PDA

Zobacz pełną wersję : projekt MANUELA pracownia DOBRE DOMY



Strony : [1] 2 3

adamski
02-01-2003, 12:11
Ponieważ wątek Archipelag-Marzena zmierza w kierunku Manueli wiec pozwole sobie na zalozenie nowego watku.

Szanelka - gdzie budujesz? Jakie zmiany zamierzasz wprowadzic w projekcie?
Wilow - prosze takze napisz kilka zdan o swoim domku.
Jezeli ktos widzialby Manuele postawiona w woj. pomorskim to prosze o "cynk".

Co do mnie - buduje w Tczewie, projekt lustrzany, planuje nie wstawiac drzwi do pomieszczenia gospodarczego (wejscie tylko z garazu), ogrzewanie gaz +kominek, sciany bloczek gazobeton 24 + stytopian 12. Zastanawiam sie wlasnie ile musialbym pieniazkow dolozyc zeby zrobic elewacje z cegły. Jak myślicie?
Pozdrawiam
Adamski

02-01-2003, 12:20
Czyli projekt już wybrany? :smile:
Gratuluję.:smile:

adamski
02-01-2003, 12:26
Czesc opal :smile:
Wszystkiego naj, naj w Nowym Roku !!!
Tak, projekt wybralismy, 30 grudnia odebralem z Biura Informacji Budowlanej w Gdansku projekcik + reklamy :wink:
Teraz zastanawiam sie jak to ugryzc zeby sie nie sparzyc.
Problem w tym ze chcialbym postawic domek szybko, tak zeby przy dobrych wiatrach spedzic w nim wigilie.
Pozdrawiam
Adamski

02-01-2003, 12:33
Dzięki serdeczne za życzenia. Ja też życzę spełnienia "TEGO" MARZENIA :wink:
Na szczęscie sporo osób buduje ten projekt i z tej pracowni w ogóle i widzę,że działa niezła grupa wsparcia.:smile:
Na pewno przyszła wigilia w nowym domku.To jest realne, do zrobienia.
Powodzenia!!! :smile:

adamski
02-01-2003, 12:41
Zastanawiam sie nad elewacja - tynk zewnetrzny na styropian, dobudowac scianke z bloczkow 8 i na to tynk, czy tez moze cegla klinkierowa? Jak moze byc duzy koszt wymurowania 200 m2 sciany?
Czy z murowaniem elewacji trzeba by bylo poczekac do nastepnego roku?
Pozdrawiam
Adamski

Szanelka
02-01-2003, 18:21
Witam, Adamski i inni. Buduje w kujawsko-pomorskim, a gotowa Manuela stoi jakies 15 km ode mnie. Jesli nie masz za daleko i nie masz co robic moge podac namiary gotowej Manueli. Teraz jest juz zamieszkana. (Oj! Mieli ludzie kase! Wykonczyli na cacy w 2 miesiace). Moje zmiany nie beda duze. Osobne wejscie do pralni+okno w niej. Dodatkowe okno w pokoju 2 na poddaszu (troche ciemny). Rezygnujemy z lewego okna w kuchni, zamiast niego jedno wieksze na ogrod. Musze spadac, wiec reszta pozniej.
Pozdrawiam
Szanelka

adamski
03-01-2003, 11:25
Szanelko prosze Cie daj znac gdzie ten dom - w ferie zimowe mam urlop, a rodzina mojej zony mieszka w Mogilnie wiec moze pojedziemy ich odwiedzic i przy okazji zobacze ten domek. Gdzie on sie znajduje? Znasz moze tych wlascicieli? Moze by udalo sie dowiedziec ile wydali na postawienie domku do zamieszkania?
Dzieki za wiadomosc i pozdrawiam
Adamski

adamski
03-01-2003, 12:05
Szanelko prosze Cie daj znac gdzie ten dom - w ferie zimowe mam urlop, a rodzina mojej zony mieszka w Mogilnie wiec moze pojedziemy ich odwiedzic i przy okazji zobacze ten domek. Gdzie on sie znajduje? Znasz moze tych wlascicieli? Moze by udalo sie dowiedziec ile wydali na postawienie domku do zamieszkania?
Dzieki za wiadomosc i pozdrawiam
Adamski

Szanelka
09-01-2003, 19:25
Adamski, dostales moja wiadomosc? Odezwij sie, jesli tak.
Pozdrawiam

adamski
10-01-2003, 15:16
Szanelko: tak dostalem wiadomosc. Dzieki. Teraz siedze nad projektem i wydzwaniam po hurtowniach i fachowcach.
Pozdrawiam
Adamski

adamski
16-01-2003, 17:34
Osoby budujace Manuele prosze o info ile sobie zycza fachowcy za budowe.
Od siebie moge dodac ze jedna z ekip dala cene 17 tys. zl za murarke od fundamentow do poddasza lacznie z kominem.
Pozdrawiam
Adamski

jarko
16-01-2003, 21:13
Gratuluje wyboru wszystkim którzy wybrali ten projekt. Cały czas rozglądam się za projektem domu parterowego ponieważ domy z poddaszem mniej mi się podobają jednak jak zobaczyłem Manuele to zmieniłem zdanie.Projekt bardzo mi się spodobał praktycznie bez zmian może delikatne kosmetyczne.W związku z tym mam pytanie do wszystkich którzy kupili projekt lub budują o zestawienie materiałów w celu wyceny kosztów budowy oraz własnych doświadczeń finansowych związanych z budową. Interesowały by mnie koszty materiałów a nie robocizny bo to drugie mam za przysłowiową złotówkę.Jeszcze raz gratuluje wyboru. e-mail [email protected]

Szanelka
17-01-2003, 18:46
Witam!
Mam fachowca za 17 tys. z fakturą i 14 bez. Ponoć sprawdzony, ale dziwny jakiś jak na babskie oko. Architekt liczy więzbę z projektu, tzn. jej ilość, bo wydaje mi sie ona za mała. Co Wy na to . Liczyliście?
Jakich zmian dokonujecie? I co myślicie o moich?
Pozdrawiam
Szanelka

jarko
17-01-2003, 20:22
Witam
Ponawiam prośbę o zestawienie ilości materiałów potrzebnych do budowy Manueli. Czy ktoś mógłby mi przesłać takowe z projektu w celu obliczenia czy stać mnie na ten wspaniały domek [email protected]

jarko
19-01-2003, 18:37
Witam!
Właśnie przed chwilą wróciłem z Chrząstawy pod Wrocławiem (ja mieszkam w Poznaniu)gdzie stoi wybudowana Manuela, którą można oglądać w każdą niedziele. Powiem szczerze, że dom z zewnątrz zrobił na mnie ogromne wrażenie. Wygląda jeszcze lepiej niż na zdjęciach, chociaż zmieniłbym pewne detale ale to kwestia gustu. Jednak sama bryła jest super. Podobnie sprawa ma się z środkiem brak uwag jedynie w kwestii wystroju i wyposażenia ale tu znowu przemawiają osobiste wymagania. Są zastosowane pewne zmiany względem projektu zwłaszcza odnośnie schodów. Doradzono nam również inne zmiany, które pozytywnie wpłyną na wygląd oraz użyteczność wnętrza. Po tych zmianach jesteśmy coraz bardziej na tak. Jednak nie chciano nam pomóc określić koszt budowy domu mówiąc że zestawienie materiałów jest dodawane do projektu a oni nim nie dysponują. Poradzono mi abym zwrócił się do osób, które już nabyły ten projekt a jest ich liczne grono. Więc powtórnie zwracam się z prośbą do szanownych forumowiczów o przesłanie zestawienia, które może pomóc rozwiać resztę wątpliwości. Sprawa dość pilna, ponieważ jeszcze wiele formalności przede mną a wiosna tuż tuż [email protected]

Pozdrawiam i dziękuję

adamski
21-01-2003, 12:08
Jarko: czy moglbys podac o jakie zmiany dotyczace projektu chodzi? Jestem wlasnie na etapie adaptacji i wszelkie pomysly sa mile widziane.
Pozdrawiam
Adamski

adamski
21-01-2003, 12:31
Szanelka: a ten fachowiec to za jaki etap chce ta sume?
Pozdrawiam
Adamski

jarko
21-01-2003, 21:58
Witam!
Zmiany, które mi zaproponowano lub wykonano w domu modelowym są takie:
1.Przesunięcie (zmniejszenie) wiatrołapu nr 1 lepsze usytuowanie schodów (mniej strome)
2.Zamiana drzwi balkonowych (wyjścia na taras) z przeszklonym oknem z jadalni-pokoju gościnnego
3.Powiększenie pokoju gościnnego kosztem tarasu (brak wnęki w pokoju gościnnym)
4.Likwidacja drzwi kotłowni i schowka nr 8 – wejście przez garaż nr 10
5.Zastosowanie drzwi przesuwnych pomiędzy kuchnią nr 6 a pokojem dziennym nr 7
6.Dodatkowe okno w pokoju nr 2 na piętrze
7.Zastosowanie 1 zamiast 2 okien w łazience nr 5
8.Zrobienie wejścia do pomieszczenia nr 6 z korytarza zamiast z łazienki.
9.Zastąpienie garażu pokojem i dobudowanie dodatkowe garażu, (ale to nie lada wyczyn)
To raczej wszystkie uwagi godne rozważenia sam osobiście zastanowiłbym się nad zmianami nr 1lub 4,5,6,7,8 (nie koniecznie wszystkie). Dodatkowo dowiedziałem się, że kupując obecnie projekt powinny być naniesione poprawki, które wynikły w trakcie inwestycji głównie w konstrukcji dachu oraz że w trakcie wyboru projektu powinno się podać sposób ogrzewania (kotłownia olejowa czy gazowa), ponieważ dysponują różnymi projektami.
Widzę słabe zainteresowanie tym projektem czyżby nikt nie budował tego domu a powiedziano mi, że jest to jeden z najlepiej sprzedających się projektów oraz domów tej pracowni.
Pozdrawiam

Pablos
30-01-2003, 12:41
Witam wszyskich "zafascynowanych" domem Manuela.
Przeczytałem Wasze wiadomości i bardzo mi miło, że mogę dołączyć do grupy tak życzliwych posiadaczy Manueli. Wasze informacje dużo mi pomogły. Sam jestem dopiero na etapie decyzji o zakupie tego projektu i Wasze spostrzeżenia są dla mnie tym bardziej cenne. Mam pytanie: Czy Ktoś buduje w woj. lubelskim Manuele lub jest jej posiadaczem? Jeśli tak to bardzo bym był wdzięczny o namiary. A może jeśli nie w woj. lubelskim to w sąsiednich.
[email protected]

willow133
16-02-2003, 10:30
Ja rowniez buduje dom Manuela. Budowa zostala rozpoczeta rok temu. W tej chwili mam stan "zerowy". Projekt mam w odbiciu lustrznym. Czesciowo dom podpiwniczylem (czesc pod kuchnia, jadalnia, korytarzem, toaleta oraz pokojem na parterze). W ten sposob kotlownie moge zrobic w piwnicy i mam wiekszy garaz. Fundamenty wykoalem w technologii: bloczek betonowy 25+ 5 styropian+ 3 styropian+ 12 betonowy bloczek dociskowy. Sciany chce wykonac w technologii gazobeton 24+ styropian 8 + styropian 5 + gazobeton 12.
W tym roku chcialbym zakonczyc stanem surowym otwartym.
Co do kosztow:
- stan zerowy (z piwnica, stropem, schodami do piwnicy) kosztowal mnie - robocizna 4.5kPLN
- mam fachowca, ktory za 18k PLn doprowadzi do stanu surowego (z dachem i odeskowaniem)
Pozdrawiam
Andrzej

Pablos
18-02-2003, 06:29
Hej willow133 gdzie budujesz? Co sądzisz o projekcie, bo różne opinie na forum krążą o Archipelagu, ich projektach i sposobie podchodzenia do klientów.

Willow13
24-02-2003, 22:27
Buduje w okolicach Kwidzyna (woj.pomorskie. W projkcie brakowalo mi piwnicy (dlatego tez czesciowo dom podpiwniczylem). Na symulacji komputerowej dom wyglada bardzo ladnie, jednach chcialbym zobaczyc go w naturze.

Grzegorz63
03-03-2003, 10:52
Byłem o krok od nabycia projektu "Manuela". Jedno co mnie powstrzymało to kuchnia usytuowana od ogrodu. Ja muszę mieć kuchnię od strony ulicy, żeby widzieć kiedy nadchodzą goście, kiedy idzie listonosz i.t.d. Obserwacja ulicy z małego gabinetu na niewiele się zda. Dlatego zleciłem opracowanie projektu indywidualnego z kuchnią od ulicy.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Grzegorz63 dnia 2003-03-03 11:53 ]</font>

Szanelka
05-03-2003, 20:23
Każdy ma jednak inne oczekiwania. Ja szukałam projektu z kuchnią usytuowaną blisko wyjścia na taras, aby uniknąć biegania po całym domu z tackami, kiedy goście wesoło smażą sobie karkóweczkę. Też chcę w tym uczestniczyć. Bliskość kuchni gwarantuje kontakt z salonem, tarasem i ogrodem. Poza tym, gdyby kuchnia znajdowała sie tam, gdzie mówisz, byłabym odseparowana od reszty rodziny. Nie o to przecież chodzi. A widok z kuchni na ulicę też nie jest zachecający, przynajmniej dla kobiety "gotującej". Listonosza niech wypatruja domownicy. ja im w tym czasie przyrządze pyszności patrząc, jak mi brzózka w ogrodzie rośnie.
Pozdrawiam
Szanelka

jarkol
19-03-2003, 12:05
Witam wszystkich wielbicieli Manueli!!!
Od jakiegoś czasu poszukiwałam budowniczych, którzy tak jak ja są zafascynowani Manuelą. Nigdy nie zaglądałam do wątku "projekty", a tu proszę, dyskusja wrze.
Zakupu projektu dokonaliśmy w 2002 roku, ok marca. Nasze zmiany to:
- podstawowa, przedłużenie garażu o 1 metr w przód, przez co automatycznie powiększyła się nam kotłownia (ogrzewanie olejowe,umieszczenie pojemników)
- odbicie lustrzane
- okno szt. 1 w łazience
- okno małe w pralni
- okno doświetlające w pokoju nr 2
- drzwi do kotłowni z zewnątrz
to na tyle naszych zmian zaadaptowanych, reszta myślę ujawni się w trakcie budowy.
Wykonane mamy fundamenty( oczywiście zasypane).
W tym roku planujemy stan surowy otwarty, a może zamknięty.
Zależne to jest od finansów, jak również od plagi złodziejstwa
(okna znikają w noc po zamontowaniu)więc może okna w przyszłym roku wiosną, gdy roboty wykończeniowe (mam taką nadzieję), będą szły pełną parą.
Jeszcze dodam, że nasza Manuela będzie stała w okolicach Częstochowy.
Pozdrowienia Olka

jarkol
19-03-2003, 12:38
To jeszcze raz ja, dla zainteresowanych, koszty jakie do tej pory poniosłam
- ok. 3500 zł projekt, adaptacja, mapki, geodeta itp.
- ok. 16000 zł fundamenty, tj.kopanie (odciski były), beton z gruchy, drut, betonity, druty, murarz itp.
- 2600 drzewo od znajomego leśniczego 15 m3
- 1800 tartak, przetarcie tego drzewka
- 9500 pustaki Max 29cm + U 25 + 1/2 Maxa materiał na cały dom (ceny promocyjne Max 1,70 zl/szt., dodam max-3050 szt.,u-25 1340szt., 1/2 max- 1550 szt.- wyliczeni murarza)
- 1200 cegła pełna (4tyś. sztuk)

koszta szacowane na ten rok do poniesienia
murarz wycena od zera do końca 10 tyś, zl
reszta materiałów ok. 12tyś (strop, cement,piach, papa, drut i beton)
cieśla i dekarz ok.10 tyś.
dach- dachówka cementowa + rynny 15tyś planowany Euronit
okna dachowe 5 tys.

