PDA

Zobacz pełną wersję : beton komorkowy - tlumnienie halasu



GregMarzden
13-11-2005, 11:12
Witajcie,

Mam pytanie. Ktora odmiana betonu komorkowego tlumi lepiej halas - ta o wiekszej gestosci objetosciowej, czy tez o mniejszej?

Robie scianki dzialowe z betonu komorkowego 12cm na poddaszu i zastanawiam sie jaki beton komorkowy kupic...

Dzieki za pomoc

GregM.

anpi
13-11-2005, 11:17
Generalna zasada jest taka - im materiał bardziej gęsty, "cięższy" - tym lepiej tłumi hałas.

m.dworek
13-11-2005, 12:55
i z tego wzgledu BK SIE NIE NADAJE ,9

anpi
13-11-2005, 13:07
i z tego wzgledu BK SIE NIE NADAJE ,9

Oczywiście, że się nadaje. Ale będzie mniej tłumił hałas niż np. silikat. Poza tym BK łatwo chłonie wodę, więc trzeba uważać podczas budowy, żeby nie zostawiać odkrytych ścian, szczególnie na jesieni, gdy są przymrozki. Dlatego wybrałem silikat - ten materiał ma same zalety. 8)

nurni
13-11-2005, 20:43
Poza tym BK łatwo chłonie wodę, więc trzeba uważać podczas budowy, żeby nie zostawiać odkrytych ścian, szczególnie na jesieni, gdy są przymrozki...
A silikat nie chłonie wody? :wink:
Anpi nie zaczynaj :D

Pozdrawiam

PS.
Ale BK najszybciej ze wszyskich materiałów budowlanych tej wody się pozbywa.

Geno
13-11-2005, 22:16
Poza tym BK łatwo chłonie wodę, więc trzeba uważać podczas budowy, żeby nie zostawiać odkrytych ścian, szczególnie na jesieni, gdy są przymrozki...
A silikat nie chłonie wody? :wink:
Anpi nie zaczynaj :D

Pozdrawiam

PS.
Ale BK najszybciej ze wszyskich materiałów budowlanych tej wody się pozbywa.

Silka w stanie zawilgoconym nie traci tak jak BK to 1/3 wytrzymałości :wink: choć w większości przypadkó ta utrata nie powduje konsekwencji....

anpi
13-11-2005, 23:45
A silikat nie chłonie wody? :wink:
Anpi nie zaczynaj :D


A chłonie? Jaką nasiąkliwość ma BK, a jaką silikat?

jabko
14-11-2005, 09:38
Każdy matariał chłonie wode. Akurat silka najmniej ale chłonie. I ta chłonność nie obniza jej wytrzymałosci


Dlatego wybrałem silikat - ten materiał ma same zalety. 8)
Łącznie z przewodnictwem ciepła ?? Rzeczywiscie zaleta jak fix.

To że jest moca to super - ale dla domów 5cio piętrowych.
Dla domku jednorodzinnego nawet jak BK nasączysz wodą że az będzie z niej ociekał i tak nic się nie stanie.
Przy wieńcu tak naprawdę dom utrzymałyby ścianki 9cm.
Wytrzymałość materiałów jest liczona już w zawilgoceniu a poza tym podniesiona o współczynniki a do tego jeszcze na całą konstrukcjęstosuje się wsp. bezpieczeństwa conajmniej x2.

Ogólnie nie wariujmy. BK jest słabszy ale za to cieplejszy.
Wewnątrz spokojnie można dawać odmianę 600. Będzie cicho.
Choć przepływ ciepła między pomieszczeniami nie ma znaczenia więc może być i silka. Jeszcze ciszej

anpi
14-11-2005, 10:07
To że jest moca to super - ale dla domów 5cio piętrowych.
Dla domku jednorodzinnego nawet jak BK nasączysz wodą że az będzie z niej ociekał i tak nic się nie stanie.

Gorzej, jak taki nasączony BK zostanie narażony na działanie ujemnej temperatury.


BK jest słabszy ale za to cieplejszy.


Nie ma czegoś takiego jak cieplejsze i zimniejsze materiały. Jeśli ocieplimy silkę 15 cm styropianu, to ściana będzie miała taką samą izolacyjność cieplną, jak z BK (też ocieplonego).

jabko
14-11-2005, 10:44
Jak nie ma cieplejszych i zimniejszych materiałów to proponuję ci dom z silki 36mm bez ocieplenia :D

Silka to po prostu kamień.

anpi
14-11-2005, 13:36
Jak nie ma cieplejszych i zimniejszych materiałów to proponuję ci dom z silki 36mm bez ocieplenia :D

Silka to po prostu kamień.

Cieplejsze i zimniejsze materiały to taka "nowomowa". Materiały mają różną izolacyjność cieplną, ale same w sobie żadnego ciepła nie mają.

A co do Twojej propozycji - wybuduj sobie dom z BK 24 cm na zwykłej zaprawie - efekt będzie taki sam.

jabko
14-11-2005, 13:45
he he
No że w kamieniu nie ma słoneczka to wiem.

Proponuje taki układ.
Ja buduje dom z bali 24cm
Nasz pomocnik BK 24 odmiana 400 nawet na zwykłą zaprawę.
Ty silke 24

I siedzimy przez pierwsze 2 dni mrozów w środku bez ogrzewania.

Skoro nie ma "cieplejszych" materiałów to moze zmarzniemy tak samo.
Ja jednak twierdzę ze ty zmarzniesz najbardziej

I nawet silka 24 + 10 styropian
BK 24 + 10 styropian
To z silką trzeba spalić więcej opału przez cały sezon.

