PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator + kominek - czy to ma sens ?



JANK
04-01-2003, 09:18
Jak w temacie. Czy ktoś robił takią przymiarkę ?

KrzysiekMarusza
04-01-2003, 14:17
Myslalem o tym, ale prawdopodobnie bedzie sie gryzla "wentylacja od rekuperatora"
z naturalnym lub "wywiewnym" ciagiem kominowym kominka - stad rezygnuje.
Ale moze ktos to zrobi ???
Pozdrwawiam - Krzysiek

grzegorz2
04-01-2003, 14:36
On 2003-01-04 15:17, KrzysiekMarusza wrote:
Myslalem o tym, ale prawdopodobnie bedzie sie gryzla "wentylacja od rekuperatora"
z naturalnym lub "wywiewnym" ciagiem kominowym kominka - stad rezygnuje.
Ale moze ktos to zrobi ???
Pozdrwawiam - Krzysiek

A ja myśle o tym dalej... W pokoju, gdzie będzie kominek, będzie też i nawiew z rekuperatora. Przy otwartym kominku powinno to co najwyżej zwiększać "cug", przy zamkniętym - nie będzie żadnego wpływu?? Planuję też połączyć te dwa ustrojstwa w w szereg (rekuperator -> kominek -> dystrybucja ciepłego). Z http://www.rekuperator.com.pl odpowiedzieli mi, że:
"Nasze rekuperatory bez problemu mozna właczyc w cały zintegrowany system kominek -wentylacja. Po prostu w naszych założeniach kominek jest normalną nagrzewnicą kanałową z tą różnicą ,że pali się w nim drewnem."

I ja tak myślę, i chyba też i zrobię...
pozdrawiam noworocznie...
Grzegorz

JANK
06-01-2003, 09:51
Widzę niewielkie zainteresowanie tematem .....

06-01-2003, 10:25
Odpalłem włąśnie tej zimy kominek i rekuperator. Nie ma żadnych problemów zpracą kominka. Kominek ma doprowadzone powietrze z zewnątrz do spalania. Waldek [email protected]

JANK
09-01-2003, 07:11
Waldek - czy możesz powiedzieć jak to masz połączone ?

09-01-2003, 13:30
kominek Franco-Belge 12 KW osadzony na wymurowanym cokole z cegieł gdzie od dołu doprowadziłem rurę fi150. W kominku pod paleniskiem i pod pojemnikiem na popiół wywierciłem otwory do pobierania powietrza. Wszystko działa wyśmienicie. Rura może byc o mniejszej średnicy. regulacja spalania odbywa się z góry poprzez szyber.
Waldek

JANK
13-01-2003, 07:11
Czy ja dobrze rozumiem : rurą fi 150 od spodu kominka pobierasz ciepło do rekuperatora ? Dlaczego od spodu a nie od góry ?
Z poważaniem : JANK

SlawekZ
13-01-2003, 07:42
Jeśli zrozumiałem dobrze Anonima to zrobił on doprowadzenie powietrza z zewnątrz do wkładu w opisany przez siebie sposób.

13-01-2003, 09:59
SławeZ dobrze mnie zrozumiał. Doprowadzenie powietrza do spalania wkominku jest potrzebne aby dobrze działał rekperator i kominek.
Waldek

grzegorz2
13-01-2003, 16:47
A jak masz połączoną DGP z rekuperatorem? Czy pracują niezależnie??
Grzegorz

waldek102
14-01-2003, 09:22
pracują niezależnie. Do pomieszczenia w którym jest kominek jest nadmuch powietrza z rekuperatora. Powstaje takii efekt, że przy maksymalnym ustawieniu wydajności rekuperatora ciąg w kominku lekko się zwiększa.
Waldek

SlawekZ
14-01-2003, 15:15
Ale w ten sposób kominek zużywa bardzo dużo ogrzeanego powietrza z wnętrza domu.

