, 18:28
Dziękuje za pozbycie mnie złudzeń.Dwuwarstwowa,ale jaka?BK,czy ceramika;docieplić wełną,czy styropianem.Piszesz,żeby walczyć o współczynnik,ale do jakiego stopnia?Ściana dwuwarstwowa jest cieplejsza,ale ze wzg.na to ,że jest n9iejednorodna(połączenie dwóch różnych materiałów,jeszcze dodatkowo zespolonych trzecim-klejem lub zaprawą),czy aby nie pogarszamy mikroklimatu w naszym domu?

ckwadrat
30-12-2002, 20:16
Jeśli ocieplisz wełną (a nie styropianem) i zrobisz tynk mineralny (a nie akrylowy) na pewno nie pogorszysz tzw. mikroklimatu, który ma zapewnić materiał nośny. Ale ten cały mikroklimat to raczej psychologia niż rzeczywista właściwość muru. Każdy producent chwali się, że jego materiał zapewnia mikroklimat. Ja już przestałem się tym przejmować. Poszukaj w archwiwum - było już sporo na ten temat.

30-12-2002, 22:18
Jak przedmówca powiedział ,,mikroklimat to psychologia" od mikroklimatu jest wentylacja.Ja buduję z betonu komórkowego grubuść 30cm. klasa 600 ,na klej producenta bloczków ,czyli ,,Solbet" i na to wszystko przyjdzie wełna lamelowa 12cm. jeszcze nie wiem jakiej firmy,ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują mi ,,Paroca" ,gdyż go sprzedają w systemie.Według obliczeń powinienem zejść do 0,25 współczynika przenikania ciepła. Przy klasie b.k 600 zrobilem spokojnie strop lany monolityczny ,ktory będzie elementem akumulacyjnym cieplo .
Dodam coś na temat trwałości betonu komorkowego ,otóż mam garaż obok sąsiad wielki łapserdak od 10 lat nie otynkował ściany zewnętrznej ,ktore są wykonane z b.k i nic by wtym nie bylo
dziwnego ale ta ściana jest od strony zachodniej ,gdzie w narożniku woda z rynny leje się bespośrednio na nią ,każdym deszczem jest moczona zimą zmrożona ,żadnych śladów spękań ubytków. Natomiast codziennie jadąc na budowę mijam dom (rozpoczęta budowa)ściany wykonane z Porothermu ,dach przykryty papą ,brak rynien stoi tak dwa lata ,właściciel z tego co słyszałem przebywa w domu spokojnej starości ,ale to nie ważne.
Otóż stan tej budowy uległ całkowitej ruinie Porotherm odchodzi warstwami ,według mojej oceny podlega to rozbiurce ,bespośredniom przyczyną takiego stanu było długotrwałe zamoczenie ścian i dość długi okres bez ochrony.
Te dwa przykłady były dla mnie pomocne przy wyborze materiału na ściany ale nie jedyne.Brałem pod uwagę przenikalność,obrobkę ,nacisk no i cenę.
Żeby wybrać naprawdę trzeba dużo czytać ,rozmawiać obserwować no i wnioski.
Pozdrawiam

30-12-2002, 22:56
on pewno w tym domu spokojnej starości od tego porothermu
to było bezpośredniom przyczynom

Jasiu
30-12-2002, 23:11
W najnowszym Muratorze masz porównanie różnych technologii wznoszenia ścian.

Dobra podstawa do dalszych przemyśleń - polecam.

paj^
31-12-2002, 11:37
Chce Cie uspokoic, sa dobre ekipy budowlane, trafilem na taka i jestem zadowolony, do tego stopnia, ze zalatwilem mu 3 kolejne budowy, obok mnie, przyszli wlasciciele chodzili z poziomicami, kierownikami budowy, rodzina, mierzyli, sprawdzali mostki termiczne, stropy, scianki kolankowe, nadproza i podjeli decyzje na TAK, a wiec sa dobre ekipy budowlane ..... aha, jakby ktos chcial namiar na ta ekipe to niestety za 2 lata najwczesniej ....
co do materialu na budowe to kazdy ma zalety i wady, porothermu, ytongi, trzeba stosowac sie do zalecen producenta i nie bedzie problemow .....

inwestor
31-12-2002, 12:09
Myślę, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie.
Dla jednego będzie to BK bo chce sam budować i wykonywać instalacje i dobrze się w nim "dłubie", dla innego ceramika bo ma tradycyjne upodobania, a jeszcze dla kogoś innego keramzytobeton bo ma "układy" i może załatwić superupusty , argumenty można mnożyć do woli.
Wydaje mi się że musisz dowiedzieć się jak najwiecej o technologii i lokalnych kosztach budowy z różnych materiałów, odbyć serię spotkań z handlowcami z różnych firm, pogadać z wykonawcą (jesli go już masz). Handlowcy sami Ci powiedzą jakie są wady konkurencyjnych produktów, oczywiście należy to sprawdzać bo niektórzy nie znają miary w oczernianiu konkurencji.
Następnie zrobić sobie porównanie w tabelce "walnąć setkę" i podjąć decyzję - poźniej już do niej nie wracać.
Moim zdaniem najważniejsza jest jakość produktu nawet najlepszym producentom mogą trafiać się buble, oraz dokładne trzymanie się technologii wykonania.
Pozdrawiam i życzę dobrego wykonawcy.
P.S.
Ja wybudowałem z BK i jestem zadowolony

MURAN
02-01-2003, 19:55
Serdecznie dziękuję za korespondęcje oraz pozdrowienia.Z Nowym Rokiem życzę Wam dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.Zgadzam się,że "mikroklimat" to dobra wentylacja.Prawdopodobnie zdecyduję się na nawiewno-wywiewną z rekuperatorem i wtedy dobrze zadbać o szczelny dom - może BK docieplony styropianem?
Watpliwości moje budzą jednak procesy toczące się wew. takich ścian-czy nie będą wilgotnieć,co z punktem rosy,czy nie będzie rozwijać się grzyb?
Jeżeli zdecyduję się na grawitacyjną,to uważam ,że tzw. "oddychanie"ścian jest istotnym czynnikiem mikroklimatu domu.
Słyszałem ,że podobno nie powinno się docieplać BK - o co chodzi?

MURAN
05-01-2003, 19:43
Ostatnio czytałem dużo na Forum na temat dociepleń-wata ,czy styropian.Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw,świadomie rezygnuję z docieplenia,ponieważ każdy z tych materiałów ma wady, czyli generalnie jest do d... .Sciana jednowarstwowa,czy to z BK,czy z ceramiki też budzi pewne obawy - czy będzie dostatecznie ciepła i wytrzymała... .Producenci uważaja ,żę oczywiście że tak - ja im jednak do końca nie wierzę.
Mój pomysł to ściana dwuwarstwowa bez docieplenia.Albo dwa rzędy pustaków z BK,albo ceramiki dobranych tak ,żeby współczynnik U był rzędu 0,25 ,a ściana taka miała wytrzymałości przynajmniej 3,5 MPa.Kompletnie nie spotkałem się z informacjami na temat budowy takiej ściany,czy jest niedroga ,jak połączyć obie warstwy,czy jest trudna w budowie?Liczę na odpowiedzi stałych bywalców Forum - speców,których przecierz na Forum nie brakuje.
Pozdrawiam serdecznie!