PDA

Zobacz pełną wersję : architektura domu a koszty



grzegorz a
21-10-2005, 09:43
Czesc
Jak architektura jest optymalna finansowo w małym domu (100m2) ?

Czy piwnica (+schody) są kosztowne i problematyczne ? Czy lepiej próbować upychać CO + graciarnię na parterze ?

Brakuje mi jednego "awaryjnego" pokoju (pracownia, spanie dla gości )
Jak wcześniej :czy lepiej rozepchać dom na działce i zrezygnować z poddasza ? Czy małe poddasze (znowu nieszczęsne schody) ?

Z Waszych postów bije trwoga o koszty dachu. Czy czterospadowy + dach nad garażem naprawdę boli ?

Czy praktykuje się łazienkę na parterze z pełnowymiarowym oknem ? Czy to nonesens ?

dzięki
grzesiek

anpi
21-10-2005, 11:09
Piwnica podnosi koszt domu. To samo - garaż. Lepiej powiększyć parter lub poddasze. Co do dachu - na pewno najtańszy jest dwuspadowy bez lukarn.

Jak szukałem projektu - postanowiłem, że dach ma być prosty, najlepiej dwuspadowy, dom bez piwnic i garażu w bryle. Bez wykuszu i tym podobnych komplikacji.

Jak skończę dom, zbuduję garaż wolnostojący, koszty szacuję na ok. 10 tys. zł (duży garaż, na 2 samochody + przestrzeń "gospodarcza").

bzado
21-10-2005, 12:13
Piwnica podnosi koszt domu..
Gdzies pisalo ze dom z piwnica jest droższy o 10% (tylko nie pamietam czy to sie tyczy stanu surowego czy z wykonczenie)

Honorata
21-10-2005, 14:08
Czesc
Jak architektura jest optymalna finansowo w małym domu (100m2) ?

Czy piwnica (+schody) są kosztowne i problematyczne ? Czy lepiej próbować upychać CO + graciarnię na parterze ? upychac, piwnica to ok. 25-30% za stan surowy wiecej
Brakuje mi jednego "awaryjnego" pokoju (pracownia, spanie dla gości )
Jak wcześniej :czy lepiej rozepchać dom na działce i zrezygnować z poddasza ? Czy małe poddasze (znowu nieszczęsne schody) ? ja jestem za poddaszem, bo budujac w parterze powstaja ci niefunkcjonalne m2 na tzw. komunikacje i problemy z doswietleniem korytarzy, ale jezeli schody maja byc dla ciebie codzienna meka, wybierz parterowke.
Z Waszych postów bije trwoga o koszty dachu. Czy czterospadowy + dach nad garażem naprawdę boli ? boli, dachy nprawde kosztuja, szcezgolnie wiezba, drewno b. drozeje
Czy praktykuje się łazienkę na parterze z pełnowymiarowym oknem ? Czy to nonesens ? ja tak mam, jest super, dlacezgo nie, jezeli nie masz akurat sasiada tuz za oknem to czemu nie.

dzięki
grzesiek

Moim zdaniem zdecydowanie na koszt domu najwiekszy wplyw ma architektura, patrzac na swoje doswiadczenia najwyzsze koszty to: za duzy dom w stosunku do potrzeb rodziny, niefunkcjonalny uklad pomieszcezn, duzy i skomplikowany-wielopolaciowy dach, piwnica, garaz.
Dlatego od poczatku zdecydowalismy sie na: dach dwuspadowy, dom ok. 150m powierzchni uzytkowej na planie prostokata z centralnie polozonym kominkiem w srodku, poddasze uzytkowe z wysoka scianka kolankowa, do minimum ograniczona tzw. komunikacja, brak piwnicy, brak garazu -wiata garazowa. Zaraz ktos sie odezwie, ze to nieladny dom, niefantazyjny, nieciekawy, no coz, mnie sie taki podoba, a dzieki takiemu projektowi starczylo mi na tzw. lepsze i ciekawsze wykonczenie.
Wole cieszyc codziennie oczy szklana kabina prysznicowa, parkietami i oryginlanymi gresami niz cierpiec patrzac na panele, plastiki etc.

kze
21-10-2005, 14:49
Architektura ma wpływ:
- tak jak przedmówcy mówili zrezygnuj z piwnicy
- dach jak najprostrzy, najlepiej dwuspadowy. Wtedy możesz go pokryć blachodachówka.
- bez wykuszy i udziwnien w stylu wole oczko
- garaż osobno (jesli starczy działki)
- raczej BK i styropian na ściany, a nie ceramika i wełna
- przy prostrej bryle mniejsza szansa na sper.. przez wykonawcę, prostrzy system alarmowy itp..

godul1
21-10-2005, 15:23
Architektura ma wpływ:
- tak jak przedmówcy mówili zrezygnuj z piwnicy
- dach jak najprostrzy, najlepiej dwuspadowy. Wtedy możesz go pokryć blachodachówka.