grzegorz2
14-01-2003, 17:00
A w pokojach masz wyjścia z DGP (od kominka) i nadmuch z rekuperatora???
Grzegorz

waldek102
14-01-2003, 17:57
Tak. Nie ma innej możliwości zbudowania tak działajacego systemu.
Nadmuch z rekuperatora jest do pokoju dziennego i do wszystkich sypialnni. DGP z kominka jest również rozprowadzona do tych wszystkich pomieszczeń. Kratki z doprowadzony ciepłym powietrzem od kominka są umieszczone przy podłodze. Natomiast nadmuch powietrza z rekuperatora jest na sufitach. Jeżeli ktoś chcę zobaczyć proponuje wycieczkę pod Poznań.
Waldek

bogus
15-01-2003, 06:00
Pokazano mi w sklepie z kominkami zdjecie rekuperatora z tzw. piatym kanalem. Doprowadza sie nim cieple powietrze z kominka do rakuperatora i stamtad tloczone jest kanalem nawiewnym do pomieszczen. Niestety oferuja to z montazem i projektem i nie wiem kto jest producentem tego urzadzenia. Nie uzyskalem tez zadnych innych danych. Ale pomysl jest wart zastanowienia, zamiast DGP - dodatkowy kanal do rekuperatora. Jakie sa wady takiego ukladu?
Pozdrawiam Bogus

MHAL
15-01-2003, 06:30
Witaj Waldek102, czy mozna będzie zobaczyć jak to działa u Ciebie, tak jak proponowałeś? Zaczynam budowę na wiosnę i już teraz powinnam zdecydować się na pewne rozwiązania techniczne. Mieszkam w Poznaniu. Proszę o kontakt na priv.
Pozdrawiam
M

januszek
15-01-2003, 07:15
oglądam ten wątek i uważam że pożenienie tych dwuch rzeczy jest możliwe i całkiem uzasadnione zwłaszcza że używa się tych samych przewodów tych samych kratek to jest uzasadnione ekonomicznie
trzeba kupić kominek z takim płaszczem lub zrobić taki wymiennik ciepła.

grzegorz2
15-01-2003, 16:57
On 2003-01-15 07:00, bogus wrote:
Pokazano mi w sklepie z kominkami zdjecie rekuperatora z tzw. piatym kanalem. Doprowadza sie nim cieple powietrze z kominka do rakuperatora i stamtad tloczone jest kanalem nawiewnym do pomieszczen.

Problemem może być temperatura doprowadzanego z kominka powietrza - jeżeli zbyt wysoka, może uszkodzić rekuperator. Ja cały czas upieram się przy takim układzie:
czerpnia -> rekuperator -> kominek -> DGP do pomieszczeń
czyli rekuperator "przepycha" powietrze przez kominek
Grzegorz

bedi
15-01-2003, 18:23
Wladek,
Wydawało mi się, że podstawową zaletą kominka zamkniętego jest to, że nie spala on nagrzanego powietrza z domu, tylko to doprowadzone z zewnątrz. Natomiast rekuperator ma ograniczyć starty na wentylacje przez ogrzewanie powietrza zasysanego powietrzem wyrzucanym. Jażeli w Twoim układzie rekuperator dostarcza kominkowi powietrza do spalania to jego stosowanie raczej mija się z celem.

Ja też zastanawiam się jak zrealizować te dwa systemy, ale u mnie kominek bedzie tylko dodadkowym źródłem powietrza. Podoba mi się pomysł Grzegorza aby powietrze z rekuperatora puścić jednym kanałem do kominka, ogrzać je, i roprowadzić po pokojach. Ten system ma jeszcz tą zaletę, że w przypadku braku prądu kominek może działać niezależnie rozprowadzając powietrze grawitacyjnie.

