PDA

Zobacz pełną wersję : Czy potrzebna szczelina miądzy deskami a wełną?



Bonzai
14-11-2005, 07:01
Czy potrzebna jest szczelina przy pełnym deskowaniu miedzy deskami a wełną? Różnie ludzie mówią jedni twierdzą że dawać wełnę odrazu na deski inni żeby zrobić szczelinę wentylacyjną między deskami a welną. Jak jest u was.

andrzej100
14-11-2005, 07:10
Niestety nie ma kompromisu. Przy deskowaniu koniecznie szczelina wentylacyjna.

rafałek
14-11-2005, 07:24
Ja osobiście nie jestem do tej szczeliny przekonany. Przecież od strony pomieszczenia i tak będzie paroizolacja, ale... zrobię ją tak na wszelki wypadek. W końcu co mi szkodzi, a spać będę spokojniej.

windcracker
14-11-2005, 16:28
Ja osobiście nie jestem do tej szczeliny przekonany. Przecież od strony pomieszczenia i tak będzie paroizolacja, ale... zrobię ją tak na wszelki wypadek. W końcu co mi szkodzi, a spać będę spokojniej.
oczywiście, że szczelina potrzebna. Ja zrobiłem, ale nie śpię spokojnie, bo przestałem wierzyć w solidność wykonawców i boję się, że gdzieś dopchnęli wełnę na chama i szczeliny niet. Dlatego spałbym spokojniej, gdyby okazało się, że jej nie potrzeba.

andk
14-11-2005, 18:07
Wełna jest izolacją dopóki jest sucha. Od spodu paroizolacja być musi, bo gdyby nie było to nie tylko szczelina, ale i wentylatory byłyby potrzebne :D . Nad wełną - obojętnie czy folia czy deskowanie - zawsze się może trafić nieszczelność. I nie chodzi o to, że się będzie zaraz lać - może przepuszczać np. przy gwoździu, kropelka po kropelce. Jeśli wełna nie będzie miała możliwości wyschnąć (a po to jest ta [/b]drożna[b] szczelina powietrzna) to po pewnym czasie w tym miejscu będzie solidny mostek termiczny. Oczywiście do usunięcia - po rozbiórce dachu.... :wink:

romka
14-11-2005, 19:22
czy to znaczy że jak mam folię to też musi być szczelina?
pozdro

Ryszard1
14-11-2005, 21:14
czy to znaczy że jak mam folię to też musi być szczelina?
pozdro

Musi - przez ta wentylowana szczeline powinna uciec wilgoc z welny.
Nawet mimo uzycia pod welna, od srodka foli paroszczelnej zawsze troche pary wodnej dostaje sie do welny, i musie gdzies ujsc,

Cypek
14-11-2005, 21:32
Toż to żaden koszt wykonanie tej szczeliny.
A dla spokojnego snu sie przyda.

andrzej100
15-11-2005, 06:01
czy to znaczy że jak mam folię to też musi być szczelina?
pozdro

Musi - przez ta wentylowana szczeline powinna uciec wilgoc z welny.
Nawet mimo uzycia pod welna, od srodka foli paroszczelnej zawsze troche pary wodnej dostaje sie do welny, i musie gdzies ujsc,
Chyba, ze jest to folia wysokoparoprzepuszczalna- to na szczescie nie musi byc szczeliny