Tutaj bym polemizował bo przy ktyciu dachówką najdroższe sa z regóły wykończenia łamańców na dachach wielopołaciowych. dachówka na dachu daje wieksza bezwładnośc cieplna dachu co docenisz szczególnie upalnym latem. Pozatym dachówka nie musi być koniecznie ceramiczna-podobne zalety ma betonowa.


- bez wykuszy i udziwnien w stylu wole oczko



Racja



- garaż osobno (jesli starczy działki)


Moze jestem rozpuszczony tym że nigdy nie mieszkałem w bloku ale nie wyobrazam sobie rano spacerków do zimnego garazu i noszenia zakupów oraz biegania po deszczu. POza tym garaż to raptem 20 metrów pow. uzytkowej, a za projekt wolnostojacego i jego postawinie też trzeba zapłacić.



- raczej BK i styropian na ściany, a nie ceramika i wełna


To zalezy od technologii. np przy ścinie trójwartwowej koszt wełny jest bardzo zblizony do kosztów styropianu. Sama ceramika wcale nie musi byc droższa od BK. wszystko zalezy od gatunku/producenta i determinacji w negocjacjach. Poza tym same ściany to pryszcz w porównaniu do tego co trzeba potem wyłozyc na tynki, instalacje,stolarke, dach, jego ocieplenie i pokrycie.



- przy prostrej bryle mniejsza szansa na sper.. przez wykonawcę, prostrzy system alarmowy itp


To prawda

paweu
21-10-2005, 15:27
Ja też nigdy nie mieszkałem w bloku, ale wybrałem większą powierzchnię do mieszkania, a nie dla samochodu. I póki co obędę się bez garażu. I to nie dlatego, że nie doceniam zalet, ale dlatego, ze to po prostu kosztuje.

godul1
21-10-2005, 15:30
Ja też nigdy nie mieszkałem w bloku, ale wybrałem większą powierzchnię do mieszkania, a nie dla samochodu. I póki co obędę się bez garażu. I to nie dlatego, że nie doceniam zalet, ale dlatego, ze to po prostu kosztuje.

To druga strona medalu-wybór zawsze nalezy do inwestora:-)

Majka
21-10-2005, 15:33
garaż czy od razu czy potem i tak kosztuje :wink: jeżeli decydujesz się na dom z uzytkowym poddaszem, to może warto go zrobic od razu.


Honorata - gratulacje :D

anpi
21-10-2005, 15:36
Moze jestem rozpuszczony tym że nigdy nie mieszkałem w bloku ale nie wyobrazam sobie rano spacerków do zimnego garazu i noszenia zakupów oraz biegania po deszczu. POza tym garaż to raptem 20 metrów pow. uzytkowej, a za projekt wolnostojacego i jego postawinie też trzeba zapłacić.

Ale dużo mniej! Mając garaż w bryle, musisz zbudować go w takiej technologii jak cały dom, a później jeszcze ogrzewać. Garaż wolnostojący nie jest ogrzewany, więc odpada część kosztów. Poza tym można go zrobić np. z tańszych, cieńszych bloczków, pokrytych cieńszym styropianem.

Poza tym, za cenę 20-metrowego garażu w bryle, będę miał 70-metrowy wolnostojący (albo jeszcze większy) z pomieszczeniem gospodarczym.

godul1
21-10-2005, 15:38
Moim zdaniem .........., patrzac na swoje doswiadczenia najwyzsze koszty to: za duzy dom w stosunku do potrzeb rodziny..............

Moim zdaniem ten takst Honoraty najcelniej ujmuje tego typu problemy.
kazdu buduje dom dla siebie i zanim sie zdecyduje na projekt powinien okreslić swoje potrzeby. Niktórzy nie maja prawa jazdy inni lubia rano sadzać tyłek na ciepłym siedzeniu. Ja spedzam rano w samochodzie ponad godzine i nie lubie wtedy marznąc, nie lubie zaparowanych szyb i nie mam rano nigdy czasu na skrobanie szyb. Dlatego chcę mieć w garaz. Z jeszcze innych wcześniej wspomnianych powodów chcę by był w bryle domu.

godul1
21-10-2005, 15:43
Ale dużo mniej! Mając garaż w bryle, musisz zbudować go w takiej technologii jak cały dom, a później jeszcze ogrzewać. Garaż wolnostojący nie jest ogrzewany, więc odpada część kosztów. Poza tym można go zrobić np. z tańszych, cieńszych bloczków, pokrytych cieńszym styropianem.

