PDA

Zobacz pełną wersję : Rolety zewnętrzne podnoszone elektrycznie



m_ch_konto usunięte
09-11-2005, 22:22
Cześć!

Proszę o Wasze zdanie na temat umieszczania włączników opuszczania i podnoszenia rolet zewnętrznych. Czy lepiej zamontować je tuż przy oknie, czy też może przy wejściu do pomieszczenia? Za pierwszym przypadkiem, według mnie, przemawia intuicyjność rozwiązania, za drugim być może funkcjonalność np. nie trzeba łazić po całym pomieszczeniu by podnieść rolety. Jakie są wasze sugestie/doświadczenia? Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić, który wariant byłby lepszy.
Temat dla mnie pilny! Z góry dzięki za odpowiedzi
Pozdrawiam

Sonika
09-11-2005, 22:28
My mamy przy każdym oknie po włączniku, a oprócz tego jeden "zbiorczy", który podnosi wszystkie razem.

Sonika
09-11-2005, 22:31
I jeszcze zapomniałam - ten główny jest z programatorem czasowym.
Dobre rozwiązanie, jak się chce hodować kwiatki :D :wink: .

RolandB
09-11-2005, 22:33
ja mam głównie przy drzwiach ale w jednym pomieszczeniu przy oknach ( salon ). Co prawda w tymże salonie jest także grupowy wyłącznik przy wejściu do salonu działający na wszystkie rolety w tym pomieszczeniu. Wyłącznik główny mam przy drzwiach wejściowych ale chyba dodam taki sam przy wejściu z garażu.

m_ch_konto usunięte
09-11-2005, 23:03
ja mam głównie przy drzwiach ale w jednym pomieszczeniu przy oknach ( salon ). Co prawda w tymże salonie jest także grupowy wyłącznik przy wejściu do salonu działający na wszystkie rolety w tym pomieszczeniu. Wyłącznik główny mam przy drzwiach wejściowych ale chyba dodam taki sam przy wejściu z garażu.

O tym garażu to nie zapomnę. Przecież to będzie moje "główne" wejście, choć przez kotłownię :wink:

Rozumiem, że nie masz centralki sterującej? Tylko wyłacznik na wszystkie rolety. Tak sobie teraz myślę, że wyłaczniki umieszczone przy drzwiach są konieczne, gdy nie ma jakiejś centralki sterującej grupą rolet. Czy tak jest u Ciebie?

I jak jest u innych Was?

jajmar
10-11-2005, 10:11
Może troszke odbiegnę od tematu wątku jakim napięciem zasilane są rolety? 220V czy jakies inne np 12 ? I drugie jaki jest orientacyjny koszt napędu do 1 rolety?

SławekD
10-11-2005, 10:33
My mamy przy każdym oknie po włączniku, a oprócz tego jeden "zbiorczy", który podnosi wszystkie razem.
My mamy podobnie, w jednym miejscu w salonie są wszystkie wyłączniki i przy wejściu dwa centralne, jeden na górę i drógi na dół. Jednak obecnie centralne nie mogą działać bo muszą bić dołożone przekaźniki do każdej rolety. Elektryk mówił że każdy przekaźnik to ok 150 zł a mamy 11 rolet i to juz daje ładną sumkę. U was też tak jest ?? Czy te przekaźniki są faktycznie takie drogie ????

rafałek
10-11-2005, 10:38
Osobiście nie posiadam rolet, ale ma je znajomy. Sterowanie ma przy każdym oknie, do tego sterowanie czasowe które może przełączyć na sterowanie na wschód i zachód słońca. Z tego co wiem miał pewne kłopoty by rolety na drzwiach na taras zamykały się z opóźnieniem po okiennych. Chodziło o to by nie zamknąć domowników w ogrodzie na całą noc.

RolandB
10-11-2005, 10:47
O tym garażu to nie zapomnę. Przecież to będzie moje "główne" wejście, choć przez kotłownię :wink:

Rozumiem, że nie masz centralki sterującej? Tylko wyłacznik na wszystkie rolety. Tak sobie teraz myślę, że wyłaczniki umieszczone przy drzwiach są konieczne, gdy nie ma jakiejś centralki sterującej grupą rolet. Czy tak jest u Ciebie?

I jak jest u innych Was?
Mam główny sterownik ... wszystki jest połączone w gwiazdę - dzieki temu mogę dowolnie zmieniać działanie, połączenia, grupowanie ...

pozdrawiam

m_ch_konto usunięte
10-11-2005, 11:24
Może troszke odbiegnę od tematu wątku jakim napięciem zasilane są rolety? 220V czy jakies inne np 12 ? I drugie jaki jest orientacyjny koszt napędu do 1 rolety?

Ja mam 220 - koszt silnika 300-360zł (zależne od producenta) Mam NICE za 300zł netto (vat 7%)
Do tego kabel zasilający (chyba 5 żył jeżeli mają być sterowane centralnie), Włacznik jakieś 30zł. Przekażniki nie wiem ile kosztują -ale wydaje mi się, ze będą potrzebne jedynie gdy będzie sterowanie niskoprądowe.

Gregwlkp
26-11-2005, 21:47
Witam
U mnie napędy rolet sterowane bezprzewodowo.
Chodzi bezproblemowo , jeden programator czasowy plus dwa piloty pięciokanałowe.

