PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie ścienne.



KarinaZ
02-01-2003, 21:17
Cześć,
czy ktoś posiada lub może coś powiedzieć na temat ogrzewania ściennego ?
Chciałam podłogowe, ale z forum wynika, że przy drewnie
(prawdziwym)- odpada. Kaloryfery w salonie trochę szpecą a poza tym w projekcie mam tylko okna tarasowe (chodzi o salon).
Czy można połączyć to z kaloryferami w innych pomieszczeniach ?
Jaki system ? Trochę już czytałam tu i tam o firmach X i Y.
Wymiary 4x7,5x2,75. okna - 10,5m2, otwarta kuchnia i komunikacja
+kominek. Ściany raczej BK. Ogrzewanie piec gazowy CO+CWU.

bedi
02-01-2003, 21:43
Nie wiem nic na temat ogrzewania ściennego, ale w swoim salonie mam podobną sytuację (okna do ziemi i brak miejsca na grzejniki) i zamierzam zastosować grzejniki chowane w podłodze. Takie grzejniki nie są tanie, ale w pozostalych pokojach mogę dać “normalne”. Jedyny problem to jest to, że o najlepiej zaplanować to na etapie wylewania pierwszej warstwy betonu aby potem nie trzeba było kuć.

KarinaZ
02-01-2003, 21:48
Bedi,
dzięki, jestem na etapie poszukiwań.
"co to są grzejniki chowane w podłodze" ?
gdzie o tym poczytać ?

bedi
02-01-2003, 22:41
Są to grzejniki kanałowe konwektorowe, mieszczą się one w otworach pod oknami, przykryte są z góry ozdobną kratką. Trochę informacji jest na stronie producenta http://www.vasco.pl zciągnij sobie ich cennik w pdf, tabelka z cenami i rysunkiem jest na stronie 33. Kiedyś była jakaś wzmianka w Muratorze ale nie pamiętam w którym numerze. Jak znajdę to dam Ci znać.

Ryszardj
03-01-2003, 05:27
Pisalem juz o tym w watku tunelowe grzejniki linki do nich sa mozesz wiecej poczytac na stronie http://www.hibernatus.com.plPozdrawiam ryszard A ogrzewaniem sciennym tez jestem zainteresowany prawdopodobnie bede robil razem z podlogowym zobacz to http://www.put.poznan.pl

Ryszardj
03-01-2003, 05:31
jeszcze raz adress http://www.hibernatus.com.pl http://www.put.poznan.pl/~gorka/os/firmy.html

hugo
03-01-2003, 08:03
http://www.paradigma.pl to adres gdzie możesz poczytać o ogrzewaniu ścienym.

KarinaZ
03-01-2003, 23:35
dziękuę za linki, fajne że siedziba jednej z firm znajduje się rzut beretem ode mnie, ale w tej dżungli - łatwiej znależć coś poprzez formum Muratora. Wybiorę się i popytam ...
Do Bedi.
Jescze nie zdecydowałam i nie wybrałam ale jeśli chodzi o grzejniki z linku - bardzo ładne - zachwycają !
Jak rozwiązałeś hipotetyczny problem zbierania się kurzu w kanałach z grzejnikami chowanymi w podłodze pod kratką.
Sorry, że pytam ale jestem ciekawa, gdyż w domu czasem trzeba sprzątać, a tam pod kratką to może być problem ?

Karina

radex
04-01-2003, 09:12
Dobry opis ogrzewania ściennego w formie ciepłowodów jest na stronie Wath - www.wath.pl (http://www.wath.pl/).

Frankai
04-01-2003, 10:02
W Paradigmie jest mowa o rurach miedzianych, więc trzeba zwrócić uwagę, czy nie mamy w innym miejscu instalacji c.o. aluminium.

radex
04-01-2003, 10:08
Tak się też zastanawiam - jeśli są zastosowane rury miedziane to próba wbicia gwoździa nie powinna przedziurawić takiej rurki...