Poza tym, za cenę 20-metrowego garażu w bryle, będę miał 70-metrowy wolnostojący (albo jeszcze większy) z pomieszczeniem gospodarczym.

Szczerze powiem że rozwazałęm osobny garaz w pobliżu domu ale z pewnościa byłby ocieplony.
Druga sprawa że osobny garaz zabrałby sporo mijsca na mojej i tak nieduzej działce. Nie zapominajmy że do garażu trzeba dojechac i na tej drodze nic prucz bruku nie posadzimy.
Ale to zalezy od indywidualnych potrzeb i preferencjii.

anpi
21-10-2005, 15:43
Moim zdaniem ten takst Honoraty najcelniej ujmuje tego typu problemy.
kazdu buduje dom dla siebie i zanim sie zdecyduje na projekt powinien okreslić swoje potrzeby. Niktórzy nie maja prawa jazdy inni lubia rano sadzać tyłek na ciepłym siedzeniu. Ja spedzam rano w samochodzie ponad godzine i nie lubie wtedy marznąc, nie lubie zaparowanych szyb i nie mam rano nigdy czasu na skrobanie szyb. Dlatego chcę mieć w garaz. Z jeszcze innych wcześniej wspomnianych powodów chcę by był w bryle domu.

Zgadzam się. Każdy ma inne potrzeby i priorytety. Ja też spędzam w samochodzie sporo czasu, nienawidzę skrobania szyb, zimnych siedzeń, itd. Ale wybierając projekt wolałem mieć dodatkowy, duży pokój do pracy niż garaż, bo przed komputerem spędzam jeszcze więcej czasu :lol:

21-10-2005, 15:43
Czesc
Jak architektura jest optymalna finansowo w małym domu (100m2) ?

Czy piwnica (+schody) są kosztowne i problematyczne ? Czy lepiej próbować upychać CO + graciarnię na parterze ?

Brakuje mi jednego "awaryjnego" pokoju (pracownia, spanie dla gości )
Jak wcześniej :czy lepiej rozepchać dom na działce i zrezygnować z poddasza ? Czy małe poddasze (znowu nieszczęsne schody) ?

Z Waszych postów bije trwoga o koszty dachu. Czy czterospadowy + dach nad garażem naprawdę boli ?

Czy praktykuje się łazienkę na parterze z pełnowymiarowym oknem ? Czy to nonesens ?

dzięki
grzesiek

100m - najtaniej powinna wyjść parterówka bez poddasza użytkowego na planie prostokąta, z dachem dwuspadowym.
Co zyskasz:
- tańszy strop - może być drewniany
-powierzchnia zabudowy nie będzie zbyt duża - nie "zabiją Cię fundamenty i dach
-odejdą koszty murowania ścianek poddasza
-dach dwuspadowy ma mniejszą powierzchnię, jeśli strych nieużytkowy - nie ma okien połaciowych
- nie ma schodów
Może architektura nie będzie zachwycająca, ale... coś za coś
Garaż - hmmm, na garaż trzeba odjąć ok. 20m. Do rozważenia...

godul1
21-10-2005, 15:48
I jeszcze jedno, nie zamierzam w zaden sposób dogrzewac garażu. Co wiecej będzie on odizolowany termicznie od reszty domu. Przy codziennym użytkowaniu auta z powodzeniem wystarczy ciepło z rozgrzanego w trasie silnika.

paweu
21-10-2005, 15:50
I jeszcze jedno, nie zamierzam w zaden sposób dogrzewac garażu. Co wiecej będzie on odizolowany termicznie od reszty domu. Przy codziennym użytkowaniu auta z powodzeniem wystarczy ciepło z rozgrzanego w trasie silnika.
Dodam, że w wyższych temperaturach korozja postępuje szybciej.

PrzemoBDG
21-10-2005, 15:52
Czesc
Jak architektura jest optymalna finansowo w małym domu (100m2) ?

Czy piwnica (+schody) są kosztowne i problematyczne ? Czy lepiej próbować upychać CO + graciarnię na parterze ?

Brakuje mi jednego "awaryjnego" pokoju (pracownia, spanie dla gości )
Jak wcześniej :czy lepiej rozepchać dom na działce i zrezygnować z poddasza ? Czy małe poddasze (znowu nieszczęsne schody) ?

