PDA

Zobacz pełną wersję : Kondensat czy dwfunkcyjny



Piskoor
18-10-2005, 22:01
Witam
Przeczytałem już wszystkie wątki o piecach i ciagle brak jak dla mnie jasności. Mam w moim przyszłym domku stosunkowo wąską kotłownię... tak na oko 110 cm. miejsce na kocioł jest zaraz przy wejściu.
Kuchnia i łazienka dolna sa zaraz za ścianą z kotłem.. odległości może max 3-4 m. Górna łazienka jest nad kotłownią..myślę że odległosci to 3 - 6 m
Cyrkulacji nie ma.. bo......zapomniałem i nawet o tym nie wiedziałem
i teraz pytanie
czy lepiej kupić dwufunkcyjny ze zintegrowanym zasobnikiem na dajmy na to 50 litrów ( Vitopend 222) lub Eurostar Acu Hit
czy kondensacyjny

Miejsca w kotłowni na jednofunkcyjny + zasobnik 120 l brak

i drugie pytanie.
Co się dzieje jeśli mając zasobnik 120 l w kotle jednofunkcyjnym zużyję całą wodę do np. napełnienia wanny. Czy wtedy jest ona dogrzewana na bierząco czy musze czekać aż się zasobnik napełni..

Bo jak rozumiem przy dwufunkcyjnym w momencie opróżnienia tego małego zasobnika ( co chyba i tak na krótki poranny prysznic styknie ) woda jest dogrzewana na bierząco

Jak rozumiem kotły kondensacyjne też mogą być dwufunkcyjne.. ale czy jest jakiś z wbudowanym zasobnikiem na np. 50 l.

po prostu chodzi mi o to aby do zmywania np dwóch talerzy albo umycia zębów nie włączał się od razu cały piec...

pomóżcie laikowi

andre59
18-10-2005, 22:34
Jest dostępny bardzo dobry kocioł kondensacyjny, dwufunkcyjny wiszący z zasobnikiem 54l.
Jest to Zeus Victrix firmy Immergas.

W kotle dwufunkcyjnym z niewielkim zasobnikiem oprócz kilku początkowych minut woda jest ogrzewana przepływowo. Dlatego musi on mieć odpowiednią moc dla c.w.u., zazwyczaj 24kW.

Kotły jednofunkcyjne dobiera się z reguły tak aby ich moc wystarczała na potrzeby c.o. Zazwyczaj jest ona znacznie mniejsza niż na potrzeby c.w.u.
Wodę użytkową gromadzi się i ogrzewa w osobnym zasobniku.
Ponieważ zasobniki te mają większą pojemność (120, 150, 200l) podgrzanie znajdującej się w nich wody przez kocioł o niewielkiej mocy np.13 kW trwa kilkadziesiąt minut. Słaby kocioł nie jest w stanie na bierząco podgrzewać wody przepływającej przez zasobnik.
Obecnie są dostępne urządzenia z zasobnikiem warstwowym, z którego ciepłą wodę można pobierać już po kilku minutach grzania ale są to urządzenia stojące i dość duże.

W Twoim przypadku rozwiązaniem jest właśnie Zeus Victrix. Zwróć uwagę na możliwość podłączenia cyrkulacji wody użytkowej.