Juma
19-03-2003, 20:53
Czesc wszyskim fanom Manueli ja planuje budowe kolo Opola a zmienic w projekcie chce ; pokoj zamiast garazu,wstawic okno w bocznej elewacji pokoju dziennego,zakrecic schody,to nadole , na gorze;przesunac sciane w pok. nr.2 do pralni przez co zrobi sie wiekszy i doswietlony balkonem z korytarza,przestawic wanne w drugi rog pod okna a wmiejscu wanny kolo komina dac ubikacje i zrobic kolo niej dodatkowe wejscie do lazienki z sypialni,zrobic ogrzewanie podlogowe w lazienkach,kuchni i jadalni to chyba tyle zmian niwiem czy dobre napiszcie co o tym myslicie.

dagra
22-03-2003, 15:52
Witam wszystkich zauroczonych Manuelą!
Jestem na etapie kupna projektu Manuela to projekt który powstawał od dawna w mojej głowie i któregoś dnia odkryłam go w internecie to była miłośc od pierwszego wejrzenia i pasuje idealnie do mojej działki. Planuje osadzić ja w środku mojego lasu który rośnie na sporym wzgórzu- działka fikuśna i nietypowa ale te widoki...ech... Widziałam Manuelę w Crząstawie mam sporo zdjęć z tej wycieczki- jeśli jesteście zainteresowni piszcie ma maila z chęcią prześlę....
Trochę się przeraziłam opinią na temat projektów z archipelagu ale mam gdzieś tam w głębi nadzieję że jak już postawili te domy modelowe to nanieśli jakieś poprawki...
Moje wrażenia z wycieczki:
-Bryła w rzeczywistości po prostu piękna
-Parter wg moich wyobrażeń: ale od razu zachciało mi się zamienić dwa okna w kuchni (90)na jedno (180) mam cudne widoki a te dwa trochę burzą moją koncepcję kuchni otwartej
- wejscie do kotłowni konieczmie z garażu pomieszczenie nr 8 niefunkcjonalne i tworzy niewykorzystaną powierzchnię
-schody zakręcić i wejście od strony wiatrołapu co pozwoli lepiej zagospodarować powierzchnię piętra - JUMA !!! myślę że masz dobrą wizję
- taki układ schodów pozwoli na przesunięcie ściany w pomieszczeniu nr 2 które jako jedyne mi nie pasuje jest nieustawne i ciemne mimo powiększenia o balkonik fajnie by było wstawiś tam jednak okno
- łazienka w domu modelowym rozwiązana lepiej niż na projekcie drugie okno lepiej przenieść do pralni wanna przeniesiona pod okno (zdjęcia!!!)
- ale to co mi najbardziej chodzi po głowie to podniesienie ścianki kolankowej chociaż o jeden poziom ale obawiam się ze pociągnie to kosztowne zmiany w projekcie związane z kominami -musze to sprawdzić
Ogólne wrażenia z wycieczki super zostawiłam adres i przysłali mi wszystkie materiały o jakie prosiłam dokładne przekroje i skrócony kosztorys
Tworzy się nam spora grupa Manuelowiczów może stworzymy grupę Manuela :smile: Dajcie znać jeśli ktoś prowadzi np dziennik budowy na forum.... tymczasem sama poszperam w wątkach aż się boję zaglądać do bądź mądry po szkodzie ....sorki za marudzenie dłuugim wątkiem czekam na wasze maile o fotki
[email protected]

dagra
22-03-2003, 15:56
Witam wszystkich zauroczonych Manuelą!
Jestem na etapie kupna projektu Manuela to projekt który powstawał od dawna w mojej głowie i któregoś dnia odkryłam go w internecie to była miłośc od pierwszego wejrzenia i pasuje idealnie do mojej działki. Planuje osadzić ja w środku mojego lasu który rośnie na sporym wzgórzu- działka fikuśna i nietypowa ale te widoki...ech... Widziałam Manuelę w Crząstawie mam sporo zdjęć z tej wycieczki- jeśli jesteście zainteresowni piszcie ma maila z chęcią prześlę....
Trochę się przeraziłam opinią na temat projektów z archipelagu ale mam gdzieś tam w głębi nadzieję że jak już postawili te domy modelowe to nanieśli jakieś poprawki...
Moje wrażenia z wycieczki:
-Bryła w rzeczywistości po prostu piękna
-Parter wg moich wyobrażeń: ale od razu zachciało mi się zamienić dwa okna w kuchni (90)na jedno (180) mam cudne widoki a te dwa trochę burzą moją koncepcję kuchni otwartej
- wejscie do kotłowni konieczmie z garażu pomieszczenie nr 8 niefunkcjonalne i tworzy niewykorzystaną powierzchnię
-schody zakręcić i wejście od strony wiatrołapu co pozwoli lepiej zagospodarować powierzchnię piętra - JUMA !!! myślę że masz dobrą wizję
- taki układ schodów pozwoli na przesunięcie ściany w pomieszczeniu nr 2 które jako jedyne mi nie pasuje jest nieustawne i ciemne mimo powiększenia o balkonik fajnie by było wstawiś tam jednak okno
- łazienka w domu modelowym rozwiązana lepiej niż na projekcie drugie okno lepiej przenieść do pralni wanna przeniesiona pod okno (zdjęcia!!!)
- ale to co mi najbardziej chodzi po głowie to podniesienie ścianki kolankowej chociaż o jeden poziom ale obawiam się ze pociągnie to kosztowne zmiany w projekcie związane z kominami -musze to sprawdzić
Ogólne wrażenia z wycieczki super zostawiłam adres i przysłali mi wszystkie materiały o jakie prosiłam dokładne przekroje i skrócony kosztorys
Tworzy się nam spora grupa Manuelowiczów może stworzymy grupę Manuela :smile: Dajcie znać jeśli ktoś prowadzi np dziennik budowy na forum.... tymczasem sama poszperam w wątkach aż się boję zaglądać do bądź mądry po szkodzie ....sorki za marudzenie dłuugim wątkiem czekam na wasze maile o fotki
[email protected]

dagra
22-03-2003, 16:37
Witam wszystkich zauroczonych Manuelą!
Jestem na etapie kupna projektu Manuela to projekt który powstawał od dawna w mojej głowie i któregoś dnia odkryłam go w internecie to była miłośc od pierwszego wejrzenia i pasuje idealnie do mojej działki. Planuje osadzić ja w środku mojego lasu który rośnie na sporym wzgórzu- działka fikuśna i nietypowa ale te widoki...ech... Widziałam Manuelę w Crząstawie mam sporo zdjęć z tej wycieczki- jeśli jesteście zainteresowni piszcie ma maila z chęcią prześlę....
Trochę się przeraziłam opinią na temat projektów z archipelagu ale mam gdzieś tam w głębi nadzieję że jak już postawili te domy modelowe to nanieśli jakieś poprawki...
Moje wrażenia z wycieczki:
-Bryła w rzeczywistości po prostu piękna
-Parter wg moich wyobrażeń: ale od razu zachciało mi się zamienić dwa okna w kuchni (90)na jedno (180) mam cudne widoki a te dwa trochę burzą moją koncepcję kuchni otwartej
- wejscie do kotłowni konieczmie z garażu pomieszczenie nr 8 niefunkcjonalne i tworzy niewykorzystaną powierzchnię
-schody zakręcić i wejście od strony wiatrołapu co pozwoli lepiej zagospodarować powierzchnię piętra - JUMA !!! myślę że masz dobrą wizję
- taki układ schodów pozwoli na przesunięcie ściany w pomieszczeniu nr 2 które jako jedyne mi nie pasuje jest nieustawne i ciemne mimo powiększenia o balkonik fajnie by było wstawiś tam jednak okno
- łazienka w domu modelowym rozwiązana lepiej niż na projekcie drugie okno lepiej przenieść do pralni wanna przeniesiona pod okno (zdjęcia!!!)
- ale to co mi najbardziej chodzi po głowie to podniesienie ścianki kolankowej chociaż o jeden poziom ale obawiam się ze pociągnie to kosztowne zmiany w projekcie związane z kominami -musze to sprawdzić
Ogólne wrażenia z wycieczki super zostawiłam adres i przysłali mi wszystkie materiały o jakie prosiłam dokładne przekroje i skrócony kosztorys
Tworzy się nam spora grupa Manuelowiczów może stworzymy grupę Manuela :smile: Dajcie znać jeśli ktoś prowadzi np dziennik budowy na forum.... tymczasem sama poszperam w wątkach aż się boję zaglądać do bądź mądry po szkodzie ....sorki za marudzenie dłuugim wątkiem czekam na wasze maile o fotki
[email protected]

Juma
22-03-2003, 18:01
Czesc Dagra to nie dokonca moja wizja lecz tak mi troche doradzil moj projektant,jesli chodzi o podniesienie sciany to umnie on podniesie ja kosztem obnizenia nieznacznie wysokosci parteru a ta roznice doda do gory i mysle ze to niebedzie az tak kosztowne i skomplikowane.

dagra
22-03-2003, 19:02
:smile: :smile: :smile: Faktycznie takie rozwiązanie jest mozliwe i najważniejsze bez ingerencji w konstrukcję dzięki za podpowiedź lista moich malutkich minusików topnieje w oczach mam mieszkanko z poddaszem i wiem ze dodanie tych 20 cm bardzo zmieni funkcjonalność pokoików na górze

dagra
22-03-2003, 19:37
:smile: :smile: :smile: Faktycznie takie rozwiązanie jest mozliwe i najważniejsze bez ingerencji w konstrukcję dzięki za podpowiedź lista moich malutkich minusików topnieje w oczach mam mieszkanko z poddaszem i wiem ze dodanie tych 20 cm bardzo zmieni funkcjonalność pokoików na górze

jarko
22-03-2003, 21:04
Witam!
Powierzchnia dachu to ok 220m2 w związku z tym mam pytanie o ile jest ten dach droższy od dachu dwu spadowego bez "udziwnień" o tej samej powierzchni. Sam projekt powiem szczerze jest super jednak przeraża mnie koszt materiału oraz robocizny dachu. Może rozwiejecie moje wątpliwości.

Darth_Maul
24-03-2003, 09:47
witaj Adamski

Dawno mnie tu nie było. Odebrałem Twoja wiadomosc na priv z zeszłego roku. sorki za brak odpowiedzi... Chętnie opowiem ci o moich doswiadczeniach z Manuela ( hehe fajnie brzmi, ale chodzi oczywiście o dom) Zapraszam na maila [email protected] lub na GG 790829

adamski
31-03-2003, 07:55
Czesc all
Az milo sie robi na duszy ze Manuelka podoba sie takze Wam :wink:
Niestety obowiazki zawodowe spowodowaly ze mam 2 miesieczne zaleglosci na Forum - postaram sie przejrzec wszystkie wiadomosci i wypowiedziec na niektore tematy.
Niestety moja budowa jeszcze sie nie zaczela - msci sie na mnie kupienie nieuzbrojonej dzialki. Mam nadzieje ze do konca maja zaczne - na razie zalatwiam jeszcze formalnosci papierkowe.
Co do kosztow dachu - z ofert jakie dostalem wynika ze (bez rabatow, w cenie okna Fakro i orynnowanie) - dachowka cementowa Brass, IBF, Euronit ~15000, blacha pewnie taniej, ale nie interesowala mnie. Jedno pewne ze w przypadku blachy trzeba sie liczyc ze spora liczba odpadow.
Pozdrawiam
Adamski

adamski
31-03-2003, 08:08
Jarko - dach dwuspadowy w przypadku pokrycia blacodachowka bedzie na pewno o wiele tanszy. Co do wiezby dachowej w Manueli to podobno koszt rzedu 7 tys.
Pozdrawiam
Adamski

adamski
31-03-2003, 08:30
Czesc
Mam pytanie - czy rurka z doprowadzeniem gazu do kuchni biegnaca wewnatrz domu musi byc wszedzie odkryta i dostepna?
Jezeli tak - to jest problem z puszczeniem rury z gazem z kotlowni do kuchni.

Pozdrawiam
Adamski

dagra
08-04-2003, 21:59
Przepraszam wszystkich ale trochę mnie nie było .......oj nazbierało sie tego .......postaram się podesłać wszystko wszystkim jutro
Pozdrawiam

Pablos
09-04-2003, 08:55
Witam wszystkich

Dzięki Dagra za fotki bardzo fajne. Nasunęła mi się pewna myśl co do zmian w projekcie Manueli. Chciałbym zlikwidować schowek nr8 i przesunąć ścianę pomieszczenia gospodarczego do komina. Uzyskałbym w ten sposób dużo miejsca na wygodne schody. Na poddaszu zmniejszyłaby się troszkę łazienka ale mógłbym za to przesunąć ścianę pokoiku nr2 i uzyskać fajny pokój z balkonem. Proszę napiszcie co o tym myślicie.

dagra
09-04-2003, 09:13
cze Pablo mam chyba dziś ciężkie myślenie bo jak staram się wyobrazić Twój pomysł to mam trzy wizje.
Cieszę się że fotki się spodobały to tyle co cyfrzakiem pstryknęłam ale przyznam się że mam jeszcze jedną kliszkę i jakoś mi nie podrodze by wybrać się do foto zeskanować- już prędzej znowu zawitam we Wrocku i chyba nie wytrzymam by nie zajechać do Crząstawy ..hehe jakieś zdjęcia Manuelki w otoczeniu zieleni też by się przydały :smile:)))))

Pablos
09-04-2003, 09:36
Dagra myślenie u Ciebie jest w porządku to może ja coś nie wyraźnie przedstawiłem. Małe wskazówki: chodzi o to że zmniejszę pom. gospodarcze nr 9 na parterze (cofnę ścianę z drzwiami do komina), likwiduję schowek nr 8 i w ten sposób mam miejsce na schody zakręcane na górę (wejcie do pom. gospod. nr9 pod schodami, myślę że się wyrobię a jeśli nie to trochę obniżę poziom posadzki, drzwi też nie muszą mieć 2 m. Na poddaszu zmniejszy mi się troszkę łazienka (miejsce na schody), ale za to nowe możliwości: większy pokój nr2, duży holl. Co prawda na schodach może być trochę ciemno, ale... To tylko myśl ale zastanawiam się poważnie.
Dagra jak będziesz mieć jakieś fotki to bardzo proszę. A jeśli wywołasz film to chętnie pokryję koszt odbitek.
Mam jeszcze pytanie: Czy w Chrząstawie są wybudowane jeszcze domy z innych projektów (tak jak zapowiadał Archipelag), w stanie surowym czy już z gotową elewacją i czy jest możliwość ich obejrzenia?

dagra
09-04-2003, 11:04
wrrr a tak mnie podkusiło klepać na stronie i pstryk wżarło....
Pablos też miałam podobną wizję a pomyśló w mojej głowie to jest zdecydowanie za dużo to rozwiązanie ma swoje zalety bo ja nie mogę do końca przetrawić tego kiszkowatego pokoiku po prostu źle się tam czułam. Zdrugiej strony nie mogę przeboleć tego że straciłabym widoczek na stare sosny otulające staw po drugiej stronie drogi - więc jak sobie o tym pomyślę to mi sie odechciewa tupać po tych schodach. Postanowiłam więc walczyć ze ścianką kolankową chociaż mam ciągłe wizje dotyczące schodów...ale na szczęście mi się nie śpieszy ( więc będe jeszcze troche tu przynudzać na forum) i widzę że tak szybko się nie uporamy z wycinką drzew....tu odpłynęłam myślami .... acha a miałam o tym że w Chrząstawie jak byłam w styczniu to stałam jeszcze Manuelka w stanie surowym zamkniętym z garażem wolnostojącym i coś co dopiero nabierało kształtów a wyglada mi na ten najmniejszy domeczek. Raczej nie są zachwyceni tym jak się tam kręcisz ale jak ja tam byłam to na budowie nikogo nie było więc obejrzałam wszystko. Jak znajdę fotki tej Manuelki bez garażu to Ci podeślę bo nie pamiętam czy są na cyfrzaku czy na kliszy a juz zarezerwowałam sobie wieczorek na korespondencję ... o ile się połapię z adresami
Pozdrawiam

adamski
14-04-2003, 08:49
Dagra: jesli moglbym prosic takze o fotki byloby wspaniale :smile:
Prosze na adres [email protected]

Pozdrawiam
Adamski

Pablos
18-04-2003, 06:54
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych wszystkim forumowiczom życzę wszystkiego najlepszego. Życzę wszyskim żeby jak najszybciej mogli spędzać Święta w swoich wymarzonych domkach.

Szanelka
18-04-2003, 18:07
Życzę wszystkim wytrwałości i wiary, że podołamy.
Pozdrawiam
Szanelka

adamski
23-04-2003, 07:36
Dagra: dzieki wielkie - fotki dotarły :smile:
Dzisiaj wieczorem posiedzimy chyba z zonka nad zdjeciami i pomarzymy :razz:
Pozdrawiam
Adamski

agnes
23-04-2003, 09:30
Ja już mam wybudowany dom,ale gdyby nie to iż zamierzałam życie domowe spędzać głównie na jednym poziomie/gł.ponieważ na poddaszu bedę miała 2 pokoje-ale to tylko dla dzieci,i suszarnio-szpargałownię/ to zapewne wybrałabym Manuelę ,mimo iż kuchnia jest z tyłu ,wolę kuchnię przy wejściu aby nie latać z zakupami przez cały dom-ale to jest akceptowalne.Myślę,iż kosztowo wyniosłoby mnie tyle samo co za mój dom.W Manueli dużo pieniędzy pójdzie na kosmetyczne wykończenie,fikuśny dach,schody zewn-choć moż je zmienic na bardziej proste,taras itp.Na pewno nie jest to dom tani w budowie ,ale zawsze mozna wykańczać sobie powolutku po zamieszkaniu.Podoba mi sie również ta pralnia przy łazience .

adamski
14-05-2003, 12:48
Czesc
Manuelowcy wszystkich województw łączcie się :smile:
Pewnie sporo już się zmieniło od zeszłej jesieni. Proszę dajcie znać na jakim etapie są Wasze domki. Jak gleboki robiliscie fundament, jakie ocieplenie, czy zastanawialiscie sie juz nad sposobem ogrzewania?
Zapraszam do dyskusji i pozdrawiam
Adamski

jarkol
17-06-2003, 12:04
Cześć wszystkim , po dłuższej przerwie.
Nasza Manuela ma już ściany parteru, jutro zaczynają szalować strop :lol:
Miło się patrzy jak rosną mury, (oby reszta poszła równie szybko).
odzywajcie się w wolnych chwilach, bo nasza manuelka spada do drugiej ligi
pozdrowienia OLA

Pablos
18-06-2003, 08:45
Witam Manuelowiczów

Napiszcie proszę z czego budujecie Wasze Manuelki, bo ja już nie wiem, czy budować YTONG-iem, Porotherm-em czy zwykły betom komórkowy + docieplenie. Jak wybraliście i jakie grubości i wspołczynniki przenikalności?