Z Waszych postów bije trwoga o koszty dachu. Czy czterospadowy + dach nad garażem naprawdę boli ?

Czy praktykuje się łazienkę na parterze z pełnowymiarowym oknem ? Czy to nonesens ?

dzięki
grzesiek

A ja dla odmiany zachęcam do piwnicy. Jest drożej to fakt, ale głównie na etapie wykończeń. Na etapie stanu surowego nakłady nie są aż tak porażające (główna różnica to koszt ok. 1m wysokości dodatkowych ścian po obrysie jakie musisz wykonać (bez tego i tak pewno wchodzisz min. 0,6-0,8m) wgłąb ziemi plus strop (jeżeli Teriva to ok. 5-6 tys. zł).
Poobserwuj znajomych co nie mają piwnicy, większość się "dusi" przechowując wszelkie graty i narzędzia nie tylko w garażach lecz i w spiżarkach i innych pomieszczeniach pierwotnie do tego nie przewidzianych. Dodatkowe pomieszczenia na poddaszu nie rozwiążą tego problemu. Natomiast możesz mieć za mało miesca na działce aby wybudować odpowiednio rozłożysty parterowy dom który będzie miał wystarczająco dużo pomieszczeń gospodarczych.

Osobiście uważam trwogę przed schodami za przereklamowaną. Dobry projekt to wygodne a nie strome schody. To iż przejdziesz się nimi kilka razy w ciągu dnia bardziej przysłuży się zdrowiu niż zaszkodzi. Poza tym nie uciekniesz od schodów poza domem, a co to za różnica gdy pokonasz np. 300 stopni w biurze a nie w domu (zakładając schody 15 stopniowe pokonywane 10 razy w tą i z powrotem)?

Dach czterospadowy jest najdroższy... Dach to pierwszy naprawdę duży wydatek, który zaskakuje po rozsądnych kosztach fundamentów, ścian i stropów.

Znam rozwiązania typu pełnowymiarowe okno w łazience na parterze i jeżeli jesteś na to zdecydowany to realizuj to. Efekt może być niezły. Gorzej jeżeli później będziesz chciał na siłę ograniczać widok, gdyż niekomofortowo ustawisz kabinę prysznicową itd.

PrzemoBDG
21-10-2005, 15:53
Czesc
Jak architektura jest optymalna finansowo w małym domu (100m2) ?

Czy piwnica (+schody) są kosztowne i problematyczne ? Czy lepiej próbować upychać CO + graciarnię na parterze ?

Brakuje mi jednego "awaryjnego" pokoju (pracownia, spanie dla gości )
Jak wcześniej :czy lepiej rozepchać dom na działce i zrezygnować z poddasza ? Czy małe poddasze (znowu nieszczęsne schody) ?

Z Waszych postów bije trwoga o koszty dachu. Czy czterospadowy + dach nad garażem naprawdę boli ?

Czy praktykuje się łazienkę na parterze z pełnowymiarowym oknem ? Czy to nonesens ?

dzięki
grzesiek

A ja dla odmiany zachęcam do piwnicy. Jest drożej to fakt, ale głównie na etapie wykończeń. Na etapie stanu surowego nakłady nie są aż tak porażające (główna różnica to koszt ok. 1m wysokości dodatkowych ścian po obrysie jakie musisz wykonać (bez tego i tak pewno wchodzisz min. 0,6-0,8m) wgłąb ziemi plus strop (jeżeli Teriva to ok. 5-6 tys. zł).
Poobserwuj znajomych co nie mają piwnicy, większość się "dusi" przechowując wszelkie graty i narzędzia nie tylko w garażach lecz i w spiżarkach i innych pomieszczeniach pierwotnie do tego nie przewidzianych. Dodatkowe pomieszczenia na poddaszu nie rozwiążą tego problemu. Natomiast możesz mieć za mało miesca na działce aby wybudować odpowiednio rozłożysty parterowy dom który będzie miał wystarczająco dużo pomieszczeń gospodarczych.

Osobiście uważam trwogę przed schodami za przereklamowaną. Dobry projekt to wygodne a nie strome schody. To iż przejdziesz się nimi kilka razy w ciągu dnia bardziej przysłuży się zdrowiu niż zaszkodzi. Poza tym nie uciekniesz od schodów poza domem, a co to za różnica gdy pokonasz np. 300 stopni w biurze a nie w domu (zakładając schody 15 stopniowe pokonywane 10 razy w tą i z powrotem)?

Dach czterospadowy jest najdroższy... Dach to pierwszy naprawdę duży wydatek, który zaskakuje po rozsądnych kosztach fundamentów, ścian i stropów.