Frankai
04-01-2003, 11:37
Radex - oczywiście, że wbijanie gwoździ nie wchodzi w grę, podobnie jak zasłanianie takiej ściany meblami czy obrazem w stylu 3x2m

radex
04-01-2003, 12:38
A wobrażasz sobie zostawić całą gołą ścianę?

Mam też pytanie, bo nie znalazłem nigdzie odpowiedzi. Chodzi o to - jaka powierzchnia grzewcza (ewentualnie moc grzewcza) ogrzewania ściennego powinna przypadać na 1m2 powierzchni pomieszczenia do ogrzania?

04-01-2003, 12:57
co do gwoździ i wiercen to dostajesz specjalny papier termoczuły
przykładasz go w miejsce gdzie chcesz wiercic lub wbic gwozdzia a po paru min masz obraz jak sie układaja rureczki.
szafe mozna stawiac tylko z odstepem min 10cm od sciany, a z obrazami to wydaje mi sie ze jeden nie zaszkodzi (zawsze mozna zrobic fresk :smile:)) jak bedziesz chcial miec wiecej.

Frankai
04-01-2003, 13:04
Radex - obecnie raczej nie daje się tzw. meblościanek, więc ustawienie witrynki czy komody z pewnym odstępem nie zaszkodzi.

XanX - nawet parę małych obrazków nie zaszkodzi ogrzewaniu, gorzej z jakimiś naprawdę dużymi. Czy nie zaszkodzi to pewnym typom obrazów? Być może tak, ale o to niech się martwią milionerzy.

radex
04-01-2003, 17:56
A nie orientujecie się ile musi być tego ogrzewania ściennego, aby ogrzać pomieszczenie? np. Wath podaje ceny ciepłowodów (powierzchnia, moc), ale nie podaje jakie pomieszczenie może to ogrzać...

KarinaZ
04-01-2003, 18:54
Podsumuję co znalazłam ;
1. na rynku mamy systemy gotowe np. miedziane Wath, ale coś mi drogo wychodzą ... - jeszcze dokładnie trzeba policzyć(?).
2. można położyć rurki plastikowe tak jak w podłogówce ( ale te zbrojone ze względu na rozszerzalność cieplną ) i na wejściu dać wodę o temp. max do 45-50 st.C. Rurki układamy np. w rzędach co 10-25 cm (min. 10 cm). Kisan podaje, że taka rurka daje 0,45 W/mK, czyli 0,45 W z każdego ułożonego mb rurki na każdy Kelwin różnicy czynnika w rurce i temp. w pomieszczeniu. Obwód ogrzewania nie powinien przekroczyć 150 m długości i należy policzyć opory - podobno jest to bardzo ważne ! aby np. w jednym obwodzie nie płyneła woda bardzo szybko a w innym powoli. Może ktoś wie jak się to liczy? Nie wiem też czy przyjmuje się dla rurek taki sam współczynnik "n" jak dla kaloryferów dla policzonego zapotrzebowania energetycznego pomieszczenia, ale z tego co rozumiem - raczej nie. któryś z oferentów podaje też minimalne odległości od okien sufitu, podłogi itp. - ogólnie
10-15 cm. Zalety : ogrzewanie poprzez promieniowanie a nie konwekcję ( równeż oszczędności z tego powodu ), brak "ozdób" w postaci kaloryferów, mniejsza bezwładność w stosunku do podłogówki. Wady : to co piszecie powyżej + większa pracochłonność. A w salonie raczej nie planuję meblościanki.
Pytanie : czy można do jednego pieca CO podłączyć kaloryferki i takie ogrzewanie, lub obwód ogrzewania ściennego na wyjściu jakiegoś kaloryferka po drodze ?
Co wy na to - opinie baaaaaaaaardzo mile widziane!

