PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa cyrkulacyjna - pytania elementarne



inż. Mamoń
20-10-2005, 12:36
Mam instalację c.w.u. z małym zasobnikiem Vaillant VIH 70. Instalacja ma przewód cyrkulacyjny, który jest doprowadzony tuż pod wiszący zasobnik i zakorkowany. Na razie pompy cyrkulacyjnej nie mam, ale się przymierzam. Słyszałem, że cyrkulacja może działać nawet grawitacyjnie, ale ten przewód cyrkulacyjny trzeba do czegoś podłączyć - pytanie do czego?

A drugie pytanie: jakie macie pompy, w jakiej cenie i czy jesteście zadowoleni?

Jakby było mało :wink: to jeszcze pytanie - czy pompę cyrkulacyjną można podłączyć wężami elastycznymi czy musi być rura sztywna jak reszta instalacji?

Janussz
20-10-2005, 15:36
Przewód cyrkulacyjny włącza się w połowie wysokości baniaka do 3/4 jego wysokości.
Pompkę mam Grundfosa, ale ile kosztowała nie pamiętam. 10 lat już chodzi.
Można podłączyć elastycznym przewodem do wody gorącej, jednak po co ta kołomyja? Wtedy trzeba jakoś przymocować tę pompkę, a tak wisi sobie na rurach.

_bogus_
20-10-2005, 16:23
Też mam Grundfosa. Drogie jak pieron (o ile się nie mylę to z 600 zł kosztowała). Droższe niż pompy do c.o. bo podobno pompy do c.o. się nie nadają bo mają za dużą wydajność itp. Są różne bo niektore mają programator a inne jeszcze dodatkowo czujnik temperatury. Ja mam taką bez tych wszystkich bajerów - w końcu programator można kupić oddzielnie - wygląda mniej estetycznie ale funkcję swoją spełnia ....

A co do podłączenia - to jak nie masz dodatkowego wejścia do zbiornika (niektóóre zbiorniki mają takie dodatkowe wejście do cyrkulacji) to możesz trójnikiem do rury od zimnej wody się podpiąć (tej która doprowadza zimną wodę do zasobnika). Z tym że w takim rozwiązaniu pompka jest konieczna - grawitacja nie zadziała...

Co do przewodów elastycznych - w tych rurkach jest takie samo ciśnienie jak w całej instalacji więc musisz to uwzględnić ...

Jak krucho z kasą to najpierw zobacz czy musisz robić cyrkulację. Jeśli denerwuje Cię że czekasz za długo na ciepłą wodę - to wtedy sobie zrobisz. Jak Cię nie denerwuje to ...

Ja przy prysznicu mam termostat więc nawet jak nie miałem cyrkulacji czekałem tak z 15 sekund aż tem. się ustaliła. Następna osoba już nawet nie musiała czekać ... A w kuchni przy zmywarce to zwykle i tak jak przychodzi coś opłukać to wystarczy zimna woda ... Jedynie w pomieszczeniu gospodarczym przydaje się tak naprawdę - tam potrzebuję do mycia ciepłej wody ...

Oczywiście to moje subiektywne wrażenia ...

Janussz
20-10-2005, 18:48
Nie powinno włączać się przewodu cyrkulacyjnego na dole zbiornika. Z prostej przyczyny. Trzeba byłoby zawsze bardzo długo czekać na odpowiednią dla nas temperaturę wody. Czekać aż cały baniak się nagrzeje. O to mi tutaj chodzi. W przypadku takim jak napisałem w poprzednim poście jest rozkład temperatur w zbiorniku. czyli praktycznie w krótkim czasie po włączeniu mamy na górze zbiornika już ciepłą wodę.

_bogus_
21-10-2005, 09:00
Janussz - z całym szacunkiem ale:
1) jeśli baniak ma tylko dwa przyłącza (tak jest u mnie) - jedno do zimnej a drugie do ciepłej wody - to co proponujesz? Wywiercić dodatkowe dziury w zbiorniku :o ? Emaliowanym i z osłoną termiczną? Lepiej chyba wpiąć się w rurę z zminą wodą powrotem cyrkulacji niż w ogóle z niej zrezygnować (oczywiście jeśli chce się mieć cyrkulację)
2) co ma umieszczenie cyrkulacji (to jest rura POWROTNA) do temperatury wody lecącej z kranu? Przecież ciepła woda jest zasysana rurą do ciepłej - a cyrkulacją tylko wraca. Czy może się mylę?
3) W baniaku i tak cały czas mam ciepłą wodę - wiec czy ją pobieram z dołu czy z góry - na jedno praktycznie wyjdzie...

