PDA

Zobacz pełną wersję : jak obliczyć zapotrzebowanie domu...



VIP Jacek
19-10-2005, 18:43
Witam,
Może ktoś wie jak w prosty sposób obliczyć zapotrzebowanie domu na ciepło (wzór)? Może jakiś formularz kalkulacyjny.
Potrzebne mi jest to do podjęcia decyzji jakim sposobem (paliwem) ogrzewać swój dom. :wink:

Szaruś
19-10-2005, 19:00
Najprosciej to ściągnąć program OZC, wklepać dane i po sprawie.

http://vip4.home.pl/www/nape/index.pl?top=fir&id=10&vis=10

Senser
19-10-2005, 20:46
Najprosciej to ściągnąć program OZC, wklepać dane i po sprawie.

http://vip4.home.pl/www/nape/index.pl?top=fir&id=10&vis=10


Hahahahah "najprościej OZC", ale jaja :-) OZC i najprościej...ja przez to nie przebrnąłem i nie zamierzam kończyć akademików, żeby się przez to przegryźć....

Janussz
19-10-2005, 21:49
Najprościej?
Dom nieocieplony 60W/m3
Dom ocieplony dobrze 30W/m3
I nawet jak się pomylisz, to błąd wyniesie +-10%.
Taki sam błąd będzie przy arkuszu kalkulacyjnym. Nie ma siły żeby wstawić np. wszelkie niedoróbki, czy też zyski ciepła.
Widziałem wyliczenia na 20W/m3. I potem... i potem wymiana kotła na większy.

jareko
19-10-2005, 21:53
zaluje ze to co dostalem od projektanta ktory moj bilans cieply czynil wyrzucilem przy ostatecznej przeprowadzce
Wyszlo idealnie tylko ja jak idiota posluchalem sie "doswiadczonych" i mialem przewymiarowany kociol - ale to juz inna sprawa
Dlaczego tak tego zaluje - bo tam byly wszystkie wzory ktore teraz nie raz by mi sie przydaly
Sadze ze dokladny bilans wypada zrobic
Kiedys sciagnalem ten polecany tutaj OZC
Ale chyba inteligentny inaczej jestem - nie przebrnalem przez niego i nic sobie nie wyliczylem :(

Senser
19-10-2005, 21:56
Kiedys sciagnalem ten polecany tutaj OZC
Ale chyba inteligentny inaczej jestem - nie przebrnalem przez niego i nic sobie nie wyliczylem :(
Ale przecież tak "najprościej" :-)

Szaruś
19-10-2005, 21:57
Może faktycznie, najprostszy to on nie jest. Ale można jakoś przebrnąć.

Janussz
19-10-2005, 22:04
Poważna instytucja jaką jest Instytut Kotłów Grzewczych w Łodzi podaje do orientacyjnego przeliczania 47,5W/m3 przy wysokości pomieszczeń 3m. I lepiej jest przewymiarować kocioł, co też jest zalecane w granicach 10%, niż wstawić przymały, np. za mały o 1%.

Freedo
19-10-2005, 22:08
Hahahahah "najprościej OZC", ale jaja OZC i najprościej...ja przez to nie przebrnąłem i nie zamierzam kończyć akademików, żeby się przez to przegryźć....

Szaruś poszedł bardzo " na skróty" w swojej ocenie, ale faktem jest, że nie trzeba kończyć niczego szczególnego, aby posługiwać się tym programem. Powiem więcej, to zajęcie jest całkiem przyjemną zabawą - szczególnie jak się liczy swój własny dom.


ajprościej?
Dom nieocieplony 60W/m3
Dom ocieplony dobrze 30W/m3
I nawet jak się pomylisz, to błąd wyniesie +-10%.

To bardzo daleko idące uproszczenie. Szczególnie jeśli mamy do obliczenia stary nieocieplony dom, którego nie można z jakichś powodów ocieplać........lepiej policzyć, bo błąd może wyjść sporo wyższy od 10 %.

jareko
19-10-2005, 22:15
Janussz - jak widze jest kilka teorii ;)
wszelkie obliczenia sa dla wartosci plus20 minus 20 na zewnatrz a takich dni w roku jest niewiele
O ile dobrze mi wiadomo najwyzsza sprawnosc kociol uzyskuje przy pracy ciaglej. Wtedy spalanie jest optymalne, odprowadzenie spalin i temperatura komina idealna itd.
Ale moge sie mylic wszak specem ;) od okien jestem a nie kotlow.

