PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek z płaszczem wodnym



Strony : [1] 2 3 4

gregg
06-01-2003, 10:24
Planuję instalacje pieca kondensacyjnego oraz kominka z płaszczem wodnym. Jednak mój hydraulik nie ma doświadczenia z podłączeniem do instalacji CO również kominka.
Na co powinnismy zwrócic uwagę, może ktoś ma jakieś doświadczenia,
pozdr,

Majka
06-01-2003, 10:30
Był dosyć dokładny opis podłączenia w wątku "współpraca kominka z płaszczem wodnym i C.O". My zamontowaliśmy taki kominek i jesteśmy bardzo zadowoleni. Montaż dość skomplikowany, najlepiej jak instalator orientuje się w temacie. Napisz jakiej firmy montujesz kominek i z jakiego jesteś regionu.

gregg
06-01-2003, 12:56
Majka,
planuję kominek Fonte Flamme, Łódź,
pozdr,

Majka
07-01-2003, 08:58
My mamy CTM. Rejon malopolska. Na Twoim terenie potrafią powiązać jedno ogrzewanie z drugim instalatorzy współpracujący z dealerami Fonte. Zastanów się czy ich nie zatrudnić.
- Porównaj moc kominka z przekrojem komina /my musielismy robić portki/
- znajdź miejsce na naczynie wzbiorcze
- czy Twój kocioł będzie miał pogodówkę?
- sterowanie /termostat/ nalezy umieścić z dala od kominka
- podłączyć automatyczny spust i dopuszczanie wody wrazie jej braku
itp.
Wszystkie inne szpeje powinny być opisane w instrukcji.
Gregg, czy odszukałeś dawniejsze wątki o takim połączeniu?

gregg
07-01-2003, 11:56
Majka,
tak odnalazłem dzięki, dużo mi pomogły zrozumieć ale też trochę ostudziły zapał,nie chodzi o koszty co raczej o dodatkową instalację wodną!!!
jednak chyba się zdecyduję,
pozdr,

paj^
07-01-2003, 17:10
Majka, napisz ile zuzywasz drzewa na ogrzanie domu, jak pamietam masz okolo 300 m2 powierzchni, i w jakim procencie wykorzystujesz kominek do ogrzania domu? Tak wogole to napisz cos wiecej jak sie sprawuje:smile:

Majka
08-01-2003, 11:39
Drewna zużywamy b.dużo. Pewnie chciałbyś, abym podała w kubikach :razz: - nie mam pojęcia. Tzw. "jedna skrzynia" na wieczór.
palimy mokrą wierzbą, bo mamy jej spory zapas /gmina wycięła nam 8 drzew rosnących wzdłuż drogi/. Jak będziecie uzywali suchego drewna, to nie potrzeba go tak dużo. Ale nawet na mokrym drewnie da się ogrzać dom /temp. wody 60 - 70 stopni - wychodząca z kominka/. Trzeba pamiętać też o tym, że pierwszy sezon grzewczy jest bardziej "ciepłobiorczy" niż kolejne. :grin:
W każdym razie jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej inwestycji i nie zamienilibyśmy się na DGP.

paj^
08-01-2003, 12:45
.......W każdym razie jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej inwestycji i nie zamienilibyśmy się na DGP.

Wlasciwie na tym fragmencie mi zalezalo:smile:
Mam wielka nadzieje, ze w przyszlym roku bede testowac w/w kominek:smile:

paj^
08-01-2003, 15:59
Oczywiscie zapytam, ale wydaje mi sie, ze sa automaty, ktore doprowadzaja odpowiednia ilosc powietrza co przeklada sie na "ogien" w kominku, osobiscie zakladam kominek firmy Makroterm.
Zwracam przede wszystkim uwage na obsluge i pozniejszy serwis, ktory wg mojego wywiadu jest OK.

M@M
08-01-2003, 21:24
Ja mam zamiar plaszcz wodny kominka wykorzystać do podgrzewania ciepej wody użytkowej. Myślę, że często zapomina się o tej praktycznej kwestii. Zbiornik zasobnikowy 300 l i praktycznie nie ma problemów z odprowadzeniem ciepa z plaszcza wodnego. Poza tym plaszcz wodny do kominka, który mam zamiar zastosować jest wyposażony w pelną automatykę : zawory bezpieczeństwa, które w razie niebezpieczeństwa przegrzania dopuszczają do ukladu zimną wodę albo pozwalają na wydostanie się gorącej.

Młody
08-01-2003, 22:10
Hej
Czy na kominek z plaszczem wodnym potrzebuje wiecej miejsca niz na normalny. Jestem na etapie stanu surowego otwartego. Jakie sa kruczki aby zamontowac w/w kominek. Czy to jest tak samo jak kominek zwykly? Gdzie moge poszukac info na ten temat. Moze jakis link, schemat?

Grzes z Krakowa
09-01-2003, 08:24
Czesc Majka
Czy mozesz podac adres firmy w ktorej kupowalas swoj kominek. Ja tez jestem zainteresowany zalozeniem takiego sprzetu u siebie.
Jak narazie rozmawialem z kilkoma instalatorami nt temat ale chyba sa troche niereformowalni:smile: bo kazdy mowil ze to nie ma sensu (chyba ich to przerasta) a ja wieze ze to jest dobre rozwiazanie.
Czy teraz przy takich mrozach dogrzewasz jeszcze czyms czy wystarcza tylko kominek - wiem ze masz duzy dom wiec moze to nie bedzie az tak miarodajne dla mnie ja mam ok 200 m2 ale jezeli w takim duzym domu zdaje to egzamin to dlaczego nie umnie ma sie sprawdzic.
pozdrawiam

Majka
09-01-2003, 08:36
Kominki z płaszczem wodnym są różnej mocy, zdaje się, że zaczynają się od 9kw, więc, każdy może wybrać sobie, taki jaki potrzebuje. My mamy b. duży dom, dlatego wybraliśmy 24kw, nie robiliśmy specjalnie cwu /chociaż dopłata nie była wielka/. Z jakiego powodu? Nie bardzo mogłam zrozumieć zasady tego połączenia, a zawsze staram się wiedzieć co robię. Tak więc wodę podgrzewa nam kocioł.
Informacja dla Grzesia - zadzwoń do Womaru na Skośną.

paj^
09-01-2003, 08:38
do M@M, teraz powinienes zdecydowac jakiej firmy wybierzesz kominek i "pociagnac" do niego instalacje CO i prad, najlepiej bys zrobil kontaktujac sie z firma, ktora sprzedaje i jednoczesnie instaluje kominki, ja tak robie, rozwiazuje mi to pozniejszy ewentualny serwis i gwarancje

do Grzeska z Krakowa
jak bedzieszw Zakopanym to wstap do firmy Makroterm ul. Sienkiewicza 22, tam sprzedaja i instaluja kominki, mozesz u nich takze sprawdzic jak dziala taki kominek bo w firmie ogrzewaja nim 300 m2

Grzes z Krakowa
09-01-2003, 10:08
Majka
Dzieki za info pojade tam i zobacze zreszta juz sie do nich przymierzalem oni chyba tez sprzedaja Viessmana (chce miec tez jakies alternatywne zrodlo ciepla)jak mnie len dopadnie:smile:

Grzes z Krakowa
09-01-2003, 10:11
Czesc pay
Do Zakopanego to zadzwonie moze bedzie im sie oplacalo i sprzedadza taniej. W krakowie strasznie się cenia. Ja np wole kupowac w Bochni lub Brzesku gdzie mozna sie zawsze dogadac nie mowiac o tym ze na dziendobry maja juz nizsze ceny:smile:

Grzes z Krakowa
09-01-2003, 10:12
sory paj
za duzo tej angielszcyzny u mnie na codzien i troche przerobilem ci nick mam nadzieje ze sie nie obrazisz:smile:

09-01-2003, 10:22
Hej M@M wszystko piękinie.
Zasonik 300 l przy mocy 24 kW z temp 10 do 60 C zostanie wygrzany w niecałą godzinę a co potem, ciepły gejzerek na podwórku czy napełnianie szamba???
Zastanów się czy nie lepiej kominek bez płaszcza wodnego i rozprowadzenie ciepłego powietrza po całym domu.
pozdro
Pegaziatko

Majka
09-01-2003, 10:42
Anonimowy, a dlaczego 24kw :eek: przecież można zamontować z mniejszą mocą. Czy masz taki kominek i Ci się nie sprawdził, czy z jakiegoś innego powodu tak to rozwiązanie krytykujesz?

paj^
09-01-2003, 11:33
Wiem, ze w Zakopanem kupuja ludzie z "Polski- cepry :smile: ", piszemy o tym samym kominku czy ogolnie, ze w Polsce jest taniej? Z tego co wiem to oni sa producentami. Jezeli ich kominek, np w Brzesku kupie taniej to przeciez nie bede przeplacac:smile:

Ivonesca
09-01-2003, 11:36
a co Wy na takie rozwiazanie problemu z za wysoką temperaturą, jak na stronie: http://www.ctmpolonia.pl/obsluga/ czy to działa w praktyce?
Majka - ty chyba masz kominek z tej firmy?

Majka
09-01-2003, 11:57
Proszę, nie wierzcie w cuda :razz: Jak porządnie napalicie w kominku, nawet otwarcie otworu dymowego nie zmniejsza dużo ilości ciepła przekazywanego na płaszcz. Należy dobrać moc kominka do potrzeb domu i nastawić się, że w lecie się w nim nie pali. Jak ktoś potrzebuje kominek do sporadycznego palenia, a i z chęcią posiedzi przy nim w lecie - to taki kominek nie zda egzaminu.
My mamy
1. Duży dom /docelowo 400m2/ o kształcie litery C
2. Oszczędzamy na gazie - czyli palimy w kominku non-stop, jak jesteśmy w domu
3. w lecie i jak będzie ciepło, nie będziemy go używać. Wtedy grill, ognisko i inne przyjemności

Kominek z płaszczem wodnym to zastępczy kocioł.

JerzyB
09-01-2003, 14:42
Ależ bałaganicie,
makroterm (www.makroterm.pl) o którym mowa wcześniej oferuje m.in. tzw. turbokominek z płaszczm wodnym - ma on regulowaną i stabilizowaną moc - do aktualnych potrzeb.

paj^
09-01-2003, 16:26
Jest na to sposob, nie kupowac komnika, kazdy kominek z plaszczem wodnym lub ogrzewanie powietrzem, ma swoje wady i zalety, jeden takie, drugi takie. Bede mial jeszcze kociol olejowy i jezeli w jesienny wieczor kominek bedzie za mocno podgrzewal wode w zasobniku to nie bede go wogole rozpalal, zasobnik wlacze do pradu lub zrobi to ogrzewanie olejowe.
W tej chwili jestem uzytkownikiem kominka z ogrzewany powietrzem i decyduje sie na plaszcz wodny z jego zaletami i wadami.

Majka jest praktykiem, jakos sobie radzi i jest zadowolona.
Kominki sa dla ludzi, ktorzy chca je miec i godza sie na niedogodnosci zwiazane eksploatacja, co nie znaczy, ze nie trzeba powiedziec o wadach, ale i o zaletach:smile:

M@M
09-01-2003, 21:51
Nasz Anonim jest chyba trochę uprzedzony do kominków. Ogrzewawnie cieplej wody uzytkowej to jedno a rozprowadzenie cieplego powietrza to drugie. W przypadku planowanego przeze mnie rozwiazania obydwie drogi mozna wykorzystać jednocześnie, ponieważ akurat ten plaszcz wodny jest tak skonstruowany, że można również podlaczyc rozprowadzenie cieplego powietrza i wieksza czesc ciepla wykorzystac w tym celu. Mimo wszystko mam zamiar zaryzykowac. Dam wszystkim znac co z tego wyniklo.

Majka
10-01-2003, 08:42
JerzyB, małe pytanie. Jak chcesz regulować moc kominka?
Odcinając dopływ powietrza? To nie całkiem jest tak, nie da się tak sterować kominkiem jak kotłem. Działa tutaj wiele innych czynników, jak: wielkość i wilgotność polan, ilość przez ciebie wrzuconych, temp. do której chcesz podnieść ją w pomieszczeniach, ciąg itp.
Nie da się ustawić mocy kominka - chcę dzisiaj 9 kw od 15 - 18 stej godziny, a później 12kw. Sorry

JerzyB
11-01-2003, 00:01
Oto cytat o Turbokominku :
(.....)
Proces spalania, w Turbokominku jest nadzorowany przez centralkę wyposażoną w mikroprocesor, który steruje turbiną powietrza płynnie modulowaną w zakresie od 20% do 100% procesor wylicza, w jaki sposób ma pracować turbina z funkcji przyrostów temperatury i tak nią steruje, aby zapobiec przegrzewu systemu. Sterownik posiada system podtrzymywania palenia w chwili, kiedy została zrealizowana zadana temperatura oraz zapobiega tworzeniu się tlenków węgla w palenisku, posiada też niezależne sterowanie obiegiem, CO jak i CWU, możliwość odłączenia obiegu, CO w sezonie letnim. Wbudowany specjalny zawór w turbinie powietrza zahamowuje proces spalania w chwili, kiedy została zrealizowana zadana temperatura, a konstrukcja kominka umożliwia minimalny dopływ powietrza, aby nie tworzyły się w palenisku tlenki węgla. Komora spalania jest tak skonstruowana, aby proces spalania drewna był optymalny, turbina dostarcza powietrze pierwotne, które podtrzymuje nam proces spalania i umożliwia spalanie materiałów drewnopochodnych, o różnych parametrach oraz powietrze wtórne, które ma za zadanie dopalanie gazów podnosi sprawność urządzenia. (....) Palenie w Turbokominku jest bardzo proste kominek zawsze można załadować drewnem do pełna, i ustawić żądaną temperaturę, zamknąć drzwi kominka a sterownik tak zarządza procesem spalania, aby zadana temperatura była zawsze zrealizowana, nie wymaga specjalnego nadzoru, ˇproces spalania trwa od 2 do 10 godzin zależnie od zapotrzebowania na energię. (.....)

P.S.
Mam nadzieję, że nikt nie będzie miał do mnie pretensji za ten cytat.

16-01-2003, 11:59
Witam
Pierwszy raz pisze na listę w muratorze.
Z zaciekawieniem śledze informacje na temat wkładów kominkowych.
Jestem na etapie rozpoczęcia adaptacji poddasza na cele mieszkalne w bloku wielorodzinnym z lat 60-tych. Na dole mamy mieszkanie o powieszchni ok. 50 m2, a powyżej poddasze o powieszchni podłogi ok. 80 m2. Mieszkanie na dole posiada instalacje c.o opartą o kocioł dwu-funkcyjny gazowy Beretta. Instalacja wykonana jest w miedzi a grzejniki to panele Purmo.

Piszę ten list ponieważ zwróciłem uwagę na wkłady z płaszczem wodnym. Połączenie ogrzanej wody z pieca z instalacją c.o wydaje mi się najprostszym rozwiązaniem w moim przypadku. Na dole mam już inst. miedzianą i na pewno na poddaszu zainstaluje grzejniki Purmo. Zapomniałem podać, a wydaje mi się że jest to ważna informacja miejsce instalacji wkładu kominkowego to poddasze.
Znalazłem w mojej opinii bardzo ciekawą propozycję polskiej firmy.
http://www.merkury.win.pl/wkladyw.html
Oprócz tego że wkłady są łudząco podobne do Hajduka lub Spar.... to posiadają pełne zabezpieczenia c.o, oraz już zainstalowany płaszcz wodny z wyprowadzeniami itp..... Myślę że jest to ciekawa alternatywa na grzanie wkładem tym bardziej że nie potrzebne są kanały powietrzne, kratki, zabudowa itp. Pomijamy fakt o którym się dowiedziałem od kolegi który ma ogrzewanie powietrzem, stałego wszech-obecnego kurzu i odbarwień ścian przy kanałach ciepłego powietrza.