Greg

rispetto
26-11-2005, 22:12
My mamy przy każdym oknie po włączniku, a oprócz tego jeden "zbiorczy", który podnosi wszystkie razem.
My mamy podobnie, w jednym miejscu w salonie są wszystkie wyłączniki i przy wejściu dwa centralne, jeden na górę i drógi na dół. Jednak obecnie centralne nie mogą działać bo muszą bić dołożone przekaźniki do każdej rolety. Elektryk mówił że każdy przekaźnik to ok 150 zł a mamy 11 rolet i to juz daje ładną sumkę. U was też tak jest ?? Czy te przekaźniki są faktycznie takie drogie ????
Zobacz w Cyfralu Kraków. Jakiś czas temu były po 80 złotych (na 12 i 24 V)

woy
01-01-2006, 19:02
Polecam
http://www.somfy.com/pl/index.cfm?page=/pl/home/products/rolling_shutters&language=PL-PL
:D

mario_pab
02-01-2006, 09:19
My mamy przy każdym oknie po włączniku, a oprócz tego jeden "zbiorczy", który podnosi wszystkie razem.
My mamy podobnie, w jednym miejscu w salonie są wszystkie wyłączniki i przy wejściu dwa centralne, jeden na górę i drógi na dół. Jednak obecnie centralne nie mogą działać bo muszą bić dołożone przekaźniki do każdej rolety. Elektryk mówił że każdy przekaźnik to ok 150 zł a mamy 11 rolet i to juz daje ładną sumkę. U was też tak jest ?? Czy te przekaźniki są faktycznie takie drogie ????

Ja planuję wykorzystać przekaźniki wielostykowe. Największy jaki był w sklepie to przekaźnik czterostykowy. Koszt przekaźnika łącznie z podstawką to około 55zł. Jeden przekaźnik obsługuje 4 rolety, ale tylko samo zamykanie lub samo otwieranie. W sumie do 4 rolet będę potrzebował 2 takich przekaźników.
Pozdrawiam

kaczorek.
12-03-2006, 02:41
przekazniki nie sa drogie a mozna "poszalec" jak sie je zainstaluje, a jak
http://www.central.krakow.pl/index_pl.htm

a jak będziesz miał sterownik och to dopiero bedzie zabawa np.
otwieranie i zamykanie automatycznie o wybranych godzinach (programowalnych)
o i z jednym przelacznikiem
o i z w momecie aktywacji lub dezakt, alarmu itp.

http://www.central.krakow.pl/index_pl.htm

taka zabawa wciaga !

Mufinek
21-11-2006, 09:19
Mam pytanie do Was...czy ktoś z Was robił coś takiego.
Tzn. czy ktoś z Was ma rolety opuszcane elektronicznie za pomocą guziczka, pilota itp.? No i czy to jest każda roleta z osobna? Chciałabym w swoim domu, który będe budować na wiosnę zamontować rolety ale żeby były opuszcane elektronicznie i to w dodatku za pomocą jednego guziczka wszystkie jednocześnie, aby nie biegać z pokoju do pokoju i opuszczać każdą z osobna? Czy ktoś to przerabiał i czy jest to możliwe? Dzięki za informacje

tomeczek
21-11-2006, 21:41
wszystko jest możliwe, skąd jesteś może podam ci jakieś namiary

ghostt
21-11-2006, 22:05
ja tam mam przyciski przy rolecie i wszystkie lub grupowe centralnie

PRO
21-11-2006, 22:07
Możesz i z guziczka i z pilota.

http://www.xcomfort.pl/

aqep
21-11-2006, 22:13
Oprocz tego doloz sobie zegary za ok 30zl i mozesz programowac jak sobie zyczysz. NP od pn do pt o 6 podnosi a o 19 zamyka. W weekend o 10 podnosi a o 19 zamyka...koszt niewielki a wygoda nie do opisania..

Mufinek
22-11-2006, 08:54
O super, już się cieszę że coś takiego jest możliwe :)

Mufinek
22-11-2006, 08:55
wszystko jest możliwe, skąd jesteś może podam ci jakieś namiary

Z Wrocka

imwbudowa
22-11-2006, 09:41
Chyba teraz to najlepiej z pilota, nie trzeba dodatkowej instalacji, jeden pilot centralny i w każdym pokoju osobno. Piloty są małe i można w oprawce przykleić np. obok włącznika światła, tak żeby się nie pogubiły :)
U nas się sprawdza. Piloty można dodatkowo programować tak, żeby rolety zamykały się do określonego poziomu (np. widoczna perforacja).

tomeczek
22-11-2006, 11:27
wszystko jest możliwe, skąd jesteś może podam ci jakieś namiary

Z Wrocka

Witam. We Wrocławiu nie będziesz miał problemu żęby coś takiego załatwić. Szukaj w dobrych punktach ze stolarką okienną - one zazwyczaj coś takiego mają w swojej ofercie. Padło już tutaj rozwiązanie które jest obecnie coraz częściej stosoane - centralny pilot razem z klawiszami przy każdej rolecie jest bardzo wygodne. Na pweno posida to w swojej ofercie system SELVE. Koszty takiego rozwiązania przedstawi c handlowiec z tórym będzie sz rozmawiał. Dla przykładu powiem tylko tyle że pilot centralny - około 300,00

ghostt
22-11-2006, 11:29
a ja mam pytanie czy to nowy dom i czy juz sa tynki bo jesli nie
to lepiej podlaczyc wszystko i sprowadzic kable np do alarmu
wychodzac z domu uzbrajasz alarm i zaluzje w calym domu sie zamykaja
a koszt i tak bedzie nizszy niz pilotow

Mufinek
22-11-2006, 14:13
a ja mam pytanie czy to nowy dom i czy juz sa tynki bo jesli nie
to lepiej podlaczyc wszystko i sprowadzic kable np do alarmu
wychodzac z domu uzbrajasz alarm i zaluzje w calym domu sie zamykaja
a koszt i tak bedzie nizszy niz pilotow

ooo super rozwiązanie, budowę zaczynam na wiosnę i narzuca mi się kilka pomysłów wygodnych dla mnie i próbuję je rozwiązać przed rozpoczęciem robót aby nic nie umknęło i nie było potem za późno.