Jedni - ja ich nazywam - starej daty - mowia ze przewymiarowany kociol to najlepiej jak byc moze. To ze pozniej placimy za gaz chorendlane sumy mimo idealnie ocieplonej chalupy zastanawia nas i bledow szukamy gdzie indziej niz sa w rzeczywistosci - tj. w przewymiarowanym kotle

Jest tez i druga ktora dazy do optymalizacji i idelanej kompensaty kW.
Wtedy kociol pracuje kilka dni w roku pelna moca (pracaujac ciagle) i okazuje sie ze w tej samej chalupie placimy o wiele mniej za ogrzewanie.

Ktora z tych teorii jest prawdziwa?
Hmmm....na swoim przykladzie przychylam sie do drugiej :)

Sunao
19-10-2005, 22:38
A może coś takiego...
Firmowane przez Rockwool.

www.bit.neostrada.pl/e.exe

Pozdrawiam,

Sunao

Janussz
19-10-2005, 22:50
Ja podałem przykład orientacyjnego przeliczania. Takiego do gdybań. Tak samo IKG w Łodzi.
Jeżeli już jednak dochodzi do realizacji projektu, to jestem jak najbardziej za rzetelnym policzeniem strat ciepła. Jednak z doświadczenia wieloletniego wiem, że mało to się różni od tych orientacyjnych przeliczeń. Kocioł gazowy faktycznie można dobrać na styk. Tak samo olejowy. Jednak na opał stały, a tych niestety jest najwięcej nie da się dobrać tak idealnie. Chociażby ze względu na sam opał.
I jeszcze uwaga.
Każda dokumentacja powinna mieć projekt instalacji c.o. Bez strat ciepła nie da się jej wykonać prawidłowo.
Z kolei jeżeli mamy ogrzać jakiś stary budynek bez dokumentacji, to takie wartości przybliżone powinny wystarczyć, bo i tak przecież instalacja będzie robiona na oko instalatora.

gosciu01
19-10-2005, 22:52
najprościej jest zlecić wykonanie projektu podłogówki.
Tam musi być bilans budynku ( wszystkich pomieszczeń ).
No ale kosztuje to kila stówek.
Mamy za to wash&go :-)

drugi sposób to wrzucić dane do exela.
roboty jest na tydzień wieczorami, ale za to można dowolnie stawiać sobie temperatury zewnętrzne, pomieszczeń, koszty energii, współczynniki materiałów, ich grubości itd.
Wzory - łatwo dostępne, jedno popołudnie coby wszystko pomierzyć w domu ( albo "zdjać" wymiary z projektu ).

trzeci sposób to wspomniany OZC - chyba najszybsza metoda, ma też ograniczenia dla dociekliwych.

Osobiscie zdecydowałem się na drugą i trzecią opcję.
Wyniki obydwiema metodami wyszły bardzo podobne i o dziwo mniej-więcej ale zadawalajaco zgodne z rzeczywistością.

Sunao
19-10-2005, 23:05
Nie przewymiarowujcie kotłow. Przeglądałem kiedyś kilka wykraseów sprawności w funkcji wykorzystanej mocy kotła i naprawdę jest o co walczyć.

Zamiast wstawiać np. przewymiarowany kocioł kondensacyjny, lepiej zastosować dobrze dobrany "klasyczny".

Ale co ja się będę mądrzył, jak rzuciłem kotły w cholerę, bo będę grzał prądem :)


Pozdrawiam,

Sunao

paweu
20-10-2005, 08:02
Program OZC jest chyba bardziej przydatny do obliczenia jaką moc powinny mieć grzejniki. Tak mówię z własnego doświadczenia, ja przebrnąłem przez to, ale pracuję w branży budowlanej, co prawda nie instalacyjnej, chociaż i tak nie obyło się bez telefonu do przyjaciela projektanta instalacji. Do mojego domku i tak nie ma kotła o takiej małej mocy, ale OZC pozwoliło mi zaoszczędzić jakiś 1000-1500 zł na grzejnikach w porównaniu z tymi które zaproponował mi wykonawca instalacji. Zobaczymy jak te obliczenia sprawdzą się w praktyce, jak na razie jeszcze to jest niewiadomą.

johny27
20-10-2005, 09:19
Najprościej?
Dom nieocieplony 60W/m3
Dom ocieplony dobrze 30W/m3
I nawet jak się pomylisz, to błąd wyniesie +-10%.
Taki sam błąd będzie przy arkuszu kalkulacyjnym. Nie ma siły żeby wstawić np. wszelkie niedoróbki, czy też zyski ciepła.
Widziałem wyliczenia na 20W/m3. I potem... i potem wymiana kotła na większy.

