PDA

Zobacz pełną wersję : GWC rurowy i skroplona woda wewnątrz... ?



P.e.t.e.
11-11-2005, 22:39
Planuję budowę rurowego GWC, prawdopodobnie w systemie rur Rehau.
Zastanawiam się jednak nad jedną kwestią.
Czy podczas pracy GWC nie występuje zjawisko skraplania się wody na wewnętrznych ściankach rury? A jeśli tak, to jak pozbyć się skroplonej wody z wnętrza GWC zanim rozwinie się w niej fauna i flora...?

Na GWC rurowy zdecydowałem się, ponieważ mam dosyć wysoki poziom wód gruntowych, więc budowa żwirowego GWC odpada. Z tego samego powodu odpada wykonanie otworów odprowadzajacych do podłoża ewentualną skroploną w rurach wodę.

GL35
12-11-2005, 06:51
Rehau ma specjalne studzienki na skropliny, (do tego pompka) ale są drogie.

P.e.t.e.
13-11-2005, 10:55
Rehau ma specjalne studzienki na skropliny, (do tego pompka) ale są drogie.
Hmm, czyli widzę, że problem skroplin w GWC jest typowy, skoro producenci oferują gotowe rozwiazania.
Czy Rehau oferuje samą studzienkę, czy też można kupić od razu gotowy system wraz z pompką i czujnikiem?

WITEK P.
13-11-2005, 20:00
zrób na zwykłych ryrach PVC i będzie OK

nurni
13-11-2005, 20:28
No to mamy ten sam problem, tylko GWC ja już mam :wink:
Oduść sobie system REHAU - chyba, że masz za dużo pieniążków i chce Ci się czekać. Rok temu jak pytałem to byłem jednym z pierwszych i generalnie nikt nic nie wiedział i trzeba było ściągać z Niemiec - do 3 miesięcy :evil:
Olałem i mam z rury kanalizacyjnej o gr. ścianki 3,8 mm i średnicy 200 mm. Na końcu zrobiłem a'la studzienkę (szczelną, od dołu zadeklowana) na skropliny i jak się nazbiera to wypompuję - czyli odcinek poziomy rurociągu zakończyłem trójnikiem, który z jednej strony zakończony jest czerpnią a w dół (ok. 50 cm) zadeklowanym odcinkiem rury.
Schemat poniżej (przekrój poziomy):

^ (czerpnia)
I
I----------------------------- (do domu ~40mb)

Pozdrawiam

P.e.t.e.
13-11-2005, 21:18
Nurni - a jak wypompowywujesz? Jakąś pompą przez właz, czy masz tam na dole "zatopioną" pompę z czujnikiem wody?

nurni
13-11-2005, 21:25
P.e.t.e
Chodzę sobie czasami do czerpni podnoszę daszek i patrzę. przy pomocy latarki, czy jest woda dnie mojej studzienki. Jak do tej pory nie ma. Zmieści się w niej ok. 20 litrów skroplin. Mam nadzieję, że parowanie będzie szybsze niż skraplanie wody na całej długości rury. Wypompowywać mam zamiar jakąś najprostszą pompką zanurzeniową.

Pozdrawiam

Szaruś
13-11-2005, 21:56
No bo teraz to się nie skrapla. Ale late, to dopiero

zbigx
13-11-2005, 22:14
witam
nurni powiedz jak to chłonie ciepło ziemi, patrzyłeś na różnicę temp. na wlocie - grzybek i na podejściu do reku, na jakiej głębokości to zakopałeś ?
- rozumiem że fi 20cm to te koloru pomarańczowego

nurni
15-11-2005, 09:58
witam
nurni powiedz jak to chłonie ciepło ziemi, patrzyłeś na różnicę temp. na wlocie - grzybek i na podejściu do reku, na jakiej głębokości to zakopałeś ?
- rozumiem że fi 20cm to te koloru pomarańczowego
Tak kanalizacyne, zakopane na głębokości ok 1 do 2 metrów.
Temperatur jeszcze nie mierzyłem.

Pozdrawiam