A tak poza tym to pozdrawiam wszystkich.

adamski
24-06-2003, 12:18
Czesc
Niestety moja budowa jeszcze nie ruszyla. Niepowodzenia przy zalatwianiu wody i pradu spowodowaly przesuniecie wszystkich terminow na lipiec.
Pablos: bloczek z gazobetonu 24 + styropian 12 cm = wspolczynnik o ile dobrzez pamietam jakies 0,27 (moge sie mylic).
Jaki strop robicie? Bylem zdecydowany na terive. Kuzyn mojej zony - ciesla z zawodu zaczal nas namawiac na zrobienie lekkiego stropu drewnianego. Co myslicie na ten temat? Ten kuzyn mieszka w Mogilnie (kujawsko-pomorskie). Jadac tam po drodze kolo Bydgoszczy w Brzozie natrafilismy na wymurowana Manuelke z postawiona wiezba dachowa. Najlepsze ze okazalo sie ze to wlasnie ten kuzyn zony robil wiezbe. Stwierdzil ze domek bardzo ladny :D Podobno wystarczy 10m3 drzewa.
Zastanawiamy sie z zona nad dachowka ceramiczna Rupp Ceramika Syriusz. A jak u Was?
Pozdrawiam
Adamski

adamski
26-06-2003, 08:43
Archipelag wrzucil (moze juz bylo wczesniej ale pomimo bladzenia po ichnich stronach nie znalazlem) spora ilosc zdjec z budowy osiedla w Chrzastawie kolo Wroclawia. Znalezc toto mozna pod adresem
http://www.archipelag.com.pl/chrzastawa/galeria/index.html
Polecam - fajnie zobaczyc Manuelke chocby na zdjeciach.
W pomorskim znalazlem jedna Manuele w Gdansku - pokryta dachem czerwien z Brassa.
Pozdrawiam
Adamski

dagra
09-07-2003, 21:35
Witam wszystkich!
Przepraszam jesli komuś nie odpowiedziałąm na maila a tak swoja droga to był niezły odzew.
Chętnych i pominietych do oglądania zdjęc Manueli zapraszam na moją stronkę

adamski
10-07-2003, 14:52
Dagra: jak tam budowa? Szukalem, szukalem Manuelki w poblizu i znalazlem jedna w Gdansku Kłapinie ;-) Dekarz który będzie robił dach u nas jak zobaczył projekt od razu stwierdził "taki własnie dom robiłem, ..."
Pozdrawiam
Adamski

dagra
10-07-2003, 16:50
Ech ja moją miłość do Manueli będę chyba musiała zakopać do głębokiego dołka. Zdecydowaliśmy się pozegnać z projektem ze względu na naszą dziwaczna działkę za dużo nas kosztowało dostosowanie projektu. A tak poza tym to ciągle nie mogłam odnależć sie na tej górze -- nieustawnie mi tam było. I jak znalazłam to o co mi chodziło po głowie w innym projekcie dałam się zbałamucic mężowi ( he he nie pierwszy raz :wink: ) na zmianę
Cóż fascynacja Manuelka zostaje bo własnie parę dni temu przejeżdzając koło Mrągowa wykrzyknęłam oj Manuelka kochanie jedźmy tam zobacz budują ...no cóz spieszyło się nam następnym razem już nie popuszczę
Pozdrawiam
I tak będe śledzić wasze budowy ... ech ......z sentymentu

adamski
10-07-2003, 16:59
My z żoną bardzo długo wybieraliśmy projekt. Podejrzewam że też po wybudowaniu coś nie będzie pasowało, ale w tym momencie uważamy że Manuela to jest to czego chcieliśmy. Poza tym opinie rodziny na temat projektu są jak najbardziej ZA. Wszyscy zadowolenie i zachwyceni :-)

venda
10-07-2003, 20:19
Witajcie,

Ponieważ ja także jestem miłośniczką Manueli dołączam do grupy. Na początek mam pytanie, czy ktoś widział ją w okolicach Warszawy?

adamski
11-07-2003, 07:18
Venda: witam na Forum :P Niestety w okolicach Warszawy nie szukałem.
Ostatnio przez przypadek natknalem sie na Manuele pod Bydgoszcza, radzę więc wypatruj swiezych domow i rozpoczetych budow w dachami 4spadowymi, moze cos sie znajdzie.

Pozdrawiam
Adamski

venda
11-07-2003, 15:12
Oj wypatruję, wypatruję i nic :cry: Jest wiele z czterospadowymi, ale niestety to nie Manuele. Dzięki za informacje.

pata
03-08-2003, 09:30
A to niespodzianka. Dzis trafiłam na gigant wątek miłośników Manueli, a pomyśleć ,że przed prawie 2 laty taki wątek rozpoczęłam, ale wówczas grono zainteresowanych było znacznie węższe. Miałam kłopoty związane
głównie z działką- wjazd od południa!. Znacie ten projekt, więc pewnie domyslecie się że to kompletnie ten projekt wyklucza. Ja jednak uparłam się. Dokonałam takich zmian, że domek przypomina pierwowzór chyba tylko z zewnątrz. Buduję pod Bydgoszczą.Sporo zapłaciłam za te adaptacje i dalej drżę na mysl jaki będzie efekt końcowy. Teraz robię dach. Chetnie podziele się osobami , które mają ( lub moze miały) podobny problem usytuowania.

ez
04-08-2003, 10:59
Pamiętam, że my na początku chcieliśmy budować Manuelę, ale po obejrzeniu na żywca zrezygnowaliśmy. Projekt wyglądał pięknie, ale w rzeczywistości trzeba byłoby dużo poprawić. Dół po zmianie drzwi w kuchni dałoby się przeżyć, choć garaż ciut krótki, ale jak rozwiązaliście projekt poddasza, bo 3 pokoi to nikuta tam zrobić.
Pytam bo mam znajomych, którzy chętnie by ją budowali tylko przerażają ich takie małe pokoiki na górze (mają 2 dzieci)

adamski
05-08-2003, 06:47
Pata: gdzie pod Bydgosczą budujesz? Byłaś w Brzozie? Tam też stoi Manuelka.
Ez: pokoje za małe? Biorąc pod uwagę skosy to tak, ale jak podniesiesz ścianę na piętrze do 80-100 cm myślę że będzie ok. Mam w bloku 2 pokoje, w domku 4+salon, tak więc raczej się zmieścimy :-)

Serdecznie pozdrawiam
Adamski

ez
05-08-2003, 07:21
Przy podniesieniu ścian to ma sens, bo w oryginale w tym najmniejszym pokoju na górze z cudem łóżko się zmieści, a przy dwójce dzieci i koniecznym pokoju na dole do pracy zaczyna się problem.
A juz nie mówię o pokoju gościnnym.
Wiem, że tu koło Wrocławia dużo ludzi rezygnowało z garażu na rzecz pokoju i budowali oddzielnie garaż

adamski
05-08-2003, 09:37
Ez: tez sie zastanawialismy nad zrobieniem pokoju w garazu. Na razie jest nas 3 - mamy 2,5 letnią corke i wystarczy nam taka liczba pokoi jak w projekcie. Nie wiemy tylko jak to będzie pozniej ;-) Zycie pokaze.

ez
05-08-2003, 09:40
My mamy 2 letnią i planujemy następne :)

pata
05-08-2003, 16:24
Adamski: buduję w Niemczu i chyba kiedyś, baaaaaardzo dawno temu odpowiadałam ci an priv.W Niemczu stoi ich sporo: 2 kompletnie wykończone, 1 zamieszkała. Kilka w budowie.
Ez:Ja podwyższyłam scianki kolankowe na wysokość 1/2 bloczka przez co powierzchnia użytkowa pokoi na górze znacznie się zmniejszyła.
Ten z balkonem ma ponad 22m i zapewniam , ze wcale mały nie jest.
Pozostałe jak dla mnie ok.

pata
05-08-2003, 16:31
miałam na mysli,,zwiększyła''. A mój garaż jest jeszcze węższy niz w projekcie pierwotnym. Ale chyba cały urok tego domu polega też na tym , że nie jest za duży, bo projektów o pow > 160 m2 znajdziecie multum. ma małą kubaturę i przez to powinien być energooszczędny.

Pablos
12-08-2003, 12:09
Witam

Jak dla mnie to wielkość pokoi w Manueli jest wystarczająca (uwzględniając podniesienie ścianki kolankowej). Mam jednak ciągle wątpliwości odnośnie schodów (poruszałem już ten wątek). Może macie jakieś przemyślenia na ten temat. :)

adamski
12-08-2003, 12:27
Co do schodów na razie nastawiłem się na drewniane z Rintala. Zabudowałem wejście do kotłowni z przedpokoju (będzie tylko przez garaż) i schody mogą trochę dłuższe.
Pozdrawiam
Adamski

pata
14-08-2003, 14:46
A ja zrezygnowałam z wiatrołapu i zrobiłam 2 półzabiegi, widziałam to tylko na planie, schody beda azurowe i dopiero po wykonaniu okaze sie jak to sie prezentuje. A swoja droga w czasie wakacyjnych podrozy widzialam fajna Manuele w Turku- prawie calkowicie wykonczona z ciekawa elewacja

Szanelka
28-10-2003, 21:34
Kochani. Widzę,że już wszyscy manuelki pobudowali, bo wątek dawno nie ruszony. Ja jestem z różnych przyczyn dopiero w powijakach, ale z moim ślubnym trwa burzliwa dyskusja na temat: jaki wybrać kolor dachówki tzn grafitowy - jak w projekcie, czy czerwony. jak to u Was z tą kwestią?
Pozdrawiam
Szanelka

adamski
29-10-2003, 06:55
Witam
Szanelko: u mnie wlasnie dekarze klada dachowke RuppCeramika Syriusz w kolorze czerwien miedziana. Wyglada ladnie i pasuje do naszej wizji kolorow domku. Kiedys zastanawialismy sie nad ciemna niebieska dachowka. Niestety koszt doplaty do takiego nietypowego koloru jest zbyt wysoki.
Pozdrawiam
Adamski

Szanelka
30-10-2003, 21:10
Ja tez myślę, że to dobry pomysł. I kolor chyba cieplejszy niż granat. Adamski, jakiego koloru masz elewację. Widzę, że w modzie jest obecnie kremowo -żółty. Ciekawe jak Manuelcia prezentuje się w tej szacie?
Pozdrawiam
Szanelka

adamski
31-10-2003, 08:18
Szanelko: na razie nie wybieralismy koloru elewacji, ale mozliwe ze tak jak pisalas bedzie kremowo-zolta.
Pozdrawiam
Adamski

pata
04-11-2003, 14:47
widziałam kilka Manuel z ciemnymi dachami- zdecydowanie odradzam,
sprawiają ze domjest sutny i przysadzisty. Ja wybrałam czerwień naturalną, do tego rynny w kolorze miedź i jestem zadowolona.
A elewacja jak w projekcie - piasek. Fajnie tez wyglądaja takie dodatkowe obramowania z pogrubieniem w-wy tynku wokół okien , w nieco innym odcieniu. Widziałam na Manueli w Turku. Super.

adamski
25-11-2003, 14:41
Witam
Watek troche padl. Wszyscy buduja, ale nikt nie chce pokazac jak wyglada jego domek :-)
Nasz wyglada tak - co prawda tylko 6zdjec, ale juz niedlugo bedzie wiecej.
http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=13353&q=Manuela&k=3
Jak na razie tylko widok zewnetrzny, w srodku wlasnie stawiamy scianki dzialowe.
Pozdrawiam
Adamski

jarkol
03-12-2003, 14:17
Witam wszystkich!!!
Nasza manuelka stoi od września, oczywiście tylko stan surowy otwarty.
Nie było mnie na forum , ponieważ miałam chwilowy "budowo-wstręt" :evil: powoli wracam do siebie!!! czy wy też miewacie chwile załamania i wątpliwości?
Dość smucenia.
Adamski widziłam twoje zdjęcia są super :roll: , domek śliczniutki-czekam na nowe.
pozdrawiam olka

Mareckiw
05-01-2004, 08:47
Witam wszystkich !!!
Cieszę się, że znalazłem to forum i to z prostej przyczyny, kupiłem projekt manueli lustrzane odbicie i chcę się budować w Łochowie k. Bydgoszczy, a jak widzę z okolic Bydgoszczy jest tu kilka osób, dzięki temu jest o wioele raźniej. :D
Ogladając projekt oraz wypowiedzi tu na forum zastanawiam się czy warto:
- wydłużyć garaz do przodu, dzieki czemu uzyskam garaż wraz ze "szpargałownią"
- zastosować ściankę kolankową na piętrze ( mam obawy czy to nie zeszpeci bryły)
- czy ściany zewnętrzne wykonać z betonu komórkowego 36 cm czy może z 24 cm + styropian
pozdrawiam wszystkich
Marek

adamski
05-01-2004, 10:11
Czesc
Mareckiw: tez mam projekt - odbicie lustrzane. Co do Twoich pytan dotyczacych ewentualnych poprawek:
-widzialem garaz poszerzony (a nie przedluzony do przodu). Wyglada to nieciekawie, bryla domu wyglada jak "kopnieta". Co do przedluzenia to nie wiem jak to sobie wyobrazasz, ale musisz pamietac ze dach nad garazem ma niezly spadek wlasnie ku przodowi garazu i musialbys podniesc pietro zeby miec wogole mozliwosc wyciagniecia chociazby metra garazu do przodu.
- sami podnosilismy scianke kolankowa o 1/2 pustaka i jest teraz w miare ok. Nie wyobrazam sobie sytuacji bez scianki kolankowej. Byloby wowczas naprawde nisko na pietrze. Poza tym zapewniam Cie ze bryla budynku z zewnatrz wylada niezle. Mozesz zreszta sam to stwierdzic jak wejdziesz do galerii na forum.
- robimy sciany w technologii gazobeton 24 + styropian 12. Czy lepsze od 36? Na pewno 36 byloby szybciej, ale musialbys miec pewna ekipe murarska, co by pozniej nie trzeba bylo jednak docieplac.

W okolicach Bydgoszczy jest rzeczywiscie kilka Manuelek. Sam widzialem jedna w Brzozie.

Pozdrawiam
Adamski

adamski
05-01-2004, 10:13
Jarkol: tez mam chwile zwatpienia. Wlasnie siedzimy z zonka nad wyborem okien i niestety nie wyglada to rozowo. Wymyslilem sobie okna z szybami antywlamaniowymi od strony tarasu i koszty mnie przerazaja.

Pozdrawionka
Adamski

jarkol
25-01-2004, 12:21
Pozdrowionka!!!
Kryzysik budowlany minął (działeczka znowu pociąga), ale to nie szkodzi, by nie było kolejnych smuteczków.
Budowa nasza zostaje wstrzymana na 1 roczek-dlaczego? - działalność którą prowadzimy, a która pozwala nam na nasze marzeni , wymaga modernizacji. Wymogi naszej wszechmocnej Uni EEEE.
Poczekamy za rok będzie lepiej :wink:
Dodam jeszcze, że ja mam przedłużony garaż o 1m , co spowodowało powiększenie kotłowni o ten właśnie 1m.
Skutkiem tego mam mały okap nad drzwiami garażowymi( zlikwidowane, te ozdobne łuczki) , jest ok.
Z lepszych nowinek- ok. 1.05.2004 spodziewamy się kolejnego lokatora Manuelki, więc górne sypialnie mamy zajęte!!!
pa, olka

Ewunia
26-01-2004, 01:41
ok. 1.05.2004 spodziewamy się kolejnego lokatora Manuelki, więc górne sypialnie mamy zajęte!!!

http://emots.gpbb.net/Zdziwko.gif http://emots.gpbb.net/Niemowle.gif http://emots.gpbb.net/Klaszcze.gif

adamski
26-01-2004, 09:22
Jarkol: serdeczne gratulacje :-) !!!
Moja córeczka (3-letnia) ma ostatnio "zaborcze" zachowania i wszystkie hasła typu "braciszek, siostrzyczka" szybko kwituje stwierdzeniem "nie, nie". To pewnie ten wiek ;-) Pewnie szybko jej się to zmieni, bo jeszcze z dwa miesiące temu bardzo chciała mieć rodzeństwo, ciągle mówiła że bedzie spała z dzidzią w łóżeczku.

jarkol
27-01-2004, 15:40
Dziękuję Wam za gratulacje :oops: !!!
Nasz dekarz twierdził, że nowy dom staje sie szczęśliwy dopiero wtedy gdy go odwiedzi bocian (jeden z wielu jego przesądów) .
Adamski - Mikołaj w lutym skończy 5 lat , cały czas był na nie( jego zabawki itp.), dopiero kiedy moja siostra urodziła, zapragnął dzidziusia. Obecnie ma obsesje, całuje mnie po brzuchu i nie może się doczekać.
Czekam więc na kolejne nowinki Manuelkowe!!!
pozdrawiam olka

jarkol
06-02-2004, 12:04
Czy pierwsze oznaki wiosny wygoniły was na budowy, cóz to za cisza.
co słychać -odezwijcie się, a może już mieszkacie i nie macie jeszcze stałego łącza :roll: ??!?!?!
olka

LITUS
06-02-2004, 12:45
Witam wszystkich miłośników Manueli!!!
Nasz domek jest dopiero w fazie projektu. Zmian baaardzo dużo. Między innymi pokój w garażu, kuchnia w małym pokoju.... i tak dalej. Czy ktoś z Was ma może podobne pomysły?
Niestety mamy problem ze znalezieniem ekipy budowlanej, marudzą, że dach jest bardzo trudny. Co o tym sądzicie?
Jeżeli ktoś z Was nie ma nic przeciwko telefonicznej rozmowie, to bardzo proszę o maila.
[email protected]

adamski
06-02-2004, 14:42
Cześć fani cioci Manueli :-)
Zima trwa, czas na szukanie i zamawianie materiałów na wykonczenie domku. Obysmy sie sami cenami nie wykonczyli :-)
Własnie wybieramy okienka i męczymy sprzedawców pytaniami.
Litus: moja ekipa ciesielsko-dekarska sprawila sie super. Nie moge na nich narzekac, ale sami mowili ze dach nie nalezy do najlatwiejszych, pomimo tego ze byla to druga Manuela którą robili. Najlepiej znajdz inną ekipę do prac murarskich, a inną do dachu.
Pozdrawiam
Adamski

Mariusz1
09-02-2004, 09:46
Witam wszystkich Manuelowiczów !

ja też podobnie jak Wy zamierzam budować Manuelę.
Szukam kontaktu z osobami, które budują w technologii tak jak w projekcie, czyli Ytong na ściany zewnętrzne i MAX w środku.

