PDA

Zobacz pełną wersję : Par? uwag o wk?adach Jotul, Fonte i Spartherm i troch? ogóln



Strony : [1] 2

Frankai
02-01-2003, 19:25
Byłem na rozmowach z dwoma kominkarzami i oto co z nich wynika.
Najpierw o wymienionych w tytule. Wszystkie mają doprowadzenie powietrza z zewnątrz, co było moim warunkiem.
1. Jotul jest the beściak, ale najwyższa cena. Doprowadzenie powietrza od góry powoduje, że spaliny powracają ze świeżym powietrzem, więc następuje dopalanie ( TDI :wink: ). Harmony raczej nadaje się do tradycyjnych obudów, a do nowoczesnych wypukła Panorama, lub 510 który ma płaską szybe z wypukłą obudową. Żeliwo Jotula jest specjalnie pokrywane (coś ala woskowanie), co powoduje, że nie można się pochaczyć o jego powierzchnię.
2. Spartherm miał problemy z szamotem. Ponoć obecnie ma czeski szamot, który jest lepszy, ale jeden z nich się naciął i już ich nie montuje. Drugi (jednocześnie dystrybutor Spartherm) podreśla, że szamot dłużej się rozgrzewa, ale i dłużej trzyma, więc jest dobry przy dłuższym grzaniu. Zachwala też utomatyczne otwieranie szybra przy otwieraniu drzwiczek (patrzyliśmy na wkłąd Varia 1V - 51cm.
3. Fonte ma parę niezłych nowinek technologicznych, ale ponieważ to nie był mój faworyt, więc nie skupiałem się na tym od początku, a potem zapomniałem zapytać ponownie. Napiszę następnym razem o co chodzi. W grę wchodziły 2 modele: 867 i 957 (większa moc). Cena ok. 4200 i 4800. Obydwa mają płaską szybę.

Teraz trochę ogólnie
A. Wynoszenie popiołu co 2 tygodnie to bajka. 5-7 dni to maksimum.
B. Wkłady o większej szybie mają większą moc. Wkłady z uszczelkami i doprowadzeniem powietrza z zewnątrz mają większa moc. Szufladka otwierana z przodu obniża moc.
C. Niektórzy producenci (nie pamiętam przykładu) mają szyby pokryte specjalną substancją utrudniającą brudzenie się szyby.
D. Przy mojej powierzchni (ok. 100m2 ogrzewanej powierzchni z centralnym położeniem kominka, 2 kondygnacje) wystarczy mi rura fi 100, choć generalnie montuje się fi 150.
E. Moc wkładów kominkowych nie szacuje się "głupim 1 do 10", jak wciskają w hipermarketach. On przyjmuje 14kW na 90-100m2. Większy objętościowo - co zwykle oznacza też większą moc - wkład powoduje, że ciepłe powietrze dłużej zostaje w kasecie.
F. Pewna niezgodność w doradztwie pojawiła się względem turbinki. Pokoje na piętrze są położone bezpośrednio nad kominkiem i jeden kominkarz chciał mi dać turbinkę na stryszku, a drugi chciał mi jej oszczędzić.
G. Kominem powinien być z żeliwa lub z szamotem. Kominek 140W musi ważyć >170kg. Jak coś takiego waży poniżej 100kg, to jest to tylko szmelc.

Pomimo, że ten post jest trochę doradczy, to czekam na sugestię dotyczącą punktu F, opinie o Fonte i ewentualne odmienne zdania do zaprezentowanych poglądów.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Frankai dnia 2003-01-02 20:25 ]</font>

am
02-01-2003, 20:10
Moim zdaniem, jak jest możliwość to montuj rozprowadzenie grawitacyjne. Moje argumenty za:
- praktycznie bezobsługowe
- niewrażliwe na zaniki zasilania (jak zabraknie prądu przy wymuszonym, trzeba zapewnić dalszą dobrą wentylację wokół obudowy kominka)
- nie hałasuje

Ja planuję zamontować wkład + rozprowadzenie i najpierw przetestować, jak się będzie sprawował grawitacyjnie (przed obudowaniem kominka). Jak będzie OK to zostawię, jak nie będę zadowolony - zamontuję wentylator.

Zawsze można jeszcze zamontować bezpośrednio w oddalonym od kominka pomieszczeniu kratkę z wentylatorem, który "wyciąga" ciepłe powietrze dla dłuższego odcinka rur.

Co do pokrycia szyby to pewnie masz na myśli tzw pirolizę.
Widziałem w "praniu" - rzeczywiście działa ale ja się nie zdecyduję, ponieważ:
- szyba ma oddzień podobny do denaturatu (a nie każdemu się to podoba)
- piroliza działa ale tylko na ok 80% szyby. Narożniki, brzeg szyby i tak są brudne

ckwadrat
02-01-2003, 20:22
Wydaje mi się, że będę palić w kominku jedynie od święta (weekendy). No może trochę częściej (jeśli będzie naprawdę bardzo zimno) ale na pewno nie codziennie i nie w systemie ciągłym lub prawie ciągłym. Czy pakować się zatem w rozprowadzanie czy sobie darować? A może w moim leniwym przypadku pójść dalej i zrobić otwarte palenisko żeby mieć pełnię doznań. Co Wy na to?

Frankai
02-01-2003, 20:29
Ja zamierzam mieć kominek jako dodatkowe źródło, ale skoro już wywalę tyle kasy na wkład, to pociągnę te 2 kanały na górę, a turbinkę bym sobie na razie darował. Na dole ogrzeję przylegające salon, hall i pokój, a i otwartej kuchni przez jadalnię (część salonu) się "dostanie".

am
02-01-2003, 20:33
Otwarte palenisko ..mhhhm.. to jest to. Fajne a jednak trzeba lubić. Mój szwagier ma taki kominek. Jest rzeczywiście super, ale...
- powietrze w domku jest inne - nie ma siły, żeby część produktów spalania nie wymieszała się z otoczeniem - jak ktoś wchodzi do domku wyraźnie czuć dym (zwłaszcza niedługo po rozpalaniu)
- drzewo trzeba jednak dokładać dosyć często
- nie można zostawić płonącego na noc (no można - ale zawsze większe ryzyko)

Ja jednak planuję kominek, który pozwoli mi zrealizować obie funkcje (palenisko zamknięte i otwarte)

Wos
03-01-2003, 07:21
Co do Turbo Fonte (np 737) to maja problem z szybkoscia spalania, nie maja regulowanego szyba i aby zmniejszac ciag trzeba kombinowac cos z kominem (dokupienie regulatora ciagu). Fonte ma taki patent ktory sie nazywa Clear Glass - jak sama nazwa mowi przez dluzszy czas niz zwykle, szybka sie nie smoli, ale dzieki temu (lub przez to) szybciej drewno sie spala (wiekszy dostep powietrza wokol szyby + dodatkowe wloty w gornej czesci). Nie wiem jak by dzialal ten wklad gdyby zastsowac w nim szybe z piroliza - szyba musialaby byc uszczelniona na calej dlugosci moze wtedy okresy dokladania bylyby dluzsze.
Co do wentylatorka - mysle, iz jesli pokoje sa bezposrednio nad kominkiem to nie ma po co wyciagac powietrza wentylem - samo 'wyjdzie'. U mnie wentyl na poddaszu (dach jeszcze nie docieplony, rury izolowane + dodatkowa izolacja z 10 cm welny mineralnej) powoduje oziebienie temp. goracego powietrza o jakies 20 st.

Roose
03-01-2003, 07:35
a jaką konstrukcję znacie z wentylatorem umieszczanym pod wkładem, wentylator tam sytuowany bez prądu nie blokował by przepływu jak to ma miejsce z wentylatorami na wylocie.

Jasiu
03-01-2003, 08:32
Ja słyszałem (od kominkarza), że jeśli rury poziome są krótsze niż 4m to wystarczy rozprowadzenie grawitacyjne.

BTW. Wkład z szybą przesuwaną do góry daje możliwość korzystania z kominka otwartego i zamkniętego - "wash&go"

jesion
03-01-2003, 11:27
potwierdzam opinie wos o fonte. niestety jest duzy problem z szybkoscia spalania. sprobuje go rozwiazac przez uszczelnienie szyby, ale napewno spowoduje to szybsze brudzenie.

Wos
03-01-2003, 12:20
Jesion - robilem juz proby z uszczelnieniem szyby - beznadzieja - szyba po 2 godzinach byla tak zabrudzona jak po 5 dniach palenia, co prawda o wiele dluzej sie palilo (jak wieczorem zaladowalem to rano byl calkiem duzy zar - prawie ogien). Wydaje mi sie ze jedynym rozwiazaniem jest zamontowanie regulatora ciagu na komin lub zamontowanie szyby z piroliza i uszczelnienie.

Frankai
03-01-2003, 12:36
Uwaga - modele Fonte o których pisałem - 867 i 957 mają się nijak do wspomnianego 737. One mają SZCZELNĄ szybę, więc spalanie jest regulowane. Są to NOWE modele. Ich cena zresztą odbiega dość znacznie od tych prostszych. Więcej szczegółów tak jak pisałem później. A może ktoś spotkał się z tymi modelami? Chętnie dowiedziałbym się czegoś od nich od użytkowników. A także czy są jakieś standardowe problemy z firmą Fonte (oprócz szybkości spalania w modelach ze szczeliną)?

Frankai
03-01-2003, 12:45
Póki co jedyne miejsce z opisem, które znalazłem jest na stronie:
http://republika.pl/kominkistylowe/

Frankai
03-01-2003, 12:49
Znalazłem jeszcze francuską stronę. W wersji angielskiej będzie to:
http://www.turbofonte.com/english/presenteng.htm

Anula
03-01-2003, 13:17
Mam jedno pytanko laika dotyczące kominka. czy mozliwe jest takie obudowanie wkladu zeby stal on jakby bezposrednio na podlodze? (Zadnych miejsc na drewno ani szczelin) Dodam ze wlot powietrza z zewnatrz, wklad Jotul Harmony.

jesion
03-01-2003, 13:29
wos - ja mam szybe z piroliza, choc mam wrazenie ze ona nie wiele daje. o co chodzi z regulatorem ciagu do komina? gdzie sie go montuje?

Wos
03-01-2003, 14:10
mam jeszcze jedna stronke o Fonte:
http://www.mirolesfoyers.transfer.pl/frameset-wklady.htm
ci goscie zalecili mi zakup takiego regulatora (ponoc 200-300PLN)

Co do regulatora ciagu to podam drugi adres (bedzie chyba lepiej niz sam bym opisywal):
http://www.polmar.bialystok.pl/pproducts.htm

Wos
03-01-2003, 14:13
Jesion - jeszcze jedno - piszesz ze masz szybe z piroliza - w takim przypadku MUSISZ miec szyba uszczelniona, bo aby ta piroliza dzialala to na szybie musi byc wysoka temp.; jak nie masz uszczelnionej szyby to syfy nie wypalaja sie na szybie bo powietrze wplywajace wokol szyby schladza ja.

jesion
03-01-2003, 14:32
wos - dzieki ze zwrociles na to uwage, rzeczywiscie masz racje. w takim razie pozostaje mi uszczelnic szybe i zobaczyc jaki skutek. bo pirolize mam napewno (specyficzny kolor szyby).

Wos
03-01-2003, 14:37
Bylbym wdzieczny gdybys dal znac czy to uszczelnienie cos dalo. A ile taka szybka kosztuje ? Czy mozna sobie taka szybke zamowic "na wymiar" do posiadanego wkladu ?

jesion
03-01-2003, 14:40
dam znac czy pomoglo, moze po weekendzie. ale jedno nieporozumienie wyniklo - mam wklad fonte flamme (model capvision) a nie turbo fonte. problem jak widac jest jednak wspolny, zreszta juz sie wczesniej na forum pojawil. i szybe mam fabrycznie.

03-01-2003, 14:43
Mam Sparherm Varię i z szamotem, i z wybieraniem popiołu co 2-3 tygodnie, choć ogrzewa cały dom. Gdy kupowałem ten kominek, sprzedawca powiedział: To jest maszyna nie do ozdoby, a grzania. I nie kłamał. Natomiast z różnych obserwacji potwierdzam: Jotul to nr 1 - grzejej mocno i długo, czego nie można powiedzieć (że długo) o Sparthermie. Natomiast kominki, które mają płytkie paleniska są z zasady ozdobne - wynoszenie popiołu co 5 dni to mordęga i brud w domu. Minimum 2 tygodnie tylko dokładania drewna - to rozumiem.
O szamocie (który popękał od kłod uderzających o niego) mam niewyrobione zdanie - czasem wolałbym żeby kominek szybko się rozgrzał, czemu szamot przeszkadza. A czy on grzeje, gdy ogień przygasa - być może tylko niewiele? Nie wiem.

bedi
03-01-2003, 15:53
Ja też nie zamierzam grzać kominkiem “na okrągło” ale myślę że rozprowadzenie jest konieczne. Jeżeli kominek jest w salonie, i tam też znajduje się regulator pokojowy to gdy zaczniemy w nim palić temperatura w salonie podniesie się i piec nie będzie się włączał. Przy braku rozprowadzenia temperatura w pozostalych pomieszczeniach zacznie spadać. Zastosowanie rozprowadzenia pozwoli więc na utrzymanie stałego rozkładu temp we wszystkicj pomieszczeniach.

Frankai
03-01-2003, 16:06
Bedi - o problemie związanym z regulacją pisaliśmy dużo wcześniej w kilku wątkach. Jednym z wątków jest http://forum.murator.com.pl/viewtopic.php?topic=1634&forum=34

JANK
04-01-2003, 08:49
Interesuje mnie połączenie kominka z rekuperatorem. Co o tym sądzicie ?

Frankai
04-01-2003, 08:59
Po co? Jeżeli decydujesz się na kominek, to wybierasz jedno z najtańszych paliw i czas zwrotu kosztów rekuperatora byłby niesamowicie długi, a może nie zdążyłby się zwrócić, bo żadne urządzenie nie trwa wiecznie.
Na marginesie - do tego wątku może nie zaglądną Ci co mają rozpracowany rekuperator, więc w tym wypadku odejdę od zwyczaju namawiania do niezakładania nowych wątków i może załóż "Rekuperator+kominek - czy ma to sens?"

Frankai
04-01-2003, 09:10
Ze strony http://www.mirolesfoyers.transfer.pl/center-wklady-turbo.htm wynika, że wkłady z unoszoną szybą są tylko na ogień przerywany (oznaczenie PRP). Rozumiem, że chodzi o jednokrotne załadowanie (powiedzmy na 8h) i trzeba go wychłodzić. Czy dobrze to rozumiem i czy to standard dla tego typu wkładów?

JANK
04-01-2003, 09:12
Chyba ma. Dzięki za podpowiedź.

zibi
04-01-2003, 21:34
Witam
Byłem dzisiaj w salonie Jotula . Oglądałem nową konstrukcję
wkładu Panorama 12 kW - może to i nr. 1 , ale wygląd okropny-
" stary " model dużo lepszy. Według mnie jedyna zaleta , to
chyba tylko to , że popiół wybiera się raz na 2 tygodnie.
Myślałem o Sparthermie z szybą podnoszoną do góry , ale
wadą wkładu jest szamot . Wybiorę chyba wkład francuski.
Powiedzcie , czy kosztem oglądania otwartego ognia stracę
dużo więcej niż zyskam ? Zibi

04-01-2003, 21:46
Czy gdzieś w internecie można obejrzeć te nowe modele jotula?

Maco
04-01-2003, 22:47
JANK,
Na wątkach o rekuperatorach jest trochę o połąćzeniu tego z kominkiem. Pamiętam jeszcze było parę innych wątków, w którch omawiano Twoje pytanie.

04-01-2003, 23:30
cześć,
mamy kominek żeliwny zamknięty szybą, w domu, którym mieszkamy - nie wiem jaki, gdyż 6 czy 7 lat temu, gdy był instalowany nikt nie pyatał o firmę. Obecnie czytam ten wontek, gdyż buduję nowy dom. Ale kominek stoi na cegłach krzemionkowych (coś jak szamot) z tyłu i z boku też - polecam take rozwiązanie ! Jak kominek wygaśnie to ciepło czuć 12 i więcej godzin później.
Kominek otwarty ??? - super sprawa, ale 1. trochę niebezpieczne (CO)
2. przed kominkiem minimum 1 m płytki, marmur lub tp. 3. drastycznie spada moc grzewcza - jak pamiętam coś z 70% do 20%
ale to teoria - my mamy taki z szybą.
Pytano powyżej o posadowienie kominka na podłodze - raczej nie,
jak pamiętam powietrze opływające kominek, nie tylko służy ogrzewaniu pomiszczenia ale także ochładzaniu ścian kominka - naprężenia w metalu czy coś takiego. Lepiej zapytać fachowców.

