PDA

Zobacz pełną wersję : Przekrój rur zasilaj?cych CO



darth4
04-01-2003, 17:59
Mam nowa instalacje CO. Główne zasilanie prowadzone jest od pieca w garażu do domu rurą 26 mm i po wejściu do domu jest zredukowane na zasilaniu i powrocie do 20 mm.
Czy to błąd. Moim zdaniem tak. Bo nie widzę sensu w zmniejszaniu przekroju zasilania.
Ponadto z rury 20 trzy grzejniki są zasilane 16 poprzez trójnki w ten sposób, że na rurę zasilania 20 wchodzi trójnik z przejściem na 16 mm. Jeden idzie do grzejnika, a drugi do następnego trójnika tym razem 16 x 16 x 16. Tak więc następuja spadek ciśnienia, bo z jednej 20 są zasilane 3 16-tki !!! Moim zdaniem to błąd i to powoduje że grzejniki te są tylko w połowie dogrzane. Czy ktoś może stwierdzić prawidłowość takiej instalacji lub nie ?

niezły
05-01-2003, 11:51
oczywiście że można.Trudno jest mi ocenić coś czego nie widzę na własne oczy ,ale i wym przypadku myślę że powinno grzać,sprawć nastawy na grzejnikach ,więcej na e-mail

darth4
12-01-2003, 09:44
Witam, dzięki za odpowiedź . Dodam dalszy ciąg.
Przypomnę. Główne zasilanie i powrót prowadzone jest od pieca w garażu do domu rurą 26 mm i po wejściu do domu jest zredukowane na zasilaniu i powrocie do 20 mm. Długość 18 m.
Ta 26 ma trójnik na 20 który idzie dalej jako głowny ciąg i 16 do 3 grzejników.
Z tej rury 20 jest zasilane 7 grzejników na parterze i odprowadzenie na 1 piętro.
Z tej z kolei rury zasilane jest 8 grzejników.
Razem 18 szt. I te grzejniki na 1 piętrze są zasilane 16 poprzez trójnki w ten sposób, że na rurę zasilania 20 wchodzi trójnik z przejściem na 16 mm. Jeden idzie do grzejnika, a drugi do następnego trójnika tym razem 16 x 16 x 16.
Tak więc następują spadek ciśnienia też dlatego, że rura 20 musi dać 3,3 metra do góry i na 1 piętro i tam jest 8 grzejników.

Na parterze grzanie było ok. Grzejniki na wejściu były 70 na wyjściu ok 55 , ale na 1 p. było 50 na 25.

Po wyregulowaniu zaworów redukcyjnych ( już po moim poście ) jest 60 na wejściu wszędzie i 35 na wyjściu wszędzie.

Moje zdanie : Z powodu oporów przepływu i rozbicia jej z 20 na 16 w 2 miejscach w ten sposób = 20 --- 16

I II I I I
------------================-------------
I I I I

woda nie miała odpowiedniego ciśnienia na 1 pietro. To powodowało za niską temperaturę grzejników na 1 p.
Po kryzowaniu na parterze temperatury się wyrównały, ale został z kolei ograniczony za bardzo przepływ na parterze i tu spadła temp.
To powoduje że teraz cała instalacja pracuje na 80 % zamiast na 100 %.

Instrukcja od grzejników podaje np. nastawy na grzejniku 1400 na min 4 ( na regulatorze 0 do 7 i N ). A instalator ustawił na 2,5.
Jasne że to zmniejszy przepływ na dole i zwiększy na górze. Ala spada moc wykorzystana grzejników, bo 2,5 ogranicza moc. Min. powinno byc 4.

Czy mylę się ? Czyli pompa nie przepchnie przez główną rurę 20 wystarczająco dużo wody ? Zresztą rura ma 2,2 ściankę , więc tak naprawdę wew. średnica rury to 17,8 mm.

darth4
12-01-2003, 09:52
No cóż , zdjęcie instalacji na 1 p. nie wyszło, ale chodzi o to że jest tak

trzy grzejn. na 16 - do rury 20, od niej 2 grz. na 16-tkach i zasilanie na 20 t-ce i z drugiej strony - następne 3 grz. an 16-tkach

Może tak.
Sytuacja jest rozpaczliwa, bo żaden "fachowiec" na oko nie wie czy to będzie działać. A instalator ( 14 lat praktyki ) mówi że "będzie dobrze", a jak mówię o technicznych parametrach, to mówi, ze ... nie wie, bo takich badań to jeszcze nie prowadził.
Wiem że najlepiej z projektem, ale czy brak w Polsce doświadczonych ludzi w instalacjach ?