Pozdrawiam

vipenzo
28-05-2016, 16:23
Witam,

Mam pytanie, również elementarne odnośnie poprawności podłączeniu pompy cyrkulacyjnej do układu. Pompę załączyłem ze sterownika na godziny poranne ale nie czuć różnicy w ogolę. Przeglądając układ zastanowiło mnie to czy jest dobrze zainstalowana - jest to powrót CUW. Czy zainstalowaną pompę można jakoś regulować - Wilo-Star-Z NOVA?
Rzućcie swoim okiem będę wdzięczny!

Dodam, że mój piec to Saunier Duval ISOFAST 21 CONDENS.

356997356998

Pozdrawiam

vipenzo
09-01-2017, 20:57
Witam ponownie

Po kilku próbach ustawienia cyrkulacji, nadal mam problem - po uruchomieniu pompy cyrkulacyjnej woda ciepła kończy się po ok 5 minutach później leci chłodna. Jeżeli wyłączę i zamknę zawór przy pompie wszystko wraca do normy. Przy przeglądzie pieca instalator podpowiedział i zaworze zwrotnym. Proszę o Wasze opinie. Schemat podłączenia znajduje się we wcześniejszym poście.

Z góry dziękuję.

RaczyEmeryt
25-10-2017, 18:01
Czesc

Wlasnie instaluje ten sam piec...
Glupie pytanie - a jaki masz kierunek przeplywu wody pchanej pompa?

W instrukcji pisza, ze do sterowania cyrkulacja konieczna jest dodatkowa karta w piecu (jak sadze sterownik jakis) - wtedy piec bedzie sam sterowal pompa... Wyslalem o to pytanie do producenta, zobaczymy co odpowie.

Jak nie odpowie to zrobie tak jak Ty - pompka zewnetrzna + jakis sterownik.

Kierunek przeplytu powinien byc oczywiscie od cieplej do zimnej - wyda powinna wracac do kolja kroccem od zimnej wody. Z tego co piszesz wyglada jakby do kranu plynela woda zarono w dolu jak i gory zbiornika (czyli "lewa" woda zimna zamiast cieplej). Wyglada na to, ze zawor zwrotny zalatwi sprawe.

Napisz czy pomoglo ;)

Napisz jeszcze jakie masz dlugosci rurek:
- kociol (wyjscie cieplej wody) > kran,
- kran > kocial (powrot obiegu).

Moze pierwszy odcinek jest znacznie dluzszy i powoduje znacznie wiekszy opor hydrodynamiczny?

Tak czy owak - zawor zwrotny :)

Ps. Zdaje sobie sprawe z tego ze pisales w styczniu :)
Napisz czy zawro zwrotny pomogl, to odrazu zaloze u siebie ;)

Jakub

Adam626
25-10-2017, 21:41
kierunek powinien być taki aby woda z bojlera płynęła tak jak płynie przy pobieraniu wody normalnie z kranu. Czyli pompę montujemy na cienkiej rurce która wraca do bojlera i jest przedłużeniem rury prowadzącej wodę ciepłą do kranów.

Czyli - podłączona pompa cyrkulacyjna ciągnie wodę powiedzmy "z piętra" na początku ta woda jest zimna a gdy obiegnie już cały obwód - staje się ciepła. Wtedy pompę można wyłączyć.

Zależnie od bojlera - moze wracać do zimnego przyłącza zasilania bojlera lub niektóre boljery mają na środku wejście do cyrkulacji

RaczyEmeryt
26-10-2017, 22:10
Tak, to oczywiscie logiczne.

Mysle jak zrobic automatyke sterujaca pompa, zeby nie marnowac pradu i ciepla w wodzie
cyrkulujac ja non-stop.

Oczywiscie na poczatek automatyka dobowa - powiedzmy, ze pompa moze nie pracowac
pomiedzy 23 a 6 rano, gdzye w 99% przyadkow spie.

Drugi warunek - tak jak piszesz - gdy ciepla woda dotrze do pompy, czyli zaliczy petle
mozna pompe wylaczyc.

To chyba powinno rozsadnie wystarczyc, Chyba ze macie inne pomysly?