Czy Waszym zdaniem można zrobić ściany nośne z Ytonga 24 cm klasy 600 ? czy raczej zastosować MAXa, jeśli tak to dlaczego ? Jeśli chodzi o ścianki działowe, to chyba nie ma większego znaczenia z czego będą.

Zamierzam zacząć budowę za miesiąc, a moja wiedza o budowaniu jest niestety taka, że jedynie potrafię odróżnić beton komórkowy od pustaka ceramicznego więc ... sami wiecie, no a decyzja o tym z jakiego materiału bidować jest pewnie jedną z ważniejszych na tym etapie.

Proszę o sugestie.
POzdrawiam
Mariusz

adamski
09-02-2004, 10:38
Ytong czy Max? Hmm, kwestia ceny, no i nie trzymałbym się tak kurczowo tego co jest w projekcie. Czy w kwestii dachu też będziesz brał dachówkę cementową? Czasem ewidentnie widać że architektowi łatwo i szybko się tworzy projekt, mój kierownik budowy okreslił to w ten sposób "papier wszystko zniesie".
Jeżeli kwestia kosztów nie jest dla Ciebie priorytetem, a zależy Ci na szybkim postawieniu domu radzę zastanów się nad postawieniem domu z gotowych elementów - np. Praefa, jeżeli chodzi o ciepło to może pustaki z kermazytu z wypełnieniem kulkami styropianowymi - Leier z Malborka. To tylko dwóch producentów spośród wielu, ale pomyśl że to co w projekcie to nie wszystkie możliwości. Jeżeli Twój inspektor nadzoru uważa że trzeba trzymać się kurczowo projektu to wspólczuję, cięzko będzie później walczyć o swoje racje w trakcie budowy. Rzadko kiedy projekt typowy zgadza się w 100% z wizją inwestora.
U nas Manuela na początku miała mało elementów które chcieliśmy zmienić. Teraz - po postawieniu stanu surowego - widzę że np. garaż mógłby być zdeczko dłuższy. Mój seat cordoba mieści się tak żeby wjechac i zamknąć bramę. Nie ma już miejsca na postawienie przed nim dwoch rowerów, no chyba że obok.

Mariusz: proszę nie bierz moich uwag do siebie. W zeszłym roku byłem w Twojej sytuacji i moi kochani murarze naopowiadali mi wiele bzdur. Teraz wiem że pare rzeczy zrobiłbym inaczej, co do innych cieszę się że postawiłem na swoim.

Pozdrawiam
Adamski

Mariusz1
09-02-2004, 11:03
na dach mam zamiar dać BRAAS cementowy. Co prawda ciężki, ale zakładam, że tak może być.
Jeśli chodzi o garaż, to u mnie został zaadaptowany na pokój mieszkalny - zamiast bramy będzie okno. Garaż będę miał zupełnie z boku i trochę większy.
Z tymi działowymi to wiesz, jedni mówią, że YTONG za słaby i trza murować z ceramiki, inni twierdzą, że co z tego, że ceramika wytrzymuje 15 MPa, a Ytong 5, jak zaprawa murarska na ceramikę jest grubsza i wytrzymuje 3MPa, zatem pewnie z YTONGA i tak ściana będzie mocniejsza. No wiesz co się zapytam jakiegoś budowlańca, to inna teoria na ten temat.

Mariusz

adamski
09-02-2004, 11:46
Zapewniam Cie, że ani Ytong ani Max nie będzie za słaby. Ciekawe czy którykolwiek z tych budowlańców poprosił Cię o pokazanie projektu domu i spojrzał jak jest skonstruowana więźba dachowa i jak się rozkładają siły nacisku z dachu? Podstawa to dobre zakotwienie murłat (belek leżących na wieńcu), bo na nie wywierana jest największa siła. Po prostu przy zamawianiu drewna na więźbę trzymaj się zestawienia z projektu, nie zmieniaj przekrojów belek i będzie wszystko ok. Wszystko jest kwestią ceny! Przy murowaniu z ceramiki praca idzie wolniej, więc robocizna jest droższa, czyli fachowcy niekoniecznie muszą chcieć Ci wszystko prawidłowo wytłumaczyć :-) Widziałem Manuele postawione z ceramiki i gazobetonu i raczej żadna z nich nie "rozjeżdżała się".
Sam mam ściany z gazobetonu. Jeżeli masz dobrą, dokładną ekipę to moja propozycja byłaby następująca:
-daruj sobie Ytonga,
-buduj z porothermu 40P+W (albo nawet 44) jeżeli chcesz jednowarstwowo, lub 32P+W + docieplenie wełną
-nadwyżkę pieniążków (pomiędzy ceną Ytonga i ceramiki) przeznacz na dachówkę ceramiczną.
Sam także poczatkowo deklarowałem się że wezmę dachówkę Brassa. Pod względem dokładności wykonania ręczę Ci że ceramika bije na głowę cementówkę. Możesz się zresztą przekonać co do tego w galerii.

Pozdrawiam
Adamski

Marco9
09-02-2004, 12:53
Witam seredecznie wszystkich MANUELOmaniaków :D
Ja dopiero rozpoczynam moją przygodę z Manuelą (miałem już zamawiać projekt) ale po przeczytaniu forum nasunęły mi się różne wnioski....i myslę, że trzeba by co nieco pozmieniać. Zrozumiałem, że dobrze by było obejrzeć to cudo na żywo.....i w związku z tym mam pytanko: czy ktoś z forumowiczów z okolic Gdańska (+-100 km) byłby tak miły i pozwolił obejrzeć Manuelkę live ? Adamski - jesteś z Tczewa, czyli budujesz w Tczewie - dobrze myślę ? Może miałbyś ochotę na krótką pogawędką na żywo.............? Nie chciałbym zawracać Ci głowy ale pewnie sam wiesz jak ważne są dobre rady zwłaszcza w początkowym etapie budowy.
Podobno też w Gdańsku Kłapinie stoi Manuela, czy ktoś zna może dokładny adsres ?
I jeszcze pytanko: Jak pod względem projektowym rozwiązaliście podwyższenie ścian na piętrze ? Zamówiliście "normalny" projekt i podwyższyliście ściany powiedzmy o pustak na zasadzie ustaleń z kierownikiem budowy, czy to trzeba zamówić projekt w Archipelagu uwzględniający taką zmianę ?

Swoją drogą zazdroszczę, że już jesteście tak zaawansowani............
pozdrawiam wszystkich serdecznie
Marco9

adamski
09-02-2004, 13:24
Marco: goscie są mile widziani, tak więc daj znac mailem kiedy chcesz przyjechac do Tczewa. Co do adresu Manuelki w Kłapinie to wiem gdzie ona jest (przy obwodnicy), poza tym jest jeszcze jedna przy drodze z Tczewa do Kartuz. Jest więc co oglądać. A tak swoją drogą to Marco9 gdzie się budujesz?
Co do podwyzszenia ściany kolankowej to załatwiłem to ze swoim kierownikiem budowy.
Pozdrawiam
Adamski

MariuszW.
08-03-2004, 18:43
Witam wszystkich budowniczych swoich domków i nie tylko.
Jestem nowy w tym temacie i od razu pytanie czy wręcz prośba.
Wstępnie zainteresował nas projekt Manuela i chętnie zobaczyłbym już gotowy domek. Jestem z woj.podkarpackiego i pytanie:

GDZIE W NASZYCH STRONACH STOI LUB BUDUJE SIĘ MANUELA?

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
Pozdrawiam Mariusz - [email protected]

Ewunia
08-03-2004, 21:30
Wpisz "manuela" w wyszukiwarkę u góry strony. Dużo było o tym projekcie

Szanelka
10-03-2004, 21:39
Wysiadam psychicznie, staję się facetem....

adamski
11-03-2004, 09:04
Szanelka: :-) Podeslij swoje zdjecie jak walczysz na placu budowy i pozwol ze osadzimy czy zostalo cos w Tobie z kobiety :-)

szafri
18-03-2004, 14:02
cześć chcę wybrać projekt MANUELA, proszę o porady lub o opinie na ten temat.

Ewunia
18-03-2004, 14:28
Wpisz w przeglądarkę (http://murator.com.pl/forum/search.php) nazwę tego projektu, a znajdziesz dużo wątków, bo jest tu bardzo popularny i dużo sie o nim mówiło :D

Ewunia
18-03-2004, 14:30
Podnoszę, bo zjawili się nowi chętni na Manuelkę :D

szafri
19-03-2004, 08:48
cześć

dopiero teraz odkryłam to koło miłośników MANUELI i bardzo mnie to cieszy, właśnie jestem na etapie adaptacji tego projektu i jestem nim zauroczona. Oglądałam osobiście na żywo ten dom nawet od środka wiem gdzie się buduje, jestem z woj. pomorskiego a dom dokładnie buduje się w Rumi a mój powstanie w Chwaszczynie mam nadzieję że w tym roku zacznę budowę a kiedy skończę to nie wiem :D .

adamski
19-03-2004, 14:43
Czesc Szafri
Gdzie widzialas Manuelkę?
Pozdrowionka
Adamski

akwarysta
21-03-2004, 18:56
Witam wszystkich Milosnikow Manueli.
My rowniez jestesmy na etapie adaptacji projektu Manueli do naszego kawalka globu.Po waszych uwagach pewne rzeczy nabraly zupelnie innego wymiaru.Czy ktos buduje Manuele w okolicach Rybnika?????
Pozdrawiam serdecznie.

szafri
22-03-2004, 08:16
czesc

Manuelkę widziałam w Rumi przy ul. Lipowej jest już prawie wykończona dym z komina wylatuje, domek robi wrażenie. Adamski widziałam zdjęcia twojego domku w galerii jest śliczny, bardzo bym chciała być na takim etapie. pozdrawiam wszystkich budujących MANUELĘ. :lol:

szafri
22-03-2004, 13:46
cześć miłośnicy MANUELI

mam do Was ogromną prośbę zaczynam w tym roku budowę tego wspaniałego projektu i mam pytanie do osób które już są w zaawansowanej budowie, ile kosztuje stan surowy zamknięty, w projekcie mam część domu podpiwniczoną, czy jest ktoś kto się orientuje w cenach bardzo mnie to interesuje proszę o odpowiedź.

akwarysta
23-03-2004, 20:25
Witam ponownie. Wygląda na to, że w okolicach Rybnika będziemy pierwszymi właścicielami Manueli.
Mam pytanie. Jak rozwiązaliście problem wentylacji w kuchni ( ewentualne podłączenie okapu)? Z tego co mówił nam nasz adaptator - projektant, nie ma w projekcie kanału wentylacynego w kuchni.Pozdrawiam wszystkich Manuelowiczów.

Gregor 456
23-03-2004, 22:10
Witam wszystkich
moj domek napewno juz znacie zeby nasz Pan Adamski nie mowil ze nie chce pokazac mojego domku wszyskim, to prosze
http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=8643&q=nasz%20domek%20i%20my&k=2
prosba do Pana Adamskiego prosze o przyslanie mi zdjec Manueli z Chrzastawy Wielkiej z gory dziekuje, pozdrowionka :P

MICH23GD
24-03-2004, 09:40
Witam
ile wydaliście na budowe waszych manuel?

cały czas nie wiem czy nie jest zadroga.

poadrowienia

woprz
24-03-2004, 12:55
gregor

http://www.archipelag.com.pl/chrzastawa/index.html

tu masz zdjęcia Manueli z Chrząstawy jak się wczytasz to co jakiś cas organizują tam drzewi otwarte można przyjechac i pochodzić po tym domu

Gregor 456
24-03-2004, 23:55
Dzieki woprz ale ja te zdjecia widzialem mi chodzi bardziej o prywatne jak ktos tam byl i sam zrobil to bardzo o nie prosze
pa. :P

adamski
25-03-2004, 16:43
Czesc :-)
Gregor: daj spokoj z tym "Panem" :lol:
Ostatnio na budowie "specjaliści od piwka" kopiący rów pod kabel elektryczny dla sąsiada byli w szoku że jestem właścicielem tego domku. Widocznie naprawdę na młokosa wyglądam :-)
Co do zdjęć to podoba mi się Wasz taras. Niedługo będę miał podobny, niech tylko pogoda się uspokoi.
Co do prywatnych zdjęć z Chrząstawy to kiedyś Dagra była tam i zrobiła kilka zdjęć. Niestety praktycznie pokrywają się z tym co Archipelag wrzuciła na swojej stronie.
Akwarysta: tak jak napisałem Ci na priv w projekcie jest do podłączenia okapu przewidziany otwor w scianie i kratka na zewnatrz. Co do wentylacji w kuchni to mam w stropie zatopioną rurę PCV łączącą kuchnię z kominem wentylacyjnym.
Szafri: co do kosztow - to stan surowy otwarty, sciany gazobeton 24 z Prefabetu Osława, strop i kominy z Leiera Malbork, dachowka ceramiczna Rupp Sirius, bez podpiwniczenia to jakies 120 tys. Czy ten domek w Rumi ma juz wykończoną elewację? Gdzie jest ul. Lipowa?

Pozdrawiam
Adamski

Neo23
26-03-2004, 08:08
Mój koszt stanu surowego z ytonga 122tys.zł.W tym:koszt ytonga27090zł,koszt dachówki cementowej 16566zł.Robocizna tylko z dachem29tys.W tym rynny Marley2662zł.Budowa stanu surowego była w 2003roku.Jestem teraz pewna ze przeplaciliśmy mocno.Obecnie ocieplamy dach.Manuela ma okna i jest ogrodzona.,ogromnie nam się podoba.Cudownie ze kuchnia jest od ogrodu blisko na taras gdzie zamierzamy odpoczywać i latem przyjmować gosci.Pralnia jest przy łazience tam będzie kilka sznurków do suszenia to też mnie bardzo cieszy.
Kuchnia ma spiżarnię to bardzo wazne .Kotłownia przy garażu tam też zamierzam zrobic szafę na ubranie (zamiast w przedpokoju )i buty.Schody na górę zrobię z drewna.Projektu nie poprawiałam bo nie widziałam takiej potrzeby.

szafri
26-03-2004, 13:48
Znalazłam taką iformację na jednym z formu o manueli:

[u][i]Sepka napisała:
znajoma buduje manuele pod gdańskiem

projekt jest bardzo fajny, ale:

- dach wyszedł pierońsko drogo
- w projekcie było kilkanaście poważnych błędów
- w konstrukcji dachu były 2 elementy stalowe - które były nie do dostania i musiała je zamawiać indywidualnie w hucie stali

ale wygląda cudownie
jest zgrabny i funkcjonalny

tylko że wyszedł 2x drożej niż zakładali

prośba do tych co mają już dach czy rzeczywiście tak jest i jak to załatwiliście
[/b]

adamski
26-03-2004, 14:46
Witam
Parę opinii na temat Manueli znalazłem na stronie
http://nowydom.onet.pl/257,46,6,764977,12565667,235245,0,forum.html
http://www.news.monter.pl/index_sam.php?keywords=Manuela&wysz_gdzie=all
http://groups.google.pl/groups?hl=pl&lr=&ie=UTF-8&inlang=pl&threadm=b718af%24h81%241%40inews.gazeta.pl&rnum=1&prev=/groups%3Fq%3Dmanuela%2Bowrank%2Bgroup:pl.misc.budo wanie%26hl%3Dpl%26lr%3D%26ie%3DUTF-8%26inlang%3Dpl%26group%3Dpl.misc.budowanie%26selm %3Db718af%2524h81%25241%2540inews.gazeta.pl%26rnum %3D1
i artykuł na temat ogrzewania Manueli
http://dom.gazeta.pl/dom/1,50801,804530.html

To tyle z internetu. Poczytalem z uwagę i muszę przyznać że duzo uwag słusznych. Jest jedno "ale". Wiekszość tych uwag zmierza do Manueli jako domku dla majsterkowicza, osoby ktora potrzebuje duzego garazu, piwnicy, olbrzymiej pralni, czyli osoby ktora bedzie bardzo duzo czasu spedzala w domu. Ja pracuję od rana do późnego wieczora i niestety nie mam smykalki do grzebania przy autku, tak wiec np. garaz mi wystarczy taki jaki jest. Bedzie kiedys drugie autko to postawie wiate (z takim czterospadowym daszkiem jak ma dom) lub drugi garaz.