zakłądam do obliczeń 30W/m3 - domek o kubaturze 420m3

420x30w= 12600W

Czy teraz należy pomnozyc wynik przez 24h aby wyszło zapotrzebowanie dobowe. czy mnoży si eotrzymany wynik przez wspolczynnk korygujący albo jakas stałą?

paweu
20-10-2005, 09:24
Najprościej?
Dom nieocieplony 60W/m3
Dom ocieplony dobrze 30W/m3
I nawet jak się pomylisz, to błąd wyniesie +-10%.
Taki sam błąd będzie przy arkuszu kalkulacyjnym. Nie ma siły żeby wstawić np. wszelkie niedoróbki, czy też zyski ciepła.
Widziałem wyliczenia na 20W/m3. I potem... i potem wymiana kotła na większy.

zakłądam do obliczeń 30W/m3 - domek o kubaturze 420m3

420x30w= 12600W

Czy teraz należy pomnozyc wynik przez 24h aby wyszło zapotrzebowanie dobowe. czy mnoży si eotrzymany wynik przez wspolczynnk korygujący albo jakas stałą?
W tym momencie otrzymałeś moc która teoretycznie powinna wystarczyć do pokrycia strat ciepła dla budynku przy temp. zewnętrznej -20 stopni C. I teoretycznie taką powinieneś mieć moc kotła dla C.O. - 12,6 kW

johny27
20-10-2005, 09:39
czyli 12,6 kw x 24 h = 302,4kW na dobę. Przeciez przy ogrzewaniu elektrycznymto jakis absurd!

Szaruś
20-10-2005, 12:17
Ale wywołełm wojnę z tym OZC. Może najprostszy faktycznie nie jest, ale jak już się wrzuci wszystkie ściany do OZC, to się można troche pobawić. Wyniki też nie wychodzą złe, dosyć dobrze odpowiadają rzeczywustości.

JackD
20-10-2005, 12:46
czyli 12,6 kw x 24 h = 302,4kW na dobę. Przeciez przy ogrzewaniu elektrycznymto jakis absurd!
błędna taktyka. nie liczysz kWh tylko wielkośc zapotyrzebowania, czyli moc kotła grzewczego....aby ten kociła spełnił warunki jakie w w naszej strefie klimatycznej przy załozeniach temperatuty zew i do utrzymania wew... spełnił Twe oczekiwania, przy jak najmniejszym zużyciu energii..

aveflorek
20-10-2005, 12:56
zaluje ze to co dostalem od projektanta ktory moj bilans cieply czynil wyrzucilem przy ostatecznej przeprowadzce
Wyszlo idealnie tylko ja jak idiota posluchalem sie "doswiadczonych" i mialem przewymiarowany kociol - ale to juz inna sprawa
Dlaczego tak tego zaluje - bo tam byly wszystkie wzory ktore teraz nie raz by mi sie przydaly
Sadze ze dokladny bilans wypada zrobic
Kiedys sciagnalem ten polecany tutaj OZC
Ale chyba inteligentny inaczej jestem - nie przebrnalem przez niego i nic sobie nie wyliczylem :(

Powiedz co Cie interesuje, (na co wzory) wszystko sie znajdzie na magicznych CD ze studiow :wink:

Ja własnie dzis sie biore za obliczenie sezonowego zapotrzebowania na ciepło dla blizniaka wlasnie w programie OZC.

Jak ktos chce to mam taki arkusz w excelu zrobiony przez kogos na studiach (podrzuccie maila), podobno dobrze liczy, ale ja za niego nie recze głowa :wink:
(uproszczony sposob sezonowego zapotrzebowania na cieplo do ogrzewania budynkow PN-B 02025 1999 marzec) - przy okazji pytanie dla tych bardziej zorientowanych, czy ta norma jest dalej obowiazujaca, czy moze jakies poprawki weszly.

muzykant
20-10-2005, 13:03
aveflorek - ciekaw jestem tego arkusza, mój mail w stopce
dzięki

muzykant
20-10-2005, 14:17
aveflorek - dostałem - popatrze w domku na spokojnie - dzięki

johny27
20-10-2005, 14:21
a ja tez porosze ten arkusz
[email protected]

VIP Jacek
20-10-2005, 18:27
Szaruś, po zapoznaniu się z programem OZC ja też mam problem z wyliczeniem. Dużo bardzo danych potrzebnych jest do obliczeń :-? Ale dzięki.
Z tej dyskusji trochę się dowiedziałem, ale poproszę od aveflorka ten arkusz.
Pozdrawiam.
[email protected]

marall
20-10-2005, 20:34
ja tez poprosze [email protected]

1950
20-10-2005, 20:50
możesz podrzucić [email protected]

mała28
20-10-2005, 21:03
i jeszcze ja jak można [email protected]
dzięki

robxx
20-10-2005, 21:22
ja też poproszę [email protected]

darek63
20-10-2005, 21:23
ja też bym poprosił
[email protected]

Jezier
20-10-2005, 21:28
Tez obliczalem zapotrzebowanie na cieplo. Sam wykonalem potrzebny do tego arkusz. Duzo sie przy tym mozna nauczyc. Polecam taka zabawe.