W moim przypaku jeszcze jeden plus ogrzewania wody - możliwość zainstalowania wkładu na górze ( poddasze ).

Proszę o komentarz w tej sprawie.
Nie jestem specjalistą w dziedzinie budownictwa, więc proszę o odrobinę wyrozumiałości.

Co na ten temat sądzicie ???

Andrzej

paj^
16-01-2003, 13:01
w "szukaj" wpisz: KOMINKI znajdziesz sporo informacji na temat kiminkow z plaszczem wodnym

JW
18-01-2003, 09:39
Mam zamiar coś takiego zamontować u siebie w domu - mam dwóch producentów (namiar w internecie tylko na jednego) - http://www.makroterm.pl/
Trochę droga sprawa ale podobno szybko się zwraca, oczywiście jeżeli chce się w domu palić w kominku - mam nadzieję, że nie będę tak leniwy a kominek jako "mebel".
Jeszcze nie słyszałem negatywnych opinii.

paj^
19-01-2003, 15:06
Wczoraj rozmawialem ze stolarzem, ogladajac moj dom rozmowa zeszla na kominki, okazalo sie, ze jest on posiadaczem kominka z plaszcze wodnym Makroterm. Jest bardzo z niego zadowolony, ale uzytkuje go dopiero od kilku miesiecy.

luk23
02-03-2003, 15:10
Wklady kominkowe z plaszczem wodnym-kto je robi,gdzie mozna je znalesc w internecie.

paj^
03-03-2003, 08:24
wbij w "szukaj" slowo KOMINKI znajdziesz sporo informacji na ten temat

mika30
14-03-2003, 10:23
poszukaj na stronie :http://www.ctmpolonia.pl/plhome.htm
mój hydraulik właśnie tej firmy nam poleca, mam dom ok. 200m2, więc doradza wzięcie kominka 33 kw, cena wkładu z oprzyrządowaniem i jego robocizną ok. 10 tyś,( bez obudowy)
lub strona http://www.makroterm.pl/
pozdrawiam

Marek K
14-03-2003, 12:35
Jest jeszcze: Merkury, Lechma, Verner, Arka- tak z krajowych.
Po za tym: Godin, Fonte Flame, i inni.
Ale najciekawiej wygląda Makroterm!!!.
Marek.

14-03-2003, 14:56
hej mika30
200 m2 i kominek 33 kW to jak rozpalisz będzie można przy -20 na zewnątrz otworzyć okna a i tak w środku bedzie 45 C. :smile:
Ludziska opamiętajcie się z taką ilośćią ciepła trzeba coś przeciez zrobic.
Kominek owszem ale BEZ PŁASZCZA WODNEGO !!!!

paj^
14-03-2003, 15:30
kominek z plaszczem wodnym i juz, robie tak u siebie

mika30
14-03-2003, 15:51
Do anonimowego, ten kominek będzie też grzał wodę , a mam 3 łazienki. Zresztą te 33kw wyliczył hydraulik, takiej mocy mam też piec olejowy.
pozdrawiam

rychu
15-03-2003, 13:22
Hej Mika ,chyba przesadził "hydraulik".Uważaj żebyś się nie przegrzał.Daj te wyliczenia projektantom do weryfikacji.

sp9wus
15-03-2003, 21:25
Ja mam dom 250m2 nieocieplony budowany w starej techonologii (lata 80) i założyłem makroterm 24kW i to w zupełności wystarcza do ogrzania tego domu i 200l cwu. Jak ktoś sie zastanawia nad kominkiem z płaszczem wodnym to naprawdę makroterm moge polecić.
A patrzyłem przedewszystkim na bezpieczeństwo, w tym kominku mimo kilku prób nie udało mi sie zagotować wody, przy braku prądu ogień wygasa. Jest to jedyny kominek z modulowanym dopływem powietrza w zależności od temperatury w płaszczu.

Forest-Natura
16-03-2003, 21:36
Jako kominkarz mogący wybierać w wielu modelach zdecydowałem się na instalowanie u klientów właśnie Makrotermu. Z powodów jakie wymienił sp9wus i kilku innych , októrych można rozmawiać ok. godzinki albo dłużej.

Tommco
17-03-2003, 19:21
Forest-Natura: Jak mozesz to wymień jeszcze kilka zalet. Chętnie umocnie się w decyzji, że warto :smile:

Forest-Natura
17-03-2003, 19:44
Większość wkładów to "golce" do których trzeba dokupić i zamontować całą resztę (zawory, śrubunki, pompy, sterowniki, itp)
Makroterm na wyposażeniu ma to wszystko + dmuchawę bezpośrednio do paleniska (możliwość podłączenia czerpni świeżego powietrza) i sterownik monitorujący cały czas pracę kominka jak w dobrej jakości kotle gazowym lub olejowym (rozpalanie, sterowanie temp. wody użytkowej i w obiegu grzewczym, kontrola przedmuchów, ustawianie temp. na konkretną godzinę, itp.) a to już wogóle extra klasa.
Do tego ISO 9001, aprobatę techniczną IGFiG i OC na turbokominek (w razie jakiejkolwiek awarii wynikłej z przyczyny wyrobu)

ADAMOS48
17-03-2003, 19:47
FOREST-NATURA
Czy ten kominek jest żeliwny z płaszczem wodnym czy stalowy.
Jezeli żeliwny to piszę się na takiego ,tylko podaj cenę .

19-03-2003, 08:02
przecież żeliwne są gorsze od stalowych! żeliwo może popękać i "strzela", a poza tym tak jak szybko się nagrzewa tak szybko stygnie

Marek K
19-03-2003, 08:45
Żeliwne sa ok., to "Mercedesy" wkładów wodnych!!!. Tak jak funkcjonalnie, tak i cenowo. Kiedy masz na najdroższy blaszany- blaszano szamotowy, to dołożysz trochę i kupisz najtańszy żeliwny!.
sp9wus- może byś napisał więcej o tym "Makrotermie": jak jest podłączony do CO, jakie CO (otwarte- zamknięte), czy masz zawory termostatyczne, czy masz sterownik pokojowy, czy dokładasz na max. i reszta dzieje się automatycznie, jak często dokładasz- czy trzyma ogień powyżej 6h.
Jak dla mnie trochę mało dają gwarancji. :smile:
Marek.

paj^
19-03-2003, 09:59
Marku jak dlugo drewno pali sie w kominku zalezy od wielu czynnikow, np: wilgotnosc materialu, znam 2 uzytkownikow kominka z makrotermu, miedzy innymi moj stolarz, jest bardzo zadowolony. U mnie bedzie kominek z plaszczem wodnym wlasnie z makrotermu, bralem pod uwage tez CTM, ten, ktory ma Majka, ale wygrywa makroterm dlatego, ze producent bedzie mi to montowal i jest na "miejscu".

Marek K
19-03-2003, 10:13
"Miejsca", to tylko pozazdrościć. A ja czekam na konkrety np:
Temp. zewnętrzna- tak jak teraz (5 st.C); Myślę że potrzebuję ok 2-3kW/h do ogrzania. Makroterm 18kW, z czego płaszcz 12kW. Z danych producenta wynika; moc modulowana w granicach 20-100%, czyli 2.4-12kW (w płaszczu wodnym). Pakuję do kominka 30kg suchego (15-20%)drzewa. To jest ok 120kW. Przy poborze min.(2.4kW) 50h palenia.
Czy się mylę???.:sad:(
Marek.

Sajmon
19-03-2003, 12:43
jaka jest orientacyjna cena tego wkładu ? ciągle nie wiem czy kominek ma być z płaszczem czy bez a to istotny argument w rozważaniach

Sajmon
19-03-2003, 13:00
mam już cenę 5420,56PLN + VAT 7% dla 18kW, 6355,14PLN dla 24kW, 7099,35PLN dla 32kW, są to ceny katalogowe ale jest to jakiś punkt odniesienia.

Forest-Natura
19-03-2003, 21:14
MarkuK - trochę przeholowałeś z tymi obliczeniami...pomyślałeś o energii jaką oddaje oprócz wkładu np. rura dymowa, sposób palenia i materiał jaki spalamy?
A poza tym dleczego uważasz że wkłady żeliwne to "mercedesy"?
Dla mnie dobrym wkładem jest...dobrze skonstruowany i wykonany wkład! Wkład z dobrej jakości stali jest (oczywiste) lepszy od wkładu z kiepskiego żeliwa (i vice versa). A czy ty odróżnisz jakość materiału bez wgłębiania się w typoszeregi i odmiany stali czy żeliwa? Czy raczej "zaufasz" producentowi?
Sajmon - ceny już masz, a może mała promocja cenowa? (na priva)

Sajmon
20-03-2003, 06:49
Forest Natura
Czemu nie bardzo chętnie, a tak na marginesie ten wymiennik ciepła czy to jest wbudowane we wkład,a jeśli nie czy to jest duże?

paj^
20-03-2003, 08:36
Marku K, jezeli juz byles na ich stronie www to sa tam nr telefonow, zadzwon, popros o wycene do konkretnego projektu domu, dostaniesz szczegolowa wycene ... tak zrobilem i teraz wiem na czym stoje, firma bierze odpowiedzialnosc za wszystkie kalkulacje i obliczenia ...

Marek K
20-03-2003, 09:05
Witam.
Z tym porównaniem, to trochę niedokładnie i racja, coś w tym jest. Myślę że nie opłaca się zrobić wkładu z kiepskiego żeliwa. Ale na rynku są wkłady z kiepskiej stali- większość kóz z płaszczem wodnym (dostępna w hipermarketach), nie wytrzymuje jednego sezonu intensywnej eksploatacji!!!.
Nie wiem z jakiego materiału "Makroterm" robi swoje wkłady, powiedzmy że mu zaufam!.
Ale pytanie podtrzymuję (z poprawkami)
Temp. zewnętrzna- tak jak teraz (5 st.C); Myślę że potrzebuję ok 2-3kW/h do ogrzania. Makroterm 18kW, z czego płaszcz 12kW. Z danych producenta wynika;
moc modulowana w granicach 20-100% (może nie moc- tylko nawiew?),
czyli 2.4-12kW (w płaszczu wodnym)-możliwe że=4-15kW (12kw to moc nominalna).
Pakuję do kominka 30kg suchego (15-20%)drzewa. To jest ok 120kW- jednak 140kW, ale przy sprawności ok. 65% to90kW.
Przy poborze min.(2.4kW) =4kW to 22h palenia.
Chyba bardziej realne?.
Czy się mylę???.(
A może zastosować zbiornik buforowy?, 50-100l H2o/1kW. lecz to jest cena kominka*2.
Może "Forest-Natura"!!! coś na to odpowie, jeżeli nie ma urzytkownika "sp9wus".
Jeżeli można jeszcze, to dla czego nie można zrobić czegoś ładnego?, te żeliwo na froncie wkładu nie za bardzo się podoba!.
Dużo ładniej wygląda "Merkury", ma za to inne wady!.


Marek.
Jeszcze- wykonanie, ten wkład który widziałem, był jakiś niedorobiony!!!:smile:


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Marek K dnia 2003-03-20 10:06 ]</font>

sp9wus
21-03-2003, 08:58
Nie wiem czy ja mogę się wypowiadać odnośnie zużycia drewna przez makroterm, ponieważ nie użytkuję go jeszcze w sposób ciągły. Do tego domu wprowadzam się dopiero na jesieni. W tej chwili sytuacja wygląda tak że junkers eurostar utrzymuje temperaturę ok. 6 st a kiedy tam jadę to wtedy palę w makrotermie i jest to najbardziej nieekonomiczne grzanie ponieważ dom jest wyziębiony i kominek też. Kiedy zapakuję pierwszy raz drewna na full to wystarcza to na niecałe 3 godz palenia, następne zapakowanie to już 4 godz palenia. przy czym przy pierwszym zapakowaniu kominek ani razu nie przechodzi w nadzór. Podejrzewam że jeżeli dom będzie nagrzany to czas palenia odpowiednio się wydłuży. Palę drewnem bukowym dobrze wysuszonym. Takie najbardziej wiarygodne dane odnośnie spalania będę mógł podać dopiero w następnym sezonie grzewczym.

21-03-2003, 09:09
Przymierzam się do wkładu wodnego Merkury. O jakich wadach piszesz? Skąd o nich wiesz? Masz znajomych którzy mają taki wkład?

Marek K
21-03-2003, 09:25
Widziałem taki wkład, dotknąłem go, wsadziłem głowę do paleniska. Pomyślałem i mam trochę doświadczenia w ogrzewaniu kominkowym. Jak chcesz konkrety, to musisz się przedstawić!.
Marek.

taps
21-03-2003, 09:45
więc jak to z tym Merkury? jestem nowy i mało się znam

taps
21-03-2003, 09:45
więc jak to z tym Merkury? jestem nowy i mało się znam

Marek K
21-03-2003, 09:57
Podstawowe dwie wady, które według mnie go dyskwalifikują, to:
1. brak jakiejkolwiek metody zmniejszenia zadymienia szyby,
2. pobieranie powietrza, do spalania z pomieszczenia w którym jest zainstalowany,
Lecz, jak pisałem- jest najładniejszy i płaszcz wodny osłonięty szamotem (też duża zaleta).
I 3. brak dopalenia spalin (brak defrektora), co zostało poprawione w ostatniej wersji Makroterma!.
Marek.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Marek K dnia 2003-03-21 12:10 ]</font>

21-03-2003, 19:27
Bardzo lubię zaglądać na to forum i czytać jakie bzdury piszecie.
200m2 i 30 kW - pewnie zamiast passata można przecież kupić kamaza i nim wozic teściową :smile:
A przy okazji to naszczęście weszły nowe przepisy i teraz instalator musi mieć uprawnienia budowlane więc dupki dobierające grzejniki na powierzchnię albo na kubaturę się wykruszą i BARDZO DOBRZE !!!!

sp9wus
21-03-2003, 20:46
ale mądrala się odezwał...

Forest-Natura
21-03-2003, 21:06
Nie bardzo zrozumiałem wypowiedź Anonimowego...

ADAMOS48
21-03-2003, 23:05
Ten anonimowy co to jest nie anonimowy ,tylko udaje jako stary wyga forum z sobie wiadomych powodów nie chcąc się zalogować ..ze 30kw jest grubo za duży do 200m2 domu.Niepytając o bilans energetyczny lub audyt że masz przewymiarowany kominek.

andrzej michał
22-03-2003, 20:32
też jestem zainteresowany wkładami z płaszczem wodnym.
Gdzie można coś przeczytać na temat tego wkładu (MERKURY).

23-03-2003, 16:45
Wyjsnijcie mi jedna rzecz!!

Jesli zapalicie w kominku to bez względu na to czy ma płaszcz wodny czy nie w calej chałupie jest bardzo ciepło. jesli wygasa w kominku to bez względu na to czy ma płaszcz wodny czy w całej chałupie robi sie chłodno (chłodniej). To po co mi płaszcz wodny???? Dla ciepłej wody uzytkowej!!!
Obecnie buduje drugi dom. Wg. mnie kominek z płaszcze wodnym będzie miał sens i ogromną przewagę nad zwykłym jesli zastosujemy go z buforem (zbiernikiem np. 500 l z węzownicami na c.o. i c.w.u.) Wtedy w trakcie palenia w kominku mamy ciepło i jednocześnie nagrzewamy np. 500 l wody do tem. 80 stopni.
Mając ogrzewanie niskotemperaturowe (podłogowe) o tem. zasilania np. 35 stopni. Te 500 litrów wody (wg. mojego projektanta)odda około 8 kW na godzine przez 5 godzin. Czyli dom będzie ogrzewany przez 5 godzin po wygaszeniu w kominku.