Bezdomny
15-01-2003, 19:22
Bogus co to za sklep? I jaki producent rekuperatorów? I oczywiscie gdzie to w Polsce?

bogus
15-01-2003, 19:49
Zdjecie rekuperatora z piatym kanalem widzialem w sklepie w Redzie (okolice Trojmiasta), sadze ze robi to jakas firma w tym rejonie. Jak bede wiedzial cos wiecej to sie podziele.
Pozdrawiam Bogus

mr.moonlight
17-01-2003, 09:48
Waldek102, i ja pisałbym się na Twoją propozycję. Potwierdzam na priva.
Pozdrawiam,
Robert

MHAL
17-01-2003, 09:55
Waldek102, dziękuje, wktótce sie odezwę :smile:
Pozdrawiam
m

JANK
30-01-2003, 12:39
Śledzę wszystkie wypowiedzi i wydaje mi się, że rozwiązanie z piątym kanałem w rekuperatorze jest bardzo sensowne.

januszek
30-01-2003, 12:51
rozwiązanie z piątym kanałem jest sensowne ale trzeba zwrócić uwagę na to że wymienniki ciepła mają ograniczoną temp pracy ja się spoktałem z max 90stC i turbiny też mają ograniczenia ze strony dopuszczalnych temperatur.
dlatego uważam że lepiej jest dać układ rekuperator a następnie kominek i rozprowadzenie, w takim układzie warunki pracy wymiennika i turbiny są dużo bardziej łagodne.

RomanP
30-01-2003, 13:27
Spotkałem się na rysunkach o roprowadzeniu powietrza z kominka z pomysłem, że za wentylatorem jest trujnik skąd czerpie się do kanałów dodatkowe zimne powietrze. Zamierzam tam podłączyć rekuperator. Jako zabezpieczenie przed odwrotnym ciągiem prosty zawór zwrotny. Dalej kanałami rozprowadzenie na pokoje.
Mam nadzieję, że będzie działać.

ARETE
30-01-2003, 15:34
Witam!
Wracając do głównego tematu wątku - jeśli ktoś grzeje głównie kominkiem, to moim zdaniem nie ma sensu zakładać rekuperacji. Zyski będą niewielkie (ogrzewanie drewnem jest tanie), a jest szansa, że inwestycja w ogóle się nie zwróci. Fakt, że wymuszona wentylacja powinna lepiej poradzić sobie z wymianą powietrza, szczególnie gdy mamy szczelnie zamknięte okna.
Ale w końcu napływ zimnego powietrza (np. przez często otwierane okno) też ma swe dobre strony - poprawia jakość powietrza (zimne powietrze hamuje rozwój roztoczy, czy jakiegoś innego draństwa) i zwyczajnie nas orzeźwia. I ja bym wolał wpuszczać je przez okno, niż przez rury.
Druga sprawa: połączenie rekuperatora i DGP. Kiedyś rozmawiałem na ten temat z fachowcami od klimatyzacji i rekuperacji - krótko mówiąc stwierdzili, że powietrze z rekuperatora i z systemu DGP nie może (albo nie powinno) płynąć tymi samymi rurami (niestety, nie pamiętam już czym to wytłumaczyli, ale trzymało się to kupy i porzuciłem ten pomysł).
Jeśli już, to dużo sensowniejszym wydaje się pomysł Roberta. Albo zupełnie niezależne systemy (Waldek). Rozwiązania z piątym kanałem zupełnie sobie nie wyobrażam - za dużo niewiadomych i wydaje się, że trochę przekombinowane (a proste systemy sprawdzają się najlepiej).
zbig

baribal
30-01-2003, 19:57
Jeśli kominka nie będziemy traktować jako głównego ogrzewania, to najprostrzym rozwiązaniem jest nie łaczyć (teoretycznie) obu układów. Kominek podgrzeje powietrze w pomieszczeniu (nawet tylko w miejscu instalacji) a ono dostanie się na rekuperator i odzyskamy je wtórnie tzn. w postaci świeżego powietrza o wyższej temperaturze. Tak mi doradził architekt i zgadzam się z nim. W moim wydaniu przy bezwładnym ogrzewaniu podłogowym jest to najskuteczniejszy sposób podniesienia temperatury w pomieszczeniach

baribal
30-01-2003, 19:58
Winno być NAJPROSTSZYM

Maco
30-01-2003, 22:20
baribal, też tak będę robił (może jeszcze dorobię jakieś kanały do grawitacyjnego DGP ale nie jestem pewny).
Uważam, że najprostsze rozwiązania są najlepsze !