Jakub

Adam626
26-10-2017, 22:36
Prąd to mały pikuś bo mozesz nawet podłaczyć pompę co 30min na 3 min i powinno dać radę a to da 2h godziny pracy czyli jakieś grosze. Większe koszty to jednak straty ciepła.

tak czy inaczej proponuję programator czasowy za 10zł z castoramy i do testów wystarczy. Jeśli pompa przepędzi wode to na zbyt długim pompowaniu juz prawie nic nie stracisz bo koszt prądu pomijalny a ciepło nie będzie szło

RaczyEmeryt
27-10-2017, 15:06
Jedno wynika z drugiego - jak obieg nie pracuje to ciepla wyda nie grzeje murow ;-)

Rurki obiegu planuje bardzo dobrze zaizolowac, zeby nie grzac scian na daremno :)

J.

Adam626
27-10-2017, 15:44
Ciepla woda grzeje podloge i mury dopoki jest ciepla- niezaleznie od pracy pompy. Ja mam izolacje cyrkulacji 20mm pianka i 12mm rur i przywlaczonej pompie non stop idzie 1m3 na sama cyrkulacje. Ale mam dlugie rury bardzo duzy dom

RaczyEmeryt
27-10-2017, 16:29
Ciepla woda grzeje podloge i mury dopoki jest ciepla- niezaleznie od pracy pompy.

Oczywiste - jak juz ciepla woda trafi w sciany to oddaje cieplo nawet gdy stoi :)

Ja planuje dac podwojna izolacje czyli dwie srednice oslon izolacyjnych pasujace na siebie. Dom mam niewielki - 96m.kw i rurki rozplanuje optymalnie, zeby nie wydluzac bez potrzeby.

Petla bedzie przebiegac przez dwie lazienki - do prysznicy rurka PEX20. Natomiast juz do umywalek i zlewu beda odnogi PEXem 16mm, bez obiegu. Tu po prostu trzeba bedzie poczekac 2-3s az wyda doleci z petli. Najdluzszy odcinek mam do zlewu - 4mb, co daje okolo 0.6l wody. TO powinien byc moment... Polozylem na wszelki wypadek trzy rurki - jak uznam, ze warto to przelacze na petle, ale nie sadze...

J.

Adam626
27-10-2017, 17:24
Nie robiłbym w ogole rurki 20 tylko 16. Najwyzej troche ciśnienie spadnie ale za to mniej wody trzeba bedzie spuszczać gdy dojdziesz do wniosku ze nie bedziesz korzystałz cyrkulacji. U mnie hydraulik porobił za duże rury - np 25 pex nawet. Efekt - wielki złąd wody + cieńsza izolacja niz by sie zmiesciła na pex16.
Fakt ze mam około 45mb rury cyrkulacyjnej i około 50mb rur z wodą. Zładu jest ze 20 litrów. Uważam za porażkę rozwiązanie zrobione przz tego mojego hydraulia. Ciśnienia mi nie brakuje, ale spuścić wodę pod prysznicem to około 6 litrów. Problemu nie ma przy nalewaniu do wanny - bo zatykam korek i od poczatku leje gorącą i na koniec temperatura jest OK. Jednak jak sie posiedzi w wannie godzinę to po godzinie temp w rurach juz nie ma 50C ale ze 40 no a 40C to za bardzo nie ma co dolewać.

Przy takim małym domu zrobiłbym magistralę 16 - rozpoczynając od łazienki kończąc na kuchni. I cyrkulacje od początku do końca. Ważna sprawa by mieć cwu w umywalce czy zlewie od razu

RaczyEmeryt
27-10-2017, 17:30
I mnie cyrkulowana petla bedzie z PEX20 - do priorytetowych prysznicy, a niepriorytetowe umywali i zlew dostana wode PEXem 16mm.
Dlatego roznica srednicy, zeby odkrecenie kranu w zlewie nie powodowalo "zimnego prysznica". Pewnie za wiele to nie da ale zawsze
do prysznica bedzie wiekszy doplyw wody niz do zlewu ;)

Zastanawiam sie, jeszcze czy umywalek i zlewu nie zasilic z konca petli, czyli ZA ujeciami po prysznicami.
Wtedy przy odkreceniu kranu w zlewie woda musialaby NAJPIEW przeplynac przez rurke do prysznica wiec jesli ten
bedzie odkrecony to dostanie ciepla a jak cos zostanie to dotrze to do zlewu. I o to mi chodzi :).