Karina

zibi
05-01-2003, 09:53
http://www.jotul.pl
Ale nie mają jeszcze nowych zdjęć. Zibi

kodi_gdynia
06-01-2003, 07:37
Byłem w sobotę na małej wycieczce w sprawie kominków. Koleś ma generalnie dwa typy: Dovre i Spartherm. Pojechałem z myślą żeby skupić się na Dovre a wyszło tak że namawiali mnie Spartherma. Dovre, kótry mnie interesuje model 2400BSA kosztuje 3500zł zaś Spartherm który jest super /również panoramiczna szyba półokrągła/ - Speedy R 3900zł.
Pytanie moje dotyczy właściwości obu kominków. Dovre typowy żeliwny, Spartherm stalowy wyłożony szamotem. Różnica jest zasadnicza by nie powiedzieć rażąco inna. Jak to się ma w praktyce.
Spartherm mnie przekonuje bo jest super dojście do paleniska, olbrzymia szyba, łatwe dorzucanie co podobno wcale nie jest takie oczywiste w przypadku Dovre. No i u Spartherma jest konkretne podłączenie na zasysanie zimnego powietrza.
Generalnie Spartherm jest bardzo przyjazny w użytkowaniu. Co o tym sądzicie?
ten model jest 8kW i czy aby nie za mało na moją 110m2 chałupkę. Z drugiej strony podobno zaniżają te wartości i tak naprawdę ma jakieś 12-13kW. Sam nie wiem co o tym sądzić.
I tak na zakończenie koleś wyśmiał te oznaczenia francuskie w stylu "C". Stwierdził, że jeśli ktoś robi "C" i zarazem "A" to jeden z tych modeli musi być szajsem. Jotule, Dovre czy Sparthermy tego nie mają bo wszystkie są przystosowane na ciągłe palenie, dlatego też wszystkie są bardzo wysokiej jakości.
Pozdrawiam

Frankai
06-01-2003, 07:47
Kodi - tak jak pisałem - wg mojego kominkarza to Ci ta moc nie wystarczy. Ja już zrezygnowałem ze Spartherma. Pozostaje Jotul i Fonte na ogień ciągły. Czekam na uwagi od projektanta wnętrz co do szyby półokrągłej (bo taką ma Jotul Panorama), oraz uwagi użytkowników tych nowych modeli Fonte.

kodi_gdynia
06-01-2003, 07:58
No to mnie zmartwiłeś. Z drugiej strony w ich ofercie są praktycznie tylko takie małe wkłady np. 7, 8 i chyba 11 kW. Jak się więc to ma do ogrzewania domu. Francuzy mnie nie interesują podobnie jak samochody i albo będzie to Spartherm albo Dovre.

Pytanie trochę z innej beczki. Komin mam 9m o średnicy 20cm, systemowy ocieplony. Czy aby nie będzie za dużego ciągu. Czy kominiarz może to sprawdzić. Czy pozostaje mi na wszelki wypadek zainstalowac moderator ciągu.
Pozdrawiam

Frankai
06-01-2003, 08:15
Kodi - dobre kominki mają regulację, a co do moderatora to się spytam później kominkarza. Kto ma 7, 8 i 11 kW? Dovre ma chyba szczeliny przy szybie, więc odrzucam. Co do francuskich samochodów to się zgadzam, ale chyba nie gardzisz francuskimi winami? :wink:

kodi_gdynia
06-01-2003, 08:29
Francuski to wino i seks i to jest podstawa. Co do 7, 8 i 11 kW to Spartherm i w tym mieści się około 50 modeli od 950 do 2500 euro.
Fakt, Dovre ma wlot, ale myslisz że to jest jakiś poważny problem. Spartherm wydaje się być bardzo solidny. Doprowadzenie powietrza bezpośrednie to jest to. Jeśli możesz popytaj z tym ciągiem.
Pozdrawiam

jesion
06-01-2003, 08:47
co do ciagu - ja mam 6,6m/20cm i jak juz sie komin rozgrzeje to ciag jest zazwyczaj za duzy. silny wiatr jeszcze pogarsza sprawe. ale wydaje mi sie ze wszystko moze zalezec od ulozenia komina na dachu do kierunku wiatrow. ja mam po stronie zawietrznej.

Frankai
06-01-2003, 09:00
Kodi - tak jak pisałem Spartherm ma problemy z szamotem. Może to już się zmieniło, ale "mój" kominkarz podziękował Sparthermowi. Szczeliny przyspieszają spalanie. Pisali o tym ludzie, którzy mają Fonte ze szczelinami. Dodatkowo tak jak pisałem obniżają też moc, co u Ciebie jest chyba istotne.
Rzuciłem okiem na stronę Spartherm i faktycznie podawana moc jest niska. U mnie to nieistotne, bo podstawowym jest gazowe, ale jakby co (brak kasy) to lepiej by kominek też wydolił.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Frankai dnia 2003-01-06 10:03 ]</font>

kodi_gdynia
06-01-2003, 09:05
Jesion u mnie komin będzie wychodził w kalenicy, więc jeden pies. Dom jest nie niezłym wygwizdowie, mało lasu, otwarta przestrzeń, więc wiało będzie solidnie. Obawiam się, żę będzie zbyt duży ciąg a to kolejne koszty.

Frankai - ja również będę miał piec gazowy i normalne CO, ale chcę ograniczyć koszty ogrzewania, więc nastawiam się na kominek. Chcę ostro palić w kominku, ale w razie czego załączy się piec i po sprawie. Tylko ten szamot? Ciekawe jaki jest teraz.
Pozdrawiam

Frankai
06-01-2003, 09:50
Kodi - no to Ci wystarczy kominek i pociągnie do -5 (może -10) a potem już bez kotła się nie obejdzie.

kodi_gdynia
06-01-2003, 09:57
a ile jest dni w roku gdzie temp. spadają poniżej -10. jakie wkłady proponujesz np. na -20?
Pozdrawiam

Frankai
06-01-2003, 10:03
Kodi - ja na moc nie patrzę. Ważne są warunki użytkowe, jakość i estetyka. Nie wiem jeszcze dużo o tych szczelnych Fonte, a Jotul ma półokrągłą szybę i czekam czy projektant wnętrz sobie z tym poradzi tak, by pasowało do całości.
Dni pewnie będzie z 5-20 zależnie od pory roku.

kodi_gdynia
06-01-2003, 10:09
Frankai podobnie jak ja. Mnie nie przeraża, że ma 8kW czy 9 a może i 12. To ty poddałeś to pod wątpliwość. Mnie interesuje dobry oraz ładny wkładzik, kóry ogrzeje może nie w ekstremalnych warunkach, moje 110m2, kiedy wrzucę 22-23.00 to rano około 6.00 będzie żar, abym nie musiał rozpalać od zera. Podobnie jak Ciebie interesuje mnie wydajność i ilość spalonego drewna, ale te strony internetowe są tak cińkie, że nigdzie tego nie ma.
Rozumiem, że Fonte to francuz?
Pozdrawiam

06-01-2003, 10:19
Ja jak na razie upatrzyłam sobie jotul Harmony bo w razie rozbicia szyby to koszty mniejsze

Frankai
06-01-2003, 10:25
Anonimowy - ale on nadaje się do wnętrz tradycyjnych, a my chcemy nowoczesne, a do tego optymalne są szyby panoramiczne lub te ze ściętymi bokami (taka połówka cześciokąta).

kodi_gdynia
06-01-2003, 10:26
To fakt, szyba do modelu Spartherma Speedy R to koszt około 400 euro. Lepiej aby nie pękła.
Co mnie jeszcze zastanawia to spora waga Spartherma. Ten co mnie interesuje to coś ok. 180kg. Sporo. Frankai pisałeś, że czym cięższy tym lepszy. Tak w skrócie. Tyle waży szamot czy cała konstrukcja. Myślałem że żeliwo jest cięższe niż stal. Co za mętlik.
Pozdrawiam

Zielona
06-01-2003, 10:31
Kodi.
Mam taki sam dylemat jak ty. Komin 9 mm i aktualnie najbardziej mi odpowiada DOVRE 2400 BSA. Temat kominka szczegółowo mam zamiar analizować tuż przed samą instalacją tj. w czerwcu – lipcu. Tak, że proszę napisz na co się w końcu zdecydowałeś.

06-01-2003, 10:37
Kodi - raczej cała konstrukcja. Fonte ważą: 867(18,5kW) - 255kg, 957 (24kW) - 259kg. Są wkłady z szybą unoszoną do góry (tylko ogień przerywany), które ważą 325kg. Jotul Panorama (15kW) waży 180 kg.

kodi_gdynia
06-01-2003, 10:37
Zielona - dla mnie kominek to też przyszłe półrocze, ale dobrze się rozeznać. Na dzień dzisiejszy Dovre 2400BSA albo Spartherm Speedy R.
Jak się dowiesz coś ciekawego to nadawaj.

Z innej beczki. O co chodzi z tym Hajdukiem. To jakieś jaja. Kominki identyczne, oznaczenia prawie też. Przecież Spartherm musi o tym wiedzieć. Czy mają coś ze sobą wspólnego. Pozdrawiam

Frankai
06-01-2003, 10:39
To o wagach to moje.

Zielona - pokazało się pod Twoim nickiem "Jeśli zauważyłeś tę wiadomość - odbierz nagrodę" wyślij to do Redakcji po privie. Dostaniesz qbek lub cuś podobnego.

Frankai
06-01-2003, 10:41
Zielona - raczej zaplanuj kominek już. W grę wchodzą pewne szczegóły w stylu: doprowadzenie powietrza z zewnątrz, rozprowadzenie ciepłego, dobór wkładu do wielkości i wystroju wnętrza, a to pociąga czasem pewne zmiany wokół. Teraz jest dobry czas na zastanawianie się. Potem trzeba działać.

kodi_gdynia
06-01-2003, 10:46
Anonimowy - czyli 180kg to nic wielkiego. Ale spójrz na różnicę. te co wymieniłeś mają 15, 18, 24kW. Ten Spartherm ma 8 albo 9kW. To jest zastanawiające.
Pozdrawiam

Frankai
06-01-2003, 10:49
Kodi - to mnie wylogowało. To świadczy, że obudowę ma OK. Jak widać nie jest z blaszki tylko z blachy. Zresztą do obudowy Sparthermów kominkarz się nie czepiał. Dobry kominek musi ważyć i należy się z tego cieszyć. Czy Fonte nie przesadza z mocą? 24 kW? Pewnie tak. A czy Spartherm nie podchodzi zbyt ostrożnie? Może tak. Tego jednak Ci nie jestem w stanie powiedzieć.

kodi_gdynia
06-01-2003, 10:52
O ile pamiętam to blaszka jest chyba 6mm. Poczekamy zobaczymy. Generalnie pisz o nowościach i co usłyszałeś.
Pozdrawiam

Zielona
06-01-2003, 11:17
Dzięki za zwrócenie uwagi na nagrodę. Sama oczywiści to przeoczyłam.

Frankai. O kominku myślę, ale prawdę mówiąc nie mam czasu za tym chodzić więc śledzę temat na forum, ale przed tynkami i wylewkami chcę już wybrać jakiś konkretny model

kasiul
06-01-2003, 13:48
Mam Spartherma i użytkuję go już trochę. Mogę powiedzieć tylko tyle, że jest to naprawde przyjazny dla użytkownika kominek. Szybrem można kontrolować spalanie, z szamotem nic się nie dzieje, bardzo długo trzyma ciepło i łatwo się go utrzymuje w czystości. Ma dość głęboką komorę spalania, więc wybieram popiół raz na tydzień (a w palenisku na dodatkowo wpuszczany blaszany pojemnik na popiół, gdzie też sporo się mieści). Jak przymknę szyber to bardzo długo trzyma się ciepło, fakt ż e szyba jest okopcona solidnie, ale zwykłą pianką do czyszczenia piekarników można to szybko załatwić. Wkłady niemieckie maja z reguły zanizane moce co wynika z tamtejszych przepisów. Firmom łatwiej i taniej jest wprowadzic na rynek wkład o nizszej mocy. Ot co.
pozdrawiam

kodi_gdynia
06-01-2003, 17:48
Kasiul a podasz jeszcze parę informacji:
- jaki model?
- jaka pow. do ogrzania?
- czy masz rozprowadzenie ciepła?
- jak duże jest spalanie /ile w jakim czasie/
- jak długo wytrzymuje bez dorzucania.
Pozdrawiam

M@M
06-01-2003, 18:23
W rozmowie z kominkarzem przewijały się w zasadzie tylko 2 nazwy: Jotul i Spartherm. Decyzja zapadła - będzie Spartherm, który poza walorami estetycznymi ma jeszcze jeden dla mnie bardzo istotny walor : można dokupić najnowszy patent ( był testowany podobno prtzez 2 lata zanim się ukazał w sprzedaży ), specjalnie skonstruowany płaszcz wodny ( z rur miedzianych ) plus pełna automatyka. Można wtedy wykorzystać ciepłe powietrze do rozprowadzenia + grzanie wody użytkowej czyli to o co mi chodziło. Nie jest to tanie rozwiązanie - kosztuje dodatkowo ok 3000 zł ale myślę, że warto zainwestować i podczas grzania kominkiem mieć jeszcze pod dostatkiem ciepłej wody praktycznie za darmo. Kominkarz twierdził, że najlepszy i wystarczający będzie komin prefabrykowany o średnicy 180 no i oczywiście doprowadzenie powietrza do spalania rurą 100.
Pozdrawiam

Jasiu
06-01-2003, 18:34
A tak apropos.
Dzisiaj byłem u kominkarzy i dowiedziałem się że rura z doprowadzeniem powietrza kończy sie pod kominkiem, ale nie jest specjalnie z tym kominkiem połączona. Coś mi sie to głupie wydaje :sad:
Czy czerpnia powiertrza do kominka nie powinna być jakoś zespolona z wkładem - zamknięta tak aby do domu nie dostawało sie niekontrolowanie zimne powietrze z zewnątrz ?

Frankai
06-01-2003, 21:48
Jasiu - no to nie dowiedziałeś się do końca. Obejrzyj dokładnie wkłady Jotul i Spartherm - one mają wlot powietrza jako rurę. Co to się oznacza? Ano to że do niej możesz podłączyć tą właśnie rurę z zewnątrz i o to mi chodzi. Pełne doprowadzenie powietrza do spalania, a nie dodatkowe do pokoju.

kodi_gdynia
07-01-2003, 07:42
Tak jak pisze Frankai. Np. Spartherm mają specjalną zrobiona z blachy komorę szczelnie zespoloną z kominkiem i wyprowadzony jest tylko kruciec fi 150. Do tego otworu należy podłączyć rurę z zew. Ważna uwaga fi 150 więc albo dajemy rurę 150 a nie 100, albo musimy robić przejścia. Ja dam kanał prostokątny zakończony kołem fi150. Ważna rzecz dotyczy miejsca wyprowadzenia tego powietrza. Nie może iść dowolnie pod kominek. Spartherm ma możliwe trzy położenia. Z tyłu kominka lub mniej więcej po bokach. Zatem jeśli damy centralnie pod kominek może byc problem aby rurami to złączyć. Warto przed wylewkami zastanowić się nad wkładem aby dość precyzyjnie umieścić wylot pow. do spalania.
Pozdrawiam

Jasiu
07-01-2003, 07:48
No właśnie - to do mnie dociera.

Albo kominkarze w tej firmie nie znają się na fachu, albo wkłady Dovre (bo takie sprzedają) nie mają tego "ficzera".

No to teraz musze sobie pooglądać Spartherma i Jotula

kodi_gdynia
07-01-2003, 07:53
Dovre tego nie mają, ale są osoby które mogą takie cuś wykonać i nie jest to wcale majątek.