Mały
20-10-2005, 21:47
Hmmm... mam dwa różne programy do obliczania mocy cieplnej...i karwa w dwóch wychodzą czasem jakieś cuda...
Najprościej dla grzejników policzyć 100W/m2 i tak wyregulować kocioł(oczywiście o ile ma on modulację - np wisielec) - jest to wartość bezpieczna dla domu ocieplonego - a takie się teraz buduje.Warto pamiętać o obniżeniu dla wiatrołapów i kuchni o 20% i podnieść o 20-30% dla łazienek. I z doświadczenia wiem że to wystarcza .Teoretycznie jest to za dużo - ale pamiętaj ,że z reguły przenikalność cieplna materiałów jest zdecydowanie inna niż zakładasz,a i warunki atmosferyczne dają wiele do myślenia/liczenia.Zwłaszcza teraz kiedy w grudniu potrafi być +15-20 stC . Inna sprawa przy liczeniu zapotrzebowania przy układach akumulacyjnych(podłogówka).
Tak ,że obliczenia to najczęściej tylko teoria.

Jezier
20-10-2005, 21:51
Aby dobrac grzejniki czy dobrac kociol gazowy to nie ma co liczyc przy niezbyt duzych domach. Ale warto liczyc na etapie projektowania aby to zapotrzebowanie na cieplo obnizac. Wtedy wiadomo gdzie najlatwiej i najtaniej wprowadzac poprawki.

Mały
20-10-2005, 21:55
Jezier - tym bardziej że kotły gazowe w domkach do 120-160m2 z reguły mają kociołki wiszące- a te z kolei palniki modulowane.
Inna sprawa ,że w kociołkach na paliwo stałe(np) moc jest w miarę stała(nie wygaszają się),a w gazowcach bardzo sie zmienia(pracuja cyklicznie).Nie?

Jezier
20-10-2005, 22:08
Gazowce i tak sa za mocne na taki dom 120-160 m. Przeciez zaden nie ma zapotrzebowania 20 kW.

neuron
20-10-2005, 22:15
czyli 12,6 kw x 24 h = 302,4kW na dobę. Przeciez przy ogrzewaniu elektrycznymto jakis absurd!

raczej 12,6 x okolo 2000h/rok = okolo 25200 kWh/rok

w zaleznosci od lokalizacji moze to byc nawet 2400 h/rok

Mały
20-10-2005, 22:19
A wytarczy ,że (jak moja) łajw stwierdzi "ja chcę mieć świeże powietrze i 24 stC" (jak moja) , ale "na na rekuperator nas nie stać" (ciekawe że jak stać to Ty ,a jak nie stać to my...-nie? 8) ).I cały plan obliczania mocy idzie w łeb...ale to tylko tzw "czynnik ludzki"... :D

neuron
20-10-2005, 22:48
Albo gdy ktos ma tak jak agromek
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=57345&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

aveflorek
21-10-2005, 11:26
Taka informacja dla tych, ktorzy bawia sie w liczenie, a moga nie wiedziec o co chodzi z tymi strefami w piwnicy ogrzewanej.

"Straty ciepla w sezonie ogrzewczym przez przenikanie przez podłogę pomieszczen orzewanych w piwnicy do gruntu"

Straty ciepla w sezonie grzewczym przez przenikanie przez podloge pomieszczen ogrzewanych w piwnicy do gruntlu oblicza sie oddzielnie dla każdej z dwu stref tej podlogi zdefiniowanych w sposob nastepujacy:
- strefe pierwsza stanowi pas podlogi o szerokosci 1m przylegly do scian zewnetrznych
- strefe druga stanowi pozostala czesc podlogi

UWAGA: - Jezeli gorna powierzchnia podlogi jest zaglebiona wiecej niz 1 m ponizej terenu, cala powierzchnie podlogi traktuje sie jako strefe druga

Tekst zaczerpniety z normy PN-B-02025:1999

Przekorek
21-10-2005, 11:35
czyli 12,6 kw x 24 h = 302,4kW na dobę. Przeciez przy ogrzewaniu elektrycznymto jakis absurd!

