PDA

Zobacz pełną wersję : Szerokość ściany fundamentowej



KozAnka
13-11-2005, 14:52
Wiem, że o fundamentach już było i że nawet jest jeden wątek przyklejony, ale ja to wszystko przeczytałam i nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie, więc pytam.

Właśnie robię adaptację projektu (zaczynam budować wiosną 2006). Chcę zamienić ściany jednowarstwowe PTH 44 na dwuwarstwowe PTH 25 + styropian 14. Architekt powiedział, że zmianę ścian załatwi wpis kier. bud. do dziennika i tego w projekcie się nie zmienia. OK.

Zaczęłam się więc zastanawiać nad ścianami fundamentowymi. Mam w projekcie wylewane z betonu grubości 36 cm i pomyślałam, że może zwężyć te ściany do 25 cm, bo po co fundament pod styropian. W Muratorze 2/2005 pisali, że tak można.
Co na to mój architekt? Otóż, że szerokość nie ma wpływu na nośność i tego się nie zmienia, to nie ma znaczenia.

No właśnie dla mnie ma, bo to kosztuje, a jak mogę zaoszczędzić 1/3 , to chcę tak zrobić. Więc KTO MA RACJĘ? Co prawda w Muratorze pisali o ścianie fund. z bloczków betonowych, ale takie wylewane są podobno mocniejsze. To dlaczego ten architekt nie chce mi tego zmienić? Przecież i tak konstruktor będzie mi przeliczał fundamenty. O co tu chodzi? Już nie wiem co mam myśleć.

I jeszcze pytanie - jak to się przekłada na koszty? Ile na tym mogłabym zaoszczędzić - 1000, 2000, czy mniej, czy więcej?

Czy nawet jeśli teraz architekt mi tego nie zmieni w projekcie, to czy będę mogła potem, już po pozwoleniu na budowę to zmienić wpisem do dziennika?

jajmar
13-11-2005, 15:03
Nie rozumiem tłumaczenia architekta o szerokości i wytrzymałości.

Słusznie uważasz że trzeba to zmienić, szkoda wylewać takie grube ściany jak potem bedzieszm murowac na grubość 25cm.

Co do oszczędności to kubik betonu wbudowanego kosztuje około 200zł , oszczędzasz na m2 ściany 11cm grubości a wiec na 9 m2 ściany fundamentowej masz ~200zł w kieszeni. Pytanie teraz ile masz m2 ścian fundamentowych i masz wszystko jasne.

KozAnka
13-11-2005, 15:17
A jaki wpływ ma na to rodzaj gruntu?
Robiłam badania geologiczne i dwa odwierty wyszły dobre, ale trzeci trochę kiepski, bo jakieś pylaste piastki trochę zaglinione.

Geno
13-11-2005, 15:29
A jaki wpływ ma na to rodzaj gruntu?
Robiłam badania geologiczne i dwa odwierty wyszły dobre, ale trzeci trochę kiepski, bo jakieś pylaste piastki trochę zaglinione.

Grunt ma znaczenie głównie przy projektowaniu ław a nie ścian fundamentowych - szczególnie przy domach jednorodzinnych i niepodpiwniczonych.

jajmar
13-11-2005, 15:30
A jaki wpływ ma na to rodzaj gruntu?
Robiłam badania geologiczne i dwa odwierty wyszły dobre, ale trzeci trochę kiepski, bo jakieś pylaste piastki trochę zaglinione.

Rodzaj gruntu na grubość ściany fundamentowych praktycznie nie ma wpływu. Rodzaj gruntu ma wpływ na szerokość ław fundamntowych. Gdybyś miała np piwnice pod terenem to wtedy rodzaj gruntu by mógł miec wpływ na grubość sciany, chodzi o parcie gruntu na sciane.

KozAnka
14-11-2005, 11:43
No i wszystko OK. Po prostu się z nim nie dogadałam. :oops: On mówił o ławie fundamentowej - że się nie zmienia, a ja myślałam o ścianie fundamentowej.

marcin_budowniczy
14-11-2005, 13:05
Miałem ten sam problem, sciany w projekcie (fundamentowe notabene) na gr. 30 "lane", zmieniłem na 25 cm z bloczków (ba dołożyłem nawet piwnice).
Wszystkie zmiany wprowadziełem na etapie adaptacji, projektant nic nie miał przeciwko.
Biorąc pod uwagę piwnice duuuzo zaoszczędziłem.
p.s.
Sciany nośne miałem jednowarstwowe Porotherm 38, zmieniłem na Silke 18 + 15 styropek.