Ja jeszcze chciałem o Hajduku. Tak jak pisałem wcześniej sa identyczne no prawie i przysłali mi cennik i taki Speedy R Spartherma u Hajduka pod nazwą Prisma R kosztuje 2700zł a u Spartherma blisko 4000zł. Macie jakieś doświadczenia z tą firmą.
Pozdrawiam

Frankai
07-01-2003, 07:57
Kodi - mi kominkarze mówili, że mam doprowadzić rurę do ściany na środku kominka, a potem się to dostosuje. Nie jestem pewien, ale chyba Spartherm Varia ma 3 wloty (od tyłu i pod kątami 45 stopni tył-boki), a jeszcze inny ma chyba obrotowy wlot. Tak więc jak wiemy dokładnie jaki wkład, to można tak doprowadzić, a jak nie to tak jak mi zalecili.

kodi_gdynia
07-01-2003, 08:18
Dokładnie tak jak mówisz. Mówiąc z boku miałem na myśli wyprowadzenie po bokach pod katem 45 stopniu. Idąc dalej w przypadku Spartherma dobrze jest wyprowadzić powietrza za kominek z tyłu. Wtedy nie będzie problemu. Gorzej jeśli wyprowadzisz to centralnie pod kominkiem, wtędy jest problem.
Pozdrawiam

Wos
07-01-2003, 08:24
A jak sie ma doprowadzenie powietrza bezposrednio do komory spalania do sterowania dlugoscia spalania, efektywnoscia, uszczelnien szyb i innych tego typu bzdetow ? Czy ilosc tego doprowadzonego bezposrednio powietrza jest w jakis sposob sterowana tak aby miec wplyw na dlugosc spalania ?

Frankai
07-01-2003, 08:33
Wos - tylko przy doprowadzeniu bezpośrednim i szczelnych szybach masz dopiero możliwość regulacji przędkości spalania. A czy ona jest we wszystkich tego typu wkładach? W domyśle przyjąłem, że tak, choć głowy nie dam.

kasiul
07-01-2003, 11:30
do Kodi_gdynia

Mam wkład kominkowy Speedy R (polokragly). Do wyboru mialam wklad z dolna komora w ktorej byly juz umieszczone wyloty przeznaczone na rure doprawadzajaca powietrze lub tradycyjny postawiony na nozkach. Po konsultacji z kominkarzami wybralam ten drugi.
Wklad ten ma trzy poziomy sterowania szybrem. Jezeli chcesz solidnie nagrzac w pomieszczeniu to po prostu palisz przy przymknietym szybrze spalnie jest znikome, zar utrzymuje sie spokojnie 9 godzin. Zuzycie drewna jest wtedy niewielkie. Gorzej jak przychodzi rodzina lub znajomi i chcesz im zademonstrowac swoj kominek jaki to on piekny i palisz przy otwartym szybrze, bo wtedy szyba za szybko sie nie okapca, to spalanie wzrasta i przy duzysz polanach do trzeba dokladac co 1,5 godziny.
Pale kominkiem w domu, ktory jeszcze nie jest ocieplony i nie mam zadnego dodatkowego zrodla ciepla, po prostu ekipy robia wykonczeniowke i lubia miec cieplo. Takim kominkiem w wychlodzonym domu nagrzanie do tych 18 stopniu nie jest wielkim wyczynem. Jezeli chodzi o rozprowadzenie to posiadam grawitacyjne do pomieszczen na parterze i pietrze przylegajacych do sciany kominowej co daje powierzchnie okolo 120 m2.

kodi_gdynia
07-01-2003, 11:43
Wielkie dzięki Kasiul. Mam jeszcze kilka pytań, ale to już na maila - nie chcę tutaj zaśmiecać wątka. Na dole jest mail do mnie. Jesli możesz daj znać.
Pozdrawiam

Frankai
07-01-2003, 12:01
Kodi, Kasiul - nie krępujcie się. To nie będą śmieci, tylko informacje z okolic wątku i nie wątpię też, że zainteresują innych.

Kasiul - nie ma problemów z ciepłem na górze?

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Frankai dnia 2003-01-07 13:01 ]</font>

pawpiwo
07-01-2003, 12:03
Mam Jotula casettę 22o mocy 8kW z DGP (Dospel).Dzisiaj było u mnie rano -20 stopni.Jednak test ten wkład przechodzi od początku grudnia ub.r.Ogrzewam nim powierzchnię 92m kw. Średnia temperatura jaka występuje w domu to około 22 stopni. W salonie gdzie jest zainstalowany mam przy paleniu ciągłym nawet i 28 stopni, w sypialniach mam 22 stopnie. Przy temperaturach za oknem do -6 stopni palimy w nim tylko 3 razy bez podkładania.
Paląc rano około 6 około 10 mam w salonie 25stopni. Po południu o 16 przed następnym paleniem mam około 21 stopni.Śrenio przy większych mrozach dokładam co około 2,5-3 godziny 4 polana.Mankamentem tego wkładu jest masły popielnik (przy paleniu całodobowym czyszcvzę go co 2 dni,w innych przypadkach popiół usuwam co około 3 dni.Kaseta ta jest najtańsza z asortymentu oferowanego przez Jotula (2850 zł)

kasiul
07-01-2003, 12:06
Nie ma problemow z ciepelkiem na gorze. mam dodatkowo otwarta klatke schodowa i wiec cieplo ladnie sie rozchodzi

jan100
07-01-2003, 12:07
czy to prawda, że połączenie ogrzewania podłogowego z kominkiem to sauna w salonie.
i jeszcze jedno czy jest możliwe albo czy można zrobić komin pod kątem 45 stopni. Kominek jest pod ścieną zewnętrzną na parterze a wylot komina już wybudowany w kalenicy - to chcę połączyć rurami z kajnerki w izolacji. w ostatnim muratorze pisali, że taki odcinek może mieć 2 metry a mnie wychodzi coś koło 3,5.

ekodom
07-01-2003, 13:25
Trzeci sezon używam Jutula (IP 55) lub podobny model (muszę sprawdzić). Moc 20 kw. Nie mam innego ogrzewania. Rozprowadzenie ciepła grawitacyjne. Występuje różnica temperatur pomiędzy pokojami. Przyczyny są trzy. Brak turbinek, ŻLE ocieplone rury rozprowadzające powietrze, ŹLE zamontowane wyloty ciepłego powietrza w pokojach. Powietrze wychodzące z obudowy kominka na pokoje ma temperaturę ponad 50 st.C. Będę musiał przebudować rozprowadzenie ciepła. Poszukuję kogoś mającego rzetelne doświadczenie w budowie takich instalacji. Ze względu na czas dostępu do sieci wszelkich obserwacji chętnie udzielam prywatnie w plikach Word.

Jasiu
07-01-2003, 13:30
A czy jest sens wyprowadzac kratki z nawiewem z kominka pod sufitem ?

Na parterze w zasadzie inaczej się nie da !!
Czy taki układ jest sprawny - w końcu ciepłe powietrze unosi się do góry i może tak być, że pod sufitem jest 40 st.C a w nogi zimno !?

kodi_gdynia
07-01-2003, 14:10
Jasiu jeśli nie dasz, to przez szybę chyba dużo nie przeniknie i będziesz mial zimno nie dość że w nogi to jeszcze w głowę. Z drugiej strony myślę że powietrze się wymiesza. Gdyby tak nie było to nikt by tego nie robił. Nochyba że turbina i kanały po ścianach wyprowadzane w podłodze. Ale chyba nie ma kogoś kto by tak zrobił.
Pozdrawiam

Jasiu
07-01-2003, 14:15
Ja myślałem o innych pomieszczeniach :smile:

Ale masz racje - jakoś musi się wymieszać bo inaczej (bez wymuszania obiegu) tego nie da sie zrobić.

Maco
08-01-2003, 10:12
Czy kiedykolwiek spotkaliście się z pomysłem doprowadzenia powietrza do kominka przez kanał grawitacyjny ?
Budując komin możnaby przeznaczyć jeden kanał wentylacyjny tuż obok na doprowadzenie powietrza do spalania (zamiast rurą w fundamencie). Czy to ma sens ?

ckwadrat
08-01-2003, 10:25
Sensu coś takiego nie ma bo ciąg będzie przecież przeciwny od zamierzonego. Z tego, co pamiętam ze spotkania w salonie Muratora to wlot rury doprowadzajacej powietrze do kominka może być na wysokości max 2 m od gruntu.

kodi_gdynia
08-01-2003, 10:48
no i przede wszystkim koszta wyższe.
Pozdrawiam

zibi
08-01-2003, 11:01
Do Kodiego
Rozpatruję też zakup Hajduka > One są prawie identyczne jak
Spartherm . Dowiedziałem się że mają polskie szamoty o innym
składzie chemicznym niż słowackie - są podobno trwalsze .
Nawet jak jeden pęknie to zysk na cenie to wynagrodzi .
Więcej wad nie widzę . Zibi

kodi_gdynia
08-01-2003, 11:45
To znaczy, że co Hajduki są lepsze od Sparthermów. A oprócz szamotu jak wykonanie korpusy. To co płaci się tylko za markę?
Uważam, że Hajduk musi być w jakimś układzie ze Sparthermem. Nie sądzę, aby robili na boczku identyczne wkłady. wiesz coś o tym.
Pozdrawiam

atena1
08-01-2003, 20:14
Cześć Forumowicze,
Około 20 grudnia także próbowałem zagaić temat wkładów, ale pewnie wszyscy byli zajęci świętami i nic z tego wtedy nie wyszło, ale fajnie, że teraz jest spore zainteresowanie.
Dopiero na 3 stronie pojawił się teamt polskich wkładów kominkowych. Szkoda, że na Forum głównie piszą Ci, którzy dopiero pytają, a nie Ci, którzy już coś o tym wiedzą. Dobrze byłoby, gdyby odezwał się ktoś, kto kupił na przykład polski wkład i opisałby jak się sprawuje. Może dobrze byłoby kupowac wkłady z polskich odlewni a nie z francuskich i norweskich.
Rozumiem z drugiej strony, że każdy boi się kupić polski wkład bo nie ma żadnych norm i pewnych gwarancji, że będzie działal dobrze. Najlepszą gwarancją byłyby tutaj opinie osób, które takie wkłady już użytkują (ile warta jest tak naprawdę gwarancja importera wkładu, który dziś jest a za rok go nie ma ?).
Osobiście trochę przez przypadek kupiłem polski wkład. Ze względu na obawy co do jakości wkładów robionych u nas zdecydowałem się na wkład Cheminnes Godin typ Superchauut (gdy oglądałem wkład sprzedawca pokazywał mi katalog tej firmy i to co stało na podłodze odpowiadało temu co było w katalogu). Zastanawiała mnie cena (1550,00 za wkład o mocy nominalnej jakoby 14kW) i wszystko wyjaśniło się przy odbiorze, gdy na gwarancji producentem okazał się facet spod Rzeszowa.
Mogłem się wycofać z transakcji, jednak stwierdziłem, że za te pieniądze zaryzykuję a wkład sprawdzę przed zabudowaniem przy dogrzewaniu w czasie prac wykończeniowych. Postaram się napisac jak się sprawował. Wygląda całkiem solidnie.

zibi
09-01-2003, 12:37
Do Kodiego
Oglądałem dzisiaj wkłady Hajduka.Dla mnie są identyczne jak Spth.
Wykonanie korpusu bez zastrzeżeń - spawy gładkie , ciągłe .
Grubość blach jest chyba taka sama , bowiem ważą one ok.180 kg.
Sprzedawca powiedział , że korpusy do Spth są wykonywane w
Gorzowie Wielkopolskim .Wydaje mi się ,że warto za tą cenę
kupić taki wkład - gwarancja 5 lat bez szyby i szamotu .
Płytka polskiego szamotu kosztuje ok.20-30 zł. Zibi

kodi_gdynia
09-01-2003, 14:10
Będę musiał zatem przyjrzeć się bliżej ich ofercie. Może to po prostu identyczne modele tylko inaczej nazwane. Taka sytuacja jest bardzo powszechna w przypadku artykułów spożywczych. Oficjalnie kosztuje x, ale jeśli jest produkowany dla jakiejś sieci kosztuje x-1 a jakość jest taka sama. Ja jej przynajmniej nie wyczuwam. Może z piecami jest podobnie. Ciekawe co o tym mówią delerzy Spartherma.
Pozdrawiam

zibi
09-01-2003, 14:23
Kodi
To nie są te same wkłady - one są prawie identyczne , na korpusie
jest duża nadlana litera H. Zibi

Frankai
09-01-2003, 14:32
Może odrzuty z eksportu?
Bardziej ciekawi mnie to, co o tym mówią kominkarze. Ten mój zrezygnował ze Spartherma, bo pękały wkłady i klienci się upierali, że gwaracja a Spartherm tego nie uznawał i coby ratować wizerunek on za to płacił. Jak pisałem "ponoć" S teraz ma lepszy szamot z Czech, ale gość nie sprawdzał już tego.

Wcale tego nie wykluczam, że wkłady są robione w jednym miejscu i za nazwę się płaci więcej. Pytanie tylko ile można zapłacić mniej za większe ryzyko, że jednak to nie to samo? 100zł - dziękuję, 500zł - można się zastanawiać, 2000zł - biorę.

zibi
09-01-2003, 14:42
Frankai
Różnica ceny przy małych wkładach może jest niewielka , ale
przy tych które ja rozpatruję jest ok 1000 zł Prizma K - Speedy K
lub nawet 2000 zł Prizma Kh - Speedy Kh . Zibi

09-01-2003, 14:49
Frankai - ale oni je robią w Gorzowie, więc o odrzutach nie może byc mowy. Ryzyko jest, ale z drugiej strony nie kosztują 1000zł jak markecie. Mnie interesuje model Speedy R /Spartherma/ - 4000zł a Prisma R /Hajduka/ to 3000zł.

Zibi - literka H to małe piwo. Jak kupujesz colę Hoopa i podrobioną w pewnym markecie to w życiu sie nie kapniesz która jest która bo obydwie produkuje hoop, tylko lekko inna naklejka.

Przy Hajduku interesuje mnie czy sa wykorzystane takie same materiały jak w Sparthermie i czy z takim samym a może lepszym zaangazowaniem są produkowane oraz czy hajduk korzysta z doświadczenia, technologi, labolatorium Spartherma. To jest pytanie i to jest warte uwagi.
Pozdrawiam

kodi_gdynia
09-01-2003, 14:53
ten anonim to ja.

i żeby było smieszniej to marketingowcy podpierają się tymi samymi kartami technicznymi /wymiarami/.

zibi
09-01-2003, 14:54
Anonimowy
To faktycznie jest PYTANIE - tylko jak to sprawdzić . Wizualnie
oglądałem i jedne i drugie - są bardzo podobne. Ale czy technologicznie , to nie wiem . Zibi

zibi
09-01-2003, 14:55
Anonimowy
To faktycznie jest PYTANIE - tylko jak to sprawdzić . Wizualnie
oglądałem i jedne i drugie - są bardzo podobne. Ale czy technologicznie , to nie wiem . Zibi

Frankai
09-01-2003, 14:56
Kodi - pisząc o odrzutach miałem na myśli: "trzyma parametry - Spartherm, nie trzyma - Hajduk". Albo: "stop nie wyszedł - H, wyszedł - S".
Zresztą - skoro S ma problem z szamotem, to żeliwo jest mało istotne, skoro waży tyle samo. Brzmi optymistycznie dla Was.

