PDA

Zobacz pełną wersję : Sprzedaż miekszania z obciążona hipoteką



AgaiPiotr
24-10-2005, 14:20
Witam!
Mam pytanie do znawców tematu: jak sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką około 100 tys. Czy ewentualny kupujący może zaciągnąć kredyt na zakup takiego mieszkania?
Słyszałem coś na temat jakiś kwitów mazalnych wystawianych przez bank.

Prosze o pomoc i pozdrawiam

Piotr

Jajcek
24-10-2005, 16:34
Witam

Mozna sprzedac takie mieszkanie. W akcie notarialnym kupujacy oswiadcza ze kwote xxx (xxx=zadluzenie w banku) wplaci do banku na konto za dluzenia. Kredyt moze wziasc, a nawet w niektorych bankach jest mozliwosc przejecia twojego kredytu.


Pozdrawiam

Agawik
24-10-2005, 20:16
Można sprzedać takie mieszkanie , rzeczywiście w akcie notarialnym notariusz wprowadzi zapis o spłacie zadłużenia bezpośrednio do banku a na wasze konto trafi różnica pomiędzy ceną sprzedaży a kwota kredytu do spłaty . Jesli umowa wstępna bedzie w formie umowy cywilno - prawnej to też powinien się znaleźć zapis o kredycie . Do aktu notarialnego ( lub jesli kupujący bedzie zaciągał kredyt to do wniosku kredytowego ) musisz przedstawić pismo w którym bank okresli jakie jest saldo zadłużenia kredytu , czy jest obsługiwany prawidłowo i że wyrazi zgodę na wykreslenie hipoteki po całkowitej spłacie kredytu + wskaże konto na który ma być dokonana spłata . Dodatkowo w akcie notarialnym Sprzedający będzie zobowiązany do przedstawienia w okreslonym terminie wniosku o wykreslenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości wraz z dowodem opłaty ( składasz to w Sądzie - wydział ksiąg wieczystych ) .

Generalnie sprzedaż mieszkania z obciążoną hipoteka to dosyć powszechna praktyka , tylko trochę wiecej papierków ....

Mam gdzieś wzory takich umów
Pozdrawiam

pjotrzu
24-10-2005, 20:30
witam
Kwity mazalne ??? :o
Trochę sie na hipotekach znam ale z takim zwrotem spotykam sie pierwszy raz . Bardzo mi sie ta nazwa podoba - proszę o więcej ! :wink: Pewnie ktoś Ci mówił o zezwoleniu na wykreślenie hipoteki, które jest wydawane przez bank i pomerdał wykreślenie z zamazywaniem :D
Wracając do pytania. Tak, można sprzedać nieruchomośc obciążona hipoteką. Nabywca powinien ustalić w banku aktualną wysokość zobowiązania i przypilnować tego aby ta kwota trafiła na konto banku po zawarciu transakcji. Kupujący, oczywiście jeśli posiada zdolność kredytową, nie powinien mieć większych niż inni problemów z uzyskaniem kredytu na zakup takiej nieruchomości.
pozdrawiam

RysieK
25-10-2005, 09:19
Cześć
Ja kupiłem takie mieszkanie.
Miało hipotekę ustanowioną przez US (20 000).
Kupiłem za 100 000, w akcie notarialnym jest wpisane, że mieszkanie zostało sprzedane za 100 000, z czego 80 000 otrzymał sprzedający, a 20 zostanie przelane do US. (JA płacałem kasę do US, a nie sprzedający.)
Wcześniej z US otrzymałem pismo, że chcą tylko 20 000 i wystąpią o wykreślenie hipoteki.
Kredyt brałem BPH i nie było problemów.

Pozdrawiam
Rysiek

AgaiPiotr
25-10-2005, 09:41
Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Jeszcze tylko jednopytanie: co oznacza skrót "US"?

Piotr

RysieK
25-10-2005, 09:46
US-> urząd skarbowy

Riv
28-12-2007, 21:39
Bank rzeczywiście wystawia kwity mazalane. Jest to dokument bankowy, w którym określa jaka jest aktualnie kowta zadłużenia, której spłata będzie powodowała zaspokojenie banku (spłata kredytu w całości) i wykreślenie hipoteki - tak w skrócie.