Chatte
22-11-2006, 14:31
Ja mam rolety sterowane elektrycznie. Instalację wykonał elektryk wg wskazówek Pana od alarmów.
W skrócie - gdyby każdą roletę podnosić oddzielnie - wystarczy samo zasilanie elektryczne do silnika rolety. W przypadku grupowego sterowania roletami nalezy dodatkowo wykonać okablowanie do przekaźników łaczących te rolety w grupę. Rodzaj przekaźnika zależy od przewidywanego systemu , u mnie np. oparty jest na polskich przekaźnikach RCS i nie nadaje się do sterowników SOMFY (za mało o 1 kabel).
Najlepiej na etapie przymierzania się do realizacji porozmawiać z firmą montującą rolety i na podstawie ich wskazówek wykonać instalację elektryczną.

aru
22-11-2006, 14:58
Oprocz tego doloz sobie zegary za ok 30zl i mozesz programowac jak sobie zyczysz. NP od pn do pt o 6 podnosi a o 19 zamyka. W weekend o 10 podnosi a o 19 zamyka...koszt niewielki a wygoda nie do opisania..
to czasowe to najlepsze rozwiązanie
jak kiedyś znajomi wyszli z domu do swojego ogródka na grilla, to wrócili nad ranem :D
ale inteligentny dom to fajna sprawa

imwbudowa
22-11-2006, 15:05
Oprocz tego doloz sobie zegary za ok 30zl i mozesz programowac jak sobie zyczysz. NP od pn do pt o 6 podnosi a o 19 zamyka. W weekend o 10 podnosi a o 19 zamyka...koszt niewielki a wygoda nie do opisania..
to czasowe to najlepsze rozwiązanie
jak kiedyś znajomi wyszli z domu do swojego ogródka na grilla, to wrócili nad ranem :D
ale inteligentny dom to fajna sprawa
:D :D :D :D :D

kaczorek.
22-11-2006, 15:18
ooo super rozwiązanie, budowę zaczynam na wiosnę i narzuca mi się kilka pomysłów wygodnych dla mnie i próbuję je rozwiązać przed rozpoczęciem robót aby nic nie umknęło i nie było potem za późno.

heh to kolega daleko w przyszłość wybiega ...
na tym etapie to lepiej pomyśleć albo popytać jak takie rolety w nadproża schować bo co do sterowania to mozna wiele zrobic kwestia zasobności portfela inwestora.
najlepsze rozwiązaanie to podłączenie tego z alarmem jak napisał ... ghostt jakis lepsiejszy alarm np satel integra trochę przekazników i możesz zrobic wszystko łącznie z otwieraniem i zamykaniem rolet przez telefon komórkowy ... rozwiazania sa w tym przypadku różne a ogranicza je jedynie wyobraźnia inwestora ;) i szerokość kieszeni :D

ghostt
22-11-2006, 16:51
to ja napisze jak ja zrobilem
jako ze mam w domu spora instalacje na skretkach ethernetowych
i w do kazdego pokoju pociagnolem kilka
postanowilem sterowac roletami niskonapieciowo
i tak przy rolecie mam puszke w niej przekaznik do tej puszki idzie kabelek ethernetowy a oprucz tego ochywiscie podlaczone sa przyciski przy kazdym oknie do sterowania roleta
i w ten sposob moge sobie zrobic dowolne grupy moge doinstalowac pilota jesli bede mial kaprys i zainstalowac centralke alarmowa i manipulator gdzie mi sie podoba (no bo tego akurat jeszcze niemam :wink: ) i to wszystko bez kucia ;P
aha napedy wziolem bez napedu awaryjnego bo brzydziej wygada i posztuje 2 razy wiecej a jak sie popsuje to i tak podniose a utraty pradu sie nie boje bo mam zasilanie rezerwowe ;P

mario_pab
08-01-2007, 12:05
Witam!

Dawno, dawno (no może nie znowu tak bardzo dawno :) )temu z uwagi na brak kasy założyłem rolety zewnętrzne, ale bez napędu. Teraz chciałbym dołożyć do nich silniki. Mam w związku z tym pewne wątpliwości:

1. czy silniki są na określoną szerokość rolety, czy są uniwersalne i pasują do każdej rolety?
2. czy występuje kilka standardów silników i samych rolet wzajemnie do siebie niepasujących?

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Stiv32
08-01-2007, 13:11
Najważniejsze to na jaka rurę (średnica) jest silnik oraz jego udźwig - no i długość napędu - bo w wąskim oknie może być kłopot.

boro40
24-11-2008, 19:16
Witam
Założyłem w domu rolety zewnętrzne sterowane elektrycznie/radiowo firmy Portos.
Z rolety wystają 3 kable zasilające (faza, zero ochronne i zero robocze) oraz 3 kable sterujące (do przycisków).
przez jakis czas wszystko działało bez zarzutu - na pilota i przez "ręczne" stykanie kabli - podłączone do gniazda 220.
Po jakimś czasie elektrycy podłączyli rolety do zasilania z rozdzielni jednym wspólnym obwodem, kable sterujące do kostki i od tego momentu się sypnęło.
Wszystko by bylo jasne gdyby rolety w ogole nie działały. ale działają na pilota a nie reagują na stykanie kabli sterujących.
czy ktos spotkał się z podobnym problemem? dystrybutor i monter nie mają pojęcia o co chodzi. w tej chwili czekam na wizytę kogoś od producenta, ale to może potrwać.

pozdrawiam

Wojtek R
25-11-2008, 08:26
jeśli rolety podnoszone elektrycznie tylko i wyłącznie bezprzowodowo
ktoś tam słusznie doradzał somfy

do każdego okna kabel z zapasem 30 cm i kabel bez żadnych puszek bezpośrednio do rolety , każde okno osobny bezpiecznik ( ułatwia to programowanie )

to rozwiązanie umożliwia dołożenie silników jeśli teraz nie macie kasy bez żadnego kucia , przerabiania itd.