Czyli tak:
wracamy z pracy godz.15-16 rozpalamy w komninku. Do 22.00 palimy i mamy ciepło, anbijamy bufor. O 22.30 regulator przestawia temp w pomieszczeniach na nocną (czyli z 22 na 18-19). W kominku wygasa, bufor pełny. W nocy c.o. praktycznie nie działa bo zanim temp. spadnie do 18-19 stopni to jest 6.00 i przestawienie się temp na dzienną. Czyli zaczyna grzać ale nie piec tylko woda z bufora.
Grzeje 2 godziny. Wychodzimy do pracy, dzieci do szkoły. Jest 8.00. Bufor wykorzystał 40 % swoich zapasów. Od 8.00 tem. przestauiwa sie na regulatorze ponownie na 19 st. (nikogo nie ma w domu). Włącza sie o 14.00 na 22 stopnie by nam zagrzać domek do 22 st. jak wrócimy z pracy. Pierwsyz domowników wraca o 15-15.30. Bufor pracował 1-1,5 godz. Rozpalamy w kominku.Ładyjemy bufor.

Wtedy to faktycznie ma sens. Akumulowanie ciepła i wykozystywanie go wtedy gdy nie palimy. A tak to po co......
1.Otwarty układ
2,Zawory bezpieczeństwa
3.Ryzyko powaznej awarii (brak wody, nieszczelnośc wkładu)

Naprawdę jak rozpalę teraz w kominku to grwitacyjnie 14 KW na 220 m.kw jest ponad 25 st. na dole i 22-23 w sypialniach na górze. I na prawdę nie musze miec zagotowanej wody w grzejnikach.

Pomyslcie przy układach solarnych podstawową zaleta jest magazynowanie ciepła w buforach. A tu przy kominku nikt o tym nie mówi. Nawet pan z Makrotermu był stasznie żdziwiony że chce miec ciepło po tym jak wygasi sie w kominku.

Nie jestem przeciwnikiem wkładu z płaszem wodnym, pod warunkiem że magazynujemy ciepło (przecież solar dający wode tylko wtedy gdy swieci słońce byłby bez sensu).
TYLKO JAK TO ZROBIC. KTO ZNA STRONY LUB PRODUCENTOW PODAJACYCH GOTOWE ROZWIAZANIA TAKIEGO UKLADU.

Wiem ze kupic bufor to nie problem ale chodzi mi o gotowe rozwiazania całego systemu. Byc moze bufor z 3 wężownicami do podłaczenia dodatkowo solarów na lato!!??

Pozdrawiam


Ne jestem przeciwnikiem

23-03-2003, 19:36
i jak się policzy koszt samego zasobnika, straty ciepła i uwzględni bezwładność układu to odpowiedz jest prosta KOCIOŁ GAZOWY KONDENSACYJNY !!!
Pozdrawiam

23-03-2003, 19:38
no a za parę lat, jak już ceny spadną do poziomu odzwierciedlającego prawdziwą wartość, pompa ciepła

sp9wus
23-03-2003, 19:39
Anonimowy porównujesz standardowy kominek który ogrzewa powietrze z wkładem z płaszczem wodnym. Ja nie wierzę w to że dałbym radę ogrzać mój dom powietrzem, nie dałbym po prostu rady rozprowadzić przewodów powietrznych do wszystkich pomieszczeń, a jeżeli już bym rozprowadził to było by to bardzo kosztowne i w moim przypadku nie estetyczne. Dla mnie płaszcz wodny to było jedyne wyjście. Poza tym moi znajomi mają kominki które ogrzewają powietrze i ciągle narzekają na brudzenie ścian w okolicach kratek.

23-03-2003, 19:49
bo porzałowali na projekt

hvac
24-03-2003, 09:53
On 2003-03-21 10:57, Marek K wrote:
Podstawowe dwie wady, które według mnie go dyskwalifikują, to:
1. brak jakiejkolwiek metody zmniejszenia zadymienia szyby,
2. pobieranie powietrza, do spalania z pomieszczenia w którym jest zainstalowany,
Lecz, jak pisałem- jest najładniejszy i płaszcz wodny osłonięty szamotem (też duża zaleta).
I 3. brak dopalenia spalin (brak defrektora), co zostało poprawione w ostatniej wersji Makroterma!.

Masz "nieświeże" wiadomości:
1. wszystkie wkłady wodne Merkury mają nawiew powietrza na szybkę aby zmniejszyć zadymienie
2. wkład 105 W ma płaszcz powietrzny do którego podłączamy rurę doprowadzającą świeże powietrze z zewnątrz. Nie ma tego 101 W, ale ma kruciec na powietrze i także można sobie takie doprowadzenie wykonać
3.tu się zgadzam, jest standartowy szyber, który reguluję "intensywność" spalania.
A więcej to możesz sobie poczytać http://www.termokomfort.b.win.pl
w dziale kominki.
Pozdrawiam
Marek.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Marek K dnia 2003-03-21 12:10 ]</font>

taps
24-03-2003, 10:16
Dzieki za sprostowanie.
Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa: jak zabezpieczyć wkład wodny przed wzrostem temperatury? i Zagotowaniem wody. Czy wystarczy zawór bezpieczeństwa? U CTM widziałem naczynie wzbiorcze, piszą że jest też zawór dopuszczający wodę z wodociągu z czujnikiem temperatury w płaszczu wodnym? Czy to jest do kupienia? Ile taki zawór kosztuje i czy spełni swoją role?

Marek K
25-03-2003, 08:34
Jakoś na konkretne pytanie nie widzę odpowiedzi!:???:, szkoda.
Rozmawiałem z instalatorem, który twierdzi, że instaluje kilka wkładów "Makroterma", na sezon. On też nie za bardzo potrafi odpowiedzieć na takie pytania!!!. A to jest podstawa pracy takiego wkładu. Niby "Makroterm", jest teraz bardzo popularny, ale urzytkowników nie widać (przynajmniej na tym forum). Czas mija, wkłady drożeją, producenci zmieniają ich konstrukcję, i to co było 1/2 roku temu jest nieaktualne!.
Jeśli chodzi o "Merkurego", to zdrożał!!!, a konstrukcja raczej się nie zmieniła. Nie widzę możliwości bezpośredniego podłączenia powietrza we wkładzie 105W. Jakby taka była, to dzisiaj napisłbym jak się sprawuje, po 3 mies. pracy!;-(.
Owiew szyby?, to namiastka systemu. Ile % powietrza jest skierowane na szybę?, 10, 20, a może 35%?. Może to sprawa patentów, i "wzorów urzytkowych", ale co mnie to obchodzi. Wkład który kupię za parę tys. ma być ideałem- możliwe, że to nierealne.
hvac-
Co na tej stronie jest takiego, ja nic konkretnego nie znalazłem!. Może niedowidzę, ale to kilkanaście lat pracy przy monitorze:smile:.
A gdzie jest Forest-Natura?. Czyżby nie miał żadnych konkretnych danych, a może to tylko "wystarczy zainstalować i będzie działać" ha, ha, :sad:
Marek.
A jeszcze bufor!!!, dobra rzecz, ale miało to być pominięte właśnie dzięki automatyce "Makroterma". Koszt olbrzymi, tylko; że może zwiększyć sprawność paleniska nawet >20%.


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Marek K dnia 2003-03-25 13:53 ]</font>

Forest-Natura
25-03-2003, 20:44
Ale mnie zdopingowałeś do pisania!
Zaraz wyjaśnię jak to działa.
Wkład z płaszczem wodnym działający w dwóch systemach (otwarty i zamknięty) musi mieć zawór dopuszczający zimną wodę do obiegu otwartego. W przypadku zagotowania się wody w płaszczu wodnym bąbelki powietrza (takie jak w czajniku elektrycznym) "udają się" do zbiornika wzbiorczego (otwartego) i kłopot z głowy. Równocześnie czujnik temp. "odkręca" zawór dopuszczający i wyrównuje poziom wyparowanej wody do jego poziomu regulowanego przez pływak w zbiorniku wzbiorczym. Zimna woda obniża równocześnie temp. w płaszczu wodnym.
Jeżeli chodzi o obieg zamknięty to tu temp. wrzenia zależna jest od ciśnienia w nim panującego. Tak "pi razy oko" to jest ona o ok. 15-20 st. C wyższa niż w obiegu otwartym. W związku z tym nie ma tu żadnego niebezpieczeństwa zagotowania się w nim wody bo wcześniej sprawę załatwi zawór dopuszczający.
Dodatkowo powinien znajdować się na wyjściu do obiegu zamkniętego zawór bezpieczeństa, który pod wpływem wyższego ciśnienia (gdy woda zaczyna się gotować) odcina dostęp do obiegu zamkniętego i kieruje wodę do obiegu otwartego. Gdy mamy obieg otwarty to nie jest on konieczny, ale na wszelki wypadek...kosztuje on niewiele.
Taki system zabezpieczeń stosuje się ( a przynajmniej powinno)w każdych kotłach bez różnicy czy jest to kominek czy "zwykły węglok".
Uff...ale się rozpisałem. Mam nadzieję że zrobiłem to w miarę klarownie.
Aha...w kominkach posiadających sterownik regulujący pracę wkładu i dmuchawę równocześnie podczas włączenia się czujnika temp. odcinany jest dostęp powietrza do wętrza paleniska i ogień sam się przytłumia.
Po więcej - na priva

26-03-2003, 07:25
Taaaaa.....
Kominek w układzie zamkniętym..... Resztę załatwi zawór dopuszczający..... a żeliwo /stal lubi na przemian ciepłą/zimną wodę...
A tak całkiem poważnie to kto dopuścił kominki do pracy w układzie zamkniętym? Wg normy nie jest to możliwe, chyba że jest wężownica bezpieczeństwa. Tak więc musi być system otwarty, tylko że w momencie zagotowania wody na szczeście nie występuje tzw. "dopuszczanie wody", po prostu się gotuje i tyle.

Majka
26-03-2003, 09:20
Kominek pracuje w układzie otwartym - jest naczynie wzbiorcze i od niego mamy poprowadzony spust wody, jednocześnie mamy też automatyczne dopuszczanie wody w razie za małej jej ilości w obiegu kominkowym. Ten układ jest połączony poprzez wymiennik płytowy /wielkość 40/20/5cm/ z zamkniętym układem CO /kocioł gazowy.
W tym nie ma żadnej filozofii.

Marek K
26-03-2003, 09:30
Majka
Napisz coś więcej o tym kominku:
Jaki typ wkładu?.
Jak pracuje, ile dokładasz drzewa, co ile czasu?.
Od kiedy go urzywasz, i jak oceniasz jego przydatność?.
Czy masz w układzie zawory termostatyczne, jeżeli tak, to czy na wszystkich grzejnikach?.
Czy sterujesz sterownikiem pokojowym- pogodowym?.
Czy masz zasilanie awaryjne?.
Co uważasz za błędne- zmieniła byś w swojej instalacji?.
Czy możesz polecić instalatora?.

Anonimowy, piszesz bzdury, a nie znasz konstrukcji!!!. Można ten wkład (Merkury ) tak podłączyć!!!. Jeżeli chcesz merytorycznej dyskusji- to się przedstaw.
Marek.

Majka
26-03-2003, 09:35
Marku i wszyscy inni zainteresowani. O wszystkim juz pisałam w wielu wątkach, poszukajcie proszę. Częśc jest w dzienniku budowy, współpraca kominka z płaszczem wodnym z CO, pogodówka,
Poszukajcie, poczytajcie a potem zadajcie pytania, z chęcią odpowiem /jak nie będą za trudne :grin: /

VPS
26-03-2003, 09:50
Schemat
http://www.asbud.pl/asbud_pliki/ctmsch3.gif

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-03-26 10:51 ]</font>
http://www.asbud.pl/ctm.html

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-03-26 10:52 ]</font>

26-03-2003, 10:47
Majka
napisz dokladniej gdzie teg szukac ?

Majka
26-03-2003, 10:52
dzienniki budowy "dziennik Majki",
po prawej stronie ekranu masz "szukaj", wpisz tam autora Majka i szukane słowa. Da się znaleźć, powodzenia. Majka

sebo
26-03-2003, 13:17
Sąsiedzi mają taki kominek. Jak wyjeżdżają z domu to muszą pamiętać aby w kominku nie paliło się zbyt mocno. Podobno zanik napięcia może spowodować małe bum. Potwierdził to facet z Schidla, który zna ludzi wyrzucających już płonące drewno z kominka podczas braku prądu.

Majka
26-03-2003, 15:55
Człowieku, nie twórz legend.
W kominku nie pali się jak się wyjeżdża.
Jak braknie prądu, zamykasz dopływ powietrza i sam gasnie.
Kominek mamy, przy braku prądu nie wyrzucamy płonących polan.

Forest-Natura
26-03-2003, 19:34
Odkąd odwiedzam forum i uczestniczę w dyskusjach uderzają mnie dwie rzeczy:
1. wielu forumowiczów traktuje wykonawców i firmy instalacyjno-budowlane jako zło konieczne przy budowie swego własnego M.
2. wielu forumowiczów zabiera głos w sprawach o których nie mają zielonego pojęcia i to na zasadzie "bo ja wiem lepiej"
Ot taki Anonimowy. Powiem krótko: słabisz mnie gościu. Może jesteś z Samoobrony?
Wypowiedzi w stylu: bo jakiś facet z...powiedział również nie są za mądre.
Całe szczęście że większość innych osób biorących udział w dyskusjach jest bardziej rzeczowo nastawiona na poruszane problemy i można całkiem konkretnie właśnie z Wami pogadać.

pablitox
26-03-2003, 22:43
Bardzo ciekawa dyskusja.
Mam pytania laika.
Czy moge uzywac kominka z plaszczem tylko do podgrzewania cieplej wody (nie bede mial instalacji CO)?
I teraz pytanie co sie dzieje z podgrzana woda. Zalozmy, ze kominek pracuje bardzo dlugo - popoludnie, wieczor, do polnocy - i podgrzewa wode. Podgrzewa, podgrzewa, az woda w koncu dojdzie do 100st. i co dalej? Przeciez cala woda w instalacji i podgrzewaczu (do ktorego rozumiem wplywa ta podgrzana woda?) sie zagotuje i wybuchnie?
Czy jest gdzies jakas "furtka", ze to wszystko bedzie dobrze dzialac? Co sie dzieje z "nadmiarem ciepla" (jesli takowy w ogole sie pojawia)?

pzdr i z gory dzieki za odpowiedz,
Pablitox

Joasia
26-03-2003, 22:55
Czy kominek z płaszczem wodnym może współpracować jako dodatkowe grzanie z instalacją co z kotłem gazowym turbo jako piecem głównym?

Marek K
27-03-2003, 08:02
On 2003-03-26 20:34, Forest-Natura wrote:
Odkąd odwiedzam forum i uczestniczę w dyskusjach uderzają mnie dwie rzeczy:
1. wielu forumowiczów traktuje wykonawców i firmy instalacyjno-budowlane jako zło konieczne przy budowie swego własnego M.

Czemu to takie dziwne, nie budowałeś nic dla siebie, nie zatrudniałeś fachowców?.
A co z Makrotermem, zadałem im pytanie- takie jak na forum, i myślicz że uzyskałem odpowiedź?. A kto jak nie producent, powinien wyjaśnić pracę urządzenia (w konkretnych warunkach). Ale za +, to częściowo wyjaśnili sposób podziału oddawania mocy.
Marek.

pablitox
27-03-2003, 16:14
Ja tez zadalem im (Makroterm) pytanie (to co na Forum) i na razie brak odpowiedzi.

pzdr
Pablitox

Seba W
28-03-2003, 09:55
"Sąsiedzi mają taki kominek. Jak wyjeżdżają z domu to muszą pamiętać aby w kominku nie paliło się zbyt mocno. Podobno zanik napięcia może spowodować małe bum. Potwierdził to facet z Schidla, który zna ludzi wyrzucających już płonące drewno z kominka podczas braku prądu"

To może zastosowaliby kominek, który ma wbudowaną wężownicę schładzającą (+zawór termostatyczny) działa to bez prądu - wymagane jest tylko, aby woda chłodząca nie pochodziła z hydroforu tylko ze zwykłej sieci wodociągowej

paj^
28-03-2003, 14:51
dzis bylem w makrotermie i podpisalem umowe przedwstepna, przy okazji zapytalem o zanik napiecia, okazuje sie, ze sa zawory, ktore w razie zagotowania wody w plaszczu wodnym wypuszczaja goraca wode do kanalizacji i dopuszczaja zimna, nie ma strachu ...:smile:
dlaczego nie odpowiadaja na zadane pytania przez e-mail ... powiedzial, ze maja okolo 800 odslon dziennie i kilkadziesiat pytan, po prostu nie maja czasu .... zadalem mu na "zywo" Twoje pytanie, ale nie pamietam odpowiedzi:sad: sorry, byla 8.00 i jeszcze spalem ... w kazdym razie uspokoila mnie odpowiedz ..

sp9wus
28-03-2003, 16:42
"Przeciez cala woda w instalacji i podgrzewaczu (do ktorego rozumiem wplywa ta podgrzana woda?) sie zagotuje i wybuchnie?"