Wojciech Nitka
15-11-2005, 14:08
Więc z tymi foliami to jest tak:
Paroprzepuszczalność decyduje o klasyfikacji folii wstępnego krycia i sposobie jej wbudowania w konstrukcję dachu (z pustką wentylacyjną lub bez). Jest ona określana w zależności od warunków klimatycznych: temperatury, wilgotności względnej i ciśnienia powietrza. Zmiana tylko temperatury wpływa na zmianę wilgotności względnej, dlatego do porównań stosuje się współczynnik Sd, który określa równoważną dyfuzyjnie grubość powietrza danego materiału. Pozwala to uniknąć problemów związanych ze zmiennymi warunkami, w jakich badana jest paroprzepuszczalność materiałów budowlanych.
Folie o niskiej paroprzepuszczalności wymagają wykonania minimum 4 cm szczeliny wentylacyjnej pomiędzy nimi a izolacją cieplną. Folie o wysokiej paroprzepuszczalności oficjalnie nie wymagają zachowania tej szczeliny. Nawet w przypadku ewentualnego zawilgocenia izolacji cieplnej następuje szybkie wypuszczenie pary wodnej przez folię wstępnego krycia. Jednak nawet przy zastosowaniu folii wysokoparoprzepuszczalnej 1300-3000 (g/m2/24h) i współczynniku Sd = 0,02 m, przedstawiciele firm zalecają profilaktycznie pozostawienie szczeliny wentylacyjnej. Powodem ich ostrożności są reklamacje, dotyczące utraty przez folię właściwości szczelności i otwartości dyfuzyjnej spowodowanych na przykład działaniem promieni UV.

To ze strony http://www.e-dach.pl

civil
15-11-2005, 17:26
[quote="Wojciech Nitka"]Więc z tymi foliami to jest tak:
...Jednak nawet przy zastosowaniu folii wysokoparoprzepuszczalnej 1300-3000 (g/m2/24h) i współczynniku Sd = 0,02 m, przedstawiciele firm zalecają profilaktycznie pozostawienie szczeliny wentylacyjnej. Powodem ich ostrożności są reklamacje, dotyczące utraty przez folię właściwości szczelności i otwartości dyfuzyjnej spowodowanych na przykład działaniem promieni UV...

Witam!
Jeśli folie z jakichś względów tracą szczelność to jednoczeście zwiększa się ich paroprzepuszczalość. Nie jest możliwa jednoczesna utrata szczelności i otwartości dyfuzyjnej (a więc takie reklamacje nie istnieją).
Jeśli przedstawiciele firm oferujących folie wysokoparoprzepuszczalne polecają stosowanie wentylacji pod tymi foliami to albo oferowane folie nie są wysokoparoprzepuszczalne, albo ci przedstawiciele niewiele na ten temat wiedzą.
Stosowanie wentylacji pod materiałami wysokoparoprzepuszczalnymi jest oczywiście możliwe ale jest bez sensu, bowiem pozbawia inwestora korzyści z oszczędności spowodowanych zmniejszeniem strat ciepła oraz ułatwieniem montażu termoizolacji przy dachach o "skomplikowanej konstrukcji".
Pozdrawiam

Ryszard1
15-11-2005, 21:25
...Chyba, ze jest to folia wysokoparoprzepuszczalna- to na szczescie nie musi byc szczeliny...
zgoda, ale pytanie bylo dla pelnego deskowania,

civil
15-11-2005, 22:23
...Chyba, ze jest to folia wysokoparoprzepuszczalna- to na szczescie nie musi byc szczeliny...
zgoda, ale pytanie bylo dla pelnego deskowania,

Jeśli więc na deskowaniu leży papa (lub inna hydroizolacja o niewielkiej paroprzepuszczalności) to ją wentylujemy, a jeśli w tym miejscu leży folia wysokoparoprzepuszczalna to szczelina wentylacyjna pomiędzy termoizolacją a deskowaniem nie jest potrzebna. Pozdr.

Wojciech Nitka
15-11-2005, 22:29
Jeśli więc na deskowaniu leży papa (lub inna hydroizolacja o niewielkiej paroprzepuszczalności) to ją wentylujemy, a jeśli w tym miejscu leży folia wysokoparoprzepuszczalna to szczelina wentylacyjna pomiędzy termoizolacją a deskowaniem nie jest potrzebna.