Karina

Ryszardj
04-01-2003, 21:57
Gdy dzwonilem do wykonawcy ogrzewania sciennego wlasnie zadalem mu te pytanie jaka jest proporcjia 1m/2 pomieszczenia do 1m/2 ogrzewania rurek powiedzial ze proporcjie sa prawie rownomierne miej wiecej 60%>40% DO Kariny Z co do podlaczenia kaloryferki podlogowka i jeszcze scienne to jest taka mozliwosc jak chcesz wiecej na ten temat oto linki jest tam piec na gaz i olej firmy Atlantik ale mysle ze jezeli oni to maja to i kazdy inna znana firma taz Ciekawe bo pisza ze nie potrzeba instalacji zaworu mieszajacego? idz do http://www.atlantic-polska.pl/listing_chaudiere.asp# ....... potem do np. piec cythia 1ch 22 na olej potem kliknij na zestaw ogrzewania podlogowego i Co moze to cos wyjasni Pozdrawiam Ryszard......

KarinaZ
04-01-2003, 22:30
cześć,
dzięki ryszardj, czytam inne wątki w tym np. Twoje wypowiedzi o ogrzewaniu powietrznym. Wiem, że wiele o ściennym już pisano, "pożeram" strony forum - jestem tutaj nowa, na szczęście 1. zaczynam gdzieś tam późną wiosną i mam jeszcze czas, 2. trafiłam do forum, ale stron jest baaaaaardzo wiele, a czasem i nie na temat stąd prościej zadać pytanie.
Ale ;
Kaloryferki dobre są w łazience, można suszyć ręczniki+podłogówka oczywiście, w pomieszczeniach gospodarczych wszystko jedno, w salonie raczej podłogówka lub ścienne, ale jeśli derewno na podłodze to jakoś mi podłogówka z wypowiedzi forumowiczów nie pasuje ..., stąd pytanie o możliwość dwóch w jednym - link wiele wyjaśnił, już jest w moich ulubionych.
Drążę dalej.

Karina
P.S
Na podstawie info jednego z dostawców i wrzuconych danych do arkusza wynika, wstępnie, że 25 m^2 ogrzewania ściennego dla 31 m^2 powierzchni salonu - ale to tylko moje obliczenia laika, czyli +- zgadza się to co pisze Ryszard - jesli dobrze rozumiem.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: KarinaZ dnia 2003-01-04 23:43 ]</font>

Ryszardj
04-01-2003, 22:42
ciesze sie ze troche moglem pomoc owocnego " polowania " na internecie jak znajdziesz cos ciekawego to daj znac pozdrawiam ryszard....

05-01-2003, 06:07
Witam! Tez zakładam ogrzewaniue scienne!!

Ilośc rurek wynika z zapotrzebowania na ciepło. To zalezy przeciez od budowy domu i jego ocieplenia. Liczy sie specjalnymi wzorami (ile W na k. kw lub na m. sześcienny). Z grzejnikami nie ma problemu- zawsze proponuja przwymiarowane. Ale z podłogówka lub scienym uwazajcie. Ja zdecydowałem się na wykonanie projektu: za 1000 zł inzynier projektant daje głowe ile m. kw ogrzwania powinno byc na sicanach, jaki odstep rury na podłodze. Uwazam ze to nie duzo: mam policzone opory w poszczególnych obwodach, ich długość itp.

Grzejiki drabinkowe w łazienkach mozna bez niczego zmieszać z podłogówką.... tylko bedą zasilane 35-45 st. Ale dla wilgotnego recznka lub bielizny to wytarczy. Ja zdecydowałem się na Wath. mała bezwładnośc wiec mozna zastosować w sypialniach.
Pozdrawaim Grzesiek

JerzyB
05-01-2003, 09:38
Czy ktoś widział taką ścianę z ogrzewaniem po paru latach użytkowania ?
Czy są pęknięcia ?
Coś się sypie ?
Czy na ścianie pojawia się zakurzony ślad rurek ?

radex
05-01-2003, 11:22
KarinaZ - podobnie jak w przypadku układu podłogówka + kaloryfery można zastosować mieszacz (koszt około 800-900 zł). Temperatura zasilania podłogówki i ogrzewania ściennego jest praktycznie taka sama. Pytanie tylko czy stosować mieszacz czy po prostu zrobić instalację niskotemperaturową. Na rynku są dostępne np. grzejniki dla instalacji niskotemperaturowych, choć mają spore rozmiary. Ale o tym zdecyduję chyba dopiero przed samą instalacją biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny (koszt inwestycyjny + eksploataacyjny).