raczej 12,6 x okolo 2000h/rok = okolo 25200 kWh/rok

w zaleznosci od lokalizacji moze to byc nawet 2400 h/rok

Przecież nie grzejecie 100% czasu. Zauważcie, że kociol / grzejnik / czy w ogóle zródło ciepła nagrzewa powietrze w środku domu. Tracenie ciepla przez ściany (oraz okna i dach) trwa wiele godzin. Stąd po 1-krotnym nagrzaniu w pełni wychłodzonego wnętrza od -20 do +20 kocioł będzie się załączać tylko okresowo na godzinkę-dwie aby wyrównać stopniowe tracenie energii przez przegrody. I tak nalezy interpretować wynik: 12,6 kW włączać się będzie raz na ruski czas i to wystarczy by zrównoważyc powolną utratę ciepła.

agri_dagi
21-10-2005, 11:49
Proszę o mail'a z tabelka do obliczeń oraz mam ogromna prośbę o wyjaśnienie mi pewnego problemu. Jesteśmy na etapie projektowania i zamawiania instalacji co i cwu do naszego domu (pow.ok. 120 mkw + 23 mkw garaż ogrzewany). Kocioł gazowy jednofunkcyjny, wiszący z zasobnikiem. Na parterze (z wyjatkiem jednego pokoju i wiatrołapu) planujemy ogrzewanie podłogowe tj. ok. 45 mkw. W jednej z firm, do których udaliśmy się, zaproponowano nam również dodatkowe grzejniki w salonie tłumacząc "dużą bezwładnością i słabą wydolnością podłogówki".
Czy rzeczywiscie jest to konieczność ? Dodam tylko, że w salonie bedzie kominek.
Pozdrawiam i czekam na rady
A.D.

agri_dagi
21-10-2005, 11:53
Proszę o mail'a z tabelka do obliczeń oraz mam ogromna prośbę o wyjaśnienie mi pewnego problemu. Jesteśmy na etapie projektowania i zamawiania instalacji co i cwu do naszego domu (pow.ok. 120 mkw + 23 mkw garaż ogrzewany). Kocioł gazowy jednofunkcyjny, wiszący z zasobnikiem. Na parterze (z wyjatkiem jednego pokoju i wiatrołapu) planujemy ogrzewanie podłogowe tj. ok. 45 mkw. W jednej z firm, do których udaliśmy się, zaproponowano nam również dodatkowe grzejniki w salonie tłumacząc "dużą bezwładnością i słabą wydolnością podłogówki".
Czy rzeczywiscie jest to konieczność ? Dodam tylko, że w salonie bedzie kominek.
Pozdrawiam i czekam na rady
A.D.

neuron
24-10-2005, 07:58
czyli 12,6 kw x 24 h = 302,4kW na dobę. Przeciez przy ogrzewaniu elektrycznymto jakis absurd!

raczej 12,6 x okolo 2000h/rok = okolo 25200 kWh/rok

w zaleznosci od lokalizacji moze to byc nawet 2400 h/rok

Przecież nie grzejecie 100% czasu. Zauważcie, że kociol / grzejnik / czy w ogóle zródło ciepła nagrzewa powietrze w środku domu. Tracenie ciepla przez ściany (oraz okna i dach) trwa wiele godzin. Stąd po 1-krotnym nagrzaniu w pełni wychłodzonego wnętrza od -20 do +20 kocioł będzie się załączać tylko okresowo na godzinkę-dwie aby wyrównać stopniowe tracenie energii przez przegrody. I tak nalezy interpretować wynik: 12,6 kW włączać się będzie raz na ruski czas i to wystarczy by zrównoważyc powolną utratę ciepła.


Rok ma prawie 9 tys godzin. 2000 h to pewna jego czesc i to o wiele krotsza do sezonu grzewczego. Nie jest to czas trwania zimy, tylko jest to parametr klimatyczny ulatwiajacy wyliczenie zapotrzebowania rocznego.

aveflorek
24-10-2005, 15:11
Mam taki mały klopot :x :

- jak wyliczyć wspolczynnik przenikania ciepla U dla sciany z Porothermu o grubosci 44cm?

Chce sprawdzic jak podany przez producenta U ma sie do obliczonego przezemnie, ale nie wiem jak to zrobic :( (jak uwzglednic te drążenia)

W normie znalazlem wpolczynnik przewodzenia ciepla dla:

"Mur z pustakow ceramicznych drazonych szczelinowych, na zaprawie cieplochronnej" ponizej 800kg/m3 rowny 0,25

:roll:

Geno
24-10-2005, 15:49
Mam taki mały klopot :x :

- jak wyliczyć wspolczynnik przenikania ciepla U dla sciany z Porothermu o grubosci 44cm?

