PDA

Zobacz pełną wersję : okno balkonowe przed wylewką, jak dalej postępować



sceptyk
12-11-2005, 19:13
chodzi to taką rzecz; mam zamontowane okna balkonowe na ktowach i na dole opierają się na tymczasowych, podstawionych cegłówkach i kawałkach poucinanych krokwi koszowych ( :D :D dla tych którym w tym momencie opadła szczęka wyjaśniam, że pozostałości po krokwiach miały przekrój 16 cm, czyli mniej wiecej mają wynosić warstwy podłogi i pasowały jako podpórka :o )
I teraz pytanie zasadnicze: czy ja mam to wyciągać, ukladać po ramę okien styropian (ma być 8 cm), jakoś oszalować zewnątrz i potem w to idzie wylewka, czy jest jakaś inna procedura :o
prosze powiedźcie jak to u Was było robione

Zbigniew Rudnicki
12-11-2005, 22:05
Ja w tą potężną szparę włożyłem styrodur, który jest trochę mocniejszy od styropianu.

jareko
12-11-2005, 22:34
postaram sie w miare obrazowo opisac gdyz jest miejsce gdzie nagminnie popelniane sa bledy pozniej nie do poprawienia
a wiec po koleii :)
trzeba pamietac o tym ze kazde okno a szczegolnie ciezki balkon MUSI byc na trwale podparty i NIE MOZE byc postawiony tylko na styropianie czy styrodurze czy jakimkolwiek innym materiale ktory moze sie odksztalcic
Tak trzeba sobie zaplanowac wylewke by jej fragment podchodzil pod drzwi na 10-20mm.
Jak to mozna zrobic - poszperac i znalesc na mojej stronie przyklad zastosowania metalowych katownikow celem podparcia lub...
na czas wylewki pozostawic te klocki, podlozyc pod drzwi od zewnatrz styropian tak by od srodka byl cofniety 10mm od wewnetrznej plaszczyzny oscieznicy. Zabezpieczyc klocki by nie zostaly zalane betonem jesli oczywiscie obawiamy sie iz zgnija i szlag je trafi - ale nawet jak sie tak stanie to juz balkon bedzie betonem dokladnie podparty.
po wykonaniu wylewki i jej strwadnieniu wyjac te klocki i uzupelnic w tym miejscu beton. Choc spokojnie te kocki mozna zostawic
to chyba wszystko :)
a i jeszcze jedno - dla tych hmm...niedowiarkow co mowia iz wylewka grubosci 4 cm na styropianie to nie jest zadne podparcie dla balkonu - biorac pod uwage rozlozenie ciezaru balkonu nawet w wersjji P-8 czy wiecej - czyli cholerycznie ciezkiego daje nam nacisk jednostkowy tak maly iz to miejsce nigdy nie speka
chyba wszystko w temacie :))))

jareko
12-11-2005, 22:38
a zapomnialem - pamietaj o jednym
Jak wyjmiesz te kliny, klocki czy co tam jest bez pozostawienia innego punktu podparcia piana nawet lekkiego balkonu z szyba standardowa moze nei utrzymac mimo kotew i moze ci sie on osunac niekontrolowanie
to jest 99.9% bledow popelnianych przy wykonywaniu wylewek - wlasnie wyciaganie podporek i pozostawianie na czas wylewki nie podpartego balkonu
Co innego jak na czas tej roboty skrzydla zdejmiesz - ale kto to robi?????? NIKT

Szaruś
12-11-2005, 22:46
A jak ja już mam wylwekę, a nie mam okna balkonowego to co? :o

jareko
12-11-2005, 22:51
to czym sie martwisz? nie majac balkonu nie masz klopotu ;)
Ale jesli ten balkon ma sie pojawic to wylewka powinna byc wykonana odpowiednio tak by jej czesc stanowila poparcie dla balkonu a on sam powinien byz tak wymierzony by na tej wylewce po prostu stal oparty choc 10mm swej szerokosci

marcenka
12-11-2005, 23:01
U nas rama okienna stoi na bloczkach betonowych.Jest podparta w 3 puntach.
Nie wyjmowaliśmy tych bloczków podczas robienia wylewek, kazaliśmy tylko odizooloważ pod ramą okna folią izolacyjną.
Od zewnętrznej strony pomiędzy tarasem a ramą okna balkonowego jest równiez izolacja oraz następnie styropian.
Mam nadzieje że nie został popełniony jakiś błąd

pzdr

jareko
12-11-2005, 23:08
marcenka - jest OK :)

