PDA

Zobacz pełną wersję : czy gruntowac przed malowaniem?



marzena&tomek
12-11-2005, 19:14
mamy pytanko czy płyty gipsowo-kartonowe należy gruntowac przed malowaniem po to żeby nie było widac łączeń?
Bardzo dziękuję za odpowiedż

jprzedworski
12-11-2005, 21:30
Tak. I to nie tylko ze względu na łączenia. Łączenia są zacierane gipsem, płyty też bardzo chłoną wilgoć. Do tego pył na powierzchni. Jak się to pomaluje farbą bez gruntowania, będzie odchodzić płatami. Nie zwiąże się dobrze z płytami.

Sp5es
13-11-2005, 18:52
Odłazić nie musi, ale zawsze gruntowanie pomaga, ponadto zmniejsza zużycie samej farby, oprócz zalet technicznych samego faktu gruntowania.

efilo
13-11-2005, 19:01
Jestem za gruntowaniem. A już na pewno opisywanego podłoża. Straszny wydatek to to nie jest. Podejrzewam, że więcej by wyszło na farbę, która wchłonęłaby się "bez wieści", niż na kilka litrów gruntu.

Mój malarzo-gipsiarz wykombinował technikę grunto-malowania. Pod warstwy farby położył biały podkład wymieszany z gruntem. Ściany są idealne.

P.S. Co do odłażenia, to też mi się nie wydaje, żeby nastąpiło. Już po malowaniu w kilku miejscach trzeba było od nowa gipsować i malować. O gruncie nikt nie pomyślał. I w tych miejscach nic się nie dzieje. Farba (akrylowa) wygląda jak gdzie indziej.

jprzedworski
13-11-2005, 21:35
Odłazić nie musi, ale zawsze gruntowanie pomaga, ponadto zmniejsza zużycie samej farby, oprócz zalet technicznych samego faktu gruntowania.
Nie musi, ale pewnie będzie. Gips po przeszlifowaniu tworzy pył, który jest na powierzchni i trudno go usunąć szczotką czy szmatą. Jak się na to nałoży dość gęstą (bo takie zwykle są) farbę, nie zwiąże się ona z podłożem, ale pokryje głównie ten pył. Grunt jest bardziej płynny i zwiąże dokładnie pył, potem farba lepiej się trzyma.

Daria G.
28-08-2008, 11:02
Witam!

Robię remont w pokoju,mam stare tapety które zedrę i co potem???Bo chce mieć takie fajne wzorki które widziałam w gazetce jakieś,i mam pytanie jak to zrobić wsyztko??Od czego zacząc czy trzeba gładz połozyć wpierw?I jak to zrobić żeby wyszło w miare tanio,prosze o pomoc bo jestem świeżakiem w tych sprawach,pozdrawiam