Jak bede mial juz uruchomiony piec (podobno jutro) i gotowa glowna petle to pocwicze rozne konfiguracje - mam troche
PEXow nic mnie nie bedzie kosztowac sprawdzic jak to bedzie dzialac NICZYm zaczne zamurowywac :)

J.

Adam626
27-10-2017, 17:53
najlepsza droga to najkrótsza droga dla wody.
Jeśli 2metry rurki pex zostanie bez cyrkulacji to bedzie to około 200ml wody więc spokojnie do przeżycia.
Komplikacji typu przechodzenie przez pruysznic bym unikał

speedway
27-10-2017, 20:10
Witam,
Podłączę się z moim "problemem" pod ten temat. Uprzedzam, ze jestem laikiem w tej kategorii.
Za namową kolegi zdecydowałem się na bezprzewodowe sterowanie temperatura w pomieszczeniach. Mam wykonane 3 obiegi (parter, piętro, przybudówka), założenie było takie aby w każdym z tych obszarów ustawiać sobie niezależnie oddzielną temperaturę. Wykonawca C.O (ogrzewanie gazowe) zamontował mi w tym celu w każdym obiegu następujące elementy:
a) zawór elektromagnetyczny Danfoss 032U7115 (http://products.danfoss.pl/productdetail/industrialautomation/solenoid-valves/ev220b-15-50-series-servo-operated-2-2-way-solenoid-valves/032u7115/#/) z cewką Danfoss 018F7351 (http://products.danfoss.pl/productdetail/industrialautomation/solenoid-coils/018f7351/#/) (proszę kliknąć w link w celu podejrzenia szczegołów produktów)
b) pompę cyrkulacyjną Ferro 25-40-180 (http://www.ferro.pl/produkt-pompa-cyrkulacyjna-2540180-2900-0201W.html)
c) termostat pokojowy Emos T13RF-820148 (https://www.mall.pl/glowice-termostatyczne/emos-termostat-t13rf-820148)

Wg instalatora po podłączeniu tego razem termostat będzie wysyłał sygnał do pompy i zaworu w zalezności od potrzeby grzania lub nie. Podłączenie tego ze soba zostawił elektrykowi. Elektryk przyjrzał się mojej instalacji i nabrał wątpliwosci co do działania tego zestawu oraz do schematu połączenia.
Moje pytania to:
1. Czy takie rozwiązanie z użyciem wyzej wymienionych produktów ma sens i się sprawdzi?
2. Czy istnieją pompy, które potrafia zamknąć przepływ wody przez nie w czasie gdy nie pracują? Innymi słowy czy zawór elektromagnetyczny jest konieczny?
3. Połączenie elektryczne termostatu z pompą nie stanowi problemu. Ale jak pod to podpiąć jeszcze zawór? Czy zawór powinien byc spięty bezpośrednio z termostatem czy z pompą?
4. Czy istnieje zagrożenie zamkniecia się zaworu i pracy pompy "na sucho"? (Zawory są przed pompami).

Uprzejmie dziękuję z góry za porady.

RaczyEmeryt
27-10-2017, 21:45
Chyba troche przekombinowane.
Nie wystarczylo zrobic trzech (czy wiecej) obwodow i ustawic w nich odpowiednio przeplyw - wszystko na jednej pompie?
Te zawory moga regulowac przeplyw (modulowac) czy tylko on/off? Nie chce mi sie szukac ;)

Jakie duze masz te powierzchnie? Masz tyle pomp, ze mozesz otworzyc sklep hydrauliczny :)

J.

Adam626
27-10-2017, 22:11
Słyszałem, że cyrkulacja może działać nawet grawitacyjnie,

U mnie tak włąsnie jest - jeśli tylko otworze zawór rurki cyrkulacji to woda grawitacyjnie krąży w obwodzie. Więc jak nie chcę cyrkkulacji to zamykam zawór

speedway
28-10-2017, 20:28
Chyba troche przekombinowane.
Nie wystarczylo zrobic trzech (czy wiecej) obwodow i ustawic w nich odpowiednio przeplyw - wszystko na jednej pompie?
Te zawory moga regulowac przeplyw (modulowac) czy tylko on/off? Nie chce mi sie szukac ;)

Jakie duze masz te powierzchnie? Masz tyle pomp, ze mozesz otworzyc sklep hydrauliczny :)

J.

Zawór na zasadzie on/off.
Powierzchnie po okolo 40-50 m2.