PDA

Zobacz pełną wersję : moc przy??czeniowa



dva
04-01-2003, 20:04
Witamy! Kompletując dokumenty do uzyskania pozwolenia na budowę domu jesteśmy na etapie składania wniosku do Zakładu Elektroenergetycznego o ustalenie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Czy ktoś wie jak liczy się roczne zapotrzebowanie energii elektrycznej, moc przyłączeniową do obiektu, czy moc przyłączeniową do zasilania placu budowy? Planujemy budowę domu o pow. użytk.140 m2, ogrzewanie gazowe, w łazience -podłogowe, kuchenka elektryczna. ([email protected])

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: dva dnia 2003-01-06 12:15 ]</font>

zibi
04-01-2003, 21:16
Jeżeli możesz wytąp o przyłącze docelowe - budowlane jest
dwukrotnie droższe . Podlicz moc wszystkich urządzeń w domu i
to będzie twoja moc przyłaczeniowa . Można ją zmniejszyć ,
bowiem wszystko naraz nie pracuje - ale bezpieczniej jest
zamówić moc nominalną. Zibi

04-01-2003, 21:25
Czy jest jakaś różnica w miesięcznej opłacie abonamentowej zależnej od mocy przyłączeniowej?

Maco
04-01-2003, 22:51
Z tego co się orientuję to za moc przyłączniową płaci się tylko raz w momencie składania wniosku o przyłącznie. Potem co miesiąc opłaty są związane tylko z mocą użytą (plus stały abonament).

W którymś z Muratorów ostatniego półrocza jest artykuł o ogrzeaniu prądem i jest tam podany prosty przepis na obliczenie mocy przyłączeniowej do podania we wniosku. Ja w moim w wniosku nie podałem rocznego zużycia i nie było z tym problemów.

KarinaZ
04-01-2003, 23:03
U mnie jest już prąd na działce, z tego co słyszałam, może się zdarzyć, że nie założysz np. ogrzewania prądem gdyż do jednego trafo podłączonych jest już zbyt wiele gospodarstw domowych i nie przydzielą Ci mocy. Prąd "budowlany" jest droższy od "domowego" - ciekawa jestem czy to tylko polski wynalazek monopolisty ? możesz wystąpić o np. 5 kW i powiększyć o kolejne 10 kW ( jeśli to możliwe - patrz pkt. 1) płacisz wówczas coś około 120 ZŁ za każdy kolejny 1 kW.

Karina Z.

JerzyB
04-01-2003, 23:15
Do czasu ukończenia budowy w grę wchodzi wyłącznie taryfa budowlana.
Po opłaceniu wszelkich robót i urządzeń przyłączeniowych
należy zapłacić za przyznane zapotrzebowanie energetyczne (np.11kW) ok. 1000zł.
To minimum.
Tak już jest na rynku monopolisty.

05-01-2003, 00:19
[quote]
On 2003-01-04 23:51, Maco wrote:
Z tego co się orientuję to za moc przyłączniową płaci się tylko raz w momencie składania wniosku o przyłącznie. Potem co miesiąc opłaty są związane tylko z mocą użytą (plus stały abonament).

Maco właśnie ten stały abonament ,czy on jest taki sam dla tego użytkownika ,który ma moc przydzieloną 5KW i tego co ma 30 KW.
Coś mi się o uszy obiło że ten który ma większą moc bardziej eksploatuje sieć i powinien więcej płacić stałej opłaty.

zibi
05-01-2003, 09:48
Ja nie mając jeszcze pozwolenia na budowę domu , a posiadając
tylko zaświadczenie o warunkach zabudowy - wystąpiłem z wnioskiem o pozwolenie na budowę przyłącza energetycznego o
mocy 10 kW.Płacę więc jak za normalne użytkowanie , a nie
budowlane. Abonament 2-miesięczny 7,80 zł. Zibi

zibi
05-01-2003, 09:48
Ja nie mając jeszcze pozwolenia na budowę domu , a posiadając
tylko zaświadczenie o warunkach zabudowy - wystąpiłem z wnioskiem o pozwolenie na budowę przyłącza energetycznego o
mocy 10 kW.Płacę więc jak za normalne użytkowanie , a nie
budowlane. Abonament 2-miesięczny 7,80 zł. Zibi

dva
05-01-2003, 10:16
Jedynie nie zupełnie mi pasuje algorytm że moc przyłączeniowa równa się sumie mocy zainstalowanych urządzeń elektrycznych. Najczęściej pojawiającą się mocą przyłączeniową w różnych projektach jest 5-7kW, więc licząc na przykład czajnik (2kW), pralka (1,5kW), zmywarka (1,5kW), piekarnik elektryczny (1-2kW), elektryczny podgrzewacz do wody (1-2kW) to widać ze spokojnie przekraczamy moc przyłączeniową (nie licząc oświetlenia, wiertarki, odkurzacza i innych dorywczo włączanych urządzeń elektrycznych). Dodatkowo, zastanawiam się jak policzyć zapotrzebowanie na zasilanie 380V (trójfazowe).
Pracownik w miejscowym zakładzie energetycznym nie chciał nawet wysłuchać naszych pytań, powiedział tylko że wniosek ma być wypełniony i to my sami musimy określić szczegółowe wartości, nie podając przy czym w jaki sposób.

zibi
05-01-2003, 11:47
Moc jest zawsze liczona w układzie trójfazowym . Projektant przy
liczeniu uwzględnia współ.jednoczesności pracy urządzeń .
Proponuję wystąpić o większą moc przyłączeniową - póżniej może
być za późno.Gdy możliwości sieci będą mniejsze zakład energ.
obetnie tą moc. Zibi

KrzysiekMarusza
05-01-2003, 17:30
Trzeba dodac moce wszystkich odbiornikow (to bedzie moc max), a potem
dodac tylko moc (pobierana normalnie, a nie np. przy starcie) tych co beda
pracowac rownoczesnie - to bedzie moc przylaczeniowa.
W jakims pismie kiedys to liczyli (Ladny dom czy cos) - moze znajde
pozdr - Krzysiek

Maco
05-01-2003, 21:41
W bieżącym cenniku mojego zakładu energetycznego nie znalazłem pozycji zależnej od mocy przyłąćzeniowej. Abonament stały zależy od taryfy (G11, G12) i od tego czy jest zasilanie jedno lub trójfazowe. A składniki zmienne opłaty zależą od ilości kilowatów zużytych.