Szafri:
1. Nasz dach kosztowal (bez ocieplenia) - material + robocizna = 50tys.zl.
2. Błędy w projekcie? Jakie? Może cos blizej? Błędy moich wykonawców to i owszem odczulem na wlasnej skorze, ale jeszcze nikt nie mowil mi ze bylo cos nie tak w projekcie.
3. W konstrukcji dachu były elementy stalowe? Ki diabeł? Moja ekipa robiła wcześniej Manuelę w Gdańsku Kłapinie, tak więc można powiedzieć że już ją znali jak przyjechali do mnie. Wszystkie łączenia konstrukcji robione na zaciosy i skręcane śrubami. Dodatkowo gdzieniegdzie gwoździe i kątowniki. Wszystko wygląda stabilnie i podczas ostatniej wichury żadna dachówka się nie poruszyła, a dodam że wiało tak mocno, że porwało mi dużą blaszaną beczkę i rzucało nią po działce.
Tak więc w kwestii dachu radzę wziąć porządną, sprawdzoną ekipę.
Co do kosztów to Archipelag załącza kosztorys - cena stanu otwartego według nich to jakieś 180tys. Kwestia kto ile zaklada ze chce wydac na budowe domu. My robimy tak ze liczymy przewidywane kwoty, przemnazamy przez 1,3 i to jest graniczna kwota tego ile w najgorszym scenariuszu bedzie kosztowal dom.

Pozdrawiam
Adamski

akwarysta
26-03-2004, 20:53
Serdecznie pozdrawiam wszystkich, którzy pomimo tylu negatywnych uwag, nadal uważają, że Manuela to projekt domu ich marzeń.Uwagi krytyczne są słuszne, jednak każdy z nas inaczej wyobraża sobie jego wyśniony dom.Są ludzie, którzy uważają że niepotrzebana jest spiżarnia, kuchnia może mieć 5 mkw., a salon poniżej 50 mkw jest ciasny. Przy pierwszym ogladaniu projektów, najbardziej podobały sie nam domy o pow. użyt. ponad 250 m2 :D, z antersolami i 5 - cioma łazienkami. :lol: :lol: :lol:
Na szczęście fascynacja trwała krótko. Ale skoro są takie projekty, to są ludzie, którzy budują takie domy.Wprawdzie nasza Manuelka jest dopiero na papierze, ale podoba nam się taka jaka jest ( no, może z paroma przeróbkami.........)

Gregor 456
27-03-2004, 17:40
Halo ludzie od manueli no to juz wiemy sami mlodzi buduja mauele Adamski i ja to dwa przyklady a reszta ? :lol:
mam bardzo wazne pytanie czy bedziecie robic wentylacje mechaniczna z rekuperatorem bo ponoc w dzisiejszych czasach trzeba :-?

adamski
29-03-2004, 07:53
Czesc
Jakoś dozyłem do poniedziałku :lol: W sobotę od 7:30 do 23:30 walczylismy z murowaniem płotu i wylaniem chudziaka w salonie. Jeszcze teraz czuję łupanie w pleckach :-) No ale jak pomyslę ile roboty za nami to od razu mi lżej :D
Akwarysta: Nasz wybór Manueli też nie był taki oczywisty. Zaczynalismy od projektów "Pod Orzechem II" z Archonu, "Mały dworek" i "Sopran". Najbardziej odpowiadał nam "Pod Orzechem II", ale baliśmy sie czy podołamy finansowo. To piekny dom, ale niesamowicie drogi. W ktoryms z katalogow trafilismy na Manuele. Poczatkowo odpadla ze wzgledu na strome schody. Pozniej trafilem na forum na opis przerobek ktore ktos zrobil w swojej Manueli - m.in. zamurowane drzwi do kotlowni i wejscie do niej z garazu. Jeszcze raz przejrzelismy projekt i stwierdzilismy "to je to!" :-)

Pozdrawiam
Adamski

adamski
29-03-2004, 07:58
"Gregor 456": nie robie wentylacji mechanicznej. A czemu trzeba takową zrobić?

Gregor 456
29-03-2004, 09:10
sa ludzie co mowia ze bez tego sobie nie wyobrazaja dzisiaj nowych domow ale to koszt okolo 8 tasiecy, to moze by cos innego wymyslec ale co ? PA. :wink:

adamski
29-03-2004, 12:36
Gregor456: niestety idąc dalej tym tropem musiałbym mieć pompę ciepła, centralny odkurzacz i parę innych rzeczy. Razem z oknami zamowilismy nawiewniki. Mieszkajac w bloku przekonalismy sie co znaczy wilgoc i wolimy wiecej wydac na ogrzewanie niz znowu zobaczyc grzybki na scianach.

Pozdrawiam
Adamski

Gregor 456
30-03-2004, 11:32
Mam pytanko czy jak juz mam okna drewniane to moge dorobic nawiewniki ? :roll:

akwarysta
30-03-2004, 21:37
My też nie bedziemy robić wentylacji mechanicznej. Jak na razie to koszt przewyzsza korzyści. Wszyscy nam tłumaczą, że najważniejsza jest wentylacja grawitacyjna, która musi byc zaprojektowana dobrze.Niestety w nowościach też trzeba zachować umiar.Pozdrawiam serdecznie.

Mareckiw
01-04-2004, 12:13
Witam wszystkich ponownie, zachęcam wszytkich którzy sie zastanawiają czy Manuelka to jest ten dom, który ma być tym wymarzonym. W katalogu to jedno, ale warto po niej pochodzić. Proponuję wyprawę do Chrząstawy (w soboty i niedziele w okresie letnim można sobie ją oglądać, doświadczyć wielkości każdego z pomieszczeń ). Osobiście się wybrałem i nie żałuję. Na etapie budowy tego domu architekci dokonali drobnych modyfikacji, które są dość ciekawe. Muszę przyznać, że jak wszedłem do tego domu, to wraz żoną stwierdziliśmy "to jest to".
Wycieczka wyśmienita. Naprawdę było warto.

Neo23
01-04-2004, 18:44
Mam goroąca prośbe . Poszukuje osoby która wybudowała Manuele i juz mieszka albo nie mieszka ale ma tynki podłogi itp. Chodzi mi o osobe która wybudowała zgodnie z projektem !!! a przynajmniej konstrukcja dachu i jego powierzchnia jest z nim zgodna .

Neo23
09-04-2004, 22:22
widzę że nikt ....

elax
11-04-2004, 22:11
Jestem z woj. podlaskiego i mieszkam w Manueli od 8 miesięcy, na razie na dole, bo dopiero teraz wykańczamy górę. Prawie gotowa jest w Ełku, jeżeli ktoś ma ochotę obejrzeć. Jakie zmiany? Nie mam spiżarni, bo doszłam do wniosku, że wolę większą kuchnię. Schowek przy kotłowni mam zabudowany szafą wnękową - jest w niej sporo miejsca. żałuję, że nie zdecydowaliśmy się na częściowe podpiwniczenie - nie mam gdzie trzymać ziemniaków, a garaż jest deko ciasny. Nie mamy jeszcze elewacji i męczy mnie problem - czym obrobić te półokrągłe schody aby nie straciły wyglądu? Pomóżcie.

Neo23
18-04-2004, 08:39
My postanowiliśmi zrobić je a całości z kostki Nostalit są tu gotowe elementy półokrągłe nie trzeba nic przycinac tylko układac.Manuela juz stoi są tynki wewnętrzne schody wejściowe nie były wylewane .Tak jest taniej i wygląda to znakomicie.kostkę tę produkuje Jadar.Pozdrowienia

makabu
18-04-2004, 08:58
Hej! Chyba należy odświeżyć wątek...Coś pusto tutaj!
Wybraliśmy się ostatnio na "przegląd" okolicznych placów budowy i co widzimy??? Manuela i to całkiem niedaleko. Stan surowy otwarty, ale ten projekt na pewno!!! Zaraz spisałam z tablicy dane inwestora, zatarte ale możę da sie zidentyfikować. Niestety chyba przestój na budowie, bo kilka razy zrobiliśmy nalot i nic się nie dzieje, a szkoda bo chętnie byśmy zasi.ęgnęli paru informacji, oglądnęli w środku.. Jeszcze jest wczesna wiosna więc może coś się zacznie tam dziać.?!
Mam takie pytanie do manuelowiczów. Tyle się mówi o małych pomieszczeniach na poddaszu. Sypialnia jak dla mnie wystarczająca, gorzej z resztą. Czy ktoś z Was przeprojektował klatkę schodową na środek domu, albo do kotłowni i w ten sposób zaaranżował na nowo poddasze? Byłabym wdzięczna za podpowiedzi!
Pozdrawiam!!!makabu

makabu
18-04-2004, 10:23
Hej! Neo23 !!!Dopiero teraz wyświeltlił mi sie ten post!
Skoro już mieszkasz, to może chociaż troche zdradzisz mi informacji dotyczących kosztów?
Bardzo serdecznie pozdrawiam i ...zazdroszczę że już mieszkasz w swoim domku!!!
makabu

makabu
18-04-2004, 10:31
Mam ten sam problem z określeniem kosztów. W "poprawionym" kosztorysie z Archipelagu, koszt stanu surowego zamkniętego, ale częściowo wykończonego ( podłogi, płytki, tynki , schody) bez instalacji 195000zł. Jak to sie ma do rzeczywistości?
makabu

makabu
18-04-2004, 10:32
Mam ten sam problem z określeniem kosztów. W "poprawionym" kosztorysie z Archipelagu, koszt stanu surowego zamkniętego, ale częściowo wykończonego ( podłogi, płytki, tynki , schody) bez instalacji 195000zł. Jak to sie ma do rzeczywistości?
makabu

Neo23
18-04-2004, 22:41
Niestety makabu, ale jeszcze nie mieszkam chyba ze w marzeniach... pozdrawiam.

adamski
19-04-2004, 16:31
Witam
Wrzucilem kilka nowych zdjec - link
http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=13353&q=Manuela&k=3

Pozdrawiam
Adamski

makabu
20-04-2004, 10:34
Fotki domku bardzo zachęcające, córeczka ( bo to chyba córeczka!!!???), śliczna blondyneczka!
Pozdrowienia i przypominam o mojej prośnie jak bys miał troszkę czasu...???
makabu

akwarysta
20-04-2004, 21:46
Pozdrawiam Was serdecznie!Dzisiaj oddaliśmy nasz projekt do Urzędu Miasta. Za miesiąc dostaniemy pozwolenie na budowe! :lol: :lol: :lol:
Oto zmiany w projekcie, jakich dokonaliśmy:
1.podpiwniczenie pod cały budynkiem (oprócz garażu).W piwnicy planujemy zrobić kotłownie, pralnie+suszarnie
2. W pomieszczeniu nr 9 na parterze zrobimy garderobę
3.na taras wyjście od strony dużego okna (jadalnia)- zaplanowaliśmy otwierane drzwi okienne, zlikwidowanie wejścia na taras (będzie ściana)- w miejscu pierwotnego wyjścia, tj wg projektu
4. dadatkowe okno w salonie ( to ze względu na ustuowanie domu wzgledem stron świata)
5. na górze w pomieszczeniu najmniejszym i najciemniejszym zrobimy łazienkę - zyskamy , bo wszystkie łazienki i kuchnia będą w 1 pionie
6. w miejscu łazienki i pralni - pokój
7.podniesiemy ścianke kolankową w trakcie budowy

Ku mojemu zaskoczeniu znalezliśmy projekt Manueli przerobiony w bardzo ciekawy sposób. Polecam przestudiować projekt Libra (kod WRH1034) z pracowni Extradom. Libra też jest projektu Tomasza Flaka :wink: ma poprawione wszystko, co Manuela ma kontrowersyjne (zobaczcie przedłużony garaż, zabiegowe schody, ciekawe poddasze).Słabym punktem jedynie wg nas jest brak łazienki na dole - jest tylko wc.
Projekt odkryliśmy na CD dołączonym do najnowszego Ładnego Domu.Gdybyśmy wczesniej zauważyli ten projekt, kto wie, może nasza Manuela byłaby Librą??????????

makabu
21-04-2004, 07:44
Akwarysta! Mieliśmy te same spostrzeżenia!!!
Widziałamten projekt "Libra", rzeczywiście kopia Manueli trzoszkę poprawiona. Pomimo dokładnego przestudiowania projektu, jednak pozostaliśmy wierni i nadal obstajemy przy Manueli. Myślimy dokładnie o podobnych zmianach w projekcie jeśli chodzi o poddasze!. Łazienki będą w jednym pionie, a w miejscu pierwotnej łazienki pokój i to dość spory po tej korekcie. Napisz jeśli możesz, czy widziałaś poddasze "na żywo" po podniesieniu ścianki kolankowej, jak w rzeczywistości te pomieszczenia na górze zyskują? Jakie jest usytuowania Waszej Manueli względem stron świata; też myślimy o dodatkowym oknie w salonie ( tył domu od południowego zachodu-projekt w lustrzanym odbiciu )????
Pozdrowienia!!
makabu

Pellov
22-04-2004, 04:43
A co sądzą fani Manueli o projekcie Adeli z tej samej pracowni.

akwarysta
22-04-2004, 22:11
Domek Adela jest super. Jesteś jednak w wątku o Manueli, więc może jednak skusisz sie na naszą Manuelkę? Chyba jest prostsza w budowie, mimo że nie jest najtańsza.

basset
29-04-2004, 08:22
Mysle o podobnej Librze http://nowydom.onet.pl/3517,0,projekt.html
strasznie sie boje czy podolam.

basset
29-04-2004, 08:23
Mysle o podobnej Librze http://nowydom.onet.pl/3517,0,projekt.html
strasznie sie boje czy podolam.

akwarysta
01-05-2004, 21:15
Cześć! Chyba wszyscy zaczęli intensywnie pracować na budowach......... My zanleźliśmy Manuelę w Rybniku. Jest śliczna! Rzuca się w oczy z daleka. Jest zamieszkała, na zewnątrz pozostały prace wykończeniowe- elewacja, balustrady itp. Pozdrawiamy Was serdecznie.Niech Manuelki Wam zdrowo rosną....

Pellov
04-05-2004, 13:41
Zbieram głosy na nie.

maag
04-05-2004, 22:53
Jak nie to nie.

A gdzie link??

Juma
05-05-2004, 01:17
Pellov a cos sie tak uparl na ta Manuele,nie kazdemumusi sie podobac to samo co tobie,jednym sie podoba drugim nie,ale zeby nazucac swoje poglady to juz lekka przesada.Ja akurat chce ja budowac bo mi sie podoba,i o to chyba chodzi ze ma podobac sie mi a nie okolicznym pastuchom.

Pellov
05-05-2004, 06:25
I o to chodzi. Masz 200% racji.
Postanowiłem poprowokować tych, którzy sami nie wiedzą czego chcą.

makabu
05-05-2004, 10:50
Pellov! A Ty co budujesz PTOWOKATORZE???
makabu

P.S. Nie ładne, co ładne, a co się komu podoba

Pellov
06-05-2004, 18:43
Makabu nie napiszę bo mnie rozjedziesz na tym forum.
Wydaje mi się, że budujący Manuele zachowują się jak jakaś sekta.
Zabierają głos i tylko ach, och, jaki cud.

mrtn
06-05-2004, 20:38
Przepraszam za wyrażenie ale pierdzielisz głupoty, każdy zdaje sobie sprawę z niedoskonałości tego projektu, wielu naniosło poprawki. A jednak zwarta i atrakcyjna wizualnie bryła ma prawo sie podobać, nawet pozostawiając pewne fukcje wewnętrzne niedoskonałymi. Zresztą miałem okazję rozmawiać z autorem projektu i sam nie jest on do końca zadowolony, ale jak wiemy nie ma domu idalnego.

