PDA

Zobacz pełną wersję : Fotokomórka w bramie - niezbędna czy dodatek???



Willie
08-11-2005, 12:20
Mam dwie opinie i problem decyzji :lol:
czy fotokomórka w bramie garażowej zabezpieczająca przed opadnięciem bramy jeśli ktoś/coś stoi w świetle jest konieczna czy tylko dodatkowo daje komfort bo standardowo brama ma mechanizm oporowy zabezpieczający przed zamknięciem?
Jeden wykonawca twiedzi że fotokomórkę należy dać, drugi że niekoniecznie.........

dzięki za opinie

Majka
08-11-2005, 12:31
sąsiad nie miał fotokórki i brama mu się zamknęła jak wyjeżdżał autem :roll: , no i ..................... juz ma fotokomórkę :D

Tomek_R
08-11-2005, 15:42
Jak kogoś stać na taki bajer to czemu nie :wink: Ja póki co zastanawiam się, czym w ogóle zamknę nasz garaż, choć do tego jeszcze trochę czasu nim autem tam wjadę :D

myciek
08-11-2005, 17:44
czy fotokomórka w bramie garażowej zabezpieczająca przed opadnięciem bramy jeśli ktoś/coś stoi w świetle jest konieczna czy tylko dodatkowo daje komfort bo standardowo brama ma mechanizm oporowy zabezpieczający przed zamknięciem?
Jeden wykonawca twiedzi że fotokomórkę należy dać, drugi że niekoniecznie.........
Może obaj mają rację, bo należy ale niekoniecznie... ;-)

Ten mechanizm, to jest zazwyczaj przeciwprzeciążeniowy czyli jeśli natrafi na opór to nie miażdży pełną siłą siłownika tylko się wycofuje. Ale jeśli nie ma gumowego odbojnika to może porysować lakier.
Od roku używam zarówno bramy wjazdowej przesuwnej bez fotokomorki jak i garażowej uchylnej (oczywiście też bez fotokomórki). Ani razu nie zauważyłem dyskomfortu. Wręcz przeciwnie: jak mam przejechać przez bramę z fotokomórką to zawsze się zastanawiam co się stanie jak przejadę za szybko...
A jak kto jest taki sprytny, że da się przygnieść bramie garażowej bez fotokomórki to podejrzewam, że i z fotokomórką pokaże na co go stać...

GL35
08-11-2005, 18:18
Myślę, że w przypadku gdyby brama zaczęła się zamykać przy wyjeżdżaniu z garażu to bez względu na gumową uszczelkę grozi uszkodzeniem samochodu i bramy na skutek ruchu tego pierwszego.
Miałem nie zakładać fotokomórki, ale jednak się zdecyduję.

Mały
08-11-2005, 19:41
Mam dwie opinie i problem decyzji :lol:
czy fotokomórka w bramie garażowej zabezpieczająca przed opadnięciem bramy jeśli ktoś/coś stoi w świetle jest konieczna czy tylko dodatkowo daje komfort bo standardowo brama ma mechanizm oporowy zabezpieczający przed zamknięciem?
Jeden wykonawca twiedzi że fotokomórkę należy dać, drugi że niekoniecznie.........

dzięki za opinie
Powiem bardzo brzydko "w dupie z samochodem-ma autocasco" ,ale jest inny kłopot - parę lat temu podwoziłem kilkuletniego syna znajomego do szkoły. Tydzień później dowiedziałem się , że będzie jego pogrzeb...przygniotła go zamykająca się stalowa brama (myślał że zdąży). Fotokomórki nie było...