Z tego co pamiętam to współczynnik równoczesności wynosi około 0,6. To znaczy, że sumę wszystkich urządzeń elektrycznych trzeba pomnożyć przez 0,6 i to będzie moc przyłączeniowa. ALe jak ktoś ma ogrzewanie elektryczne to już trzeba liczyć inaczej...

lola
06-01-2003, 07:30
Na mój dom 150 m2 i rózne urzadzenia wystarczy 16 kw plus 5 w rezerwie. facet w enerdze powiedział,że maja taki podział na grupy tj. 10-15, 16-20 kw i moc przyłączeniową dla 16-to czy 20 kilowatowca daja taka sama a za 16 kw zapłacimy przy podłączeniu mniej. Powiedział, ze srednie roczne wykozystanie to 4000 kw., na budowie starczą 4 kw i abonament budowlany (bez wykozystania energii) to 12 zł.

pawel_l
06-01-2003, 09:48
Spoko wystarczy 15 kW, góra 20. Nie ma co płacic 120 PLN/kW.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pawel_l dnia 2003-01-08 16:51 ]</font>

Teska
06-01-2003, 10:30
Moj dom..140m2..zakład energetyczny wyliczył..12Kw..
Prąd budowlany płace zuzycie..plus własnie monopol...75 zł co dwa miesiace,to opłata przesyłowa i abonament..I nie mam wyjscia..

a...nie mam ogrzewania podłogowego standard i tylko płyta ceramiczna..
Kw mozna zwiekszyć..
Za przyłaczenie...własnie..sami wybudowalismy przyłącza..7000 tyś..ale za takie przyłacze płaci sie standard 1200 zł..wrr nie wspomne..mam nadzieje ze monopol zostanie jakos przełamany..
Teska

kodi_gdynia
06-01-2003, 11:11
Warto zamówić sobie /opłacić/ docelowo odp. ilość kW. Jednakże na okres budowy ograniczyłem to do 2kW. Płacę tylko abonament za 2kW co i tak nie jest śmiesznie mało a spokojnie wystarczy na cele budowlane. Po zakończeniu budowy wrócę do pierwotnego zapotrzebowania bez żadnych opłat. Sam bym na to nie wpadł, ale zaprzyjaźniony elektryk z energii podsunął mi tę myśl.
Pozdrawiam

aziel
06-01-2003, 12:59
Dużo już pisaliśmy w innych wątkach o tzw. mocy zapotrzebowanej. Może dla niektórych będzie to zaskoczeniem: w nowym projekcie normy określającej zapotrzebowanie mieszkań i budynków mieszkalnych zakłada się, że moc dla domu jednorodzinnego powinna wynosić nie mniej nie więcej tylko 30 (trzydzieści) kW.(źr: Elektroinstalator 10/2002)
Dzięki temu przyszły użytkownik (następni użytkownicy) nie są skazani na ograniczenia w projektowaniu instalacji - sposobu uzyskiwania ciepłej wody, ogrzewania domu czy też sporządzania potraw.

Przy okazji muszę sprostować jednego z przedmówców:
nowoczesny piekarnik - 5,7 kW
płyta ceramiczna z 2 polami poszerzanymi - 6,7 kW
zmywarka z przepływowym ogrzewaniem wody - 2,7 kW

pzdr

inwestor
06-01-2003, 15:22
dva
Myslę, że najlepiej zbudować odrazu przyłącze docelowe (jeśli to możliwe) z dużym zapasem, w zależności od przyłacza nie mniej jak 10...16mm2. natomiast z mocą przyłączeniową na czas budowy nie szaleć jakieś 2kW wystarczy.
Nalezy tez wiedziec że w przypadku mocy przyłączeniowej ważna jest nie tyle sama wielkośc mocy co maksymalna wielkość zabezpieczenia które ogranicza wartość prądu pobieranego przez odbiorcę. Sama moc elektryczna nie jest przez ZE kontrolowana. Wielkość największego bezpiecznika jest ważna ze względu na selektywność zadziałania zabezpieczeń tzn. chodzi o to aby w przypadku np. zwarcia zadziałało zabezpieczenie zamontowane w Waszej tablicy w domu a nie bezpiecznik w złaczu, które jest np. w linii ogrodzenia. Wiadomo spacer w nocy w deszczu i zimnie nie należy do przyjemności.
Docelowo proponuję popatrzeć raczej na wielkość i konfiguracje bezpieczników niż na samą moc. Sądzę, że optymalna wielkość dla domu jednorodzinnego bez ogrzewania elektrycznego to 32A (bezpiecznik topikowy). Wtedy jest możliwość stopniowania z bezpiecznikiem nadmiarowym 20A.
W zależności od wartości tego zabezpieczenia ZE podaje moc przyłaczeniową. W ciagu kilku ostatnich lat ZE zaczynają w swoich tabelach zmniejszać wartość bezpieczników nie zmniejszając mocy przyłaczeniowych co jest mało korzystne dla odbiorców.

pozdrawiam

P.S.
Przybliżona wartość prądu w obwodzie 3fazowym to P/660 (w rzeczywistości jest nieco większa)
P = moc [W]

tom soyer
06-01-2003, 15:57
On 2003-01-06 16:22, inwestor wrote:
dva
Myslę, że najlepiej zbudować odrazu przyłącze docelowe (jeśli to możliwe) z dużym zapasem, w zależności od przyłacza nie mniej jak 10...16mm2. natomiast z mocą przyłączeniową na czas budowy nie szaleć jakieś 2kW wystarczy.
Nalezy tez wiedziec że w przypadku mocy przyłączeniowej ważna jest nie tyle sama wielkośc mocy co maksymalna wielkość zabezpieczenia które ogranicza wartość prądu pobieranego przez odbiorcę. Sama moc elektryczna nie jest przez ZE kontrolowana. Wielkość największego bezpiecznika jest ważna ze względu na selektywność zadziałania zabezpieczeń tzn. chodzi o to aby w przypadku np. zwarcia zadziałało zabezpieczenie zamontowane w Waszej tablicy w domu a nie bezpiecznik w złaczu, które jest np. w linii ogrodzenia. Wiadomo spacer w nocy w deszczu i zimnie nie należy do przyjemności.
Docelowo proponuję popatrzeć raczej na wielkość i konfiguracje bezpieczników niż na samą moc. Sądzę, że optymalna wielkość dla domu jednorodzinnego bez ogrzewania elektrycznego to 32A (bezpiecznik topikowy). Wtedy jest możliwość stopniowania z bezpiecznikiem nadmiarowym 20A.
W zależności od wartości tego zabezpieczenia ZE podaje moc przyłaczeniową. W ciagu kilku ostatnich lat ZE zaczynają w swoich tabelach zmniejszać wartość bezpieczników nie zmniejszając mocy przyłaczeniowych co jest mało korzystne dla odbiorców.

pozdrawiam

P.S.
Przybliżona wartość prądu w obwodzie 3fazowym to P/660 (w rzeczywistości jest nieco większa)
P = moc [W]



dawno minely czasy "zapasow"
wymiana zabezpieczenia to ca. 100PLN. jesli bedzie za malo zawsze mozna dolozyc chyba ze ktos chce wyskoczyc powyzej 20kW (zalozenia stacji: 10 odbiorcow 200kW).
poza tym wartosc zabezpieczenia scisle wiaze sie z max zapotrzebowaniem na moc chwilowa (wspolczynnik jednoczesnosci).
warto przypomniec ze zblizamy sie takze nieuchronnie do dnia zmiany napiec na 230/400V +-10%(kable, urzadzenia musza spelniac te warunki)
co do wartosci bezpiecznikow nie kwestionuje jedynie zwroccie uwage na rodzaj zabezpieczenia zwarciowego (A,B,C,D). W zlaczu polecam zastosowac C, co Energetyka czasami sobie wrzuci B

SikooR
06-01-2003, 21:59
Witam,
Podziele sie z Wami moimi doswiadczeniami z ZE. Słup mam na rogu działki. Po wizycie w ZE okazało się, że ZE w moim rejonie wogóle nie widzi możliwości przyłącza kablowego tylko napowietrzne. Jest więc duży problem w tymczasowym przyłączeniu placu budowy. Zamówiłem 10KW - opłata 950 zł (10 x 95/kW) + 450 zł przyłączenie do sieci. Ponieważ nie ma możliwości zrobienia przyłącza kablowego czyli skrzynki w ogrodzeniu (tak jest najwygodniej) i od niej pociągnięcia kabla do budynku, trzeba robić prowizorkę budowlaną (koszt słupa + robocizna to około 2500 zł), a po skończeniu budowy przenieść skrzynkę na ścianę budynku (kolejna opłata dla elektryka). Tak więc przyłącze zamiast kosztować 1400 zł bedzie kosztowało o conajmniej 2500 zł więcej. I nie ma na nich rady, chyba że złoży się wniosek o przyłączenie od razu budynku, a prąd na budowe wykombinuje się od kogoś innego.