Chce sprawdzic jak podany przez producenta U ma sie do obliczonego przezemnie, ale nie wiem jak to zrobic :( (jak uwzglednic te drążenia)

W normie znalazlem wpolczynnik przewodzenia ciepla dla:

"Mur z pustakow ceramicznych drazonych szczelinowych, na zaprawie cieplochronnej" ponizej 800kg/m3 rowny 0,25

:roll:

Musiałbyś znać opór cieplny a ten liczą dla 1m2 materiału - nikt raczej nie liczy oddzielnie ścianki i pustki tylko całą grubość pustaka. Chyba ,że chciałoby Ci się bawić w symulacje ale to trochę zabawy jest - poszukaj opór powietrza i ceramiki poryzowanj i kombinuj :wink:

aveflorek
24-10-2005, 17:35
Musiałbyś znać opór cieplny a ten liczą dla 1m2 materiału - nikt raczej nie liczy oddzielnie ścianki i pustki tylko całą grubość pustaka. Chyba ,że chciałoby Ci się bawić w symulacje ale to trochę zabawy jest - poszukaj opór powietrza i ceramiki poryzowanj i kombinuj :wink:

W tym sek ze ja chce sam obliczyc opor cieplny, bo znalezc go to nie problem np. w tym calym OZC jest podany dla:

"Mur c cegly porotherm 44 P+W na zaprawiec cieplochronnej"
R=3,055

No i chodzi o to ,ze pewnie jakos sie to powinno dac wyliczyc (raczej watpie ze tylko laboratoryjnie ustala sie taki parametr). Tym bardziej ze znalazlem w normie wpolczy przewodz ciepla dla muru z ceram poryzowanej, a dokladnie:

"Mur z pustakow ceramicznych drazonych szczelinowych , na zaprawie cieplochronnej" dla ceramiki takiej jak porotherm bedzie to 0,25. I teraz jak ta informacje wykorzystac :roll:


Chyba ,że chciałoby Ci się bawić w symulacje ale to trochę zabawy jest

W sumie pobawilbym sie 8) ,ale jak :roll:

Geno
24-10-2005, 17:39
Musiałbyś znać opór cieplny a ten liczą dla 1m2 materiału - nikt raczej nie liczy oddzielnie ścianki i pustki tylko całą grubość pustaka. Chyba ,że chciałoby Ci się bawić w symulacje ale to trochę zabawy jest - poszukaj opór powietrza i ceramiki poryzowanj i kombinuj :wink:

W tym sek ze ja chce sam obliczyc opor cieplny, bo znalezc go to nie problem np. w tym calym OZC jest podany dla:

"Mur c cegly porotherm 44 P+W na zaprawiec cieplochronnej"
R=3,055

No i chodzi o to ,ze pewnie jakos sie to powinno dac wyliczyc (raczej watpie ze tylko laboratoryjnie ustala sie taki parametr). Tym bardziej ze znalazlem w normie wpolczy przewodz ciepla dla muru z ceram poryzowanej, a dokladnie:

"Mur z pustakow ceramicznych drazonych szczelinowych , na zaprawie cieplochronnej" dla ceramiki takiej jak porotherm bedzie to 0,25. I teraz jak ta informacje wykorzystac :roll:


Chyba ,że chciałoby Ci się bawić w symulacje ale to trochę zabawy jest

W sumie pobawilbym sie 8) ,ale jak :roll:

Trzeba by znać opór samej ceramiki poryzowanej,znac grobości ścianek ich ilość ,ilość komór(pustek) i opór powietrza i moze wtedy coś spróbować z tego sklecić :wink: z tego co wiem jednak to si robi laboratoryjnie (choć pewnie nie zawsze - jakoś wstępnie trzeba to policzyć)

aveflorek
24-10-2005, 19:31
Trzeba by znać opór samej ceramiki poryzowanej,znac grobości ścianek ich ilość ,ilość komór(pustek) i opór powietrza i moze wtedy coś spróbować z tego sklecić :wink: z tego co wiem jednak to si robi laboratoryjnie (choć pewnie nie zawsze - jakoś wstępnie trzeba to policzyć)

Tak wlasnie myslalem :-? :-? :-? ,ze to jest jedyny sposob analityczny zeby dojsc do wartosci U.