Pablitox w przypadku makroterma nie ma żadnego problemu, tak mi powiedzielio i już to przetestowałem. Jeżeli grzeje sam zasobnik cwu i kominek osiągnie zadaną temperaturę np. w moim przypadku 60st. Sterownik przełącza się w tryb nadzoru czyli cały czas utrzymuje zadaną temperaturę , ogień w tym czasie jest przygaszony poprzez zamknięcie dopływu powietrza, jeżeli temperatura spadnie kominek przechodzi w tryb regulacji i zwiększa dopływ powietrza. Moim zdaniem w makrotermie nie ma możliwości zagotowania wody nawet przy braku napięcia w sieci.

Jacek

orum
29-03-2003, 16:28
kominka z płaszczem wodnym używam juz jakiś czas jest to wkład DECO 75 żeliwny korpus z zeliwnym wymiennikiem w plecach wkładu i stalowym czpouch-wymiennikiem , moc 12 kW powietrze , i 16 kW woda (chyba tak). Zopisu kominka markoterm widze że maja ze soba wiele wspólnego (centralka , turbina itd)Mój problem polega na tym że zazdroszcze innym uzytkownikom tego typu kominków ich czasu spalania jednego zaladunku drewna .u mnie nie trwa to dlużej niz 3 godz max i to dopiero po zamontowaniu regulatora ciągu (POLMAR wg mnie warte zainteresowania urzadzenie )Czy może to być wina opału , jak na razie spalam pozostałości z budowy -deski , kołki. Podobną sytuacje mam ze zwykłym wkładem (JOTUL panorama)
ani uzyskac temperatury

Joasia
29-03-2003, 23:06
Hej, czy ktoś zna odpowiedź na moje pytanie? (zadane wyżej)

pablitox
30-03-2003, 21:38
dzieki sp9wus

czy do podlaczenia tego kominka trzeba jakiegos super magika - hydrauliko-kominiarzo-elektronika czy moze nie jest to takie skomplikowane?

Pablitox

sp9wus
30-03-2003, 22:22
U mnie robili 2 dni od 7.00 do 22.30, wziąłem instalatorów z makrotermu, nie jestem specjalistą z dziedziny instalcji c.o., ale uważam że instalacja jest skomplikowana dla osób które nie robią przy tym. Za robotę wzięli 1200 zł (z podłączeniem zasobnika cwu od podstaw) za materiały wyszło 1100 zł. Pewno nie była to tania ekipa ale wolałem mieć wszystko z jednego miejsca, żeby nie było później nie było problemu z gwarancją.

andrzej michał
01-04-2003, 20:13
dlaczego wklad stalowy z płaszczem wodnym jest gorszy od żeliwnego?

sp9wus
01-04-2003, 22:24
W przypadku wkładów z płaszczem wodnym ich żywotność jest podobna i nie ma znaczenia czy jest to wkład stalowy czy żeliwny. Żeliwo kiedyś w końcu pęknie a stal się przepali.

motofan_70
07-04-2003, 11:57
Szukam osób, które użytkują kominki z płaszczem wodnym, lub mają doświadczenie w ich użytkowaniu. Przymierzam się do zakupu takiego kominka, ale jak zwykle przy takiej inwestycji mam dylemat. Są różne opinie. Jedni mi mówią (konkurencja kominkowa), że kominki z płaszczem wodnym są nie ekonomiczne ze względu na małe palenisko i długi czas rozgrzewania, inni mi mówią, że to świetne rozwiązanie. Posiadam dom trójwarstwowy z ceramiki i planuję oprócz kominka również piec gazowy. Proszę o Waszą opinię na temat tego tymu dogrzewania.

Z góry dziękuję

Darek

gonzops
07-04-2003, 12:30
Witam
Czy masz juz na "oku" jakąś konkretna firmę która produkuje kominki z płaszczem wodnym?

Marek K
07-04-2003, 13:03
Już było!!!.
http://forum.murator.com.pl/viewtopic.php?topic=8113&forum=34&65

motofan_70
07-04-2003, 13:41
znalazłem MAKROTERM.pl

motofan_70
07-04-2003, 13:52
Marek K.

Dziękuję bardzo za podpowiedź. Myślę, że teraz bez problemu się zdecyduję

pozdrawiam

Darek

skalin
28-04-2003, 11:42
Szukam informacji na ten temat jaki wkład jaka moc jakie oprzyzadowanie jak sie to spisuje(250m2 +150l CWU)Prosze o info.
DZIĘKI

28-04-2003, 12:19
W praktyce bedzie to dla ciebie oznaczac przerzucenie przez salon
na oczach dzieci ok. 25 metrow szesc drewna.
Szczerze wspolczuje.

PS./ W tak wielkim domu chyba mozna wydzielic niewielkie pomieszczenie na kotlownie?

oorbus
28-04-2003, 12:41
sprawdz inne wątki na ten temat (szukaj-u góry po prawej)
albo:www.makroterm.pl
albo:www.ctmpolonia.pl
pzdr oorbus

oorbus
28-04-2003, 12:41
sprawdz inne wątki na ten temat (szukaj-u góry po prawej)
albo:www.makroterm.pl
albo:www.ctmpolonia.pl
pzdr oorbus

oorbus
28-04-2003, 12:42
sorry 2x mi się klikło, hihihi:smile:)

paj^
28-04-2003, 20:38
.....W praktyce bedzie to dla ciebie oznaczac przerzucenie przez salon
na oczach dzieci ok. 25 metrow szesc drewna.
Szczerze wspolczuje.....


moj domek ma 330 m2 powierzchni, jutro montuja mi kominek z plaszczem wodnym a w kotlowni mam wydzielone miejsce na kociol olejowy
co ma do tego przerzucanie drewna, jak ktos chce miec kominek to w czym problem???
co maja do tego dzieci, drewno i ich oczy???
dla mnie to przyjemnosc a nie męka

28-04-2003, 21:16
Przerzucanie drwna po pokojach i dywanach w celu ogrzania siebie i rodziny w mrozne wieczory to dobry pomysl w chacie w gorach a nie w domu mieszkalnym, szanowni czytelnicy/milosnicy muratora i tworzonych przez siebie teorii, nie popartych doswiadczeniem praktycznym.

28-04-2003, 21:19
Paj:

moj domek ma 330 m2 powierzchni, jutro montuja mi kominek z plaszczem wodnym a w kotlowni mam wydzielone miejsce na kociol olejowy


Jesli stac cie na taki metraz, to chyba bedziesz mial kase na ogrzewanie w cywylizowany sposob?
Pocieszam, akcyza na opal bedzie zrownana niebawem z ropa,
bedziesz kurna rabal drewno przez cale lato.

Anonim

28-04-2003, 21:21
Paj:

moj domek ma 330 m2 powierzchni, jutro montuja mi kominek z plaszczem wodnym a w kotlowni mam wydzielone miejsce na kociol olejowy


Jesli stac cie na taki metraz, to chyba bedziesz mial kase na ogrzewanie w cywylizowany sposob?
Pocieszam, akcyza na opal bedzie zrownana niebawem z ropa,
bedziesz kurna rabal drewno przez cale lato.

Anonim

skalin
29-04-2003, 07:25
Mam jeden problem piszecie o czasach wypalania jednego załadunku 3-5 godzin (np powyżej o Makrotermie) a co np z nocą - chociaż 7 godzin albo z wyjściem do pracy 8-9 godz.(w domu zostają 2 babcie - nie mogę wychłodzić.... Widziałem gdzieś reklamę jakiegoś wkładu z płaszczem w ktorej było napisane utrzymywanie żaru do 17 godzin. Jak to jest rzeczywiście. Co do regulatora ciągu zgadzam się u znajomych na kominku działa i jest OK.

29-04-2003, 08:10
Tp forum to kupa smiechu.
Zadnych konkretow, przy czym jeden madrzejszy od drugiego.

29-04-2003, 08:25
to taki GRUPPENSEX czytelnikow pisma.

Majka
29-04-2003, 08:47
Drogi Anonimie, rozbiegnij się i z rozpędu walnij głowa w mur. :grin:
Nie podoba Ci się temat wątku to go omijaj, nie masz gdzie się wypowiadać - załóż prywatne forum.
Jakie są TWOJE doświadczenia z kominkiem z płaszczem wodnym?

29-04-2003, 09:23
Drogi Anonimie, rozbiegnij się i z rozpędu walnij głowa w mur.
Nie podoba Ci się temat wątku to go omijaj, nie masz gdzie się wypowiadać - załóż prywatne forum.
Jakie są TWOJE doświadczenia z kominkiem z płaszczem wodnym?

Dobra i skuteczna rada, pewnie z mezem ja cwiczysz na codzien jak widac.

Marek K
29-04-2003, 11:17
Kominek jest super- komu się nie podoba, niech go nie buduje!!!.
Ja nie wyobrażam sobie salonu w zimny zimowy wieczór, bez ciepła promieniującego od kominka, błyskającego ognikami. Dla czego tego piękna nie połączyć z praktycznością. Ale faktem jest, że to wymaga dużo pracy, mimo wrodzonego lenistwa- rąbię i tnę drzewo. Codziennie po troszeczku i jest go coraz więcej, więcej.... Układam, czekając na mrozy!!!. Wiem co mnie czeka: noszenie drzewa, czyszczenie kominka i wiele innych rzeczy. Kto tego nie chce, niech nie buduje kominka. Ja mam jeden, i chcę drugi z płaszczem wodnym- może będzie na przyszły sezon!!!.
Pozdrawiam wszystkich.
Marek.

Marek K
29-04-2003, 11:30
On 2003-04-29 08:25, skalin wrote:
Mam jeden problem piszecie o czasach wypalania jednego załadunku 3-5 godzin (np powyżej o Makrotermie) a co np z nocą - chociaż 7 godzin albo z wyjściem do pracy 8-9 godz.(w domu zostają 2 babcie - nie mogę wychłodzić.... Widziałem gdzieś reklamę jakiegoś wkładu z płaszczem w ktorej było napisane utrzymywanie żaru do 17 godzin. Jak to jest rzeczywiście. Co do regulatora ciągu zgadzam się u znajomych na kominku działa i jest OK.


To proste:
Kupujesz w lesie drzewo opałowe twarde.
Rąbiesz i tniesz na dł 40-50cm, i obwód 20-40cm- i więcej.
Suszysz 2 lata- do 15% H2O.

Jak takim drzewem napalisz- nakładając do pełnego wypełnienia wkładu, to uzyskasz >10h palenia.
Marek.

paj^
29-04-2003, 21:55
wymazalem to co napisalem, nie bede wymieniac pogladow z anonimami

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: paj^ dnia 2003-04-30 06:59 ]</font>

29-04-2003, 22:29
Czyżbyś chciał obrazić mnie i dziesiątki innych anonimowych użytkowników forum ??????????
Swój stosunek do myślacego inaczej można wyrazić również w kulturalny sposób, a zarejestrowani użytkownicy powinni dawać przykład swoimi wypowiedziami. (zarejestrowany = anonimowy inaczej).http://www.smilies.nl/remykiss.gif

Tommco
30-04-2003, 06:13
Faktem jest, że dobrze wiedzieć czy kontynuacji wątku nie dopisał jakiś inny anonim i z kim ma się doczynienia. Z innych postów można wyrobić sobie stosunek do wiedzy danej osoby i podejscia do budowani. Tak więc NIE BĄDŹCIE ANONIMAMI

Marek K
30-04-2003, 07:54
Prawo anonima być anonimem, ja jestem Marek K i kocham kominki!!!. A anonimy jak nie lubią to niech nie robią kominków!.
Jestem jak najbardziej za zbudowaniem kominka z płaszczem wodnym. Wybrałem "Makroterm", gdyż jest najbardziej zautomatyzowany. Ofert na kominki z pł. wodnym jest bardzo dużo, trzeba wybrać który się podoba, dobrać moc- i do zimy. A najpierw przygotować paliwo!!!.
Marek.

30-04-2003, 20:57
Drodzy kominkowcy,
bikt nie kwestionuje korzysci, wynikajacych z opalania drenwem
waszych mieszkan. Automatyka moze budzic juz respekt.

Jednak moje powazne watpliwosci dotycza jednak faktu/koniecznosci zorganizowania kotlowni w czesci mieszkalnej.
Fajnie jest posiedziec przed kominkiem wieczorem, ale juz nie do zaakceptowania byloby dla mnie targanie drew do pokoju i podkladanie kilka razy na dobe.

Z tego wlasnie powodu nie zainstaluje u siebie kominka.

Anonimowy z wyboru

nesia
06-06-2003, 10:02
Pytania:
1) czy ktoś ma taki wkład i czy jest z niego zadowolony czy też odradza?
20 jak się takie rozwiązanie sprawdza latem gdy np. chciałbym rozpalic ogień w kominku ale nie chciałababym aby grzały mi kaloryfery?
3) co w przypadku gdy np. nie ma prądu (pompka nie działa) to czy ciśnienie gorącej wody nie rozwali "płaszcza wodnego"?

tdxls
06-06-2003, 12:21
Myślałem też o takim wkładzie (kłopotliwe rozprowadzenie DGP), ale po rozmowie z kominkarzem zrezygnowałem.
1. Dużo mniejsza sprawność niż kominka tradycyjnego.
2. Dużo większy koszt (aparatura, zasobniki ...)
3. W przypadku braku prądu zamykany jest dostęp powietrza (kominek wygasa).

Majka
06-06-2003, 15:50
1. mam taki kominek, jestem zadowolona
2. w lecie nie palę w kominku
3. jak nie będzie prądu i ma zagotować wodę w płaszczu, to:
- włącza się alarm dźwiękowy
- pojemnik wzbiorczy wyrównuje cisnienie
- automatycznie dopuszcza się zimna woda, a wrzątek wylewa do kanalizacji
- kominek wygasza się

06-06-2003, 15:54
Nie wiem czy nie lepszym rozwiązaniem jest kominek służący do ogrzewania ciepłym powietrzem.

Forest-Natura
06-06-2003, 23:21
tdxls - jakieś herezje opowiadasz (a właściwie nie ty).

paj^
07-06-2003, 09:37
moze wystapic problem z kominkiem z plaszczem wodnym jak sie go samemu zrobi ..........
Majka napisala jak jest naprawde, problem w tym czy Ty chcesz miec w domu kominek a przy okazji wykorzystac KW, ktore uzyskuje sie przy paleniu

07-06-2003, 13:44
Dlaczego sprawność takiego kominka ma być niższa? Czy nie odwrotnie?