Pozdrawiam

lola
07-01-2003, 08:25
W moim ZE w Tczewie, za wszystko płacą oni. Ja za moc przyłączeniowa i skrzynkę. Wszelkie słupy zgodnie z nowym prawem energrtycznym robia na swój koszt. Z tym że linie napowietrzna robia dopiero gdy wybudowany jest dom, bo musza podłączyć do szczytu, a podzieną moga od ręki. I od tego własnie uzalęznione sa warunki umowy i czas oczekiwania na prąd, gdyz nie wszedzie chcą robić podziemne łącze.

tom soyer
07-01-2003, 08:40
SikooR
problem tego przylacza napowietrznego dotyczy tylko przylacza budowlanego i takze docelowego?

inwestor
07-01-2003, 08:57
tom soyer
Widzę, że albo ja niejasno opisałem sprawę albo Ty nieuważnie przeczytałeś moją wypowiedź.
Pisząc o tym aby zbudować przyłącze z zapasem podałem przekrój przewodu zasilającego. Sądziłem, że jak napiszę mm2 (milimetry kwadratowe) to będzie wiadomo o co chodzi. Podtrzymuję nadal, że nie ma co oszczędzać na kablu zasilającym różnice są groszowe. Już od ładnych paru lat dosyć szybko rosną moce produkowanych urządzeń AGD, myslę że taka tendencja się nadal utrzyma. Oznacza to wzrost mocy szczytowej pobieranej przez instalacje w naszych domach. Jeśli nie będziemy mieli kabla o odpowiednim przekroju aby taką moc pobrać to za jakiś czas będziemy wracać do tematu przeróbka przyłącza. Dlatego stanowczo nie zgadzam się w tym przypadku z Twoją opinią, że dawno minęły czasy zapasów.

Nie wiem również z której normy czerpiesz wiadomości bo informacja podana przez Ciebie dotyczącą charakterystyk wyłączników instalacyjnych A B C D wymaga sprostowania.
Wyłączników o charakterystyce A nie ma. Charakterystyk (czasowo-prądowych) B C D nie wiązałbym rownież z ich wybiórczym działaniem. Zastosowanie C zamiast B praktycznie nie wpłynie na poprawę selektywności działania. Jeżeli chcemy mieć wybiórcze zadziałanie zabezpieczeń to w złączu należy instalować albo bezpieczniki topikowe, albo specjalne wyłączniki selektywne, no i oczywiście do nich odpowiednio dobrać następne zabezpieczenia.
Pozdrawiam

Grzes z Krakowa
07-01-2003, 09:03
Hej
U mnie wygladalo to tak
Poniewaz moja dzialka jest oddalona od glownej ulicy o jakies 80 m wiec na plac budowy musialbym postawic przynajmniej trzy slupy plus 80 m kabla (ktory pozniej moglbym sobie wsadzic gdzies:smile:) Wiec dogadalem sie z wlascicielem pierwszej dzialki(dobra butelka alkoholu) na ktorej postawilem prowizoryczny slup wraz ze skrzynka Montaz skrzynki wraz z wszystkimi "bebechami" i praca elektryka kosztowal mnie 1200 zł(skrzynka do wykorzystania przy podlaczeniu na stale)oplata do ZE wynosila 95 zł/1KW docelowo zglosilem zapotrzebowanie na 15 KW (chyba wystarczy co? tak mi znajomy doradzil) natomiast na plac budowy wzialem tylko 7KW to jest niezbedne minimum aby podlaczyli sile. wiec w sumie kosztowalo mnie to ok 1900 zl no i jeszcze dokupilem ok 30 m kabla 5*2.5(koszt 100pln)(reszte mialem)ktory wykorzystam do instalacji wewnatrz domu wiec w sumie cala zabawa kosztowala mnie ok 2000 zł teraz bede musial doplacic tylko pozostale 6 KW i wszystko zamknie sie kwota ok 2600 zl.
I dobrze ze sie nie pakowalem w duze slupy bo teraz ZE wymyslil ze jednak bedzie budowac przylacze kablowe w ziemi wiec na slupach to bym sie mogl chyba tylko powiesic lub odsprzedac jakiemus frajerowi.

Pozdrawiam

aziel
07-01-2003, 09:09
"minęły czasy zapasów" - kiedy?
Na kablu przyłącza i wielkości rozdzielnicy głównej budynku nie warto oszczędzać, prędzej czy później odbije się to czkawką. Podane przeze mnie 30 kW uważam za jak najbardziej rozsądne. W obecnej sytuacji jednak radziłbym te 30 kW uwzględnić w przekrojach kabli, a od energetyki zamówić 16-20 kW.
Niestety ZE traktuje główne zabezpieczenia jak kryzy ograniczające moc i zwykle uzyskanie pełnej selektywności działania zabepieczeń o których pisze inwestor jest tylko pobożnym życzeniem.

inwestor
07-01-2003, 09:26
aziel
Zgadzam się całkowicie z Tobą.
Mogę tylko dodać,że jeżeli chcemy poprawić sytuację selektywności to tylko poprzez zamówienie odpowiednio dużej mocy takiej aby zabezpieczenie (topikowe-przedlicznikowe) w złączu było nie mniejsze niż 32A. Wtedy mamy szansę na wybiórcze działanie zabezpieczeń.
Ostatnio ZE wymyślają jeszcze dodatkowo chamskie zabezpieczenie zalicznikowe - jedyna obrona przed tym to zamienić je na wyłącznik selektywny. ZE się na to zgadzają, ale taki wyłącznik kosztuje już trochę kasy i jak będziemy chcieli zwiększyć później moc to będziemy se go mogli ...... :wink: wiecie co.
Pozdrawiam

08-01-2003, 12:28
Maksymalna moc jaką możemy uzyskać od energetyki nie związaną z dużym nakładem inwestycyjnym jes 40kW co daje nam maksymalną wielkość zabezpieczeń głównych 63A, wszystko co powyżej może wiązać się układem pomiarowym półposrednim i np. wyprowadzeniem dodatkowego obwodu ze stacji trafo.
Moim zdaniem jeszcze narazie warto przewidzić maksymalną moc przyłączeniową, ale niesie to w przyszłości zagrożenie ponieważ jes już w projekcie opłata stała która będzie uzależniona od wielkości tych zabezpieczeń, nie mniej wykonując instalacę elektryczną radziłbym mieć na uwadze maksymalną moc, w przypadku wprowadzenia w/w projektu zawsze idzie zrezygnować z wielkości zabezpieczeń tzn wilkości mocy przyłączeniowej.