JANK
03-02-2003, 08:29
Takie rozwiązanie jak proponuje Baribal chyba jest najrozsądniejsze. Jednak zastanawia mnie ten piąty kanał w rekuperatorze. Może ktoś na ten temat będzie wiedział więcej i podzieli się informacją na FORUM.

KP
28-04-2003, 14:46
Sporo jest wątków o współpracy rekuperatora i DGP, natomiast ciężko wyciągnąć jakieś jednoznaczne wnioski. Niestety opinie często są skrajnie różne.
W domu o powierzchni mieszkalnej 180m2 / porotherm 25cm + 12cm styropianu i niestety dużo okien ok.40m2 / jako główne źródło ciepła zamierzam zastosować kominek Jotul 15-18kW z mechaniczną DGP / turbinka ponad użytkowym poddaszem /. Oczywiście powietrze do paleniska doprowadzane z zewnątrz. Rurę z DGP, ok. 5-8m od kominka, zamierzam połączyć z rurą wprowadzającą powietrze wentylacyjne z rekuperatora do pomieszczeń mieszkalnych / 1-4m za rekuperatorem /. Rekuperator będzie powyżej użytkowego poddasza. Oczywiście połączenie obydwóch rur zabezpieczę zaworami zwrotnymi. W całym domu tylko wentylacja mechaniczna, łącznie z łazienkami i kuchnią / okap z filtrami tłuszczowymi /, która przy braku prądu powinna działać jak grawitacyjna.
Całość chcę wspomóc ogrzewaniem elektrycznym tj. w pokojach dziennych, kuchni, łazienkach maty elektryczne bezpośrednio pod płytkami. Chcę aby miały jak najmniejszą bezwładność czyli żeby w miarę potrzeb bardzo szybko zaczynały ogrzewać pomieszczenia i tak samo szybko mogą się wychładzać. W sypialniach natomiast konwektory lub promienniki. CWU ogrzewana kolektorami słonecznymi wspomaganymi grzałką elektryczną.
Moje obawy :
- współpraca DGP i rekuperatora
- nie jestem pewien czy podwójny ciąg powietrza / DGP + rekuperator / nie będzie stwarzał w wentylowanych pomieszczeniach wrażenia przeciągu i czy nie będzie za głośny.
- czy w praniu nie okaże się że głownym ogrzewaniem jest elektryczne a inkasent nie okaże się moją najgorszą marą ?
- czy nie będzie broblemu z brakiem wentylacji grawitacyjnej w kuchni i łazienkach ?

KrzysiekS
28-04-2003, 15:10
U mnie planuje DGP plus GWC rurowy.

Schemat instalacji skonsultowalem z architektem ,a szczegolowe rozwiązania z doswiadczonym specjalistą od projektowania wentylacji i klimatyzacji. Poza tym troche na ten temat czytalem.

Z tego co wiem, to mozesz miec problem z tak duzym zasysaniem powietrza (od kominka do DGP ponad uzytkowym poddaszem.

Skontaktuj sie z projektantem, to nie miejsce na gdybanie i eksperymentowanie. Trzeba rozplanowac wszystkie szczegoly. Inaczej inkasent bedzie Twoją zmorą, a tego mozesz uniknąc.

