PDA

Zobacz pełną wersję : źródła energii odnawialnej



Monika $ Seba
24-10-2005, 10:37
oglądaliśmy ostatnio program o farmach z wiatrakami i pomyślałam jak idealnie byłoby umieścić sobie na działeczce taki wiatrak zasilający dom w energię :D . Tylko czemu te wszystkie "nowinki" muszą tyle kosztować?
Macie czasem ochotę pożyć tak w zgodzie z naturą? Myśleliście np. o solarach na dachu. My tak i na pewno zrobimy jakieś doprowadzenie żeby w razie czego (czytaj: spadku cen) się podłączyć. W końcu cały cywilizowany świat tak żyje, w Holandii to norma, a u nas znormalnieć nie może. Zgłaszam protest

_bogus_
24-10-2005, 11:01
Może w Holandii można. A jak jest u nas? Przykład:

Kolega posiadający fabrykę cukierków chciał zaoszczędzić na prądzie i wybudować sobie wiatraczek do zasilania tejże. Akurat w okolicy wieje mu porządnie więc na pierwszy rzut oka wydawało się że inwestycja choć droga - to będzie opłacalna. Jednak zakład energetyczny stwierdził że jeśli wytworzy więcej niż 15% zużywanej energii - to go odłączy :o A człowiek na samym wiatraku nie pociągnie - czasami jednak nie będzie wiało i wtedy trzeba by korzystać z sieci energetycznej - albo zatrzymać fabrykę ...

Zawsze twierdziłem że nasza energetyka to państwo w państwie. Bo podobno są kraje gdzie nie tylko nie ma takich głupich ograniczeń ale jeszcze energetyka ma obowiązek odjąć od rachunku energię wytworzoną przez odbiorcę i dostarczoną przez niego do sieci ... Więc nie dziwcie się że energetyka odnawialna u nas się nie rozwija i rozwijać nie będzie ...

godul1
24-10-2005, 12:08
A mnie się wydaje że solary to juz dośc mocno staniały. Sam kolektor możńa już kupić w okolicach 1000 zł. Najmniejszy kolektor próżniowy można juz kupic w granicach 3 tys zł. Jak na mój gust to lepszych cen chyba juz nie będzie.

anowi*
24-10-2005, 12:38
też myślimy o czymś alternatywnym,
na pompę się chyba nie zdecydujemy , bo chcę dechy napodlodze a nie płytki, szczególnie w sypialniach
no więc solary, bo u mnie nie wieje. Tylko jak przeglądam w sieci to nie widzę która z firm jest dobra, która nie. Nie mam znajomych z takimi instalacjami
no i tak chciałabym a boję się... :roll:
może macie jakieś namiary na sprawdzone, niedrogie firmy instalujące solary...

pozdrawiam

Monika $ Seba
24-10-2005, 12:43
A mnie się wydaje że solary to juz dośc mocno staniały. Sam kolektor możńa już kupić w okolicach 1000 zł. Najmniejszy kolektor próżniowy można juz kupic w granicach 3 tys zł. Jak na mój gust to lepszych cen chyba juz nie będzie.
szczegółowej kalkulacji jeszcze nie robiliśmy , ale tak tanio.... chyba nie. Gdyby takie ceny były to byłoby strasznie popularne

godul1
24-10-2005, 13:04
sprawdz oferte chociazby hewalexa albo WATT. Coprawda gotowy zestaw kosztuje sporo więcej ale same kolektory nie sa już takie drogie.

Monika $ Seba
24-10-2005, 13:08
sprawdz oferte chociazby hewalexa albo WATT. Coprawda gotowy zestaw kosztuje sporo więcej ale same kolektory nie sa już takie drogie.
tylko na co mi same kolektory to się przecież montuje w jakimś zestawie :D przynajmniej tak na babski rozumek mi sie wydaje

RYDZU
24-10-2005, 13:23
Też byłem napalony na solary bo temat moze i fajny ale....
Solary w najtańszej wersji kosztują ok 800 zł na panel. Na dom jednorodzinny potrzeba
3-4 takie panele czyli 2400 - 3200 pln. Wydajność w sezonie letnim może i jest niezła, ale co z zimą?
U nas nie ma zimy jak w holandii :-?
Zakładając 50% pokrycia zapotrzebowania na ciepłą wodę w roku w moim przypadku byłoby to
około 50 pln zysku na każdym miesiącu czyli jakieś 600 pln/rocznie. Nie licząc kosztów zakupu
wiekszego zasobnika o pojemności 300l i zuzycia energii na pracę tego układu. Do tego zalecana
przez wszyskich producentów wymiana płynu co kilka lat i pewnie jeszcze jakieś drobne koszty.
Amortyzacja takiego rozwiązania to zatem przynajmniej 5-6 lat. A teraz sobie policzcie sami
efektywnośc ekonomiczną takiego rozwiązania przy zakupie powiedzmy zestawu Watt Classic za
ok 7500 netto.