09-06-2003, 05:56
tdxls - jakieś herezje opowiadasz (a właściwie nie ty).
Forest-Natura a możesz w takim razie wyjaśnić co jest herezją, a co faktem.

tdxls
10-06-2003, 11:30
tdxls - jakieś herezje opowiadasz (a właściwie nie ty).
Czuję się wywołany do odpowiedzi. Nie chcę się uważać za autorytet co do kominków podałem w skrócie tylko informacje jakich udzielił mi mój kominkarz.
Forest uważam cię za autorytet w tej dziedzinie, ale mówienie w taki sposób może wywołać skojarzenie, że brak Ci argumentów. Żeby nie być gołosłownym kilka słów interpretacji jaką usłyszałem, która wydaje mi się całkiem słuszna.
Sprawność kominka z płaszczem wodnym mniejsza jest ze względu na dwukrotną transforamację ciepła (ciepłe powietrze ogrzewa wodę, a woda z grzejników ogrzewa powietrze w pomieszczeniach). Tradycyjny kominek ogrzewa powietrze, które roprowadzane jest do pomieszczeń - czyli układ bezpośredni (brak transformacji).
Co do kosztów - prosty rachunek mówi, iż im bardziej skomplikowany układ tym droższy, a układ grzewczy z komineka z płaszczem wodnym jest chyba droższy od układu z kominkiem tardycyjnym.
Forest Czekam na twoją opinię, myślę, ze dzięki temu poszerzę swój zasób wiedzy i zyskają też inni forumowicze.
Pozdrawiam
Leszek

Forest-Natura
10-06-2003, 22:47
Witam.
Z tą transformacją ciepła właśnie mi nie pasuje...tak jakoś.
Materiał, zktórego zrobiony jest wkład kominkowy (żeliwo lub stal) ogrzewa powietrze znajdujące się wokół niego i następnie jest transportowane (za pomocą "dmuchawki" lub "grawitacji") do innych pomieszczeń.
W kominkach z płaszczem wodnym tenże sam materiał oddaje bezpośrednio ciepło wodzie krążącej w samym płaszczu lub ruszcie wodnym lu opłomykach (takich jak w "normalnym" piecu węglowym.
Także na tym poziomie występują te same straty ciepła.
Woda jest lepszym przewodnikiem ciepła niż powietrze.
Spróbuj włożyć palec do wody mającej 100 st. C i potem do piekarnika nagrzanego do tej samej temp. a przekonasz się o tym.
Większe straty są niestety w rozprowadzeniu powietrza (DGP) niż w c.o. wodnym, które ma ponad dziesięciokrotnie mniejszą średnicę (DGP - 150 mm, c.o. miedziane lu plastikowe np. 15 mm).
DGP często rozprowadzane jest po nieużytkowym, niedocieplonym poddaszu, c.o. z reguły siedzi w ciepłych ścianach lub podłodze stale ogrzewanych pomieszczeń.
Sama izolacja DGP jest niczym wobec piankowej otuliny przewodów c.o.
Cały czas mówimy o nowym domu oczywiście.
A co do kosztów - podpięcie wkładu z "płaszczem" do już istniejącej instalacji c.o. jest o wiele tańsze niż robienie od podstaw DGP.
Zakładam że oprócz kominika w domu będzie funkcjonował drugi system grzewczy.
Jeżeli natomiast kominek będzie jedynym urządzeniem grzewczym to oczywiście dorabianie do niego całej instalacji c.o. "na siłę" będzie droższe.
Ale rozważyć tu jeszcze należało by aspekt uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. A to zawsze stanowi duży koszt w budżecie domowym.
Zawsze warto sobie policzyć co ile kosztuje i porównać koszty.
Może się okazać że np taka inst. zwróci się po 2-3 latach właśnie ze względu na wodę do mycia garów i kąpieli.
Pozdrawiam.
P.S. Czasami "walę" skrótowymi wypowiedziami bo czas nagli i spać trzeba.

tdxls
11-06-2003, 05:52
Forest piękne dzięki za odpowiedź.
Wyszło, że znów mam mętlik w głowie. Może jeśli masz racje lepiej kominek z płaszczem.
A może się umówimy? Jeśli tylko czas Ci pozwala.
Pozdrawiam
Leszek

elax
11-06-2003, 22:20
Na kominek z płaszczem wodnym namówił nas facet, który sprzedał nam piec olejowy. Kominka jeszcze brak, ale jesteśmy na to zdecydowani w stu procentach. Co do kosztów - oszacował on podłączenie i wkład na ok. 2 tys. Czy to dużo? Pozdrawiam

paj^
12-06-2003, 06:30
chyba sie pomyliles z tymi 2k PLN, za ta kwote to Ci moze podlaczyc kominek ....., wg mnie to wydatek conajmniej 5k PLN

ewa
12-06-2003, 08:58
Z tego co słyszałam trzeba rozróżniać termo i turbo kominki. Te termo są wycofywane ze względu na bezpieczeństwo. Turbo wyglądają dosyć ciekawie tylko odpowiednio kosztują
Sąsiedzi mają kominek z płaszczem wodnym i są zadowoleni - zimą w zasadzie nie włączali pieca. Moim rodzicom polecono jednak turbokominek (z automatyką) ponieważ jest bezpieczniejszy. Cała kotłownia została wyceniona na ponad 20000 (piec, kominek z osprzętem i podłogówka wodna) w tym sam kominek z osprzętem to ponad 7000 gdy wkład do nadmuchu to ok 4000.

skalin
14-07-2003, 12:24
No dobra ale jak ta dyskusja sie ma do zadanego na górze tematu - zbliżam się do wyboru kominka z LECHMY!

Ivonesca
14-07-2003, 14:57
ja będę miała CTM Polonia

paj^
14-07-2003, 18:28
od kilku dni pale w kominku z plaszczem wodnym firmy makroterm, wszystko dziala tak jak powinno,, nie schlychac wentylatorow itp......
pale, poniewaz dosuszam legary i deski na podlogi, ktore przyjechaly z suszarni a teraz niestety jest duza wilgoc w powietrzu,
zasobnik z ciepla woda (300 l) nagrzewa sie do 60 stopni okolo 3 h, temperatura poczatkowa 18 stopni
grzeniki sa mocno cieple po uplywie 20 minut, na razie jestem zadowolony :D

skalin
15-07-2003, 12:58
Kurcze miłe to ale powala mnie cena makroterma... za lechmę 24KW (20 woda) zapłacę około 3.5Kzł ma sterowanie i takie same zabezpieczenia jak makroterm tylko co przy braku zasilania....

paj^
15-07-2003, 19:19
poczytaj forum, juz to bylo, w przypadku braku zasilania kominek wygasza sie sam a woda goraca wymieniana jest w plaszczu wodnym ....

Kubus1
22-07-2003, 21:18
Te wkłady wodne są całkiem fajne ale jedno ale musi być instalacja otwarta co jest nietypowe dla większości piecy gazowych ....jest prosty temat piec -kominek+piec gazowy kupiony razem z gwarancją poprawnego działania do tego kominek co z gotowa fasadą i podnoszoną szybą 7 lat gwar. za 5200- jest to nowosć na polskim rynku ale odradzam CTM to lipa!!! Makroterm jestaki toporny , Lechma..taka sobie.. a majstry od co mają same problemy z tymi kominkami..

skalin
22-07-2003, 22:10
Napisz coś więcej, chyba wezmę Lechmę....

ZOOLO
23-07-2003, 14:41
zobaczcie tutaj www.mirolesfoyers.transfer.pl/frameset-wklady.htm
cena 19kw-5640 brutto

skalin
23-07-2003, 21:18
Lechma o takich samych parametrach (dopalanie spalin, 19kw, samooczyszczanie szyby - dwufunkcyjny regulacja ciągu - szyber i 3 otwory przesłaniane, palenisko wyłożone szamotem, Gwarancja na wszystko 60 mies) prosty 3200zł pryzma 3300zł sterownik do pompy(2 funkcje - CWU+CO)z termometrem (3 czujniki) i alarm gratis. Wygląda to zachęcająco. Ja chyba wezmę 24KW pryzma - ~ 4100zł.[/img]

szymon111
24-07-2003, 19:20
Ad Kubus
Czy możesz co więcej powiedzieć na temat problemów z tymi kominkami na czym one polegają?
Szymon

Darek B.
03-08-2003, 12:20
problemy plegają na tym że wiele firm potrafi wykonywać tylko instalacje zamkniete a przy kominkach co musąbyć otwarte. Są oczywiście hydraulicy co znajasię na normalnych instalacjach ze spadkami. Dla pewności wybierz ekipe co potrafi zrobić instalacje na paliwa stałe np.piec węglowy czy drzewny. To co jest problemem to łączenie rur pcv inne temp. pracy i wieksze średnice ,najlepiej orurować miedzią . Do pieców na paliwa stałe musi być naczynko typu otwartego. Tak naprawde to te kominki to poprostu piece na paliwo stałe tylko z szybą. Ostatnio poszedł kominek z podnoszoną szbą[oczywiście co!!] i faceci zamontowali go bez próby szczelności!!!! Horror...Niebyłoby tych wszystkich nieciekawychopini o kominkach co gdyby ktoś je montował hydraulicznie po ludzku. Polecam zawsze ekipy sprawdzone ale kupujący czesto maja swoich asów wszechwiedzących. No i jest czsami klopot..Połaczono nawet kominek co z pompąciepła z wody,zapomniano tylko o przelewach..i zaworach dopuszczających zimną wode przy braku prądu..

Darek B.
03-08-2003, 12:38
Termokominek czy turbokominek? Cały dowcip polega natym że jak firma CTM zastrzegła sobie nazwe termokominek to sprzedającym takie wkady przysłała pisma zakazujące stosowania tej nazwy w reklamie stąd np turbokominek . Ja sprzedaje inne kominki co a w reklamie skasowałem słowo termo... Jak KTOŚ ma prawa do słowa toniech broni tego prawa niemusimy kupować termok... mamy innych firm wcale nie gorsze a tańsze. To troche jak nabyć prawa do słowa kominek ,no ale takie mamy prawo że można. Sam pomysł na kominek co jest dobry tylko instalacje należy inaczej przygotować,tzn.jak do "normalnego"pieca co na paliwa stałe . Tu decyduje czas podjęcia tematu jak masz cała instalacie to dołączenie to pewien problem ,lepiej pomyśleć o kominku co wcześniej. Napewno lepiej ciepło odbiera woda i sprawność kominka co jest większa .W instalacjach z ciepłym powietrzem też są rury do zabudowy i potrzebny jest prąd{z wyjątkiem grawit.]

Kubus1
03-08-2003, 12:51
problemy jak podłączyć kominek co mają hydraulicy ,musi pracować w otwartym systemie co . Wielu wykonawców nie ma pojęcia jak tekie coś podłączyć a łączenie tych wkładów z instalacją pcv to niewykonalne . Sa oczywiście kominki co +piec gazowy+automatyka ale szukaj ich u kominkarzy nie w firmach z piecami gazowymi. Jak ktoś sprzedaje zestawy np. Bo..Vis..itp. to niema czasu na utrudnianie sobie życia kominkami to poprostu wymaga wiedzy . Samo wykonanie instalacji jest proste . takie systemy otwarte nie są drogie Piec co gazowy +kominek co + automatyka { oba piece cwu i co} to coś ok. 9tys.zł.

03-08-2003, 21:47
turbokominek i termokominek to wedzarnie pokojowe.
Gdzie tak sie jeszcze ogrzewa domy poza Polska ?

Forest-Natura
03-08-2003, 23:59
Kolejny malkontent się znalazł.

Forest-Natura
04-08-2003, 00:20
Kubusiu - znowu wypowiadasz się w temacie, o którym masz blade pojęcie.

04-08-2003, 07:40
To nie malkontenctwo kolego nie-aonimowy tylko wymuszony remont/malowanie mieszkania po 2 sezonach uzytkowania kominka.

Nie polecam.

Majka
04-08-2003, 10:13
Chyba malowałeś tylko pokój /salon/ gdzie znajduje się kominek z płaszczem wodnym? Z grzejników przecież nie unosi się sadza :lol:
A może piszesz Gościu o remoncie mieszkania po rozprowadzeniu nadmuchowym ciepła z kominka?

paj^
04-08-2003, 18:40
turbokominek i termokominek to wedzarnie pokojowe.
Gdzie tak sie jeszcze ogrzewa domy poza Polska ?


jak to gdzie, u znajomych w Szwecji, krajach Beneluksu, w Niemczech,
dodam, ze do biednych na ich warunki to oni nie naleza .....


poza tym jak zaoszczedziles na filtrach i robil Ci to ogrzewanie "fachowiec" to miej pretensje do siebie ....
co by nie bylo, ze jestem goloslowny uzytkuje 3 lata kominek z nadmuchem i nie mam sadzy na sufitach i scianach ....
w nowym domku zalozylem kominek z plaszczem wodnych i zdecydowanie polecam ....

04-08-2003, 21:10
Jeszcze dodaj, ze po przerzuceniu 15 metrow szesc opalu przez pokoj, tak jak u mnie to wyszlo za sezon, nie masz sladu w salonie i jestem sklonny ci uwierzyc.

Decyzja juz zapadla, znajomi wycofali sie z takiego ogrzewania z identycznych wzgledow przed rokiem, olej to nie porownanie lepszy komfort.

Od kilkunastu lat odwiedzam znajomych na zachodzie, nie ma tam zauwazalnego udzialu tego typu ogrzewania w domach jednorodzinnych.
Owszem kominki sa obecne w domach, lecz nie eksploatowane do ich intensywanego ogrzewania, raczej do przyjemnego spedzania weekendu.
To jest roznica.
Jestem zwolennikiem taniego, czyt. ekologicznego ogrzewania, lecz nie tak uciazliwego jak kominek.

paj^
04-08-2003, 21:46
tak sie sklada, ze kociolek olejowy tez instaluje, po prostu, instalujac kominek wiem, ze bede mial tez troche kory z buka w salonie, ze trzeba wyjsc na dwor w zimie po niego, ze trzeba paciac metrowe sajty na pol, ze, ze i pozniej, ze itp...
dlatego tez obok kominka zainstalowalem szufelke centralnego odkurzacza, zdaje sobie jednoczesnie sprawe z tego, ze w rurach zostaje kurz w takim systemie a na zachodzie nie ma zbyt wiele domow z takim systemem.................. itp, itp....
jezeli kominek jest dla Ciebie uciazliwy to po prostu go nie instaluj


pozdrowienia

Forest-Natura
04-08-2003, 22:49
No właśnie.
Paj przedstawił całe meritum sprawy.
Chciałbym tylko dopowiedzieć to co przedstawiam każdemu decydującemu się na kominek:
1. Nie pal drewnem mokrym, z którego jest więcej szkód niż pożytku
2. Naucz się otwierać drzwiczki wkładu
3. Smugi na suficie będą zawsze, tak jak nad każdymi kaloryferami konwekcyjnymi - masz czysto w mieszkaniu - nie masz tego problemu.
Sprawa tylko polega na tym czy te smugi pojawią się po 4 latach (mniej więcej czsokres malowania mieszkań, czy będą już po pierwszym sezonie.
4. Wszyskim polecam przeprowadzenie eksperymentu: proszę nastawić temp. kotła (olej czy gaz) na 90 st. i zobaczyć czy emulsja (jakakolwiek) nad kaloryferami wytrzyma długo taką temp.
Pozdrawiam i mimo wszystko namawiam.

gagagf4t35234t
07-08-2003, 06:55
pomożciwe wybrac mi kominek z płaszczem wodnym

maczuk1
07-08-2003, 07:10
Prosze o informacje od kogos kto ma zainstalowany taki wkład a mianowicie:
1. jakej firmy ma wkład i o jakiej mocy? ile powierzni ogrzewa?
2. Jakie ma centralne ogrzewanie i ile wody ma w obiegu?
3. Jaki wkład mi proponuje na ogrzanie ponad 250 m kw?
4. Jak jest ocieplony dom , który jest ogrzewany?
5. czy słyszałeś o dorabianych (przez instalatorów płaszczach wodnych do wkładów żeliwnych ? bo mi ktos proponuje wkład żeliwny z dobudowanym przez niego płaszcem wodnym, na co daje mi gwarancje na 5 lat. Ta osoba twierdzi że stalowe wkłady sa generalnie nietrwałe z powodu tego że są spawane, ze z czasem jak są przegrzewane blachy ich praca jest rózna i to powoduje ze wkład sie sypie. Jedna z polskich firm spawa swoje piece we włoszech i dlatego sadze ze to moze byc prawda, to zdaje sie jest ctm ale nie jestem pewien.
Pozdrawiam Maciej Żukiewicz z Bydgoszczy

Ivonesca
07-08-2003, 08:18
spróbuj użyć funkcji "szukaj" - niedawno było dużo w tym temacie

Darek B.
07-08-2003, 20:14
Jaka moc max. ? Jedno czy dwu funcyjny?

