PDA

Zobacz pełną wersję : Jaką grubość ma Wasza ściana fundamentowa?



marcin_budowniczy
31-10-2005, 14:50
Witam
W biurze projektowym, gdzie dokonuje adaptacji projetku Pani zaproponowała mi ścianę fundamentową piwniczną (z bloczków) o grubości 38 cm! Cały czas myślałem, że postawię ją z bloczków, ale na 25 cm.
Wobec tego wyjdzie dużo więcej bloczków (i to jeszcze są piwnice).
Czy Pani ma rację?
(Planuje sciany nośne 18 cm (silka) + 12 ocieplenie, ewentualnie 24 cm + ocieplenie).
Jaką grubość mają Wasze ściany fundametnowe ?
Tak przy okazji, jak obliczaliście zapotrzebowanie bloczków, to czy uwzglęnialiście spoinę? Jeśli tak to jaką grubość?
.. i może dla tych co mają piwnice - jaką wysokość wybraliście? (podobno min. to 2,2 m ze względu na odbiór kotłowni na gaz).

pawelurb
31-10-2005, 15:02
ja mam ścianę fundamentową 25 cm , ale dom bez piwnic , na tej ścianie stoją sciany parteru z ceramiki gr 25 cm + 12 styropianu. Cięzko się wypowiadać za architekta , ale moim zdaniem 25 cm wystarczy , 38 cm. napewno bardziej "bloczkochłonna" bo bloczki ustawia się na szerokość a nie na gługość , zapotrzebowanie liczyłem tak że jak bloczek ma 38 cm , to przyjmowałem że ma 40 cm i było ok, ale nawet jak bloczki zostaną to pewnie się zawsze przydadzą, na jakieś schodzy , taras czy coś podobnego.

jajmar
31-10-2005, 17:19
Jak głęboko masz piwnicę poniżej terenu?
Zwiększenie grubości ściany piwnicy może wynikać z tego powodu iż obliczeniowo ściana z bloczków gr.25cm nie przeniesie obciązenie gruntem ( parcia gruntu do środka budynku) w praktyce stoją takie ściany ale nie jest to konstrukcyjnie poprawne rozwiązanie. Sporo zależy tez od rodzaju gruntu. Spróbuj zrobić w tych ścianach żelbetowe rdzenie zbrojone i wieniec górą. Dokładne romieszczenie powinien podac konstruktor budynku. Uzyskasz wtedy ściane gr 25cm, na wierzchu ściany powinien byc wieniec żelbetowy.

marcin_budowniczy
31-10-2005, 18:52
Piwnicę mam 1,7 m poniżej terenu (nie licząc ławy).

Szaruś
31-10-2005, 19:00
Ja mam piwnicę żelbetową (styropianowe klocki "Lego" zazbrojone i wypełnione betonem). Na górze ściany spięte wiencem, tak jak jeden z poprzedników się wypowiadał (w sumie to ściany są spięte stropem żelbetowym - w stropie wieniec na około).

Grubość żelbetu w ścianach piwnicy u mnie 15 cm.

tadzel
31-10-2005, 19:26
Cienkie ściany fundamentowe a pożniej pisza " mam pęknięcia na scianach" sadze ze oszczednosci nalezy szukać w fazie wykończenia budynku bo tam póżniej można coś zmieniac a tu raz spartolone juz sie nie poprawi

anpi
31-10-2005, 21:22
Ja mam 25 cm, wysokość 1,5 m, na szczycie wieniec.

marall
31-10-2005, 21:32
ja mam sciane na 25(piwnic nie bedzie), spoine liczylem jako 1cm, ale murowalem sam i mi wyszla troche wieksza ;-)

pawelurb
31-10-2005, 21:35
ja mam sciane na 25(piwnic nie bedzie), spoine liczylem jako 1cm, ale murowalem sam i mi wyszla troche wieksza ;-)

właśnie , nie ma co przesadzać z tymi obliczeniami co do spoin , u mnie jak się muraż - pijak dorwał i jak ładował zaprawę na bloczki ręką...i zapychał dziury to gdzieniegdzie spoina ma i 5 cm, naszczęście do powstrzymałem i wykopałem:) i całe obliczenia poszły się ....bać..

markosz
01-11-2005, 00:29
Zapytaj czym podyktowana jest proponowana grubość ściany.
Trudno ocenić to nie widząc projektu. Ściana taka przenosi nie
tylko obciążenia pionowe, ale również jak zauważył jajmar poziome
od parcia gruntu. Jak chcesz ściankę grubości 25, to jedno rozwiązanie
już masz od jajmara /nie wiem czy tańsze należy policzyć/. Zakładając najtańsze rozwiązanie można wymurować pilastry. Jak gęsto? - należy policzyć /jak się oczywiście chce/.

ania
01-11-2005, 21:02
Również mam ścianę fundamentową z bloczka 25 cm.
Spoina róznie - od 1 do 2 cm (był szczegółowy rysunek wyk. gdzie ma być jaka spoina)
Piwnic nie ma.
Na tym ściany z silki 18 cm.

Janussz
01-11-2005, 21:17
Cienkie ściany fundamentowe a pożniej pisza " mam pęknięcia na scianach" sadze ze oszczednosci nalezy szukać w fazie wykończenia budynku bo tam póżniej można coś zmieniac a tu raz spartolone juz sie nie poprawi
Piszemy tutaj o ścianie fundamentowej, a nie o ławie fundamentowej.

Geno
01-11-2005, 21:20
Cienkie ściany fundamentowe a pożniej pisza " mam pęknięcia na scianach" sadze ze oszczednosci nalezy szukać w fazie wykończenia budynku bo tam póżniej można coś zmieniac a tu raz spartolone juz sie nie poprawi
Piszemy tutaj o ścianie fundamentowej, a nie o ławie fundamentowej.

Dla sporej części przypadków 25 cm może wystarczyć jednak mogą się zdarzyć przypadki w których nie - głęboka piwnica + zasypanie od zewnątrz gruntem spoistym i parcie może być jak dla ściany na 25 za duże. Dlastego nie straszyłbym ale i również nie generalizował.

marcin_budowniczy
01-11-2005, 22:01
fakt Geno, też myślałem o tym parciu.
Jeszcze będę jutro rozmiawiał z jednym "guru", zobaczymy co on myśli o ścianach piwnicznych 25 cm.
Coraz bardzie się przkonuje do tych 38 cm.