PDA

Zobacz pełną wersję : Uderzenia przy załączaniu pompki cyrkulacyjnej



Bikier
31-12-2002, 12:12
Instalacja zamknięta z miedzi. Kocioł węglowy.
W momencie załączania pompki cyrkulacyjnej słychać uderzenie w rury (pompka UPS 25-60 -pracuje na 1 biegu). Rury mają luz w ścianach i uchwytach ( są zaizolowane otulinami, a w miejscach bardzo zbyt pokręconych wełną mineralną).
Co może być tego przyczyną ?
Czy ktoś się z tym spotkał ?

Roose
31-12-2002, 13:23
podaj jakieś szczegóły :
- średnice rur, kiedy załacza się pompka czy od razu czy kiedy się kocioł nagrzeje, rozległość i moc instalacji....
Może ta pompa licha i tak startuje.

Bikier
31-12-2002, 13:37
Pompa Grundfos. Średnica ruru fi 28 (przy pompie). Pompa załącza się jak temperatura wody na powrocie do kotłą spadnie około 15-20 C poniżej nastawionej temp.w kotle.Pompa pracuje tylko w tedy jak temp. zasilania ma nastawioną wartość. Kocioł 17 kW. grzejników jest jeszcze mało tzn. 7,5 kW (ogrzewam tylko część domu)plus ogrzewacz pojemnościowy 120 l.

Serwiz
02-01-2003, 12:46
On 2002-12-31 13:12, Bikier wrote:
Instalacja zamknięta z miedzi. Kocioł węglowy.
[...]

Czy przy takiej instalacji masz jakieś zabezpieczenia na wypadek zagotowania się wody w kotle? Akurat jestem na etapie robienia instalacji i akurat montaż zbiornika wyrównawczego to u mnie sporo rycia i montażu ok. 2x8 m rury fi28 gdzie niestety rury nie będą szły w linii prostej. Czy masz zastosowane jakieś swoje patenty na zastapienie tego i by było równie bezpiecznie oraz któregoś dnia nie rozsadziło pieca?

Bikier
02-01-2003, 13:03
Pompka cyrkulacyjna załącza się na stałe jeśli temp.w kotle wzrośnie powyżej 85C. (Zainstalowałem dodatkowy termostat) i działa aż temp. wody spadnie poniżej tej wartości. Dodatkowo mam naczynie przeponowe o poj. 24l (w instalacji około 120 l).
Robiłem próby i temp. nie wzrasta powyżej 90 C. Grzejniki bardzo mocno grzeją. W przyszłości będzie jeszcze więcej grzejników które zainstaluje w niewykończonej części domu.Ważne aby kocioł nie był zbyt duży. Myślę że jest to bezpieczne.

woreczek
03-01-2003, 16:24
Myśle, że pownieneś mieć tylko i wyłącznie otwarte naczynie wzbiorcze.
Zastanów się się nad taką sytuacją i odpowiedz sobie na pytanie
- na dworze jest zimno i ładujesz dość dużo do pieca
- kocioł oddaje przez grzejniki tylko około 40 % swojej mocy maksymalnej,
- nagle jest jakaś awaria i nie masz prądu,
to co się wtedy stanie z zamkniętą instalacją ?.
Pół biedy jak masz UPS-a, a jak nie masz to sobie zaraz kup!!
Kotły na paliwo stałe można według mnie stosować prawie wyłącznie w instalacjach otwartych i z dużą bezwładnością cieplną. W zamkniętych instalacjach to może być skrajnie niebezpieczne, a naczynie przeponowe lub kocioł może okazać się kiedyś bombą.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: woreczek dnia 2003-01-03 17:27 ]</font>

niezły
05-01-2003, 11:59
Powodem głosnegostuknięcia w rury jest przesuniecie sie wirnika pompy przy starcie czego powodem raczej napewno jest zamocowanie osi pompki nie w linii poziomej

Bikier
06-01-2003, 07:25
Pompa cyrkulacyjna jest zamontowana pionowo, a nie poziomo.
Tak zaleca producent.Dopuszcza nawet odchylenia od pionu.

PS.UPS-a już mam.
Zrobiłem instalację zamkniętą ponieważ w niedalekiej przyszłości planuję zainstalowanie kotła na gaz lub olej.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Bikier dnia 2003-01-06 08:29 ]</font>

tom soyer
06-01-2003, 16:41
On 2003-01-05 12:59, niezły wrote:
Powodem głosnegostuknięcia w rury jest przesuniecie sie wirnika pompy przy starcie czego powodem raczej napewno jest zamocowanie osi pompki nie w linii poziomej


lub brak zaworu zwrotnego
pompa jest na powrocie czy zasilaniu? czy masz krotkie obejscie kotla (polaczenie powrotu i zasilania tuz za kotlem)?

Bikier
07-01-2003, 07:43
Dzięki za podpowiedzi.
Pompa jest na zasilaniu, obejścia kotła nie ma.
Mam obejście pompki przez zawór zwrotny, ale dla samej pompy nie ma zaworu zwrotnego.

VPS
07-01-2003, 09:24
Bikier
Nie wiem jakiego producenta masz pompę. Jestem instalatorem montuję pompy Vilo, Grundfoss lecz tam producent zaleca montaż wirnika pompy w poziomie.

Bikier
07-01-2003, 09:53
Przepraszam, pomyliłem się. Oś wirnika jest w poziomie, natomiast przyłącza są w pionie.

andrzej 1
01-02-2003, 14:38
U mnie wystepuje to samo zjawisko. Chociaz mam otwarte naczynie wzbiorcze. Nie ma to chyba zadnego wplywu na instalacje przynajmniej przez 3 lata jak w moim wypadku.

tjozwi
02-02-2003, 20:45
Proponuję sprawdzić ciśnienie w worku powietrznym w naczyniu przeponowym powinno być około 1,5-5 bar.
Ja mam naczynie co prawda 8 litrów,ale pompka Grundfos nawet na 3 biegu nie słychać jak startuje. Proponuję zainstalować zawór bezpieczeństwa taki ok. 2,5 atm przynajmniej nie rozerwie rur skok ciśnienia. Ale proponuję na początek sprawdzić to ciśnienie. W moim (prod.ITALY) po przeciwnej stronie dopływu pod nakrętką plastikową jest zwyczajny wentyl rowerowy. Pompka rowerowa i kilka pchnięć powinny rozwiązać problem.