No ale jest ciszej.

anpi
14-11-2005, 15:32
Generalnie masz rację, ale zauważ - we wszystkich przypadkach zmarzniemy, w domu z silki temperatura spadnie najszybciej, z BK - najwolniej. Ale spadnie we wszystkich - czyli wszystkie materiały trzeba ocieplać. Skoro mam do wyboru - BK + styropian i silka + styropian, to wybrałem drugie rozwiązanie. Bo silka ma zalety, który BK nie ma. A styropian i tak musi być.

Danielek
17-11-2005, 06:54
a ja wstepnie wybralem na zewn BK a w wewn silikaty :) bedzie cieplo, i cicho miedzy poszczzegolnymi pomieszczeniami w domu.
(tak mi sie wydaje ;) )

eRaf
03-12-2005, 23:49
Generalnie masz rację, ale zauważ - we wszystkich przypadkach zmarzniemy, w domu z silki temperatura spadnie najszybciej, z BK - najwolniej. Ale spadnie we wszystkich - czyli wszystkie materiały trzeba ocieplać. Skoro mam do wyboru - BK + styropian i silka + styropian, to wybrałem drugie rozwiązanie. Bo silka ma zalety, który BK nie ma. A styropian i tak musi być.
A ja myślałem iż silka ma większą akumulacyjność cieplną niż BK, i np. ściana 3W z silki dłużej utrzyma ciepło wewnątrz przy przerwie w ogrzewaniu niż 3W z BK (nośnego), czyż nie ?
Pzdr

anpi
04-12-2005, 08:37
A ja myślałem iż silka ma większą akumulacyjność cieplną niż BK, i np. ściana 3W z silki dłużej utrzyma ciepło wewnątrz przy przerwie w ogrzewaniu niż 3W z BK (nośnego), czyż nie ?
Pzdr

Akumulacyjnośc to jedno, a izolacyjność - drugie. Skoro BK ma współczynnik przenikania ciepła np. 0,30, a silikat np. 0,60 to przy niskiej temperaturze na zewnątrz szybciej spadnie temperatura w domu z silikatu. Inna sprawa - jeśli ściany będą ocieplone - wtedy możemy już mówić o akumulacyjności.

dominikams
04-12-2005, 13:44
Ogólnie nie wariujmy. BK jest słabszy ale za to cieplejszy.
Wewnątrz spokojnie można dawać odmianę 600. Będzie cicho.



No i z tym się nie zgodzę. Wczoraj byłam u koleżanki w domu z BK (segment). Słychać dokładnie wszystko co się robi / mówi w innym pokoju i co robi sšsiad (mimo, ze zrobiona podwójna œciana, z pustkš czy czymœ tam - w każdym razie tak jak ma być).

Ja też głosuję na silkę, a właœciwie nie konkretnie na silkę tylko generalnie na silikaty.

koziołek
04-12-2005, 14:19
Jeśli mogę wtrącić tu swoje 3 grosze.

Aby uzyskać tę samą izolacyjność akustyczną grubość ściany z BK w stosunku do ściany z silikatów musi być ok 50% grubsza. Silka wyjdzie więc taniej i lepiej.
Jeśli mówimy o izolacyjności cieplnej. Ktoś już słusznie podnosił, że i tak trzeba ocieplać. Różnicę wyrównuje dodatkowa warstwa ocieplenia grubości 1-2cm. Jeśli silikaty mają bardzo dobrą wytrzymałość to należy to wykorzystać. Po co robić ścianę grubości 24 cm skoro 18cm silikatu da nam odpowiednią wytrzymałość (wyższą niż BK 24cm!). Rzeczywiście nie ma po co budowa schronu przeciwatomowego!
Tak więc wybór materiału na ściany powinien być powiązany z odpowiednią modyfikacją całej technologii budowy.
Tak więc typowa ściana 24cm BK + 10cm styropianu po zastąpieniu 18cm silikatów + 15cm styropianu będzie solidniejsza, cieplejsza, cichsza, zdrowsza i co ciekawsze tańsza... (a przynajmniej nie droższa).

eRaf
04-12-2005, 22:32
Jeśli mogę wtrącić tu swoje 3 grosze.

.... Po co robić ścianę grubości 24 cm skoro 18cm silikatu da nam odpowiednią wytrzymałość (wyższą niż BK 24cm!). Rzeczywiście nie ma po co budowa schronu przeciwatomowego!
...
Chyba że komuś może zależeć (również) na większej akumulacyjności cieplnej, wtedy 24 silikatów + ocieplenie ma sens.
A może ktoś liczył jakie są oszczędności np. na 100m2 silikatów 18cm versus 24cm?
Pzdr

koziołek
04-12-2005, 22:36
Jeśli mogę wtrącić tu swoje 3 grosze.

.... Po co robić ścianę grubości 24 cm skoro 18cm silikatu da nam odpowiednią wytrzymałość (wyższą niż BK 24cm!). Rzeczywiście nie ma po co budowa schronu przeciwatomowego!
...
Chyba że komuś może zależeć (również) na większej akumulacyjności cieplnej, wtedy 24 silikatów + ocieplenie ma sens.
A może ktoś liczył jakie są oszczędności np. na 100m2 silikatów 18cm versus 24cm?
Pzdr
Oszczędności są zwykle niewielkie i zależą od lokalnych cen (w skrajnym wypadku może ich nawet nie być ). Z tego co pamiętam dla akumulacyjności ściany znaczenie ma pierwsze 12 cm grubości, tak więc 18 czy 24cm pod względem akumulacyjności da to sam (oczywiście jeśli mówimy o ścianach zewnętrznych).