Darek B.
07-08-2003, 20:24
Ten "gość" ma jakiegoś "hopla " na punkcie nienawiści do kominków. Możliwe że jest sprzedawcą piecy co na gaz i słabo mu idzie... Jak kogoś boli bo go niestać na kominek lub "ciepło domowego ogniska" to nie jego klimaty to niech się nie katuje czytaniem o dobrych kominkach od zadowolonych posiadaczy . Na ogień można popatrzeć w TV ,na całe życie zresztą też.

Darek B.
07-08-2003, 20:37
Kominki c.o. praktycznie wszystkie są spawane i jak taki np.Spartherm bez płaszcza wodnego działa wiele lat to jaka jest szansa że takasama stal kotłowa w "osłonie z wody" posypiesie? A z czego ten ktoś zrobi nadstawke nad zwykły wkład żeliwny? Sa na rynku wkłady c.o. z fasadami z żeliwa ale środek jest spawany. Czy kupiłbyś samochód z fabryki czy zbudowany w stodile?

Grzes z krak
08-08-2003, 07:59
Mam pytanie nastepujące

Jest piec gazowy w domu. Od tego pieca odchodzi polączenie z zaworem zwrotnym do rozgałeznika w szafce podtynkowej.

Drugim piecem bylby kominek z plaszczem wodnym. od niego bieglaby rura zasilajaca CO z zaworem zwrotnym do szafki z rozgałeznikiem. W szafce te dwie ruru laczyly by sie trojnikiem i wspolnie wchodzily do rozgaleznika.

Oczywiscie rura z kominka wodnego bylaby z nim polaczona za pomoca wymiennika plytowego aby zachowac uklad zamkniety dla czesci gazowego CO i otwarty dla kominka.

Czy taki uklad bedzie dzialal??
Czy jezeli bede palil w kominku to cieplo przekazane przez wymmiennik plytowy a nastepnie biegnace przez rure do rozgaleznika i do kaloryferow spowoduje ze piec gazowy nie bedzie sie wlanczal bo piec mierzy temperature wew pomieszczenia prawda?

Czy moje rozumowanie jest sluszne?

maczuk1
11-08-2003, 13:28
dwufunkcyjny[/b]

maczuk1
11-08-2003, 13:29
dwufunkcyjny , o mocy 34 kw tzn 25 kw na płaszcz wodny.
Maciej

aceria
26-09-2003, 21:42
Witam wszystkich i proszę o radę.

Planuję ogrzewanie domu 200m2 kominkiem i do tej pory rozglądałam się za zwykłymi wkładami kominkowymi. Jednak wczoraj ktoś podsunął mi pomysł kominka z płaszczem wodnym, czyli ogrzewaniem wody w grzejnikach zamiast powietrza. Nie wiem, czy dobrze zrobił, bo mam teraz jeszcze większy mętlik w głowie...
Czy ktoś z was ma doświadczenie w tej kwestii? Czy taki system sprawdza się w praktyce? Gdzie tkwią pułapki?

pozdrawiam

Artur_Cholys
26-09-2003, 22:01
Kominek z płaszczem wodnym jest typowym kotłem , który ze względu na paliwo musi działać w układzie c.o. tzw. otwartym. Wiąze się to z koniecznością wyprowadzenia rury bezpieczeństwa do naczynia wzbiorczego/przelewowego. Ponadto ogrzewanie takim kominkiem wyklucza stosowanie termostatów przygrzejnikowych, chyba że zastosuje się zawór nadmiarowo-upustowy, który jak zawór bezpieczeństwa "upuści trochę pary" z rozgrzanego kotła kominka. Długo o tym pisać.
Niewątpliwie poważną zaletą takiego układu jest łatwa mozliwość powiązania go z alternatywnym źrółem zasilania c.o. np. z kotłem olejowym, gazowym bez prowadzenia kanałów nawiewnych. Unika się także problemu z brudną ścianą wokół kratek.

A tak poza tym mowa o tym jest w postach około czerwca/lipca
Poszukaj 8)

Wakmen
27-09-2003, 14:25
W niedalekiej przyszłości będę się budował i również zamierzam zastosować taki sposób ogrzewania. W moim przypadku kominek z płaszczem wodnym będzie głównym sposobem ogrzewania domu oraz zasobnika na ciepłą wodę (150 l). Dodatkowo jako zastępcze źródło energii zastosuję piec elektryczny jednofunkcyjny (na inny z wielu powodów nie mogę sobie pozwolić). Takie połączenie już widziałem u znajomego i z jego opini wiem, że je zachwala. Oczywiście każdy chwali swoje ale rozwiązanie płaszcza wodnego jest 100 razy rozsądniejsze od zastosowania systemu nadmuchowego.

27-09-2003, 21:32
Jak na razie brzmi nieźle, trochę tylko mnie postraszyli w starych postach(Artur dzięki za podpowiedź) tym, że woda może się zagotować. Ale to chyba niemożliwe?

Myślę też o tym, żeby ogrzać podłogi w kuchni i łazienkach wodą z kominka (czy to możliwe :wink: )
Ciekawe tylko jakie koszty instalacji i czy w ogóle zawracać sobie głowę dodatkową instalacją gazową???

Czy jest tu ktoś, kto ma takie ogrzewanie? Odezwijcie się!

Artur, ty się chyba na tym nieźle znasz - piszesz, że długo by pisać... proszę napisz coś jeszcze... http://smile.smilies.nl/1739.gif

aceria
27-09-2003, 21:34
To powyżej to byłam oczywiscie ja

aceria
27-09-2003, 21:38
Wakmen, a czy twój znajomy często korzysta ze swojego zastępczego źródła energii? A jeśli nawet korzysta rzadko, to w jakich przypadkach? Czy ma za słaby kominek?

orum
27-09-2003, 21:51
jestem uzytkownikiem kominka z płaszczem wodnym od 2 lat i z perspektywy czasu ( subiektywnie ) nigdy nie zsatosowałbym go jako jedynego zródła ciepła w domu. kominek wpięty jest jako wspomaganie pieca olejowego - i w moim przypadku pracuje w systemie zamknietym. System otwarty to chyba juz przeszłość i dziwie sie ze ktos stawia zastosowanie tego systemu jako warunek przy podłaczeniu takiego kominka

Wakmen
28-09-2003, 03:18
Z pieca elektrycznego korzysta tylko przy taryfie nocnej, kiedy w kominku żar przygasa a rano chce mieć ciepło w całym domu a wszczególności w łazienkach (zastosował ogrzew. podł. wodne).
Co się zaś tyczy komina lub piece to wcale nie są za małe ale palić w nim to napewno trzeba się nauczyć .

niezły
28-09-2003, 09:52
Z moich obserwacji i doświadczeń wynika że coraz więcej osób decyduje się na łączenie ogrzewania kominek z płaszczem wodnym plus kotłownia olejowa lub gazowa niestety kominek z płaszczem wodnym ma kilka wad np. mała moc kilka kilowat dobry do grzania w okresach przejściowych jest to jednak robienie kotłowni z salonu, jak latem chcesz przepalić w kominku to grzejesz też grzejniki no ale zaletą sa niskie koszty grzania w okresach przejściowych

richie
28-09-2003, 19:32
Niezły to nieprawda że chcąc przepalić kominek w lato grzejesz kaloryfery.Można odłączyc grzejniki i naprzykład podgrzac tylko wodę cwu w zasobniku
pozdrawiam richie

niezły
28-09-2003, 20:26
Masz rację można też od piecyka grzać ciepłą wodę i np. podłogówki ale to się wiąże z dodatkowymi kosztami w rozwiązaniu instalacji a kominki z płaszczem wodnym montuję przeważnie ludziom niezamożnym w taki sposób by działały niezawodnie i by nie wymagało to dodatkowej skomplikowanej obsługi po prostu wydając niedużo kasy tanie koszty ogrzewania Nie każdy wie do czego służą u niego które zawory :)

Artur_Cholys
28-09-2003, 21:19
Witam Wszystkich.
Postaram się napisać parę słów na poruszone problemy.

1. Zastosowanie kominka z płaszczem wodnym (będę używać skrótu KZPŁ) w instalacjach zasilania podłogowego jest .... kosztowne. Wynika to z prozaicznej przyczyny - trudno jest utrzymać stałą temperaturę wody w KZPŁ. Pamiętajmy że instalacje podłogowe wymagają max. 40St. C na zasilaniu. Jeżeli chcemy wybudować taki układ należy wykonać system podmieszania w oparciu o zawory bezpośredniego działania (lub elektryczne co jest b.drogie). Oczywiście można taki układ zapojektować i w przypadku 2 pomieszczeń zastosować jeden układ (kuchnia-korytarz)
2. Stosowanie kotła elektycznego jest najprostsze z puntu widzenia sterowania procesem. Pstryk jest ciepełko, pstryk nie ma. Niestety nawet przy taryfie nocnej może to kosztować bo...
3. Kominek z płaszczem wodnym faktycznie jako główne źródło ogrzewania zimą może sprawiać kłopoty z bieganiem i dokładaniem paliwa. Z pewnością w okresach przejściowych wystarczy. Obecnie rozmawiałem z chłopakami z Łódzkiego Instytutu Techniki Cieplnej którzy testowali kominki min. KZPŁ. Aby uzyskać odpowiednią temperaturę przy parametrach -20st.C trzeba dobrać kominek czasami nawet o dwukrotnie wyzszej mocy. Jest to związane m.in. z technologią spalania drzewa, jego kalorycznością itd.
4. Dlaczego "stara" technologia układu otwartego? Bo jest najtaniej.
KZPŁ jest kotłem, który zgodnie z obowiązującymi przepisami może pracować jedynie w układzie otwartym. Jest to związane z bezpieczeństwem, gdzie w przypadku zagotowania się wody rura bepieczeństwa doprowadzona do naczynia przelewowego otwartego pozwala na "ujście pary" do atmosfery. Przypominam że z 1l wody podgrzanej do 100St. C generuje 1720l pary!!
- taniej bo w przypadku gdzie stosujemy układ zamknięty po stronie kotła olejowego/gazowego jest koniczność zastosowania wymiennika ciepła (koszt min. 1000 zł) wraz z całym osprzętem. Przy dwóch układach otwartych wystarczy zawór mieszający włączany np. programatorem temperatury. Koszty porównyalem we wcześniejszych postach.

Ja także KZPŁ wykorzystam w okresach przejściowych wiosna/jesień. Zimą jeśli się da to bardzo chętnie. tym bardziej że sprzężone ze sobą KZPŁ i piec (dowolny) wymieniają się pracą.

Dodatkowo ponieważ zastosuję "solary" wraz z 300l zbiornikiem na c.w.u. z dwiema wężownicami łatwiej jest ten układ c.o. do niego podłączyć. Układ otwarty wymaga zastosowanie kotła do tego przygotowanego. Ponieważ kominek i tak musi mieć naczynie przelewowe/otwarte mogę je wykorzystać do kotła. JAk już mi się znudzi w każdej chwili będę mógł zamknąć układ i zastosować wymiennik. Obecnie pożądne kotły kondensacyjne są zbyt drogie. Za kilka, kilkanaście lat z pewnością będą tańsze i wtedy układ wymienię (jeśli taka potrzeba wystąpi). Nadmieniam, że grzejniki mam dobrane na niższą temperaturę zasilania ze względu na
KZPŁ ioczywiście kondensat.

UFF
Pisałem że to temat rzeka..

Sorry za przynudzanie.
Pa :oops:

Szaruś
29-09-2003, 09:11
(...) kominek wpięty jest jako wspomaganie pieca olejowego - i w moim przypadku pracuje w systemie zamknietym. System otwarty to chyba juz przeszłość i dziwie sie ze ktos stawia zastosowanie tego systemu jako warunek przy podłaczeniu takiego kominka

A jaki masz kominek co pracuje w systemie zamkniętym?

Szaruś
29-09-2003, 09:13
Czy znacie jakiś kominek z płaszczem wodnym, gdzie możne podłączyć czerpnię świeżego powietrza bezpośrednio do paleniska (żeby nie pobierał powietrza z pomieszczenia)?

richie
29-09-2003, 09:48
Szaruś takim kominkiem jest turbo kominek z firmy Makroterm z Zakopanego
pozdrawiam richie

Marek K
29-09-2003, 09:59
Ja kupiłem kominek Makroterm, lecz nie odważyłem się podłączyć czerpni bezpośrednio do dmuchawy!!!. Przy tem. <-20 st.C, może być to zabójcze dla paleniska- jakie wtedy powstaną naprężenia w kotle. A może nie, lecz z jakiego powodu nie robi się takiego podłączenia fabrycznie- tylko trzeba kombinować?.
A podstawową zaletą tego kominka jest wbudowany wymiennik ciepła, dzięki któremu nie potrzeba stosować: sprzęgła cieplnego, ani pompki- po stronie instalacji otwartej.
Marek.

Szaruś
29-09-2003, 10:19
Z tego co widzę na stronach Makrotermu (http://www.makroterm.pl/main.php?muid=295&mid=1178) to wygląda na to, że powietrze jest pobierane z pomieszczenia (są takie dwie kratki na dole z przodu obudowy). Czy się mylę?

A czerpnię chciałem zrobić na zasadzie "rura w rurze" (tak jak piece gazowe z zamkniętą komorą spalania), więc zasysane powietrze będzie się nagrzewać od spalin.

Marek K
29-09-2003, 10:33
Z tego co widzę na stronach Makrotermu to wygląda na to, że powietrze jest pobierane z pomieszczenia (są takie dwie kratki na dole z przodu obudowy). Czy się mylę?

Mylisz się. Kratki te są tylko ozdobą- powietrze jest zasysane przez dmuchawę umieszczoną pod kominkiem- do której można (w jakiś finezyjny sposób) podłączyć szczelnie czerpnię powietrza!!!.
Marek.[/quote]

richie
29-09-2003, 10:36
Szaruś
Na stronach Makrotermu w zakładce dane techniczne/wytyczne montażowe napisane jest o czerpni powietrza średnica minimum 70.
Dodatkowo aby się upewnić zadzwoniłem do nich 2 minuty temu.Uzyskałem odpowiedż,iż jak najbardziej zalecane jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz.
pozdrawiam richie

Szaruś
29-09-2003, 11:00
Marek K mnie rozjaśnił. Te kratki mnie po prostu zmyliły. A że czerpnia ma jakąś tam średnicę, to jeszcze wcale nie znaczy, że musi być połączona z wkładem (jak poprzednie posty pokazują).

pierre
29-09-2003, 20:21
Czy pomyśleli Państwo, co będzie w przypadku awarii po stronie wodnej kominka? Kocioł węglowy, olejowy i gazowy po prostu się wyłącza i naprawia. Poza tym woda zaleje nam co najwyżej pomieszczenie gospodarcze. W przypadku kominka to katastrofa. Musimy rozebrać całą zabudowę a woda zniszczy salon. To wcale nie jest takie nierealne.
Takie rozwiązanie to po prostu kocioł grzewczy w salonie, prawda?

Artur_Cholys
29-09-2003, 21:59
No właśnie trzeba też uważać na hydraulików bo jak coś spaprzą to nam rury popękają w podłodze i ścianach, nie daj Boże jak zaleje przez naczynie przelewowe całą chałupę, a jak ciśnienie nie ujdzie przez zapchaną przez myszy rurę to wylecimy w powietrze.

