PDA

Zobacz pełną wersję : dla zakladajacych i robiacych samemu rekuperator



m.dworek
04-11-2005, 09:48
zakladam nowy watek aby w nim podejsc do rekuperatora troche inaczej
chodzi mi o konkretne rozwiazania itd i o rady praktyczne tych co robia samemu reku

ja mam pierwszy problem do wspolnego przemyslenia
1. reku zalozylbym na strychu - skrzynka najlepije gdyby byla tuz nad pomieszczeniami- sypialniami aby przewody byly jak najkrotsze
natomiast z uwagi na halas wentylatora chetnie umiescilbym go jak najdalej od sypialni- bys moze na wlocie powietrza do domu

co wy na to?

adam_mk
04-11-2005, 15:05
Witam.
Tu jest trochę wątków o rekuperatorach. Poczytaj, to może wiele problemów Ci odpadnie. Taka instalacja to nie tylko wymiennik i wentylator. Narysuj ją sobie na kawałku kartki, kompletną, zaniedbując proporcje długości kanałów, ale za to z wszystkimi filtrami, trójnikami itd.
Istnieją tłumiki hałasu. Skrzynki rozprężne itp.
Z istotnych właściwości poszczególnych kawałków wyniknie Ci ich umiejscowienie i dostęp serwisowy. Będzie czerpnia i wyrzutnia powietrza. Nie powinny być obok siebie, nawet jeżeli to najtaniej, bo krótkie kanały...
To na pewno jest do wykonania.
Pozdrawiam Adam M.

RYDZU
10-11-2005, 11:04
Jaka jest powierzchnia wymiennika w popularnych rekuperatorach? np w Mistralu 400 ?
Na stronie producenta tego niestety sie nie uświadczy :-?

Pozdrawiam

adam_mk
11-11-2005, 19:22
Witaj rydzu
Forum ruszyło
Oni pewnie też nie wiedzą :lol: . Są takie jakie im wyszły.
Jak krzyżowe, to jakieś 60 x 60 x 30 cm ( na zewnątrz).
We środku pomarszczone, więc powierzchnia dość spora.
Przeciwprądowe o tej samej powierzchni są sprawniejsze.
Trzeba by zastanowić się nad prędkością przepływu strumienia (czas wymiany) i średnicą kanałów.
Napisz co zamyślasz, to napiszę jak to widzę, a Ty się zgodzisz lub nie.
Adam M.

Gurthg
11-11-2005, 23:31
Napisz co zamyślasz, to napiszę jak to widzę, a Ty się zgodzisz lub nie.

Adamie, po Twoich zdjęciach niejeden się zastanawia czy samemu nie robić rekuperatora.

Więc pisz, pisz, czekam i czytam z zpartym tchem nie mogąc się zdecydować co robić. (właściwie czy robić)

m.dworek
14-11-2005, 14:37
kurcze ile kosztuja te rury wyginalne z blaszki aluminiowej
bo widzialem niedawno po 10 euro za mb i pomyslalem ze chlopcy na glowe juz upadli....

Lukaszen
14-11-2005, 19:03
Witam!
Adaśku! Jak tam ma się Twoja MEW-ka?
A lodownia i inne projekty?
Musicie wiedzieć, że Adam jest człowiekiem renesansu i według świetnych źródeł obywa się zupełnie bez snu i jedzenia. Jak wpadnie na kolejny pomysł, to zabraknie mu czasu na oddychanie!
pozdrawiam!
Łukasz

adam_mk
14-11-2005, 23:15
Witam Lukaszen!
Pilnie śledzę nowości. Obejrzałem wodnego super SAWONIUSA na dowolne przepływy.
Śledzę wydarzenia, ale bez emocji, bo ja i tak na sieć wydzieloną. Łapy mi siętrzęsą do mojego Francisa! Kwity idą bardzo wolno, ale i niewiele mogę zainwestować czasu i kasy w TEN temat (są inne).
Może koło gwiazdki się ruszy?
Bardzo chcę. Bardzo się staram.
Rozebrałeś już swoją turbinkę? Co było we środku? Napisz!
Pozdrawiam Adam M.

Lukaszen
07-12-2005, 17:09
Niestety, okazuje się, że obietnice zakonczenia sezonu w pracy około końca października, to jakieś "drobne" niedopowiedzenie. Nadal walę po 11,5-12 h/ dobę, a to za sprawą takich jak Wy - Drodzy Budujący! :wink:

I czuję, że mój zabytek techniki musi poczekać do stycznia conajmniej...
Niemniej jednak syndrom nie wywietrzał ze nie i dalej mam kręćka. Oczywiście myślę o sieci wydzielonej i to bez wielkiej rewelacji. Ale do tego solar, POŚ i dom jak najbardziej samowystarczalny, a co za tym idzie, tani w eksploatacji!
Tylko jak to powiedzieć tym pieprzonym kosmitom-urzędasom?
POZDRAWIAM!
Ł. :P

WITEK P.
07-12-2005, 21:19
Inna firma:
w Koss krzyżowy około 8m2
przeciwprądowo-krzyżowy około 40m2, stąd jego wieksza sprawność
Krzyżowe są rozmiarowo praktycznie wszędzie takie same.
Pozdr
WP

wodzio
08-12-2005, 07:31
A może ktoś ma już jakiś rysuneczek jak powinna być wykonana taka instalacja z reku. Wiadomo że każda instalacja jest jakoś tam indywidulana, ale te wszystkie elementy ktore podaje Adam chyba powinny być w jakiś tam określonych miejscach i pewnie są jakieś zasady ich doboru (umiejscowienia). Jeżeli ktoś coś takiego ma to chętnie bym to zobaczył.

adam_mk
08-12-2005, 13:23
Witam
Jak powrócę od dentysty i będę już rozpoznawał gdzie jest góra a gdzie dół, to wrzucę jakiś szkic. Na razie łażę po ścianach.
Adam M.

MARIO345
08-12-2005, 21:43
Do Adama I Łukaszena
jako że obaj jesteście z innej bajki , proponuję założyć wątek o tytule DOM SAMOWYSTARCZALNY -CIEKAWE POMYSŁY tam będziecie pisać o akumulatorach , rekuperatorach, lodowniach, zieminakach, solarach i o wszystkim w sposób praktyczny co macie w głowach, osobiście nie chce mi się skakać po wszystkich wątkach i szukać gdzie akurat ADAM_ mk się wypowiada..
pozdrawiam i czekam na posty

adam_mk
08-12-2005, 22:30
Kupuję! Dobry pomysł!
Adam M.