Jak myslisz ,jak zinterpretowac:

"Mur z pustakow ceramicznych drazonych szczelinowych, na zaprawie cieplochronnej" lambda = 0,25

czy to jest lambda dla samej ceramiki??

budulec
24-10-2005, 19:47
Jest wiele metod obliczeniowych wyznaczania współczynnika przewodności cieplnej pustaków ceramicznych. Jedną z bardziej znanych jest metoda Hoymara.
pzdr

aveflorek
24-10-2005, 20:32
Jestes pewny ze to sie tak pisze :wink: bo jakos w google nic mi nie wyskakuje :( . Chyba jutro przejde sie do fachowcow z ochrony cieplnej, zeby sie dowiedziec jak to sie liczy :x

1950
24-10-2005, 20:53
Mam taki mały klopot :x :

- jak wyliczyć wspolczynnik przenikania ciepla U dla sciany z Porothermu o grubosci 44cm?

Chce sprawdzic jak podany przez producenta U ma sie do obliczonego przezemnie, ale nie wiem jak to zrobic :( (jak uwzglednic te drążenia)

W normie znalazlem wpolczynnik przewodzenia ciepla dla:

"Mur z pustakow ceramicznych drazonych szczelinowych, na zaprawie cieplochronnej" ponizej 800kg/m3 rowny 0,25

:roll:
jak potrzeba robię to w taki sposób:
- dzwonię do działu technicznego lub osoby która tym się zajmuje i męczę go pytaniami o lambda, masę w stanie suchym i wilgotnym,
- czasami trzeba dzwonić parę razy, ale mam odpowiedzi u źródła
- później wrzucam w pierwszy lepszy program OZC i po kłopocie

budulec
24-10-2005, 21:40
Oczywiście aveflorek, że źle: miało być Homayra, ale wgoogle i tak nic nie wyskakuje :D

aveflorek
24-10-2005, 21:56
Mam taki mały klopot :x :

- jak wyliczyć wspolczynnik przenikania ciepla U dla sciany z Porothermu o grubosci 44cm?

Chce sprawdzic jak podany przez producenta U ma sie do obliczonego przezemnie, ale nie wiem jak to zrobic :( (jak uwzglednic te drążenia)

W normie znalazlem wpolczynnik przewodzenia ciepla dla:

"Mur z pustakow ceramicznych drazonych szczelinowych, na zaprawie cieplochronnej" ponizej 800kg/m3 rowny 0,25

:roll:
jak potrzeba robię to w taki sposób:
- dzwonię do działu technicznego lub osoby która tym się zajmuje i męczę go pytaniami o lambda, masę w stanie suchym i wilgotnym,
- czasami trzeba dzwonić parę razy, ale mam odpowiedzi u źródła
- później wrzucam w pierwszy lepszy program OZC i po kłopocie

Hmm szczerze mowiac watpie czy potrafisz przeliczyc U dla jednowarstwowej sciany z ceramiki poryzowanej z drazeniami np Porotherm 44 (piszac tylko o danych jakie wypisales) ,bo jak uwzglednic opor cieplny przestrzeni powietrznej do koncowego U. :roll:

1950
24-10-2005, 21:57
poda Ci to producent

pzw
25-10-2005, 12:35
W tym sek ze ja chce sam obliczyc opor cieplny, bo znalezc go to nie problem np. w tym calym OZC jest podany dla:

"Mur c cegly porotherm 44 P+W na zaprawiec cieplochronnej"
R=3,055
W tym całym OZC ( Audytor OZC )jest też pomoc do programu. W pomocy wybierasz indeks, a tam obliczanie. Wyświetla Ci się w jaki sposób oblicza się U, czyli również R, bo jest konieczne do U. Wedle jakich norm to sie robi.
Jest tam również wzór na obliczanie materiału z niewentylowanymi warstwami powietrza. Jako student budownictwa poradzisz z tym sobie bez problemów.

Jak myslisz ,jak zinterpretowac:

"Mur z pustakow ceramicznych drazonych szczelinowych, na zaprawie cieplochronnej" lambda = 0,25

czy to jest lambda dla samej ceramiki??
Skoro tak pisze, to tak należy to rozumieć. Gdy jednak podstawi się tą wartość do ogólnego wzoru na opór przegrody i przyjmie d = 0.44 m ( jak Porotherm ) to wychodzi R = 1.76. Ponieważ U jest odwrotnością R, zatem 1/R = 0.57 po zaokrągleniu. Zatem ta lambda określa raczej tradycyjną ceramikę - nie poryzowaną, jak Porotherm.

paweu
25-10-2005, 12:38
W tym sek ze ja chce sam obliczyc opor cieplny, bo znalezc go to nie problem np. w tym calym OZC jest podany dla:

"Mur c cegly porotherm 44 P+W na zaprawiec cieplochronnej"
R=3,055
W tym całym OZC ( Audytor OZC )jest też pomoc do programu. W pomocy wybierasz indeks, a tam obliczanie. Wyświetla Ci się w jaki sposób oblicza się U, czyli również R, bo jest konieczne do U. Wedle jakich norm to sie robi.
Jest tam również wzór na obliczanie materiału z niewentylowanymi warstwami powietrza. Jako student budownictwa poradzisz z tym sobie bez problemów.