Osobiście jeśli dogadam się pod względem ceny, to chcę zrobić podłogówkę w hallu, kuchni z jadalnią oraz łazienkach, ścienne w pozostałych pomieszczeniach na parterze i piętrze (na podłodze drewno + w większości pomieszczeń dywany), zaś w piwnicy i garażach tradycyjne grzejniki wysoko- lub niskotemperaturowe.

Na razie jestem zdecydowany na Wath, ale wszystko będzie zależeć od przedstawionych mi ofert. Największą IMHO zaletą tego systemu jest szybkość reagowania. Inne systemy np. w całości wypełnione wodą będą miały taką samą bezwładność jak podłogówka, a w niektórych pomieszczeniach jest to niepożądane.

zibi
05-01-2003, 12:02
Widzę , że niektórzy z Was są bardzo odważni w stosowaniu
super nowości , mino , że na innych wątkach o nwościach są
bardziej sceptyczni. Czy ktoś widział i mieszkał w domu z tym
ogrzewaniem po kilku latach. Zibi

radex
05-01-2003, 12:56
zibi - a czy ktoś kilka lat temu słyszał w Polsce o ogrzewaniu ściennym? Obecnie jest to nowość, jak kilka lat temu było ogrzewanie podłogowe. Jeżeli system jest wykonany z miedzi, to musi być trwały. Kwestia tylko czy nic złego nie dzieje się z tynkami? Wszelkiego rodzaju spękania na ścianach w przeciwieństwie do podłogi będzie wyraźnie widać.

A podłogówki na większej powierzchni nie zamontuję bo lubię podłogi drewniane i dywany, a poza tym największą dla mnie wadą tego systemu jest duża bezwładność.

zibi
05-01-2003, 13:17
Radex
I to mi się podoba . Wiem co mnie czeka lub się domyślam co
może mnie spotkać i decyduję się na to . Nie znam tego typu
ogrzewania - ale czytając wątek ,myślę , że chyba nie zostały wymienione wszystkie zalety i wady . Zibi

radex
06-01-2003, 09:17
Rozumiem zibi, że jesteś tradycjonalistą. Ale to nie oznacza, że musisz się trzymać technologii istniejących na rynku 100 lat. np. czy ogrzewanie podłogowe można uznać za technologię sprawdzoną - w Polsce jest stosowane może od 5 lat; a co się stanie po 10? POdobnie jest np. z ocieplaniem metodą lekką mokrą, kotłami kondensacyjnymi, płytami GK i wieloma innymi nowinkami technicznymi od niezbyt dostępnymi na naszym rynku. A mimo to są odważni, którzy je stosują.

Ogrzewanie ścienne jest technologią nową i tylko 2 producentów (Wath i Meditherm) w miarę dokładnie je opisali na swoich stronach, pozostali - tylko ogólnikowo. Jeżeli chodzi o system Wath to widzę tylko 2 wady - cena i konieczność nie zagospodarowywania ściany. W porównaniu do innych technologii - kaloryfery, podłogówka, ogrzewanie powietrzem - zalet jest więcej. Na pewno przed dokładnym zapoznaniem się z tą technologią, sprawdzeniem domów ogrzewanych tym sposobem i porozmawianiem z użytkownikami na nią się nie zdecyduję. W rękawie mam zawsze drugi wariant - podłogówka będzie tam gdzie położę terakotę, a na reszcie - tradycyjne kaloryfery.