Znam rozwiązania typu pełnowymiarowe okno w łazience na parterze i jeżeli jesteś na to zdecydowany to realizuj to. Efekt może być niezły. Gorzej jeżeli później będziesz chciał na siłę ograniczać widok, gdyż niekomofortowo ustawisz kabinę prysznicową itd.

efilo
27-10-2005, 18:22
Ja jestem zdecydowanie za garażem w bryle. Przede wszystkim ze względów estetycznych. Takie baraczki stojące obok "rezydencji" wyglądają potem jak koszmarki. Poza tym działki często są na tyle niewielkich rozmiarów że to tylko dodatkowe zabranie przestrzeni.

Myślę, że inwestorzy nie do końca wyobrażają sobie trójwymiarowy obraz działki po wybudowaniu wszystkich zamierzonych budowli. Nie chce oczywiście nikogo urazić, może oceniam po sobie...

Ja na szczęście nie mam tego typu problemów - oddzielnego garażu zakazuje plan zagospodarowania, ot co. Decyzja została zatem podjęta poza mną.

Nie ulega jednak wątpliwości jedna rzecz - ściany garażu wolnostojącego mogą być wybudowane w tańszej technologii. Pytanie tylko jaki jest udział tych kosztów w całości przedsięwzięcia. Nie mówiąc o tym, że dodajemy dodatkową ścianę zewnętrzną, której brak w przylepionym do budynku.

Jest jeszcze jeden aspekt - pomieszczenie gospodarcze które musi być pomiędzy garażem a częścią mieszkalną w wypadku gdy chcielibyśmy wchodzić do domku bezpośrednio z autka

aalbercik
27-10-2005, 19:30
Jeśli chodzi o mnie to wybrałem projekt z garażem w bryle. Zadecydowało o tym głównie to, że jest to po pierwsze wygodne, a po drugie wolę mieć więcej zieleni obok domu i w ten sposób zagospodarować otoczenie wokół domu.

andre59
27-10-2005, 20:14
Moze jestem rozpuszczony tym że nigdy nie mieszkałem w bloku ale nie wyobrazam sobie rano spacerków do zimnego garazu i noszenia zakupów oraz biegania po deszczu. POza tym garaż to raptem 20 metrów pow. uzytkowej, a za projekt wolnostojacego i jego postawinie też trzeba zapłacić.

Ale dużo mniej! Mając garaż w bryle, musisz zbudować go w takiej technologii jak cały dom, a później jeszcze ogrzewać. Garaż wolnostojący nie jest ogrzewany, więc odpada część kosztów. Poza tym można go zrobić np. z tańszych, cieńszych bloczków, pokrytych cieńszym styropianem.

Poza tym, za cenę 20-metrowego garażu w bryle, będę miał 70-metrowy wolnostojący (albo jeszcze większy) z pomieszczeniem gospodarczym.

Nie mam i nie będę miał garażu w bryle domu, ale:
- dwa osobne projekty na dom i garaż wolnostojący są w sumie chyba droższe niż jeden projekt na dom z garażem w bryle,
- garaż w bryle budynku wcale nie musi być ogrzewany,
- po co ocieplać garaż wolnostojący? ten w bryle zresztą też,
- 70 metrowy garaż wolnostojący w cenie 20 metrowego garażu w bryle? Absurd.

anpi
27-10-2005, 21:18
Nie mam i nie będę miał garażu w bryle domu, ale:
- dwa osobne projekty na dom i garaż wolnostojący są w sumie chyba droższe niż jeden projekt na dom z garażem w bryle,
- garaż w bryle budynku wcale nie musi być ogrzewany,
- po co ocieplać garaż wolnostojący? ten w bryle zresztą też,
- 70 metrowy garaż wolnostojący w cenie 20 metrowego garażu w bryle? Absurd.

1. Projekt garażu wolnostojącego kosztuje kilkaset zł.
2. Garaż w bryle nie musi być ogrzewany, ale musi być ocieplony, tak jak cały dom. W przeciwnym wypadku ciepło z domu będzie Ci uciekać przez garaż.
3. Wolnostojącego garażu nie trzeba ocieplać ani ogrzewać. Można go też zbudować z tańszych materiałów niż dom (bloczek 18 cm).
4. Ile kosztuje 20 metrów garażu w bryle? Tyle co 20 m domu. Czyli jakieś 40 tys. Garaż wolnostojący o pow. 70 m można zbudować za 10-15 tys.

marcin_budowniczy
27-10-2005, 21:23
Optymalnie finansowo jest architektura domu - "kanolda w sztorc" z dachem jenospadowym i drewnianym stropem.
Rzecz gustu.

