PDA

Zobacz pełną wersję : Czy wysypywać podjazd grubym żwirem?



rafałek
09-11-2005, 12:58
Obecnie mam wykonany krótki podjazd do garażu. Pozostał mi jeszcze fragment między bramą a tym co zrobiłem. Na działce mam ziemię dość gliniastą. Mam w planie to co pozostało wysypać grubym żwirem - tak ok 5 cm. Co myślicie o takim rozwiązaniu? Zaletą ma być utwardzenie i pozbycie się błota tworzącego się przy deszczu po kilku przejazdach. Do tego będzie to w przyszłości łatwe do usunięcia, a koszt wykonania też jest niewielki. A może macie inny tani pomysł?

Gwizdki
09-11-2005, 13:18
U nas będzie dokładnie tak samo: wysypany tłuczeń między zjazdem z płyt betonowych a wybrukowanym podjazdem po garaże. I tez mamy glinę, niestety :-?

rafałek
09-11-2005, 13:22
A jaką grubość chcecie wysypać? Chodzi mo o grubość warstwy i średnicę żwiru.

Majka
09-11-2005, 13:33
jak masz glinę, to pierwsza warstwa sie utopi. Najpierw syp grubszą frakcję, potem kliniec.

rafałek
09-11-2005, 13:42
Z tym topieniem to nie tak do końca. Sąsiad miał podobnie i przez kilka lat sie nie utopiło - znaczy wszystko bo zrobiła mu się warstwa ok 2 cm. Proponowana przez Ciebie (Majka) technologia jest poprawna, ale 1 - zbyt kosztowna. 2. Za dobra jak na prowizorkę. Układ nie może być za solidny, bo będzie wieczny :wink:
Osobiście się zastanawiam czy nie będzie przy grubości 5 cm zbyt miałko - przynajmniej na początku.

ania
09-11-2005, 14:24
My położyliśmy geowłókninę pod warstwę tłucznia. Dzięki temu tłuczeń nie wciska się w grunt a woda swobodnie odpływa.

Gwizdki
09-11-2005, 14:29
A jaką grubość chcecie wysypać? Chodzi mo o grubość warstwy i średnicę żwiru.

Tak dokładnie to nie wiem :oops: Powiedział nam o tym brukarz i stwierdził, że na ten nasz kawałek tzn. 3,5m x 3m trza wysypać 10 ton tłucznia. Mówił "tłuczeń" bez podawania wielkości, a opisywał go jako "kamień z pyłem".

Jarzeb
09-11-2005, 16:15
5cm minimum
warto dac wloknine
chwasty nie rosna, ponadto zwir nie miesza sie z ziemia
koszt niewielki
co do zwirku - super sprawa - mam obecnie i w przyszlej chatce tez koniecznie

myciek
09-11-2005, 16:48
Proponowana przez Ciebie (Majka) technologia jest poprawna, ale 1 - zbyt kosztowna. 2. Za dobra jak na prowizorkę. Układ nie może być za solidny, bo będzie wieczny
Osobiście się zastanawiam czy nie będzie przy grubości 5 cm zbyt miałko
Na temat grubego żwiru mam tyle do powiedzenia, że nie wiem co z nim zrobić żeby nie grzęznąć nogami (i kołami). Ale pewnie komuś się udało, bo jak widać niektórzy są zadowoleni.
W celu uniknięcia błota ja u siebie wysypałem tłuczeń - ok 10-15cm. Nie dość, że przez kilka miesięcy miałem znakomitą prowizorkę, to jeszcze jak doszło do kładzenia kostki to miałem znakomitą, ubitą podbudowę. Czyli prowizorka, która nie poszła na marne. Co do kosztów to nie wiem co dla Ciebie jest tanie - ja za tłuczeń płaciłem poniżej 30zł/tonę (wystarczało na 3-4 m2).
Ilość 10 ton tłucznia na 10m2 podjazdu to jakiś absurd - to jest norma na samochody ciężarowe.

rafałek
10-11-2005, 06:19
5cm minimum
warto dac wloknine
chwasty nie rosna, ponadto zwir nie miesza sie z ziemia
koszt niewielki
co do zwirku - super sprawa - mam obecnie i w przyszlej chatce tez koniecznie

Jakiej średnicy był ten żwir?

Jarzeb
11-11-2005, 21:37
tak 1cm do 2cm

pod samochodem troche sie rozjezdza - ale taka uroda
moze podklad z gruzu poprawilby sytuacje