PDA

Zobacz pełną wersję : Kafle z rysami



barbies
20-10-2005, 15:17
Hello

mam taki problem. Postawili nam kominek, wszystko cacy, ale po kilku dniach na kaflach pojawiły sie rysy. Tzn na pewno były juz tam wcześniej, ale stały się widoczne, kiedy pojawił się w nich brud/kurz/pył. Kominek był bardzo drogi, jak dla mnie, miał być ozdobą i niezmiennie mi sie podoba, tylko te rysy. Sprzedawca twierdzi, że dla kafli Wodtke te rysy to rzecz normalna, ja uważam inaczej.

Po pierwsze, czy to jest normalne? To pytanie do fachowców i ludzi z podobnym doświadczeniem.

Po drugie, czy mam jakieś prawa, żeby czegoś się domagać? To do rzeszy konsumenckiej.

Pozdrawiam,
smutnawa Barbies

Zdun Darek B
22-10-2005, 17:10
Te rysy to naturalna cecha kafli. Harys [ z nienieckiego] czyli rysy włoskowate powstaja na skutek pracy dwu materiałów :ceramicznego czerepu i szkliwa . Obydwa matriały pracują przy zmianie temperatur mają nieznacznie inny współczynnik roszerzalnoaci cieplnej . Oczywiście sa to szkliwa odpowiednio dobierane do danej masy ceramicznej , kaflarnie przed wyprodukowniem mowej serii barw-glazur robia serie wypałów testowych a powstałe kafle poddaja sprawdzian w ekstremalnych warunkach . Niestety temat kafli jest dla wielu handlowców nowościa [ czesto rok w czesniej "robili w ubraniach" ] i jak zobacza klienta to wciskaja kit że "na tych kaflach firmy XYZ " to napewno nic nie popeka.... Prawda jest taka że harys jest na wszystkich kaflach z tym że na szkliwach matowych jest mniej widoczny a na trasparentnych bardzo widoczny.

Zdun Darek B
22-10-2005, 17:23
Harys to znak że szkliwa sa dobrane prawidłowo . Na szkliwach sta regotypu "ołowiowych" napiecie powierzchniowe było zgrane z czerepem a rysy powstawały szybko i były "geste i równe" . Te szkliwa wycofano zewzgledu na ochrone zdrowia pracowników kaflarni [ po wypale były bezpieczne dla ludzi ] podczas polewania lub napylania przenikały do organiznu [tzn ołów]. Po wprowadzeniu szkliw bezołowiowych [ wymogi UE] w poczatkowej fazie po wypaleniu rys praktycznie brak [ lub sa wywoływane sztucznie dla efektu !!! ] jednak pojawiaja sie po pewnym czasie jako pojedyńcze pekniecia . To co na starych kaflach było geste tu powstaje bardzo wolno czasami nawet przez kilka lat. Znam kilkam kaflarni gdzie stosuja palenie w bardzo wyskich temp [ ponad 1200* C ] i ich szkliwa maja w praktyce zero harysu niestety czerep jest "przepieczony" ..... a jest to gorsze jak harys... mistrz zduński Dariusz Bielawski 046 9578217 www.kafle-kominki.pl