Geno
27-10-2005, 22:04
Nie mam i nie będę miał garażu w bryle domu, ale:
- dwa osobne projekty na dom i garaż wolnostojący są w sumie chyba droższe niż jeden projekt na dom z garażem w bryle,
- garaż w bryle budynku wcale nie musi być ogrzewany,
- po co ocieplać garaż wolnostojący? ten w bryle zresztą też,
- 70 metrowy garaż wolnostojący w cenie 20 metrowego garażu w bryle? Absurd.

1. Projekt garażu wolnostojącego kosztuje kilkaset zł.
2. Garaż w bryle nie musi być ogrzewany, ale musi być ocieplony, tak jak cały dom. W przeciwnym wypadku ciepło z domu będzie Ci uciekać przez garaż.
3. Wolnostojącego garażu nie trzeba ocieplać ani ogrzewać. Można go też zbudować z tańszych materiałów niż dom (bloczek 18 cm).
4. Ile kosztuje 20 metrów garażu w bryle? Tyle co 20 m domu. Czyli jakieś 40 tys. Garaż wolnostojący o pow. 70 m można zbudować za 10-15 tys.

Z tym ocieplaniem tudzież docieplaniem byłbym ostrożny - mozna policzyć czy jest niezbędne czy nie - na pewneo nie musi być takie jak w całym domu - w końcu nie rozpatrujemy temperatur pomiędzy pom. ogrzewanym a nieogrzew, w zakresie +20;-20 stopni tylko raczej +20;+8 do 16 stopni.

anpi
27-10-2005, 22:42
Z tym ocieplaniem tudzież docieplaniem byłbym ostrożny - mozna policzyć czy jest niezbędne czy nie - na pewneo nie musi być takie jak w całym domu - w końcu nie rozpatrujemy temperatur pomiędzy pom. ogrzewanym a nieogrzew, w zakresie +20;-20 stopni tylko raczej +20;+8 do 16 stopni.

Racja. Można zrobić cieńszą warstwą ocieplenia na garażu w bryle, ale ocieplenie musi być.

paweu
28-10-2005, 08:01
Z tym ocieplaniem tudzież docieplaniem byłbym ostrożny - mozna policzyć czy jest niezbędne czy nie - na pewneo nie musi być takie jak w całym domu - w końcu nie rozpatrujemy temperatur pomiędzy pom. ogrzewanym a nieogrzew, w zakresie +20;-20 stopni tylko raczej +20;+8 do 16 stopni.

Racja. Można zrobić cieńszą warstwą ocieplenia na garażu w bryle, ale ocieplenie musi być.
Można też ocieplić tylko ścianę wewnętrzną pomiędzy garażem, a pomieszczeniami mieszkalnymi.

Wwiola
28-10-2005, 08:16
. Garaż w bryle nie musi być ogrzewany, ale musi być ocieplony, tak jak cały dom. W przeciwnym wypadku ciepło z domu będzie Ci uciekać przez garaż.


Nie prawda, albo przynajmniej nie do końca prawda. Wystarczy docieplić ścianę pomiędzy domem a garażem. U mnie będzie tam 15cm styropianu jak na całym domu. Garaż nie ogrzewany i na pewno tańszy od wolnostojącego przynajmniej o :
1. jedną ścianę (wszak będzie wspólna z domem)
2. długość podjazdu. Garaż zwykle jest na tyłach działki.

anpi
28-10-2005, 08:49
Moim zdaniem:

Minusy garażu w bryle:
- ściany muszą być zrobione w takiej technologii jak cały dom
- to samo dach (co jest bolesne np. w przypadku dachówki)
- musi być ocieplony, a przynajmniej jedna ściana
- trzeba go budować (i płacić) razem z domem

Ja wybrałem garaż wolnostojący, który będzie budowany po zbudowaniu domu (albo podczas wykańczania).

Wwiola
28-10-2005, 09:14
Anpi polemizowałabym :D

ściany muszą być zrobione w takiej technologii jak cały dom

To jest najbliższe prawcy, ale tez nie do końca, bo u mnie z 4 ścian garażu tylko jedna ma ścianę taką jak dom (by sie front licował), 2 są jednowarstwowe z BK gr 24cm bez ocieplenia bo i po co, ostatnia zaś bardziej nalezy do domu niz do garażu.


to samo dach (co jest bolesne np. w przypadku dachówki

A jak będzie wyglądał garaż wolnostojący z innym dachem niz dom ? Dla mnie oczywistym jest, ze i garaż wolnostojący musiałby byc "z jednej bajki"


- musi być ocieplony, a przynajmniej jedna ściana


A po co ? Ta "jedna ściana" i tak musiałaby byc ocieplona wszak należy ona do domu (no chyba, ze budujesz dom z nieocieploną ścianą 8) 8) )


trzeba go budować (i płacić) razem z domem


No dla mnie to zaleta akurat 8). Bo potem nie będzie ni kasy ni zapału.