Ciągnięcie jakiś kabli do centralek , styczniki , włączniki na ścianach jest zwyczajnie wg mnie głupie i niepraktyczne jest cała masa pilotów i sterowników bezprzewodowych w somfy , którymi można sobie to wszystko sterować jak się chce

ilona79
25-11-2008, 09:31
My również w domu posiadamy rolety sterowane bezprzewodowo, piliot czasowy 6 kanałowy i dwa piloty 80 kanałowe (Nice).
Nie chciałam żadnych wyłączników, ponieważ byłoby tego wszystkiego za dużo, a tak zdecydowanie lepiej sie użytkuje i wygląda.

lee28
25-11-2008, 18:27
My mamy przy każdym oknie po włączniku, a oprócz tego jeden "zbiorczy", który podnosi wszystkie razem.
My mamy podobnie, w jednym miejscu w salonie są wszystkie wyłączniki i przy wejściu dwa centralne, jeden na górę i drógi na dół. Jednak obecnie centralne nie mogą działać bo muszą bić dołożone przekaźniki do każdej rolety. Elektryk mówił że każdy przekaźnik to ok 150 zł a mamy 11 rolet i to juz daje ładną sumkę. U was też tak jest ?? Czy te przekaźniki są faktycznie takie drogie ????

Chyba mu sie coś pomyliło, takie zwykłe styczniki to koszt 20-25 zł.

SławekD
02-12-2008, 14:18
Zakładaliśmy je ponad 2 lata temu. Markowe Lgranda czy Berkera kosztowały ok 150 zł, za jakieś polskie z montażem dawałem 100, jak sądzę teraz zapewne jest taniej ale i tak nie podjął bym się podłączenia tego samemu bo to ciut skomplikowane i też ciut kosztuje.

Nikoru
09-12-2008, 14:45
A ile może kosztować montaż rolet zewnętrznych w domku? Ja mam akurat na parterze 5 okien (mniejsze i większe) + jedne drzwi tarasowe.
Mąż by chciał, ja się waham, bo obawiam się kosztów.

Wojtek R
09-12-2008, 14:51
A ile może kosztować montaż rolet zewnętrznych w domku? Ja mam akurat na parterze 5 okien (mniejsze i większe) + jedne drzwi tarasowe.
Mąż by chciał, ja się waham, bo obawiam się kosztów.

dla mnie montaż rolet wyłącznie na etapie budowy lub dużego remontu , puszki sterczące na elewacji wg mnie wyglądają tragicznie

Nikoru
09-12-2008, 14:59
A ile może kosztować montaż rolet zewnętrznych w domku? Ja mam akurat na parterze 5 okien (mniejsze i większe) + jedne drzwi tarasowe.
Mąż by chciał, ja się waham, bo obawiam się kosztów.

dla mnie montaż rolet wyłącznie na etapie budowy lub dużego remontu , puszki sterczące na elewacji wg mnie wyglądają tragicznie

Ja właśnie buduję :D Mamy stan surowy zamknięty, właśnie robimy elektrykę.

Sławas7
09-12-2008, 17:02
A ile może kosztować montaż rolet zewnętrznych w domku? Ja mam akurat na parterze 5 okien (mniejsze i większe) + jedne drzwi tarasowe.
Mąż by chciał, ja się waham, bo obawiam się kosztów.

Nie można mówić o kwocie mając tak mało danych i nie wiedząc czego oczekujesz od rolet

SławekD
09-12-2008, 20:55
A ile może kosztować montaż rolet zewnętrznych w domku? Ja mam akurat na parterze 5 okien (mniejsze i większe) + jedne drzwi tarasowe.
Mąż by chciał, ja się waham, bo obawiam się kosztów.

dla mnie montaż rolet wyłącznie na etapie budowy lub dużego remontu , puszki sterczące na elewacji wg mnie wyglądają tragicznie

Ja właśnie buduję :D Mamy stan surowy zamknięty, właśnie robimy elektrykę.
Trochę późno na takie rozważania. Okna wstawione a trzeba było kupić okna razem z roletami, wówczas puszki na pancerz by nie było widać od zewnątrz. My rolety zakładaliśmy ponad dwa lata temu, czasy i ceny się już trochę zmieniły. Wtedy najdroższe z tej całej "zabawy" były silniki, im dłuższa gwarancja na nie tym droższe. My braliśmy silniki za ok 500zł/szt z 5 letnią gwarancją ( jakby co w 24h wymiana na nowy ), powiedzmy że drugie 500 na pancerz i montaż całości. Tak wyszło u nas, nie wiem na ile się ceny zmieniły.

retrofood
10-12-2008, 07:10
Elektryk mówił że każdy przekaźnik to ok 150 zł a mamy 11 rolet i to juz daje ładną sumkę. U was też tak jest ?? Czy te przekaźniki są faktycznie takie drogie ????

jeśli kazdy z brylantem... to drogie nie są... :wink:

jareko
10-12-2008, 09:21
to nie przekaźniki - to sa specjalne układy elektroniczne odseparowywujace silniki od siebie umożliwiając ich sterowanie

frykow
10-12-2008, 09:52
Sterownik zamela srm-10 kosztuje coś połowę tej kwoty.