myciek
08-11-2005, 20:30
Powiem bardzo brzydko "w no z samochodem-ma autocasco" ,ale jest inny kłopot - parę lat temu podwoziłem kilkuletniego syna znajomego do szkoły. Tydzień później dowiedziałem się , że będzie jego pogrzeb...przygniotła go zamykająca się stalowa brama (myślał że zdąży). Fotokomórki nie było...
Napisz proszę więcej, bo to - poza tym, że tragiczne - zdumiewające. Obie moje bramy mają wyłączniki przeciążeniowe i trudno mi sobie wyobrazić, że kogoś taka brama ...
Fotokomórka też pewnie nie wyeliminuje wszystkich potencjalnych zagrożeń. W bramach przesuwnych bywa stosowana listwa, która reaguje na nacisk. Czyli jak naciśnie na cokolwiek to się cofa. Podobnie jak to robi fotokomórka, tylko, że fotokomórka jest w określonym punkcie a listwa reaguje na faktyczny nacisk. Niemniej wiem przy jakim nacisku cofa napęd moją 4,5 metrową bramę. Sporo mu brakuje, żeby zrobić krzywdę nawet dziecku.

Mały
08-11-2005, 20:38
Niestety to się stało (może coś nawaliło w mechaniźmie...to tylko urządzenie,może zawieść).Byłoby co najmniej nietaktem gdybym zapytał jak to się stało .

radex
09-11-2005, 07:43
Witam,

właśnie jestem po montażu napędu do bramy garażowej segmentowej FAAC 531, a przed montażem napędu FAAC 741 do bramy wjazdowej przesuwnej.

Ogólnie stosowanie fotokomórki ma sens, jeśli chcemy skonfigurować elektronikę napędu w ten sposób, aby po naciśnięciu przycisku na pilocie brama się otwierała, poczekała pewien okres czasu (do skonfigurowania) i automatycznie się zamykała.

Ja osobiście jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania. Wolę wersję - naciskam, brama się otwiera, wjeżdżam/wyjeżdżam, naciskam przycisk i brama się zamyka. I wówczas stosowanie fotokomórki nie ma sensu - widzimy przecież czy jest jakaś przeszkoda czy nie.

Co do wspomnianego tragicznego przypadku - musiał to być jakiś stary napęd. W obecnie już zamontowanym przetestowałem działanie elektroniki antyzgnieceniowej. Po prostu ustawiłem się na drodze zamykającej bramy. Brama dojechała do mojego barku, poczuła opór i automatycznie zaczęła się ponownie otwierać. Dlatego w obecnie sprzedawanych napędach opisana sytuacja nie mogłaby się wydarzyć.

Dodam może, że z reguły do napędów bram wjazdowych są standardowo dołączane fotokomórki (podobnież wymaga tego prawo), zaś do napędów garażowych nie, ale można je dokupić (100-150 zł).

I to chyba tyle. Ja zamontuję 1 parę fotokomórek do bramy wjazdowej do ochrony zamknięcia (w zależności od napędu można stosować wiele par fotokomórek - do ochrony obszaru otwarcia, zamknięcia, krawędzi itd.), a do garażówek nie będę stosował fotokomórek.

nurni
09-11-2005, 12:32
Co do wspomnianego tragicznego przypadku - musiał to być jakiś stary napęd. W obecnie już zamontowanym przetestowałem działanie elektroniki antyzgnieceniowej. Po prostu ustawiłem się na drodze zamykającej bramy. Brama dojechała do mojego barku, poczuła opór i automatycznie zaczęła się ponownie otwierać. Dlatego w obecnie sprzedawanych napędach opisana sytuacja nie mogłaby się wydarzyć.

PotwierdzaM. Sam się ustawiłem i brama też się cofnęła po napotkaniu oporu. Naprawdę lekko tylko dotknęła i zaczęła się otwierać (jest również regulacja tej siły).
Napęd Hormana.

Pozdrawiam

_ZBYCH_
09-11-2005, 22:35
A ja doceniam automatykę napędów :D

W ogrodzeniu mam tylko bramę (nie mam furtki) i mam napęd z funkcją "furtka". Realizacja takiej opcji jest możliwa tylko przy zamontowanej fotokomórce. Po włączeniu napędu brama otwiera się, po przerwaniu wiązki fotokomórki zatrzymuje się i po 5 sekundach zamyka się :D.