Z tego co wiem, powstały różne klony i domy manuelopodobne, nawet jej autor zrobił kilka moim zdaniem "lepszych" wersji, a jednak ta pierwsza Manuela ma coś w sobie i pomiomo, że sam wolę maksymalnaą prostotę i wybuduję sobie parterówkę, to jednak oglądając projekty np. ze strony:
www.dobredomy.pl (http://www.dobredomy.pl) (tam teraz publikuje autor Manueli) dochodze do przekonania, że ten styl nie tylko ma prawo się podobać, ale wniósł do architektury Polski więcej dobrego niż większość "profesorskich" projektów.

joola
07-05-2004, 11:21
mrtn popieram cię w zupełności. Sama buduję domek manuelopodobny i jestem bardzo zadowolona :D Kiedy szukałam projektu gotowego był to jeden z niewielu projektów, który mi się spodobał.Masz rację nie ma domu idealnego, ale "Manuela" jest blisko :D Oby więcej takich projektów :D
pozdrawiam

Monika L.
08-05-2004, 15:08
Dlaczego nie ? Chcesz go? To bierz... Zawsze znajdą się tacy, co będą mówić tak, nie, może... :lol:

Gregor 456
12-05-2004, 09:44
no wlasnie niech Manuele nam zdrowo rosna, w mojej okolicy kolo Jaroslawia az cztery wyrosly :P :P :wink:
Moja Manuela to dom cudo, kto nie wiezy zapraszam na inspekcje, jasno i bardzo przyjemnie w domku,
a to czy tania w budowie to zalezy od tego czy buduje sie droga firma czy tanio pojedynczymi ekipami i troche samemu z pomoca zaprzyjaznionych
pozdrowionka :wink:
Adamski a co u Ciebie na budowie ?

adamski
12-05-2004, 13:25
Witam
U nas troche zmian - wstawione okienka, wymurowane schody z przodu domu, zrobiona czesc tarasu od strony ogrodu, instalacja elektr i wod-kan.
Mam teraz problemy z wyborem ekipy do zrobienia CO. Duza rozpietosc cenowa pomiedzy wykonawcami i cenami grzejnikow i pieca. No i niestety nadal nie wiem kiedy bede mial tynki - chyba raczej klasyczne maszynowe. Czy ktos sie decydowal na gipsowe?
Pozdrawiam
Adamski

Gregor 456
12-05-2004, 14:58
halo
u nas w okolicach Jaroslawia bardzo malo ludzi robi gipsowe,
co oznacha ze wszyscy robia tradycyjne maszynowo lub recznie i ja zamowilem maszymowo za 8 zl. za metr, ale takich ladnych tynkow jeszcze nie widzialem :o
gipsiwe za sliskie w moim odczuciu :wink:
pozdrowionka

migota
13-05-2004, 16:33
A jak Wam sie podoba ta wersja Manuelki czyli Milenka??

http://www.archipelag.pl/projekty/projekt.php?pid=358&ExtraNavText=Milena+II


Uważam że jest warta zastanowienia.

akwarysta
15-05-2004, 21:02
Tak, jest warta zastanowienia, ale tylko zastanowienia....... !Moim zdaniem jest przekombinowana do maximum.
1.Spiżarnia 0,7 mkw - to chyba na deskę do prasowania
2. Łazienka rodziców - na dole ma wyjście do ogrodu !!!!!!! W jakim celu? Chyba, że planujesz basen ogrodowy......
3. z wiatrołapu wychodzisz prosto na słup
4. zapytaj się projektanta , co miał na myśli projektując tzw. "bawole oko" na garażem
5. dach jest bardzo skomplkowany, co niestey przekłada się na cenę
Przepraszam za te krytyczne uwagi. Ja wolę naszą Manuelkę..... i już :lol: ! Pozdrawiam serdecznie.

makabu
17-05-2004, 08:29
Zgadzam sie z akwarystą!!!
Przekombinowana na parterze. Poza tym minimalna szerokość działki 21,3(coś koło tego), na moją działeczkę za szeroka!
Wolę Manuelkę!

makabu

Kon111
17-05-2004, 08:33
Na ile szacujecie koszty Waszym Manuelek - zakładając VAT 7% i ostatnie podwyżki cen netto

migota
17-05-2004, 20:36
Co do Mileny II
to rzeczywiscie drzwi z łazienki do ogrodu są zupełnie niepotrzebne, "bawole oko" rowniez i wcale tam nie pasuje. Jeśli chodzi o słup to zauważyłam go dopiero po Twojej uwadze. :o

Mam jeszcze jedno pytanie: z której strony świata powinna być usytuowana kuchnia ?

Dziękuję , że rzuciliście okiem.

makabu
18-05-2004, 08:09
Kuchnia to miejsce gdzie się działa aktywnie więc raczej nie powinna być od południa, bo wtedy podlegałaby najwiekszemu nasłonecznieniu, a to w połączeniu z gotowaniem niekoniecznie jest wygodne. Pozostałe strony świata w zależności od upodobań. Czy chcesz żeby Cię rano budziło słonko np., czy wolisz obserwować zachód za oknem!?

Pozdrawiam
makabu

Kon111
19-05-2004, 11:35
Na ile szacujecie koszty Waszym Manuelek - zakładając VAT 7% i ostatnie podwyżki cen netto
Ponawiam prośbę o aktualny szacunkowy kosztorys.
Zastanawiam się o jakich kwotach rozmawiać z bankiem.

Gregor 456
20-05-2004, 21:26
halo
sam dach pokryty dachowka 40 tys.(material plus robocizna)
reszte mozna obliczyc mysle ze za 300 tys postawisz :wink:

EWAN
20-05-2004, 22:19
Witam serdecznie Manuelowiczów .
Spędziliśmy razem z Wami dużo czasu , ale dziś nie mogę wytrzymać i muszę pochwalić się domkiem.Nasza Manuela wyrosła w okolicach Częstochowy i nie jest jedyna- osobiście widziałam już 6 :D :D
Jeśli mogę poradzić co do kosztów to trzeba jeszcze dodać jakieś 50.000,00 na kuchnie!
Następne zdjęcia może zdradzą tajemnice zmiany parteru.
zapraszam do albumu:

http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=21495&grupa=0&kat=2&a=ewuniak

Pozdrawiam Ewa

Kon111
20-05-2004, 22:52
Na co powinienem zwrócić uwagę chcąc jeszcze w fazie adaptacji podwyższyć ściankę kolanową np. o 20cm. Czy nie zepsuje to proporcji elewacji zew.
Czy po takim podwyższeniu lepiej podnieść cały dach o 20 cm, czy zmienić tylko kąt nachylenia połaci dachowych???

Gregor 456
21-05-2004, 09:04
Ewan piekny domek, widze podnioslas dach jakie zmiany jeszcze zrobilas chyba nie masz spizarki czy co ? :roll:
witaj w klubie mam do ciebie prosbe, te szesc Manuelek jak bys mogla zrobic wszystkich zdjecia i zucic na forum bylbym wdzieczny,
kiedy dasz zdjecia wnetrza Twojego domku nie mozemy sie doczekac

Gregor 456
21-05-2004, 09:07
Kon111 ja nie podwyzszalem i jestem zadowolony , nie bede na gorze robil dyskotek a miejsca mam wystarczajaco, moze Ewan Tobie pomoze
pa :wink:

EWAN
21-05-2004, 21:28
Witajcie!
Muszę przyznać , że nic specjalnego nie zrobiłam.Na górze podniosłam ściankę do 1m, ale trzeba pamiętać , że dojdzie ok.14cm do poziomu 0.
Ta zmiana nie wymagała przerabiania dachu jest taki jak w projekcie.
No, jedynie zostały troszeczkę dłuższe krokwie o ok.10cm oraz daszek nad tarasem -to był dobry pomysł. Jeśli chodzi o dół to dodałam 1-go maxa więcej, ale to dla tego , że dla mnie jest za niskie mieszkanie jak ma 2,5m wewnątrz (teraz mam 2,7)-nie mylcie ze wzrostem :lol: :lol:
Garaż- pomogła mi rada Jargola przedłużyłam o 1m dało to całkiem niezłą kotłownie , do której zrobiłam wejście z garażu. Z przejścia , które było w planie do kotłowni to wymyśliłam sobie (a trzeba pamiętać , że jest dłuższe o 1m) fajne pomieszczenie np. na garderobę.
Ze spiżarni zrezygnowałam jest mi nie potrzebna kuchnia jest bardziej ustawna jest teraz super .Zrobię nowe zdjęcia w środku ale trzeba posprzątać. Jest o czym pisać , w rodzinie powiedzieli ,że ludzie którzy budują stają się monotematyczni. Jeśli mogę jeszcze coś opowiedzieć to z miłą chęcią.
Zapomniałam jeszcze o zdjęciach pozostałych Manuelek, przykro mi ale nie mogę tego zrobić bo ktoś może się na to nie zgodzić .Ale zapraszam do Cz-wy i mogę wtedy pokazać domki.

pozdrawiam Ewa

EWAN
21-05-2004, 22:21
A teraz coś z wnętrza ,te zdjęcia nie są całkiem aktualne ale zapraszam:

http://foto.onet.pl/mojalbum/mojalbum.html?r=0&id=21556

Ewa

EWAN
21-05-2004, 22:22
chyba coś mi nie wyszło z tym albumem

EWAN
21-05-2004, 22:30
http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=21556&q=manuela wnętrze&k=2

Teraz już powinno być OK

Gregor 456
22-05-2004, 11:44
Piekne wnetrza, :P kazdy sobie ustawia w domu jak mu pasuje i potrzebuje,
my nie robilismy duzo zmian poza tym ze: wejscie z kotlowni do przedpokoju zamurowane bo: schody przedluze i na koncu zakrece zeby nie byly takie strome.
Do kotlowni wchodze przez garaz, w pralni dalem okno dachowe, to tyle.
moje zdjecia juz na pewno widzialas to "domek Ali i Grzegorza" z galerii zdjec domow forumowiczow
pozdrowionka

akwarysta
23-05-2004, 16:10
Cześć Manuelowicze!
Znaleźliśmy w Rybniku (już) 3 Manuelki. Osobiście zwiedziliśmy jedną, która jest w trakcie wykańczania. Właściciel podpiwniczył ją i wprowadził wiele istotnych zmian, które nam sie spodobały : powiększył wiatrołap kosztem garażu (wyrównał uskok) i dzięki temu wejście do garażu jest ukryte ( znajduje się na tej samej ścianie co wejście z wiatrołapu do hallu).Dzięki temu zmieści sie w wiatrołapie spora szafa.Inna zmianą jest likwidacja kotłowni i schowka nr 8. Dzięki temu mozna przedłużyc schody ( i zrobic np. jednobiegowe ze spocznikiem lub zabiegowe).Przez likwidacje pomieszczeń 8 i 9 optycznie powiększa się salon.Wyglada to bardzo ciekawie....... Ale na to mogą sobie pozwolic ci, którzy mają piwnice, bowiem odpada problem pomieszczenia zastepczego na kotłownie.My planowaliśmy zrobic w pomieszczeniu nr 9 garderobe, ale jednak , po wielu burzliwych dyskusjach, uznaliśmy to pomieszczenie za małe na garderobę. Ale za to, dzięki tej modyfikacji jest miejsce na ulepszenie naszych schodów.Pozdrawiam.

akwarysta
23-05-2004, 16:11
Cześć Manuelowicze!
Znaleźliśmy w Rybniku (już) 3 Manuelki. Osobiście zwiedziliśmy jedną, która jest w trakcie wykańczania. Właściciel podpiwniczył ją i wprowadził wiele istotnych zmian, które nam sie spodobały : powiększył wiatrołap kosztem garażu (wyrównał uskok) i dzięki temu wejście do garażu jest ukryte ( znajduje się na tej samej ścianie co wejście z wiatrołapu do hallu).Dzięki temu zmieści sie w wiatrołapie spora szafa.Inna zmianą jest likwidacja kotłowni i schowka nr 8. Dzięki temu mozna przedłużyc schody ( i zrobic np. jednobiegowe ze spocznikiem lub zabiegowe).Przez likwidacje pomieszczeń 8 i 9 optycznie powiększa się salon.Wyglada to bardzo ciekawie....... Ale na to mogą sobie pozwolic ci, którzy mają piwnice, bowiem odpada problem pomieszczenia zastepczego na kotłownie.My planowaliśmy zrobic w pomieszczeniu nr 9 garderobe, ale jednak , po wielu burzliwych dyskusjach, uznaliśmy to pomieszczenie za małe na garderobę. Ale za to, dzięki tej modyfikacji jest miejsce na ulepszenie naszych schodów.Pozdrawiam.

Gregor 456
26-05-2004, 10:01
A zrobiliscie jakies zdjecia to prosze
pa

akwarysta
26-05-2004, 21:35
Gregor 456!
Niestey nie zrobiliśmy zdjęć- trochę bez sensu chodzic po cudzym domku i pstrykac fotki, chociaz nas korciło mocno.W jednej Manuelce jeszcze nie byliśmy, ale polujemy na właścicieli :D :D :D
Muszę się przyznać, że w moich poprzednich postach nie widziałam sensu kupowania rekuperatora. Obecnie, jesteśmy zdecydowani. U nas będzie on na 100%. To chyba Ty pytałeś się wcześniej o rekuperatory. A Ty zdecydowałeś się? My przypomnieliśmy sobie ( a w zasadzie uzmysłowiliśmy), że mieszkaliśmy w domach z rekuperatorami w USA i było doskonale. Bez wilgoci i "stojącego powietrza".Pozdrawiam!

Gregor 456
01-06-2004, 09:11
Akwarysta u mnie nie bedzie rekuperatora ani stojacego powietrza mam nadzieje
do firm, duzych pomieszczen, lokali ktore na siebie zarabiaja to tak lecz do malych domkow to nie
pozdrowionka

magdak
03-06-2004, 07:45
Cieszę się bardzo, że natrafiłam na ten wątek, znalazłam już tu kupę cennych rad, które na pewno wykorzystam w najbliższym czasie. Też buduję Manuelę (w woj. śląskim). Na razie wszystko toczy się szybko...oby tak dalej. W listopadzie 2003 kupiliśmy działkę, w styczniu 2004 zdecydowaliśmy się na projekt (oczywiście Manuela), potem gonitwa "biurokratyczna" (pozwolenie, przyłącza - działka była nieuzbrojona), w maju ruszyła budowa, teraz zakończyliśmy "stan zerowy", więc najwyższa pora podjąć wszelkie decyzje odnośnie zmian w projekcie - najwięcej moich wątpliwości budzą schody... Do forumowiczów z zaawansowanymi Manuelami - jak rozwiązaliście ten problem?

adamski
03-06-2004, 08:00
Cześć Magdak ;-)
Co do schodów - zamurowaliśmy drzwi w hallu do kotłowni (wejście do kotłowni z garażu, kotłownia jest teraz wieksza) i dzięki temu schody mogą byc dłuższe i mieć niższe stopnie.

Pozdrawiam
Adamski

magdak
03-06-2004, 08:14
Dzięki za szybką odpowiedź :D
Ja zastanawiałam się nad zrobieniem wejścia do kotłowni z garażu, a wnękę, którą wchodziło się do kotłowni chciałam zabudować głęboką szafą.
Tylko wtedy problem ze schodami pozostaje nie rozwiązany - tym bardziej, że najbardziej pasowałoby mi odwrócenie ich biegu - bo aż by się prosiło, żeby na górze wyjście ze schodów było przy wejściach do pokojów, wtedy można by się było pokusić o powiększenie pokoju nr 2, czy przy zachowaniu takiego układu jaki był w projekcie, odległość między wyjściem ze schodów a balkonem nie jest zbyt mała? :roll:

magdak
03-06-2004, 08:37
Mam jeszcze jedną wątpliwość - planowałam wyrzucenie okna ze spiżarni - bo tak naprawdę to w tym pomieszczeniu okno nie jest konieczne, może tylko zabierać miejsce, gdzie można byłoby powiesić szafki - tylko boję się że to zachwieje symetrię okien z zewnątrz - czy ktoś wyrzucał to okno i z jakim efektem? :(

Gregor 456
03-06-2004, 09:50
okno w spizarni jest potrzebne nic nie zmieniaj i ta symetria tez :wink:

adamski
03-06-2004, 12:10
Mgdak: też zastanawialiśmy się nad zmianą biegu schodów, ale odpuściliśmy. Wchodzenie z dołu od strony salonu mogę przeboleć, ale u góry nie chciałbym mieć od razu wyjścia z pokoju córki na schody. Niech będzie jak jest, zawsze to bezpieczniej, a z Weroniki jest naprawdę żywe złotko i wszędzie jej pełno.

ewa szymkiewicz
03-06-2004, 12:34
Witam !!!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Ja również zaliczam się do miłośników Manueli. Projekt ten znalazłam 2 a może 3 lata temu w Internecie. Wówczas nie myśleliśmy z mężem o budowie domu, teraz jednak chcemy zrealizować swoje marzenie jakim jest mieć swój własny domek. Obecnie jesteśmy na etapie kupna działki ale idzie to bardzo opornie. W gminie w której mieszkam wygasł z końcem roku 2003 plan zagospodarowania przestrzennego i nie można dokonać podziału działki, i niestety wszystko stoi w miejscu. Wydaje mi się, że taki plan powinien przygotować urbanista jeszcze przed wygaśnięciem starego. Ale w naszym kochanym kraju tylko obywatele są zobligowani do przestrzegania terminów np. składanie PITów. Ale dość już tych żalów. Co do projektu Manuela, przeraża mnie koszt dachu i rozwiązanie schodów. Niestety nie widziałam na żywca wnętrza tego domu, ale mam nadzieję że wkrótce zobaczę. Dom podobny do Manueli stoi w Staszowie i koło Daleszyc (woj. świętokrzyskie). Ten koło Daleszyc jest już zamieszkały, mój mąż oglądał go z zewnątrz i był zachwycony. niestety w środku nie był. Jeśli sprawy kupna zakończą się chcemy tam jechać i uprosić właścicieli by nam pozwolili zajrzeć do środka.