Nikoru
10-12-2008, 10:43
Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.
Rolety mają służyć praktycznie osłonie od słońca i sąsiadów. Nie bardzo wierzę w ich działanie antywłamaniowe.
Okien aż tak dużo nie mam w salonie 2szt. 150x180 + tarasowe 150x230. W kuchni 180x150 i jeszcze dwa 90x150.
Raczej nie potrzebuję do wszystkich siłowników (z waszych wypowiedzi zrozumiałam, że do każdego okna trzeba kupić oddzielny).
Co do ukrycia rolet, to planujemy jeszcze styropian 8cm na ścianę, więc może...
Z tego co się orientuję, to m2 rolety może kosztować od 200zł w górę. Ale na co mam zwracać uwagę przy wyborze?

SławekD
11-12-2008, 19:28
to nie przekaźniki - to sa specjalne układy elektroniczne odseparowywujace silniki od siebie umożliwiając ich sterowanie
Dokładnie, nie zagłębiałem się w to bo to cuś bardzo skomplikowane, zworki jak w hdd umożliwiające różne nastawy a największy plus tej zabawy że można wszystkie rolety spiąć jednym wyłącznikiem centralnym ( czasowym lub zwykłym ), można nawet podpiąć pod alarm i sms'em sterować otwieranie i zamykanie, opcji jest wiele :wink:

Sterownik zamela srm-10 kosztuje coś połowę tej kwoty.
Całkiem możliwe. Pisałem wcześniej że podane przeze mnie kwoty są juz prawie sprzed 3 lat. A jak ceny się zmieniają nadmieniać nie muszę :wink:

... m2 rolety może kosztować od 200zł w górę. Ale na co mam zwracać uwagę przy wyborze?
Z tego co słyszałem od wielu wykonawców to liderem w samych pancerzach jest Heroal i na tym chyba nie ma co oszczędzać. Silników jest mnóstwo, niektórzy mówią że daleko się trzymać włoskich Nice bo niby popularne, dość tanie ale awaryjne. Osobiście kierowałem się okresem gwarancyjnym, brałem takie co mają 5 lat gwarancji - średnia półka, były z dłuższym okresem gwarancji, oczywiście droższe.

Nikoru
12-12-2008, 14:29
Z tego co słyszałem od wielu wykonawców to liderem w samych pancerzach jest Heroal i na tym chyba nie ma co oszczędzać. Silników jest mnóstwo, niektórzy mówią że daleko się trzymać włoskich Nice bo niby popularne, dość tanie ale awaryjne. Osobiście kierowałem się okresem gwarancyjnym, brałem takie co mają 5 lat gwarancji - średnia półka, były z dłuższym okresem gwarancji, oczywiście droższe.

Dzięki, zanotowałam.

A teraz o silnikach. Czy stosuje się je, bo są niezbędne, czy to raczej kwestia mody?
Będąc w Hiszpanii u znajomych zaobserwowałam, że mieli oni rolety opuszczane manualnie i dla nikogo nie było to problemem.
Tak myślę sobie, czy potrzebny mi tak naprawdę silnik, jeśli rolety będę opuszczała tylko wieczorem, przed sąsiadami. Teraz tak robię z żaluzjami i nie widzę potrzeby montowania im silników :wink:

Tomkii
12-12-2008, 16:23
A teraz o silnikach. Czy stosuje się je, bo są niezbędne, czy to raczej kwestia mody?
Będąc w Hiszpanii u znajomych zaobserwowałam, że mieli oni rolety opuszczane manualnie i dla nikogo nie było to problemem.
Tak myślę sobie, czy potrzebny mi tak naprawdę silnik, jeśli rolety będę opuszczała tylko wieczorem, przed sąsiadami. Teraz tak robię z żaluzjami i nie widzę potrzeby montowania im silników :wink:
Co kto lubi :)
Ja lubię moje silniki ;)

Irkos
12-12-2008, 17:02
A ile może kosztować montaż rolet zewnętrznych w domku? Ja mam akurat na parterze 5 okien (mniejsze i większe) + jedne drzwi tarasowe.
Mąż by chciał, ja się waham, bo obawiam się kosztów.

dla mnie montaż rolet wyłącznie na etapie budowy lub dużego remontu , puszki sterczące na elewacji wg mnie wyglądają tragicznie

Ja właśnie buduję :D Mamy stan surowy zamknięty, właśnie robimy elektrykę.
Trochę późno na takie rozważania. Okna wstawione a trzeba było kupić okna razem z roletami, wówczas puszki na pancerz by nie było widać od zewnątrz. My rolety zakładaliśmy ponad dwa lata temu, czasy i ceny się już trochę zmieniły. Wtedy najdroższe z tej całej "zabawy" były silniki, im dłuższa gwarancja na nie tym droższe. My braliśmy silniki za ok 500zł/szt z 5 letnią gwarancją ( jakby co w 24h wymiana na nowy ), powiedzmy że drugie 500 na pancerz i montaż całości. Tak wyszło u nas, nie wiem na ile się ceny zmieniły.
Puszki zawsze można schować w warstwie docieplenia.

