PDA

Zobacz pełną wersję : kolumny pogrubienie



miwe
20-10-2005, 20:36
chciałbym zwiększyć średnicę kolumn o ok 4cm (wylewane żelbetowe), czy znacie jakąś sprawdzoną technologię

mario_pab
21-10-2005, 07:19
:o oooo :o Interesujące pytanie, podepnę się pod nie.

21-10-2005, 10:01
chciałbym zwiększyć średnicę kolumn o ok 4cm (wylewane żelbetowe), czy znacie jakąś sprawdzoną technologię

Witam,

Rozumiem, że to wewnętrzne kolumny?
Czy otynkowanie nie wystarczy - to będzie tylko 2cm tynku (dałbym na siatce) ?

Inny sposób to przyklejenie styropianu 2cm i na to siatka w kleju a następnie gładź i ew. tynk dekoracyjny.
Ten drugi sposób ale bez styropianu (bo nie pogrubiałem) mam u siebie na kolumnie.

miwe
21-10-2005, 11:55
kolumny są zewnętrzne, średnica 26cm, zastanawiam się nad wykończeniem stiukiem, dlatego nie wiem czy styropian będzie odpowiedni, ale jeśli styropian to musiałbym chyba naklejać paski bo na takim promieniu raczej go nie wygnę ?

21-10-2005, 12:40
kolumny są zewnętrzne, średnica 26cm, zastanawiam się nad wykończeniem stiukiem, dlatego nie wiem czy styropian będzie odpowiedni, ale jeśli styropian to musiałbym chyba naklejać paski bo na takim promieniu raczej go nie wygnę ?

Witam,

Stiuk to nie jest przypadkiem tynk na bazie gipsu?
Jeżeli tak to na zewnątrz zdecydowanie się nie nadaje...

Przy takie małej średnicy to może warto założyć jeszcze jeden szalunek tekturowy (rozciąć i zkleić) i dolać zaprawy do cienkich wylewek albo zaprawy cementowej z plastyfikatorem - jak jeszcze wnętrze szalunku tekturowego obkleisz folią to będzie takie gładziutkie, że szkoda czymś obkładać (zrobiłem tak taras od spodu - po prostu glazura:)

D`arek
21-10-2005, 13:20
Witam, też miałem dylemat jak wykończyc drewniane słupy podtrzymujące zadaszenie tarasu ( foto poniżej),
http://foto.onet.pl/upload/5/92/_544560_n.jpg

w końcu zdecydowałem sie na obmurowanie ich cegłą klinkierową...i efekt końcowy jak widac . Pozdrawiam
http://foto.onet.pl/upload/44/49/_544559_n.jpg

calibra2
21-10-2005, 14:30
mam ten sam problem z kolumnami na zewnątrz domu. Mam okrągłe w planie ale nie pasuje mi to do zwartej bryły ichce kwadratowe ale grubsze i jak to zrobić nie chcę obkładać tego cegłami wolę kolumny w kolorze ścian domu, czy to będzie robione w takim razie z cegieł czy kupuje sie gotowe słupy :o

PrzemoBDG
21-10-2005, 15:26
mam ten sam problem z kolumnami na zewnątrz domu. Mam okrągłe w planie ale nie pasuje mi to do zwartej bryły ichce kwadratowe ale grubsze i jak to zrobić nie chcę obkładać tego cegłami wolę kolumny w kolorze ścian domu, czy to będzie robione w takim razie z cegieł czy kupuje sie gotowe słupy :o

Możesz wylać z betonu, czy też wykonać z cegieł - jak wolisz. Na koniec przed otynkowaniem, należy powierzchnię wygładzić i wyrównać najlepiej zaprawą klejową wykorzystywaną do nakładania styropian, czy też wełnę mineralną. Istotne jest aby przed nałożeniem tynku (domyślam się iż cienkowarstwowego, elewacyjnego) kolumna miała równą i przyczepną powierzchnię.

miwe
21-10-2005, 18:52
kolumny są zewnętrzne, średnica 26cm, zastanawiam się nad wykończeniem stiukiem, dlatego nie wiem czy styropian będzie odpowiedni, ale jeśli styropian to musiałbym chyba naklejać paski bo na takim promieniu raczej go nie wygnę ?

Witam,

Stiuk to nie jest przypadkiem tynk na bazie gipsu?
Jeżeli tak to na zewnątrz zdecydowanie się nie nadaje...

Przy takie małej średnicy to może warto założyć jeszcze jeden szalunek tekturowy (rozciąć i zkleić) i dolać zaprawy do cienkich wylewek albo zaprawy cementowej z plastyfikatorem - jak jeszcze wnętrze szalunku tekturowego obkleisz folią to będzie takie gładziutkie, że szkoda czymś obkładać (zrobiłem tak taras od spodu - po prostu glazura:)


jak zrobić żeby folia w środku się nie pomarszczyła , jak wyosiować zewnętrzną tubę z kolumną , którędy wlewać zaprawę - czarno to widzę.
Bardziej pasowałby mi pomysł ze styropianem i ew. podwójna siatka ale nie wiem jak przyklejać styropian - pionowe paski? Może ktoś to robił?

calibra2
21-10-2005, 20:29
najprostsze rzeczy są najbardziej skomplikowane

Szaruś
21-10-2005, 20:49
A może kupisz otulinę na rury ciepłownicze z poliuretanu o otynkujesz to potem tynkiem cienkowarstwowym? Tylko nie wiem, czy akurat 26 cm to standardowy wymiar rury ciepłowniczej.