PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie nadproża (przy betonie komórkowym)



Glob
31-12-2002, 08:20
Na wiosnę ruszam ze ścianami z betonu komórkowego.
W projekcie mam nadproża żelbetowe.
Zastanawiam się czy nie lepiej (łatwiej) zastosować prefabrykowane.
Co o tym myślicie ??

kodi_gdynia
31-12-2002, 08:30
Sciana jedno czy dwu a może trzywarstwowa. To po pierwsze. Najtańsze i proste do wybudowania są zwykłe nadproża. Jesli masz ścianę jednowarstwową to koniecznie należy pomyśleć o jak najlepszym ociepleniu nadproża. Nadproża zwykłe betonowe możesz dowolnie dopasować do ściany a systemowe już trochę gorzej.
Pozdrawiam

Glob
31-12-2002, 08:38
Ściany mam jednowarstwowe (24 +styropian)

kodi_gdynia
31-12-2002, 08:44
To znaczy masz dwiewarstwowe - gazobeton /1 warstwa/, styropian /1 warstwa/. mam identyczny układ i mam zwykłe nadproża betonowe ze zbrojeniem w środku. Łatwo to wykonać - kilka desek które sympatycznie sie przybija do gazobetonu a w środek 4 pręty fi12 i strzemiona co 15-20cm z fi6. Możesz bawić się w systemowe, ale w kształtki U również należy umieścić zbrojenie. No chyba że kupisz np. z Ytonga, ale to juz inna bajka cenowa. Przy ociepleniu styropianem polecam zwykle nadproża
Pozdrawiam

pingo
31-12-2002, 09:49
A może nadproża betonowe typu L? Nie trzeba się bawić w zbrojenie, wystarczy jedna deska od spodu i trochę betonu w środek. U mnie dla bezpieczeństwa nadproża opierają się nie bezpośrednio na BK, tylko na dwóch cegłach pełnych.

inwestor
31-12-2002, 10:20
Nadproża żelbetowe są tanie i proste w wykonaniu, ale jeżeli nie pomyślisz o ociepleniu ich od spodu glif nad oknem będzie przemarzał. Pomyśl o węgarkach. Jeśli będziesz chciał dać od spodu nadproża styropian to musisz przemyśleć sprawę mocowania kotw od okien.
Pozdrawiam

dedert
19-03-2019, 19:02
Trochę czasu minęło od ostatniego posta ale technologia posła do przodu i zastanawiam się czy przy betonie komórkowym nie lepsze będą nadproża z betonu komórkowego? Zapytałem się o nie w hurtowni a sprzedawca powiedział że nie są tak wytrzymałe jak ze strunobetonu. Prawda li to?