Pewnie wsadziłem kij w mrowisko ;) - ale co mi tam :D

Pozdrawiam

tczarek
24-10-2005, 13:23
Tak to jest że te nowinki docierają do nas bardzo powoli i są bardzo drogie. A do tego jeszcze różne instytucje powodują że ich instalacja i budowa staje się nieopłacalna.
Ale to tylko My możemy sobie tu pogdybać.

godul1
24-10-2005, 14:06
Owszem do kolektora potzreebny jest conajmniej zasobnik pompa obiegowa sterownik i naczynie wzbiorcze.

Mnie osobiście w kolektorach martwi co innego. Otóz problem odbioru nadmiaru ciepła latem, w przypadku braku energii albo wyjazdu.

A co do ilości kolektorów to cztery panele to chyba lekie przegiecie- w upalny dni trzeba by dwa przysłaniac co by się instalacja nie gotowała.

Szaruś
24-10-2005, 17:27
Kupujcie panele na Węgrzech, są tańsze niż w Polsce (jako że tutaj trochę więcej tego psrezdaje bo jest cieplej).

Np. kolektor Apricus AP-10 (http://www.kardoslabor.hu/napkollektor/AP-sorozat.html) (10 rur próżniowych o długości 1,8 m każda - około 1,57 m2 jeden panel) kosztuje netto około 1400 PLN.

Cały cennik jest tutaj (http://www.kardoslabor.hu/ar/arlista.html). (1 PLN = 65 HUF)

godul1
25-10-2005, 08:26
Szaruś, moze wiesz w jaki sposób zabezpieczone sa kolektory próźniowe przed przegrzaniem, w przypadku braku odbioru ciepła w upalne dni?
jakos nigdzie nie mogę znaleźć na ten temat żadnej informacji.

Szaruś
25-10-2005, 09:50
Samych kolektorów (pustych) to nie trzeba chronić przed przegrzaniem (u mojego znajomego całe lato był kolektor na dachy niepodłączony do instalacji - nic mu się nie stało).

Natomiast trzeba chronić instalację kolektora przed przegrzaniem (aby woda się nie ugotowała). Może to być np. basen w ogródku (latem, nadmiar ciepła z kolektora można odprowadzić do basenu), albo zakopać trochę rurki w ziemi i latem podgrzewać ziemię nadmiarem ciepła z kolektorów.

Albo zaprojektować odpowiedniej wielkości zbiornik buforowy (z automatycznym schładzaniem na wszelki wypadek - to taki termostatyczny zawór bezpieczeństwa - nie ciśnieniowy - który się otwiera przy 95 stopniach).

godul1
25-10-2005, 09:57
Wszystko ok. tylko w moim akurat regionie dosc częste sa przew w dostawach elektryczności i musiałbym mieć tak wszystko zrobione żeby możnabyło odprowadzac nadmiar ciepła grawitacyjnie, a w przypadku kolektorów jest to dośc trudne.

Czyli rozymiem że w kolektorze próżniowym nic sie nie stanie i mogę spokojnie gotowac wode jeżeli mam otwarty system z naczyniem przelewowym?

Szaruś
25-10-2005, 10:20
Jak nie ma prądu, to albo ustawić zbiornik buforowy wyżej niż panel, albo zastosoawać tak zwany "Drain-Back".

http://www.noutilitybills.com/Solar/DrainBackSystem.html

Na Węgrzech stosują często Drain-Back kolektorami Apricus.

godul1
25-10-2005, 10:34
Nie bardzo kumam czym to sie rózni od tradycyjnego zbiornika grzanego grawitacyjnie:-(

godul1
25-10-2005, 10:35
Nie bardzo kumam czym to sie rózni od tradycyjnego zbiornika grzanego grawitacyjnie:-(
Ok już wiem - tam jest pompka a reszta jak w tradycyjnym naczyniu przelewowym z otwartym systemie.

Szaruś
25-10-2005, 10:46
No właśnie.

Drugą zaletą DrainBack-u jest, że nie trzeba używać glikolu, tylko wystraczy zwykła woda (pod warunkiem, że zbiornik Drainbacku jest w pomieszczeniu ogrzewanym).

godul1
25-10-2005, 10:58
Szaruś a ile by kosztował transport tych kolektorów próżniowych do Polski?

