PDA

Zobacz pełną wersję : Fundament pod sciany dzia?owe



joogjan
02-01-2003, 20:55
W 2002 roku zakończyłem stan surowy otwarty:smile:.Liczę ostro ruszyć z kopyta na wiosne.Wewnątrz zrobiłem kanalizację i wodę.Nie ma jeszcze niektórych ścian działowych na parterze.W/g niektórych fachmanów konieczne jest zrobienie fundamentu (głebokości min 0.5 m)pod działówki.
Spotkałem sie też z metodą zazbrojenia chudego betonu w miejscach przebiegania sciany działowej siatką stalową.Dodam może ,że sciany działowe mam zamiar robić z betonu komórkowego 12 cm.Ciekaw jestem waszych doświadczeń i spostrzeżeń.
Pozdrawiam joogjan.

Roose
03-01-2003, 06:44
ja zrobiłem fundamenty szerokości 15 cm i dokopałem się do ziemi jałowej; w przypadku ścianek 12 B-K na stropie warto pod to miejsce w zbrojeniu stropu dorzucić ze 3 pręty fi 12 wzdłuż ścianki.

grzegorz2
04-01-2003, 15:18
W moim projekcie pod działówkami są dwie belki (strop gęstożebrowy)
G.

misza
04-01-2003, 16:38
U mnie ekipa robiła fundament pod działówki z 'małego'porothermu, głębokość ok.25cm.

sroka
05-01-2003, 15:24
Mam podobny dylemat.

Buduję domek parterowy bez poddasza. Dach mam z wiązarów kratowych i ten dach opiera się tylko na dwu bocznych ścianach nośnych. W środku domu mam mnóstwo ścianek działowych z BK o grubości 12 lub 24cm.
W projekcie mam pod te ścianki normalny, głęboki fundament. Tak na pewno jest bezpiecznie. Ale jak policzyłem, ile będą kosztowały te wszystkie fundamenty, to się lekko przeraziłem, bo mi wyszło na same materiały (beton) na stan zero ponad 20.000. A mój ojciec, budowlaniec z doświadczeniem, twierdzi, że te fundamenty są na wyrost, że do takiego domku to by w ogóle nie dawał zbrojenia do fundamentów. A pod ścianki działowe to by w ogóle nie robił fundamentów, bo taka ścianka nic nie nosi i wystarczy ją postawić na płycie betonowej na zasypce piaskowej.

No i mam dylemat:
- czy robić "duże"=drogie fundamenty i spać spokojnie
- czy zaufać wyczuciu taty i zaoszczędzić na fundamentach 5-10 tys. Ale za to żyć w lekkim strachu, czy mi się te ściany nie zaczną ruszać.

Pogadam jeszcze z architektem i konstruktorem i za jakiś miesiąc będę wiedział.

pozdrawiam, Rafał

Jasiu
05-01-2003, 16:14
Zależy od masy ścian działowych - tylko konstruktor może ci to wylczyć.

Ogólnie jeśli płyta GK na stelażu to nie trzeba - jeśli murowane to może okazać się konieczne.

Ktoś też słusznie zauważył, że może wystarczyć dodatkowe zazbrojenie posadzki na gruncie pod ściankami.

Ale jak napisałem bez obliczeń ani rusz