Maco
09-01-2003, 21:29
Przy takich różnicach (S H) dla mnie gra jeszcze rolę tzw patriotyzm lokalny czyli wybieram H. :smile:

kodi_gdynia
10-01-2003, 07:58
Maco i to jest dobry punkt widzenia. Dzisiaj lecę do Hajduka i postaram się wyciagnąć maks. informacji. Zadam im pytanie co mają wspólnego ze Sparthermem.
Żona mówi że jest to Spartherm tylko na polski rynek. Nie żeby się znała na kominkach, ale kiedyś pracowała w firmie która szyła na eksport różne rzeczy i schemat był identyczny. Inne nazwy i oczywiście inne ceny. Co szło do Niemiec to oczywiście droższe co do Polski - tańsze, a żeby było śmiesznej na metkach tych ciuchów było made in germany, bo niemcy puszczali gdzies to dalej.
Pozdrawiam

Frankai
10-01-2003, 08:18
Kodi - no właśnie ja też pisałem z praktyki :sad: Dokładniej z praktyki w szkole średniej, a testowaliśmy zasilacze. Jak zasilacz nie spełniał pewnych warunków, to oznaczało się go "kraj" i po zawodach. Pewnie już teraz tak się nie robi, ale skaza na mojej młodzieńczej psychice została. :sad:

kodi_gdynia
10-01-2003, 08:59
Frankai - rozumiem Ciebie doskonale. Bo przypuszczam, że to wszystko sprowadza się do naszej psychiki. Masz zainstalowanego Spartherma i sam sobie wmawiasz - mam Spartherma, super model, nic złego się stać nie może. Kupujesz Hajduka i mówisz - mam Hajduka, identyczny jak Spartherm, ale czuję niedosyt, mam obawy. Dlaczego bo nie ma tam znaczka Spartherma. To jest w nas zakodowane. Sam mam obawy, ale jeszcze mam czas. Żona mówi aby brać Hajduka. Jakoś dziwnie ona nie ma dylemaótw, tylko ja zachowuję się jak płeć piękna, zastanawiam się, dzielę włos na czworo. To są trudne wybory.
Pozdrawiam

Frankai
10-01-2003, 09:08
Kodi - i żona pewnie ma racje. Po prostu zapytaj kominkarzy (nie mogą mieć zbytnio wyeksponowanego Spartherma, bo mogą być stronniczy) co myślą o Hajduku i jak nikt Ci zdecydowanie nie odradzi, to bierz Hajduka - po co przepłacać.

Maco
10-01-2003, 09:59
Kiedyś kupiliśmy stół drewniany w Danii. Szukaliśmy takiego tradycyjnego skandynawskiego bo nam się podobał taki styl. I w końcu znaleźliśmy ! Piękny ! W bardzo Duńskim sklepie (IKEA nie miała takich). Kupiliśmy. W domu po odpakowaniu i złożeniu (instrukcja po angielsku i po duńsku) wpadał mi w oko karta z informacją co należy robić w przypadku rekalmacji (i co? nalży wypełnić formularz i wysłać pod numer producenta 0048.... !) To była jedyna informacja, z której wynikało, że stół został wyprodukowany w Polsce !!!).

IKEA jest chyba kolejnym przykładem. Gdzieś czytałem, że procentowy udział artykułów IKEI wyprodukowanych w Polsce rośnie z roku na rok.

Więc wystarczy lekko tę naszą psychikę zmienić i cieszyć się dobrą jakością rodzimego produktu !

Frankai
10-01-2003, 11:35
Maco - chyba 0.5 roku temu czytałem, że firma z Nowych Skalmierzyc (miasteczko między Ostrowem Wielkopolskim i Kaliszem) podpisała kolejny, tym razem bardzo duży, kontrakt na dostawę mebli z IKEA. Jeżeli to oni, to będzie 00 48 62 76xxxxx. Ciekawe czy można po cichu kupić od producenta, czy tacy producenci boją się swego "pana".

kodi_gdynia
10-01-2003, 12:10
Przed momentem byłem w firmie co handluje Hajdukiem i pytam o Spartherma i tych wspólnych cechach obu kominków. Generalnie są robione dokładnie z tych samych materiałów, przez tych samych ludzi. 80% Hajduka idzie do Niemiec. Pewnie tylko bosowie ze Spartherma, znają przyczyny dla kórych wprowadzili markę Hajduk, bo jest duże prawdopodobieństwo, że Spartherm trzęsie Hajdukiem.
Co do szamotu, to koleś twierdzi, że jedną z przyczyn jego wad, jeśli wogóle występują to kwestia składowania szamotu. Składują na powietrzu a powinno się składować pod dachem. To tylko opinia sprzedawcy.
Pozdrawiam

Maco
10-01-2003, 13:57
Frankai,
myślę, że dałoby się kupić bezpośrednio u producenta. Chociaż może zleceniodawca jako właściciel wzoru (zakładam, że projekt jest autorstwa "designer-ów" z IKEI) i zakazuje sprzedaży innymi kanałami. Wtedy to już tylko pozostaje dogaduszka z pracownikami ... :smile:

Maco
10-01-2003, 13:58
A gdzie są Skalmierzyce to wiem, bo (chyba już gdzieś pisałem) parę ładnych latek mieszkałem w Krotoszynie... :smile:

tcic
11-01-2003, 18:55
Witam - jak tez wiem gdzie sa Skalmierzyce - bo mieszkam w Kaliszu...
Powiedzcie: Czy to mozliwe,aby kanalami cieplnymi (DGP) rozchodzil sie specyficzny zapach palonego drewna? Moja zona obawia sie, ze w calym domy (wszystkie szafy i garderoba) przesiakniete beda tym, milym skad inad, zapachem....
I jeszcze jedno. Czy to prawda, ze cieplego powietrza nie powinno dystrybuowac kanalami sie do lazienki i kuchni?

am
11-01-2003, 20:29
tcic,
Co do zapachów to moim zdaniem jak wkład jest szczelny nie powiny się roznosić żadne zapachy spalenizny - wszystko ucieka w komin a rozprowadzasz powietrze ogrzane wokól obudowy kominka a nie w jego wnętrzu.
Co do rozprowadzania ciepłego powietrza do łazienek to spotkałem się ze sprzecznymi opiniami. Przekonuje mnie jednak argument o możliwości "dystrybucji" "zapachów" z łazienki do innych pomieszczeń połaczących kanałami DGP.

tcic
11-01-2003, 21:06
Dzieki,
Ale martwi mnie jeszcze tylko jedna sprawa. Przepuszalnosc akustyczna systemu DGP.
Czy nie jest tak, ze muzyke i glosy z parteru "pieknie oprzenosi" na pietro, a kratka wentylacyjna bedzie GLOSNIKIEM DOMOWYCH ODGLOSOW?
Kto juz ma ten system - bardzo prosze o odpowiedz: Slychac przez kanaly, czy nie?
Zakladam oczywiscie, ze kanaly sa zrobione z oryginalnych rur przewidzianych do tego celu....
Nie bardzo mi sie usmiecha przymusowe podsluchiwanie domownikow!

zibi
11-01-2003, 21:13
Do Tcic
Zaczynamy sprowadzać temat do absurdu !!!
Czy za przeproszeniem jak pierdnę w muszlę klouzetową nie
rozniesie się po całej instalacji wo-kan w mieście . Zibi

am
11-01-2003, 21:22
Zibi - nie zgadzam się. Uważam, że tcic zadał istotne pytanie. Ja też jestem ciekawy jak to jest. W biurze mam ścianki działowe z karton-gipsu - źle wytłumione - jest to uciążliwe.
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tą akustyką versus DGP?

zibi
11-01-2003, 21:43
No nie Am
Przecież to jest absurd . Każdy rodzaj kanałów coś przeniesie.
Pion wod-kan w bloku oprócz wody i fekaliów przenosi rozmowy
sąsiadów . Ale muszę taki kanał mieć . Na Forum głównie
rozmawiamy o domach - rodzinnych - i taki kanał (przewód) też
przeniesie różne "rzeczy" - ale nie trzeba go mieć .
Ja w swoim domu chcę mieć DGP i godzę się na niedogodności z
tym związane . Zibi

tcic
11-01-2003, 21:52
Fajnie ZIBI, ze sie godzisz na ta niedogodnosc.
Ja nie neguje tematu pt: DGP
Pytam tylko: czy ujscia kanalow to GLOSNIKI?
To nie jest glupie. Lezysz sobie w pokoju, czytasz ksiazke. Twoj syn ma u siebie kolegow i znajomych. Nie musze suchac ich rozmow!

To prawda, co piszesz, ze przewody kanalizacyjne tez przewodza odglosy: ale przynajmniej w moim domu nie maja ujscia w mojej sypialni !
A nawet gdyby - to w muszli jest woda, ktora mnie "oddziela od swiata".
Praktycznie na 100% zakladam DGP. Ale dla mojego komfortu wazna jest izolacja akustyczna.
I dlatego bylo to pytanie skierowane do kogos, kto posiada DGP, a nie do kogos, kto chce je miec NIZALEZNIE od tej (ewentualnej) wady i uwaza ja za absurd.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: tcic dnia 2003-01-11 22:54 ]</font>

zibi
11-01-2003, 22:01
Słusznie myślisz Tcic
Czy wobec tego trzeba w kanały wstawić tłumiki akustyczne ,
a drzwi wewnętrzne obić wełną lub styropianem .
Kanałami BĘDZIE przenosił się dźwięk. Tak kanłami dymnymi od
kominków w nie dalekiej przeszłości podsłuchiwano.
Pytanie do użytkowników - na ile to jest uciążliwe ? Zibi

Frankai
11-01-2003, 23:47
Co do dźwięków, to było parę razy to wspomniane na Forum i zdaje się, że przy odpowiednich kanałach problem jest nieistotny.

Tcic - jeżeli z kominka wychodziłyby jakiekolwiek zapachy, to oznaczałoby zły ciąg. Może co najwyżej dystrybuować się zapach świeżego drewna leżącego koło kominka i inne zapachy z pokoju z kominkiem. Pozdrowienia z Ostrowa/Odolanowa. Jakby co to pisz na priv.

12-01-2003, 09:18
Ostatnio kupilem Hajdyka Prisma KR (odpowiednik Spath. speedy R). Sprzedaca na pytanie o roznice powiedzial, ze jak Spatherm robil kominki w Polsce (mial siedzibe w Krakowie na Balickiej) to korpusy robil dla niego Hajduk. Pozniej Spatherm wynosl sie z polski, na Balickiej zostala tylko wystawa ale wyglada jak po pozarze i wybuchu:sad:( Hajduk zaczal robic kominki na wlasny rachunek. Potem ponoc byla sprawa w sadzie, proces i skutek jest taki ze wklad Hajduka rozni sie od Spatherma. W moim przypadku przylaczem spalin. Spatherm ma regulowane (nachylane pod roznym katem) a Hajduk ma stale, Spatherm korpus ma "sciety" w tylnej gornej czesci a Hajduk prosty. Generalnie wrazenia z Hajduka sa OK i jeste zadowolony...

MF

Monika150
12-01-2003, 16:08
Cześć,
A gdzie w Krakowie można obejrzeć tego Hajduka?Ile kosztuje?

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Monika150 dnia 2003-01-12 17:09 ]</font>

Bartt
12-01-2003, 19:42
Wątek mocno się rozbudował. Może ktoś by to wszystko ładnie podsumował. :grin:

12-01-2003, 20:10
W Krakowie z Hajdukiem jest cienko. Sa co prawda dwoch dilerow, ale jak do nich zadzwonilem to mogli sprowdzic ale za jakies 4 tygodnie...
W Chrzanowie jest firma timkominki maja w zasadzie od reki a jak nie to w kazdy czwartek maja transport z Hajduka...
http://www.timkominki.com.pl

Ja tam kupilem bo moja chalupa stopi w polowie drogi miedzy Krakowem a Chrzanowem:smile:))
MF

12-01-2003, 20:12
A i kosztowal 2800 PLN brutto - plaszcz grzewczy Hajduka do niego 450 PLN

MF

Monika150
12-01-2003, 20:20
Dzięki za wiadomość.

12-01-2003, 20:23
A wiecie może, czy we Wrocławiu można gdzieś obejrzeć Hajduki. ?

12-01-2003, 20:26
Czy Hajduk ma stronę internetową? Na http://www.hajduk.pl są pieczarki a nie wkłady kominkowe.

tcic
12-01-2003, 20:38
wejdz na http://www.hajduk.com.pl

Frankai
12-01-2003, 21:14
Bartt - Ty byś chciał, żeby Ci ktoś ściągę zrobił. Nie ma tak łatwo :wink: Robiąc podsumowanie można by sprawę uprościć, lub być stronniczym. Musisz sam zdecydować.

Forest-Natura
13-01-2003, 00:21
Przeczytałem cały wątek i jako że kominkami zajmuję się zawodowo wtrącę swoje trzy grosze.
Obecnie na naszym rynku jest ok. 30 firm-producentów wkładów kominkowych. Najlepszej nie ma i możecie to przyjąć jako pewnik.
Najbardziej rozwinięte technologie są we Francji a wiąże się to ze stałą konkurencją ok. 20 producentów, którzy są w tym kraju (i na naszym rynku).
Jeżeli chodzi o wkłady norweskie (mniejsza o to jakich firm) to są one co prawda jednymi z lepszych marek ale na dzień dobry 30 % ceny płaci się tu za nazwę firmy. A propo's niektóre z tych firm produkcję mają na głębokim, europejskim lądzie, tyle że nie mówi się o tym nic odbiorcy indywidualnemu (sic!).
Wątek polskich producentów - są u nas firmy, które jako jedyne w europie dają np. 10-cio letnią gwarancję i w dodatku posiadają wszelkie aprobaty techniczne m.in. na stosowanie węgla jako paliwa. Dla nie wiedzących o co chodzi już wyjaśniam:
- temp. spalania drewna to 300-600 st.C
- temp. spalania węgla to 800-1200 st.C
i o co chodzi?:
- o jakość żeliwa, którego podobnie jak stali czy każdego innego materiału jest co najmniej kilkanaście (dziesiąt) gatunków
- projekt techniczny wkładu (najmniejsza liczba części składowych i ruchomych połączeń)
- proces produkcji (dodatkowe wygrzewanie wkładów)
I na koniec konkluzja, którą zawsze powtarzam klijentom: kominkek grzewczy jest zwykłym piecem, choćby nie wiem jak drogo kosztował, za jakieś 10-15 lat zaczną się w nim przepalać poszczególne elementy i albo będziemy mieli do wyboru serwisować go (czy będą dostępne części ze starych już wtedy modeli?) albo za tylko nieco większą sumę wymienić cały wkład.
Jeżeli macie jakiekolwiek pytania to proszę na priva. W miarę swojej wiedzy i doświadczenia zawodowego, które cały czas się zdobywa odpowiem na każdy post.

Frankai
13-01-2003, 06:33
Forest-Natura - czy zajmujesz się dystrybucją czy instalacją kominków? Lepiej pewne sprawy omówić tu, żeby więcej ludzi miało dostęp. Co wiesz nt. Fonte 867 i 957 na ogień ciągły?

Dla mnie gdzie wyprodukowano kominek nie ma większego znaczenia. Ważniejsze jest raczej na podstawie jakiej technologii i z jakim nadzorem. Co prawda znam kraje, gdzie chyba najlepszy nadzór by nie pomógł, ale tam naszych kominków - ani pewnie innych materiałów budowlanych - się nie robi. Co się tyczy ceny, to ceny tych wkładów na które patrzę są zbliżone. 867 - 4200, 957 - 4800, Jotul i Spartherm ok. 5200. Jak widać norweskie niekoniecznie są o 30% wyższe, no chyba że tamte mają pewne bajery, za które Jotul policzyłby sobie jeszcze więcej.

zibi
13-01-2003, 14:12
Przyłączam się do prośby Frankai !
Podobają mi się wkłady Spthm i Hajduka .
Napisz uwagi na "+" i na "-" .
Sami zdecydujemy co kupić - ale będziemy wiedzieć co faktycznie
kupujemy. Zibi

13-01-2003, 23:53
Te 30 % to właśnie ta cena - ok. 5000 zł. Za 3000 - 3500 można kupić wkłady innych firm o tych samych parametrach i tej samej jakości.
Z wkładami jest jak z samochodami: za VW na giełdzie zapłacimy drożej niż za francuską Cytrynę, choćby nie wiem jak zbajerzoną, bo w grę wchodzi tu MARKA.
Nie namawiam na jakąkolwiek firmę, chociaż mam swoich faworytów, ale są to raczej relacje pomiędzy ceną a tym co one oferują. Czasami jednak zastanawiam się czy ceny podawane w gazetach przez niektórych kominkowych "matuzalemów" nie są aby zawyżone. Szczerze mówiąc cena powiedzmy ok. 10000 zł za całość nieco odstrasza potencjalnych klientów. Za tyle kasy można kupić całą instalację z "vailantem, buderusem czy visemanem", gdzie w porównaniu z ogrzewaniem kominkowym jest kupę elektroniki i święty spokój przy eksploatacji. Sztuką jest powiedzmy osiągnąć efekt za 5-7 tysięcy tak aby potencjalny klient się zdecydował na kupno wkładu i zlecenie roboty i aby w tym jeszcze znalazło się miejsce na godziwy zarobek. Stąd nieco krytycznym okiem patrzę może nie na firmy oferujące drogie wkłady ale na to czy są one tyle warte. W ofercie większości firm można przecież spotkać również asortyment nieco tańszy a wcale nie gorszej jakości.