Bo ta cena która podałeś jest naprawde konkurencyjna

godul1
25-10-2005, 11:05
No dobra-sprawdziłe dokładnie obie oferty i porównanie cen i powierzchni nie jest już tak korzystne dla kolektorów z Wegier.
Podstawowy kolektor WATT CPC o powierzchni 1,9 m2 kosztuje 2500 netto. To troszke większa powierzchnia a przeciez wysyłka z węgier napewno nie bedzie znikomym elementem ceny.

godul1
25-10-2005, 11:09
A tutaj bardzo ciekawy link dla zainteresownych: http://www.kolektory.pl/promocja.php

Szaruś
25-10-2005, 11:42
Pożyczasz od sąsiada przyczepkę, przyjeżdżasz z rodzią na Węgry, odstawiasz ich nad Balatonem, a sam skaczesz do firmy po kolektory. :lol:

Ten WATT-owski to jest 9 rurowy za 2500 netto, a ten na Węgrzech to 10 rurowy za 1400 netto. Nie wiem w WATT-owskim, skąd im się bierze większa powierzchnia przy mniejszej ilości rur :o . Tym bardziej, że z wymiarów wygłada na to, że rur mają tej samej długości.

A tak poza tym to na Węgrzech mają akurat promocję na kolektory próżniowe innego typu. O tu (http://www.kardoslabor.hu/ujak/akcio.html) kolektor próżniowy 20 rurowy za 1530 PLN netto, a 30 rurowy za 2300 PLN netto.

To cenie WATT-owskiego 9 rurowego masz tutaj 30 rurowy.

godul1
25-10-2005, 11:52
Szarus - jak dla mnie -bajka. POmyśle nad tymi kolektorami i Balatonem.
20 rurek za ta cene to naprawde jest sie nad czym zastanawiać.
A może macie tam tez takie promocje na PC? :wink:

Szaruś
25-10-2005, 12:06
Nie, PC są tutaj drogie (droższe niż w Polsce) - bo gaz bardzo tani, jest praktycznie wszędzie, więc PC nie schodzą.

Wakmen
25-10-2005, 13:37
też myślimy o czymś alternatywnym,
na pompę się chyba nie zdecydujemy , bo chcę dechy napodlodze a nie płytki, szczególnie w sypialniach
Zamiast płytek można cieńsze (7mm) panele podłogowe.

Wakmen
25-10-2005, 14:45
...
Mnie osobiście w kolektorach martwi co innego. Otóz problem odbioru nadmiaru ciepła latem, w przypadku braku energii albo wyjazdu.

Gdy wyjeżdzamy na wycieczkę na 2 tygodnie to panele można przykryć np. czarną folią budowlaną a brak energii nie jest problemem (UPS'y, automatyczne zmieniacze fazy)


...A co do ilości kolektorów to cztery panele to chyba lekie przegiecie- w upalny dni trzeba by dwa przysłaniac co by się instalacja nie gotowała.
Zawsze można wybudować basen.

Agduś
25-10-2005, 18:00
też myślimy o czymś alternatywnym,
na pompę się chyba nie zdecydujemy , bo chcę dechy napodlodze a nie płytki, szczególnie w sypialniach
Zamiast płytek można cieńsze (7mm) panele podłogowe.
A my na podłogówce będziemy mieli podłogę z cienkich lamelek drewnianych, ale nie w całym domu, bo to jednak daje zbyt duży opór cieplny.

Włodek W.
25-10-2005, 22:24
Znalazłem jeszcze tańsze żródło ogrzewania :o .Szukam wspólnika ,do wykonania elektrowni domowej . 8) taniej się już niet . :wink: http://rimstar.org/sdenergy/testa/overview.htm 8) http://rimstar.org/sdenergy/testa/misc/TESTA4.JPG 8)
To jest przyszłość. Być wolnym bez banku na plecach. :D
Moja PC.przy takim zasilaniu zrobiła sie B. droga w eksploatacji :wink:

Włodek W.
12-11-2005, 20:02
Najpierw człowiek sie cieszy że ma PC, a teraz problem ,czy dowalą podatek :evil: od ekologi :evil: lub akcyzę :evil: , tak jak chcą zrobić w Zakopanym :cry: :cry:
Nie ma to jak ziemianka :D

ewak39
12-11-2005, 20:14
Jaki podatek od ekologii? :o :o :o

Przeciez to oni doplacaja do roznych ekologicznych inwestycji... (w zamysle przynajmniej)?

adam_mk
12-11-2005, 20:30
Włodek W
Co jest na tym zdjęciu? Nikagda nie widieł!
A to znacie?
http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki/cieplo/pk.html
Adam M.

rafslusarczyk
13-11-2005, 10:52
pytanie Włodek co to jest?????