Szadam
08-01-2003, 15:44
15kW to z całą pewnością wystarczy. Chyba że w budynku przewidujemy ostre grzanie. Jest to wielkość rozsądna również w opłacie za podłączenie.Trójfazowe zabezpieczenie przedlicznikowe wówczas wynosi 25A. Należy spodziewać się trudności z selektywnością. Moc większa od 40kW jest bez sensu bo faktycznie trzeba budować układ pomiarowy z przekładnikami i nalezy się liczyć z dwuczłonową taryfą: za zużyta energię i za MOC ZAMÓWIONĄ!

Szadam
08-01-2003, 15:44
15kW to z całą pewnością wystarczy. Chyba że w budynku przewidujemy ostre grzanie. Jest to wielkość rozsądna również w opłacie za podłączenie.Trójfazowe zabezpieczenie przedlicznikowe wówczas wynosi 25A. Należy spodziewać się trudności z selektywnością. Moc większa od 40kW jest bez sensu bo faktycznie trzeba budować układ pomiarowy z przekładnikami i nalezy się liczyć z dwuczłonową taryfą: za zużyta energię i za MOC ZAMÓWIONĄ!

pawel_l
08-01-2003, 16:00
>[quote]
>On 2003-01-07 10:26, inwestor wrote:
>aziel
>Zgadzam się całkowicie z Tobą.
>Mogę tylko dodać,że jeżeli chcemy poprawić >sytuację selektywności to tylko poprzez >zamówienie odpowiednio dużej mocy takiej >aby zabezpieczenie (topikowe->przedlicznikowe) w złączu było nie mniejsze >niż 32A.

Co do selektywności. Aktualny taryfikator ZE (przynajmniej we Wrocławiu) zawiera również wartości zab. przedlicznikowych (np. dla 15 kW- 25 A). Nie ma szans na selektywność. A to już jest sprzeczne z nowymi "Warunkami technicznymi obiektów ...." obowiązującymi chyba od 19.12.02. Trzeba powalczyć z ZE. Robię teraz jakieś studia podyplomowe i jeden z wykładowców jest współautorem różnych norm i dokumentów SEP. Mam ochotę przećwiczyć ZE, dam znać jak by co...


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pawel_l dnia 2003-01-08 22:43 ]</font>

inwestor
08-01-2003, 20:17
pawel_l
Popieram Walkę z ZE i niech "moc" będzie z Tobą.
Ja już jestem po wstępnych kłótniach na ten temat na razie przez telefon. Odpowiedź jest mniej więcej taka "..jak się nie podoba mały bezpiecznik to dopłać Pan to zainstalujemy wyłącznik selektywny..."
Ciekawy jestem co Tobie odpowiedzą ??
Pozdrawiam

Domka
08-01-2003, 20:59
ja właśnie na zapas podpisałam umowę na 30 kW, po pierwsze nie martwie się, że nie starczy mi mocy, mam zapas na ewentualne szaleństwa światełek ogrodowych na święta :smile: , a może sauna w ogrodzie, basen i ogrzewana woda - te 30kW daje mi pewność, no cóż troche drożej na początku, ale nie wiem co może być za parę lat z przydzielaniem mocy.
a i kable do mocy 30 są inne niż do 15 kW,
jedno mnie tylko trochę martwi chcę wprowadzić się w tym roku, a w umowie termin przyłączenia jest do połowy 2004.

08-01-2003, 21:03
A ile płaciłaś za 1 KW przyłączony.

Domka
08-01-2003, 21:19
95 zł

08-01-2003, 21:33
W 2001 podpisałem umowę na 30 KWx90 zł ,jakoś w czerwcu 2002 przysłali mi aneks do umowy że cenę jednostkową podnoszą do 120zl,czyli 30 x120 .Aneksu nie podpisałem i czekam na ich następny krok ,jeżeli będą sie upierać to ja ze swojej strony zmniejszę moc przyłączeniową z 30 na 20 ,bo akurat zakladają mi gaz .Na początku budowy były założenia aby ogrzewanie było elektryczne ,ale gazmajstry przyciągneli się z gazem więc na energetyce przestało mi aż tak zależeć.

tom soyer
09-01-2003, 08:15
On 2003-01-07 09:57, inwestor wrote:
tom soyer
Widzę, że albo ja niejasno opisałem sprawę albo Ty nieuważnie przeczytałeś moją wypowiedź.
Pisząc o tym aby zbudować przyłącze z zapasem podałem przekrój przewodu zasilającego. Sądziłem, że jak napiszę mm2 (milimetry kwadratowe) to będzie wiadomo o co chodzi. Podtrzymuję nadal, że nie ma co oszczędzać na kablu zasilającym różnice są groszowe.


nie mialem na mysli kabla ale "wielkosc zabezpieczenia" w zlaczu
- to sa co miesieczne koszt. kabelek to pestka - zgadzam sie z toba obstawalbym nawet przy 16mm2 (wymiana kabla nie jest prosta chyba ze leci w rurce) :smile:

tom soyer
09-01-2003, 08:23
Nie wiem również z której normy czerpiesz wiadomości bo informacja podana przez Ciebie dotyczącą charakterystyk wyłączników instalacyjnych A B C D wymaga sprostowania.
Wyłączników o charakterystyce A nie ma.

A - ok nie dotyczy to wylacznikow instalacyjnych

tom soyer
09-01-2003, 08:26
Charakterystyk (czasowo-prądowych) B C D nie wiązałbym rownież z ich wybiórczym działaniem. Zastosowanie C zamiast B praktycznie nie wpłynie na poprawę selektywności działania.


wplynie i to bardzo! - wszystko zalezy od rodzaju obciazenia - to wlasnie do niego dobiera sie charaktrystyke pradowo-czasowa

co to znaczy odpowiednio?
czy uklad np: 32[A] C - 32[A] B jest selektywny?

tom soyer
09-01-2003, 08:28
On 2003-01-07 10:09, aziel wrote:
"minęły czasy zapasów" - kiedy?
Na kablu przyłącza i wielkości rozdzielnicy głównej budynku nie warto oszczędzać, prędzej czy później odbije się to czkawką. Podane przeze mnie 30 kW uważam za jak najbardziej rozsądne. W obecnej sytuacji jednak radziłbym te 30 kW uwzględnić w przekrojach kabli, a od energetyki zamówić 16-20 kW.


czyli rezygnujesz z zaspasu (mocy)? :smile:

09-01-2003, 09:32
>co to znaczy odpowiednio?
>czy uklad np: 32[A] C - 32[A] B jest selektywny?
Jeśli chodzi o wyłączniki instalacyjne to nie. O częściowej selektywności można mówic dopiero dla 10A. Dlatego nie należy stosować dwóch stopni zabezp. w tablicy. Najlepiej wywalczyć zab. przedlicznikowe 63A i wtedy w tablicy spokojnie dać 16 i 10 A.

pawel_l
09-01-2003, 09:44
ten anonim to ja

tom soyer
09-01-2003, 10:18
On 2003-01-09 10:32, Anonymous wrote:
>co to znaczy odpowiednio?
>czy uklad np: 32[A] C - 32[A] B jest selektywny?
Jeśli chodzi o wyłączniki instalacyjne to nie.


a jakie? silnikowe?



O częściowej selektywności można mówic dopiero dla 10A.


a co jesli masz wyl 10A i nie moze on byc ostatnim?