Będę również montował fotokomórkę do bramy garażowej, ale dla bezpieczeństwa antykradzieżowego. Przy przypadkowym otwarciu bramy (np. siadamy na pilocie w kieszeni i otwiera się brama, a my nic o tym nie wiemy :-? ), po określonym czasie brama samoczynnie zamyka się.
Również nie trzeba pamiętać o zamykaniu bramy po wyjechaniu z garażu (czy z posesji). Sama się zamknie po zaprogramowanym czasie od przerwania wiązki fotokomórki.

Willie, skoro już masz okablowanie, to zrób te fotokomórki :)

krzysztofh
10-11-2005, 06:30
A ja doceniam automatykę napędów :D

W ogrodzeniu mam tylko bramę (nie mam furtki) i mam napęd z funkcją "furtka". Realizacja takiej opcji jest możliwa tylko przy zamontowanej fotokomórce. Po włączeniu napędu brama otwiera się, po przerwaniu wiązki fotokomórki zatrzymuje się i po 5 sekundach zamyka się :D.

Będę również montował fotokomórkę do bramy garażowej, ale dla bezpieczeństwa antykradzieżowego. Przy przypadkowym otwarciu bramy (np. siadamy na pilocie w kieszeni i otwiera się brama, a my nic o tym nie wiemy :-? ), po określonym czasie brama samoczynnie zamyka się.
Również nie trzeba pamiętać o zamykaniu bramy po wyjechaniu z garażu (czy z posesji). Sama się zamknie po zaprogramowanym czasie od przerwania wiązki fotokomórki.

Willie, skoro już masz okablowanie, to zrób te fotokomórki :)

Spotkałem się z opinią montażystów bram ogrodzeniowych i oczywiście napędów bo o tym mowa, że rozwiązanie o którym piszesz poza swoimi zaletami ma też wady. Np. Jeżeli akurat słońce powoduje oślepianie fotokomórki zamontowanej na słupku bramy ogrodzeniowej, może sie wydażyć sytuacja, że brama po otwarciu nie będzie się chciała sama zamknąć.

radex
11-11-2005, 19:07
A ja doceniam automatykę napędów :D

W ogrodzeniu mam tylko bramę (nie mam furtki) i mam napęd z funkcją "furtka". Realizacja takiej opcji jest możliwa tylko przy zamontowanej fotokomórce. Po włączeniu napędu brama otwiera się, po przerwaniu wiązki fotokomórki zatrzymuje się i po 5 sekundach zamyka się :D.

Nie wiem Zbychu jak to jest rozwiązane w Twoim napędzie, ale w FAAC są 2 wejścia open dla całkowitego i częściowego otwarcia. Sam konfigurujesz ile brama ma się otwierać dla częściowego otwarcia. A ponieważ mam na pilocie 1 kanał wolny, więc mogę z pilota otwierać bramę częściowo lub całkowicie. I fotokomórki nie są mi do tego potrzebne. Co nie zmienia faktu, że skoro mi je dali z napędem, to je zainstaluję :)

Jeśli chodzi o pełną automatykę bram (czyli otwieranie i automatyczne zamykanie po pewnym czasie) i fotokomórki to zdania nie zmieniłem. Są różne sytuacje, np. trzeba rozładować zakupy z samochodu czy mają przyjeżdżać goście i wówczas nie mam zamiaru przekomarzać się z napędem, którego automatyka próbuje być mądrzejsza ode mnie i za każdym razem zamyka mi bramę. Ustawianie przeszkód przerywających promień fotokomórki też nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Dlatego wolę skonfigurować napęd w półautomatyce (każde przyciśnięcie przycisku zamyka lub otwiera bramę).