Forest-Natura
13-01-2003, 23:55
nie wiem czemu moja ostatnia wypowiedź poszła jako Anonimowy. Coś pokręciłem z hasłem?

pik33
14-01-2003, 10:00
No to proste pytanie:

co, zamiast Jotula, ogrzeje dom 110m2, i tak samo długo jak Jotul będzie trzymać żar - i będzie trzeba z tego wynosić popiół raz na 2 tygodnie (nie wiem, bajka, czy nie, podobno Jotul tak ma)

To znaczy: chodzi mi o to, jaki konkretny typ wkładu i jakiego konkretnego producenta mógłbym sobie zaprojektować do domku - zamiast owego Jotula.

Kominek ma być podstawowym źródłem ciepła - wspomaganym ogrzewaniem elektrycznym.

Byłem ja bowiem na stronie Hajduka - owszem, obrazki, obrazki, obrazki, ze 30 rodzajów wkładów - ale nie znalazłem ani danych technicznych ani cen - może źle szukałem.

PS: W których kominkach można palić węglem?

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2003-01-14 11:06 ]</font>

Maco
14-01-2003, 14:46
Kiedyś już pisano gdzieś na forum o kominkach Tarnawa http://www.tarnawa.com.pl/ dają 10 lat gwarancji i chwalą się, że właśnie ich kominek wybrano do polskiej stacji badawczej na Spitzbergenie (gdzie zakładam stanowi on główne źródło ogrzewania).

Słyszałem też, że można w nim palić normalnym węglem...

Nie wiem czy jest lepszy od Jotula ale sprawia bardzo solidne wrażenie i fakt, że jest odlewany z jednego kawałka to chyba dobrze (brak połączeń).

SlawekZ
14-01-2003, 15:12
Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będę ogladał ten wkład bo będę przejazdemem w Tarnowie. Mogę popytać o szczegóły.
Rozmawiałem z nimi i jedno już wiem, że nie ma bezpośredniego doprowadzenia powietrza do spalania. Gość mówił mi, że można to jakoś zrobić doprowadzając powietrze od spodu, jak bedę na miejscu to o to dopytam o szczegóły.
Sławek

Maco
14-01-2003, 15:20
Zapytaj o to doprowadzenie koniecznie !
Chcę mieć wentylacje mechaniczną z rekuperatorem i nie uśmiecha mi się, żeby kominek mi "połykał" ciepłe powietrze...

Na ich stronie piszą:
"Nowatorskie rozwiązanie doprowadzenia powietrza.
Powietrze napływając od dołu specjalnymi komorami przechodzi do wewnętrznej części paleniska - po drodze omywając szybę, tworzy kurtynę zapobiegającą osadzaniu się sadzy."

SlawekZ
14-01-2003, 16:03
Ja też bedę miał rekuperator i doprowadzenie powietrza do spalania dla kominka jest dla mnie bardzo ważne.

14-01-2003, 21:13
pik33 - nie jestem przeciwnikiem ani zwolennikiem konkretnej firmy jeżeli już to konkretnych modeli poszczególnych firm. W zależności od tego jakiego wkładu rozważam montaż, staram się przedstawić klientom 3-4 modele o podobnych parametrach. Dom o pow. ok. 100 m2 można ogrzać zwykłym wkładem za 1000 zł (proszę się nie śmiać - to prawda), tak samo jak można było jechać do Bułgarii na wczasy "maluchem". Cel swój spełni. Jeżeli chodzi o wybieranie popiołu to myślę że raz na tydzień nie będzie kłamstwem.Konkretnej firmy nie wymienię, ale podam listę tych, których nie bał bym się montować: Turbo Fonte, Godin, Tarnawa, Dovre, Deville, Spartherm, Fonte Flamme, Cheminees de Chazelles, Fondis, Cheminees Sequin Duteriez, Cheminees de la Chenaie, Hajduk, Supra, Jotul, Thermidor, Gabo Les Foyers, Cheminees De Luxe.
Dwie ostatnie firmy mają przyzwoite tanie modele (do 1500-1600 zł) na ogień przerywany. Pozostałe są droższe i z tych można śmiało coś wybrać. Mają w sumie prawie tysiąc modeli, wariantów i typów wkładów, ha! ha!
Węgiel - to Tarnawa

Forest-Natura
14-01-2003, 21:15
I znowu jako Anonimowy

januszek
15-01-2003, 07:04
poraz kolejny słyszę o wkładach Tarnawa oglądałem je są bez zadnej uszczelki jako cały odlew, nie ma nawet uszczelki w drzwiczkach i sam nie wiem czy to dobrze czy źle bo czy taki wkład nie odkształca się pod wpływem temperatury i nie rozszczelnia się, czy to że nie mają szybra to też nie jest wadą i te żeberka poziome czy nie oddają wolniej ciepła
proszę o pomoc.

Frankai
15-01-2003, 07:06
Januszek - i pewnie dla tego można tam palić węglem (większe temperatury), bo inaczej uszczelki by nie wytrzymały. Bez uszczelek nie masz pewnie jednak powolnego spalania.

Feft
15-01-2003, 09:44
Moi znajomi mają kominek z Tarnawy (18 kW), oto ich opinia:
Bardzo jestesmy zadowoleni. Popiol wyjmuje sie co 1-2 tygodni i to w dodatku takie smieszne ilosci, ze nie jest to zadna robota. Mamy teraz drzewo z lasu (chyba brzoze), swieze i mimo tego pali sie superowo. Sa tam takie regulatory doplywu powietrza, ze mozna ich uzywac prawie jak takich w kuchence gazowej - tak szybko jest reakcja: przykrecasz - ogien maleje, odkrecasz - ogien bucha. Nawet, jesli w czasie naszej nieobecnosci wszystko wygasnie, zostaje tylko goracy popiol, to po otwarciu na maksa popielnika, wlozeniu klody drewna - prawie zawsze udaje sie ogien rozniecic na nowo. Wkladamy do niego naprawde wielkie i ciezkie kawaly drewna, wiec nie musimy czesto dokladac. Jesli jest srednio przykrecony, a dolozymy ze dwie klody, to do rana jeszcze troche drewna jest i kominek grzeje nadal.

Ten znajomy bardzo długo wybierał wkład, długo jeździł i oglądał w salonach, zdecydował się z powodu odlewu z żeliwa, braku uszczelki (powierzchnia styku jest szlifowana).

kodi_gdynia
15-01-2003, 09:55
nie było mnie 2 dni na forum a tu takie rewelacje. teraz to dopiero jest zabawa.
Pozdrawiam

pik33
15-01-2003, 13:58
Jakby mi jeszcze ktoś napisał gdzie ja w necie znajdę cennik takich wkładów... :wink:

januszek
15-01-2003, 14:06
nigdzie
ale 14kw 2000
jakieś tam reto to 200
jakieś tam panorama to 400
itd
16 kw to już 2500
18 kw najprostszy 3000
a najbardziej zbajerowany 5000

pik33
15-01-2003, 14:08
chodziło mi konkretnie o tą Tarnawę.. Jotul 18 kW kosztuje 5500 albo coś w tym stylu, tyle wiem...

januszek
15-01-2003, 14:17
ja mówię tylko o tarnawie
mają trzy moce
14 16 i 18 kw
odlew jest dla każdej mocy taki sam ale różni się drzwiczkami i szybami no i ceną
najprostszy 14kw to 2000zł
najdroższy z szybą panoramiczną z brązu to 5000zł

zibi
15-01-2003, 21:06
Oglądałem Tarnawę - nie podobała mi się , taka trochę siermiężna
ale to rzecz gustu.Widziałem podobny wkład szwedzkiej firmy
KAADY (chyba)-dużo lepiej wykonany , ale 2x droższy.
Powietrze doprowadza się z dołu w okolice wkładu. Nie ma możliwości wprowadzić przewodu bezpośrednio w komorę spalania.
Zostanę chyba jednak przy Hajduku . Zibi

Felicjan
16-01-2003, 09:24
Poszukuje praktycznych porad odnośnie użytkowania pieca wolnostojącego Jotul 8, chodzi o technikę palenia i uwagi dotuczące użytkowamnia.

Zielona
16-01-2003, 09:30
Byłam na stronie Hajduka. Wygląda to całkiem nieźle.
Czy ktoś się orientuje w cenach?

kodi_gdynia
16-01-2003, 10:33
Zielona mam cennik. Podesłać?
Dla przykładu Speedy R /Sparther/ 4000zł - Prisma KR /Hajduk/ 3000zł.
Pozdrawiam

16-01-2003, 10:59
Dokladnie !!! a wyglada tak samo:smile:
Speedy R /Sparther/ ponad 4200zł -
Prisma KR /Hajduk/ 2980zł. Ja stargowalem do 2800 ale odbieralem sam..
Czego nie polecam bo wazy toto prawie 200 kg

MF

Zielona
16-01-2003, 11:07
Kodi.
Podeślij koniecznie.

Dzięki z góry

16-01-2003, 12:11
Witam
Pierwszy raz pisze na listę w muratorze.
Z zaciekawieniem śledze informacje na temat wkładów kominkowych.
Jestem na etapie rozpoczęcia adaptacji poddasza na cele mieszkalne w bloku wielorodzinnym z lat 60-tych. Na dole mamy mieszkanie o powieszchni ok. 50 m2, a powyżej poddasze o powieszchni podłogi ok. 80 m2. Mieszkanie na dole posiada instalacje c.o opartą o kocioł dwu-funkcyjny gazowy Beretta. Instalacja wykonana jest w miedzi a grzejniki to panele Purmo.

Piszę ten list ponieważ zwróciłem uwagę na wkłady z płaszczem wodnym. Połączenie ogrzanej wody z pieca z instalacją c.o wydaje mi się najprostszym rozwiązaniem w moim przypadku. Na dole mam już inst. miedzianą i na pewno na poddaszu zainstaluje grzejniki Purmo. Zapomniałem podać, a wydaje mi się że jest to ważna informacja miejsce instalacji wkładu kominkowego to poddasze.
Znalazłem w mojej opinii bardzo ciekawą propozycję polskiej firmy.
http://www.merkury.win.pl/wkladyw.html
Oprócz tego że wkłady są łudząco podobne do Hajduka lub Spar.... to posiadają pełne zabezpieczenia c.o, oraz już zainstalowany płaszcz wodny z wyprowadzeniami itp..... Myślę że jest to ciekawa alternatywa na grzanie wkładem tym bardziej że nie potrzebne są kanały powietrzne, kratki, zabudowa itp. Pomijamy fakt o którym się dowiedziałem od kolegi który ma ogrzewanie powietrzem, stałego wszech-obecnego kurzu i odbarwień ścian przy kanałach ciepłego powietrza.

W moim przypaku jeszcze jeden plus ogrzewania wody - możliwość zainstalowania wkładu na górze ( poddasze ).

Proszę o komentarz w tej sprawie.
Nie jestem specjalistą w dziedzinie budownictwa, więc proszę o odrobinę wyrozumiałości.

Co na ten temat sądzicie ???

Andrzej

16-01-2003, 12:46
Ja wynoszę popiół 1 raz na miesiąc bez kurzenia
/brudzenia/ posiadam wkład Tarnawa 16KW.
Zostosowałem swój patent tzw ruszt tacowy wykonany w taki sposób
że wynosi się całą tacę z zawartością popiołu ponadto żar
w tacy utrzymuję się na okrągło wystarczy lekko przerusztować
otorzyć wloty powietrza i rozżażony węgiel drzewny/powstały z palenia/ w tacy zapala drewno .
Wkład posiada bardzo grube żeliwo 15 mm odlany w całości
które b.szybko rozgrzewa sie i utrzymuje ciepło .
Spokojnie można dołożyć węgla / testowałem całe wiadro/
/ nie wiem jak z tym u jotula/ skręcany z płyt żeliwnych na kicie ognio-odpornym i spatrherma - szamot ale do fonte bym nie próbował wkład raczej na rodzinne spotkania/.
Żewliwo specjalne u jotula to przesada pochodzi z recyklingu
/ skandynawska ekologia/
Jeśli chodzi o rozprowadzenia napewno lepsze jest grawitacyne.
No i te wentylatory na zimnym poddaszu straty ciepła skraplanie
przy -20c.
Szyba jest zadawalalająco czysta , czyści je powietrze które
dopływa przez specjalne wloty.
Pozdr.GMC

Maco
16-01-2003, 17:09
kodi, możesz ten cennik przesłać ?
Dzięki !

sp4tkr
17-01-2003, 09:06
Szukam kogoś ( w celu wymiany doświaczeń ) kto ma wkład kominkowy z płaszczem wodnym i połączeniem do wodnej instalacji c.o

Pozdrawiam

Zielona
17-01-2003, 12:21
KODI
Rozmawiałam dzisiaj z facetem od Hajduka. PRISMA KR ma wydajność cieplną 10kW i generalnie do ogrzania 120m2 jak dla mnie, to on mówi, że trochę mało, że przydałoby się conajmniej 12kW.
Zastanawiam się jeszcze nad PRISMA E (szyba panoramiczna, trójdzielna) 12 kW, szerokość wkładu 760 (więcej niż PRISMA KR, która ma 670, a cena tylko 50 zł drożej.

PRISMA E cena: 2 750,-
+ jeżeli taka szerokość szyby to wysokość przydałaby się conajmniej 51 cm - więc dopłata 250,-
+ chcę rozprowadzić gorące powietrze do dwóch pokoi na piętrze - więc dopłata:450,- za płaszcz grzewczy
+ 7% VAT, więc suma: 3691,50 zł
+ materiały potrzebne na montaż ok. 250 - 350 zł (informacja od przedstawiciela Hajduka w Krakowie)
Suma zamontowanego wkładu: 4 041,50 zł.
!!!!!!]
A gdzie koszty obudowy?


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Zielona dnia 2003-01-17 13:23 ]</font>

rammadan
17-01-2003, 12:28
Znajomy miał kominek z płaszczem wodnym, ale jego "specjalista" "zapomniał" o wymienniku ciepła i podłączył bezpośrednio do układu CO - efektem była konieczność naprawy ścian, kominek wylądował w sąsiednim pokoju, na szczęście nikomu nic się nie stało. Generalnie trzeba takie instalacje robić z uwzględnieniem specjalnych zabezpieczeń, chyba że stosujesz prostą wężownicę i układ otwarty (ale teraz z tym więcej kłopotów niż wygody, oczywiście jeżeli możesz zastosować inny sposób ogrzewania).

kodi_gdynia
17-01-2003, 12:31
Zielona - ja miałem świadomość, że i tak i tak dobiję do 4000zł, że szyba wyższa kosztuje więcej, że dystrybutor ciepłego powietrza kosztuje więcej, że podłączenie do komina to kolejne koszty. Zauważ, że startujesz od 3 tys. Jeśli w grę wchodzi Spartherm to już start jest od 4 tys a reszte i tak musisz dokupić. Trzeba założyć że lekko licząc ok. 2-3 tys. złotych to obudowa + rozprowadzenie a kominek to inna sprawa. Jednakże jesli dasz rozprowadzenie + zrobisz obudowę i dasz bylejaki wkład i coś Ci strzeli - to strzelić sobie można, ale w głowę.
Tak więc prawda jest bolesna, ale z 6tys. zł trzeba liczyć. Ja tyle planuję i mam zamiar wykonać to sam.
Koperfarm z wkładem Fondis - całość wyliczył mi 10tys.
Co ty na to?
Pozdrawiam

Zielona
17-01-2003, 12:51
KODI
10 tys. - to wogóle nie wchodzi w grę.
W optymistycznym kosztorysie zakładałam 6000 na kominek. Teraz założyłam 7000 zł i chciałabym się w tym zmieścić.
Zobaczymy.