SławekD
12-12-2008, 20:00
Jasne że można, trzeba jednak pamiętać by było do nich dojście w razie awarii


..Tak myślę sobie, czy potrzebny mi tak naprawdę silnik...
Wiadome jest to że silniki są drogie, nie wszystkich stać na ten komfort lub też stać ale wolą wydać te pieniądze na co innego. Osobiście bardzo sobie chwalę sterowanie centralne, jak wstaję rano klik klik i wszystkie rolety się otwierają, gdy wychodzę klik klik wszystkie się zamykają. Po prostu ogromna wygoda. Dużo też zależy ile ma sie okien w domu, ja mam 11 tak więc wygodniej jest zrobić klik klik niż otwierać ręcznie każdą z osobna. Fakt jest taki że do wszystkiego się można przyzwyczaić. Mam wyłącznik indywidualny do każdej rolety, na dole te wyłączniki są wszystkie przy oknie balkonowym by nie biegać do każdego z osobna, do góry wyłączniki są w każdym pokoju osobno, dodatkowo dwa wyłączniki centralne na cały dół i na całą górę przy drzwiach wejściowych. Oczywiście instalacja musi być pod coś takiego przewidziana, choć o radiowym sterowaniu roletami też słyszałem ale nie wiem jak to się sprawuje.

Nikoru
13-12-2008, 08:36
Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
Wynika z nich, że na rolety nie jest jeszcze za późno, lepiej kupić markowe a silnik i owszem - bajer - ale bardzo przydatny :wink:

maxmax
28-04-2009, 19:56
zastanawiam się nad zakupem rolet zewnetrznych (montowanych na zew scianie a nie we wnękach okiennych)

zastanawiam się nad roletami ze sterowaniem automatycznym - radiowym
, rolety aliminiowe.

Im[preza nie jest tania bo dostałem kosztorysy z 4 firm w granicach 15.000-25.000 pln brutto Proszę o radę osoby ktore mają zamontowane rolety ..

Jakie firmy polecacie ?
Jak z awaryjnością ?
Jak z funkcjonalnością ?
Czy bardzo się niszczą (bo wiadomo ze codziennie są opuszczane i podnoszone).
Sterowanie radiowe - jakies minusy ?

Ogolnie proszę o opinie osoby ktore mają rolety zewnętrzne. Bo takie osoby moga napewno doradzic lub odradzic.. i napewno widzą minusy i plusy :)

Bede wdzieczny za podzielenie się doswiadczeniem

pattaya
28-04-2009, 21:48
Kiedyś pisałem o roletach zewnętrznych,że mają tylko jeden plus.
Latem zasłaniają przed słońcem i potrafią trochę obniżyć temp. w pokoju.
Reszta to same minusy

delfina7
28-04-2009, 23:16
Własnie tez stoje przed wyborem roleta na okno tarasowe 270cm tak czy nie? :-? Słońce jakoś mnie nie przeraż , bo myślę nad markizą , ktora zasłoni okno , ale czy zimą taka roleta ochroni przed wiatrem , niską temperaturą?

robertsz
29-04-2009, 07:09
Własnie tez stoje przed wyborem roleta na okno tarasowe 270cm tak czy nie? :-? Słońce jakoś mnie nie przeraż , bo myślę nad markizą , ktora zasłoni okno , ale czy zimą taka roleta ochroni przed wiatrem , niską temperaturą?

Rolety - zdecydowanie TAK

Na studiach z zakresu audytu energetycznego każdy wykładowca polecał właśnie rolety jako ochronę przed wiatrem, niską temperaturą i nasłonecznieniem (przegrzaniem) mieszkania.
Poduszka powietrzna jaka się tworzy między roletą a oknem powoduje w zimie obniżenie strat przez okna o 20-40%.

Nie mam rolet, co najwyżej robie instalacje pod rolety.
Więc z praktyki mogę polecić instalacje z zegarem i czujką pogodową, które zadbają o podniesienie i opuszczenie rolet w określonych porach dnia.

pattaya
29-04-2009, 09:10
[quote=delfina7].

Nie mam rolet, co najwyżej robie instalacje pod rolety.
Więc z praktyki mogę polecić instalacje z zegarem i czujką pogodową, które zadbają o podniesienie i opuszczenie rolet w określonych porach dnia.

Dobre :lol:

Żona Adwalka
29-04-2009, 22:36
Mam rolety zewnętrzne . Zalety (oczywiscie z mojego punktu widzenia) : można całkowicie zaciemnić pomieszczenie , nie trzeba wieszać w oknach zasłon, rzeczywiście chronią przed wiatrem i ucieczką ciepła.Wady: Nie mozna zerknąć na zewnatrz (po cichu) przez uchyloną zasłonę (trzeba otwierać całą roletę , a to hałasuje), no i wydaje mi się ,ze stukot który jest przy otwieraniu i zamykaniu moze trochę przeszkadzać sąsiadom.
Generalnie jestem z rolet zadowolona. Zyczę dobrego wyboru!

