PDA

Zobacz pełną wersję : Wełna mineralna czy szkalna co kto ma u siebie na poddaszu?



araman
07-01-2003, 12:45
Zastanawiam się czy dać wełne z rolki czy w arkuszach zasze mi się myli która jest szklana a która mineralna ale moje pytanie bardziej dotyczy czy dawać z rolki- trzeba ją wtedy "spulchnić" aby nabrała swojej grubości czy dawać w płytach które mają swoją grubość. Słyszałem ostatnio od znajomego że po założeniu wełny z rolki która wymagała "spulchnienia" czy jak to się tam nazywa po kilku latach kiedy wyjmował ocieplenie miało ono znacznie mniejszą grubość tj było bardzo zbite. Proszę nie pisszcie tylko że ten temat był juz poruszany na forum setki razy. Przejrzałem archiwum i znalazłem mało informacji-może jakiś link.

kgadzina
08-01-2003, 10:12
Nie znam przypadku twojego znajomego i nie wiem jak długo mu ta wełna leżała i co to była za wełna że się skurczyła. Może to była dawniej produkowana wata szklana lub mineralna o wielokrotnie grubszych włóknach. Coś takiego rzeczywiście miało tedencję do "zapadania się w sobie". Współcześnie produkowane materiały izolacyjne mają bardzo cienkie włókna i zachowuja sie zupelnie inaczej. Porównanie jest takie jakbyś pierzynę wypełnił puchem albo sianem. Puch ci się nie skurczy. Siano się ubije.

Ale do rzeczy: jeżeli weźmiesz płyty to będziesz je musiał bardzo dokładnie docinać i ewentualne utykanie nierówności jest trudniejsze, a stki płyt raczej się nie sfilcują.

A jeżeli weźmiesz rolkę to masz mniej odpadów i lepiej uszczelniasz styki poszczególnych kawałków.

Co do formy produkcji to zarówno wełna mineralna jak wełna szklana są produkowane tak w płytach jak i zrolowanych matach.