Każdy wybiera jednak co lubi.

theRav
28-10-2005, 09:51
W pełni przychylam się do tego co napisała Wwiola.

Jeśli chodzi o zalety garażu wolnostojącego widzę tylko jedną rozsądną.
Za garaż wolnostojący płacisz kiedy chcesz, co oznacza, że nie musisz go budować równo z domem. Czyli w sytuacji wyboru - niewykończony dom vs. wykończony dom bez garażu - mogę zrozumieć, że ktoś decyduje się na garaż wolnostojący budowany parę lat po zakończeniu budowy domu.

Inną kategorią są zamożni inwestorzy, z dużą działką ale nie oni są tu chyba przedmiotem dyskusji.

anpi
28-10-2005, 10:00
1. A jak będzie wyglądał garaż wolnostojący z innym dachem niz dom ? Dla mnie oczywistym jest, ze i garaż wolnostojący musiałby byc "z jednej bajki"


U mnie garaż będzie stał jakieś 15 metrów za domem. Jeśli garaż będzie przykryty blachodachówką o kolorze bardzo zbliżonym do koloru dachówki na domu to nie będzie widać żadnej różnicy.

Budując garaż w bryle trzeba bardzo oszczędzać na jego powierzchni, po prostu nie opłaca się budować dużego garażu w bryle. Garaż wolnostojący może być w zasadzie dowolnej wielkości. Ja planuję duży garaż na 2 samochody z wydzielonym pomieszczeniem gospodarczym, w którym przechowywane rowery, kosiarka, narzędzia, itd.

anpi
28-10-2005, 10:02
Za garaż wolnostojący płacisz kiedy chcesz, co oznacza, że nie musisz go budować równo z domem. Czyli w sytuacji wyboru - niewykończony dom vs. wykończony dom bez garażu

Dokładnie! Właśnie o chodzi - wolę szybciej zamieszkać w wykończonym domu, niż budować długo 2 domy - dla siebie i samochodu. Samochód może postać parę lat na zewnątrz. Nic mu nie będzie.

Wwiola
28-10-2005, 10:19
Tak jak napisałam : Każdy wybiera jak lubi.
Nie oszczędzałam na powierzchni garażu mimo, ze jest w bryle. I wiem na 100%, że gdybym nie zbudowała go razem z domem nie zbudowałabym wcale.

Zresztą generalnie dla mnie naistotniejszą kwestią w wyborze było połączenie domu z garażem, aby można było doń przejść "w kapciach".

Wracając jednak do głównego tematu wątku (wszak było nie o garażach tylko ogólnie o kosztach).

Podstawowa sprawa to jak najmniej rozczłonkowana bryła. Do dwuspadowego dachu dodam : jak najmniej narozników !!! U mnie mimo, ze prosta bryła i dwuspadowy wszystko kosztowało więcej niz przypuszczałam, bo tu podcień tam wykusz i dom mimo, ze na planie (prawie)prostąkata ma 16 narozników (!!!)

Aga KN
28-10-2005, 11:47
Piwnica czasami może kosztować tyle co wybudowanie piętra, dach najlepiej dwuspadowy prosty ewentualnie jakiś wykusz czy okna połaciowe.

Dom parterowy jest trudniej ogrzać, wykończenie poddasza kosztyje więcej niż rozciągnięcie o jakąś tam powierzchnie domu parterowego i jest mniejsze ryzyko kłopotów z wentylacją (grawitacyjną).

Jeżeli działka na to pozwala to garaż wolnostojący.

A tak od początku to warto sobie spisac swoje wymagania dotyczące domu i jego funkcjonalności dostosować do zasobności portfela i poszukać odpowiedniego projektu dopasowanego do działki.

pozdrawiam
Aga :wink:

28-10-2005, 12:32
ja bardzo bym chciala garaz w bryle,ale wiem, ze to duzy koszt (od razu w czasie budowy). Natomiast - przynajmniej u nas w gminie - podatki od garazu wolnostojacego i w bryle domu sa bardzo zroznicowane, czyli wolnostojacy jest duuuuuzo drozszy.