Przeczytaj wyżej - więc jak budujesz do dla siebie, nie dla wroga - zachowaj szczelinę wentylacyjną, jak radzą fachowcy.

andrzej100
15-11-2005, 22:36
Jeśli więc na deskowaniu leży papa (lub inna hydroizolacja o niewielkiej paroprzepuszczalności) to ją wentylujemy, a jeśli w tym miejscu leży folia wysokoparoprzepuszczalna to szczelina wentylacyjna pomiędzy termoizolacją a deskowaniem nie jest potrzebna.

Przeczytaj wyżej - więc jak budujesz do dla siebie, nie dla wroga - zachowaj szczelinę wentylacyjną, jak radzą fachowcy.
Nie wiem o ktorych fachowcach myslisz, pewnie o przedstawicielach prod. folii, bo przed polozeniem u mnie dzwonilem do Rockwool'a i powiedzieli mi, ze przy wysokoparoprzepuszczalnej absolutnie nie jest potrzebna szczelina.

Wojciech Nitka
15-11-2005, 22:57
Sorry, to Twój dom i Ty ... decydujesz o tym jak budujesz.

Nie mniej poczytaj - http://szkielet.com.pl/problemy.php?show=31_specyfikacja

civil
15-11-2005, 23:01
Przeczytaj wyżej - więc jak budujesz do dla siebie, nie dla wroga - zachowaj szczelinę wentylacyjną, jak radzą fachowcy.
No jasne, fachowcy... To wszystko tłumaczy...
Tylko żeby wyeliminować straty ciepła powstałe na skutek konwekcji oraz zmiennej wilgotności trzeba zamontować dodatkową wiatroizolację na wełnie, ale oczywiście pod nią też trzeba dać kanał wentylacyjny bo tak fachowcy radzą... itd. itd. :D
A z tymi inwestorami co szczeliny wentylacyjnej pod folią od lat nie mają i chodzą uśmiechnięci bo mniej na ogrzewanie wydają? Trzeba ich nastraszyć?
Są miejsca gdzie wentylacja być musi, są i takie gdzie nie jest potrzebna.
Oto jest problem: jak poznać fachowca!
Pozdrawiam
Ps. Panie Wojciechu, przecież w podanym przez Pana artykule w pkt. 4. "Izolacje przeciwiatrowe" autor potwierdza zasadność stosowania wiatroizolacji bezpośrednio na wełnie...

andrzej100
16-11-2005, 06:23
Sorry, to Twój dom i Ty ... decydujesz o tym jak budujesz.

Nie mniej poczytaj - http://szkielet.com.pl/problemy.php?show=31_specyfikacja
Trudno polemizowac z najlepszym doradca..., ale chyba przedmowca ma racje. Z podanego artykulu wynika, ze to prawidlowe rozwiazanie, jak folia lezy na welnie (mowimy oczywiscie o dachu).

Wojciech Nitka
16-11-2005, 16:56
Folie to w sumie nowość na polskim rynku. Stąd, żadna z instytucji, nawet Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Izolacji Budowlanej w Kataowicach, nie do końca ma wyrobione zdanie na temat - układać folie na izolacji termicznej czy nie układać. Stąd w ich Aprobatach czy też Ceryfikatach Zgodności można znaleźć informacje nie do końca wiarygodne.
Otóż w jednym z Ceryfikatu Zgodności, dotyczącego importowanych folii, Osrodek pisze "Mogą być stosowane bezpośrednio na izolacji termicznej". Powyższe określenie dotyczy folii, dla której Sd określono na poziomie "nie więcej niż 0,04", a więc folii o przepuszczalności do 1300 g/m2/24g.

Piszę o tym, gdyż jedna z firm zastosowała się do wytycznych CZ i dziś ... zdejmuje dachówkę i wymienia folię na wysokoparoprzepuszczalną (o Sd mniejszym niż 0,02), gdyż cała para nie jest w stanie przejść przez folię i skrapla się pod nią, zawilgacając izolację termiczną.

To tak aprops mojego postu z 15 listopada br. - cytujacy uwagę z http://www.e-dach.pl