Całe szczęście było kilku ryzykantów...
Ikarowi się nie udało ale samoloty latają....

Pa :wink:

Forest-Natura
29-09-2003, 22:08
Witam.
Bardzo dobre pytanie.
I tu wychodzi teraz czemu ta firma jest stosunkowo droga w porównaniu z innymi.
Bo ma np. ubezpieczenie OC na wypadek awarii takiego kominka, z którego to pokrywane są wszelkie ewentualne szkody wynikłe w okresie gwarancyjnym (lącznie z postawieniem kominka na nowo).
Bynajmniej to nie reklama z mojej strony tej firmy. Tę informację można uzyskać u źródła.
Co do ciepłej wody i kominka to muszę jescze powiedzieć że dzisiaj spotkałem się z rozwiązaniem technicznym, które pozwala całkowicie odciąć podgrzewanie wody kiedy tylko mamy na to ochotę (tak zapewnia producent.) Rozwiązanie pod względem technicznym jest proste i ciekawe. Pozwala na pełne funkcjonowanie ogrzewania poprzez DGP i CO. Zobaczymy co z tego wyniknie, bo narazie jest to nowinka na naszym rynku.
Pozdrawiam.

pierre
29-09-2003, 23:21
No właśnie trzeba też uważać na hydraulików bo jak coś spaprzą to nam rury popękają w podłodze i ścianach, nie daj Boże jak zaleje przez naczynie przelewowe całą chałupę, a jak ciśnienie nie ujdzie przez zapchaną przez myszy rurę to wylecimy w powietrze.

Całe szczęście było kilku ryzykantów...
Ikarowi się nie udało ale samoloty latają....

Pa :wink:

Chyba zapomniałem, gdzie jestem. Przecież to dyskusja pasjonatów i akwizytorów a nie wymiana doświadczeń. Jak płaszcz wodny przejdzie etap laboratoryjny, to może się tym zainteresuję. Fruwajcie sobie dalej, ja tam na razie wolę kurz z kratek, ale kto wie, może kiedyś... 8)

niezły
30-09-2003, 07:14
A co powiecie na takie rozwiązanie nawinąć około 30 m miękkiej rury miedzianej na czopuch od kominka i wciąć do instalacji Układ zamknięty i bezpieczny :o

Marek K
30-09-2003, 08:26
Pięknie!!!
Miałem lepszą opinię o "niezłym", lecz teraz strzelił gafę!!!.
Nie widzę różnicy pomiędzy piecem na paliwo stałe podłączonym do instalacji zamkniętej- a tym co zaproponował "niezły"
Przede wszystkim prawo budowlane zabrania takich podłączeń, ryzyko jest duże, piecyk może opuścić mieszkanie nie zważając na ściany i inne przeszkody.
Ale- właśnie!!!:
Spotkałem się z takim rozwiązaniem (mam nawet do tego schemat). Firma Szpartherm coś takiego ma w ofercie.
Marek.

Majka
30-09-2003, 09:27
My używamy od roku kominek z płaszczem wodnym /CTM/ jako wspomagający ogrzewanie kotłem gazowym / żeliwny, stojący Buderus /.
Dom nasz /w parterze prawie 200m2/ jest w kształcie liery "C", rozprowadzenie rurami gorącego powietrza mijało się z celem.
W kominku palimy zimą, lubimy to, w salonie /podłogi wyłożone gresami/ mamy olbrzymią skrzynię na drewno. Nasz dom to raczej coś w rodzaju wielkiej chałupy wiejskiej, w której plączą się pod nogami dzieci, pies, kot :D Nie utrzymujemy podłóg w sterylnej czystości. :D
Kominek jest w systemie otwartym, nie grozi nam wygotowanie wody - jest naczynie wzbiorcze, automatyczny spust i napuszczanie wody,po przekroczeniu temp. wody 80stopni włączy się alarm. System ten jest połączony przy pomocy wymiennika ciepła z systemem zamkniętym kotła gazowego. Do tego sporo czujników itp, aby wszystko ze sobą współgrało.
Do kominka powietrze mamy doprowadzone z zewnątrz /w przestrzeń pod kominek/.
Dla nas jest to bardzo dobre rozwiązanie.

Szaruś
30-09-2003, 09:45
(...)
Co do ciepłej wody i kominka to muszę jescze powiedzieć że dzisiaj spotkałem się z rozwiązaniem technicznym, które pozwala całkowicie odciąć podgrzewanie wody kiedy tylko mamy na to ochotę (tak zapewnia producent.) Rozwiązanie pod względem technicznym jest proste i ciekawe. Pozwala na pełne funkcjonowanie ogrzewania poprzez DGP i CO. Zobaczymy co z tego wyniknie, bo narazie jest to nowinka na naszym rynku.
Pozdrawiam.

Możesz podać więcej szczegółów?

skalin
30-09-2003, 13:48
kupiłem i uruchomiłem (fachowcy od rurek) wkład z płaszczem wodnym Lechma (pełne zabezpieczenie z dopuszczaniem wody i jej spuszczaniem) układ zamknięty - hydraulik powiedział krótko - nie przesadzaj z ciśnieniem! Wkład ma moc 24 kw zobaczymy po tej zimie jak się będzie spisywał (uzup. kotła olejowego) czerpnię powietrza z zewn mam podprowadzoną pod wkład a powietrze jest z pod wkładu doprowadzane do kratek wlotowych w kominku - jak na razie działa.... (zobaczymy jak bedzie przy - 20oC). załadunek wkładu jest potężny (szczapy 45-50 cm wchodzą na głębokość wkładu, szer około 70 cm) mam nadzieję że przy takiej komorze spalania nie będę musiał dokładać co chwila.... Na wiosnę odmelduję jak to działa!!!

niezły
30-09-2003, 18:25
Dzięki że ktoś ma o mnie jakieś zdanie :lol: a co do różnicy między piecem na opał stały podłączony do inst. systemu zamkniętego a tym o czym pisałem to jest ona zasadnicza
To rozwiązanie można porównać bardziej do wymiennika płytowego niż do pieca na opał stały. Jest ono równie bezpieczne jak i cała inst. systemu zamkniętego No bo gdzie jest niebezpieczęstwo w przypadku gdy rura miedziana jest nawinięta na zewnętrzną stronę czopucha a korzyści, zwykły wkład do kominka za około 1600 zł plus dodatkowa pompka i kilkadziesiąt metrów miedzi razem około 1 000 zł tak wiec za niecałe 3 000 zł można mieć kominek (nie z płaszczem wodnym) wspomagający np. kotłownię olejową. Montowałem kominki podobne do wymienionych we wcześniejszych postach cena ich była dwukrotnie większa a korzyści podobne lub nawet mniejsze . Co do zakresu robót które wykonuję
to rozrzut jest ogromny od grzejników wciętych w cegiełkę (wiecie co to jest cegiełka?)
przez piece kondensacyjne do kolektorów słonecznych, to Wy decydujecie co robię
Dlatego jestem tylko niezły :(

Artur_Cholys
30-09-2003, 19:39
Chyba zapomniałem, gdzie jestem. Przecież to dyskusja pasjonatów i akwizytorów a nie wymiana doświadczeń. Jak płaszcz wodny przejdzie etap laboratoryjny, to może się tym zainteresuję. Fruwajcie sobie dalej, ja tam na razie wolę kurz z kratek, ale kto wie, może kiedyś... 8)

Z przykrością stwierdzam Pierre że kotły z płaszczem wodnym posiadają aprobaty techniczne zezwalające na ich sprzedaż co oznacza że przeszły etap laboratoryjny.
[/quote]

skalin
30-09-2003, 20:47
zrobiło sie zimno buro i ponuro wiec napaliłem w nowym kominku i jest extra w całym domq! na kominku temperatura poniżej 40oC.

02-10-2003, 05:34
Kominki CO - polecam z szybą pryzmatyczną lub prostą . Żabia Wola k.Warsawy ul.Wiejska 7 tel.046 857 82 17. www.kominki.one.pl

Wes
01-11-2003, 00:37
Przeczytałem w kilku miejscach że kominki (bez płaszcza) można załadować raz a dobrze i że trzymają temperature dziesięc i więcej godzin. Ja mam kominek z płaszczem wodnym i jak go rozpalam a potem użytkuję to najpierw boję sie załadować go maksymalnie zeby nie zagotować wody a potem musze dorzucać drewna co 1,2-2 godziny żeby utrzymać jaką taką temperaturę w systemie. Czy to coś źle z moją techniką palenia czy specyfika wszystkich koimków z płaszczem. Czekam na waszą pomoc

richie
01-11-2003, 10:03
Nie jestem szczęśliwym posiadaczem kominka (jeszcze) , ale z tego co o nich czytałem to można załadować do pełna na wiele godzin a resztą zajmie sie automatyka.Wiatrak reguluje nadmuch a tym samym "natężenie" ognia .Zaś w przypadku za wysokiej temeratury układ zrzuca wodę do kanalizacji i pobiera zimną.Jako użytkownik ustawiasz na panelu sterującym interesującąCiebie temperaturę,a reszty pilnuje "system".Chyba? Tak to wygląda w teori.Poczekajmy na wypowiedzi praktyków, ale jeśli jest tak jak piszesz to mocno się zastanowię nad tym cudem(w końcu to nie mały wydatek)
A swoją drogą jakiej firmy masz wkład,i dlaczego nie przeszkoilił Cię montjący?

01-11-2003, 10:29
jak zwykle w watpliwych kwestiach glos zabieraja niestety teoretycy.
No ale to nie pierwszy raz na tym forum

Gosciu

richie
01-11-2003, 12:07
Sposób działania o jakim pisałem na górze to wypowiedz "słowo w słowo" dystrybutora firmy makroterm i dotyczy działania turbokominka.
Taką wersje przedstawiono mi 3 dni temu w ich salonie sprzedaży.
Gościu nie bądz kąśliwy w stosunku do teoretyków,gdyż:
a: nie każdy urodził się zkominkiem
b: na wstępie zaznaczyłem że nie znam zagadnienia z autopsji
pozdrawiam richie

Zdun Darek B
01-11-2003, 17:57
W kominkach z płaszczem wodnym nadmiar ciepła spowodowałby "walenie przez zawory bezpieczeństwa" a w "zwykłym wkladzie" jest bez znaczenia czy daje on poptymalna ilość ciepła czy jej nadmiar. Te popisy o paleniu 24 a nawet 48 godzin to "radosna twórczość" ludzi co w tym fachu pojawilisie niedawno i za wszelkącene "przebijają rewelacjami" pozostałych. Oczywiście można dokładac co 8-9 godzin ale rozkład ciepła nie jest rownomierny. Kominki [układy c.o] z płaszczem wodnym wymagaja stałego odbioru ciepła na stabilnym poziomie. Osobiście jestem sceptykie co do budowy i zasady działania "niektórych"kominków tego typu. Ciekawe i proste rozwiązania posiada Lechma oraz Merkury. Ten drugi ma bardzo ciekawe zabezpieczenie .

skoczek
01-11-2003, 22:52
jeżeli chodzi o kominki z płaszczem wodnym jak już wspomniano intensywnością palenia steruje automatyka, nie trzeba się bać naładować drewna do oporu. na pewno nie będzie się palić 24 czy 48 h ale w konstrukcjach porządnych producentów żar może się utrzymać do 10 h, w zależności od nastaw na regulatorze. ale naprawdę opłaca się zainstalować taki kominek.

paj^
02-11-2003, 10:21
uzywam kominka z plaszczem wodnym, dziala jak inne, laduje wklad na maxa, mam w 2 domku normalny kominek, wiec wiem o czym pisze,
wszystko dziala tak jak powinno, z tym przegrzewaniem to juz !@#$%^& glupot ...
Darku paliles juz w jakims kominku (???? :) ) czy tez jestes na etapie czytania reklam?

02-11-2003, 14:57
Czytam te wszystkie Wasze wypowiedzi (za które serdecznie dziękuję) i jestem coraz bardziej zdumiony. O jakim wiatraku piszecie, o jakim przeszkoleniu przez firmę. Francuski kominek Fabrilor kupiłem, jak skończony kretyn, nie otrzymawszy żadnej instrukcji obsługi. Facet przyjechał postawił mi kominek wziął pieniądze 7500zł i tyle go było. Nie sprawdzał przekroju komina który nie pasuje do przekroju otworu wylotowego kominka nie zrobił nawiewu (czyżby jeszcze nie zainstalował wiatraka????). Co do sterowania temperaturą wody przez system to sam mnie starszył żeby nie ładować kominka maksymalnie. Jestem sfrustowany bo całość smrodzi i każe się załadowywać co godzinę!!!

wes.

paj^
02-11-2003, 15:29
interesowalem sie tylko CTM i Makrotermem, tam wszystko jest jak na patelni, pierwsze pytanie jakie zadalem: zamontujecie mi to ustrojstwo i uruchomicie i ile to kosztuje?

a teraz jade do Orawicy na Slowacje pogrzac troche kosci w cieplych zrodlach :)

skalin
03-11-2003, 10:50
ja mam lechme "automatyka" jest potwornie prosta - sterownik pilnujący pracę pompki na zadaną temperature. Udało mi sie bez pompki (zapomniałem jej włączyć - nie była podłączona do sterownika - ja=sterownik reczny) ze 3 razy zagotować wodę :) gulgotało i parowało przez zawory ale nie stało sie nic wiecej na zadanej temperaturze - 80oC włączyła sie syrenka (jak to wnerwia) i wiedziałem że trzeba coś z tym zrobić - maxymalnie dobiło mi do 110oC na termometrze od sterowania. Mam kanał nawiewowy pod kominkiem i tym to kanałem wypłynęło sobie to co wyparowało przez zawory... działa to wszystko w miare niezawodnie. domykam wloty powietrza i pali sie powolutku przez około 6-8 godzin żar mam po jakichś 10 godzinach, wkład mam wielki bo 24kw wiec w palenisko mogę nakłaść bardzo dużo (80 szer 55 głębokości i ze 60 wysokości).

TomekM
03-11-2003, 13:16
Witam,
od piątku (31.11) palę w moim turbokominku (Makroterm) i jak na razie jestem zadowolony. Ponieważ na początku nie poczytałem instrukcji 2x zagotowała mi się woda i trochę sie napociłem ale kominek sobie z tym sam poradził. Wczoraj rano poczytałem ustawiłem centralkę jak trzeba i jak na razie działa bez problemu. Nie dokładałem na maxa drewna ale 2 dość grube kawałki orzecha pala się ok. 4-5 godzin i utrzymują temperaturę w okolicach 55 stopni.