pattaya
29-04-2009, 22:55
wady:
-Ciebie nie widać,ale i Ty nic nie widzisz
-złodziej wie kiedy nikogo nie ma w domu
-problem z roślinami przy dłuższym wyjeździe
-iluzoryczna antywłamaniowość,wystarczy duży nóż aby przejść roletę
-koszt,taniej wychodzą okna z P4
-hałas

alibabka
03-05-2009, 21:28
Od dwóch lat mamy rolety zewnętrzne i widzę więcej zalet, niż wad.
Zalety:
-dobre zaciemnienie rano, gdy promienie słoneczne przebijają się przez każdą zasłonę, a ja chcę jeszcze pospać :wink:
-tłumią hałasy zewnętrzne
-cieplej w zimie
-chłodniej w lecie
-mam całkowitą pewność, że nikt z zewnątrz mnie nie widzi (a mam trochę hopla na tym punkcie :oops: )
-zasłony mogę upiąć na stałe i mogą służyć tylko do ozdoby, bez ciągłego podpinania i opuszczania. A opuszczenie rolety to tylko jeden ruch ręką.
-zasłon może też nie być wcale, co kto lubi.
Wady:
-akurat u mnie kolor jest zbyt ciemny (wybraliśmy brąz, pod kolor dachu). Na zewnątrz wygląda to ładnie, ale w środku po opuszczeniu rolet wydaje się, że za oknem jest czarna noc, i w pomieszczeniu też jakoś bardziej ponuro... Gdybym dzisiaj miała wybierać, kupiłabym jaśniejsze- kremowe albo beżowe.

frykow
04-05-2009, 11:40
-złodziej wie kiedy nikogo nie ma w domu
-problem z roślinami przy dłuższym wyjeździe

Nikt cię nie zmusza do zamykania rolet podczas wyjazdu.

Tutaj ciekawa dyskusja: http://forum.muratordom.pl/czy-warto-montowac-rolety-zewnetrzne,t124599.htm

pattaya
04-05-2009, 12:20
No wybacz,ale jak ktoś zakłada rolety antywłamaniowe :roll: to po to,żeby je zamykać przy takich okazjach.

frykow
04-05-2009, 12:24
No wybacz,ale jak ktoś zakłada rolety antywłamaniowe :roll: to po to,żeby je zamykać przy takich okazjach.
Nie ma praktycznie takich rolet. A poza tym nikt tutaj nie pisał o antywłamaniowych roletach.

pattaya
04-05-2009, 12:31
Są takie rolety.
Popatrz na zamknięte sklepy.
Nikt tu również nie pisał ,że nie mają pełnić roli zabezpieczenia.
A z doświadczenia wiem,że olbrzymia większość ludzi zakłada je właśnie po to.

frykow
04-05-2009, 12:47
Są takie rolety.
Popatrz na zamknięte sklepy.
Nikt tu również nie pisał ,że nie mają pełnić roli zabezpieczenia.
A z doświadczenia wiem,że olbrzymia większość ludzi zakłada je właśnie po to.

Miałem na myśli to, że rolety kupowane do domów, w większości przypadków nie są roletami antywłamaniowymi.

Nadal nie zgadzam się z twoją definicją "wady". To co cytowałem w twojej wypowiedzi, to nie są wady rolet, tylko takiego a nie innego sposobu korzystania z nich.

pattaya
04-05-2009, 12:59
Nie musisz.
Ja nie zgadzam się z Twoją.

mycha.:)
04-05-2009, 13:32
Są takie rolety.
Popatrz na zamknięte sklepy.
Nikt tu również nie pisał ,że nie mają pełnić roli zabezpieczenia.
A z doświadczenia wiem,że olbrzymia większość ludzi zakłada je właśnie po to.

Miałem na myśli to, że rolety kupowane do domów, w większości przypadków nie są roletami antywłamaniowymi.

Nadal nie zgadzam się z twoją definicją "wady". To co cytowałem w twojej wypowiedzi, to nie są wady rolet, tylko takiego a nie innego sposobu korzystania z nich.

podpisuję się pod tym ;)


A co do sklepowych "antywłamaniowych" rolet, to one tez tak do końca nie chronią, dla profesjonalisty to nie żaden problem dostać się do środka.


Ja mam rolety tylko na dole w domu i żałuję że nie dałam na górę.
Od samego początku wiedziałam, ze one nie chronią przed włamaniem, ale przed słońcem, wścibskimi sąsiadami, mam 100% pewności, że sąsiedzi nie zobaczą cienia mojego 8)

Kasia i Paweł
08-05-2009, 11:18
Są takie rolety.
Popatrz na zamknięte sklepy.
Nikt tu również nie pisał ,że nie mają pełnić roli zabezpieczenia.
A z doświadczenia wiem,że olbrzymia większość ludzi zakłada je właśnie po to.


rolety zewnętrzne zabezpieczające, to nie to samo co rolety antywłamaniowe (sądzę iż w większości sklepów są zwykłe zewnętrzne rolety i w większości domów także). Antywłamaniowe są grubsze, co za tym idzie cięższe no i oczywiście nieporównywalne cenowo do tych zabezpieczających (raczej utrudniających życie potencjalnym złoczyńcom, niż eliminującym ich perfidne działania na naszym mieniu) :oops:

dolabella
08-05-2009, 13:00
Pozwolę sobie wrócić do postawionego w tym wątku pytania o automatyczne sterowanie roletami.
Mamy w całym domu rolety zewnętrzne, nie sterowane automatycznie, ale i bez ręcznych "korbek". Uruchamiane są włącznikiem w ścianie, takim jak włącznik światła.
Podnosimy i opuszczamy rolety wielokrotnie w ciągu dnia i takie rozwiązanie jest najprostsze i najbardziej estetyczne. Zauważyłam tylko jedną wadę: kiedy zdaża się, że nie mamy w domu prądu, nie możemy odsłonić okien:)