Pozdrawiam

Gregor 456
03-06-2004, 15:56
Magda k teraz moge dokonczyc post rano musialem szybko wyjsc
a wiec my zrobilismy balkon nad spizarka ( jak zauwazylas ), w lecie slonce do spizarki nie bedzie wchodzic a okno to swieze powietrze a zapachy ze spizarki nie beda wchodzic bezposrednio do kuchni
na okno zaluzje i zawsze mozesz tam powiesic szawki a okno moze sie zawsze przydac i ta symetria i estetyka domu jest zachowana
pozdrowionka
Ewa jedz do paru biur projektowych ktore sprzedaja projekty z archipelagu oni Tobie powiedza gdzie stoja Manuele. pa

EWAN
04-06-2004, 09:23
Witajcie!
Na zdjęciach mojej Manuelci widać jak wygląda ściana bez okna w spiżarni. Jak widać zlikwidowałam spiżarnie przez co kuchnia jest dużo bardziej ustawna ,nie chciałam mieć pomieszczenia , do którego cały czas trzeba biegać np.duża lodówka.Ale to sprawa indywidualna.
Co do rekuperatora to z pewnością zrobię .Same rury przynajmniej i centralny odkurzacz.Podłączenie może być za chwilkę,co nie zrobi takich wielkich kosztów,ajak dom się wykończy to nie ma szans do tego już wrócić.Słyszałam że rekuperator sprawdza sie dobrze tym bardziej , że dom mam ocieplony styropianem 12 ,okna plastiki.Samo rozszczelnienie okien to nie to samo co troszkę ruchu powietrza.Całe serce rekuperatora będzie u mnie na stryszku, do którego będą schody opuszczane.Pracuje bardzo cichutko więc nie będzie nikomu przeszkadzał.
Jeszcze sprawa schodów na górę - powiększyłam sam otwór na szerokość o ok 10cm są przez to wygodniejsze, poszerzam je na dole ,a sama długość jest wystarczająca. Mam już projekt i będą wygodne i piękne.
Trzeba pamiętać, że nie da się zrobić ażurowych ,bo zachaczają o wiatrołap(to był mój ból) musiałam zdecydować się z podstopnicami.
Jak te schody zamontują to będę najszczęśliwsza na świecie ,bo oznacza to koniec najwiekszych prac .Przynajmniej można normalnie mieszkać.Drabina wykańcza mnie nerwowo(nie chciałam murowanych)spalę ją na stosie!! :evil:
Pozdrawiam serdecznie życzę miłego dnia całuski dla MANUELOWICZÓW.

Gregor 456
04-06-2004, 14:14
EWAN dziekujemy za caluski :wink:

ewa szymkiewicz
07-06-2004, 13:57
EwaN dzięki za całuski

Oglądając zdjęcia wybudowanej Manueli zobaczyłam zdjęcie kuchni. Niestety nie powaliło mnie na nogi. W mojej wyobrażni widziałam okna w kuchni a dokładnie parapety na wysokości blatu mebli. A na zdjęciu albo te meble były za niskie albo okna za wysoko. Prawie we wszystkich prospektach mebli kuchennych parapet jest na wysokości blatu.
Oto zdjęcie: http:?//www.archipelag.com.pl/chrzastawa/galeria/2002111719.jpf mam nadzieję, że zadziała

Co sądzicie o tym

Pozdrowienia

ewa szymkiewicz
07-06-2004, 14:03
upssss

mała pomyłka
http://www.archipelag.com.pl/chrzastawa/galeria/2002111719.jpg

mam nadzieję, że zadziała jestem w tym nowicjuszką

Kon111
07-06-2004, 14:08
(...)W mojej wyobrażni widziałam okna w kuchni a dokładnie parapety na wysokości blatu mebli.(...)

Moim zdaniem błędu żadnego nie ma. W "poradnikach" radzi sie, aby blat był poniżej parapetów, ponieważ wtedy otwieranie okien nie powoduje zrzucania wszystkiego z blatów na podłogę.

ewa szymkiewicz
07-06-2004, 14:21
Masz rację, szczerze mówiąc nie zastanawiałam sie nad tym jednak widziałam u koleżanki parapet na wysokości blatu i bardzo fajnie to wygląda.

Moja ostatnia próba http://www.archipelag.com.pl/chrzastawa/galeria/2002111719.JPG jeśli nie zadziała poddaję się

ewa szymkiewicz
07-06-2004, 14:24
wow udało się :D :D

Kon111
07-06-2004, 14:36
ewa szymkiewicz Zwróc proszę uwagę na widok elewacji od strony tarasu (http://www.archipelag.pl/projekty/projekt.php?cat=1070100&CenaIsRed=0&VAT=0&pid=23&anim=2&rzut=2&ele=1&autorzy=T.Flak%2C+A.W%F3jciak&nazwa=Manuela&cena=1600+z%B3&ExtraNavText=Manuela). Widać, że okna w kuchni są wyżej osadzone niz te w salonie. Można oczywiście zrobić równo, wtedy z zewnątrz będzie symetrycznie, ale w kuchni pojawi się problem "spadających naczyń" z blatu.

adamski
08-06-2004, 08:02
Witam
W kwestii okien - pytanie czy jest sens otwierać na oścież okna w kuchni czy je tylko uchylać? Kiedyś mieszkając w bloku i robiąc meble do kuchni parapet mieliśmy 5cm nad blatem wykonany z tego samego materiału. Wyglądało fajnie. Teraz będzie podobnie, przy czym na poważnie zastanawialiśmy się nad zrobieniem troszkę wyższych szafek, tak aby blat i parapet zlicowały się (jak to człowiekowi szybko w nawyk wchodzi słownictwo budowlane :lol: ).
Tak delikatnie tylko wspomnę że nasz projekt kuchni różni się zdecydowanie od tej kuchni z Chrząstawy, ale niestety zdjęcia będę mógł pokazać dopiero we wrześniu.
Teraz mamy małą zagwozdkę - mamy dużą lodówkę Polara. Niestety jest troszkę za szeroka i głęboka do zabudowy i pewnie skończy się na tym że trzeba będzie wstawić ją do spiżarni.

Pozdrowionka
Adamski

ewa szymkiewicz
08-06-2004, 13:05
Dla mnie takie niestety rozwiązanie okien w kuchni jak na zdjęciu jest nie do przyjęcia. Szczerze mówiąc w prospektach mebli kuchennych nie widziałam nigdy takiego rozwiązania jak w Manueli. Adamski masz[/b] rację przecież takie okno nie musi być otwierane na full ale uchylane. A po drugie wcale nie muszę układać tam jakiś drobiazgów ale np. coś większego co mogę przesunć gdy będę miała ochotę otworzyć okno na całość. :lol: :lol: :lol:

Gregor 456
08-06-2004, 15:05
mnie te okna tez sie nie podobaja ale juz za pozno
nie popatrzylem na to wczesniej :cry:

magdak
15-06-2004, 14:54
a ja dalej mam dylemat co zrobić ze schodami :( - a decyzja musi zapaść szybko, bo ściany parteru są na ukończeniu i lada dzień ekipa zabierze się za strop...
Czy odległość między wyjściem ze schodów na górze a ścianą nie jest za mała???? (pojawiło się takie stwierdzenie, w którymś z wątków od osoby, która już wybudowała i teraz żałuje, że tego nie zmieniła) - pytanie do tych, co mają już wszystkie ściany i do tego schody...
Potrzebuję porady jakiegoś rozsšdnego architekta - który by doradził.... może polecicie kogoś?
A tak w ogóle poprawki do swoich manueli wymyślaliście sami czy radziliście się fachowców

magdak
15-06-2004, 14:59
a ja dalej mam dylemat co zrobić ze schodami :( - a decyzja musi zapaœć szybko, bo œciany parteru sš na ukończeniu i lada dzień ekipa zabierze się za strop...
Czy odległoœć między wyjœciem ze schodów na górze a œcianš nie jest za mała???? (pojawiło się takie stwierdzenie, w którymœ z wštków od osoby, która już wybudowała i teraz żałuje, że tego nie zmieniła) - pytanie do tych, co majš już wszystkie œciany i do tego schody...
Potrzebuję porady jakiegoœ rozsšdnego architekta - który by doradził.... może polecicie kogoœ?
A tak w ogóle poprawki do swoich manueli wymyœlaliœcie sami czy radziliœcie się fachowców?

GummiBeer
15-06-2004, 20:31
witam manuelniaków
czy ewentualnie posiadacie informacje na temat zlokalizowania manueli w okolicach Olsztyna ew Elbląga
pozdr

magdak
18-06-2004, 09:39
Po waszych uwagach jednak zdecydowałam się zostawić okno w spiżarni :)
Ściany parteru już stoją :D
Pytanie do wszystkich podnoszących ściany kolankowe na poddaszu: czy podnosząc ściany zamontowaliście okna dachowe takiej dokładnie wielkości jak w projekcie? Nie wychodzą wtedy zbyt wysoko?
Pozdrawiam

Kon111
18-06-2004, 09:47
Ja podnoszę ści. kolankową o 20 cm, okna zostawiam jak w projekcie ale nie będe instalował Velux'ów tylko Fakro albo Roto (klamki na dole).

magdak
22-06-2004, 10:37
a ja właśnie mam dylemat czy podnosić ściany kolankowe na górze o 25 czy o 50 cm... (jeden pustak czy dwa????) Architekt mi wyliczył, że optymalnie byłoby podnieść o 45 cm, czyli bliżej do 50, tylko boję się, że w może stracić na tym zewnętrzna bryła domu... Co krok to dylemat :D

Kon111
22-06-2004, 11:00
Podnosząc zaledwie o 25cm mam świadomość, ze lekko bryła ulegnie zmianie, przy 50 będzie to już na pewno widać. Kwestia tylko co jest dla kogo ważniejsze. Jeśli zależy Ci przede wszystkim aby mieć komfort w środku, a nie budujesz dla oczu sąsiadów to podnieś 50 i wiecej.

magdak
22-06-2004, 11:10
chyba jednak bardziej zależy mi na komforcie w środku, więc pewnie będzie 50... :wink:

pata
26-06-2004, 22:04
Odradzam- ja podniosam o 25 cm-pó bloczka i jest ok. \Ktoś w okolicy podniósl o 50 i dom straci proporcje, wygląda jak grzyb z za malym kapeluszem-okropność.

Gregor 456
27-06-2004, 09:16
Ja nie podnioslem i moj domek wyglada jak prawdziwek a nie jak nieznany grzyb z malym kapeluszem , mozna sprawdzic:

http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=8643&q=nasz%20domek%20i%20my&k=2

pozdrowienia

magdak
28-06-2004, 07:19
Wciąż walczę (ku utrapieniu mojego męża :P ) z lokalizacją schodów - byłam w sobotę w wybudowanej Manueli (stan surowy zamknięty) i "minimalna" odległość między końcem schodów na poddaszu a scianą wywołała we mnie "absolutną konieczność zmiany".
Po niedzielnych konsultacjach z zaprzyjaźnionymi architektami wymyśliliśmy następujące rozwiązanie - schody zabiegowe umieszczamy w miejscu ubikacji na dole (podobno po minimalnym powiększeniu tego pomieszczenia się tam zmieszczą), ubikację przenosimy tam gdzie miała być garderoba (kotłownia i tak miała u mnie miała mieć wejście z garażu), dzięki temu schody będą doświetlone (podobno okno powinno zmieścić się tam gdzie jest), a na górze zminiejsza się powierzchnia komunikacyjna, ale część z balkonem można dołączyć do pokoju nr 2 i robi się ładny pokoik z balkonem... Co myślicie o tym rozwiązaniu?

Simonides
30-06-2004, 22:20
Kusząca propozycja z tymi schodami !!! Znalazłem domek tego samego projektanta co Manueli :D

http://dobredomy.pl/?id_project=22&infopage=2

Jest tam przykład jak można rozplanować schody w miejscu łazienki !!!
Martwi mnie tylko czy w Manueli da się tak rozplanować bieg schodów by nie kolidowały one z oknami a były w miarę łagodne (okno łazienkowe - pierwotne oraz kono na poddaszu) :-? . Zależy mi na dostępności i funkcjonalności tych okien. Jest też kwestia wąskiej przestrzeni na poddaszu przy oknie - konkretnie zaczynających się w pobliżu skosów dachowych.

Pozdrawiam

Simonides
30-06-2004, 22:25
Kusząca propozycja z tymi schodami !!! Znalazłem domek tego samego projektanta co Manueli

http://dobredomy.pl/?id_project=22&infopage=2

Jest tam przykład jak można rozplanować schody w miejscu łazienki !!!
Martwi mnie tylko czy w Manueli da się tak rozplanować bieg schodów by nie kolidowały one z oknami a były w miarę łagodne (okno łazienkowe - pierwotne oraz kono na poddaszu) . Zależy mi na dostępności i funkcjonalności tych okien. Jest też kwestia wąskiej przestrzeni na poddaszu przy oknie - konkretnie zaczynających się w pobliżu skosów dachowych.

Pozdrawiam

magdak
01-07-2004, 07:17
no i właśnie :evil:
po długich rozmowach z architektem pozostawiamy jednak te schody jak w projekcie, bo: jest problem z oknem w miejscu byłej łazienki (trzeba by go częściowo zamurować - wyszedł by kwadrat, więc dla symetrii to samo trzeba by zrobić z oknem w spiżarni), pokój który jest na dole (i tak malutki) trzeba by jeszcze zmiejszyć, byłby problem z myciem okna - tego górnego, które by wyszło przy schodach - trzeba by je myć z drabiny, natomiast układ pomieszczeń na górze, który by powstał mnie się podobał - balkon byłby ładnie wkomponowany w pokój nr 2. Przestraszyłam się tak inwazyjnych zmian w projekt i postanowiłam się zaprzyjaźnić ze schodami które są :wink: (odsuwam je tylko nieco od ściany na górze i rozciągam do przodu (szerokość stopnia 28 ) - czyli nic nowego :-?

Bard13
01-07-2004, 07:42
Do podnoszących ściankę kolankową:

Z małżonką byliśmy w Manueli postawionej przez Archipelag.
W projekcie powierzchnię użytkową liczą od wysokości 1,2 m a śiana kolankowa sięga 80 cm. Z żoną zastanawialiśmy się czy wogóle nie zresygnować z podnoszenia, ale zaważyła funkcjonalność łazienki i dodajemy 1 pustak w koło ale nie więcej.

Kon111
01-07-2004, 08:36
Do podnoszących ściankę kolankową:

Z małżonką byliśmy w Manueli postawionej przez Archipelag.
W projekcie powierzchnię użytkową liczą od wysokości 1,2 m a śiana kolankowa sięga 80 cm. Z żoną zastanawialiśmy się czy wogóle nie zresygnować z podnoszenia, ale zaważyła funkcjonalność łazienki i dodajemy 1 pustak w koło ale nie więcej.

My także podnosimy o jeden bloczek. Byłem w Manueli z podniesioną ścianą i te 20cm naprawdę dużo zmienia.

Nina Mirgos
05-07-2004, 11:24
Dla porównania nasze djęcia i dziennik :)

Pozdrawiam

akwarysta
05-07-2004, 21:29
My także będziemy podnosic ścianke kolankową o jakieś 20-25 cm, ze względu na funkcjonalność. Chcielibyśmy ruszyć z budową już w tym roku, lecz po przemysleniach...... rozpoczniemy najwcześniej w 2005.Moja lepsza połowa będzie zdawać ważny egzamin i 5 miesięcy będzie obecna z nami tylko ciałem :lol: Trudno wtedy będzie się emocjonować czymś innym niz książkami.
Od momentu zakupu projektu i wprowadzeniu w nim poprawek - wiele rzeczy postanowiliśmy jeszcze raz zmienić (także po analizie forum), ale na to będzie czas jak rozpoczniemy budowę.Pozdrawiam Manuelowiczów!

magdak
07-07-2004, 08:09
Zanim staną meble w mojej Manueli minie wprawdzie jeszcze dużo czasu :x , ale instalacje przyjdzie nam robić już niedługo, dlatego postanowiłam ostatnio przemyśleć i zaplanować gdzie co będzie stało.
W związku z tym, jak zwykle urodziły się wątpliwości:
1) jak podłączyć pochłaniacz kuchenny do wentylacji??? (a przy kuchni otwartej na salon bardzo by się to przydało...)
2) gdzie postawić telewizor??? (najbardziej pasowałoby mi na ścianie z kominkiem, bo wtedy widać telewizor zarówno z salonu, jak i z kuchni i stołu jadalnego, tylko telewizor obok kominka...to chyba nie najlepszy pomysł aranżacyjny...)
Macie może jakieś przemyślenia :( ???