Dlatego nie należy stosować dwóch stopni zabezp. w tablicy.


nikt tego nie robi



Najlepiej wywalczyć zab. przedlicznikowe 63A i wtedy w tablicy spokojnie dać 16 i 10 A.


jesli wszystko dopasowane do obc obwodow to sie zgadzam

09-01-2003, 10:56
Może parę słówek:

1. Jaka taryfa?

Dla odbiorców zasilanych z sieci nn - C21, C22a, C22b, C11, C12a, C12b.

{Litery oznaczające poziom napięcia sieci, z której energia dostarczana jest odbiorcom:
A: napięcie wysokie (WN)
B : napięcie średnie ( SN )
C : napięcie niskie ( nn )
D : niezależnie od napięcia zasilania
G : niezależnie od napięcia zasilania
R : niezależne od napięcia zasilania.

Cyfry oznaczające wielkość zamówionej mocy:
1: moc nie wyższa niż 40 kW i prąd znamionowy zabezpieczenia przedlicznikowego w torze prądowym nie większy niż 63 A,
2: moc wyższa od 40 kW lub prąd znamionowy zabezpieczeń przedlicznikowych w torze prądowym większy od 63 A,

Cyfry oznaczające liczbę rozliczeniowych stref czasowych:
1: jednostrefowa,
2: dwustrefowa,
3: trójstrefowa

Litery odnoszące się do grup taryfowych oznaczające rozliczenia w strefach:
a : szczytowej i pozaszczytowej,
b : dziennej i nocnej,
e : dziennej i nocnej, o wydłużonej liczbie godzin w strefie nocnej.}

2 Jak liczona jest faktura? np. C11

Przykładowo:
-zużyliśmy 120kWh
-okres zużycia 2m-ce
-8 kW (zapotrzebowanie na moc energetyczną okreś. w umowie z ZE)

Składniki rachunku: (jest ich pięć)
- za zuzyta energie :120kWh * (stawka za 1kWh)= 120*0,1782
- opłata systemowa zmienna : 120kWh *0,0513
- opłata sieciowa zmienna: 120kWh*0,1751
- opłata sieciowa stała: 2m-ce * 8kW * 1,65zł
- opłata abonamentowa: 2m-ce * 3,01



Propunuję też zwracać uwagę w umowie na granice ekploatacji (przeważnie jest ona na zaplombowanych zaciskach licznika) , Więc nie ma co się martwić o przekrój przyłacza - odpowiada za nie energetyka.

Zapotrzebowanie ma moc jest zwiazane tylko z wielkością głównego zabezpieczenia za licznikiem.
Na poczatku proponuje nie przesadzać, zwiększyć zapotrzebowanie na moc zawsze możemy dopłacajac tylko za różnice, natomiast pieniążków za przewymiarowane zaptrzebowanie na moc nikt nam nie zwróci.

pozdrawiam

inwestor
09-01-2003, 10:57
tom soyer
Wywołałeś mnie do tablicy więc uzasadniam przykład selektywności dla bezpiecznika topikowego: gG 32(35)A (zainstalowany w złączu przed licznikiem)następne zabezpieczenie wyłącznik selektywny w złączu za licznikiem 25A (zabezpieczenie ograniczajace moc wymagane obecnie w Warszawie i okolicach) w tablicy w budynku wył. nadmiarowy 20(25)A typ B. W takim układzie występuje pełna selektywnośc dla prądów zwarciowych (tylko w przypadku zwarć możemy mówić o selektywności) do ok. 1kA w zależności od producenta aparatów. Moje stwierdzenie "odpowiednio dobrać" to znaczy wziąść do ręki katalog producenta aparatów elektr. i z tabel doboru bezpieczników topikowych do wyłączników nadmiarowych odczytać co z czym działa selektywnie.
Jeżeli chodzi o selektywność pomiędzy wyłącznikami nadmiarowymi to jest to raczej sprawa przypadku losowego idea wprowadzenia typów B C D nadmiarówek służy czemu innemu niż selektywność. Nie spotkałem się jeszcze aby któryś z producentów podawał informacje jak dobierać wyłączniki instalacyjne aby działały selektywnie pomiędzy sobą.
Może Ty spotkałeś się z takimi informacjami technicznymi ?
Przepraszam że odbiegam zbyt od tematu głównego.
Pozdrawiam

inwestor
09-01-2003, 11:14
Anonimie
Pozwolę sobie na uzupełnienie
"...Propunuję też zwracać uwagę w umowie na granice ekploatacji (przeważnie jest ona na zaplombowanych zaciskach licznika) , Więc nie ma co się martwić o przekrój przyłacza - odpowiada za nie energetyka..."

To co napisałeś nie do końca tak słodko wygląda. Bo jak nie przypilnujesz (czytaj nie dogadasz się z wykonawcą przyłącza) i wciśnie Ci cienkie przewody to później jak będziesz chciał zwiększyć moc to będziesz płacić za przebudowę przyłacza i dodatkowe kilowaty.
Pozdrawiam

tom soyer
09-01-2003, 12:03
On 2003-01-09 11:57, inwestor wrote:
tom soyer
Wywołałeś mnie do tablicy więc uzasadniam przykład selektywności dla bezpiecznika topikowego: gG 32(35)A (zainstalowany w złączu przed licznikiem)następne zabezpieczenie wyłącznik selektywny w złączu za licznikiem 25A (zabezpieczenie ograniczajace moc wymagane obecnie w Warszawie i okolicach) w tablicy w budynku wył. nadmiarowy 20(25)A typ B.

... jako zabezpieczenie zwarciowe w tablicy nie jest wymagane jesli jest zalicznikowe w zlaczu (eliminujesz jeden stopien selektywnosci - chyba ze przewidujesz zwarcia w kablu w ziemi). wystarczy rozlacznik albo (to chyba lepsze - jak uwazasz?) "roznicowka" 300mA.
sprawa ma sie jednak inaczej kiedy stosuje sie takze ochrone przepieciowa i odgromowa.

co do selektywnosci to wydaje mi sie ze trzeba isc w druga strone: konkretny obwod moze miec okreslone obciazenie wiec zabezpieczam go okreslonym wylacznikiem (o okreslonym pradzie i czasie zadzialania). zbior kilku obwodow tez powinien byc zabezpieczony okreslonym wylacznkiem (jaka bedzie jego ch-ka czasowa jesli wczesniej mialesc B i C?). to ze zakladasz dwa szeregi wyzej w selektywnosci wlasnie sie z tym wiaze - mozesz wtedy prawie zawsze dac B (robisz sobie bezpieczniej selektywnie pogarszajac zwarciowo).

co do metody doboru to jak najbardziej celna - musimy to mowic czesto i glosno

reszta jest dla mnie wyklarowana
pozdrawiam

09-01-2003, 13:30
Na dzień dzisiejszy monopol na wykonywanie przyłączy energerycznych ma tylko energetyka.
Obecnie standardowo przyłacza napowietrzne wykonywane są przekrojem 4*16. Energetyka w ten sposób się zabezpiecza na zwiekszenie mocy w ramach taryfy C11.