DarekRz
28-04-2003, 15:13
Jestem na etapie występowania o pozwolenie na budowę i mam w planie ogrzewanie nadmuchowe i kominek (bez DGP). Chciałem zlikwidować kominy wentylacyjne w łazienkach i na strychu, gdzie będzie wentylacja mechaniczna, ale odradza mi to architekt wprowadzający zmiany do projektu ("kominy muszą być&quot:wink:, a mój niedoszły kierownik budowy mówi, że mogą być problemy przy odbiorze kominiarskim. Mam zamiar dorwać lokalnego kominiarza, zanim zrezygnuję z kominów, żeby nie było potem problemu, chociaż sam wiem, że kominów być nie musi (prawo mówi o konieczności wentylacji a nie wentylacji grawitacyjnej)
DarekRz

KP
28-04-2003, 16:05
Darku, zdaje się że prawo budowlane mówi o konieczności stosowania wentylacji mechanicznej lub grawitacyjnej. Czyli albo jedna albo druga a nie obie jednocześnie. Przesyłam adres do artykułu na ten temat : http://www.wentylacja.com.pl/technologie/technologie.asp?ID=1269
Swoją drogą jeśli planujesz ogrzewanie nadmuchowe i kominek to czemu nie planujesz wspomóc ogrzewania przez DGP ? Przecież praktycznie to ten sam system.
Krzysztof, nie bardzo rozumiem dlaczego mogę mieć duży problem z nadmiernym zasysaniem powietrza od kominka. Faktycznie spróbuję porozmawiać o tym z fachowcem.

KrzysiekS
29-04-2003, 09:34
Pisząc o problemie z tak duzym zasysaniem, chodzilo mi o to, że potrzebna jest duza wydajnosc rzedu Xset m3 powietrza i mogą byc problemy ze wzgledu na malą wydajnosc wentylatorow umiejscowionych kilka metrow od kominka, ktore bedą zasysaly powietrze.

Wentylatory mają okreslony spręż i ich efektywnosc zalezy od tego sprężu. Co do srednic kanalow i ilosci powietrza oraz szczegolow konstrukcyjnych, czas poswiecony projektatowi instalacji i jego wynagrodzenie powinnych dac efekt w postaci sprawnie działającej instalacji.

DarekRz
29-04-2003, 16:55
KP - przecież piec nadmuchowy jest sprzężony z systemem kanałów identycznych jakie stosuje się w DGP z kominkami, po co mi drugi taki system? Ciepłe powietrze z kominka będzie ogrzewało salon, przyległą kuchnię i hol a powracające do pieca powietrze (ogrzane przez kominek) będzie dalej poprzez kanały rozprowadzane do innych pomieszczeń. Jeśli kominek będzie grzał dobrze to piec się będzie włączał bardzo rzadko albo wcale, ale cały czas będzie ganiał powietrze po domu. Temat dogłębnie przemyślałem :smile:
DarekRz

Funia
16-03-2005, 16:24
Odświeżam wątek.

Mój Miś zaczął się nad tym zastanawiać, jak jakiś "akwizytor" zaczął zachwalać takie rozwiązanie.
W sumie byłabym za, ale facet mówi, ze można dzięki temu zlikwidować drugi komin.
Ja sie martwię czy nie będzie problemów z prawidłową wentylacją?

Wypowiedzcie się prosze.

SylwekW
16-03-2005, 18:00
Witam. Czytam ten temat i dostrzegam kilka kwestii w których chciałbym się wypowiedziec .... podsunę zupełnie inne spojrzenie na pewne aspekty i może to Wam pomoże - ale niestety dopiero jutro albo późnym wieczorem bo jestem w pracy. Dodam tylko, że moje wypowiedzi będą wynikały tylko z teorii, kominek i rekuperator dopiero będę miał ale drążyłem temat teoretycznie ... (mam już projekt Wentyalcji z rekuperatorem).

Maluszek
17-03-2005, 07:25
Funia - ja mam takie ustrojstwo w domu czyli połączenie reku z kominkiem. Faktycznie zrezygnowaliśmy z dwóch kominów. Działa bardzo dobrze już drugi sezon :D