MCB
28-10-2005, 12:45
Za garaż wolnostojący trzeba płacić większy podatek.
MCB

anpi
28-10-2005, 17:15
Za garaż wolnostojący trzeba płacić większy podatek.
MCB

A na jakiej podstawie?

Xena z Xsary
28-10-2005, 20:35
podatek płaci się rzeczywiście większy za garaz wolnostojący ale ja dołączam do tych ktorzy wynosza garaz jak najdalej poza dom.
Mieszkam w domu z garażem i znienawidziłam takie rozwiązanie. Codziennie mnie budzą odpalaniem motoru (a zaznaczam, ze benzynka) potem lekki smrodek spalinek (a zaznaczam jestem superczuła na zapach).
Niech sobie kiedys tam powstanie fajny garaz, ale won od domu jak najdalej...

Darek Rz
28-10-2005, 21:57
Witam !!!

ja zdecydowałem się na garaż w bryle . Po wybudowaniu stanu surowego i porównaniu kosztów nie zgodzę się że jest to bardzo drogie rozwiązanie -ot kosztuje jak wszystko .Dzięki takiemu garazowi mam :
- pomieszczenie nie tylko na samochód ,ale i na wiele innych rzeczy po które nie będzie mi się chciało iść np. w zimie do garażu oddalonego o kilkadziesiąt metrów .
-Nad garażem mam przecież duzy pokój którego by nie było gdybym odciął od domu garaż
- projekt garażu też kosztuje ,owszem można go zrobić potem ,ale nie obejdzie się przecież bez fundamentów i całego zamieszania związanego z drugą budową -małą to małą ale zawsze . (koszty)
- W garażu wolnostojącym pewnie każdy chciałby miec wodę i prąd -to trzeba doprowadzić a nikt tego nie zrobi za darmo -kilkadziesiąt metrów przyłącza wodnego i elektrycznego kosztuje niemało
- bzdurą jest też stwierdzenie że przy garażu w bryle dach jest droższy niż w wolnostojącym - popatrzcie na wybudowane już garaże obok domu -czy mają dachy kryte eternitem ??? Nie ,mają przeważnie dachy kryte taką samą dachówką jak dach domu - za darmo tego nie zrobicie -trzeba kupić dachówkę ,wziąść fachowca drugi raz i zrobić dach na garażu -a za dach o powierzchni kilkudziesięciu metrów zapłacicie o wiele więcej (za metr kwadratowy ) niż w przypadku budowy dachu domu -tu się tak nie potargujecie
-no i oczywiście podatki za garaż wolnostojący są niewspólmiernie większe niż za dom z garażem w bryle .

pozdrawiam D.RZ

zarka
28-10-2005, 22:11
Schody-moj dom podzielony jest na strefe dzienna i nocna. Na pietrze znajduja sie sypialnie wiec nie nachodze sie za duzo.
Garaz postanowiałam miec w bryle żby nie marznąć zimą w drodze do samochodu, a jesli chodzi o zapachy to nie wiem ktoredy mialyby sie przedostawac.
Nie mieszkam jeszcze wiec nie martwie sie na zapas :lol:
Jesli chodzi o piwnice to jej nie mam ale w zamian zafundowalam sobie strych (mam dom pietrowy), zawsze marzylam o nim bedac dzieckiem :D

andre59
28-10-2005, 22:12
Za garaż wolnostojący trzeba płacić większy podatek.
MCB

A na jakiej podstawie?

Niestety to prawda.
Zapytaj w Urzędzie Miasta to Ci powiedzą.

Gurthg
29-10-2005, 21:08
Wyrugowałem garaż z bryłu budynku.

Co do samego garażu, to większej krzywdy samochodu (owi) nie można zrobć, niż codzienne wsadzanie i wyciąganie z garażu o temperaturze > 0°

Co w zamian? Wiata.

efilo
02-11-2005, 07:21
Gurthg, jeżeli twierdzisz że zimy w garażu szkodzą (nie mam zamiaru z tym polemizować, choć się nie zgadzam) to powiedz ile tych zim zakładasz że przypadnie na jedno auto? Bo nie podejrzewam żeby kilkanaście. Co najwyżej 5.

Miłego skrobania szyb zatem :) To zapewne im nie szkodzi.

I jak sobie pomyślę o tej zamarzniętej skórzanej kierownicy... Brrrr... Niestety jeszcze kilka dni i pewnie mnie to czeka....:(

MCB
02-11-2005, 09:51
Wyjaśnijmy jedną sprawę:
- czy garaż w bryle to 100% garażu pod dachem/pomieszczeniem mieszkalnym domu,
- może co najmniej 50%,
- czy garaż dostawiony (wspólna ściana) to też w bryle?

MCB