PDA

Zobacz pełną wersję : Mniej za wpis do księgi wieczystej



27-10-2005, 08:52
Mniej za wpis do księgi wieczystej
Spadną koszty sądowe. Od marca 2006 r. osoby kupujące domy i mieszkania zaoszczędzą tysiące złotych. Spadną koszty związane z przeniesieniem własności nieruchomości. 2 marca 2006 r. zacznie obowiązywać nowa, znacznie korzystniejsza dla osób kupujących mieszkania (także na rynku wtórnym) ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dziennik Ustaw nr 167 z 2005 r.). Opłata sądowa za wpis własności do księgi wieczystej nieruchomości wyniesie - bez względu na jej wartość - tylko 200 zł. Teraz zależy ona od wartości mieszkania wpisanej do aktu notarialnego. Od marca spadnie także - do 60 zł - opłata za wpis hipoteki do księgi wieczystej. Dziś kredytobiorcy płacą z tego tytułu setki złotych, ale tylko wtedy, gdy kupują mieszkania i domy z drugiej ręki.
Źródło: Gazeta Wyborcza 2005-10-27

ania
27-10-2005, 11:33
To byłoby miłe...

Czy ktoś się orientuje, czy do tej nowej niższej opłaty liczy się data złożenia wniosku czy data rozpatrzenia wniosku o wpis?

pjotrzu
27-10-2005, 19:14
To byłoby miłe...

Czy ktoś się orientuje, czy do tej nowej niższej opłaty liczy się data złożenia wniosku czy data rozpatrzenia wniosku o wpis?

witam
Ja sie orientuję :D i mam złe wiadomości :evil: : liczy się data złożenia wniosku.
pozdrawiam

ania
28-10-2005, 12:54
Tak przypuszczałam ... :cry:
Dzięki za odpowiedź!

K74
28-10-2005, 22:56
Czy to dotyczy tylko mieszkań?
A z działkami budowlanymi to jak?

pjotrzu
29-10-2005, 10:46
witam
Nowa ustawa o kosztach sądowych zmienia diametralnie sposób obliczania opłat sądowych. Oczywiście dotyczy wszystkich spraw przed sądami, nie tylko tych związanych z zakupem mieszkań. Generalnie można powiedzieć, że od marca przyszłego roku zaoszczędzą Ci, którzy mają w sądach sprawy o dużej (szczególnie bardzo dużej) wartości. Stracą Ci, którzy mają sprawy drobne (czasem nawet kilkakrotnie). Ustawa odstępuje od zasady wpisu stosunkowego na rzecz opłat stałych.
pozdrawiam

ania
29-10-2005, 17:38
Oj tak,

Podaję link do ustawy: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/1398.htm

Niech każdy sobie sprawdzi jak na tym wyjdzie.
Ja sprawdziłam - na zniesieniu współwłasności zaoszczędzę kilka tysięcy!!!

pjotrzu
29-10-2005, 19:59
Oj tak,

Podaję link do ustawy: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/1398.htm

Niech każdy sobie sprawdzi jak na tym wyjdzie.
Ja sprawdziłam - na zniesieniu współwłasności zaoszczędzę kilka tysięcy!!!

i znowu bogatym świeci słońce a biedni dostają po d.... :o

Marcel2000
29-10-2005, 22:32
ania, co ty piszesz, jeżeli jesteś już wpisana w księdze wieczystej to przy zniesieniu współwłasności płacisz obecnie opłaty sądowej tylko 20,00zł

pjotrzu
30-10-2005, 10:41
ania, co ty piszesz, jeżeli jesteś już wpisana w księdze wieczystej to przy zniesieniu współwłasności płacisz obecnie opłaty sądowej tylko 20,00zł

Pewnie chodziło o zniesienie współwłasności nieruchomości w wydziele cywilnym. Mam rację Aniu? Na samym wpisie do Kw wynoszacym obecnie 20 zet, faktycznie ciężko zaoszczędzić kilka tysięcy :D

peez
30-10-2005, 17:41
jak to fajnie że żdążę zapłacić "po staremu" :evil:
umowę zakupu działki MUSZĘ dokończyć do 20 grudnia!!! :lol:

ania
31-10-2005, 14:29
ania, co ty piszesz, jeżeli jesteś już wpisana w księdze wieczystej to przy zniesieniu współwłasności płacisz obecnie opłaty sądowej tylko 20,00zł

Pewnie chodziło o zniesienie współwłasności nieruchomości w wydziele cywilnym. Mam rację Aniu? Na samym wpisie do Kw wynoszacym obecnie 20 zet, faktycznie ciężko zaoszczędzić kilka tysięcy :D

Tak. Chodzi o podział. Powstaną nowe działki i nowe księgi...

r0me0
26-12-2005, 11:11
Tak się tylko zastanawiam, czy np. notariusze, nie wykorzystają sytuacji i nie podniosą swoich opłat.
Czy to jest możliwe? Czy ich stawki są w jakiś sposób regulowane ustawowo?

pjotrzu
26-12-2005, 22:07
witam
Przepisy reguluja maksymalne stwaki taksy notarialnej.
Wyżej głowy nie podskoczą :D
Ludzie dlaczego Wy wszędzie doszukujecie sie spisku sił nieczystych?
dobranoc

Bodiniusz
22-02-2006, 13:06
A ciekawe o ile wydłuży się oczekiwanie na wpis? Warto zaznaczyć, że do czasu wpisu hipoteki do księgi bank pobiera wyższe oprocentowanie.

Skoro wszyscy, co mogli, czekali z wnioskiem, to się zapcha i może się okazać, że lepiej było złożyć wniosek w styczniu, a nie w marcu. Albo jeszcze trochę poczekać.