Co do wcześniejszej dyskusji dotyczącej powierzchni grzewczej w stosunku do powierzchni ogrzewanej - dzisiaj będę się dowiadywał w firmach oferujących te systemy. Sprawdziłem jednak dla systemu Wath jaką mocą grzewczą dysponują z 1m2 ciepłowodu. Wyszło, że jest to około 200 W. Zakładając, że mamy dom wybudowany zgodnie z normą, to zapotrzebowanie wynosi około 70 W/m2 (1 m2 ciepłowodu wystarczy na ogrzanie około 2,85 m2 pomieszczenia), zaś przy bardzo dobrym ociepleniu wystarczy 50 W/m2 (1 m2 ciepłowodu wystarczy na ogrzanie około 4 m2 pomieszczenia). Z kolei koszt ciepłowodu to około 200 zł/m2. Tak więc koszt ciepłowodu niezbędnego do ogrzania 1 m2 pomieszczenia wynosi odpowiednio 70 zł i 50 zł. Oczywiście pod warunkiem, że mój tok rozumowania jest słuszny...

bedi
06-01-2003, 16:16
Problemu z usuwaniem kurzu nie rozwiązałem jak na razie, bo tych grzejników jeszcze nie mam. Są tylko otwory w podłodze, pod oknami (mam stan surowy, otwarty). Słyszałem o rozwiązaniu polegającym na zamontowaniu w rynnach rurek odprowadzających wodę, co miałoby umożliwić mycie grzejników zwykłym wężem. Osobiście jakoś mi się to nie podoba, problem z podłączeniem odpływów, nie wiem czy taka rurka nie będzie “mostkiem termicznym”. Może ktoś ma takie grzejniki i może się podzielić z nami uwagami na ten temat.

radex
06-01-2003, 16:38
Dzwoniłem do firmy Wath i potwierdzili moje obliczenia - 1 m2 ciepłowodu na 3-4 m2 powierzchni ogrzewanej. Mają ekipy instalacyjne rozsiane po całym kraju. Co do kosztów - w porównaniu do instalacji kaloryferowych wysokotemperaturowych wychodzi dużo drożej, w porównaniu do podłogówki i kaloryferów niskotemperaturowych - podobnie.

23-07-2003, 11:21
ogrzewanie ścienne jest bardzo dobrym rozwiązaniem - moj znajomy który zamontował u siebie ogrzewania ścienne Wath jest wściekły na rózne mankamenty o których firma WATH nie informuje klienta. Wyobraźcie sobie że nie trzeba być w budynku z takim ogrzewaniem żeby wiedzieć że ono pracuje. Hałas który powstaje w czaie pracy instalacji jest tak duży nie nie da się wytrzymać , a poza tym co jakiś czas słychać dzięk podpobny do szrpnięcia struny. Wierzcie lub nie ale zmierzony hałas dochodził do 60 dB.
W obecnej chwili planuję zamontować ogrzewanie ścienne oparte na ciepłowodach - ale firmy konkurencyjnej . Nie wiem co to za firma która ma problemy z zlikwidowaniem hałsów w swoich prodyktach - niby taka mądra a nie potrawi. Przestrzegam jeszcze raz wszystkich przed współpracą z WATHem.
Moj email [email protected]

23-07-2003, 11:33
informacja podawana przez Wath o licznych przeszkolonych instalatorach to wierutne kłamstwo. z tego co się dowiedzialem firma wath ma tylko jedno przedstawicielstwo w polsce znajduje sie ono w warszawi ale bardzo winduję ceny w górę - po prostu nie wrato z nimi rozmawiać . A siedziba w Świebodzicach i W krakowie prawie nie istnieją - telefony głuche, w biurze nikt nie pracuje - zamkniete na Amen.
Na szczeście jest firma która również rozpoczeła produkcję ogrzewania ścienego w cenach konkurencyjnych do WATHu. Z tego co widziałem elementy grzewcze łatwiej jest dopasować do pomieszczeń i są lepiej wykonane.