alibabka
08-05-2009, 16:02
Dolabella ma rację - główne pytanie wątku dotyczyło automatycznego sterowania roletami, a myśmy się rozgadali o celowości zakładania rolet.
Ja mam w oknach podnoszone ręcznie , a w drzwiach tarasowych elektrycznie, włącznikiem usytuowanym obok tych drzwi. W oknach rolety bardzo łatwo można ręcznie podnieść i opuścić, a w drzwiach tarasowych roleta jest o wiele cięższa, dlatego wybraliśmy takie rozwiązanie. I faktycznie, przy chwilowym braku prądu człowiek musiałby siedzieć po ciemku... Dotyczy to również sterowania automatycznego pilotem.
W dodatku nie ma takiej opcji, żeby rolety można było uruchamiać i ręcznie, i na prąd. Trzeba wybrać - albo to, albo tamto. Dlatego dobrze sobie wcześniej przemyśleć wszystkie możliwości. Biorąc również pod uwagę ceny tych wszystkich rozwiązań... :roll:
A co do awaryjności automatycznego sterowania - u mojego szwagra, który takowe ma u siebie, zaraz na początku trzeba było wzywać serwis do naprawy gwarancyjnej...

jjjanek1
01-03-2010, 16:54
Witam szanowni koledzy mam pytanie czy samemu można założyć silnik do już zamontowanych rolet zewnętrznych. Na co zwrócić uwagę przy zakupie silniczka może ktoś z was był w podobnej sytuacji i montował u siebie.

jareko
01-03-2010, 18:54
Witam szanowni koledzy mam pytanie czy samemu można założyć silnik do już zamontowanych rolet zewnętrznych. Na co zwrócić uwagę przy zakupie silniczka może ktoś z was był w podobnej sytuacji i montował u siebie. oczywiście ze można, samemu wszystko można zrobić jak się chce, ma się wiedzę, dwie prawe ręce
Pamiętaj jak będziesz kupował silniczek - jak sadze na Allegro - jak większość z was chcących ciąć koszty że silnik to nie wszystko, nie da się go ot tak wsadzić zamiast mechanizmu nawijającego - silnik musi tez mieć swoje gniazdo w które się go wkłada, gdzieś w okolicy zasilanie połączone z jakimś systemem sterowania itd itd itd.
Pomijam już kwestię, że lepiej omijać wyroby ChRL w tym materiale

jjjanek1
02-03-2010, 06:27
jareko dziękuje za zainteresowanie mym problemem. Co do elektroniki to sobie poradzę , natomiast interesuje mnie fizycznie włożenie silniczka w obudowę. Nigdy nie miałem z tym do czynienia na pewno wiem że trzeba, dobrać odpowiedni pod kątem wielkości ale chciałbym się dowiedzieć czy trzeba dodatkowo oprócz silnika kupować jakieś przekładnie ?. Na razie nie rozbierałem rolety ponieważ myślałem że najpierw pokupuje a dopiero wtedy wezmę się za rozbieranie. Dla tego nie dziwcie się że chciałbym na temat budowy wiedzieć jak najwięcej. Fakt jest że mieszkam w małej miejscowości fachowiec który mi montował Rolety raczej w elektronice nie jest za dobry a ja dodatkowo chce podpiąć to wszystko pod system alarmowy. Zakupu myślałem dokonać właśnie na allegro.

jareko
02-03-2010, 08:44
silnik sam w sobie ma juz przekladnie oraz wylaczniki krancowe
Istotne jest zamocowanie silnika i do tego musisz miec odpowiednie gniazdo zamocowane do stalowego krażka ktory to pozniej przykrecasz do skrzynki rolety
Jesli jestes "techniczny" to najlepiej bedzie jak rozbierzesz jedna rolete by poznac jej konstrukcje - bedziesz wiedzial jaki ogrom pracy cie czeka :) oraz jakie elementy sa ci potrzebne

jjjanek1
02-03-2010, 10:23
dziękuje za radę jednak będę musiał rozebrać tą roletę
będziesz wiedział jaki ogrom pracy cie czekaz tego wynika że czasu będzie trzeba poświęcić , a ja myślałem że praktycznie różnica jest tylko wałkiem i podmiana silnika załatwia całą sprawę że silnik wchodzi w te same zamocowania.

jareko
02-03-2010, 12:11
niestety jest troszkę inaczej, nawet nie wiesz jaka to upierdliwa robota :(

jjjanek1
06-03-2010, 18:51
Witam udało się silniki (firmy sukces) siedzą na razie w 3szt. Zamykanie i otwieranie odbywa się poprzez przełącznik przy każdym oknie z silnika napięcie 230v . Co musiał bym dokupić by można zamykać i otwierać wszystkie na raz. Dodatkowo posiadam system alarmowy Integra 64 i odbiornik bezprzewodowy ELMES 8h. Może udało by się żeby to wszystko razem pracowało. Wiem że o alarmach gdzieś to było ale tyle stron że ciężko znaleźć jak ktoś z was mógł by pomóc byłbym wdzięczny.

Lookita
07-03-2010, 06:43
U mnie wsz. 4 rolety Heroala dzialaja na sterowniku radiowym Somfy,oprocz pilota,rowniez Somfy,ktorym moge sterowac pojedynczo lub grupowo.Sterownik to drozsza inwestycja,ale wygodna,jak wiekszosc gadzetow domowych.Nie powiem,zeby był tani,ale upust dostalem duzy przy zakupie rolet,wowczas jego cena o polowe mniej straszyla.Rolety dzialaja od wrzesnia,jestem zadowolony,test najwiekszy przejda tego lata.Mam nadzieje posterowac dzieki nim temperatura w srodku domu.

marek151986
28-03-2017, 13:44
My mamy zamontowane przy oknach - jest użytecznie. Ponadto z programatorem czasowym, więc w sumie same się podnoszą i opuszczają :)