Z innej beczki.
Wkład stalowy a żeliwny - różnice.
Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć.

januszek
17-01-2003, 13:00
jestem na etapie wykonastwa kominka i jego zakupu,
ale jedno co miałbym do powiedzenia to fakt że większość wkładów z szybą panoramiczną nie nadaje się do ciągłego palenia jeżeli w domu jest to jedyne żródło ciepła to tylko prosty.

kodi_gdynia
17-01-2003, 13:13
Januszku a dlaczego - masz jakieś argumenty?
Jestem ciekaw.
Pozdrawiam

17-01-2003, 13:18
Użytkuje Jotula I 18 RTD Panorama, jest panoramiczny i do ciągłego palenia.Bady

januszek
17-01-2003, 13:50
czytajcie uważnie większość nie wszystkie
mnie nie stać na mercedesa (jotul) więc szukam po tańszych firmach (francuskich ) i tam jak jest model to z płaską szybą do ciąglego, a ten sam model z szybą panorama nie
przypuszczam że związane jest to z problemami z uszczelnieniem takich drzwiczek inaczej rozserza się obudowa masywna a inaczej filigranowe drzwiczki, musi tam być uszczelka i ona rekompensuje te odkształcenia ,czy jest w stanie wykonać to zadanie poprawnie to pewnie zależy od tego czy kupimy merca czy poloneza.

galatos
17-01-2003, 14:04
Czy ktoś dysponuje, albo wie gdzie znaleźć cennik wkładów Tarnawa, o których było dużo w tym wątku. Wygląda na to, że stosowane są w nich podobne rozwiązania jak w moich dotychczasowych faworytach: JOTUL 18 RTD Harmony (lub Panorama), SUPRA Temporis D.
Mam na myśli:
- doprowadzenie powietrza do spalania z zewnątrz od dołu wkładu, które następnie podawane jest specjalnymi kanałami od góry paleniska przy szybie (można rzadziej wybierać popiół i mniej się brudzi szyba)
- szczelny wkład (Tarnawa bez uszczelek!!!)

Maco
17-01-2003, 14:27
ta szczelność Tarnawy bez uszczelek też bardzo mi się podoba. Natomiast niepokoi mnie informacja o tym, że nie można SZCZELNIE doprowadzić powietrza z zewnątrz do komory spalania, co by znaczyło, że Tarnawy pobierają ciepłe powietrza z pomieszczenia, w którym się znajdują... co znowu sprawia problem z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła...

januszek
17-01-2003, 14:32
nie jest aż tak źle da się pogodzić wentylację mechaniczną i kominek i rekuperator i to w jednym takie 3in1
ale wydaje mi się że już Ci o tym pisałem

sp4tkr
17-01-2003, 14:44
Radaman

Dziękuje za opowiedz
Ten o którym myślę ma atest, automatyczną regulację ciągu kominowego, oraz zawory bezpieczeństwa.
Mam nadzieję że nie zmieni miejsca instalacji np. na przeciwległą ścianę hi hi !!!!!
Konkretnie chodzi o model Mercury 105 W.
Ciekaw jestem czy ktoś użytkuje takowy lub podobny ???

Pozdrawiam

17-01-2003, 16:10
Witam, mam 2 zime wklad GABO, chyba 17 kw. Dom 130 metrow, na dole salan, holl, kuchnia i jeden pokoj - wszysko otwarta przestrzen, a na gorze 3 sypialnie. Ruch powietrza jest grawitacyjny a sciany wykonane z Ytonga. NAwet w mrozy -20 palilem tylko w kominku i bylo +22 stopnie w domu. NIestety podkladam bo musze co 3 godziny. Dodam ze mam regulacje ciagu poprzez recznie regulowany szyber. Czy wedlug Was tak czeste dokladanie to nie za czesto ?? jak moge wydluzyc czas pracy wkladu??. PAwel



On 2003-01-17 15:44, sp4tkr wrote:
Radaman

Dziękuje za opowiedz
Ten o którym myślę ma atest, automatyczną regulację ciągu kominowego, oraz zawory bezpieczeństwa.
Mam nadzieję że nie zmieni miejsca instalacji np. na przeciwległą ścianę hi hi !!!!!
Konkretnie chodzi o model Mercury 105 W.
Ciekaw jestem czy ktoś użytkuje takowy lub podobny ???

Pozdrawiam

pik33
18-01-2003, 08:14
Mam cennik Tarnawy, wysłałem do nich @ i przysłali cennik oraz adres dystrybutora w Białymstoku... :wink: Zajrzę tam.

Co do doprowadzenia powietrza z zewnątrz, myślę że się da, rury on co prawda nie ma, ale zawsze można chyba odpowiednio zaprojektować obudowę.

Maco
18-01-2003, 10:23
januszek, pisałeś o swoim rozwiązaniu. I rozumiem, że ono także zakłada szczelne doprowadzenie powietrza do spalania (tak, żeby się nie mięszało z ogrzanym powietrzem w domu, które ma wyjść przez rekuperator).

pik33, pewnie, że można obudową coż zrobić ale na ile to będzie szczelne ? Jakiś kit szamotowy czy inny, blacha i można pokombinować. ALe zawsze łatwiej jak już gotowe od producenta przychodzi.

Bezdomny
18-01-2003, 20:08
Kochani, czytam, uczę się i nadal jestem abnegatem, co to ogień ciągły, proszę o oświećcie mnie.

18-01-2003, 20:14
abnegat to taki,co się nie myje

Bezdomny
18-01-2003, 20:27
No nareszcie wiem co to znaczy :smile: (choć znaczy też coś innego) i znowu trzeba się uczyć :sad: tak czy inaczej co to ogiń ciągły?

am
18-01-2003, 20:41
Jest kilka klasyfikacji kominków.
Jedna z nich dzieli je na takie, w których możesz palić ciągle (24h/7dni/..) i na takie, gdzie jest określony max. czas palenia w kominku (a później musisz zrobić przerwę). Te drugie najczęściej są wykorzystywane do palenia od czasu do czasu dla rekreacji podczas gdy tymi pierwszym możesz ogrzewać mieszkanie całą zimę (funkcję rekreacyjną oczywiście również spełniają).

pik33
18-01-2003, 21:24
OFERTA CENOWA KOMINKÓW OD 01.11.2002 R

Rodzaj paleniska cena brutto cena netto


1. PZP 14 kw /płaska szyba/ 1.980 zł 1.850 zł
2. PZGD 14 kw /gięta szyba dzielona/ 2.049 zł 1.915 zł
3. PZG 14 kw /gięta szyba/ 2.226 zł 2.080 zł
4. PZPS 14 kw /płaska szyba z szufladą/ 2.299 zł 2.149 zł
5. PZPSR 14 kw /płaska szyba z szufladą retro/ 2.349 zł 2.195 zł
6. PZGDS 14 kw /gięta szyba dzielona z szuflad ą 2.399 zł 2.242 zł
7. PZGS 14 kw /gięta szyba z szufladą/ 2.449 zł 2.289 zł
8. PZDSR 14 kw/ dzielona szyba z szufladą retro/ 2.399 zł 2.242 zł
9. PZPSR/Brąz/ 14 kw/płaska szyba z szufladą retro brąz/ 3.349 zł 3.130 zł
10. PZDOSR 16 kw/dzielona szyba z otworem szufladą retro/ 2.849 zł 2.663 zł
11. PZPOS 16 kw/płaska szyba z otworem z szufladą/ 2.749 zł 2.569 zł
12. PZPOSR 16 kw /płaska szyba z otworem z szufladą, retro 2.799 zł 2.616 zł
13. PZGDOS 16 kw /gięta szyba dzielona z otworem z szufl./ 2.849 zł 2.663 zł
14.PZGOS 16 kw /gięta szyba z otworem z szufladą/ 2.999 zł 2.803 zł
15.PZPOSR/Brąz/ 16 kw /płaska sz .z otworem, szufl. retro, brąz/ 3.799 zł 3.550 zł
16. PZPOS 18 kw /płaska szyba z otworem z szufladą/ 2.999 zł 2.803 zł
17. PZGDOS 18 kw /gięta szyba dzielona z otworem z szufl./ 3.099 zł 2.896 zł
18.PZGOS 18 kw /gięta szyba z otworem z szufladą/ 3.210 zł 3.000 zł
19.PZPOSR 18 kw /płaska szyba z otw. z szufladą retro. 3.053 zł 2.853 zł
20.PZPOSR/Brąz/ 18 kw/płaska szyba z otw.z szufladą retro/brąz/ 4.149 zł 3.877 zł
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ceny zawierają 7 % podatku Vat Legenda PZ - palenisko żeliwne
P - płaska szyba
G - gięta szyba
S - szuflada
D - dzielona szyba
R - retro
O - otwór
Pozycja 1, 2 i 3 – wznowienie produkcji od 01.01.2003r.

pik33
18-01-2003, 21:25
To powyżej dostałem z Tarnawy. Ceny są w 2 wersjach, z podatkiem i bez

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2003-01-18 22:26 ]</font>

Bezdomny
19-01-2003, 11:25
Do am dzięki za wstęp, a jakie są te przerwy zalecane, czy dla każdego produktu inne, widziałem ostatnio ofertę gdzie był dopisek "dostepny także z ogniem ciągłym", więc musi chodzić o jakiś szczegół, a nie o zmianę konstrukcyjną.

Bezdomny
19-01-2003, 11:29
Pik33 oglądałem na www te kominki i chyba przyznasz, że dość siermiężne, nie wiesz czy mają w planach jakieś zmiany wyglądu, mnie bedzie potrzebny z szybą boczną, co prawda to jeszcze daleko oj daleko do kominak, ale osobiście wolałbym zainwestować w rodzimego producenta.

tcic
19-01-2003, 19:09
Juz wiem z tego forum, ze jest kilka "godnych" wkladow kominkowych. Widze, ze pomysl DGP sie sprawdza w praktyce. Wchodze w ten interes a za alternatywne zrodlo ciepla wybieram prad.
Mam jedno pytanie. Teoretycznie producenci odradzaja ogrzewanie lazienek systemem DGP. Czy praktyka potwierdza te ograniczenia?
Czy ktos z Was ogrzewa lazienke i kuchnie? Czy naprawde jest to rozwiazanie niedozwolone?
PIK33 - mamy podobny pomysl na ogrzewanie domu. Jak Ty to chcesz rozwiazac?
A moze zalezy to od rodzaju DGP (wymuszony obieg lub grawitacja)?

pik33
19-01-2003, 20:38
Mam niejaki problem z DGP. Z przyczyn filozoficzno-psychologicznych nie chcę mieć w nim wiatraków. Tymczasem w projekcie mam kominek na ścianie zewnętrznej domu.
Efekt tego jest taki, że do drugiego pokoju na parterze od kominka jest 5,5 metra. Na górze jest sypialnia i dwa pokoje, i w oryginale sypialnia jest nad salonem. Do pokojów jw, 5,5 metra plus kondygnacja.
Na szczęście można poddasze odbić jak w lustrze nie ruszając parteru, wtedy dwa małe pokoje znajdą się nad salonem (i kominkiem) zaś jedna sypialnia z drugiej strony domu. To chyba rozwiąże problem. Sypialnia zawsze powinna być nieco chłodniejsza, a ja, ciepłolubne stworzenie (optimum termiczne w pokoju: +27 stopni) wezmę sobie pokój nad kominkiem. Myślę że w ten sposób uda się zrobić DGP bez wentylatorów.
Nie ma sensu dawać wylotu DGP w łazience. Niezależnie od rozwiązania jakie w końcu zastosuję (LPG?, prąd?, promienniki?konwektory?), w łazience dam promiennik, z wyłącznikiem na ścianie tak jak światło. Po prostu, w normalnych warunkach, po co grzać łazienkę? Tam jest wentylacja wywiewna i będzie zasysać ciepłe powietrze z domu. Za to, jeśli zechcę się kąpać, żeby nie czuć zimna po wyjściu z wanny czy spod prysznica, "zapalę" sobie promiennik i będę miał cieplutko.

pik33
19-01-2003, 20:44
On 2003-01-19 20:09, tcic wrote:

Czy ktos z Was ogrzewa lazienke i kuchnie? Czy naprawde jest to rozwiazanie niedozwolone?



Nie niedozwolone, ale bez sensu. Przepisy nakazują ci dać w kuchni i łazience wentylację wywiewną. No, to ciepłe powietrze z DGP będzie szło wprost do komina.
Wyloty z DGP dajesz w pokojach, ciepłe powietrze wlatuje ci do pokojów, przechodzi do łazienek i kuchni, stamtąd zasysa je wentylacja wywiewna.

pik33
19-01-2003, 20:48
On 2003-01-19 12:29, Bezdomny wrote:
Pik33 oglądałem na www te kominki i chyba przyznasz, że dość siermiężne

Dostałem adres dystrybutora i jutro nie zdążę ale jak dobrze pójdzie pojutrze obejrzę je w realu. Wtedy się okaże.
Tak naprawdę to one wszystkie są "siermiężne", z Jotulem włącznie. Zdaje się wybiorę najprostszy model z płaską szybą. Te dzielone, właśnie, w żaden sposób mi się nie podobają. Przemawia zaś do mnie użyteczność tych kominków. Monolit - można w nim palić węglem... Zapytam fachowca co z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz - one nie mają rury wlotowej.

pik33
19-01-2003, 20:50
On 2003-01-18 11:23, Maco wrote:
pik33, pewnie, że można obudową coż zrobić ale na ile to będzie szczelne ?

Ja myślę że jak powietrze będzie miało do wyboru nieszczelności o przekroju bo ja wiem, kilka mm2 - i rurę fi 150 - wybierze jednak rurę. Zwłaszcza że u mnie zdaje się tej rury będzie tyle, ile grubość ściany. Na metr sześcienny spalonego powietrza, centymetr sześcienny zassie z pokoju. Nie ma się czym przejmować, zresztą i tak mam zamiar pogadać z fachowcem.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2003-01-19 21:54 ]</font>

Bartt
19-01-2003, 21:10
Myślałem o typowym kominku ozdobno-towarzyskim, ale pod waszym wpływem zacząłem się zastanawiać. Ile m3 drewna spala dobry kominek w ciągu zimnego miesiąca, bądź całego sezonu grzewczego? (gdzieś to trzeba trzymać):sad:

pik33
19-01-2003, 21:24
Podobno na sezon trzeba ok. 15 m3.

Jeden m3, to jakieś 400 k drewna. 1 kg drewna to ok. 4 kWh. Kominek z Tarnawy 16kW zużywa 3 kg drewna na godzinę.

Jeszcze nie wim gdzie to trzymać. Kominkowcy - gdzie przechowujecie drewno?

Bartt
19-01-2003, 21:38
Tego się obawiałem. Sezonować 1,5 roku 15m3 drewna w suchym miejscu, trzeba dobudować drugi domek :grin:

pik33
19-01-2003, 21:48
Dlatego też możliwość spalania węgla jest dużą zaletą tego kominka.
----
15 m3 to nie tak dużo w końcu, w przypadku pomieszczenia 2,5 m wysokiego to tylko 6 m2. Ale po prostu nie wiem, jakie są typowe rozwiązania. Szopa w ogródku? Czy po prostu zamawianie drewna częściej niż raz na rok? Widziałem też drewno przechowywane na ścianie zewnętrznej domu. Właściciel rąbał polana i gotowe szczapy układał wzduż ściany zewnętrznej, poprawiając sobie przy okazji i pewnie niechcący jej izolacyjność..:wink:

Maco
19-01-2003, 22:18
pik33,
masz pewnie rację z tymi nieszczelnościami. Zawsze w końcu można te milimetrowe szczeliny zalepić jakimś kitem...

A czy ty nie możesz tego komina przenieść do środka domu ? To Twoje rozwiązanie jakoś kłóci mi sie z Twoimi oczekiwaniami o domu przyjaznym ! Taki komin w środku domu jest najbardziej naturalny i oddaje też ciepło do wnętrza ! (nie wspomnę o łtawości zainstalowania DGP).