P.S. źle napisałem wcześniej granice eksplkoatacji dla budynków nie są na liczniku ale albo zaciskach ASX albo na puszce (w zależności od wydanych warunków) (oczywiście mowa o przyłaczu napowietrznym)

pozdrawiam i już siedzę cicho
... przez przypadek tu wpadłem i fajnie tu sobie poczynacie

Wladek
09-01-2003, 13:36
O co chodzi z tym "fajnie tu sobie poczynacie"?

inwestor
09-01-2003, 13:44
tom soyer
Pisząc o nadmiarówce 20 (25A) miałem na myśli zabezpieczenie jakiegoś obwodu w tablicy w budynku np. pralki.
Jeśli nie dasz wyłączników nadmiarowych na odpływach z tablicy w budynku to nie będziesz mógł zastosować w instalacji w budynku przewodów 1,5mm2 bo najbliższe zabezpieczenie tego przewodu znajduje się właśnie w złączu w naszym przypadku 25A. Po co dawać kabel zasilający np 10...16mm2 ? Przecież bez tych zabezpieczeń w tablicy w budynku nie bedzie nigdy wykorzystany jego przekrój, bo nie będziesz mógł dać większego zabezpieczenia w złączu niż 25A (na obwody gniazd masz pewnie 2,5mm2). Pamiętaj że prądy z poszczególnych odpływów z tablicy w budynku sumują się właśnie w tym kablu.
Jeśli chodzi o ochronę przeciwprzepięciową i odgromową to nie bardzo widzę związku z selektywnością zadziałania zabezpieczeń.
Jeśli chodzi o różnicowkę 300mA to jej zastosowanie w opisany przez Ciebie sposób byłoby brakiem konsekwencji w przyjętych założeniach tzn. zapewnieniu niezawodnosci zasilania dla poszczególnych obwodów zasilanych z tablicy w budynku.
Jak już pisałem o selektywności zadziałania zabezpieczeń możemy mówić tylko w sytuacji zwarcia w obwodzie. To co ty opisałeś to jest proste sumowanie się prądów w poszczególnych miejscach instalacji. Oczywiście nieodpowiednie dobranie zabezpieczeń może spowodować znaczne pogorszenie niezawodnosci zadziałania bo człon termiczny wyłącznikow nadmiarowych będzie reagować na przeciążenia. Natomiast nadal nie ma to zwiazku z typami B C D charakterystyk nadmiarówek.
Wydaje mi się że nasza dyskusja przybiera prywanty charakter i jest prawdopodobnie nudna dla innych, więc proponuję, następne ewentualne wątpliwosci kieruj na priva, chyba że ktoś inny jest zainteresowany.
Pozdrawiam

tom soyer
09-01-2003, 15:25
On 2003-01-09 14:30, Anonymous wrote:
Na dzień dzisiejszy monopol na wykonywanie przyłączy energerycznych ma tylko energetyka.


ma monopol ale tez ma firmy ktorym to wszystko podzleca - z nimi duzo latwiej sie dogadac niz z gryzipiorami w Energetyce

tom soyer
09-01-2003, 15:42
On 2003-01-09 14:44, inwestor wrote:
tom soyer
Pisząc o nadmiarówce 20 (25A) miałem na myśli zabezpieczenie jakiegoś obwodu w tablicy w budynku np. pralki.


teraz dla mnie jasne. ale 25A to dla mnie zdecydowanie za duzo. jestem zwolennikiem wiekszej liczby obwodow nizej zabezpieczonych



Jeśli chodzi o różnicowkę 300mA to jej zastosowanie w opisany przez Ciebie sposób byłoby brakiem konsekwencji w przyjętych założeniach tzn. zapewnieniu niezawodnosci zasilania dla poszczególnych obwodów zasilanych z tablicy w budynku.


dlaczego? roznicowka nie dziala na zwarcie tylko uplywnosc (chyba ze jest zespolona z wylacznikiem wtedy takze(!) na zwarcie). roznicowa z pradem 300mA to dobre zabezpieczenie ppoz a dodatkowo moze sluzyc jako rozlacznik (z Twojej wypowiedzi zrozumialem ze S20 pelni ta role w tablicy)



To co ty opisałeś to jest proste sumowanie się prądów w poszczególnych miejscach instalacji.

nie proste: chodzi takze o prady bierne (pralka, zmywarka, oslawiony rekuperator i inne wentylatory, pompy, silowniki zaworow, rolety), ktorych nie zmierzysz zwyklym miernikiem - zmierzysz ich wartosc skuteczna. co prawda wylaczniki instalacyjnie dzialaja na czynna wartosc pradu ale to jak dlugo utrzyma sie jego max wartosc (np przy rozruchu) decyduje odbiornik
[/quote]




Wydaje mi się że nasza dyskusja przybiera prywanty charakter i jest prawdopodobnie nudna dla innych, więc proponuję, następne ewentualne wątpliwosci kieruj na priva, chyba że ktoś inny jest zainteresowany.
Pozdrawiam


to byl ostatni moj public - jasne troche odchodzimy od tematu :smile:
dzieki i pozdrawiam

tom soyer
09-01-2003, 15:44
pozdrawiam dva

Zeyo
02-03-2008, 09:55
ludzie ale Wy umiecie skomplikowac czlowiekowi zycie :) mam podobne pytanie jak dva i bardzo prosze o odpowiedz w 1 zdaniu a najlepiej JEDNYM wyrazem a nie pisanie poematow :) planuje budowe najnormalniejszego w swiecie domu ~140m2 wypelniam wlasnie wniosek o okreslenie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej pkt 4

roczne przewidywane zapotrzebowanie energii [MWh]:

co tu wpisac zeby nie bylo problemow ? 15, 25.... ?

geguś
02-03-2008, 12:14
co tu wpisac zeby nie bylo problemow ? 15, 25.... ?

Nic.

:lol:

Zeyo
02-03-2008, 14:02
co tu wpisac zeby nie bylo problemow ? 15, 25.... ?

Nic.

:lol:

hmm a to ciekawe :) ktos jeszcze moze potwierdzic ze ta wartosc jest nieistotna ?

adam2007
02-03-2008, 19:06
ludzie ale Wy umiecie skomplikowac czlowiekowi zycie :) mam podobne pytanie jak dva i bardzo prosze o odpowiedz w 1 zdaniu a najlepiej JEDNYM wyrazem a nie pisanie poematow :) planuje budowe najnormalniejszego w swiecie domu ~140m2 wypelniam wlasnie wniosek o okreslenie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej pkt 4

roczne przewidywane zapotrzebowanie energii [MWh]:

co tu wpisac zeby nie bylo problemow ? 15, 25.... ?


w MWh ? - To jest dziwne.... :lol:

Napisz 4000 kWh i będzie dobrze. :wink:

geguś
02-03-2008, 19:09
w MWh ? - To jest dziwne.... :lol:

Napisz 4000 kWh i będzie dobrze. :wink:
Małe rubryczki są. :wink:

:lol:

barzuc
17-03-2008, 16:09
co tu wpisac zeby nie bylo problemow ? 15, 25.... ?

Nic.

:lol:

hmm a to ciekawe :) ktos jeszcze moze potwierdzic ze ta wartosc jest nieistotna ?

Pani w zakładzie energetycznym, która służyła mi pomocą w wypełnianiu wniosku. Bardzo się pomyliła. Powiedziała że na chatynkę <100 m kw. ze wszystkim na prąd to 10 kW wystarczy... teraz zmieniam na 32 kW. Zaczynam się zastanawiać czy docelowy kabel 5x10 mi wytrzyma :(

geguś
17-03-2008, 18:02
Zaczynam się zastanawiać czy docelowy kabel 5x10 mi wytrzyma :(
Długość kabla?

elektryk-70
17-03-2008, 19:26
moc przyłączeniową liczy się sumując moce poszczególnych odbiorów

elektryk-70
17-03-2008, 19:27
co to jest kabel docelowy

barzuc
18-03-2008, 08:08
Kabel docelowy - miałem na myśli taki już położony "na gotowo", jeszcze podczas prac budowlanych (do skrzynki tymczasowej), a teraz już służący do podłączenia budynku.
A długość - kupione było 60m, ze 2 metry zostały w ziemi jako zapas.
Kabel miedziany.