Zbigniew Rudnicki
13-11-2005, 08:33
Podlewanie betonowej wylewki pod nawet część okna balkonowego, nie zbyt mi się podoba, ze względu na mostek termiczny, który tam grozi.
W moim przypadku (tak mi doradzono), obok klocków utworzyłem 10cm szerokości klocki z zaprawy ciepłochronnej Alpol, a po paru dniach usunąłem klocki.
Drewnianą ramę okna osłoniłem od spodu polietylenową folią, aby nie stykała się z tą zaprawą.
Natomiast styrodur po stronie wewnętrznej na równo z ramą, po stronie tarasu wystaje kilkanaście cm i został pokryty stopniem ceramicznym.

jareko
13-11-2005, 08:57
Zbyszku - przeczytaj jeszcze raz moj opis bo chyba nie hmmm....gdzie tam masz mostek termiczny?????
A poza tym.....ech...te mostki....;)

sceptyk
13-11-2005, 09:24
dzięki jareko, właśnie u mnie na dole są p4 (masakrycznie ciężkie), a na górze normale, będę kombinował z takimi podparciami

Zbigniew Rudnicki
13-11-2005, 09:55
Jareko,
Rzecz w tym, jak dopilnować murarzy, aby podleli beton tylko 10-20mm pod ramę okna. Musiał bym przy tym być i stać.
Oni mogą położyć deskę albo przed ramą (od strony wnetrza), albo za ramą (po stronie balkonu).
Więc lepiej niech kładą przed, a potem coś się dorobi, już przy mnie.

jareko
13-11-2005, 11:39
kochani :) poszukajcie na mojej stronie jak mozna sobie poradzic inaczej - proste jak konstrukcja cepa ;) i skuteczne (juz jeden z Was tutaj taki sposob zastosowal i jest zadowolony, kiedys o tym napisal)- a faktycznie murarzy przy balkonach trzeba pilnowac wyjatkowo. Na Inwestycjach balkony sa powodem 99.99% pozniejszych klopotow i reklamacji a za inne rozwiazania (np. z mojej strony) Inwestorzy dodatkowej kasy zaluja

Zbyszku - moga podlozyc deske od zewnatrz a przed nia, od strony pomieszczenia, wlozyc przyciety styropian
Dla chcacego nic trudnego ale na rece patrzec trzeba :))))

mack
13-11-2005, 17:05
właśnie jestem przed montażem okien i mam taki dylemat:
myslę że u dołu drzwi balkonowych prowadzoących na taras należy zrobić również węgarek przykrywający część dolnej ościeżnicy. Rozumiem że drzwi balkonowe zostaną zamontowane ze szczeliną poniżej do czasu zrobienia wylewki. A co z wylewką tarasu, w takim razie też chyba trzeba będzie czekać do wiosny aby móc zrobić wylewkę, która dociśnie styropian pełniący rolę węgarka do dolnej ościeżnicy drzwi balkonowych.