Mi się też wydaje, że jak się ma dom to znalezienie miejsca na sezonowanie/suszenie drwena to już małe piwo. Przecież koło domu jest działka, więc zbudowanie małej wiatki czy przybudówki atrakcyjnej nie powinno być ŻADNYM problemem !

pik33
19-01-2003, 22:50
Kombinowałem przeniesienie kominka, ale nie znalazłem sensownego jego położenia bliżej środka domu. Chcę jeszcze porozmawiać z archtektem, bo kominek z DGP im bliżej środka domu tym lepiej. Na razie znalazłem wyjście pośrednie, po prostu takie rozmieszczenie i funkcje pokoi żeby temperatura pokoju pokrywała się z funkcją. Powiedzmy, że w pokoiku nad komnkiem będę miał 27 stopni, a w sypialni 23 - i to jest to o co mi chodzi. A domek jest mały i ma otwartą klatkę schodową - większych niż te 4 stopnie różnic temperatur nie przewiduję nawet z kominkiem położonym skrajnie. Jeszcze zobaczymy jak mi to wyjdzie.

20-01-2003, 07:35
Pytanie do żytkowników kominków Tarnawa, a wypowiedzi co najmniej dwóch pojawiły się w tym wątku.
1. Czy doprowadzali powietrze z zewnątrz do spalania i jeśli tak to czy połączenie było szczelne, czy tylko pod kominek?
2. Czy stosowaliście DGP grawitacyjne, bez turbiny, bo takie mam zamiar zrobić i jak ktoś potwierdzi że Tarnawa daje z tym sobie radę to będzie fajnie.

Oglądałem w sobotę kominki Tarnawa w salonie w Toruniu przy ul. Skłodowskiej-Curie. Zawsze pierwsze pytanie jakie zadaję sprzedawcą to: Jaki kominek polecają na główne źródło ogrzewania domu 130m2. I tu otrzymałem odpowiedź: Tarnawa (Ta sama firma sprzedaje w innym salonie również Jotule). Przyjrzałem się dokładnie ich budowie. Sprawiają wrażenie solidnych pieców. Wyglądaję na prostą konstrukcję, ale skuteczną w działaniu. Ten nowatorski obieg powietrza to rzeczywiście ciekawe rozwiązanie. Powietrze doprowadzone dwoma otworami pod obudową kominka jest podawane do paleniska przez szczelinę biegnącą po obwodzie całych drzwi tuż pod tą szlifowaną uszczelką. Wstępnie zagrzane owiewa więc całą szybę i dostaje się do paleniska. Takie rozwiązanie było możliwe, gdyż wkład na pewnej głębokości ma podwójne ścianki. Dwa otwory doprowadzające powietrze do spalania mają kształt prostokątów ok. 3x9 cm, które znajdują się dokładnie tam gdzie pokrętła regulacyjne po prawej i lewj stronie. I wydaje mi się że doprowadzenie powietrza bezpośrednio do tych otworów nie stwarza technicznego problemu (gdyby nie planowany rekuperator wogóle bym się szczelnością tego doprowadzenia nie przejmował). Można na styk przyłożyć rury o prostokątnym przekroju, a jak ktoś się uprze to nawet uszczelnić odpowiednim wysokotemperaturowym kitem.
Kominek posiada szufladę na popiół, która po zamknięciu jest również idealnie szczelna. Zapchanie tej szuflady popiołem nie ma wpływu na doprowadzenie powietrza do spalania, więc jak już nad rusztem jest za dużo popiołu to można szufladę opróżnić by zrobić miejsce dla "nowego" popiołu znad rusztu.
Pan sprzedawca zaprezentował mi próbę szczelności drzwi. Włożył kartkę, zamknął drzwi i kartka nie dawała się wyjąć. Ja jednak w drugim egzemplarzu (były 4) znalazłem taki fragment uszczelnienia, gdzie kartka bez trudu wychodziła. W modelu gdzie były drzwi dzielone było ogólnie słabo ze szczelnością w teście z kartką.
Następnie udałem się do drugiego salonu tej firmy, gdzie po raz kolejny przyglądałem się Jotulą. Fakt, mają "ładniejszy lakier" i sprawiają wrażenie dopracowanego produktu. Mnie się bardzo podoba wygląd Tarnawy, przypomina takie stare solidne piece i będzie problem by wkład pasował do nowoczesnych obudów.
Na koniec sprzedawca podsumował dyskusję, że tym którzy nie chcą wydawać 5650 na Jotula, poleca Tarnawę (3053 za model 18kW z paleniskiem o kilkanaście cm głębszym od Jotula)
Tarnawa to kooprodukcja szwedzko-polska. Jak powiedział sprzedawca: forma do odlewu i nadzór jakościowy pochodzi ze szwecji, a produkcja odbywa się w Polsce.
Na dzień dzisiejszy Tarnawa PZPOSR 18 kw to mój faworyt.
Arek

galatos
20-01-2003, 07:37
Przecież się zalogowałem.
Arek

Ryszardj
21-01-2003, 20:56
czytam wasze wypowiedzi i mam troche matlik w glowie chodzi mi o to ile moze kosztowac wybudowanie lub wymurowanie prostego kominka z wkladem otwartego paleniska zeby byl zamykany na zewnatrz dam przyklad cegla czerwona wymiary kominka szerokosc 4/m wysokosc 4/m dlugosc 2/m ile to moze kosztowac? czy musi top stawiac zdun? czy moze murarz Pozdrowiam Ryszardj P>S a czy istnieje mozliwosc zrobienia kominka bez jakiegokolwiek wkladu tylko w srodku palenisko z cegly szamotowej , czy musi byc wklad albo kaseton ?

Pyza
21-01-2003, 21:05
[quote]
On 2003-01-17 13:21, Zielona wrote:
Rozmawiałam dzisiaj z facetem od Hajduka.
[quote]

A czy mogłabyś podać namiar na tego przedstawiciela w Krakowie?

Maco
21-01-2003, 21:39
Ryszardj,
Myślę, że w nowoczesnym domu nie bierze się pod uwagę otartego kominka...
Dlatego, że jego zdolności grzewcze (sprawność) jest (i ile się nie mylę) nie większa niż 30% a po drugie tworzy się dodatkowy przepływ wnetylacyjny.

Ale myślę, że można zaleźć (nawet niedawno natknąłem się na taką książeczkę) publikacje i opisy budowy kominka otwartego (cegła, szamot, proporcje palniska, kominka, szyber...) i jeśli masz troszkę smykałki to powinno ci się udać.

Zielona
22-01-2003, 08:51
Pyza
W Krakowie mam namiar na przedstawiciela, ale u niego nie można pooglądać wkładów Hajduka, bo ściąga na zamówienie konkretny model. Za to w Chrzanowie (032) 623-36-55, ul. Oświęcimska 90, w czwartek mają mieć dużą dostawę z Hajduka i wybieramy się pooglądać różne typy wkładów.
W grę wchodzą trzy
PRISMA K
PRISMA KR
PRISMA E
zobaczymy .... wtedy się wypowiem.

Namiar w Krakowie na przedstawicieli
413-07-94
0603-163-144
lub
503-363-406
lub
602-793-477

Ryszardj
22-01-2003, 16:18
MACO masz racjie moje pytanie bylo przedstawione w kierunku przyjemnosciowym a nie oszczednosciowym w takim razie czy mozna podzielic przyjemnosc i oszczednosc po rowno i jakie bylo by najlepsze rozwiazanie jaki kominek w moim przykladzie wchodzi w gre Pozdrawiam ryszardj

Maco
22-01-2003, 20:10
Jśli tak bardzo zależy Ci na przyjemności odczuwania ognia bezpośredniego to są wkłady z dużymi drzwiami. I chyba najlepsze to te podnoszone do góry (najlpesze pod kątem przyjemności), bo można podnieść, to się chyba w niektórych modelach nawet gdziedś ładnie chowa i jest wteyd otwarty konminek. A jak już wszystcy się napatrzą i poczują to zamykasz drzwi i masz zakmnięte palenisko o dużej sprawności. Możesz jeszcze rozważyć duże drzwi otwierane na bok...

Bartt
22-01-2003, 20:26
RyszardJ Też myślę o podobnym rozwiązaniu - kominek towarzyski z ew. funkcją dogrzewania awaryjnego. Są wkłady z szybą ukrywaną w obudowie kominka - podnoszoną do góry lub chowaną pod kominkiem. W tym drugim przypadku nie wiem tylko, czy jest jak doprowadzić powietrze od dołu.

Bartt
22-01-2003, 20:28
RyszardJ, a gdybyś był zainteresowany budową otwartego to w Castoramie jest "Domowy fachowiec" i któryś numer był poświęcony budowie takiego kominka :smile:

Ryszardj
22-01-2003, 21:00
dzieki Maco i Bart lepiej moim zdaniem prezentowal by sie kominek z drzwiami odsuwanymi naboki mysle ze bylby wygodniejszy czy macie na mysli jakies konkretne Firmy lub modele kominkow za ktorymi moglbym sie rozgladac? acha co do mojego poprzedniego pytania to kto stawia kominki zdun -kominkarz cha-cha-cha- nie wiem czy jest taki - czy moze murarz jak to bylo u Was? i jakiej mocy kominek mam dobrac do domu 250/m2 kominek nie mosi spelniac roli grzewczej w moim domu Salon+ kuchnia zlaczona 76m/2+ z antresola . Pozdrawiam ryszardj

ewa111
22-01-2003, 21:03
Bartt
Mam pytanie, jaki powinnam kupic wklad komikowy, jesli srednica rury dymnej w moim kominie-Shiedel jest fi 150?

ewa111
22-01-2003, 21:07
Ryszardj !Przeczytaj pytanie skierowane do Bartta

Maco
22-01-2003, 22:12
Ryszardj,
jeśli kierujesz się bardziej walorarmi estetyczno-rekreacyjnymi to po prostu patrz, które Ci się bardziej podobają i bardziej pasują do Twojego wnętrza. Wybór (niestety) jest spory.
Tu jest kilka linków, gdzie możesz trochę pooglądać on-line:
http://www.haginz.gd.pl/Kedddy/kedddy.htm
http://www.hajduk.com.pl/index.html
http://www.tarnawa.com.pl/
http://www.jotul.pl/
http://www.ilko.pl

Ryszardj
23-01-2003, 00:47
Mysle ze w moim przypadku najlepiej bylo by zamontowac wklad kominowy typu caseta J 31Cassette 11kw jotul i potem moge zrobic obic taki kominek czym chce na przyklad piaskowiec by pieknie wygladal najwazniejsze ze mam pomysl dzieki Maco strona http://www.jotul.pl/produkt_21.html

Maco
23-01-2003, 07:50
nie ma za co. Niech Ci służy !

abram
24-01-2003, 22:22
Anonimowy piszesz tak dużo o Tarnawie jakbyś te wkłady sprzedawał. Na temat tej firmy sa wypowiedzi w innym wątku /również Twoje i moja/.Nie zawsze trzeba sie sugerować ceną.

Maco
25-01-2003, 16:50
abram, anonimowy z tej strony to Arek (przeczytaj wypowiedź poniżej Anonimowej...).

25-01-2003, 19:57
Mam pytanko-czy ma sęs doprowadzenie powietrza z zewnątrz do DGP .

pik33
25-01-2003, 20:50
Właśnie się sam zastanawiam, czy ma to "sęs". ( :wink: fajnie wygląda to słowo tak zapisane... )
Piszą w danych technicznych takiej Tarnawy, że spala 3,5 kg drewna na godzinę (18kW) co przekłada się na jakieś 15 m3 powietrza do spalenia. Dobrze zrobiona wentylacja nawiewna (nawiewniki) da sobie radę. Chociaż cokolwiek się obawiam że odwróci ciąg w kanałach wywiewnych np z kuchni.
Co do strat ciepła to nie ma co się przejmować. Cieplejsze o 40 stopni powietrze do spalania to cieplejsze o 40 stopni spaliny - większość ciepła odzyska się z wkładu na podobnej zasadzie jak robi to rekuperator. Zresztą, 15 m3/godzina to żadna strata ciepła.
Na korzyść rury przenawiają względy bezpieczeństwa. Mniejsze prawdopodobieństwo że dym z dodatkiem CO trafi do pokoju.
"Sęs" doprowadzenia powietrza z zewnątrz trzeba jeszcze przemyśleć...

pik33
25-01-2003, 20:55
Ojjjj źle przeczytałem - do DGP, a nie do spalania?

Od biedy ma. Robisz wentylację i ogrzewanie w jednym. Wash and go. Robią też tak: wlot -> rekuperator -> dgp.

Maco
25-01-2003, 22:19
Czy dobrze rozumiem pytanie, że chodzi o doprowadzenie powietrza do komory w pobliże kominka, gdzie ma się ono ogrzać i zostać rozprowadzone DGP do pomieszczeń ?
Jeśli tak, według mnie raczej nie. W DGP powietrze ma krążyć w obiegu i się ogrzewać od kominka a chłodzić w pomieszczeniach.

Doprowdzenie powietrza z zewnątrz do DGP to już jest ingerowanie w wentylację a tę trzeba przeliczyć i przemyśleć (mechaniczna, grawitacyjna) i w zależności od rozwiązania kontolować takie doprowadzenie.

Niezależnie wydaje mi się, że ma absoutny sens doprowadzenie powietrza do komory spalania (żeby nie spalać ciepłego powietrza z domu). Oczywiście to jest dla oszczędnych domów całorocznych. W górskiej chacie, gdzie przebywa się kilka tygodni w roku to nie ma żadnego znaczenia.

galatos
28-01-2003, 07:01
Now właśnie, czy to ma sens? (pozwolicie, że skorzystam z tej pisowni). Wielu kominkowców (sprzedawców Tarnawa, Fondis, ...) mówi, że wystarczy tylko doprowadzić powietrze z zewnątrz pod kominek, a nie szczelnie tylko do paleniska. I wtedy to powietrze jest pobierane zarówno do spalania i jest ogrzewane oraz przepychane przez DGP. Moim zdaniem może to mieć sens przy wentylacji grawitacyjnej, bo powinno zapewnić nam poprawny ciąg zarówno w kominie jak i w DGP (jeśli bez turbiny). Mamy zapewniony dopływ świeżego (i ogrzanego!) powietrza do domu, a to jak wiadomo przy wentylacji grawitacyjnej i szczelnych oknach często jest problemem. Takie rozwiązanie na pewno nie powinno być stosowane gdy w domu jest rekuperator.
Arek

Maco
28-01-2003, 07:04
Mam podobne odczucia.

Piotr_PA
30-01-2003, 06:20
Przepraszam, że tak późno wracam do sprawy wkładów kominkowych, ale właśnie dostałem maila od znajomego, którego pytałem o wkłady TARNAWA. Więc ja już zrezygnowałem z wkładu Tarnawa, on twierdzi, że lubią pękać (fakt gwarancja 10 lat, ale dla tych, co się zdecydują na Tarnawę radzę dobrze przyjrzeć się warunkom tej gwarancji) i ogólnie poleca wkłady pochodzące z norwegii.

Piotrek

Frankai
30-01-2003, 06:38
Piotr_PA - co z tego nawet, że uznają Twoją gwarancję - dadzą Ci nowy wkład i tyle. Rozbiórka kominka, bałagan i złożenie są Twoje. Znajomym się strasznie brudziła czeska dachówka. W końcu reklamację uznali i dostarczyli dachówkę na zamianą. Reszta to sprawa inwestora.

JANK
30-01-2003, 07:21
Nie zgadzam się z przedmówcami.Polski Kodeks Cywilny mówi nie tylko o dostatczeniu kominka czy dachówki, ale również o wymianie na koszt sprzedawcy. Nie dawajcie się nabierać!

am
30-01-2003, 09:45
W Warunkach gwarancji dachówki creaton mam napisane, że producent w przypadku uznania gwarancji wymieni wadliwy towar i pokryje koszty naprawy dachu,
w gwarancji na podłgówkę KAN mam zapis o kosztach wymiany wadliwej instalacji i doprowadzeniu pomieszczenia do stanu poprzedniego na koszt gwaranta.

andrzej K.
30-01-2003, 11:13
Mówicie tu o przewadze wkładów z bezpośrenim doprowadzeniem powietrza do spalania. Ale gdy kanał wentylacyjny nie jest doprowadzony bezpośrednio do wkładu, tylko w pobliże, to mamy dodatkowy otwór wentylacyjny. Pytanie jak on będzie się zachowywał podczas palenia w kominku (zasysanie?) i podczas "postoju" kominka (wywiewanie?).
Ja mam potężny komin (kanał dymowy 25x25, wentylacyjny połowę mniejszy) w samym środku chałupy i zastanawiam się, czy zrobić went. otwartą czy zamkniętą, bo warunkuje to ustawienie kominka.