A moc w ten właśnie sposób policzyłem i podzieliłem pzez 2/3, bo ogrzewanie na prąd - tylko w trybie nocnym. A największa moc potrzebna jest na podgrzewacz wody (przepływowy), który dobiera ją sobie w zależności do potrzeb...

alpejczyk
18-03-2008, 08:23
W wiekszości projektów domów o pow.do 140m2 jest 10kw.W moim projekcie jest też 10 kw, więc po co jakieś tam zapasy mocy!!.Ciekaw jestem u kogo wszystkie odbiorniki chodza razem... .Obecnie mieszkamy w domu 160m2 w 5 dorosłych osób i jest 10 kw i jeszcze zabezpieczenie nie wywaliło nigdy....

barzuc
18-03-2008, 08:33
Ja mam podgrzewacz 21kW, ogrzewanie 8kW, płyta i piekarnik na prąd + reszta standardowych urządzeń elektrycznych. Mało prawdopodobne aby kiedykolwiek pobór mocy osiągnął max-a ale niestety zapas musiałem w tym momencie sobie zostawić... ogrzewanie w nocy + korzystanie z ciepłej wody na maxa (np. napełnianie wanny do kąpieli) i jest prawie pełna moc. Mam po prostu złe doświadczenia z zabezpieczeniami "standardowymi" - w mieszkaniu mam zdecydowanie za mało: włączenie pralki, lodówki i czajnika elektrycznego jednocześnie powoduje wywalenie korków.

alpejczyk
18-03-2008, 08:37
Oczywiscie jeśli wodę podgrzewa się elektrycznie oraz co jest napedzane pradem to analogicznie projektant to wyliczył i zwiększył zapotrzebowanie stosownie do potrzeb.

Zbigniew Rudnicki
18-03-2008, 09:01
moc przyłączeniową liczy się sumując moce poszczególnych odbiorówNIE
Obliczenie jest bardziej skomplikowane.

78adi
18-03-2008, 10:57
moc przyłączeniową liczy się sumując moce poszczególnych odbiorówNIE
Obliczenie jest bardziej skomplikowane.

bardziej skompliowane??? tzn. jest jakiś wzór??? w takim razie jakie jest zapotrzebowanie na zwykłe odbiorniki - czajnik, pralka,mikrofalówka, przeciętne oświetlenie + kuchenka (z piekarnikiem)

pozdrawiam

Zbigniew Rudnicki
18-03-2008, 12:31
Dla średniej wielkości mieszkania i wyposażenia przyjmuje się wg normy SEP 12kW. Bez ogrzewania elektrycznego i boilera ciepłej wody. Ale z kuchenką elektryczną.

yaneq
22-05-2008, 22:35
Dla średniej wielkości mieszkania i wyposażenia przyjmuje się wg normy SEP 12kW. Bez ogrzewania elektrycznego i boilera ciepłej wody. Ale z kuchenką elektryczną.

Poprosze o udzielenie bardziej wyczerpujacych informacji.
Informacje typu :

-obliczenie jest bardziej skomplikowane
-srednia wielkosc mieszkania
-srednie wyposazenie
-norma SEP
-bez ogrzewania elektrycznego
-bez uzywania bojlera cieplej wody
-wliczajac kuchenke elektryczna

bez zadnych konkretow sa bezwartosciowe i nie przydatne w dyskusji forum.

- prosze o podanie sposobu obliczen mocy przylaczeniowej nawet jesli jest to bardziej skomplikowane
- prosze o sprecyzowanie sredniej wielkosci mieszkania
- prosze o sprecyzowanie sredniego wyposazenia mieszkania
- prosze o podanie odpowiedniej normy SEP
- prosze o podanie o jakie ogrzewanie elektryczne tutaj chodzi
- prosze o podanie jaki bojler cieplej wody jest akceptowany (moc)
- prosze o podanie jaka kuchenka elektryczna jest akceptowana (moc)

poczatkujacy forumowicze maja prawo oczekiwac od bardziej doswiadczonych kolegow fachowych i pelnych informacji a nie tylko bezwartosciowych postow

Pozdrawiam

miol
23-05-2008, 07:13
Witam


poczatkujacy forumowicze maja prawo oczekiwac od bardziej doswiadczonych kolegow fachowych i pelnych informacji a nie tylko bezwartosciowych postow

Jak ładnie poprosi to pewnie, ale ton tego powyżej to lekko nie na miejscu.
Może od razu wykład z elektrotechniki i obowiązujących norm?

marcin714
23-05-2008, 09:14
Kolego yaneq a co ty takiego cennego wniosłeś na tym forum ,że domagasz siętakiego drobiazgowego traktowania?

Proponuję abyś robił dym gdieś indziej.

Jeśli nie ma opracowanego programu pracy urządzeń to nie da siena 100% pewnie określić mocy przyłączeniowej. Tak czy inaczej opierając się na obliczeniach, pomiarach długotrwałych, statystyce specjaliści w Europie doszli do porozumienia i określili pewne wartości. Kolega powyżej dał przykład i źródło tych danych.

Ale zawsze znajdzie się ktoś kto uważa ,że nie mieści sięw czymś typowym i statystycznym. Dlsatego jeśli ktoś nie czuje że tworzy typowe gospodarstwo domowe może zlecić indywidualną koncepcje lub studium przyłączenia do sieci.

yaneq
23-05-2008, 09:32
Kolego yaneq a co ty takiego cennego wniosłeś na tym forum ,że domagasz siętakiego drobiazgowego traktowania?

Proponuję abyś robił dym gdieś indziej.

Jeśli nie ma opracowanego programu pracy urządzeń to nie da siena 100% pewnie określić mocy przyłączeniowej. Tak czy inaczej opierając się na obliczeniach, pomiarach długotrwałych, statystyce specjaliści w Europie doszli do porozumienia i określili pewne wartości. Kolega powyżej dał przykład i źródło tych danych.

Ale zawsze znajdzie się ktoś kto uważa ,że nie mieści sięw czymś typowym i statystycznym. Dlsatego jeśli ktoś nie czuje że tworzy typowe gospodarstwo domowe może zlecić indywidualną koncepcje lub studium przyłączenia do sieci.

Dziekuje za fachowa odpowiedz o ktora prosilem i za pelne wyrozumialosci przyjecie na forum !
Nie wiedzialem , ze prosba o sprecyzowanie wypowiedzi spotka sie z takim przyjaznym echem. :roll:

Zbigniew Rudnicki
23-05-2008, 09:34
Poprosze o udzielenie bardziej wyczerpujacych informacji.