Suma sumarum, producenci po to umieszczają różne możliwości konfigurowania napędu, aby każdy mógł go dostosować do własnych potrzeb.

myciek
11-11-2005, 19:23
Będę również montował fotokomórkę do bramy garażowej, ale dla bezpieczeństwa antykradzieżowego. Przy przypadkowym otwarciu bramy (np. siadamy na pilocie w kieszeni i otwiera się brama, a my nic o tym nie wiemy ), po określonym czasie brama samoczynnie zamyka się.
Na razie nie widzę tu roli fotokomórki. Moja brama wjazdowa ma taką samą funkcję (którą wyłączyłem), ale nie potrzebuje do tego fotokomórki. A co robisz jak chcesz otworzyć bramę garażową na godzinę, bo robisz coś w ogródku a z garażu bierzesz co chwila narzędzia? Zaklejasz fotokomórkę plastrem ? ;-)
To o czym piszesz jest dość przekonywujące. Niemniej dziś też chyba poskąpiłbym pieniędzy na fotokomórkę. De gustibus...

_ZBYCH_
11-11-2005, 21:22
A ja doceniam automatykę napędów :D

W ogrodzeniu mam tylko bramę (nie mam furtki) i mam napęd z funkcją "furtka". Realizacja takiej opcji jest możliwa tylko przy zamontowanej fotokomórce. Po włączeniu napędu brama otwiera się, po przerwaniu wiązki fotokomórki zatrzymuje się i po 5 sekundach zamyka się :D.

Będę również montował fotokomórkę do bramy garażowej, ale dla bezpieczeństwa antykradzieżowego. Przy przypadkowym otwarciu bramy (np. siadamy na pilocie w kieszeni i otwiera się brama, a my nic o tym nie wiemy :-? ), po określonym czasie brama samoczynnie zamyka się.
Również nie trzeba pamiętać o zamykaniu bramy po wyjechaniu z garażu (czy z posesji). Sama się zamknie po zaprogramowanym czasie od przerwania wiązki fotokomórki.

Willie, skoro już masz okablowanie, to zrób te fotokomórki :)

Spotkałem się z opinią montażystów bram ogrodzeniowych i oczywiście napędów bo o tym mowa, że rozwiązanie o którym piszesz poza swoimi zaletami ma też wady. Np. Jeżeli akurat słońce powoduje oślepianie fotokomórki zamontowanej na słupku bramy ogrodzeniowej, może sie wydażyć sytuacja, że brama po otwarciu nie będzie się chciała sama zamknąć.
Oczywiście może się tak zdarzyć, że przy pewnym usytuowaniu bramy, silne słońce zakłóca pracę fotokomórki, ale i temu można zaradzić montując odpowiednie osłony.
Zamontowałem kilkanaście napędów (głównie u znajomych, którzy wiercili mi dziurę w brzuchu :wink: :lol: ) i nigdzie nie miałem takiej sytuacji, aby słońce blokowało fotokomórkę. Zdarza się, że padający gęsty śnieg blokuje fotokomórkę i na to nie ma rady :(

_ZBYCH_
11-11-2005, 21:29
A ja doceniam automatykę napędów :D

W ogrodzeniu mam tylko bramę (nie mam furtki) i mam napęd z funkcją "furtka". Realizacja takiej opcji jest możliwa tylko przy zamontowanej fotokomórce. Po włączeniu napędu brama otwiera się, po przerwaniu wiązki fotokomórki zatrzymuje się i po 5 sekundach zamyka się :D.

Nie wiem Zbychu jak to jest rozwiązane w Twoim napędzie, ale w FAAC są 2 wejścia open dla całkowitego i częściowego otwarcia. Sam konfigurujesz ile brama ma się otwierać dla częściowego otwarcia. A ponieważ mam na pilocie 1 kanał wolny, więc mogę z pilota otwierać bramę częściowo lub całkowicie. I fotokomórki nie są mi do tego potrzebne. Co nie zmienia faktu, że skoro mi je dali z napędem, to je zainstaluję :)

Jeśli chodzi o pełną automatykę bram (czyli otwieranie i automatyczne zamykanie po pewnym czasie) i fotokomórki to zdania nie zmieniłem. Są różne sytuacje, np. trzeba rozładować zakupy z samochodu czy mają przyjeżdżać goście i wówczas nie mam zamiaru przekomarzać się z napędem, którego automatyka próbuje być mądrzejsza ode mnie i za każdym razem zamyka mi bramę. Ustawianie przeszkód przerywających promień fotokomórki też nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Dlatego wolę skonfigurować napęd w półautomatyce (każde przyciśnięcie przycisku zamyka lub otwiera bramę).