Kon111
07-07-2004, 08:19
Jeśli chodzi o wyciąg kuchenny to w projekcie jest zaplanowany w kuchni kanał typu "Z" przez ścianę na zew. Jeśli ktoś o nim zapomniał to jest mały problem.
Z telewizorem też mam problem, koło kominka to chyba nie najlepszy pomysł. Ja planuję w narożniku salonu miedzy ścianą zew. bez okien, a tą z oknem na ogród - tylko potem jest mały problem z ustawieniem zestawu wypoczynkowego.

magdak
07-07-2004, 08:32
U mnie ściany parteru już stoją (akualnie robiony jest strop) - ale jakoś sobie nie przypominam kanału typu Z :oops: - muszę to dzisiaj sprawdzić... ale mam nadzieję, że na tym etapie da się to jeszcze jakoś naprawić ...

mrtn
07-07-2004, 10:33
Do to tych co podnoszą ścianki kolankowe ... podnoście podnoście ... tylko, że okna połaciowe zplanowane sa na takiej wysokości, żeby jeszcze przypominały okna a tak bedziecie do okna na palcach zaglądać ... urok mieszkania zblizony do ziemianki :-). (ale się zaraz na mnie posypie :-)

Kon111
07-07-2004, 12:24
Do to tych co podnoszą ścianki kolankowe ... podnoście podnoście ... tylko, że okna połaciowe zplanowane sa na takiej wysokości, żeby jeszcze przypominały okna a tak bedziecie do okna na palcach zaglądać ... urok mieszkania zblizony do ziemianki :-). (ale się zaraz na mnie posypie :-)
Nic się nie posypie. Masz rację, dlatego ja podnoszę tylko 20-25cm. No i wybierając Manuelę, brałem pod uwagę, że ma duże lukarny z dużymi oknami, a nie same okna połaciowe. W domkach bez lukarn faktycznie byłoby jak w ziemiance.

Gregor 456
07-07-2004, 23:39
mrtn mowi dobrze, ciezko bedzie wam zagladac przez te okienka :-?
ja juz mam tynki i wylewki a nie mam wentalacji do wyciagu w kuchni :roll: ale zawalilem, kto ma pomysl jak sie teraz przebic ??? i gdzie ???
pozdrowionka :P

Nina Mirgos
08-07-2004, 10:17
Witam,

mamy z mężem pytanie dotyczące Manueli. Zamieściliśmy je w wymianie doświadczeń, oto link:

http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=29509

Bardzo nam zależy na Waszych odpowiedziach.


Pozdrawiam.

Gregor 456
12-07-2004, 14:21
A tak ogolnie co slychac nowego w Waszych Manuelach :P

magdak
12-07-2004, 14:30
Nasza Manuela od soboty ma już strop!!! :D :D :D
W międzyczasie dorobiliśmy się aparatu cyfrowego, więc w najbliższym czasie postaram się wrzucić jakieś zdjęcia do netu

Gregor 456
12-07-2004, 14:59
Fantastycznie Magdalena, gratuluje

Bard13
12-07-2004, 15:15
To też się dopiszę.

nasza Manuela od zeszłej soboty ma strop, właśnie dziś znowu weszli murarze i dalej rośnie.

jak nic się nie stanie to od przyszłego tygodnia więźba

magdak
14-07-2004, 08:26
Pytanie do Gregora456 - w jakimś wątku mignęła mi informacja, że schody Twojej Manueli są zakręcone na dole :roll: - masz może jakieś zdjęcia tych schodów? - też zastanawiam się nad takim rozwiązaniem

Gregor 456
14-07-2004, 09:10
Magda k ja jeszcze nie mam zamontowanych ale mysle o takich schodkach http://foto.onet.pl/upload/25/65/_176033_n.jpg

bo wejscie do kotlowni jest zamorowane, pozdrawiam Cie

magdak
14-07-2004, 09:55
schody prześliczne :D
ja też planuję zamurować kotłownię, ale ta ścianka działowa jeszcze nie stoi więc mam możliwość manewru i cały czas kusi mnie jeszcze zmiejszenie kotłowni i dodanie tam garderoby, i może jeśli by jakoś ładnie tymi schodami zakręcić to by się tam zmieściły drzwi... (chcę też poszerzyć stopnie, bo 26 w oryginalnym projekcie to trochę mało...)
Gregor456 - na jakim etapie wykańczania Manueli jesteś? :wink:

magdak
29-07-2004, 09:27
No i przyszedł czas na kolejny dylemat - tym razem kolor dachówki - na pewno będzie to cementowy Braas. Problem jest z kolorystyką - ja już w zasadzie byłam zdecydowana na brąz (elewację chciałabym kremowo- piaskową)... Ale mój mąż po obejrzeniu dachówek stwierdził, że marzyłby mu się czarny dach, w pierwszej chwili aż się żachnęłam....czarny???? Ale potem wybraliśmy się na wycieczkę po okolicy i okazało się że całkiem sporo nowych domów ma czarne dachówki... Potem trafiłam na forum na wypowiedzi Mając, który też ma czarny dach w Manueli (przysłał mi nawet parę zdjęć pokazujących dokładnie ten dach :D ), a potem jeszcze zerknęłam na stronę Archipelagu i okazało się że modelowa Manuela w Chrząstawie też ma czarny dach.... No i już jestem przekonana prawie do tego czarnego, choć jeszcze po głowie chodzi mi grafit (ale niestety z Brassa te grafity są takie jakieś mdłe....) - pytanie do wszystkich którzy widzieli (choćby w Chrząstawie) - "Manuelę w czerni" - czy ten dach zbytnio nie dominuje nad całością?

Gregor 456
06-08-2004, 21:51
Magdak i wszyscy zainteresowani
teraz bede zakladal brame garazowa i drzwi zewnetrzne oraz ocieplal bede dach i zlecilem zrobienie kominka za dwa miesiace ma byc wszystko gotowe, zobaczymy :wink:
pozdrowienia

Ewci@
10-08-2004, 10:49
Witam wszystkim Manuelkowiczów.
Po pierwsze strasznie wam zazdroszczę tego, że niktórzy z was już mają dość zaawansowany stan budowy. No i po drugie - chciałam dołączyć do waszego grona gdyż wraz z mężem postanowiliśmy kupić projekt Manueli - oczywiście z drobnymi zmianami i teraz chciałm was się zapytać czy nasze zmiany mają sens.....
1. w pomieszczeniu nr 7 - czyli w salonie w miejscu wyjścia na taras chcemy wstawić okno natomiast wyjście na taras będzie w miejscu gdzie wg projektu jest jadalnia
2. pomieszczenie 5 i 6 chcemy połączyć stworzyć tu kuchnie z jadalnią . Jadalnia miała by być od strony tarasu a kuchnia od strony łazienki, oczywiście chcemy zrezygnować z okna w spiżarni, podciagnąć ścianę do słupa stojacego teraz wg projektu samotnie :wink: , wyrównać różnice w długości ściany od strony łazienki
3. w pomieszczeniu 4 - czyli łazience chcemy przesunąć tak ścianę aby komin właczyć w powierzchnie łazienki
4. W pomieszczeniu nr 3 chcemy zrobić wejście pod kątem 45 st w ten sposób ścinamy róg pokoju i mamy wiekszą przestrzeń w holu. Docelowo bedzie to gabinet więc możemy poświęcić te pare centymerów - mam nadzieję że komputer w przyszłości się nie obrazi :wink:
5. Oczywiście łączymy pomieszczenie 8 i 9 z możliwością zrobienia tu małej garderoby. Wejście do pomieszczenia nr 9 od strony garażu
6. Również zapożyczymy pomysł z dodatkowym oknem w pomieszczeniu 2 na poddaszu
7. Podniesiemy ścianę kolankową o 20 cm

To tyle jeśli chodzi o nasze wypociny, chce się was zapytać czy takie zmiany w obrebie salonu, kuchni i spiżarni mają sens czy wygląd wewnetrzny jak i zewnetrzny Manuelki straci na tym, że chcemy wstawić okno w miejscu drzwi balkonowych. Każda wasza opinia dla nas będzie na wagę złota - gdyż my na razie widzimy Manuele tylko na papierze :D

Pozdrawiam

Gregor 456
11-08-2004, 12:17
Witam
wszystkie zmiany w domu jezeli sie dobrze z nimi czujecz i beda dla Ciebie funkcjonalne beda dobre
ja na przyklad szukalem takiego domu i takiego rozmieszczenia pomieszczen i niewiele zmieniam, na przyklad: bardzo mi sie podoba stale szklenie i jak sobie siadze przed nim i widze doslownie caly ogrod, lesz jak Ty zrobisz tam drzwi to straci caly przedpokoj, hall, jadalnia, salon cale wnetrze moze nawet swoj wyglad, nawet nie wiesz jak to pieknie wyglada u nas jak sie wejdzie do domu , moze dlatego bo mam takie piekne okno ze szprosami, nie wiem ale nad tym bym sie mocno zastanowil, bo widzialem juz Manuele bez takiego okna to bardzo nieladnie wyglada.
To tyle przemyslen, mam jedno zdjecie ktore w zupelnosci nie oddaje efektu tego stalego szklenia, bo jest krzywo zrobione i bardzo malo swiatla bylo w pomieszczeniu i robione bylo bez lampy zwykla kamera wideo
http://foto.onet.pl/upload/26/73/_309283_n.jpg

pozdrawiam Was

Ewci@
11-08-2004, 16:33
No właśnie i mój mąz jest tego samego zdania co ty dlatego powiedział, że w Manueli nie da sie nic poprawić i w zwiazku z tym rezygnujemy na rzecz Andromedy z Domusu. No ale jak ja sie wkurzyłam :evil: . Andromeda też mi sie podoba ale Manuela.......ma swoja klasę :( Problem polega na tym, że wg mojego męża w salonie przy takim układzie okien nie mozna "rozłożyć" jego kina domowego, no chyba zaraz zaczne płakać....... bo az wstyd aby dorosły człowiek od tego uzalezniał budowe domu :evil:

pai
11-08-2004, 19:51
Tez mialem problem z tym kinem domowym i wyborem Manueli. Mam "wypasiony zestaw", ale faktycznie salon nie pasuje aby wepchnac tam caly sprzet i miec funcjonalnie ulozony pokoj. Zaadoptowalem wiec garaz jako dodatkowy pokoj (mam duza dzialke wiec zbuduje sobie wolnostojacy) i tam pieknie sie wszystko zmiesci. Przy okazji wprowadzilem pare poprawek do projektu, aby skorzystac z dobrodziejstw bylego garazu i poprawic funcjonalnosc na gorze (zmienilem bieg schodow na zabiegowe). Ale wszystko wciaz przede mna, jestem na etapie wyboru ekipy.... pzdr

Kucharek
17-08-2004, 13:24
2. pomieszczenie 5 i 6 chcemy połączyć stworzyć tu kuchnie z jadalnią . Jadalnia miała by być od strony tarasu a kuchnia od strony łazienki, oczywiście chcemy zrezygnować z okna w spiżarni, podciagnąć ścianę do słupa stojacego teraz wg projektu samotnie :wink: , wyrównać różnice w długości ściany od strony łazienki


Masz na myśli ten słup między salonem,a drzwiami spiżarni? Pomysł z tą kucnią i jadalnią b. dobry, ale co ze spiżarnią?

Ewci@
19-08-2004, 16:26
Tak właśnie o ten słup mi chodziło.... no cóz spiżarnia powędrowała by do kotłowni - ja nie potrzebuję aż tak dużej spiżarni stąd pomysł na połączenie jej z jadalnią.

Kucharek
22-08-2004, 20:26
Jeśli chodzi o wyciąg kuchenny to w projekcie jest zaplanowany w kuchni kanał typu "Z" przez ścianę na zew.


Czy ktoś może mi wyjaśnić, co to jest ten kanał typu Z

Kon111
22-08-2004, 22:11
Tzw. "zetki" stosuje się w różnych sytuacjach. m.in. do nawiewu powietrza do kotłowni, do wyprowadzenia wentylacji przez ścianę zewnetrzną. Zamiast zrobić zwykłą dziurę przez ścianę (na wylot), co bardzo pogarszałoby parametry cieplne pomieszczenia, robi się "zetkę" z kształtek lub po prostu z cegieł. Jest to pionowy kanał wewnątrz ściany w dolnej części otwarty na jedną stronę, a w górnej na drugą stronę ściany. U mnie bedą to ceramiczne kształtki 19x19cm z kanałem fi15cm wys. 24cm. Bedzie ich 4 z czego skrajne otwarte, czyli kanał bedzie miał nieco poniżej 1m wysokości (wejście na 1,8m od podłogi, wylot pod samym wieńcem na 2,75).

Gregor 456
22-08-2004, 23:28
hallo
ja mam problem z tym wyciagiem mysle podlaczyc rura do komina wentylacyjnego, ale znowu normalna wentylacje gdzie podlacze, cos mi tu nie pasuje, poradzcie cos :cry:
moze mam jeszcze wykuc te zetke do okapu w scianie
pozdrowiena :P

Nina Mirgos
23-08-2004, 08:29
Hej Ewci@...

Twój małżonek bredzi... koncertowo!
My właśnie kończymy Manuelę... w której nie robiliśmy wielkich poprawek (o tym w dzienniku) i tak jak Wy posiadamy kino domowe z pełnym osprzętem, telewizorem 33 calowym, kolumnami, subbuferem i zestawem filmów w ilości 300 sztuk...
Kino znakomicie się będzie czuło na ścianie bez okien, kolumny się mieszczą, telewizor rownież i zestaw wypoczynkowy żeby było wygodnie filmy oglądać...

Więc nie daj się nabić w butelkę...

Nina :)

Bard13
23-08-2004, 12:01
Jeśli chodzi o wyciąg kuchenny to w projekcie jest zaplanowany w kuchni kanał typu "Z" przez ścianę na zew.


Czy ktoś może mi wyjaśnić, co to jest ten kanał typu Z

Kanał typu "Z" jest dziurą w ścianie na przestrzał przysłoniętą kratką.
A wyciąg podłącza się do kanału wentylacyjnego w kominie łazienkowym rurą przez ścianę spiżarni.
Czyżby murarze zapomnieli, że w projekcie między spiżarnią a kuchnią jest otwór pod sufitem?
W projekcie jest, trzeba tylko doczytać.

U nas będzie się łączyć rurą aluminiową giętką za koroną szafek na ścianie, tej ścianie, gdzie zamurowaliśmy okno

Kon111
23-08-2004, 12:32
Kanał typu "Z" jest dziurą w ścianie na przestrzał przysłoniętą kratką.
A wyciąg podłącza się do kanału wentylacyjnego w kominie łazienkowym rurą przez ścianę spiżarni.


Bard13
chyba odwrotnie z tymi kanałami, ten typu "Z" jest dla wyciągu/okapu bo w projekcie jest nad planowaną w aranżacji kuchnią, natomiast ten przez spiżarnię kończy się na ścianie kuchni i właśnie ten jest zakończony kratką jako typowa wentylacja kuchni.
Gdyby ktoś chciał wyciag dla okapu wyprowadzić przez komin wentylacyjny to albo kuchenka musiałaby stać na ścianie od spizarni, albo trzebaby przez pół sufitu kuchni prowadzić rurę.

Bard13
23-08-2004, 13:12
Gdyby ktoś chciał wyciag dla okapu wyprowadzić przez komin wentylacyjny to albo kuchenka musiałaby stać na ścianie od spizarni, albo trzebaby przez pół sufitu kuchni prowadzić rurę.
U nas akurat tak będzie, ale my nie mamy okna na ścianie spiżarni i rura wejdzie za koronę szafek

Gregor 456
27-08-2004, 10:36
tak, pytanie brzmi czy wentylacji od kuchenki nie puscic bezposlednio za sciane i pod okapem na zewnatrz wypuscic, ale mowicie ze bedzie wyziebiac kuchnie czy jak ? :roll:

Kon111
27-08-2004, 10:43
tak, pytanie brzmi czy wentylacji od kuchenki nie puscic bezposlednio za sciane i pod okapem na zewnatrz wypuscic, ale mowicie ze bedzie wyziebiac kuchnie czy jak ? :roll:

Ja zrobiłem dokładnie tak jak piszesz. Mam "zetkę" z kształtek ceramicznych od wys. 1,8m do samego wieńca, czyli prawie metr wysokości. Przy założeniu, że do otworu będzie podłączony okap, a nie zwykła kratka, uważam, że straty ciepła nie bedą zbyt duże. A korzyść bezsprzeczna.

Gregor 456
27-08-2004, 14:16
do wienca, czyli do stropu ? :roll:

Kon111
27-08-2004, 14:38
do wienca, czyli do stropu ? :roll:
Tak, otwór na zewnątrz bedzie kilka centymetrów pod stropem.
Jutro postaram się załączyć zdjęcie kanału.

Kon111
29-08-2004, 19:33
Tak, otwór na zewnątrz bedzie kilka centymetrów pod stropem.
Jutro postaram się załączyć zdjęcie kanału.
Zgodnie z obietnicą załączam link do zdjęcia mojego kanału wentylacyjnego w kuchni.
http://foto.onet.pl/albumy/zdjecie.html?no=25&id=24808&q=Manuela&k=10&nxt=18

Gregor 456
30-08-2004, 09:38
dzieki Kon 111
przypomnialem sobie ze mam zetke w kotlowni teraz musze kuc pustaki zeby zrobic druga zetke
ladne zdjecia, pa

Cypek
31-08-2004, 06:13
Dołaczam się do wielbicieli Manueli. Ponieważ mam stan jak widać na zdjęciach z podpisu chętnie podzielę sie informacjami :)

Kucharek
31-08-2004, 20:02
Dołaczam się do wielbicieli Manueli. Ponieważ mam stan jak widać na zdjęciach z podpisu chętnie podzielę sie informacjami :)


A schody to jak zrobiłeś?