Zakres wyczerpujących informacji - to program na 2-3 dniowe szkolenie (n.p. w okolicy Karpacza), pod tytułem : Obliczanie zapotrzebowania mocy elektrycznej w budownictwie mieszkaniowym.
Rozumiem twoją irytację yanqu, ale w społeczeńswie jest podzaiał pracy.
Do każdego rodzaju pracy trzeba się przygotować (poprzez wykształcenie i praktykę). Są rodzaje pracy ogólnie dostępne.
Ale ten temat o którym piszemy wymaga przygotowania.
Możesz zacząć od lektury książki INSTALACJE ELEKTRYCZNE profesora Politechniki Wrocławskiej - Markiewicza.

miol
23-05-2008, 10:04
Witam

Nie wiedzialem , ze prosba o sprecyzowanie wypowiedzi spotka sie z takim przyjaznym echem.
Ja to raczej odebrałem jako ostre w swej wypowiedzi żądanie, tym bardziej nieuzasadnione że jest to forum budowlane gdzie ludzie z reguły zadają pytania w dziedzinach w której są laikami, ja pytając o to czy mogę do słupków do tarasu użyć betonu B15 nie oczekuję w odpowiedzi wzorów na obliczanie obciążeń i wytrzymałości oraz wykazu norm bo te informacje są dla mnie bezużyteczne, wystarczy odpowiedź twierdząca oraz minimalne wymiary takiego słupka.
Ta sama zasada dotyczy elektryki, nikt nie poda pełnego opracowania danego tematu bo to wg. mnie jest bez sensu, dla laika bezużyteczne a szczególnie po co mu numer normy?

yaneq
23-05-2008, 10:31
Poprosze o udzielenie bardziej wyczerpujacych informacji.

Zakres wyczerpujących informacji - to program na 2-3 dniowe szkolenie (n.p. w okolicy Karpacza), pod tytułem : Obliczanie zapotrzebowania mocy elektrycznej w budownictwie mieszkaniowym.
Rozumiem twoją irytację yanqu, ale w społeczeńswie jest podzaiał pracy.
Do każdego rodzaju pracy trzeba się przygotować (poprzez wykształcenie i praktykę). Są rodzaje pracy ogólnie dostępne.
Ale ten temat o którym piszemy wymaga przygotowania.
Możesz zacząć od lektury książki INSTALACJE ELEKTRYCZNE profesora Politechniki Wrocławskiej - Markiewicza.

Dziekuje za odpowiedz i informacje o szkoleniu. Mnie jednak interesuja mniej informacje o ofertach szkoleniowych a bardziej konkretne z zycia wziete wnioski. Nie chcialbym tutaj podwazac jakichkolwiek fachowych stwierdzen , szukam tylko praktycznych odpowiedzi.
Jestem zwolennikiem klarownego wytlumaczenia zainteresowanym nawet bardziej skomplikowanych procesow.
Nie tlumacz tutaj prosze mojej irytacji jakimis innymi wzgledami jak tylko tymi zeby wiedziec jakimi prawami kieruja sie ZE przy okreslaniu mocy przylaczeniowej. Jako uzytkownik jestem przede wszystkim tym zainteresowany.
Z zainteresowaniem przeczytalem Twoje uwagi dotyczace przygotowania do pracy . Problem w tym , ze absolutnie nie podwazam Twoich kompetencji a tylko forme wypowiedzi.
Zawsze staralem sie o poznanie podstaw i przyczyn a moje wypowiedzi staram sie przekazywac w sposob kompetentny i przejrzysty.
Coz stoi na przeszkodzie zilustrowanie wypowiedzi odpowiednim linkiem albo podaniem numeru przedmiotowej normy ?

Rzecz jasna forum nie jest miejscem do prowadzenia szczegolowych dyskusji jednak wystarczy podac kilka faktow jak te o ktore prosilem.
To nie ma przeciez zadnego zwiazku z przygotowaniem do pracy.

A INSTALACJE ELEKTRYCZNE to studiowalem wiele lat temu na PP u prof Weglarza z bardzo dobrym rezultatem.

Pozdrawiam

miol
23-05-2008, 10:49
ludzie ale Wy umiecie skomplikowac czlowiekowi zycie :) mam podobne pytanie jak dva i bardzo prosze o odpowiedz w 1 zdaniu a najlepiej JEDNYM wyrazem a nie pisanie poematow :) planuje budowe najnormalniejszego w swiecie domu ~140m2 wypelniam wlasnie wniosek o okreslenie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej pkt 4

roczne przewidywane zapotrzebowanie energii [MWh]:

co tu wpisac zeby nie bylo problemow ? 15, 25.... ?
To była prośba która spowodowała dyskusję a to było z twojej "prośby" która nastąpiła bez wcześniejszych szczegółowych pytań:

...bez zadnych konkretow sa bezwartosciowe i nie przydatne w dyskusji forum.


poczatkujacy forumowicze maja prawo oczekiwac od bardziej doswiadczonych kolegow fachowych i pelnych informacji a nie tylko bezwartosciowych postow
Więc reakcje były do przewidzenia :lol:

krzychu1970
23-05-2008, 21:29
Witam

Wydaje mi się, że nie jest istotne co wpiszesz w rubryce roczne zapotrzebwanie na energię [MWh].
Istotna jest deklarowana moc [MW]. Dla świętego spokoju daj 20MW. W razie czego zwiększysz potem.

Jeśli chodzi o zasilanie placu budowy zasilaniem 3fazowym to 6MW bo chyba taka jest min moc jaką można zamówić dla 3 faz.
Niektórzy pisali że 2MW wystarcza jednak niektóre urządzenia budowlane wymagają 3 faz więc chyba lepiej 3fazy dla budowy.

Jeśli chodzi o temat czy zasilanie tymczasowe czy starać się od razu o docelowe to z tego co wiem docelowe można dostać jeśli gotowy jest obiekt, w którym jest odbór energii (dom,altana).
Ja staram się o zasilanie tymczasowe do altany, mam zamiar w przyszłości użyć tego zasilania do budowy.
Niektórzy piszą, że lepiej starać się od razu o docelowe bo tymczasowe jest drogie. Trzeba w tych kalkulacjach doliczyć koszt projektu, mapki do celów projektowych i dodatkowe koszta związane z zatwierdzaniem projektu instalacji docelowej. Dla zasilania tymczasowego projekt nie jest wymagany.

pozdrawiam

michall.m
24-05-2008, 07:49
ja napiszę jednym zdaniem, bo taka mądra jak Panowie nie jestem (ale uwielbiam takie dyskusje :D )

mam mały domek bez fajerwerków jesli chodzi o zużycie prądu, zwykłe zużycie... wzięłam 16kW, 25A
myślę, że to nawet z zapasem :wink:

chrobry
11-06-2008, 16:55
Witam !

Czy ktos moze mi napisac jaka jest minimalna moc dla zabezpieczenia głównego 3x20A ? Na stronie ZE napisali przykładowo, że dla 3x20A jest 13kW ciekawi mnie czy dla 10kW tez bedzie to 3x20A ?

Pozdrawiam

bst
13-06-2008, 12:48
Witam !

Czy ktos moze mi napisac jaka jest minimalna moc dla zabezpieczenia głównego 3x20A ? Na stronie ZE napisali przykładowo, że dla 3x20A jest 13kW ciekawi mnie czy dla 10kW tez bedzie to 3x20A ?

Pozdrawiam

Po mojemy to bedzie juz 3x16, ale koniecznie sie dowiedz, bo kazdy oddzial inaczej to sobie liczy, ja mam 17KW a zabezpieczenie 3x32 (czyli teoretycznie 22KW)
S.