Suma sumarum, producenci po to umieszczają różne możliwości konfigurowania napędu, aby każdy mógł go dostosować do własnych potrzeb.
Mam napęd NICE. Tam nie ma osobnego wejścia do częściowego otwierania. Dla mnie taka opcja jest niepotrzebna. Po co mam mieć osobne przyciski do otwierania częściowego i całkowitego, skoro automatyka sama może odpowiednio szeroko otwierać bramę.
Odnośnie sytuacji, w których brama ma pozostać otwarta, to wystarczy ją zatrzymać pilotem i wtedy automatyka już nie działa :D.

Suma sumarum, dla mnie pełna automatyka jest potrzebna. Zrozumiałem to, wielokrotnie patrząc na otwarte bramy sąsiadów, którzy pojechali do pracy i zapomnieli zamknąć bramę...

_ZBYCH_
11-11-2005, 21:34
Będę również montował fotokomórkę do bramy garażowej, ale dla bezpieczeństwa antykradzieżowego. Przy przypadkowym otwarciu bramy (np. siadamy na pilocie w kieszeni i otwiera się brama, a my nic o tym nie wiemy ), po określonym czasie brama samoczynnie zamyka się.
Na razie nie widzę tu roli fotokomórki. Moja brama wjazdowa ma taką samą funkcję (którą wyłączyłem), ale nie potrzebuje do tego fotokomórki. A co robisz jak chcesz otworzyć bramę garażową na godzinę, bo robisz coś w ogródku a z garażu bierzesz co chwila narzędzia? Zaklejasz fotokomórkę plastrem ? ;-)
To o czym piszesz jest dość przekonywujące. Niemniej dziś też chyba poskąpiłbym pieniędzy na fotokomórkę. De gustibus...
Rola fotokomórki jest taka, że przy załączonej automatyce jeśli w świetle bramy stoi przeszkoda, to brama się nie zamyka.
Jak chcę otworzyć bramę garażową, czy wjazdową na dłużej, to po prostu zatrzymuję ją pilotem (lub ściennym przyciskiem) i automatyka przestaje działać, ale jeśli komuś wygodniej, to można również użyć do tego celu plastra :wink: :lol:

Peteros
11-11-2005, 21:37
Koledze brama bez fotokomówki skasowała kota - autentycznie...

cisza1
23-12-2006, 10:33
a... dozuce swoj glos.... choc po roku... ale moze warto odswierzyc watek i poznac opinie 'PO'

na bezpieczenstwie nie ma co oszczedzac... bo to pozniej sie moze zemscic...
ja bede mial 2 fotokomorki przy bramie.

co do kota, to chyba by mu jednak zycia nie uratowalo, chyba ze czujnik bylby zainstalowany bardzo nisko, ale... to bylo by upierdliwe...
moze listwa pneumatyczna na krawedzi skrzydla by pomogla.

MARKOG
23-12-2006, 16:00
Fotokomórka przyda się również w następującej sytuacji
Masz dwa auta - pierwszym jedziesz ty a drugim twoja żona 500m za tobą i nie wie że jedziesz przed nią. Dojęzdzając do bramy z odległości ok 80m naciskasz pilota dojezdzasz do otwartej bramy i wjezdzasz powolutku. w miedzyczasie twoja żona która dojeżda (i zza winkla) naciska pilota celem otwarcie. Przy braku fotokomórki brama zacznie się zamykac i nic nie uratuje lakieru w twoim samochodzie a czasami i blachy.
Druga sprawa że używam tez w bramie funcję furtki i tu może zdarzyć sie również taka sama sytuacja - nawet przez głupi przypadek - pilota mają przecież dwie (niezsynchronizowane ze sobą) osoby które mogą zadziałac przeciwstawnie.