Włodek W.
13-11-2005, 20:05
Jest to maszyna do produkcji darmowej energii.OK.10kw :o .Dwa lata temu była na wystawie w Wrocławiu na wystawie wynalazków. 8) .Bedę miał CD z tej wystawy :wink: Czekam na przesyłkę. :D
Nie wszystkie posty wchodzą :cry: Jak wpiszę prawdę. :cry: Widziałem film o W T C :( 11.09 .To samo co zrobił Hitler w 1935 z Reichstagiem. :o 8) .Są dowody na filmie 8) .
8)

rafslusarczyk
13-11-2005, 20:19
no to czekam na więcej szczegółw

adam_mk
13-11-2005, 23:29
A ile pobiera? 12? :lol:
Twórca o fizyce słyszał?
Adam M.

rafałek
14-11-2005, 10:04
Temat jest o energii odnawialnej, a Wy w wiekszości skupiacie się na źródłąch alternatywnych z pominięciem prawdziwych odnawialnych. A przecież jednym z najpowszechniejszych źródeł energii odnawialnej jest drewno i ogólnie pojęta biomasa. To pierwsze jest przecież osiągalne dla każdego i wystarczy nabyc odpowiedni "przetwornik".

Włodek W.
14-11-2005, 23:38
rafałek
A jaki przetwornik ? jeśli można :o . Jestem b. ciekaw .Pozdr. :wink: :D

rafałek
15-11-2005, 10:22
rafałek
A jaki przetwornik ? jeśli można :o . Jestem b. ciekaw .Pozdr. :wink: :D
No co mam powiedzieć - postaw w domu kupkę drewna lub rozsyp pelety i czekaj aż cię same rozgrzeją... Czegoś tu chyba brakuje...

Włodek W.
15-11-2005, 21:10
rafałek
Słaby jakiś ten przetwornik. :D .Brakuje do kupki C2H5OH i popitoku :wink: i będzie komplet :D Pozdr. :D

rafałek
16-11-2005, 11:09
To już nawet paliwo ekologiczne i inne źródła nie będą potrzebne.... Pewna armia mimo mrozów doszła na tym paliwie do samego Berlina... :wink:

Heath
16-11-2005, 11:12
Słyszałem od mojego zioma że w okolicach Miechowa (małopolska) gmina dopłaca do solarów 50%.

Co do pozostawienia przyłączy na przyszłość to nie wiem czy to dobry pomysł bez wcześniejszego zaprojektowania instalacji - chyba tylko do użytkowania w lecie. Jak później doregulować kocioł do np. solaru, podłogówki, grzejników i kominka? :o

godul1
16-11-2005, 13:27
Przystosowanie do współpracy z solarami polega głównie na zakupie wyniennika CWU albo zbiornika akumulacyjnego z dodatkowa wezownica do której podpina sie potem dodatkowe źródło.

NOTO
16-11-2005, 21:06
oglądaliśmy ostatnio program o farmach z wiatrakami

Jeżeli firmy sprzedające te cuda nie są w stanie przekonać spółdzielnie i deweloperów - to niech nie próbują właścicieli małych domków.

Włodek W.
16-11-2005, 21:21
Jak ktoś chce witrak to musi być bardzo uparty i wytrwały .ok2 lat załatwiania formalności :evil: .Trudno dostać sie do żłoba 8) ,gdzie jest kasa, która sama idzie non stop 8) .Nikt nie lubi konkurencji :wink: to ja już wole spróbować testatiki, może mi się uda i będę wolnym człowiekim. :P Pozdr. :D

rafslusarczyk
17-11-2005, 22:27
na dzień dzisiejszy dostałem informację o dofinansowaniu do PC i kolektorów 50% inwestycji nie więcej niz 120000zł cała inwestycja

ale jest to skierowane do ludzi (rolników) min 1h ziemi :cry:

rafslusarczyk
17-11-2005, 22:31
Przystosowanie do współpracy z solarami polega głównie na zakupie wyniennika CWU albo zbiornika akumulacyjnego z dodatkowa wezownica do której podpina sie potem dodatkowe źródło.

i jesze ważniejszy sterownik najlepiej jeden który tym wszystkim pokieruje:

kocioł gazowy
na pliwo stałe
kolektory
grzejniki
podłogówka
zasobniki
itd

Xena z Xsary
18-11-2005, 07:50
rafalslusarczyk czy piszesz o "kredytach termomodernizacyjnych"? czy o środkach ze Zporru?

pepi
11-12-2005, 15:56
A co z elektrownią wodną????

rafslusarczyk
11-12-2005, 16:04
rafalslusarczyk czy piszesz o "kredytach termomodernizacyjnych"? czy o środkach ze Zporru?

nie są to dotacje z ARIMR