jareko
13-11-2005, 18:07
?????? jaki wegarek????? opisz dokladnie co masz na mysli bo jakos nie kapuje :(
Musisz o jednym pamietac i PVC i drewno ma otwory odwodnieniowe (konstrukcyjnie roznia sie miedzy soba i inne zadanie spelniaja ale jednak sa) i musza one byc PONAD wylewka tarasu

sceptyk
13-11-2005, 21:36
jareko, a w którym miejscu to jest na Twojej stronie, bo jest dość bogata i wielowątkowa

jareko
13-11-2005, 21:55
ale jest tam specjalnie dla Was
strony dla bywalców forum Muratora (innych także):
a w niej
- ciekawe filmy, porady, artykuły
a wsrod nich
- sposób podtrzymania i mocowania drzwi balkonowych (fotografie - jako przykład takiego rozwiązania)
i dalej miedzy innymi taka fotka :)
http://www.jar-eko.home.pl/images/fotki_na_forum/podp_balk/Podp_balk%202.jpg

lola
14-11-2005, 07:32
Czytam, czytam i jestem coraz bardziej przerazona. U mnie było tak, ze mielismy wylango chudziaka i dodatkowo próg betpnowy pod okna balkonowe. Resztę, tj. styropian i posadzki póżniej.

sceptyk
14-11-2005, 17:54
jareko ok zbaczyłem te katowniki, ale zastanawiam się czy nie łatwiejbędzie pozostawić zamiast nich kilku cegiełek, może nie nalezy przesadzć z mostkami termicznymi?, jakoś wydaje mi się , że kontownniki nie będa za mocne aby utrzymać taki ciężar

jareko
14-11-2005, 19:49
sceptyk :) twoj nik juz wskazuje iz rozwiazanie to w Twej ocenie z szyba P-4 i balkonem 2500/1800 jest zbyt slabe ;) ale wyobraz sobie - sprawdzilo sie az nadto :)
Juz opisywalem ze mozna pozostawic na ceglach i jak dalej z tym postepowac jesli ktos ma "hopla" ;) na pukcie mostkow termicznych
Te mostki w wielu wypadkach tylko smiesza - ale to moja prywatna opinia - i tak mnie zaraz zakrzycza :lol:
To tak jakby wywalac ogromna kase na okna 5 czy wiecej komorowe z szyba 1,1 czy nawet jeszcze mniejsza by dodac do tego nawietrzaki lub pozostawiac okno w pozycji "rozszczelnione"
Ale to tylko moj glos zdroworazsadkowy ;)

mack
15-11-2005, 19:03
?????? jaki wegarek????? opisz dokladnie co masz na mysli bo jakos nie kapuje :(
Musisz o jednym pamietac i PVC i drewno ma otwory odwodnieniowe (konstrukcyjnie roznia sie miedzy soba i inne zadanie spelniaja ale jednak sa) i musza one byc PONAD wylewka tarasu

myślę o takim węgarku jak w zwykłych oknach - aby zapobiegać wyziebianiu przy dolnej krawędzi dzwi balkonowych gdzie wylewka na której stoją dzwi balkonowe może stykać się z wylewką tarasu - chcę je oddzielić warstwą styropianu z węgarkiem, czy nie raobić węgarka na dole?

jareko
15-11-2005, 22:07
po co wegarek?
wystarczy ze przerwiesz warstwe betonu np. paskiem styropianu czy lepiej stryoduru grubosci 2 cm umieszczonego w osi planowanego okna czy balkonu
Moja tablet szlag trafil i nie narysuje Ci jak to moze byc zrobione - na priv podeslij mi numer faksu i na kogo adresowac odpowiedz - narysyje i wysle

sceptyk
17-11-2005, 19:44
oki jareko, u mnie będą cegłówki, mnie również śmieszą dywagacje na temat mostków termicznych w takim przypadku :D

jareko
17-11-2005, 19:56
oki jareko, u mnie będą cegłówki, mnie również śmieszą dywagacje na temat mostków termicznych w takim przypadku :D
uwazaj - zaraz nas obu zakrzycza ze tu "mostek" tam "mostek" i nagle powstanie Golden Gate ;)

sceptyk
18-11-2005, 21:49
tak, a wilgoć przzejdzie na moją ramę okienną z tworzywa sztucznego :D

jareko
18-11-2005, 22:14
i ona zgnije ;) i bedzie do wyrzucenia ;)

sceptyk
23-11-2005, 20:23
oj, nastąpi, nastąpi jej degradacja, ale może po... 300 latach, jak tworzyw sztucznych :D