Majka
03-11-2003, 13:17
Używamy 2 rok kominek CTM, 24kw. Pali się w nim różnie, zalezy od wilgotności drewna, przekroju /wielkości polan/, ciągu itp. Rozpalamy malymi kawałeczkami drzewa iglastego, potem wrzucamy 5, 6 polan buka, brzozy lub dębu. Jak temp. płaszcza dojdzie do 60stopni zamykamy dopływ powietrza. Kominek utrzymuje zar i temp przez jakieś 4-5 godzin. Tomek nie moze wysiedziec spokojnie i musi koniecznie coś w kominku pogrzebać :D , więc nie da się sprawdzić ile godzin po załadowaniu może palić :D

Zdun Darek B
03-11-2003, 20:30
Odp dla paj; Budujemy kominki od ponad 20 lat ,otwarte , zwkladami, kaflowe i kominki co ...." Czasami " palimy w kominkach np, na naszej wystawie i w domu. Jak coś nawala w jakimś modelu kominka to wiemy o tym natychmiast od naszych "milusińskich" ... Ile sprzedajemy wkładów rocznie ? Sporo. Jak włoskie cudo było niedospawane NIKT takiego cacka nie kupi u nas. A reklamy czytam jak dobre komiksy...i łatwo poznam na forum kto je cytuje a kto ma własne doświadczenia...Pozdrawiam Darek B

rafałek
04-11-2003, 08:01
No właśnie. Pojawia się na rynku dużo kominków u jeszcze większej ilości "super sprzdawców". Około2 miesięcy temu podpytywałęm takiego o kominek z płaszczem. Kominek ma być u mnie dodatkowym źródłem ciepła i bardziej traktuję go jako użyteczną dekorację. Facet zachwalał mi jakie to dobre i wspaniałe, jak dobrze i długo trzyma ciepło, jakie to czyste - zero kurzu i och... i że trzeba koniecznie palić mokrym drewnem... no tego już było za wiele.
Mam kilku znajomych z kominkami i... jest to fajne ale nie códowne rozwiązanie, nie jest wcale tak czysto jak mówił pan od kominka (sam wychowałem się na kaflowych piecach i wiem co się dzieje jak się przynosi drewno i czyści piec, sam widziałem kilka razy jak to robili znajomi) i doszedłem na koniec do wniosku, że uczciwych sprzedawców kominków tak jak uczciwych murarzy to w mojej okolicy prawie nie ma. Każdy chce ci sprzedać towar, doliczyć za montarz a dalej to się sam o to martw.

wuem
04-11-2003, 10:53
Jak pewno wiecie pracują w układzie otwartym i wymagają znbiornika wyrównawczego. Czy ktoś mi moze powiedzieć, jak wielki to musi byc zbiornik? :-?
Jedni "fachowcy" twierdzą, że może sobie wisiec w pomieszczeniu gospodarczym (czyli nie musi być duży) a drudzy mówią o posadowieniu go na strychu i bardzo dużej pojemności.

paj^
04-11-2003, 17:07
do Darka
co ma kominek Merkury, ze nie znajde tego w CTM lub Makrotermie?

drapieżnik
05-11-2003, 08:37
Cześć. Jestem bardzo zainteresowany tym wątkiem. Niestety ja również jestem teoretykiem więc z chęcią poznam wasze opinie o zamianie płaszcza wodnego na ruszt wodny. Nie jestem pewien ale w takim przypadku moge użyć ciepłego powietrza do dodatkowego ogrzania salonu, co w kominku z płaszczem wodnym chyba nie jest możliwe ponieważ ciepło gromadzone w górnej części kominka jest przekazywane wodzie. Całkiem ciekawe oferty znalazłem
http://sklep.istore.pl/kominki/

Marek K
05-11-2003, 09:00
Też zastanawiałem się nad tym rusztem wodnym, ale dla mnie odpada!!!.
Jak jest z odpowietrzeniem w tym ruszcie?, przecież wlot i wylot wody CO jest pod spodem kominka. Trudno, a wręcz niemożliwe jest, w tym wypadku zabezpieczenie rusztu przed zagotowaniem wody (czytaj wybuchem).
A co ze schłodzeniem paleniska, gień palący się na ruszcie wodnym- sprawność spadnie przypuszczam że poniżej 50%.
Takie rozwiązanie ma tylko jedną zaletę: można kupić kominek i kiedy DGP będzie źle działało- dodać ruszt wodny podłączając system do normalnego wodnego CO. Lecz równie dobrze, można kupić kilka metrów miękkiej miedzi np. 22 i owinąć nią kominek- efekt ten sam a cena znacznie niższa.
Marek.
Jeszcze co z aprobatami technicznymi???, kto to dopuści do urzytkowania???.

16-11-2003, 13:23
Zapytaj Forest-Natura ON zna wszystkie odpowiedzi...

Forest-Natura
16-11-2003, 16:57
Witam.
O to najlepiej zapytać akurat hydraulika, który powinien podpiąć wkład z płaszczem wodnym do instalacji CO. Ja nie mam po temu wiedzy ani stosownych uprawnień. Ale zazwyczaj zbiorniki takie mają pojemność między 20-40 l.
Generalnie dobrze by podpięcie kominka z płaszczem wodnym wykonał instalator od CO wykonujący je w domu. Oczywiście zawsze należy uwzględnić posadowienie kominka pod kątem usytuowania komina i samej konstrukcji obudowy - i tu dużo do powiedzenia ma kominkarz.
Pozdrawiam.

Szanowny Gościu może się wreszcie przedstawisz. Bo ja już wiem jak sie nazywasz (łatwo to było sprawdzić). I jeśli nie chcesz bym zrobił Ci antyreklamę, to powstrzymaj sie od swego rodzaju "złośliwości" na forum.

Szaruś
17-11-2003, 11:04
Czy są kominki z płaszczem wodnym całkiem szczelne? Tzn. czerpnia podłączona bezpośrednio i szczelnie do wkładu, i drzwiczki, po zamknięciu, też bardzo szczelne (z uszczelkami?).

Czy są takie wkłady?

Marek K
17-11-2003, 11:35
Nawet piecy stałopalnych CO takich nie ma, a co dopiero kominków.
Pewnie jest to związane z niemożliwością szybkiego wygaszenia tego rodzaju pieca.
Marek.

skalin
17-11-2003, 18:04
W lechmie którą ja mam drzwiczki i cześć wlotów powietrza jest uszczelniona sznurem (chyba grafitowy). Czerpni nie ma ale powietrze doprowadzone pod kominek ma uformowane tak kanały doprowadzające że wpada prosto pod wloty do kominka. Jednak wlotów nie można zamknąć w 100%. zamykają się tak na 90%. (czy nie jest to wada wykonania?).

17-11-2003, 19:46
Czy pomyśleli Państwo, co będzie w przypadku awarii po stronie wodnej kominka? Kocioł węglowy, olejowy i gazowy po prostu się wyłącza i naprawia. Poza tym woda zaleje nam co najwyżej pomieszczenie gospodarcze. W przypadku kominka to katastrofa. Musimy rozebrać całą zabudowę a woda zniszczy salon. To wcale nie jest takie nierealne.
Takie rozwiązanie to po prostu kocioł grzewczy w salonie, prawda?

Trzesienie ziemi, osma bin ladenek, kastralny w wysokosci 50 %, itp.

Ma(r)tado
17-11-2003, 20:26
System z wężownicą dookoła czopucha ma firma Spartherm i nazywa się to Spartherm Aqua WT direkt podobno jest produkowany w Strzelcach Krajeńskich.
www.spartherm.com.pl
Jest to produkt nowy wprowadzony w tym roku ,firma nic nie pisze o wadach systemu więc jeżeli ktoś zastosował bardzo proszę o opinię.pozdr

ps Duży artykuł o tym w Świecie Kominków nr2

skalin
17-11-2003, 20:40
do pierre - zdarzyło mi sie że w pokoju pekł grzejnik. powódź była niewielka a pojemność wkłądu wodnego (np w moim przyp) ok40l pod kominkiem mam czerpnie wiec to co wyleci w czasie awarii wypływa na zewn domu.

Cap
18-11-2003, 11:26
a jakie kominki z płaszczem są najlepsze (i w rozsądnych cenach)???

Pozdrawiam,

Cap
18-11-2003, 11:29
a jakie kominki z płaszczem wodnym są najlepsze i w rozsądnych cenach ?

Pozdrawiam,

marchall
22-11-2003, 14:22
Witam.
Zastanawiam się nad sensem zakładania kominka z tzw. płaszczem wodnym. Bo przy obecnie stosowanym systemie budowy i montażu CO, gdzie istnieje konieczność stosowania pompki aby uzyskać obieg wody, automatyce itd. zanik prądu powoduje że w mroźne dni marzniemy. W takim momencie na ratunek przychodzi nam kominek, ale jeśli i on jest z płaszczem wodnym to ......... :(
Ja mieszkam w miejscu gdzie awaria energetyczne są częste więc zastanawia mnie ten temat.
Jesli ktoś ma jakieś doświdczenia w tym temacie to ptoszę o odpowiedź.

Szaruś
22-11-2003, 14:29
Kominki z płaszczem wodnym też mają pompki.

marchall
22-11-2003, 14:58
No właśnie mają pompki nie ma prądu nie ma ciepła bo woda sie w nim zagotuje i klapa
:o

Szaruś
22-11-2003, 16:27
Możesz kupić wkład, w którym woda się nie zagotuje jak nie ma prądu.

marchall
22-11-2003, 17:19
A są takie wkłady?
OK kupie wkład w którym woda sie nie zagotuje, ale w domu ciągle jest zimno.

Szaruś
22-11-2003, 19:53
Np. turbokominek (http://www.makroterm.pl/main.php?muid=295)

Szaruś
23-11-2003, 12:50
Z tego co widzę na stronach Makrotermu to wygląda na to, że powietrze jest pobierane z pomieszczenia (są takie dwie kratki na dole z przodu obudowy). Czy się mylę?

Mylisz się. Kratki te są tylko ozdobą- powietrze jest zasysane przez dmuchawę umieszczoną pod kominkiem- do której można (w jakiś finezyjny sposób) podłączyć szczelnie czerpnię powietrza!!!.
Marek.

W dokumentacji Turbokominka zanlazłem taki rysunek:
http://www.dunakanyar.net/~kszarkowicz/Turbo1.jpg

I tekst: W przedniej ścianie komory spalania, po obu stronach popielnika zamontowane są dwie kratki dopływu powietrza?

To w końcu jak to jest z tym dopływem powietrza w turbokminku? To w końcu te kratki to tylko ozdoba czy też nie i w ciągają powietrze z pomieszczenia?

paj^
23-11-2003, 19:11
u mnie powietrze ciagnie wentylator pod kominkiem, mam czerpie powietrza, ktorej nie bede instalowac na sztywno z wentylatorem, nawet nie wiem czy sie tak da zrobic ?
natomiast czerpie wykorzystam na ewentualna awarie instalacji wodnej, w razie wycieku woda bedzie splywac do czerpi i nia na zewnatrz budynku

Szaruś
23-11-2003, 20:03
(...) mam czerpie powietrza, ktorej nie bede instalowac na sztywno z wentylatorem, nawet nie wiem czy sie tak da zrobic ?
(...)

Rozumiem, że z kominka pod spodem wystaje kawałek rury fi 70, w której jest zainstalowany wentylator. Jeżeli tak, to można podłączyć czerpnię szczelnie.

Tylko te kratki z przodu. Już sam nie wiem co o nich sądzić.

A na ile szczelne są drzwiczki?

paj^
23-11-2003, 20:20
z dzwiczkami jest maly problem jak masz silny "cug" , troche swiszczy wiaterek, ale mozna to zlikwidowac, rure z czerpi moge podlaczyc, ale nie chce, to bedzie taki "zawor bezpieczenstwa" na wypadek awarii, mam podloge z desek wiec nie chce ryzykowac, zlicuje rure z wylewka

TomekM
23-11-2003, 21:20
Witajcie,
w kwestii kratek wentylacyjnych i czerpni powietrza w Makrotermie. Te kratki spełniają rolę dopływu powietrza w momencie gdy kominek jest obudowany. Jeżeli pod kominkiem jest wylot czerpni powietrza to wentylator raczej z niego pociągnie powietrze niż porzez kratki w kominku (mniejsze opory + niższa temperatura /tego ostatniego nie rozumiem ale nie każdy jest fizykiem :) /). Co do szczelnego podłączenia czerpni to powiedziano mi, że to nie jest dobry pomysł, bo w przypadku jej zatkania (np. śniegiem) kominek może pobierać powietrze z mieszkania a przy szczelnym połączeniu tej szansy nie ma.
Rozwiano też moje obawy dotyczące nawiewania zimnego powietrza do pomieszczenia: 1 - ciepłe powietrze z mieszkania przykrywa wylot czerpni "czapką"; 2 - wylot czerpni jest osłonięty obudową kominka.
Mnie to przekonało. A was?
pozdrawiam,

Tomek.

Szaruś
24-11-2003, 08:14
w kwestii kratek wentylacyjnych i czerpni powietrza w Makrotermie. Te kratki spełniają rolę dopływu powietrza w momencie gdy kominek jest obudowany.
Tego nie rozumiem. A jak nie jest obudowany to nie ciągnie z czerpni?


Jeżeli pod kominkiem jest wylot czerpni powietrza to wentylator raczej z niego pociągnie powietrze niż porzez kratki w kominku (mniejsze opory + niższa temperatura /tego ostatniego nie rozumiem ale nie każdy jest fizykiem :) /).
Wentylator jest zamocowany nad kratkami? Czy pod kratkami? Znaczy powietrze przez kratki jest zaciągane przez "cug", czy ewentualnie wentylator?

Co do szczelnego podłączenia czerpni to powiedziano mi, że to nie jest dobry pomysł, bo w przypadku jej zatkania (np. śniegiem) kominek może pobierać powietrze z mieszkania a przy szczelnym połączeniu tej szansy nie ma.
To jest prawda. Tylko że przy zatkaniu czerpni po prostu kominek nie będzie się palił, bo nie będzie dopływu powietrza. Więc można pójść i odetkać czerpnię.

Rozwiano też moje obawy dotyczące nawiewania zimnego powietrza do pomieszczenia: 1 - ciepłe powietrze z mieszkania przykrywa wylot czerpni "czapką"; 2 - wylot czerpni jest osłonięty obudową kominka..
To wszystko zależy jaką masz wentylację. Obudowa kominka nie jest szczelna (czy ją jakoś uszczelniałeś?).

czakur
24-11-2003, 08:48
W moim makrotermie nie ma możliwości podłączenia szczelnego czerpni.
zbliżyłem wylot powietrza z czerpni maxymalnie do wentylatora ale została około 2-3 mm nieszczelność tak iż wentylator ciągnia z czerpni lub z pomieszczenia przez te kratki w odlewie frontowym ( one nie kierują powietrza do paleniska tylko pod obudowę aby wentylator miał powietrze gdy zatkasz czerpnię (i tak na dopływie powietrza z czerpni założyłem szyber) bo ilość powietrza do spalania regulują obroty wentylatora sterowane ze sterownika.

Szaruś
24-11-2003, 09:25
Teraz jasne :D

TomekM
24-11-2003, 12:38
No to Czakur mnie wyręczył. Wyjasnianie zawiłości nigdynie było moją mocną stroną :)

Arkadly
01-12-2003, 10:30
Witam,
czy mógłby ktoś mnie oświecić:
1. W jaki sposób jest realizowane odłączanie kotła gazowego, gdy kominek osiągnie nominalną temperaturę?
2. Jak jest zrealizowana możliwość używania kominka w lecie, gdy nie chcemy ogrzewać domu grzejnikami, a zależy nam tylko na milutkim widoku w salonie.
Interesują mnie wszystkie typy kominków z płaszczem.



Dziękuję

Arecki

czakur
01-12-2003, 11:26
Jeżeli chodi o pierwsze pytanie, to u mnie nie ma specjalnego urządzenia odłączającego kocioł gazowy, po prostu gdy kominek i jego pompa obiegowa dadząodpowiednią temperaturę w grzejnikach regulator gotła gazowego nie włączy kotła bo jest ciepło.
aby używać kominka w lato mam dwa odrębne zestawy pompowe jeden do CO drugi do CWU oba obsługiwane przez sterownik kominka,
w zimę pracuje pompa CO i CWU
w lato Pracuje tylko pompa CWU aby odebrać ciepło z kominka
Dodam że mam MAKROTERM-a.

brachol
08-12-2003, 13:31
a jakie sa jeszcze kominki z plaszczem poza makrotermem?

K2
10-12-2003, 17:03
I jaki jest koszt takiego układu , tzn. ile jak jest różnica w cenie kominka ze zwykłym wkładem a kominkiem z płaszczem wodnym wpietym w instalację c.o. (nie licząc kosztów pieca gazowego z grzejnikami)

Cap
10-12-2003, 18:43
nikt już nie ma innych kominków ???

Proszę o uwagi !

Pozdrawiam,

Szaruś
10-12-2003, 20:00
http://www.lechma.com.pl

http://www.ctmpolonia.pl