A po drugie przy koscie 100 zł za komplet fotokomórek to o czym tu mówimy - niech uchroni raz przed czymkolwiek i juą się zwróci

jogi8
23-12-2006, 17:39
Montując automatykę faac i key spotkałem się z różnymi przyczynami złej pracy napędów, jeśli chodzi o garaż to zdarzyło się że ze względu na błędy wykonane przez instalująch bramę, przeciążeniówka załączała się przy końcu domykania i niestety trzeba ją było wylączyć wtedy już tylko pozostają foto, a w bramach wjazdowych instaluję zawsze chyba że klient złoży oświadczenie że został zapoznany z konsekwencjami ich braku. Raz mi się zdażyło że słoneczko oświetlało fotki ale wystarczył mały daszek i chodzi tu o foto nice z faac i key to nigdy nie miało miejsca.

xavi
23-04-2007, 11:17
Odświeżam temat:

Brama 2 - skrzydłowa o prześwicie 3,5 mb.

Mam na oku do niej napędy:

Nice zestaw Wingo

oraz FAC model 414.

Faac ma lepsze parametry znamionowe i jest tańszy, ale wyczytałem że ma jakąś tulejkę w siłowniku z teflonu, która się zużywa - ponad 300 zł wymiana.


Nice się chwali że ma tulejkę z mosiądzu.

Opinii na tym forum jako takich nie ma, tylko każdy chwali to co ma.

Jakie są wasze opinie jako montażystów na ten temat?? Który napęd wybrać??

jogi8
23-04-2007, 18:51
Zadaj to pytanie na www.autobramy.org Ale ze swojego doświadczenia to faac jest lepszy, bo z nice miałem sporo problemów z elektroniką (często się wieszała) a za to faac montuję i zpominam że zamontowałem nic się z tym nie dzieje

ekeko
28-06-2007, 10:03
wiem ze ten watek nie byl dawno odwiedzany ale mam pytanko ostanie w temacie napedow: co wybrac Nice czy FAAC?

Bigbeat
28-06-2007, 10:13
No właśnie przecież post wyżej masz odpowiedź.

dwiecegly
12-03-2018, 06:37
A w jaki sposób (gdzie) zamontować fotokomórkę na bramie uchylnej (dwuskrzydłowej) aby zabezpieczyć się przed zamknięciem bramy gdy pomiedzy skrzydłami stoi auto? Nie chodzi mi o sytuacje że auto stoi miedzy słupkami tylko np ktoś nie wjechał wystarczająco głeboko na plac i dupka auta wystaje w miejscu gdzie bedą przechodzić skrzydła bramy przy zamykaniu.

Bertha
12-03-2018, 09:33
Powinny byc cztery fotokomórki. Dwie = jedna linia tuż przed bramą, druga linia tam gdzie sięga promeń obrotu skrzydeł. Na obecność dziecka i psa uważać musisz sam, zabezpieczeniem byłby skaner obszaru wokół bramy (koszt!).

e_gregor
12-03-2018, 12:05
Jeszcze ieszkam w bloku gdzie mam tez garaż. Brama wjazdowa do parkingu ma fotokomórkę. No i nie raz wjeżdżałem jak zaczynała sie zamykać (zamykanie automatyczne po parunastu sekundach)... do czasu aż raz się nie zatrzymała. Dlatego brama garażowa w moim domu fotokomórki nie dostanie - będę wiedział że trzeba uważać

mlukasiewicz
14-03-2018, 07:40
Może była brudna dlatego nie zadziałała.

piotrek0m
14-03-2018, 08:28
Może była brudna dlatego nie zadziałała.

A zasadę działania fotokomórek znamy ?

Tomaszs131
14-03-2018, 09:29
Kolega pomylił fotokomórkę z kamerą cofania?