PDA

Zobacz pełną wersję : narzedzia pneumatyczne



brachol
20-10-2005, 15:57
Witam
czy takie sa lepsze niz elektrinarzedzia? Jezeli tak to na czym polega ich wyzszosc? Poza waga oczywiscie
pozdrawiam

_bogus_
20-10-2005, 16:07
Są droższe ;-) I lżejsze ;-) ;-) ;-)

Freedo
20-10-2005, 16:50
No i sprężone powietrze trzeba by skombinować. Czyli jeszcze droższe i summa sumarum wcale nie takie lekkie ;-)).

brachol
20-10-2005, 16:53
sprezone powietrze to nei problem ale biorac pod uwage ciezar sprezarki to rzeczywiscie nie wychodzi to na + dla pneumatycznych

toolnox
26-07-2010, 11:01
witam

Odświeżam wątek, zgodnie z podpisem pod nickiem poszukałem; znalazłem temat najbardziej pasujący do mojego pytania.

Potrzebuję doprowadzić sprężone powietrze do powstającej pracowni w pokoju na piętrze. Kompresor będzie stał w garażu. Przewód gumowy (rura) na sprężone powietrze będzie poprowadzony najpierw pionowo ok 5 metrów a później poziomo ok 7 metrów.

Czy potrzebuję montować na takim przewodzie jakieś odstojniki (są takie na kompresorze)?
Jakieś wskazówki dotyczące prowadzenia takiej instalacji?

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Pozdrawiam

zbigmor
26-07-2010, 14:18
Zespół przygotowania powietrza lepiej żeby był, ale zależy to też od zastosowania tego powietrza. Jeśli jest na sprężarce to wystarczy. Przecież później do rury nic się nie dostanie dodatkowego.
Powietrze w zależności od zastosowania można osuszać (to zawsze warto), odolejać lub naolejać. Rury możesz poprowadzić dowolnie, ale nie mam pojęcia coto przewód gumowy/rura. Jeśli ma to być elestyczne to lepiej dać zwykłe przewody do sprężonego powietrza, które są wykonane z tworzywa sztucznego.

toolnox
28-07-2010, 15:40
witam

Dziękuję za zainteresowanie.
Przewody gumowe (wygląda jak guma) namierzyłem w markecie budowlanym w cenie ok 5 PLN/m. Według producenta max ciśnienie to 20 Bar. Przewód jest zbrojony i wygląda raczej solidnie.
Odstojnik i odolejacz jest na kompresorze. Nie wiem jak z osuszaczem? Powietrze będzie mi służyło do czyszczenia, przedmuchiwania, nie planuję napędzać nim jakichś narzędzi.

Pozdrawiam

Jarek.P
28-07-2010, 15:49
Jeśli to ma być stacjonarna instalacja, to może lepiej zamiast gumowych przewodów dać normalne sztywne rury do wody? PEXy albo zgrzewany PP? Te osiem barów panujące w pneumatycznej instalacji wytrzymają z duuużym zapasem, a przynajmniej nie sparcieją z czasem, nic ich nie uszkodzi.

A co do przygotowania powietrza - zbliżony temat kiedyś drążyłem na pl.misc.budowanie, tam ktoś mi podpowiedział przepis na genialny oczyszczacz home-made: krótki kawałek 2" rury gwintowanej na obu końcach, zaślepiony redukcjami, w jednej redukcji wlot, w drugiej wylot.
Do środka rury kolejno wkładamy i dokłądnie ubijamy:
- czyścik do garów z wełny stalowej
- drobno potłuczony i w miarę dokładnie odsiany od pyłu koks (koks! nie węgiel)
- kolejny czyścik z wełny.

Taki filtr podobno zatrzymuje wszystko, od oleju ze sprężarki począwszy, na brudach mechanicznych skończywszy, osoba, która mi ten opis podała twierdziła, że tak filtrowanego powietrza używa do napędzania aerografu modelarskiego i jest OK.

J.

toolnox
30-07-2010, 09:42
Instalacja jak najbardziej stacjonarna. Przewód ze sprężonym powietrzem będzie dodatkowo włożony w peszel, tak więc nic mu nie grozi. Chcę to tak zorganizować aby mieć pełny dostęp i w każdej chwili móc sprawdzić/wymienić przewód. Mam nadzieje, że nie sparcieje :)
Z rurkami PEX czy PP nie miałem okazji pracować. Poczyniłbym pewnie więcej kłopotów na przyszłość przy połączeniach zgrzewanych.

Patent na oczyszczacz chętnie spraktykuję. Skoro sprawdza się przy pracy z aerografem to u mnie też będzie działać. Dzięki za pomysł.

Pozdrawiam

toolnox
17-08-2010, 10:52
dzieki za rady. szczególnie za info w sprawie prowadzenia odcinków poziomych instalacji.
Narzędzi pneumatycznych nie będę używał, jedynie pistolet do przedmuchiwania i palnik szklarski.
Kompresor będzie stał w garażu, w miare możliwości zamortyzuję go poduszkami.

Teraz jeszcze trudny etap wyboru tegoż kompresora. Mogę wydać ok 450 pln. Nie poszaleję raczej ale wydaje mi się, że powinien wystarczyć zbiornik 24 litry.
Nie wiem czy to dużo czy mało, najwyżej będzie się często włączał.

Właśnie, mam jeszcze pytanie.
Rozumiem, że naolejanie jest potrzebne przy pracach z narzędziami pneumatycznymi?
Czyli w moim przypadku (pistolet do przedmuchiwania i palnik szklarski) powinienem to powietrze odolejać (!)?

pozdrawiam

NOTO
22-12-2010, 17:50
Moim zdaniem nie. Są też sprężarki bezolejowe. Nawet do 300 zł.
Co do częstotliwości włączeń to dodatkowy zbiornik buforowy zawsze możesz dodać do obiegu.