Teska
30-01-2003, 11:52
Tez zastanawiałam sie nad wkładami...obejrzałam wszystko co mozna było..i jednak powróciłam do Panoramy Jotula...:smile:
Teska

pierre
30-01-2003, 14:15
Mam dokłądnie taki sma problem, jak andrzej k. Co radzicie?

Maco
30-01-2003, 22:42
Myślę, że taki kanał "wnetylacyjny" doprowadzający powietrze obok kominka jest "nieobliczalny". zależnie od reszty wentyalcji raz może tam wciągać powietrze a raz wywiewać. Czy nie da się go połączyć szczelnie z wkłądem kominowym ? Ja bym próbował tak zrobić.

Gwarancja. A czy ktoś kto ma Tarnawę, może sprawdzić warunki gwarancji ? Wydaje mi się, że nawet jeśli nie ma tego w tekscie to można dodać, że w przypadku wymiany gwarancyjnej producent pokrywa koszty demontażu i montażu kominka. Poza tym obowiązuje od nowego roku jakieś lepsze dla konsumenta przepisy (bliżej uni) więc powinno być z tym łatwiej ?
A czy Jotul płaci za wymianę czy ma w swojej gwarancji tylko dostawę nowego wkładu ? Albo może tylko tej części która się zepsuła ?

KarinaZ
30-01-2003, 23:23
przepływ powietrza w kominie i kanałach wentylacyjnych zależy głównie od ciągu kominowego i oporów przepływu w przewodach.
Powietrze jak większość ludzi - pójdzie po najmniejszej linii oporu !
Jeśli masz dwa kominy, to czasem przez jeden komin do drugiego
i wtedy jest heca ! Szczególnie jak wentylacja źle działa.
Są na to wzory, ale nie jestem specjalistką, tylko je gdzieś widziałam, czytałam, ale nie powiem.

Karina

galatos
31-01-2003, 14:14
Co to znaczy, że znajomy mówił, że wkłady Tarnawa lubią pękać. Czy są konkretne osoby, którym pękła Tarnawa. Może to tylko plotka sprzedawców innych wkładów.

Witia
31-01-2003, 14:32
O ile wiem to Tarnawa jest odlewem monolitycznym i to jest przyczyną pękania. We wkładach skręcanych śrubami występują mniejsze naprężenia i ich rozkład jest bardziej równomierny. Moją opinię potwierdził również odlewnik.

kodi_gdynia
31-01-2003, 14:43
Wkłady odlewane z jednej formy są lepsze niż skręcane. Tarnawa są jak szwedzkie Keedys /czy jakoś tak/. A czy pękają nie mam zdania, ale szczerze mówiąc mam wątpliwości.
Pozdrawiam

sig
03-02-2003, 03:10
Czy może ktoś zastanawiał się nad takim rozwiazaniem dla wkładów,które nie posiadają wlotu powietrza do spalania z zewnątrz :
Wybudować szczelną komorę(na ile to możliwe) ,w której stałby wkład i byłby nią od dołu obudowany.Do tej komory doprowadzone by było powietrze z zewnątrz np. rurą pcv.
Kominek nie wykozystywał by wtedy powietrza do spalania jak również do DGP z pomieszczenia w którym stoi.
Czy się mylę?Posiadam wkład marki DOVRE który nie posiada wlotu z zewnątrz i myślę że takie rozwiązanie było by dobre.

Mam jeszcze jedno pytanie:
Sprzedawca zapewniał mnie że DOVRE nie potrzebuje szybra - czy to prawda?

automik
22-02-2003, 09:21
Czy jest ktoś , kto wybrał kominek Fonte ? Z tego co się dowiedziałem u w miarę bezstronnego kominkarza , który u siebi ma min Spartherma,Dovre,Hajduka - Fonte najdłużej trzyma żar ( do 14 godzin bez podkładania) . Z tego co widziałem zrobiony jest najdokładniej . Pytałem się o Jotula . Potwierdzili , że są to dobre kominki ale przynajmniej o 30% za drogie. Rzeczywiście odpowiednik Jotula w Fonte kosztuje 3600 . Jotul w granicach 5000

Frankai
22-02-2003, 16:38
Automik - no ja właściwie już wybrałem Fonte, ale sam wkłada dopiero będzie instalowany za rok. Obecnie wybór był spowodowany kwestiami konstrukcyjnymi.

Teska
22-02-2003, 19:05
zadam pytanie Fonte to wkaład jakiej produkcji:smile: wiem...dziwne pytanie..i jaki ma symbol ten wkład bo ja zastanawiam sie nad Jotulem 18 td panorama

automik
22-02-2003, 20:59
Fonte to produkcja francuska. Niektóre z wkładów trzymają żar do 14 godzin po załadowaniu.
Frankai - czy względy które tobą powodowały to czas palenia, dokładność wykonania, a może coś innego?

Frankai
22-02-2003, 21:48
Automik - tak na prawdę, to póki co opinia kominkarza i brak odpowiedniego Jotula. Chodzi mi o płaską, dużą szybę. Jotul ma panoramy (oznacza nie szybę o odpowiednich proporcjach, ale wypukłą) lub ewentualnie brzegi kasety są obłe. Wkład miał być z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz prosto do komory i ze szczelnymi drzwiczkami (mają wpływ na długość spalania).

24-03-2003, 16:04
Jezeli ktoś z was szuka cennika wkładów kominkowych tarnawy to widziałem stronę internetową dealera w krakowie http://www.metal-blysk.isg.pl Ps. oglądałem na żywo kominki tarnawy wyglądają naprawdę świetnie.

Bartt
24-03-2003, 19:49
A mają przewidziane doprowadzenie powietrza z zewnątrz, bo cena bardzo przystępna.
P.S. Kto wie gdzie znaleźć Tarnawę w ok. Wrocławia?

24-03-2003, 20:21
On 2003-03-24 17:04, Anonymous wrote:
Jezeli ktoś z was szuka cennika wkładów kominkowych tarnawy to widziałem stronę internetową dealera w krakowie http://www.metal-blysk.isg.pl Ps. oglądałem na żywo kominki tarnawy wyglądają naprawdę świetnie.

Mam cenik bezposrednio od Tarnawy, pisza ze te ceny sa obowiazujace w calej Polsce.

OFERTA CENOWA KOMINKÓW OD 01.11.2002 R
Rodzaj paleniska cena brutto cena netto
1. PZP 14 kw /płaska szyba/ 1.980 zł 1.850 zł
2. PZGD 14 kw /gięta szyba dzielona/ 2.049 zł 1.915 zł
3. PZG 14 kw /gięta szyba/ 2.226 zł 2.080 zł
4. PZPS 14 kw /płaska szyba z szufladą/ 2.299 zł 2.149 zł
5. PZPSR 14 kw /płaska szyba z szufladą retro/ 2.349 zł 2.195 zł
6. PZGDS 14 kw /gięta szyba dzielona z szuflad ą 2.399 zł 2.242 zł
7. PZGS 14 kw /gięta szyba z szufladą/ 2.449 zł 2.289 zł
8. PZDSR 14 kw/ dzielona szyba z szufladą retro/ 2.399 zł 2.242 zł
9. PZPSR/Brąz/ 14 kw/płaska szyba z szufladą retro brąz/ 3.349 zł 3.130 zł
10. PZDOSR 16 kw/dzielona szyba z otworem szufladą retro/ 2.849 zł 2.663 zł
11. PZPOS 16 kw/płaska szyba z otworem z szufladą/ 2.749 zł 2.569 zł
12. PZPOSR 16 kw /płaska szyba z otworem z szufladą, retro 2.799 zł 2.616 zł
13. PZGDOS 16 kw /gięta szyba dzielona z otworem z szufl./ 2.849 zł 2.663 zł
14.PZGOS 16 kw /gięta szyba z otworem z szufladą/ 2.999 zł 2.803 zł
15.PZPOSR/Brąz/ 16 kw /płaska sz .z otworem, szufl. retro, brąz/ 3.799 zł 3.550 zł
16. PZPOS 18 kw /płaska szyba z otworem z szufladą/ 2.999 zł 2.803 zł
17. PZGDOS 18 kw /gięta szyba dzielona z otworem z szufl./ 3.099 zł 2.896 zł
18.PZGOS 18 kw /gięta szyba z otworem z szufladą/ 3.210 zł 3.000 zł
19.PZPOSR 18 kw /płaska szyba z otw. z szufladą retro. 3.053 zł 2.853 zł
20.PZPOSR/Brąz/ 18 kw/płaska szyba z otw.z szufladą retro/brąz/ 4.149 zł 3.877 zł
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ceny zawierają 7 % podatku Vat Legenda PZ - palenisko żeliwne
P - płaska szyba
G - gięta szyba
S - szuflada
D - dzielona szyba
R - retro
O - otwór

Ktos stwierdzil w tej dyskusji, ze w kom. Tarnawy mozna palic weglem. Na ich stronie internetowej nic takiego nie znalazlem. Pisza tez ze ogien w tych kominkach nie nalezy rozpalac zbyt gwaltownie, czyli z tym pekaniem kominkow Tarnawy moze byc prawda.
Pozdrowienia
Karol N.

andrzej K.
25-03-2003, 09:22
Frankai,
Napisałeś, że twoi znajomi reklamowali czeską dachówkę. Jakiej firmy i model? Ja mam Meindl, Marsylka Megaton czerwona. Zimą podwiewa masę śniegu. Mam jakąś gwarancję na 10 lat po czesku, a firma, od której kupiłem już nie istnieje.
Pzdr,AK

Frankai
25-03-2003, 10:50
Andrzej K. - nie wiem i długo nie sprawdzę. Jestem obecnie za granicą. Robili to z pewnością przez "swoją" hurtownię i nie wiem czy cokolwiek by Ci przykład pomógł. Skoro nawiewa Ci śnieg, to zapewne Ci ją źle położyli. Pod dachówkę może nawiewać śniegu (w rozsądnych ilościach), a skoro nawiewa za dużo, to zwykle to wina ułożenia, choć czasem i niedokładności dachówek. To drugie jednak powinien Ci powiedzieć dekarz przy układaniu. Popytaj może ludzi w wątkach o dachówkach.

zybek
28-03-2003, 10:39
Mam pytanie do użytkowników kominków. Jak bardzo nagrzewa się Wam komin? Właśnie instaluję Jotula 18kW i instalator zasugerował mi odizolowanie cieplne (wełną) przewodów elektrycznych, które są puszczone na ścianie kominowej.Mówi, że komin przy długim grzaniu potrafi się bardzo rozgrzać, co prowadzi do wytopienia izolacji przewodów. I jeszcze jedno: jaka powinna być odległość między kominem a murłatą?

Teska
28-03-2003, 11:35
minimum 25 cm..a jak mniejsza to musisz zaizolowac wełną..

Teska
28-03-2003, 11:37
to przewody elektryk położył Ci na wymurowanej scianie kominowej?? moj ominął ..scianke z kominem..

zybek
28-03-2003, 11:59
Zapomniałem napisać, przewody na kondygnacji wyżej. Na parterze, gdzie stoi kominek oczywiście ich nie ma.

Frankai
28-03-2003, 12:01
Zgodnie z przepisami - nie wolno kłaść na kominie

gaga2
29-03-2003, 22:01
Zainspirowana toczącą się tutaj dyskusją przymierzam się do wyboru wkładu kominkowego. Czy może wiecie jakie wkłady, poza omawianymi tu Jotulami, Spartherm i Hajdukiem mają możliwość bezpośredniego doprowadzenia powietrza z zewnątrz? Po Waszych dyskusjach skłaniam się ku Hajdukowi Prisma Krh 51, ale może są jeszcze inne możliwości o których nie wiem.
A z informacji otrzymanych od sprzedawcy: nie ma sensu GPD bez wentylatora dla rozprowadzenia powietrza po nieużytkowym poddaszu i wylotu nbagrzanego powietrza w suficie, bo następują znaczące spadki ciśnienia i faktycznie nie ma nawiewu. Czy możecie to potwierdzić (ja bym jednak chciała pozostać przy koncepcji rozprowadzenia grawitacyjnego - w rurach na nieużytkowym poddaszu). I jeszcze jedno - w jego opinii należy się liczyć z pękaniem szamotu - już po dwóch trzech latach, jeśli pali się w kominku byle czym, za to wymiana jednej płytki to koszt 30 - 40 zł.
Pozdrowienia,
Gaga2

Bartt
29-03-2003, 22:52
Gaga, Ma je jeden model Dovre (2900GL), wszystkie Tarnawy, ale dość nietypowo - rozprowadzenie trzeba połączyć do kwadratowych szczelin znajdujących się od spodu po bokach wkładu, oczywiście wszystkie Jotule.

gaga2
29-03-2003, 23:10
Bartt -dziękuje za odpowiedź. Mam tylko jedną wątpliwość - nie wiem, czy mówimy o tym samym modelu, ale sprzedawca pokazał mi jakiś wkład Dovre z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, ale jednocześnie wkład ten i tak część powietrza pobiera z pomieszczenia. Ja nie chcę tego rozwiązania ze względu na wentylację naw.-wyw. Czy ten model o którym piszesz ma takie rozwiązanie, czy też jego jedyny wlot powietrza to doprowadzenie z zewnątrz.
Pozdrowienia,
Gaga2

Frankai
30-03-2003, 00:46
Gaga2 - Turbo Fonte ma takie modele (pisałem na początku tego wątku). Cena niższa niż Jotul czy Spartherm. Mój kominkarz je poleca, bo tańsze niż Jotul czy Spartherm i nie ma problemu z nimi (w Spartherm pękały szamoty i o tym już też pisałem).

30-03-2003, 11:23
On 2003-03-28 12:35, Teska wrote:
minimum 25 cm..a jak mniejsza to musisz zaizolowac wełną..



25cm ale liczac od wewnetrznej scianki przewodu dymowego a nie od zewnetrznej powierzchni komina (o ile dobrze pamietam).
Karol N.

Bartt
30-03-2003, 12:34
gaga - trudno mi powiedzieć konkretnie, bo tego modelu nie widziałem, opieram się jedynie na informacjach przefaksowanych przez producenta (raczej ubogich w konkrety dotyczące nawiewu :smile:)
tel do głównego importera:089 5338150

02-04-2003, 11:33
Witam
Mam pytanie dot. wkładów kominkowych: czy to prawda, że izolacja z wełny mineralnej wokół wkładu z systemem rozprowadzenia ciepłego powietrza jest raczej niewskazana ze wzgledu na pył z wełny? Kominkowiec proponuje coś innego. Kto może pomóc?
Dziękuję
Zoja

Patos
13-04-2003, 08:39
Czy ktoś wie dlaczego wkład kominkowy SPARTHERM potrzebuje rurę doprowadzającą powietrze o przekroju fi 150mm przy mocy . 9/11 kW , a wkład JOTUL o mocy 18 kW fi 100mm Czy kubatura ogrzewanej powierzchni ma wpływ na średnicę rury? Ze względu na przekrój tej rury będę chyba zmuszony zastosować wkład JOTULA (droższy) długość tej rury w moim przypadku to 4,5 m i jedno kolanko 90 o poprowadzona w podłodze.

Patos
13-04-2003, 08:55
Zoja- Rozmawiałem z fachowcem i potwierdził to to że wełna będzie się unosić.

Frankai
13-04-2003, 13:57
Patos - mi kominkowiec powiedział, że przy moim kominie rura fi100 wystarczy. Ogrzewana powierzchnia wplywa niewprost na przekroj. Powietrze idzie do spalania, wiec potrzeba go odpowiednio do wydzielanego ciepła. Stąd jeżeli grzejesz małą powierzchnię, to potrzebujesz mało powietrza i rura może być węższa. Ja będę ogrzewał część domu i jest to ok. 100-120m2. Bardzo ważne też jak jest zbudowany komin. U mnie to 25cm w kwadracie i jakieś 8m wysokości, czyli 6m od czopucha. Dodając do tego, że jest w środku kalenicy, a doprowadzenie od zachodu, jest proste i ma 4m, to nie powinienem mieć problemu. Kominkarz powiedział, że fi100 zupełnie mi wystarczy.

Teska
13-04-2003, 16:18
a ktos ma moze wkład firmy les foyes ?? ( nie wiem jak to sie pisze)