Jak myslisz ,jak zinterpretowac:

"Mur z pustakow ceramicznych drazonych szczelinowych, na zaprawie cieplochronnej" lambda = 0,25

czy to jest lambda dla samej ceramiki??
Skoro tak pisze, to tak należy to rozumieć. Gdy jednak podstawi się tą wartość do ogólnego wzoru na opór przegrody i przyjmie d = 0.44 m ( jak Porotherm ) to wychodzi R = 1.76. Ponieważ U jest odwrotnością R, zatem 1/R = 0.57 po zaokrągleniu. Zatem ta lambda określa raczej tradycyjną ceramikę - nie poryzowaną, jak Porotherm.
Ale do R dodajesz jeszcze ciepło napływu i odpływu = 0,17

aveflorek
25-10-2005, 18:49
Dzieki nie wiedzialem ze jest tam taka opcja w tym OZC bo praktycznie na chwile tylko ten program uruchomilem

paweu -> opor przejmowania ciepla nie wplynie znaczaco na wartosc U w tym przypadku, wiec jakos trzeba bedzie uwzglednic opor cieplny niewentylowanej warstwy powietrza

paweu
26-10-2005, 07:40
Dzieki nie wiedzialem ze jest tam taka opcja w tym OZC bo praktycznie na chwile tylko ten program uruchomilem

paweu -> opor przejmowania ciepla nie wplynie znaczaco na wartosc U w tym przypadku, wiec jakos trzeba bedzie uwzglednic opor cieplny niewentylowanej warstwy powietrza
Wpływa, czy nie wpływa, ale i tak musisz to uwzględnić, bo tak jest w normie cieplnej po prostu. Przy tych wartościach dodanie oporu ciepła napływu i odpływu zmniejsza U z 0,57 do 0,52. Wiem, że to mogą być niewielkie wartości, ale jeżeli tego nie dodasz to obliczenia są nieprawidłowe. Opór cieplny warstwy powietrza też jest podany w normie cieplnej.

zygmor
15-11-2005, 13:18
Poproszę i ja o ten arkusik exela do obliczeń

[email protected]

Bardzo dziekuję...

radko
02-01-2006, 07:58
Poproszę arkusz do obliczenia OZC budynku

[email protected]

Dzieki

KaiM
02-01-2006, 12:45
I ja też poproszę.

A tych co znają OZC zapytam również tutaj:

Witam ponownie,

mam pytania po szczegółowych obliczeniach różnych wersji ociepleń wentylacji etc. dla mojego domu (251m2 643m3)

1. Dlaczego jeżeli roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Qh[kWh/rok] wyszło mi 11874 (przy założeniu zmniejszonej wentylacji do 250m3/h) kiedy sprawdzam gdzie ciepło ucieka to roczne straty w sumie są WIĘKSZE niż ta wartość ???? Konkretnie 19394 kWh/rok. Czegoś tu nie rozumiem - więcej go tracę niż potrzebuję rocznie?

2. Jak rozumieć straty przez przegrodę o nazwie "Strop ciepło do dołu" ??? W definicji pomieszczeń taka przegroda występuje na poddaszu no i jest to jego podłoga. Pomieszczenia na parterze mają u mnie jako sufit przegrodę o nazwie "Strop ciepło do góry". Coś chyba nie gra bo to ciepło nie jest przecież tracone na zewnątrz może jedynie przenikać do pomieszczeń pod nimi. W polu Te mam podane nazwy pomieszczeń pod nimi.

Jezier, Inwestor liczę na Was.

P.S.
Jezier ty masz ekstra ocieplony dom - do jakich wartości zapotrzebowania na m2 i m3 udało Ci się zejść? Ja mam mieć ok. 30W/m2 i 11,8/m3 to już dobrze?

Moim celem jest ustalić ile najmiej kWh/rok bede do domu potrzebował a potem się zastanowić z czego je wyprodukować.

Jezier
03-01-2006, 12:37
Tracisz wiecej ciepla niz potrzebujesz bo wystepuja jeszcze zyski. Straty minus zyski daja ci roczne zapotrzebowanie. Zyski wystepuja od promieniowania slonecznego i bytowe (urzadzenia, ludzie, zwierzeta).
U mnie szczytowe zapotrzebowanie na cieplo to 34W/m2 i 11,8W/m3